Steeds WBL eist verbetering woningen Stevenshof 5.6% College stemt in met weglaten gasleidingen BRENG UW EIGEN GELD GOED ONDERDAK. Aannemer krijgt laatste waarschuwing NMBBANK Man steelt voor zeven mille CD's Ondanks verzoek tot uitstel ü!l WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - "Dit is een laatste waar schuwing voor de aannemer. Als er nu niets verbetert, dan zullen wij juridische maatregelen overwe gen". Met deze woorden licht de di recteur van Woningbouwvereni ging Leiden, A. Mulder, het besluit van zijn organisatie toe om dit jaar geen woningen meer af te nemen van Van Wijnen Bouwmaatschap pij. De aannemer bouwt in op dracht van de woningbouwvereni ging ongeveer 400 woningen in vlek 15 in de Stevenshof. De eerste negen huurwoningen die vorige week werden opgele verd, vertoonden nogal wat gebre ken. De bewoner van een van de huizen maakte een lijstje met klachten en kwam in totaal tot 35 gebreken. De mankementen varië ren van slecht sluitende deuren tot het ontbreken van kranen in de douche. Niet alleen het werk van de aan nemer gaf aanleiding tot klachten. Volgens de woningbouwvereni ging loopt ook de communicatie tussen aannemer en nutsbedrijven stroef. Zo moesten bewoners van de huurwoningen het na de opleve ring nog eens een weekeinde zon der water, elektriciteit en warmte stellen. Het Energiebedrijf Rijnland :EBR) stelt weinig aan die vertra ging te kunnen doen. "Het is een volgorde-probleem'. Wij kunnen pas bepaalde handelingen verrich ten, wanneer de woningen zijn op geleverd. Het energiebedrijf staat als laatste in de rij. Wanneer dan een aantal woningen op een dag worden opgeleverd, ontstaan er problemen. Wij kunnen echt geen ijzer met handen breken". Geen blaam Directeur Mulder van woning bouwvereniging bevestigt dat het EBR in een aantal gevallen geen blaam treft. "Maar het kwam ook voor dat de meters al waren ge plaatst en dat vervolgens bleek dat de elektriciteitskabel vijftig meter verderop in de straat eindigde". Het probleem op de bouwplaats speelt al enige tijd. Door een rui mere planning in tijd is getracht tot kwaliteitsverbetering te komen. Omdat dat niet lukte heeft de Wo ningbouwvereniging Leiden nu besloten voorlopig geen woningen meer af te nemen. "Het is niet zo dat mensen een concrete toezeg ging hebben gehad om nog dit jaar een woning te krijgen op die plaats in de Stevenshof. Daarom hebben we dit besluit ook op dit tijdstip ge- Krappe planning Een vertegenwoordiger van Bouwmaatschappij Van Wijnen kon de beslissing van de woning bouwvereniging om geen wonin gen meer af te leveren billijken: "Ik wil beslist niet ontkennen dat er problemen zijn met sommige woningen. De oorzaak is gelegen in een te krappe planning in de eerste fase van de bouw. Het lukte niet om de woningen binnen de gestel de termijn glas- en waterdicht te krijgen. Dat werd mede veroor zaakt door schaarste op de arbeids markt". Volgens de bouwmaatschappij draait de woningbouwvereniging op voor de financiële gevolgen van het staken van de oplevering. Die ontvangt minder huur. Pas als de aannemer de overeengekomen ter mijn - uitgedrukt in 'werkbare da gen' - overschrijdt, lijdt ook hij schade, omdat hij dan boete moet betalen. De woordvoerder van Van Wijnen denkt dat het zover niet zal komen. "Wij denken door volgend jaar met verhoogde snelheid 12 tot 13 woningen per week op te leve ren, binnen de termijn te blijven". Woningen in de Thérèse Schwartzestraat. De Woningbouwvereniging Leiden wil dat de den opgeleverd. Redactie: Wim Brands Annemiek Rüygrok ADVERTENTIE Misschien wilt u in de toekomst een eigen huis kopen. Omdat de hypotheek zelden het gehele aankoopbedrag dekt, is eigen geld een belangrijke zaak. In dat geval is de Eigen Huis Spaar rekening, met een extra hoge rente, vooru zeker interessant. U kunt al meedoen vanaf f 100,-. Uw 'eigen' geld blijft altijd direct opvraagbaar. En als u, vanaf een jaar na opening van de rekening, uw eigen huis betrekt zijn er zelfs geen opnamekosten. DE NMB DENKT MET U MEE. LEIDEN - Het bouwbedrijf Noor- lander krijgt een ontheffing voor het niet aanlegggen van kookgas- leidingen in 97 flatwoningen bover de Stevensbloem in de Stevenshof. