Cursus tegen waterangst heeft succes Moskou: maatregelen tegen verdragsbreuk Instructeur 7 W citer bos: 'De tweede avond sprongen ze al in het diepe VS doorbreken limiet uit SALT-2 Moskou en Delhi verplichten zich tot werken voor vrede Happart met een trucje toch weer waarnemend burgemeester /HIJDAG 28 NOVEMBER 1986 rlsMMIdUH! RIJNSBURG - "Die eerste sprong in het diepe ge deelte van het zwembad beschouwde ik als een over winning. Zo zag ik dat zelf echt. Tot dan toe had ik dat nooit durven doen, maar toen lukte het. Daar was ik ontzettend blij mee". De Rijnsburgse Tinie van der Bent vertelt enthousiast over haar ervaringen als deelneemster aan de cursus voor volwassenen met 'diepte- en waterangst' die de afgelopen weken is gehouden in het Rijnsburgse zwembad 't Waterbos. Twaalf weken duurde de cursus die onder leiding stond door Kees van Kuilenburg van zwemonderwijzer Ruud Wormgoor. Gisteravond werd de serie lessen op feestelijke wijze in het zwembad afgesloten. De cursus is opgezet voor men sen die wel kunnen zwemmen, maar die een onverklaarbare angst hebben om het water in te gaan. "Sommige deelnemers hebben een perfecte zwemstijl, maar raken in paniek zodra ze in wat dieper zwemwater komen en geen grond meer onder de voe ten hebben. Die angst verziekt het plezier van het zwemmen", vertelt Ruud Wormgoor. het verhaal van Wormgoor is bekende stof voor Tinie van der Bent. Als kind leerde ze zichzelf zwemmen. "Maar ik moest en zou grond onder mijn voeten voelen, was dat niet het geval dan hoefde het voor mij niet meer. Dan zat ik veel liever aan de kant. Maar je komt natuurlijk niet naar het zwembad om op de kant te zitten". De angst voor het diepe werd een probleem voor de Rijnsburg se toen haar kinderen wat groter werden en leerden zwemmen. "Die zie je lekker in het water be zig en dan wil je wel eens mee doen. Maar de angst om in het water te springen of in het diepe gedeelte te gaan zwemmen, weerhoudt je. En dan zit er niets anders op dan aan dê kant te blij ven zitten". Ommekeer De ommekeer kwam voor Ti nie van der Bent toen de leiding van het Rijnsburgse zwembad de cursus diepte- en waterangst' op de lijst van activiteiten zette. Ze gaf zich meteen op. Het was een besluit waar de Rijnsburgse beslist geen spijt van heeft, ge zien de positieve ervaringen die ze tijdens de cursus heeft opge daan. En zij niet alleen. Ook an dere deelnemers zijn bijzonder te spreken over de cursus. Zwemonderwijzer Ruud Wormgoor is ook bijzonder te vreden over het verloop van de cursus. "Je moet als instructeur voortdurend in gedachten hou den dat je met mensen bezig bent die angst hebben in het wa ter. Bij de eerste les stonden sommige deelnemers dan ook trillend van angst aan de rand van het zwembad. Er zelf bijna van overtuigd, dat ze nooit in het diepe zouden durven zwemmen, laat staan erin springen. Maar bij de tweede les sprongen de mees te deelnemers al in het bad. Al kostte dat sommigen een enorme zelfoverwinning". Om by de deelnemers de eer ste angst voor het water weg te nemen, begon Wormgoor de cur sus met wat eenvoudige oefenin getjes in het halfdiepe deel van het zwembad. Zoals boven water ademhalen en daarna onder wa ter uitblazen. Ook watertrappen behoort tot de favoriete spel letjes om de angst voor het diepe te lijf te gaan. Daarnaast kregen de deelne mers water in het gezicht ge gooid. "In een zwembad loop je tenslotte ook de kans om nat ge spetterd te worden", zegt Ruud Wormgoor. Lef Volgens Wormgoor en Van der Bent bleek voor de meeste deel nemers aan de cursus een les- avond al voldoende om eedn groot deel van de angst weg te nemen. "De tweede avond sprong ik met sommige andere cursisten al van de kant in het halfdiepe deel van het bad. Iets dat ik tot dan toe nooit durfde te doen. Maar door het te doen krijg je veel meer lef en ook meer ple zier in het water", aldus de triom fantelijke Rijnsburgse. "De meeste cursisten keken 'na