PvdA boos over plan 4-jarigen Oudere gaat meer betalen voor hulp Beleggers dreigen met bouwboycot mm* Olievlek: Rijnalarm werkt niet 'Sabotage bij hallenproject' Na onderonsje WD-CDA Zorgen over dioxine in moedermelk Meerderheid PvdA wil Rost pensioen ontnemen WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 =ll?l?U?IW?l.l PAGINA 5 Eigen bijdragen in '88 omhoog DEN HAAG (GPD) - PvdA en D66 hebben gisteren woe dend gereageerd op de late bekendmaking van het CDA/ WD-alternatief voor de bezuinigingen op het kleuteron derwijs van minister Deetman (onderwijs). De coalitiepar tijen kwamen daar een paar uur voor het debat mee naar buiten. PvdA-er Wallage: "De regeringspartijen geven de samenleving niet de tijd hun voorstellen te bestuderen en er op te reageren. Dat tekent hun mentaliteit". KRAAKPAND ONTRUIMD AMSTERDAM (GPD/ANP) - Bij de ontruiming van het gekraakte pand van een Haagse topambtenaar in Amsterdam heeft de politie gisteren 37 mensen aange houden. Tot echte gewelddadigheden tussen krakers en de later ingezette drie pelotons ME kwam het niet. De ME werd ingezet toen de kraaksters weigerden het pand te verlaten. Bij de 37 opgepakte mensen waren onder meer drie journalistes. Vanmorgen zaten nog 29 arrestanten vast, omdat ze weigeren hun identiteit bekend te ma ken. De kraakgroep De Pijp eiste vanmorgen hun vrij lating omdat de politie 'onredelijk' is opgetreden tegen het 'geweldloos verzet vrouwen die hebben geprotes teerd tegen speculatie'. Eerder dit jaar probeerde de topambtenaar het pand met behulp van een knokploeg zelf te ontruimen. Dat leidde uiteindelijk tot zijn schorsing bij Sociale Zaken. Over zijn terugkomst daar is nog steeds geen besluit genomen. De rechter besliste onlangs dat het pand ontruimd moest worden en gisteren gebeurde dat. Toen de 'plat- te-petbenadering' faalde, werd de ME ingezet. Van een aanwezige fotograaf werd zijn perskaart afgenomen en werd zijn filmpje uit zijn camera gehaald. De agent die dit deed verklaarde later tegenover dat hij dit had gedaan uit angst om in het krakersblad Bluf! te komen. (foto anp) De PvdA had ook inhoudelijk veel moeite met het plan, waarbij scho len mogen, kiezen voor grotere klassen of minder les. Volgens CDA en WD is het voldoende als kleuters 12 uur naar school gaan in plaats van de 22 uur nu. Wallage: "De scholen kunnen kinderen minder uren les, geven, maar een basisschool in een concurrentiepo sitie - als gevolg van het teruglo pend aantal leerlingen - zal zich WD ldest zijde De Koning in ruzie met CDA DEN HAAG (ANP) - De WD-frac- tie heeft zich gisteren fel afgezet te gen het CDA, dat zijn twijfels heeft uitgesproken over de oprechtheid van CDA-minister De Koning (so ciale zaken en werkgelegenheid). Het CDA wekt ten onrechte de in druk dat de bewindsman 'de zaak beduvelt' en 'sjoemelt met cijfers' als het gaat om het geld voor werk loosheidsbestrijding, aldus de WD. WD-er Nijhuis verweet het CDA gisteren evenwel óók een 'slappe opstelling', omdat de chris ten-democraten volgens hem als nog akkoord gaan met het ver traagd uitgeven van 350 miljoen gulden voor werkloosheidsbestrij- I ding na deze kabinetsperiode. In het regeerakkoord is voor dit doel jaarlijks een half miljard uitgetrok ken. CDA-fractieleider De Vries be twijfelde al tijdens de debatten over de Miljoenennota of dat ook gebeurt. Hij diende een motie in om veilig te stellen dat tot en met 1990 in ieder geval 2 miljard wordt besteed. De Vries hamerde er za terdag tijdens een CDA-bijeen- komst nogmaals op dat het volle bedrag op tafel moet komen. Mi nister De Koning heeft echter al la ten weten dat 350 miljoen pas in 1991 daadwerkelijk