-ware ldap voor ontaineroverslag Onderzoek visfraude toch vervolgd Nederlandse offshore gericht op stabiliteit >oor faillissement USL Detam moet instemmen met regeling schulden Staat leent weer tegen 6,25 procent Paspoort oud-minister Jamani ingetrokken Kritiek op Nederlandse bedrijven in Z.-Afrika Grasso reorganiseert ass=wEHsSsS5? (OENSDAG 26 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) - De containeroverslagactiviteiten in de Rotterdamse haven drei gen een gevoelige klap te krijgen door het faillissement van United States Lines (USL). In Rotterdam wordt er rekening mee gehouden dat ongeveer 10 procent van de totale con taineroverslag in de Maasstad met het wegvallen van het USL-pakket is gemoeid. Dit jaar zullen naar schatting 2 miljoen containers in de Rotterdamse containerhavens worden behandeld. UTRECHT (ANP) - De bedrijfsver- eniging Detam moet er genoegen mee nemen dat beddenspeciaal zaak Muskens in Nijmegen maar 20 procent van z\jn schulden be taalt. De rest van de schuld moet de Detam de beddenwinkel kwijt schelden. Dat bepaalde de Utrechtse recht bankpresident mr. C. L. baron van Harinxma thoe Slooten gisteren in een geding dat Muskens tegen de Detam had aangespannen. Het bedrijf verweet de Detam een halsstarrige houding omdat de bedrijfsvereniging in tegenstelling tot de andere schuldeisers waaron der de fiscus niet akkoord was ge gaan met een gedeeltelijke schuld sanering maar het volle pond bleef Terwijl de andere schuldeisers er mee akkoord gingen dat het bedrijf maar 10 tot 20 procent van de schulden (totaal twee miljoen) zou voldoen wilde de Detam, die twee ton aan achterstallige premies van Muskens te goed had, van geen wijken weten. "Als we wanbetalers als Muskens premies gaan kwijt schelden is het eind zoek en werken we concurrentievervalsing in de hand waarbij de goe'de onder nemers onder de kwade moeten gaan lijden", had raadsman mr. W. kwart miljoen. Bovendien dreigt alsnog het faillissement als de De tam niet met de schuldenregeling akkoord gaat en dan hebben alle schuldeisers het nakijken, de De tam incluis. Bovendien staan er dan zes werknemers op straat die voor hun uitkering bij de Detam moeten aankloppen, aldus de pre- de bedrijfsvereni- sident. De Detam gaat in beroep tegen de uitspraak van de Utrechtse rechtbankpresident, zo werd giste ren bekend gemaakt. Bewindvoer der mr. W. van den Broek van het in surséance van betaling verke rende bedrijf verklaarde daarover teleurgesteld te zijn. "Als de schul denregeling niet doorgaat gaat het bedrijf failliet en hebben de schuldeisers helemaal het nakij ken", aldus mr. Van den Broek. D. Louman va ging betoogd. De rechtbankpresident vond dat op zich steekhoudende argumen ten maar hij meende dat er in dit geval sprake is van een uitzonder lijke situatie. De doorslag gaf voor hem dat Muskens na jaren van for se verliezen schoon schip heeft ge maakt en inmiddels weer goede perspectieven heeft. Vorig jaar was er zelfs weer een winst van een Het zwaarst getroffen is 's werelds ECT met een jaarlijkse overslag grootste containeroverslagbedrijf van 1-1 miljoen containers. Het overgrote deel van het USL-pakket was in handen van ECT. Woord voerder Schut van ECT spreekt van een ernstige tegenslag voor zijn bedrijf en voor de Rotterdam se haven. Hij kan niet zeggen of het wegvallen van het USL-pakket op termijn tot ontslagen bij zijn be drijf zal leiden onder de 1.400 per soneelsleden. Volgens Schut zal er in ieder geval sprake moeten zijn van een "aangepast beleid". De di rectie van ECT gaat op korte ter- Opvolging I MF-topman blijft vaag WASHINGTON (GPD) - Het be stuur