5D T Schapendonk zal niet zwichten Voor chantage Feenstra verrast met zege op Michiel Schapers Schweers blijft wéér overeind Nico Spits manager Oranje hockeyteam Schaakdebat loopt op ruzie uit VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 DEN BOSCH (ANP) - Het kort geding dat ex-MW-manager Nico Jongen en de voormalige secretaris Jozef Goumans van die Limburgse voetbal club tegen voetballer Kees Schapendonk hebben aangespannen, is gis termiddag voor de rechtbank in Den Bosch uitgedraaid op een discussie over arbeidsbemiddeling van voetballers. Via het kort geding trachtten Jongen en Goumans verhaal te halen bij Schapendonk naar aanleiding van uitlatingen van de in financiële moei lijkheden geraakte Excelsior-spits in het voetbalweekblad Voetbal Inter national. Maffia Tijdens de rechtszaak stelde de advocate van Schapendonk mr. I. Salo- monson, de praktijken van vooral Jongen stevig aan de kaak. Salomon- son: „De heer Jongen is binnen de voetbalwereld vaak afgeschilderd als een getructe zakenman uit de wereld van de maffia. De uitlatingen van Schapendonk waren dus niet nieuw en het is duidelijk dat je alle aan dacht krijgt als je scheve wegen bewandeld als de heer Jongen. Niet Jongen persoonlijk, maar zijn functioneren is aan de orde. Jongen en Goumans kunnen de door Kees Schapendonk gemaakte opmerkingen dus beschouwen als kritiek op hun deskundigheid". Schapendonks advocate wees rechtbank-president mr. Van Delden er verder op dat het verhaal van Schapendonk in VI helemaal niet bijzonder was. Salomonson: „Het verhaal is in de normale stijl van VI geschreven. Als dit beledigend is, dan kan de president van de rechtbank het na ieder nummer druk krijgen. En in het verhaal is trouwens nergens beweerd, dat het financieel tekort van Schapendonk in de zakken van Jongen of Goumans is beland". Bewijsstukken Jozef Goumans, als advocaat in staat voor de rechtbank zijn eigen boontjes te doppen, zei de Stichting Arbeidszaken ervan te verdenken het artikel in Voetbal International te hebben gestimuleerd, om zowel Jongen als hem in een kwaad daglicht te stellen. Goumans gaf Schapendonk gisteren nog de kans zijn aantijgingen in te trekken. Toen dat uitbleef, toverde Goumans een aantal bewijsstukken tevoorschijn, waaruit moest blijken dat Schapendonk in 1982 met een transfer van MW naar AA Gent een schuld van 160.000 gulden kon weg werken. Goumans: „Het gaat om een bedrag van 2,7 miljoen Belgische francs. Een bedrag dat vermoedelijk niet bij de fiscus is afgedragen". Mr. Salomonson bekende op haar beurt, dat Goumans haar al eerder had gedreigd die stukken als bewijsvoering te willen overleggen. „Maar voor chantage voel ik niks", aldus Schapendonks advocate. „Daar zwich ten we niet voor". Rechtbank-president Van Delden doet dinsdag 9 december uitspraak. Kees Schapendonk, naast zijn advocate NIEUWEGEIN (GPD) Chaos is de laatste jaren troef binnen de Nederlandse IJshockey Bond, maar in de verwarring weet Freddie Schweers zich steeds staande te houden. De veelbesproken voorzitter, die al diverse aanvallen op zijn posi tie met succes heeft gepareerd, overleefde ook gisteren tijdens een algemene bondsvergade ring in Nieuwegein een stem ming over zijn aanblijven. 47 clubafgevaardigden vonden dat Schweers de NUB nog twee jaar moet leiden, 35 hadden de eigen zinnige Schweers liever zien verdwijnen. De haast traditionele rumoe rige vergadering stond bijna ge heel in het teken van de verkie zing van een nieuw NIJB-be- stuur en op verzoek van de ver gadering van de herverkiezing van Schweers. Met de (krappe) meerderheid van de vergade ring achter zich heeft Schweers zich overigens verplicht de voorzittershamer in ieder geval over twee jaar over te dragen aan de nieuwe vice-praeses, Sjoerd Feenstra, voorzitter van Heerenveen. Feenstra, eveneens voormalig sponsor van de veel voudig Nederlands kampioen, zal de zetel van Schweers eer der innemen als hij voor deze taak volledig berekend is. Rond de aanstaande wisse ling van de wacht heerste in Nieuwegein voor