af loop alweer reikhalzend uit naar de volgende cursusavond". Opmerkelijk is dat tweederde van de deelnemers aan de eerste cursus vrouw was. Onder hen ie mand van dik zeventig jaar. "Ook zij had nooit in het diepe gedeelte van het bad durven zwemmen of een sprong van de duikplank gewaagd. Maar ze doet nu vrolijk aan alle activitei ten mee", vertelt Wormgoor. De eerlijkheid gebiedt te ver tellen dat niet alle deelnemers de cursus hebben afgemaakt. Een van de mannelijke deelnemers hield het al na de tweede les voor gezien. "Op het moment dat er in het bad gesprongen moest wor den, had hij hoofdpijn en is naar huis gegaan. De man is daarna ook niet meer teruggeweest. Dat is jammer, want ik ben er van overtuigd dat ook hij zijn angst zou hebben overwonnen", aldus Ruud Wormgoor. Nieuwe cursus Het is de bedoeling dat januari van het volgend jaar een nieuwe cursus begint. Degenen die inte resse hebben kunnen zich nu al bij het zwembad aanmelden. De cursus duurt twaalf weken en kost 100 gulden. Volgens Worm goor doen belangstellenden er goed aan om zich nu al op te ge ven. "Er is al een wachtlijst van deelnemers die deze cursus niet meer konden volgen. Die staan uiteraard als eerste op de lijst". Is er veel belangstelling voor de cursus, dan is het niet uitge sloten dat er twee groepen wor den gevormd. Ook de cursisten van de net afgelopen cursus gaan door. "We hebben zo ontzettend veel plezier, dat we blijven zwemmen", zegt Tinie van der Bent. Daarbij heeft Ruud Worm goor nog het plan om met de deelnemers een keer in open wa ter te zwemmen. "Bijvoorbeeld met z'n allen lekker een keertje de zee in. Maar daar is Tinie van der Bent niet voor te vinden: "Ik ben veel te bang voor kwallen. Dan blijf ik wel aan de kant staan", zegt ze lachend. Binnenbrand op woonboot in Leimuiden LEIMUIDEN - Een binnenbrand heeft gisteren grote schade aange richt op een woonboot aan het Noordeinde in Leimuiden. Aan de woonark werd gewerkt door de toekomstige bewoner (25) uit Aals- De man had de dag ervoor een geiser geïnstalleerd, maar de af voerpijp voor de warme lucht ach terwege gelaten. De waakvlam had de hele nacht gebrand en deed het isolatiemateriaal aan het plafond smeulen. De vlam sloeg over naar de balken van de dakconstructie. Omwonenden zagen 's morgens rook uit de woonboot komen en waarschuwden de brandweer, die het vuur in korte tijd wist te blus sen. Het dak van de woonark zal voor een groot deel moeten wor den vernieuwd. Binnen is aanzien lijke water- en rookschade aange richt. De Noordwijker die in zijn auto ver de Offemweg reed, is volgens de politie van Noordwijk Man (67) onwel delijk onwel geworden. Hij kwam daardoor op de linkerrijbaan te- achter stuur recht en botste frontaal tegen zijn tegenligger, een 29-jarige inwoner van de bloemenbadplaats. NOORDWIJK - Een 67-jarige in woner van Noordwijk heeft gister middag inwendig letsel opgelopen bij een verkeersongeval op de Of femweg in Noordwijk. De bejaarde man is per ambulan ce overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De 29-jarige Noordwijker kwam met de schrik vrij. De twee auto's wer den volledig vernield. Sassenhehner aangereden NOORDWIJK - Een 25-jarige in woner van Sassenheim is gister morgen gewond geraakt bij een on geval op de kruising Van Berckel- weg/Lageweg in Noordwijk. De Sassenheimer reed met zijn fiets op de Van Berckelweg. Een 19-jarige automobilist uit Noord wijk, Romende vanaf de Lageweg, verleende volgens de politie van Noordwijk de man geen voorrang. De fietser moest met een gebro ken linkerbeen worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. GEWOND - Een 40-jarige i van Hoorn is gistermorgen gewond geraakt by een kettingbotsing op de splitsing van de rijksweg A4 A44, ter hoogte van het aquaduct. Bij de aanrijding waren vier perso nenauto's betrokken. De man is armletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Cd-dieven opgepakt ALPHEN AAN