van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) in Washington is ook gisteren geen stap dichterbij mijn met de sociale partners een oplossing gekomen voor het met de betrokken overheidsinstan- zich nu al twee maanden voortsle- ties praten over de maatregelen die pende probleem, wie de nieuwe di- in de gegeven situatie volgens ECT recteur moet worden. nodig zijn. Hetbestuurvindtnogsteeds.dat In de nacht van maandag op het in eerste instantie aan de Euro- dinsdag ontving ECT vanuit de pese Gemeenschap (EG) is om uit Verenigde BIN Staten het bericht te maken wie de opvolger moet dat surséance van betaling is aan- worden van de Fransman Jacques gevraagd voor McLean Industries, de Larosiere, die op 1 januari aan- de houdstermaatschappij van de staande afscheid wil nemen. Maar in de EG zit die zaak muur- vast. Zeven landen willen minister Ruding (financiën) als de nieuwe DOLLAR - De koers van de dollar het containervervoer. Als enige rederij United States Lines. In het kader van op handen zijnde reorga nisaties werd besloten alle huidige diensten van USL op Europa te beëindigen. De 125 personeelsle den werden op staande voet ontsla gen. Het personeel bezette daarop gis termiddag het kantoor van USL aan de Seattleweg in Rotterdam. De bezetting werd nog versterkt toen onderhandelingen tussen de Vervoersbond FNV en de directie van USL op niets waren uitgelo pen. De vervoersbond FNV heeft de personeelsleden aangeraden de bezetting voorlopig te handhaven. Volgens de bon dis het ontslag al leen mogelijk als het Rotterdamse filiaal van de rederij failliet wordt verklaard of als er uitstel van beta ling wordt aangevraagd met daar naast een aanvraag voor collectief ontslag bij het gewestelijk arbeids bureau. In Rotterdam wordt het faillisse ment beschouwd als een ernstige tegenslag voor de uitbreiding IMF-directeur, terwijl vier andere ls gisteren op de Europese valuta- aanloophaven (Frankrijk, Portugal, Spanje en markten vr(j sterk gedaald onder vuide Rotterdam Griekenland) de voorkeur geven invloed van de publicatie van te- staande rol aan directeur Camdessus van de leurstellende cijfers over de Amen- diensten Franse centrale bank, Italië wil kaanse economie. Op de valuta- zich nog niet uitspreken. markt in Frankfort zakte de koers West-Europa 1 vooraan- de rond-de-wereld- de Amerikaanse rede rij. Het bericht over de moeilijkhe den van USL kwamen trouwens Binnen het bestuur van het IMF voor het eerst sinds een maand tot niet helemaal onverwacht. In ha- I zijn de verhoudingen ook al sinds onder de psychologische gren o begin oktober ongewijzigd. Een- twee mark. Ook het pond sterling enige tijd bekend dat de houdster derde deel van de leden staat ach- verloor terrein. De goudprijs wist maatschappij McLean Industries ter Ruding, eenderde deel achter zich na de sterke daling Camdessus, terwijl het resterende dag iets te herstellen. I derde deel geen standpunt wenst ROTTERDAM - In Ahoy is gistermorgen de vakbeurs Milieutechnologie '86 geopend. Een van dè noviteiten op i- en scheepvaartkringen was al deze beurs is een mini-boorwagen welke speciaal is ontwikkeld voor het veldwerk ten behoeve van het milieu onderzoek. De mini-boorauto, ontworpen door de heer J. Willemsen, is de enige in Nederland. Er kunnen zowel droog- als pulsboringen mee worden uitgevoerd. dochter USL in ernstige finan ciële problemen verkeerden. AMSTERDAM (ANP) - De staat geeft weer een staatslening uit te gen 6,25 procent, zo heeft het mi nisterie van financiën vanochtend meegedeeld. De lening heeft een looptijd van acht jaar en wordt in haar geheel afgelost in 1995. De vervaldatum is 15 januari. De stortingsdatum