en tijdens de stemming de nodige opwinding. Op een eerder deze maand ge houden vergadering tussen be stuur en clubvoorzitters was het akkoord bereikt over de po sitie van Schweers. Deze zou Feenstra inwijden in de gehei men van het voorzitterschap en zijn plaats aistaan als deze taak was volbracht. De termijn waarbinnen dit moest gebeuren werd bepaald op twee jaar. Een deel van de stemgerech tigden wilden de gelegenheid te baat nemen om via stemming Schweers direct al onderuit te halen. Dit zou wellicht ook ge lukt zijn als Feenstra niet ge dreigd had zijn kandidatuur als vice-voorzitter in te trekken als Schweers buitenspel zou wor den gezet'. „De afspraak is dat Schweers aanblijft tot het mo ment waarop ik klaar ben voor het voorzitterschap", aldus Feenstra. „Als we nu puur op de ■persoon gaan spelen trek ik me terug als vice-voorzitter". Deze waarschuwing hield Schweers in het zadel als praeses van de bond, die een sponsor vond voor een bedrag van een ton. VALKENSWAARD (ANP) - Mi chiel Schapers is er gisteren in het tennistoernooi in Valkenswaard op hardhandige wijze achter geko men, dat Christian Feenstra sinds hij hem voor het laatst op de ten nisbanen in een toernooi tegen kwam, niet heeft stil gezeten. De al weer jarenlange nummer één van Nederland, verloor in 82 minuten met aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende cijfers van de na tionale buitenkampioen: 1-6, 3-6. Feenstra, nog pas negentien jaar, haalde daardoor de laatste acht van het 25.000 dollar-evenement, waar in voor de winnaar naast 5.000 dol lar ook twintig ATP-punten te ver dienen vallen. Ook Huub van Boeckel bereikte de laatste acht. De Hagenaar, die in de eerste ronde had gewonnen van de Zweed Conny Falk, versloeg nu met 6-4, 6-4 de Westduitser Patrick Kuhnen. In de kwartfinales krijgt Van Boeckel vandaag te maken met een andere Westduitser, Hans Dieter Beutel. Deze was te sterk voor Menno Oosting, die met twee keer 4-6 ten onder ging. De als eerste geplaatste Scha pers, nummer 61 op de wereld ranglijst (Feenstra is pas als 549e terug te vinden), gaf na afloop toe, dat Feenstra te goed voor hem was geweest. „Ik heb een paar jaar gele den heel makkelijk van hem ge- Ronald Koeman Ronald Koeman en Suvrijn in Olympisch team ZEIST (ANP) - Bondscoach Rinus Michels heeft gisteren de namen van negentien spelers bekend ge maakt, die deel uitmaken van de voorlopige selectie van het Olym pisch elftal, dat woensdag in Utrecht aantreedt tegen Oost- Duitsland. De twee landen strijden samen met Italië, Portugal en IJs land om een plaats bij de Olympi- sche Spelen in 1988 te Seoel. Onder de negentien uitverkore nen bevinden zich de A-internatio nals Suvrijn (Roda JC) en Ronald Koeman (PSV). Zij kunnen, net als de Utrechter Van Loen, worden opgesteld, omdat ze geen volledige kwalificatiewedstrijd voor een toernooi om de wereldtitel hebben gespeeld. Zondag beslist Michels welke zestien spelers overblijven van de groep waaraan Theo Snel- ders als tweede doelman is toege voegd. Lengkeek, Schmidt en Wijnberg (Sparta), Menzo en Blind (Ajax), Suvrijn, Hoekman en Boessen (Roda JC), Ronald Koeman en Vanenburg (PSV), Roossien, Verkuyl en Van Dijk (FC Groningen), Van Herpen en Hofman (Feyenoord), Gilhaus (FC Den Bosch), Snelders (FC Twente), Van Loen (FC Utrecht) en Boerebach (Go Ahead Eagles). GRONINGEN (ANP) - Alexander Dibman heeft in de vijf tiende ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap dammen in Groningen zijn slag geslagen. Zelf won de Sowjetkampioen in een fraai gespeelde partij van de 64-jarige oud-wereldkampioen Koeperman, terwijl zijn landgenoot en medekoploper Alexander Baljakin en de Nederlandse kampioen Rob Clerc met elkaar de punten deelden. Jong Oranje PSV en Feyenoord zijn niet ver tegenwoordigd in de 16-man sterke selectie van Jong Oranje voor de I wedstrijd van woensdag in Lu xemburg tegen Jong Luxemburg. Barendse, de enig geselecteerde Feyenoorder, is vervangen door I Zwager (Heerenveen). Na de over stap van Theo Snelders naar het