kan worden besteed. De WD meent dat De Vries met zijn toespraak van afgelopen zater dag heeft gesuggereerd dat het CDA twee miljard 'cash' eist. Vol gens Nijhuis kiest het CDA daar mee voor 350 miljoen extra bezui nigingen of verhoging van het fi nancieringstekort. "Het is vrij kwa- lijk dat het CDA zo omgaat met het regeerakkoord". Volgens CDA-er Wolters is zijn fractie voorlopig gerustgesteld, nu het kabinet voor volgend jaar zijn toezeggingen in elk geval nakomt. "Wie zijn wij dan nog om verder ongerust te zijn. Voor het overige waarschuwen wij dat het CDA de zaak kritisch zal volgen". Koudekerkse Ajax-fan veroordeeld ZWOLLE (ANP) - Een 18-jarige Ajax-supporter uit Koudekerk aan den Rijn is gisteren door de Zwolse politierechter Bosch-van Hinte veroordeeld tot vier weken gevan genisstraf, waarvan 19 dagen voor waardelijk. Hij werd afgelopen zaterdag tij dens de wedstrijd PEC-Zwolle - Ajax gearresteerd op verdenking van het gooien van een zelfge maakte bom en vuurwerk naar een hondengeleider, alsmede het ver nielen van een hek. Voor het gooi en van de bom had de officier tij dens de zitting al vrijspraak ge vraagd. Het vuurwerk - zogenoem de strijkers - bleek wel gegooid. De politierechter vond echter niet be wezen dat het vuurwerk in de rich ting van de hondengeleider was ge gaan. Bleef over het vernielen van het hek. De jongeman mag de komende acht maanden geen uitwedstrijden van Ajax meer bezoeken voorzover het om competitiewedstrijden gaat. Hij moet zich tijdens deze uit wedstrijden op het politiebureau van Koudekerk melden. Politierechter, officier van justi tie en advocate waren het erover eens dat er meer voetbalvandalen van afgelopen zaterdag terecht hadden moeten staan omdat er veel meer vuurwerk was gegooid en meerdere hekken vernield. wel twee keer bedenken voordat ze 4-jarigen naar huis stuurt". Vol gens hem worden in de praktijk de de klassen vergroot. Wallages fractiegenoot Lilipaly wees nog eens op de nadelen van Deetmans plan 4-jarigen alleen op 1 augustus toe te laten: aanpas singsmoeilijkheden en een korter verblijf op de basisschool. Kinde ren in achterstandssituaties, arbei derskinderen en kinderen uit etni sche minderheidsgroepen zijn er de dupe van, voorspelde hij. Ook wees hij op het verlies van banen van kleuterleidsters. 1000 banen CDA-woordvoerder Hermes was het grotendeels eens met de be zwaren van Lilipaly. Juist daarom had hij samen met de WD aan al ternatieven gewerkt, zo zei hij. WD-er Franssen vond dat er 'de magogisch' werd omgesprongen met de klassegrootte. Volgens hem is het theoretisch maximum van 32 leerlingen in de praktijk niet meer- dan gemiddeld 26,7. "Bovendien mogen de schoolbesturen kiezen." Eerder op de dag noemde de Alge mene Bond van Onderwijzend Per soneel (ABOP) het CDA/WD voorstel 'laf omdat de scholen op gezadeld worden met de proble men die zij veroorzaken. Het plan van de regeringspartij en om minder te bezuinigen op de leerkrachten in het speciaal onder wijs en meer op materialen en ge reedschappen, werd evenmin met vreugde ontvangen door de oppo sitie. Wallage noemde de maatregel 'een ijzeren consequentie van de keuze die gemaakt is. Eén miljard bezuinigen waarvan 300 miljoen op het basisonderwijs, komt keihard neer op kwaliteitsverslechtering. Hoe je dat ook invult'. ABOP-bestuurder Mulders vond dit plan echter beter dan dat van minister Deetman: "Ik heb het snel even uitgerekend en ik schat dat er nu duizend banen minder verloren gaan", stelde hij. DEN HAAG (ANP) - De grote be leggers dreigen staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) geen huurwoningen meer te bouwen als hij zijn nieuwe subsidieplannen