is 15 januari 1987. Op de lening kan worden inge schreven op 2 december. Dit ge beurt volgens het tendersysteem. Dat wil zeggen dat de uitgiftekoers wordt vastgesteld op basis van de inschrijvingen. De lening dient ter dekking van het overheidstekort in 1987. De staat is lang weggebleven uit de markt De laatste openbare staats lening dateert van 24 juni, toen eveneens een lening werd uitgege ven tegen een rente van 6,25 pro cent. Deze bracht 1,8 miljard gul den op bjj een uitgiftekoers van 100 procent. In totaal haalde de mi nister van financiën in 1986 14,2 miljard gulden binnen via openba re staatsleningen. Handelaren reageerden vanoch tend positief op de nieuwe lening. Het rentepercentage past binnen de verwachtingen, zo werd gezegd. te nemen. Bij het deel 'geen mening' zitten twee van de grootste leden van het IMF, de Verenigde Staten en Ja pan. Beide landen stellen zich op het standpunt dat Europa van zijn traditionele recht om de IMF-di recteur aan te wijzen, gebruik moet maken. Een bij de bestuursvergadering van dinsdag aanwezige bron zei NEW YORK/LONDEN (ANP) - gevoerd dinsdagavond: „De bal lag en ligt Achmed Zaki Jamani, oud-i nog steeds op de Europese helft, ter van olie De EG zou nu echt eens een beetje mag zijn land voorlopig niet veria- moeten opschieten want 1 januari ten. Op last van koning Fahd is zijn komt steeds dichterbij". paspoort ingetrokken, zo Dezelfde bron acht het niet erg gisteren diverse bronnen waarschijnlijk dat Frankrijk De bije Oosten en de olie-industrie. Larosiere onder druk zet om nog enige maanden aan te blijven, Vermoed wordt dat de regering daarmee doelbewust op uitstel van Saoedi-Arabië Jamani, die nog spelend, in de verwachting dat dat altijd hoog wordt aangeslagen de zaak van Camdessus dient. De eerste mogelijkheid om over de benoemingskwestie in Euro pees verband te praten, is op 8 de cember, van financiën gevoerd om Jamani in diskrediet te brengen. Op de achtergrond Saoedi-Arabië, staan de tegenstellingen tussen de ex-minister en de regering van zijn land over het te voeren oliebeleid. meldden Die tegenstellingen hebben ertoe het Na- geleid dat Jamani de afgelopen maand werd ontslagen als minister van olie. Io ob>. Koning Fahd wilde tijdens het de international pers, van de bui- jongste beraad van de OPEC (Or- tenlandse media wil weghouden ganisatie van Olie Exporterende JOHANNESBURG (ANP) - Er valt nog wel wat aan te merken op het gedrag van Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika, zo vindt de vice- voorzitter van het CNV, Arie Hor dijk, die momenteel een bezoek brengt aan Zuid-Afrika. Hij wil na terugkeer in Nederland bij de moe derbedrijven kwesties aansnijden waarop zwarte vakbondsleden hem hebben gewezen. "Op het ondernemingsniveau zijn er geen behoorlijke regels voor overleg of onderhandelingen", zo Hordijk. "Wij hebben de indruk informatie". De Nederlandse be drijven moeten nog veel doen op het gebied van sociaal beleid, aldus Hordijk. De kaderleden van de zwarte vakbondsleden in Nederlandse be- maar de houding tegenover ten blijft in feite: "Wij bes voor jullie, maar zonder jullie", Het standpunt van het CNV feite: "Wij beslissen genwoordigers bedrijven. CNV gelooft dat een totale isolatie van Zuid-Afrika destructief zou kunnen uitpakken voor de periode na de apartheid. Hordijk leidt een kleine CNV-de- legatie die onafhankelijke zwarte vakbonden bezoekt. Hij heeft tij dens zijn bezoek vertegenwoordi gers ontmoet van verscheidene zwarte vakorganisaties en verte- Nederlandse Ook bezocht Hordijk het zwarte dat zwarte werknemers altijd be- drijven hebben hem verteld dat zij is niet tegen sancties