Olympisch elftal, heeft trainer Bert van Lingen slecht de beschikking over één doelman: De Goey van Sparta. De ontmoeting van volgende week woensdag is de tweede voor het Europees kampioenschap. Jong Oranje verloor vorige week i na een barre reis in Sofia de eerste wedstrijd met 1-0 van Bulgarije. Ook West-Duitsiand maakt deel uit van dezelfde poule. Jong Oranje speelt op 28 april tegen de ploeg van dat land. De selectie bestaat uit. Rutten. Willems en Paus (allen FC Twente), Blattler en De Jong (beiden Roda JC). Lankhaar (FC Den s (Vitesse), Van Velzen (RKC), Berghuis en Verhagen (beiden FC VW), De Goeij (Sparta), Van Eek (FC Den Bosch) en Zwa- Daardoor werd Clerc, die vanaf de eerste ronde aan kop ging, naar een met Baljakin gedeelde tweede plaats verwezen. Sowjetgroot- meester Korenevski volgt dit duo na een moeizaam gewonnen strijd tegen de Israëliër Galperin op slechts één punt. Hans Vermin ver sloeg de Malinees Mamina N'Diaye en Gerard Jansen onderbrak de ze gereeks van wereldkampioen Ana toli Gantwarg door hem remise af te dwingen. De stemming in het Nederlandse kamp wordt er de laatste dagen niet beter op. Nationaal favoriet nummer één, Rob Clerc, zag met lede ogen aan hoe zijn titelkansen in gevaar kwamen door de nederla gen van zijn landgenoten tegen de Sowjetgrootmeesters. Gisteren hoopte hij op enige „steun" van de tot nu toe zo uitstekend voor de dag komende toernooi-nestor Iser Koeperman. Tegen Dibman zou deze Amerikaan zeker niet willen verliezen, al was het alleen al van wege de „eer" en om zijn voormali ge landgenoten nog eens te demon streren, dat hij nog mee kan op mondiaal niveau. Helaas voor Clerc slaagde Koe perman dit keer niet in zijn opzet. De Amerikaan kreeg een spelsys teem op het bord waarin Dibman zich thuis voelde als een vis in het water. Langzaam maar zeker sta pelden de problemen zich voor de 64-jarige op en in het. gevorderde middenspel leek een nederlaag on afwendbaar. De hypernerveuze ve teraan vocht tenslotte ook nog te gen de klok en hoewel hij dat duel in zijn voordeel beslechtte, werd de bordpositie steeds hopelozer. Toen Dibman een tweede dam haalde, staakte Koeperman de (on gelijke) strijd). Daardoor veroverde Dibman voor de eerste keer in dit toernooi alleen de leiding. Het tweede top- duel van deze ronde tussen Clerc en Baljakin was na een matig boeiende positionele strijd tenslot te in remise geëindigd en deed dit tweetal op een punt achterstand belanden. Korenevski zag pas na bijna zes uur kans de achterstand op het duo te verkleinen. De Israë lische kampioen Galperin bood verwoed tegenstand in een positio neel gevecht, waarbij Korenevski lange tijd weliswaar de beste kan sen had, maar waarin directe winstvarianten niet voorhanden De Israëliër hielp zijn oud-land genoot tenslotte een handje door in het zesde speeluur eerst zo'n 53 mi nuten voor de 51ste zet uit te trek ken, om vervolgens in hevige tijd nood tien zetten later een verkeer de voortzetting te kiezen, die de voor Korenevski vrijwel vervlogen winstkansen plotseling deden her leven. De Leningrader weifelde geen moment en liet zijn vierde winstpartij aantekenen. Neerlands jongste deelnemer, de 22-jarige Gerard Jansen, had tegen wereldkampioen Gantwarg in het eindspel de beste kansen. Door een gambiet van de Huissenaar leek de titelverdediger nog in de proble men te komen, maar juist op tijd zag de Wit-Rus kans het gevaar van een eerste nederlaag af te wenden. Hans Vermin toonde in een stra tegisch duel aan dat de defensie van de Malinese grootmeester Ma- mine N'Diaye niet altijd uit mar mer bestaat. De Afrikaan, die in dit toernooi menige grootmeester du re punten ontfutselde, bleef op de subtiele speelwijze van de Neder lander het juiste antwoord schul- Rob Clerc (l) in duel met Baljakin dig en ging kansloos ten onder. De in Zwitserland wonende Nederlan der overschreed door die zege het voor de internationale meestertitel vereiste puntenaantal (veertien) en dat kan hem tot tevredenheid stemmen. valler oud-wereldkampioen Jan nes