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben hiertoe gisteren be sloten. Een verzoek van de fractie van Links Leiden, om met de ver gunning te wachten tot deze zaak is besproken in de raadscommissie voor volkshuisvesting, heeft het college hiermee naast zich neerge legd. Volgens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting kon geen uit- sel meer worden geduld. De beleg ger, het Philips Pensioen Fonds, wilde niet dat de woningen in ge bruik zouden worden genomen voordat de kwestie tussen Noor- lander en de gemeente uit de we reld was geholpen. Het is de bedoe ling dat de huizen op zeer korte ter mijn worden opgeleverd. Als dat nu toch moet worden uitgesteld, zouden daarmee de bewoners wor- LEIDEN - In V D werd gister middag omstreeks tien over half één een 33-jarige Rotterdammer op heterdaad betrapt toen hij probeer de om 161 compact discs (waarde 7400 gulden) te stelen. Een ver koopster betrapte de man; één van de medewerkers achtervolgde de Rotterdammer vervolgens. Hij werd buiten in zijn kraag gevat door een motoragent die toevallig passeerde. Volgens de politie gaat het om een verslaafde die al 63 keer met de politie in aanraking is ge- Het complex Stevensbloem in de Stevenshof. Noorlander heeft nu definitief vergunning gekregen voor het weest. weglaten van kookgasleidingen daar. (foto Holvast) Anoniem U herinnert zich misschien nog dat we van de zomer schreven over Paul Hartevelt, die de eme ritus hoogleraar Voorn les geeft in Leids, of liever gezegd Lèds. De leerling Voorn is inmiddels gestaag gevorderd in zijn kennis en hij kan een aardig woordje plat Leids weggeven. Onlangs werd hij zelfs opge beld. Door het redactieteam van Sonja Barend, naar hij dacht. De professor en zijn leermeester werden uitgenodigd in de bab belshow van deze dame om een potje Leids te komen praten. Hun ijdelheid gestreeld natuur lijk, dat spreekt vanzelf. Een échte afspraak werd niet gemaakt. Voorn zou nog wel de tails horen over het tijdstip waar op het tweetal voor de televisie camera's zou moeten opdraven. We kunnen ons voorstellen dat beiden slapeloze nachten heb ben gehad. Want op de televisie komen, en dan nog wel in de VA- RA-praatshow, dat is toch het hoogste goed voor menig Neder lander. Maar een tweede telefoontje liet lang op zich wachten. Te lang, vonden de twee. Dus trok Paul de stoute schoenen aan en belde zélf de VARA met de vraag welke maandagavond ze nu moesten vrijhouden voor hun te levisie-optreden. Het bleef een hele tijd stil aan de andere kant-van de lijn. Maar na een tijdje meldde de VARA- redactie dat een grappenmaker het tweetal kennelijk had beetge nomen. Want van de kant van de VARA was er nooit een uitnodi gend telefoontje naar Voorn ge voerd. Teleurgesteld legde Paul de hoorn neer en spoedde zich naar Voorn. Er ging meteen een licht je branden bij de professor. Hij had wel een vermoeden wie die "leukerd kon zijn geweest. Nu moesten ze haar, want het was een vrouw geweest, op eveneens ludieke wijze te pakken zien te Anoniem (2) Nu geeft de professor ook een eigen blaadje uit. De Emmakro- niek, een onregelmatige perio diek voor de bewoners van de Emmastraat in Leiderdorp, waar Voorn domicilie houdt. En in die Emmakroniek pakt hij de be wuste dame op voor haar niets verhullende wijze aan. Onder het kopje 'Anoniem telefoontje' schrijft hij: "Dat kreeg de redactie op dins dag 28 oktober 's avonds na het NOS-journaal van 8 uur. Ik hoor de een vrolijke, heldere vrou wenstem, kennelijk van een nog jonge vrouw. Zij sprak de 'r' uit op een manier, die kenmerkend is voor de streek waar zij van daan komt (niet uit Leiden). Daarnaast waren er nog enkele andere fonologische en syntacti sche bijzonderheden in haar spraak. Zij noemde niet haar naam; voor het gemak noem ik haar daarom JO QUE VARA. Zij nodigde mij valselijk uit namens een derde, die daarvan niet op de hoogte was. Bij een latere ont moeting heeft zij niet gezin speeld op haar anonieme tele foontje en de bedrieglijke mede deling. Ik ga er nu van uit, dat zij spoedig open kaart zal spelen, want ik verlang terecht genoeg doening". Voor de gemiddelde lezer zal het niet moeilijk zijn achter de voornaam van de dame te ko men: zij heet in elk geval Joke en VARA is bij wijze van grap haar achternaam geworden. Natuur lijk heet zij anders, maar Voorn is er zeker van dat deze tekst haar rode oortjes van schaamte zal bezorgen. Haar gerechte straf. Dat zal haar leren voor Sonja Ba rend te spelen. In de muur van het geboortehuis van Goeie Mie 2 ziet de beroemde prent over de handel en wandel u< lijken' \l een groot kijkraam komen. Wie er doorheen gluurt 1 de Leidse gifmengster plus een 'opeenstapeling van (archieffoto's) Goeie Mie Wie had gedacht dat de discussie over het al dan niet overeind blij ven van het geboortehuis van de Leidse gifmengster Goeie Mie al lang afgelopen was, heeft het mis. Zoals zo dikwijls met dit so'ort onderwerpen, druppelen de ideeën nog binnen, terwijl