en als er niets sancties en desinvestering blijft woongebied Oukasie, nabij de vooralsnog ongewijzigd. Het CNV blanke stad Brits. Voor de schouwd worden als mensen die niet op ieder niveau betrokken kunnen worden bij onderhandelin gen, overleg of het loskrijgen van (zwarten) alleen beschouwd den als produktiefactoren. Er wordt wel iets gedaan op het ge bied van huisvesting en welzijn, i Oukasie dreigt gedwon- gebeurt in Zuid-Afrika (om het sys- gen verhuizing en afgelopen zater- teem te veranderen) dan is het dui- dag woonde de CNV-leider een delijk dat sancties een alternatief massale bijeenkomst bij uit protest zijn, zo legde Hordijk uit. Maar het daartegen. de aandacht koning Fahd de EG-ministers omhoog te halen niet af te leiden. Brussel bijeenko- in de media in Saoedi-Arabië wordt al enige tijd een campagne het streven Landen) dat de olieprijs werd de olieprijs hoogd zonder dat de OPEC of Sa oedi-Arabië minder olie ging pro duceren. Jamani had er duidelijk zijn twijfels over of dat mogelijk zou zijn. 'Betrokken ministerie uitspitten' Kort Zakelijk Air Holland De charter-luchtvaartmaat schappij Air Holland heeft van mi nister Smit-Kroes (verkeer) ver gunning gekregen voor een onbe perkt gebruik van Schiphol. Bo vendien mag de Air-Hollandvloot worden uitgebreid met een derde vliegtuig van het type Boeing-727. Dit heeft het ministerie van ver- I keer en waterstaat gisteren be kendgemaakt. Op dit moment zijn er aan het gebruik van Schiphol voor Air Holland nog beperkingen verbonden. Araev Het verzekeringsconcern Amev heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een winst behaald van 230,5 miljoen gulden, 4,8 procent meer dan de 220 miljoen gulden van dezelfde periode van 1985. De stijging is negatief beinvloed door lagere valutakoersen, in het bijzon der die van de Amerikaanse en Au stralische dollar. Gecorrigeerd voor de fluctuaties is de winststij ging 21,7 procent. West-Duitsland De Westduitse ondernemingen ïn de industrie en de handel heb ben van de gang van zaken in okto ber weliswaar een veel gunstiger beoordeling gegeven dan van die in oktober vorig jaar, maar ze zijn voor de nabije toekomst heel wat sceptischer, zo blijkt uit de jongste conjunctuurtest van het Westduit se Ifo-Institut voor economisch on derzoek in München. Hoewel de verwachtingen voor de export be ter zijn, geven de produktieplan- nen van de bedrijven nauwelijks een streven tot uitbreiding weer. Triodosbank Krachtens de Wet Toezicht Kre dietwezen dient de Triodosbank vóór het einde van dit jaar een mi nimum aan eigen vermogen van f 5 miljoen te hebben. Eind oktober was f 4,35 miljoen bereikt, zodat er nog f650.000 ontbreekt. Naar de bank gisteren heeft meegedeeld, heeft zij voor dat bedrag een toe zegging van haar Duitse zusterin stelling ontvangen, zodat de Trio dosbank in ieder geval aan de wet telijke verplichting kan voldoen. Sjeik Ahmed Zaki Jamani.(< Vermoedelijk zal Jamani zijn paspoort weer terugkrijgen na de komende ministersvergadering van de OPEC, die op 11 december in Genève begint. In kringen van de olie-industrie wordt verwacht dat tijdens dat overleg een plan van koning Fahd zal worden over gelegd waarin toch produktiebe- perkingen zijn opgenomen. Ook zou Fahd de OPEC-landen ertoe kunnen bewegen om in de toe komst geen olie meer beneden de achttien dollar per vat te verkopen. Het is duidelijk dat het oliebeleid van Saoedi-Arabië tegenwoordig uit de koker van de koning komt en niet meer, zoals ten tijde van Ja mani, door de minister van olie wordt opgesteld. Met het intrek ken van Jamani's paspoort kan ko ning Fahd ongehinderd door de publiciteit die Jamani nog