van der Wal. Gisteren bleef zijn plaats achter het bord drie kwar tier onbezet en zijn late aanwezig heid was alleen te danken aan een kennis, die herri naar de speelzaal loodste. Zonder een woord van ex cuus - noch aan de arbiter noch aan zijn tegenstander - begon hij aan zijn partij tegen de Belg Casaril. Deze hield goed stand en kwam pas in het zesde speeluur in een verloren standaardeindspel te recht. De Afrikaanse kampioen Kane verloor voor de vierde keer op de klok, terwijl de Braziliaan Leandro een betere positie tegen de Ivo- riaan Kouame op onbegrijpelijke wijze verknoeide. DEN HAAG (ANP) - De Koninklij ke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) heeft Nico Spits per 1 de cember aangesteld als manager van het Nederlands mannenteam. De oud-international van Amster dam, die 86 keer in Oranje uit kwam, zal die functie voorlopig uitoefenen tot en met de strijd om het Europees kampioenschap, die in 1987 in de Sowjet-Unie wordt af gewerkt. Zijn broer Frans Spits, die al als penningmeester in het bondbe- stuur zat, droeg zijn verantwoorde lijkheden bij het nationale team, vlak voor de wereldtitelstrijd over aan trainer Hans Jorritsma. Met de laatste besloot de hockeybond ook na het teleurstellend verlopen WK (zevende) door te gaan. ADVERTENTIE In het Kèrstdorp van Jaap Koöyïi Lisse kunt u de meest aparte Sint-kado's uitzoeken. DUBAI (AP) - Een openbaar debat tussen de twee kandida ten voor het voorzitterschap van de wereldschaakbond FI DE is gisteren afgebroken na dat de 38-jarige Braziliaan Lin coln Lucena gespreksleider Yusri Latif ervan had beschul digd zijn mededinger, de huidi ge FIDE-voorzitter Florencio Campomanes, te bevoordelen. Morgen moeten afgevaardig den van 125 bij de FIDE aange sloten landen een nieuwe voor zitter kiezen. Dat gebeurt in Dubai, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emira ten, waar momenteel de schaakolympiade aan de gang Terwijl Latif een verklaring oplas onderbrak Lucena hem om zich te beklagen over het feit dat hij pas twintig minuten tevoren van het programma van het debat op de hoogte was gesteld. Hij beschuldigde het bestuur van de schaakolympia de ervan Campomanes al voor de verkiezingen af te schilde- als De daarop volgende woor denwisseling, die eindigde met het vertrek van beide kandida ten, weerspiegelde de steeds groeiende politieke onenigheid binnen de internationale schaakwereld. Campomanes is er door zijn tegenstanders van beschuldigd de Derde Wereld en de Arabische landen voor zich te willen winnen door de Olympiade in Dubai te laten plaatsvinden, ondanks het feit dit uitsluiting van Israël tenge volge had. Nederland, Zweden, Noor wegen, Denemarken en een aantal individuele grootmees ters hebben hierop besloten het evenement te boycotten. In Du bai gingen geruchten dat Cam pomanes zelfs met het idee zou spelen om het hoofdkwartier van de FIDE uit het Zwitserse Luzern naar Dubai te verplaat- In Moskou kondigde wereld kampioen Garri Kasparov, die de kandidatuur van Lucena steunt, woensdagavond de op richting aan van een 'Bond van Grootmeesters' als organisator van een 'Wereld Schaakbeker' rond een serie internationale toernooien. Volgens de oprich ters moet de nieuwe bond 'ver dere misverstanden tussen de FIDE en de leidende groot meesters voorkomen'. Het voorstel was mede onderte kend door Anatoli Karpov en andere vooraanstaande inter nationale grootmeesters en leek een duidelijke poging de invloed van de topschakers binnen de FIDE te vergroten. Gisteren besloot de FIDE een speciale commissie op te rich ten om de voorstellen van de grootmeesters te bestuderen, en Kasparov zei 'zeer optimis tisch' te zijn dat hun ideeën zouden worden geaccepteerd. In de elfde ronde van de Olympiade heeft het Ameri kaanse schaakteam de voor sprong op de grote favoriet de Sowjetunie met een half punt vergroot. De Amerikanen kwa men tegen Spanje tot een rui me 3-1 overwinning, de Russen stonden tegen Bulgarije ander half punt af. Engeland bleef alleen op de tweede plaats door in