DEN RIJN/ UTRECHT - De Utrechtse ge meentepolitie heeft gisteren in de Domstad vier aanhoudingen ver richt naar aanleiding van de in braak bij de platenzaak Opus in de Aarhof te Alphen. Daarbij werd woensdagnacht voor een ton aan compact discs buitgemaakt. De hele voorraad cd's van Opus, bestaande uit circa tweeduizend schijven, werd aangetroffen bij een Utrechtse heler. De man is een be kende van de politie, evenals de groep van drie inbrekers. De poli tie zou op het spoor van de mannen zijn gekomen, omdat vanuit Opus naar de heler was getelefoneerd. De zaak is overgedragen aan de Utrechtse politie, omdat de bende meerdere diefstallen in de Utrecht se regio zou hebben gepleegd. De voorraad compact discs wordt de zer dagen teruggegeven aan de Al- phense platenzaak. Onderscheiding voor Alphenaar ALPHEN AAN DEN RIJN/ROT TERDAM - De 60-jarige prof. ir. J. van Tol uit Alphen is benoemd tot officier in de orde van Oranje Na ssau. Hij heeft vanmiddag in Rot terdam de bijbehorende versierse len uitgereikt gekregen door bur gemeester M. Paats. De onderscheiden Van Tol is hoogleraar aan de Technische Ho geschool in Delft. Sinds 1956 is de stedebouwkundige bovendien voorzitter van de directie van Kui per Compagnons in Rotterdam, een bureau voor ruimtelijke orde ning en architectuur. Het bedrijf dient vele gemeenten van advies en is ook werkzaam in het buiten land. SNELKRAAK - De snelkraak die gisterochtend in Leimuiden werd gepleegd bij de fotozaak Speet aan de Dorpsstraat heeft de dader(s) een buit opgeleverd van 3600 gul den aan camera's en lenzen. De winkelier zit bovendien met de schade aan de kapotgeslagen etala geruit van gepanserd glas ter waar de van eveneens ruim drieduizend gulden. TE WATER - Een 58-jarige auto mobilist uit Nieuwkoop is de afge lopen nacht in zijn woonplaats te water geraakt. De man reed over de provinciale weg ter hoogte van de Industrieweg en kwam in de berm terecht. Na een paniekreactie belandde hij aan de andere zijde van de weg in een sloot. De be stuurder bleef ongedeerd, maar zijn auto werd onherstelbaar be schadigd. I MOSKOU/BONN (Rtr./ANP/AP) - De Sowjet-Unie overweegt concrete maatregelen als antwoord op overschrijding door de VS van de maximumgrens die het SALT-2 verdrag stelt aan strategische kernwapens. Dit zei woordvoerder Boris Pjadis- jev van het ministerie van buiten landse zaken in Moskou zonder dat hij inging op de aard van de maat regelen. De VS overschrijden de grens als zij vandaag de 131e bom menwerper van het type B-52 in gebruik stellen. De B-52 kan in de lucht kruisraketten lanceren. Een Poseidon-onderzeeër zal niet uit de dienst worden genomen 'Kohl is een primitieve holbewoner' MOSKOU/DEN HAAG (Rtr/DPA/ ANP) - De Sowjet-Unie is gisteren voor de eerste keer direct ingegaan op de crisis tussen Bonn en Mos kou die ontstond nadat de West- duitse bondkanselier, Helmut Kohl, in het Amerikaanse blad Newsweek Sowjetleider Michaïl Gorbatsjov had vergeleken met de nazi-propagandachef, Joseph Goebbels. De Sowjetpartijkrant Prawda haalde gisteren fel uit naar Kohl wegens zijn omstreden vraagge sprek. In een uitgebreid artikel be schuldigde de partijkrant Kohl van "vijandigheid" en werd hij "een primitieve holbewoner" genoemd. Het vraaggesprek met Newsweek staat volgens Prawda niet op zich zelf. Het optreden van Kohl in an dere gevallen laat zien dat het niet gaat om een incident maar om een „duidelijk bepaalde politieke lijn", aldus de krant. Het artikel was niet ondertekend, wat volgens waarne mers wijst op een directe weergave van de mening van het Kremlin. De felle aanval van Moskou volg de daags na het optreden van Kohl in de Bondsdag waarbij hij de toe stand op het terrein van de men senrechten in de Sowjet-Unie en de DDR hekelde en zei dat irritatie bij Moskou en zijn bondgenoten hem de mond niet zal en ontmanteld om de VS binnen de grens te houden, zo was verno men van het Amerikaanse ministe