altijd aantrekt proberen zijn plannen er- ap) door te krijgen. DEN HAAG (ANP) - Er komt mo- directeuren gelijk een nader onderzoek naar de visafslagen eventuele betrokkenheid departement van landbouw serij bij de visfraudes. Een sugges- spectiedienst. bestuursleden van met ambtenaren het departement, staatsvissers- havenbedrijf en de algemene in- tie daartoe van het PvdA-kamerlid Tazelaar werd gistermorgen in een (besloten) vergadering van de vis serij-commissie uit de Tweede Ka- besproken. In zijn voorstel doet Tazelaar de suggestie tot het instellen van een sub-commissie (van ongeveer ne gen leden) uit de visserij-commis- die tenminste één week van het Een beslissing werd nog niet ge- kerstreces aan het onderzoek moet opofferen. De commissie, aldus Ta zelaar, zal moeten nagaan of in eni- den besproken. Een beslissing gerlei vorm gesproken zou kunnen over het al dan niet doorgaan van dit onderzoek wordt volgende week maandag verwacht. worden van actieve, dan wel pas sieve betrokkenheid van het de partement bij het ontduiken van Tazelaar wil een snel en grondig de quoteringsregelingen. Van ac- onderzoek naar de mogelijke be- tieve betrokkenheid is sprake wan- trokkenheid van het departement neer schriftelijk door bevoegde bij de visfraudes. Zolang er geen ambtenaren van het ministerie zou Van actieve betrokkenheid is voorts sprake wanneer meerdere malen dergelijke zaken mondeling door ambtenaren, van wie door het betrokken bedrijfsleven redelijker wijs mag worden aangenomen dat zij namens het ministerie spreken, worden toegezegd. Volgens Tazelaar is van passieve betrokkenheid sprake, wanneer het bedrijfsleven weet dat de over heid kennis draagt van bepaalde ontduikingen en dat daarop (niet) terstond wordt gereageerd en een dergelijke passiviteit redelijker wijs door dat bedrijfsleven als een soort instemming kan worden op gevat. Het onderzoek, zo meent hij, zal zich met name op de passieve betrokkenheid dienen te richten. De vraag is daarbij dan: op welke moment waren bepaalde construc ties ten departemente bekend en welke waren de redenen dat niet of te laat werd gereageerd. Tazelaar meent dat het onderzoek moet be ginnen in 1976, het tijdstip waarop het departement kennis droeg van de fraudes. Het beginpunt van het onderzoek zou ook kunnen liggen bij het van kracht worden van het EG-visserijbeleid (op 25 januari 1983). klaarheid bracht zal bevredigende situatie blij staan. deze zaak wordt ge- zijn aangegeven, dat niet, dan wel meent hij, een on- niet met de "hoogste prioriteit", te- be- gen bepaalde ontduikingen zou worden opgetreden. Of Tazelaar wil zowel dossierstudie aangegeven zou zijn op welke wij als gesprekken met de meest be- ze bepaalde ontduikingen getole- trokkenen, zoals bij voorbeeld met reerd zouden worden. 'S-HERTOGENBOSCH (ANP) - Grasso's Koninklijke Machinefa brieken werkt aan een reorganisa tie omdat de resultaten dit jaar van miljoen gulden zullen bedragen in ons land. Dat is weliswaar 20 pro cent minder dan vorig jaar, maar Denemarken, Noorwegen, West- Duitsland, het Verenigd Konink rijk en Ierland laten dalingen van 50 procent zien. AMSTERDAM (ANP) - Het minis terie van economische zaken ver wacht dat de zevende toewijzings ronde voor concessies naar het zoe ken naar olie en gas op de Noord zee reeds eind 1988 zal plaatsvin den. De belangstelling van het be drijfsleven voor de zesde ronde, waarvan de toewijzing waarschijn lijk begin volgend jaar plaatsvindt, was niet "onbevredigend". Dit zei G. Verberg, directeur ge neraal voor energiezaken van het ministerie van Economische Za ken gistermorgen bij de opening van de beurs Holland