niet intrekt. In een brief aan de op volger van de vorige maand afge treden staatssecretaris Brokx schrijft de Raad voor Onroerende Zaken 'zeer geschokt' te zijn over het plan de beleggers beter te con troleren en de subsidies aan een maximum te binden. De Raad voor Onroerende Zaken is een organisatie waarin behalve beleggers als pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen ook makelaars, banken, bouwonderne mers en projectontwikkelaars zit ten. Staatssecretaris Heerma heeft vorige week de nieuwe subsidie- voorstellen van Brokx ingetrokken en wijzigingen aangekondigd van de bestaande subsidieregelin. De moeten het onmogelijk maken dat beleggers kunnen frauderen met de subsidies. Zo wil Heerma de subsidie be perken tot huurwoningen met een maximale bouwprijs van 130.000 gulden. Voor duurdere woningen wil hij na 1 januari geen subsidie meer verstrekken over het deel bo ven de 130.000 gulden. Volgens de raad maakt Heerma het hiermee onmogelijk voor beleggers om huurwoningen te blijven bouwen. Pensioenfondsen en andere fi nanciële reuzen bouwen huurwo ningen die wat luxueuzer en dus duurder zijn dan de woningwetwo ningen die woningbouwverenigin gen en gemeenten bouwen. Het zijn woningen voor de middenin komens. Voor 130.000 gulden is volgens de Raad voor Onroerende Zaken niet veel te bouwen, dat wil Zeggen niet veel meer dan een huis van een woningbouwvereniging. UTRECHT (ANP) - De Gezond heidsraad maakt zich zorgen over de aanwezigheid van allerlei giftige verbindingen, met name dioxinen en furinen, in moeder melk. De raad heeft Volksge zondheid en Milieubeheer drin gend gevraagd maatregelen te nemen. Er zijn echter op dit mo ment geen aanwijzingen dat moedermelk schadelijk zou zijn voor het kind. De Gezondheids raad meent, dan ook dat er op dit moment geen reden is om borst voeding te beperken. Wel moet er volgens de Ge zondheidsraad meer onderzoek komen naar de gevolgen van dio xinevervuiling voor de mens. LELYSTAD/BONN (GPD/ANP) - Terwijl de gifgolf van onkruidbe strijdingsmiddelen van BASF door Nederland spoelt, is gisteren in Duitsland opnieuw een Rijnalarm gegeven. De Westduitse waterpoli- tie ontdekte een bijna 20 kilometer lange en honderden meters brede olievlek bij Wiesbaden. Nadat de olie door de hoge stroomsnelheid van de Rijn tamelijk vlug was ver spreid, werd het alarm gisteravond weer opgeheven. Rijkswaterstaat verwacht voor Nederland geen problemen door deze olielozing, waarvan de schuldige nog niet is achterhaald. De gifgolf van BASF blijkt toch ernstiger dan verwacht. Rijkswa terstaat heeft gisteren de drinkwa terbedrijven geadviseerd om de in- van die afdeling zo traag werkte als reactie op het succes van Masson, die het project zo vlot had weten af te wikkelen", aldus Selle. Officier Laumen betwijfelde dat. Vandaag start de rechtbank met het het dossier over het project Stadscentrum Nieuwegein. Mas son wordt verweten dat hij het bouwbedrijf Nelissen heeft opge drongen aan bouwbedrijf Wilma als partner in een speciaal voor dat project te vormen bouwcombinar tie. Dat zou in strijd met de belan gen van het ABP zijn geweest, maar het zou Masson de nodige steekpenningen hebben opgele verd. De beleggers richten zich doel bewust op de huishoudens met middeninkomens (40.000 tot 80.000 gulden bruto per jaar), omdat de woningbouwverenigingen al voor de lage inkomens bouwen en om dat de beleggers winst willen boe ken. Aan één zin in het bericht dat Heerma vorige week heeft ver spreid over zijn plannen, heeft de Raad van Onroerende Zaken zich 'bijzonder gestoord'. Heerma zegt dat het door het stellen van een plafond aan de subsidies 'het niet