het tref fen tegen de sterkste schakers uit Roemenië voorlopig een 2,5 - 0,5 voorsprong te nemen. Als John Nunn het voordeel tegen de Roemeen Suba in winst weet om te zetten, komen de Engelsen tot op een half punt van de Amerikanen. VALKENSWAARD - In de eerste wedstrijden voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor vrouwenteams (eerste divisie), dat eveneens in Valkenswaard wordt afgewerkt, boekten West Duits land en Zweden overwinningen. West-Duitsland, zonder bekende toppers als Graf, Bunge, Kohde en Hanika, zegevierde met 2-1 over het sterker geachte Groot-Brittan- nië. Zweden nam een beslissende voorsprong van 2-0 tegen Zwitser land. Nederland begint het vrouwen toernooi vandaag met een wed strijd tegen Zwitserland. Voor de nationale ploeg zullen Marianne van der Torre en Karin Bakkum de singles spelen. Voor het dubbel spel beschikt coach Franker naast dit tweetal over Simone Schilder en Digna Ketelaar. Het toernooi wordt in twee groe pen gespeeld. De winnaars spelen zondagochtend tegen elkaar om.de Europese titel. op de nationale en enige tijcFïater ook op een toernooi in Hoogland,", aldus de Rotterdam mer. „Dit was de eerste keer sinds lange tijd, dat we op een toernooi tegenover elkaar stonden. Ik moet zeggen dat hij behoorlijk vooruit gegaan is. Hij is heel goed gaan be wegen. Ik denk dat het voor hem gemakkelijk moet zijn binnen kor te tijd bij de beste 200 van de we reld te komen". Schapers speelt nog een toernooi in Bussum, maar laat de nationale indoorkampioenschappen in Goir- le schieten om weer richting Nieuw-Zeeland en Australië te rei- i, Feenstra is zover nog lang niet. Hij reisde pas vorige week het eerst in zijn eentje naar buitenlands toernooi. In het Noorse Bergen verloor hij in de kwdlicicatie-ronde van een Zweed. Voor Feenstra was dit dan ook zijn eerste aansprekende resultaat sinds hij in augustus bij verrassing de nationale titel greep. Na de komst van de nieuwe bondscoach Stanley Franker op 1 oktober, heeft de Hilversummer - hij woont aan de rand van het Melkhuisje - in het Frank Ottenstadion in Amster dam getraind en nog eens getraind. „Soms tot ik er haast bij neer viel", aldus Feenstra, die tegen Schapers ook conditioneel opmer kelijk fit bleek en veel scoorde met zijn dubbelhandige backhand. „Ik ben nog niet eens twee maanden op deze manier bezig. Maar het lij ken wel jaren. Ik weet gewoon niet anders meer. Vier uur trainen per dag en daarbij nog eens drie keer anderhalf uur conditiewerk met Karei Muys. Ik sta er mee op en ga er mee naar bed. Op zich vind ik het prima, al zijn er momenten, dat ik baal". Met zijn nu verdiende acht ATP- punten (drie bonuspunten wegens het verslaan van een speler uit de top honderd) heeft Feenstra zijn to taal van zeven uit drie toernooien, meer dan verdubbeld. De Europe se jeugdkampioen van 1984 zal er door bij de betere 500 tennissers komen. „Dat moet volgend jaar septem ber een plaats bij de eerste 250 zijn. Dat kreeg ik laatst van Franker op een briefje. Lukt dat niet, dan kan ik vertrekken", aldus Feenstra veelbetekend. „Ach, ik ben daar wel een voorstander van. Dan weet je tenminste precies waar je aan toe bent". Fiscus nieuwe vijand van McEnroe ATLANTA (Reuter) - John McEn roe heeft er een nieuwe vijand bi De Amerikaanse belasting die ut wil hem via de rechter dwingen 906.291 dollar achterstallige belas ting te betalen over zijn inkomen van 1982. Zoals te verwachten was, betwist McEnroe de vordering. Volgens de belastingdienst heeft McEnroe ten onrechte aftrekposten opgevoerd over investeringen, die hij deed in een verzekeringsmaat schappij. McEnroes advocaat heeft aangeboden de zaak buiten de rechtbank om te regelen. Daarbij zou dan ook een regeling moeten worden getroffen voor de belastin- gafdracht van 1979. 1980 en 1981. waarover ook nog verschil van me ning bestaat. ADVERTENTIE WATERPOLOWEDSTRIJD Zijl LGB A.Z.C. Zaterdag 29 novemh i Aanvang 20.00 u Zwembad de Zijl Aangeboden door: MERCASOL

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13