Offshore in Amsterdam. Hij benadrukte dat het beleid winning van gas en olie gericht tot drastische koerswijzigingen. Hij noemde een vermindering van 15 procent van de constructie activiteiten voor de offshore in ons land dit jaar "pijnlijk", maar niet "drastisch". De uitgaven voor het in bedrijf houden van de offshore- installaties, reparaties inbegrepen, zullen dit Jaar zelfs met 25 Procent de övërheid'inzake toenemen Volgens Verberg hoeft nauwe- ijks betwijfeld te worden, dat de stijginj 6 olie-c ADVERTENTIE Sinterklaas en de Kerstman werken samen in het Kerstdorp onvermijdelijk lijken. Dè olie-con sumptie in de lidstaten van Inter nationaal Energie-Bureau van de Verenigde Naties was over de eer ste negen maanden van dit jaar al 2,5 procent hoger dan over dezelf- dag toegenomen zijn van 17 mil de periode vorig jaar. Als deze joen vaten nu tot 24 miljoen vaten, De vakbeurs 'Holland Offshore 86' toont onder mei ploeg. Het apparaat graaft sleuven in de zeebodem t aens pijpen in zakken. deze onderwater- i laat daar vervol- (fotoANP) groei doorzet zal in het begin van de jaren 90 de olieconsumptie per hetgeen een olieprijs van meer dan 20 dollar per vat zal betekenen. Toch hield Verberg zijn gehoor van vertegenwoordigers van de off shore industrie voor uit te gaan van een olieprijs van 15 dollar per vat. Meer dan in het verleden moet het beleid niet zozeer gericht zijn op het snel in produktie nemen van velden, maar vooral op het terug dringen van de kosten. Bovendien zullen de kosten van nieuwe vel den hoger zijn. Boven de 62e breedtegraad moet gewerkt wor den op grotere diepte, grotere af stand van de kust en bij ijsschot- sen. Dichter bij huis zal men meer rekening moeten gaan houden met de belangen van het milieu en die van de scheepvaart. Europees commissaris Karl- Heinz Naijes ging in zijn toespraak in op de steun die de Europese Ge meenschap geeft aan het ontwik kelen van nieuwe technologie door de off shore industrie. Volgens hem is de EG niet uit op een we reldwijde wedloop van subsidies die de ineenstorting van de vrije handel tot gevolg zal hebben, maar dreigt de Europese industrie achterop te raken bij Japan en de Verenigde Staten als steun uit blijft. Hij wees op de overheids steun die de Verenigde Staten ver strekt en stelde dat de steun van de EG schril afsteekt bij wat in de VS en in Japan door bedrijfsleven en overheid worat uitgegeven aan on derzoek en ontwikkeling. dien aard zijn dat 1986 vermoede lijk met een resultaat op de nul-lijn zal worden afgesloten (1985: fl miljoen winst). Hierbij zijn ar beidsplaatsen in het geding, zo heeft de raad van bestuur dinsdag bekendgemaakt. De vakbonden zijn bang dat er gedwongen ontslagen komen. De moeilijkheden bij Grasso zit ten vooral in de achterblijvende or derontvangsten voor koelinstalla ties op scheepsnieuwbouweebied. AMSTERDAM (ANP) - Op de Amster damse effectenbeurs ontstond van daag een flauwe stemming voor verze keraar Aegon. Na een iets lager begin kelderde de koers in rap tempo tot f 89, waarmee een verlies van f4,60 ont stond. Deze forse koersdaling werd in verband gebracht met mogelijke nieu we problemen bij de FGH Hypotheek bank, waarin Aegon en de Postbank ie der een belang van 25 procent hebben. De notering van FGH blijft ge schorst en pas donderdag in de loop ddag mogen mededelingen richt, ook al gezien de lange periode van het verbod tot handel. De andere verzekeringswaarden la gen verdeeld. Amev, die dinsdag wat f80,30 en Stad Rotterdam steeg I kwartjes tot f 127. De onieuw lagere dollar deerde de internationale waarden ditmaal niet

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9