meer. mógelijk (is) om door onte rechte verhogingen van de stich- tingskosten extra subsidie te ver krijgen'. Alsof wij ons daarna schuldig hebben gemaakt, aldus de beleggers boos. Een commissie van de raad heeft vastgesteld dat baby's bij borst voeding een hoeveelheid dioxine binnen krijgen, die ver uitgaat boven de aanvaardbare dagelijk se dosis voor het hele leven. Om- name van Rijnwater op te schorten totdat de golf voorbij is, tenzij het niet anders kan. De stuwen en slui zen zijn net als bij de ramp bij San- doz zo afgesteld dat het water zo snel mogelijk naar zee stroomt. Volgens Rijkswaterstaat stroomt jaarlijks een keer of tien een gifgolf als de huidige door de Rijn. Olie Bij de ontdekking van de olie vlek bleek het Rijnalarm weer niet goed te werken. Terwijl de water- politie in Hessen internationaal alarm gaf, wisten de collega's in Bonn twee uur later nog nergens van. Ook bij het centrale controle punt van de drinkwatervoorzie ning in Noordrijn-Westfalen wist HHHHk v Glimlachend verliet Masson giste ren het gerechtshof in Maastricht. Hij had er na het getuigen van Sel le alle reden toe. (foto anp> DEN HAAG (GPD/ANP) - De ei gen bijdragen voor gezinszorg, kruiswerk en bejaardenoorden gaan waarschijnlijk in 1988 om hoog om de stijgende kosten van de vergrijzing op te vangen. Ook een verhoging van de premies voor de algemene wet bijzondere ziete- kosten (AWBZ) behoort tot de mo gelijkheden, schrijft minister Brinkman (WVC) aan de Tweede Kamer. Morgen praat de Kamer met de bewindsman. Tussen 1988 en 1990 kost de ver grijzing ongeveer 1,3 miljard gul den. De vraag waar dat geld pre cies vandaan moet komen moet medio volgend jaar worden beant woord. Zoals vice-premier De Kor te vrijdag na de ministerraad al aankondigde, denkt Brinkman aan 'harmonisatie en actualisering van de eigen bijdragen tussen ver pleeghuizen en bejaardenoorden enerzijds, tussen kruiswerk en ge zinszorg anderzijds'. Hij wil daarbij mensen met lage inkomens probe ren te ontzien. Centraal staat verdergaande sa menwerking tussen bejaardenoor den enerzijds en het kruiswerk en de gezinszorg anderzijds. Dit om bejaarden in staat te stellen zo lang mogelijk in hun eigen huis te laten wonen. Brinkman wil niet meer bejaardenoorden, maar wel meer 'aanleunwoningen'. Bij de begrotingsvoorbereiding voor 1988 zal het kabinet beslissen over een verhoging van de AWBZ- premie. Dat extra geld kan worden' gebruikt voor gezinszorg, gericht ouderenbeleid en kruiswerk. Tot De beleggers eisen van Heerma subsidie voor woningen tot 172.000 gulden zonder controle op de ver houding tussen de geboden kwali teit en de opgegeven stichtingskos- ten. Tot nu toe heeft nooit een wa terdichte controle plaatsgevonden. De beleggers vinden invoering er van ook overbodig. "Beleggers len altijd een optimale kwaliteit na streven. Of zij daarvoor een juiste prijs betalen is een zaak die slechts de beleggers zelf aangaat", stellen ze in hun brief. COMPUTHEEK - Zoals liefheb bers van boeken en platen terecht kunnen bij bibliotheek, zullen amateur-computergebruikers bin nen afzienbare tijd voor hun soft- ware-programma's terecht kunnen bij de 'computheek'. dat de periode van borstvoeding echter relatief kort is heeft de blootstelling aan deze giftige stoffen, voorzover nu bekend tenminste, geen ernstige gevol gen. Over de invloed van kleine hoeveelheden dioxinen op lange termijn zijn geen gegevens be kend. Verder onderzoek is dan ook nodig, terwijl er nu al genoeg reden is om de uitstoot van dio xine in het milieu zoveel moge lijk te beperken. In Nederland komen de stoffen vooral vrij door de vuilverbranding. Het gif stapelt zich op in