iRia Valk: 'Ik ben volwassen geworden' 'Ratel': uitlaat van een getergd publiek Nieuws Wereldomroep is bij vakantieganger favoriet RADIO-TV-KUNST PAGINA 27 15 (10) Heartbeat Don John- 16 (22) Rain or shine Five Star 17 (29) Suburbia Pel Shop Boys 18 (24) I want you Elvis Costelló 19 (19) Don't get me wrong Pretenders 20 (13) True colors Cyndi Lauper 21 (34) Through the barrica des Spandau Ballet 22 (26) Two people Tina Turner 23 (15) True blue Madonna 24 (40) Ghostdancing Sim ple Minds 25 (17) The final countdown Europe 26 War Bruce Springs teen 27 (28) Ontmoeting Rob de Nijs 28 (21) Love will conquer all Lionel Richie 29 (20) I've been losing you Aha 30 (31) This girl Dolly Dots 31 (18) Wonderland Paul Young 32 Don't give up Peter Gabriel/Kate Bush 33 Rock the night Euro pe 34 Amanda Boston 35 This is the world cal ling Bob Geldof 36 (38) Geronimo's Cadillac Modern Talking 37 (39) The miracle of love Eurythmics 38 (33) I'm not perfect Grace Jones 39 Als je later groot bent Hennie Huisman 40 30) All I want to do UB 40 (Stichting Ned. Top 40) Sportmagazine BRT op zondagmiddag BRUSSEL (GPD) - De BRT wil met ingang van januari aanstaande elke zondagmiddag een drie uur durend sportprogramma op de te levisie gaan brengen. Tussen drie en zes uur zullen dan non-stop sportbeelden worden uitgezonden, met uitzondering van rechtstreek se flitsen van voetbalwedstrijden. In het programma zullen wel tal van andere sportevenementen in binnen- en buitenland aan bod ko men, en zullen flitsen te zien zijn van voetbalwedstrijden buiten Belgie. De BRT volgt daarmee een tendens die al in een aantal omrin gende landen te bespeuren is. De Franse en Luxemburgse tv. overal in Belgie te ontvangen, brengen elke zondagmiddag al een uitgebreid sportprogramma, even als de BBC. In het nieuwe tv-seizoen van de BRT, dat op 1 januari begint, ver dwijnt ook de populaire weerman Armand Pien bijna helemaal van het scherm. Hij zal nog slechts een maal per week, op vrijdagavond, een uitgebreid weeroverzicht pre senteren, terwijl de dagelijkse weersverwachtingen door een team van drie 'weermannen' en een weervrouw zullen worden ge presenteerd. TROS vraagt toestemming commerciële omroep HILVERSUM (ANP) - Radio- en televisiedirecteur C. den Daas kon digde gisteren aan dat de TROS nog deze week een brief aan minis ter Brinkman van WVC zal sturen, waarin de wens een commerciële zendmachtiging te verwerven zal zijn neergelegd. Tot nu toe heeft alleen het be drijfsleven schriftelijke aanvragen ingediend voor een licentie om commerciële televisie te mogen be drijven. Den Daas denkt dat als de concessie eind 1987 verleend zou worden, hij nog twee jaar nodig heeft om daadwerkelijk op com merciële basis uit te kunnen zen den. Probleem voor de TROS is dat het regeerakkoord alleen voorziet in commerciële televisie als ten minste twee a-omroepen bereid zijn het publieke bestel te verlaten. In dat geval zou een van de drie Nederlandse televisienetten - na een wetswijziging - daarvoor ge bruikt kunnen worden. Den Daas betreurt het dan ook „ernstig" dat zijn „bloedbroeders AVRO en Veronica nog steeds de moed en het elan niet kunnen op brengen de aanvraag van de TROS te ondersteunen en zich daarmee binnen afzienbare tijd te ontrek ken aan de subsidie-paraplu". Daarmee verwijst hij naar de op stelling van de AVRO, die geen be hoefte zegt te hebben het bestel te verlaten en van Veronica, die dat alleen wil als aan een aantal rand voorwaarden wordt voldaan, met als belangrijkste de beschikking over een volledig televisienet. Eerder deze maand liet de TROS overigens weten geïnteresseerd te zijn in het Nederlandse satellietka naal dat nu nog voor de uitzendin gen van Europa-tv wordt gebruikt. De AVRO liet vervolgens weten daar ook nog steeds belangstelling voor te hebben, maar dan als aan vullend medium, zonder commer ciële opzet. Out zegt alleen belang stelling te hebben voor commer ciële radio via de satelliet. 'Ria Valk begint deze maand met haar vernieuwde show inijdie zij de 'Een-uur show van Ria Valk' heeft genoemd, (oln deze show komt zij met een medley van bekende ^Amerikaanse liedjes („de mensen weten niet meer dat ik )^ook heel goed Engels zing, maar daar ben ik mijn .