rie van defensie. President Reagan nam dit besluit dinsdag tijdens overleg in het Witte Huis met de ministers van buitenlandse zaken en defensie, Shultz en Weinberger. Westerse bondgenoten van de Verenigde Staten hebben zich gis teren kritisch uitgelaten over de voorgenomen Amerikaanse schen ding van SALT-2. De defensie-spe cialisten van de Westduitse SPD en FDP waarschuwden dat de kans op een nieuwe wapenwed loop groeit en dat daarmee het ge meenschappelijke, westerse veilig heidsbelang in gevaar komt. FDP-buitenlandspecialist Hel mut Schafer noemde de Ameri kaanse houding ongeloofwaardig aan bij de Amerikaanse bewering dat de Sowjet-Unie het akkoord evenmin naleeft. Christopher Meyer van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat het tijd was voor 'belangrijke nieuwe overeenkomsten' waarbij de naleving gewaarborgd kan wor den. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek zei dat het politiek minder tactvol was van de VS om zich zo duidelijk en categorisch te distan tiëren van het verdrag. 'Het niet na leven van de voorwaarden van be staande verdragen, heeft een ave rechtse invloed op de mogelijkheid om nieuwe overeenkomsten over wapenbeheersing te sluiten', aldus Van den Broek. Het uit 1979 daterende verdrag i en zei dat de VS en de Sowjet-Unie nooit bekrachtigd door de VS, op zeer korte termijn over de toe komstige naleving van het verdrag zouden moeten praten. De Russische partijleider Gorbatsjov neemt op typisch Indiase wijze afscheid. De Indiase premier Rajiv Gandhi (rechts) applaudiseert. (fotoAP) de VS zeiden wel zich l bepalingen te zullen houden totdat president Reagan op 27 mei van dit Ook de Britse regering toonde jaar duidelijk maakte dat de SALT- haar ongenoegen over de s ding van SALT-2, maar sloc NEW DELHI (AP) - Sowjet-leider Michail Gorbatsjov en premier Ra jiv Gandhi van India hebben giste ren een overeenkomst onderte- BRUSSEL - Het Happart-circus wordt geprolongeerd. In een bijna kolderieke voorstelling in de ge meenteraadszaal van Voeren werd gat te vangen, Jose Happart gisteravond ander- weer maal benoemd tot waarnemend burgemeester. (wethouder) en waarnemend eer ste burger geschorst. Maar Hap part en de zijnen zijn niet voor een bleek gisteren doof Hans de Bruijn Twee weken geleden werd de Nederiandsonkundige ex-burge meester van de Vlaamse gemeente door de gouverneur van de provin cie Limburg als eerste schepen Eerst trok de Franstalige meer derheid in de Voerense raad de vo rige benoeming van Happart tot eerste schepen in. Daarmee was te vens de basis onder het schorsings besluit van de gouverneur wegge vallen. Vervolgens kozen de tien Happart-aanhangers hem dood leuk opnieuw tot eerste schepen. De gouverneur moet nu opnieuw een schorsingsbesluit nemen, waarvoor hij 40 dagen de tijd heeft. De groep 'Retour a Liege', waartoe Happart behoort, heeft al laten we ten het spelletje van gisteravond dan opnieuw te zullen opvoeren. Het was in de Voerense raad gis teren een schertsvertoning. De Franstalige raadsleden deelden al voor de vergadering was begonnen het 'verslag' van diezelfde vergade- kend waarmee beide landen zich verplichten te streven naar een al gehele kernontwapening voor het eind van deze eeuw. Ook deed Gor batsjov een voorstel om de Indi sche Oceaan te demilitariseren. In een toespraak zei Gorbatsjov dat het Amerikaanse Star Wars-ini- tiatief fundamenteel onmenselijk is en tegen de mens gericht. Ook merkte hij op dat de VS zich schul dig maken aan nieuw kolonialisme door terroristische bewegingen te financieren en zich te mengen in problemen van andere landen. De Russische partijleider stelde voor om met de VS en andere lan den te onderhandelen over demili tarisering van de Indische Oceaan en de instelling van een vredeszo- ne. Hij zei dat de Sowjet-Unie be reid was om deel te nemen aan be sprekingen over de veiligheid van ring rond, waarin stond dat Jose zeeverbindingen, zoals de Perzi- Happart tot eerste schepen verkozen. De vijf Nederlandstalige raadsle den werd dat wat te gorig. Zij ver lieten boos de raadszaal, maar kwa men na enkele minuten weer terug om officieel mede te delen... dat zij de vergadering verlieten. Wat zij sche Golf, de Straat van Hormuz en de Straat van Malakka. 