dierlijk vet en komt zo via het voedsel bij de mens binnen. dusverre betalen de werkgevers de AWBZ, maar er is al jaren sprake van dat de werknemers moeten gaan meebetalen. Brinkman spreekt zich daarover niet uit in zijn brief. Inmiddels heeft de federatie van bejaardenhuisorganisaties laten weten dat er meer bejaardenoor den moeten komen. Tot 1990 zijn 15.000 extra plaatsen nodig, tot 2000 ongeveer 48.000. Momenteel staan 36.000 mensen op de wacht lijst voor de 135.000 bedden die de bejaardenoorden beschikbaar heb ben. Velen van hen zijn dringend aan plaatsing in een centrum toe, aldus de federatie. Terparts nu definitief een vrij man DEN HAAG (ANP) - De 33-jarige arts van het Haagse verzorgingste- huis De Terp is definitief een vrij 1 man. Advocaat-generaal Bos be- sloot gisteren niet in cassatie te gaan tegen de vrijspraak voor het ombrengen van 3 bejaarden in De Terp*. De arts zelfheeft altijd volge- houden dat het om euthanasie ging. Het Haags gerechtshof sprak de arts op 12 november vrij op forme- le gronden. De bewijzen tegen hem J - de patiëntenkaarten - waren vol- i, gens het hof op onrechtmatige wij ze in handen van de politie geko- men. Ze waren meegenomen door zusters van 'de GG&GD, die daar- voor geen bevoegdheid hadden. De Haagse rechtbank veroor- deelde de arts in de zomer 1985 tot een jaar cel, hoewel de officier 8 jaar voor 4 moorden had geëist. Eén moord achtte de rechtbank f niet bewezen en bovendien was j het motief van de arts niet duide- lijk, aldus de overweging. Zowel de arts als het openbaar ministerie gingen in beroep. Advo caat-generaal Bos eiste in januari - van dit jaar 4 jaar cel wegens 3 moorden. Twee weken later ver- wees het hof de kwestie terug naar de rechter-commissaris. Advocaat Spong had aangevoerd dat de be wijzen onrechtmatig waren verkre- gen. Twee weken geleden gaf het Haagse gerechtshof de advocaat, gelijk. ADVERTENTIE Sinterklaas ontmoet de Kerstman in het Kerstdorp. Zaterdag 29 november a.s. AFPERSING - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren in ho ger beroep twee Amsterdammers 1 veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf wegens poging tot afper sing van de Amsterdamse zaken man Gijs van Dam na de ontvoe ring van diens zoon, de 18-jarige Gijs van Dam jr. Eerder waren zij door de Amsterdamse rechtbank al tot dezelfde straf veroordeeld. Van Dam jr. werd destijds na een wilde achtervolging door de politie be vrijd. Van het geëiste losgeld, acht miljoen gulden, is nooit een cent betaald. v AMSTERDAM (ANP) - Kinderboekenschrijver en voormalig D66-leider Jan Terlouw heeft gisteren in Amsterdam twee Conservation Awards uit gereikt aan de Waddenvereniging. De vereniging kreeg de hoofdprijs voor het project Waddenbus en een prijs in de categorie jeugdprojecten. Bij de prijzen hoort een bedrag van 21.000 gulden. Volgens de jury vormt het Waddenbus-project zowel nationaal als inter nationaal een voorbeeld hoe jongeren op de problematiek van de water vervuiling gewezen kunnen worden. De Waddenbus zal ook meedingen naar de Europese Award die in 1987 wordt toegekend. In de categorie jeugdprojecten deelde de Waddenvereniging de eerste prijs met de stichting Reinwater, die schoolklassen meeneemt op het meet- schip van de stichting. De prijzen worden uitgeloofd door de Conserva tion Foundation, een van oorsprong Britse organisatie op het gebied van milieu- en monumentenzorg. De prijs is in 1982 ingesteld en wordt in verschillende landen uitgereikt. (foto gpd) niemand iets van een alarmmel ding. Intussen eiste de FDP de aanleg van een Rijn-smeerpijp waarop al le vervuilende industrieën worden aangesloten. Op