de beslissing eigenlijk al genomen Zo doet G. Barends het college van B en W de volgende sugges tie aan de hand: 'Maak van het pandje een soort kijkkast waarin het leven van Goeie Mie wordt uitebeeld. Ik stel voor de deur en het raam aan de kant van de Oostdwarsgracht op hun plaats te laten. Aan de kant van de Lan- gegracht komt een groot kijk raam of twee kleine ramen. De ruimte in de 'kijkkast' zou in twee kamers verdeeld kunnen worden. In de ruimte links zou bijvoorbeeld een gedeelte uit de prent van Roelof Raar uitgebeeld kunnen worden en in de andere ruimte b.v. een stapeling van 'lij ken' met daarbij de geschiedenis van Goeie Mie". Volgens Barends zou dit een grote attractie voor het publiek kunnen worden. "Misschien is er wel een verzekeringsmaatschap pij als sponsor te vinden omdat de geschiedenis te maken had met frauduleuze handelingen op dit gebied". Hè ja, daar zullen B en W wel voor te porren zijn. Eerst een si- garettenfabrikant die een aardig centje overheeft voor een meer dan levensgrote rokende cowboy langs de weg, dan een oliegigant die flink in de buidel tast om een pompstation aan de Dr. Lelylaan te krijgen en vervolgens een ver zekeringsmaatschappij die tegen betaling een kijkkast inricht c zijn grootste oplichtster te er< En van dat geld kan de gemeente weer gewoon een dienstauto ne men. Hoeven die wethouders ook niet meer zulke hoge taxi- kosten te declareren. den benadeeld. Die hebben im mers allerlei afspraken moeten ma ken met bijvoorbeeld woningin richters. De kwestie in ruim twee maan den geleden aan het licht gekomen nadat bouw- en woningtoezicht ontdekte dat in de woningen geen kookgasaansluitingen waren aan gebracht. In de Stevenshof zijn geen gasleidingen nodig voor ver warming. De woningen daar wor den aangesloten op stadsverwar ming. De gemeenteraad heeft in het verleden echter besloten dat de huizen ook kookgasaansluitingen moeten hebben. Anders zijn bewo ners verplicht elektrische kooktoe- stellen te kopen, waardoor ze veel duurder uit zijn. Noorlander heeft verzuimd een ontheffing te vragen. Het bedrijf heeft er eind vorige week mee in gestemd de eerste bewoners van de flats 500 gulden 'schadeloosstel ling' te betalen. In ruil daarvoor krijgt Noorlander van de gemeente de benodigde vergunning. Schamel Het Links Leiden-raadslid Sta kenburg vindt die 500 gulden maar een schamel bedrag. Het bedrag staat volgens haar in geen verhou ding tot de kosten die bewoners moeten maken. Volgens het raads lid heeft het EBR financieel voor deel gehad bij de aanleg van kook gasleidingen in het complex. Het EBR heeft namelijk geld ontvangen om in het complex gas leidingen aan te leggen tot de me terkasten en ook om de meterkas ten te installeren. Volgens een woordvoerder van het energiebe drijf is dat niet gebeurd, omdat de bouwer heeft verzuimd om ruimte te creëren voor de leidingen: "Het EBR is niet bereid om gaten in be tonnen muren te boren om die lei dingen te kunnen aanbrengen. In onze leveringsvoorwaarden is ook opgenomen dat de bouwkunige voorzieningen aanwezig moeten zijn om gasleidingen te kunnen aanbrengen". Voordeel Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1987, maandagavond, zei Stakenburg te willen weten of het college van B en W bereid is met energiebedrijf te praten om te bereiken dat zij een deel van hun voordeel uitkeren aan de bewoners. Verder vroeg zij of- het college bereid is het onderhan delingsresultaat voor te leggen aan de bewoners en of ook de gemeen te bereid is een bedrag aan de be woners uit te keren. Stakenburg maakte zich boven dien zorgen of bouwers in de toe komst niet een loopje gaan nemen met de bouwvoorschriften ten aan zien van kookgasleidingen. "Is er een garantie dat in een volgend ge val geen ontheffing wordt ver leend? Ook als de bouwer naar de rechter gaat en verwijst naar Noor lander?" Stakenburg zei deze en andere vragen op korte termijn aan de orde gesteld te willen zien in een extra vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting. Wethouder Tesselaar wil de gisteren nog niet zeggen of er hiervoor een extra commissiever gadering wordt gehouden. Leiderdorper zwaar gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 33-jarige man uit Leiderdorp moest gisteravond met een verbrijzeld bekken in het AZL worden opgenomen nadat hij om streeks acht uur op het trottoir van de Corantijnstraat was aangereden door een bromfietser. De bestuur der was een 15-jarige jongen die even daarvoor zijn brommer had gerepareerd, aldus de politie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3