'De demilitarisering van de Indi sche Oceaan moet eindelijk begin nen', zei Gorbatsjov en hij noemde de specifieke stappen die de Sow jet-Unie bereid is te nemen voor de vermindering van marine-strijd- vervolgens opnieuw deden. Maar jachten. Ook stelde de partijlei- toen was Happart alweer verkozen. Tot de volgende schorsing. der voor om deel te nemen aan de organisatie van een internationale conferentie voor de bestrijding van terrorisme op zee en in de lucht. De Sowjet-Unie en India zijn in principe overeengekomen naar middelen te zoeken om de statio nering van kernwapens in de ruim te en proeven met kernwapens te gen te gaan en voor het jaar 2000 de kernwapenarsenalen te vernieti gen. 'Wij doen een dringend beroep op de volkeren en leiders van alle landen stappen te ondernemen om te komen tot een wereld zonder massadestructie-wapens, een we reld zonder oorlog', aldus de door beide leiders ondertekende verkla ring. In het document wordt gesteld dat een kernwapenvrije geweldlo ze wereld specifieke en onmiddel lijke maatregelen op het gebied van ontwapening vereist. Behalve het vernietigen van de kernwape narsenalen voor het jaar 2000, het weren van alle wapens uit de ruim te en het verbieden van alle kern wapenproeven, worden ook ge noemd het tegengaan van de ont wikkeling van nieuwe soorten wa pens voor massadestructie, het vernietigen van de voorraden che mische wapens en het beperken van de conventionele wapens en strijdkrachten. Buitenland kort Pol Pot ziek De voormalige machthebber in Cambodja en huidige leider van de Rode Khmer, Pol Pot, is ernstig ziek en bevindt zich op het ogen blik in Peking om een medische behandeling te ondergaan. Dit is meegedeeld door hooggeplaatste militairen uit Thailand. Pol Pot zou lijden aan malaria, hoge bloeddruk hebben en suikerpatiënt zijn. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van honderddduizen- den Cambodjanen in de periode 1975-1978 toen hij aan de macht was. Momenteel wordt Cambodja bezet gehouden door Vietnam. Echtscheiden mag Het Argentijnse hooggerechts hof heeft gisteren uitgesproken dat echtscheiding en het aangaan van een tweede huwelijk grondwette lijke rechten zijn in Argentinië. Volgens een wet uit 1888 was echt- scheiden tot voor gisteren nog al tijd verboden. In politieke kringen wordt geschat dat een kleine twee miljoen Argentijnen na het misluk ken van hun eerste huwelijk nieu we, informele, gezinnen hebben gesticht. Aanleiding voor de uit spraak van het hooggerechtshof was hpt verzoek van een voormali ge rechter om te mogen scheiden. Afval in zee Ongeveer 225.000 liter licht radioactief afval uit de kerncentra le Sellafield in het noordwesten van Engeland zijn gisteren per on geluk terechtgekomen in de Ierse Zee. De lozing was volgens de di rectie van de centrale het gevolg van een bedieningsfout. De Ierse regering heeft al verschillende ma len geprotesteerd tegen de afvalllo- zingen van Sellafield en de viss klagen dat de reputatie van de o trale invloed heeft op de afzet hun produkten. Gele koorts Een uitbarsting van gele koorts in het oosten van Nigeria heeft al aan zeker 500 mensen het leven ge kost, zo heeft de minister van volksgezondheid Kuti gisteren be kend gemaakt. Meer dan 3000 men sen zjjn voor gele koorts of aanver wante ziekten behandeld. De gele koorts is drie weken geleden uitge barsten in een gebied 600 kilome ter ten oosten van de hoofdstad La gos. De overheid heeft de bevol king gewaarschuwd om de getrof fen gebieden niet te ontvluchten, dit om besmetting van andere ge bieden te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23