deze manier zou den giframpen als bij Sandoz en BASF in dé toekomst uitgesloten zijn. De pijplijn, die ongeveer 4,5 miljard zal kosten, moet volgens de liberalen worden betaald door de vervuilers. De liberaleri stellen dat nu jaarlijks bijna 20 miljard wordt uitgegeven om uit het vieze Rijn water drinkwater te maken. De CDU stelt dat de chemische bedrij ven direct mee moeten werken aan het weer gezond maken van de Rijn, willen zij hun geloofwaardig heid niet verliezen. ABP'ers wilden Masson loer draaien MAASTRICHT (GPD/ANP) - Vol gens de Amsterdamse architect Selle heeft een aantal ABP-ers een succesvolle exploitatie van be drijfshallen in Halfweg gesabo teerd om Masson een loer te draai en. Selle zei gisteren bij de voort zetting van het proces tegen voor malig ABP-topman Masson dat 'sommige ABP-ers in staat waren een goed project slecht te maken'. Masson wordt ervan verdacht sa men met Van Zon voor dit project bijna een half miljoen gulden aan steekpenningen te hebben aange nomen van de bouwer, het Haar lemse bouwbedrijf Nelissen. Bo vendien zou hij bewust het project veel te rooskleurig hebben voorge steld om het zo door de Centrale Beleggingsraad te krijgen. Selle, de architect van de hallen: "Er waren drie, vier potentiële huurders. Maar tot grote ergernis van. de makelaars was het ABP veel te traag in het bepalen van de huurprijs. Die onzekerheid duurde veel te lang. Pas toen het project bijna klaar was werd de huurprijs bekend gemaakt. Toen waren de meeste huurders natuurlijk al weg". Volgens hem waren de hallen een succes geworden als de afde ling verhuur en beheer onder lei ding van drs. Moorman sneller had gewerkt. "Ik denk dat Moorman DEN HAAG (GPD/ANP) - Een rui me meerderheid van de PvdA wil het pensioen van de weduwe Rost van Tonningen intrekken. Over de vraag hoe dat precies moet verga deren de socialisten vandaag ver der. De PvdA is de eerste grote par tij die heeft geprobeerd een stand punt over het omstreden pensioen in te nemen. Alle drie de grote par tijen hebben overigens besloten bij deze zaak geen 'stemdiscipline' toe te passen. Ieder kamerlid mag ge heel naar eigen inzicht stemmen. Het grootste probleem voor de PvdA-fractie is hoe op een zo ob jectief mogelijke manier een eind kan worden gemaakt aan het pen sioen. Veel fractieleden voelen er niets voor een wetje te maken voor de 'zwarte wedeuwe'. Nu een grote meerderheid van de PvdA-fractie tegen het kabinetsvoorstel is om mevrouw Rost van Tonningen haar pensioen te laten behouden, zijn de kansen dat dit voorstel on geschonden door de Kamer komt aanzienlijk geslonken. Dat bete kent overigens niet dat zij haar pensioen kwijtraakt. Om dat te bewerkstelligen is een tweederde meerderheid in Tweede en Eerste Kamer nodig. Ook is het nog mogelijk dat een deel van het pensioen wordt ingetrokken. In dat geval zou alleen dat deel wor den gehandhaafd, waarop zij recht heeft op grond van vier jaar dat haar man werkelijk in de Tweede Kamer heeft gezeten. Vandaag vergaderen alle fracties over deze kwestie. Alleen van de kleine linkse fracties is al zeker dat zij tegen het pensioen zullen stem men. De overige partijen zijn ver deeld of hebben nog geen stand punt ingenomen. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft gisteren meegedeeld dat Rost van Tonningen op 4 au gustus 1944 zijn Nederlanderschap verloor omdat hij op die dag reser ve-luitenant bij de Waffen-SS werd. Het verlies van het Neder landerschap heeft volgens de be windsman echter geen gevolgen voor de pensioenaanspraak. Dat is niet verbonden aan het Nederlan derschap, aldus de minister.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5