„acarriere indertijd mee begonnen en ik heb daar altijd al dïhits mee gescoord!", zegt zij daarover), voorts maakt zij "'gebruik van de (veel beter geschreven), humoristische ^teksten van Harrie Touw en zet zij in deze wervelende icjshow haar bekende typetjes neer zoals het publiek dat zij van haar gewend is. 90p dit moment bestaat er meer belangstelling dan ooit voor Ria Valk; haar revueshow met Henk Out loopt 'rij beter dan in voorgaande seizoenen en de aanvragen voor Ria Valk - solo, beginnen nu al binnen te stromen. Ria: "Ik merk dat veel mensen weer geinteresseerd raken in de bekende artiesten van vroeger. Anneke Grönloh, The Blue Diamonds, allemaal kom ik ze steeds vaker tegen in het circuit. Het is waarschijnlijk de hang naar nostalgie die dit beinvloedt. Maar ook het feit dat onze namen nog steeds heel bekend in de oren klinken, zal er toe bijdragen dat die populariteit nooit overgaat. Ikzelf vind dat ik, dankzij de lange ervaring die ik in 28 jaar optreden heb opgedaan en door datgene dat ik heb meegemaakt, een steeds grotere grip op mijn werk als actrice, zangeres en entertainer heb gekregen. En dat merkt het publiek, want ik trek steeds weer volle zalen!" j VINKEVEEN (GPD) - „Het is wel eens goed om flink op je bek te gaan. Daar leer je alleen maar van. t Ik wilde vorig jaar eens wat anders j dan uitsluitend liedjes en gekke ty- J petjes. Presenteerde mezelf, toen. T in een one-woman show. Nou, dat F had ik dus nooit m'oeten doen. Het F werd een afgang". door door Margriet Hunfeld Dat zegt Ria Valk, 45 jaar oud en al achtentwintig jaar 'in het vak'. Sinds haar man, Herman de Keule naar, zes jaar geleden overleed, moest ze op eigen benen leren staan. Dat is haar, vindt ze, einde lijk gelukt. Na diepe dalen en vele depressies. „Ik kan niet zelf schrijven", legt ze uit „ben altijd afhankelijk van tekschrijvers, mensen die ideeën hebben, die met je praten over de dingen die je allemaal zou kunnen doen. Vroeger had ik Herman daar dan bij. Ik deed niets zonder hem. we waren een twee-eenheid. Op mijn zeventiende getrouwd, op mijn achttiende succes en vanaf die dagen volledig beschermd en afgeschermd door een man die de carrière leidde. Ik wist niks, na Herman's dood, kon nog geen gi rootje uitschrijven. Als een kind was ik, dat alles geloofde, overal in trapte. Een meisje van veertig, zo gedroeg ik me. Op die manier ben ik dus ook op mijn bek gegaan. Maar... ik heb snel geleerd. In twee jaar had ik iedereen door en wist ik precies wat ik wilde. Ik geloofde niets meer zo maar, ik denk dat ik toen volwassen ben geworden". Flop „Mijn one-womanshow was dus een flop. Verschrikkelijk. Ik heb de band tien, honderd keer terug gedraaid. en me afgevraagd hoe ik het nog heb klaargespeeld om met die teksten op een podium te blij ven staan. Wat een afgang. Wim Hoogenkamp had ze geschreven, daar had ik veel geld voor betaald. Daarna stond ik er direkt al weife lend tegenover, maar je denkt, er is geld mee gemoeid, dus toch maar proberen. Mijn vriend Hans Wen- nekes, een schat van een man, had goedbedoeld iedereen uitgenodigd voor de première. Alle mensen uit het vak, André van Duin, Saskia Serge, Tineke Schouten, nu ja, ie dereen was er. Alleen Wim Hoo genkamp, die bleef weg. Waar schijnlijk zag hij de bui al hangen... Een kwartier voor aanvang heb ik helemaal over mijn toeren nog staan janken, wilde alles afgelas ten, maar ik ben te professioneel om op zo'n moment alles in de soep te draaien". Nerveus: „Nu kan ik er gelukkig om lachen, wel heb ik sindsdien gezworen nooit meer op die manier het theater in te gaan. Ik ben Ria Valk en dat moet zo blijven. Het enige waar ik op zit te wachten is iemand met goeie teksten. En dan heb ik het dus niet over het soort confBerences dat Wim Hoogen kamp schrijft". Kassa Deze maand komt mijn plaat uit. 'Zolang de kassa 't AALSMEER - Jos Brink werd gisteravond in zijn tv-program- ma 'Wedden dat voorzien van meer dan duizend kilogram speel goed, het resul taat van de wed denschap. De op namestudio in Aalsmeer kon het aanbod nauwe lijks verwerken. De tv-presentator zal het speelgoed zelf bij een nog aan te wijzen kin dertehuis afleve- doet', is de titel. Ik ben weer terug bij Johnny Hoes, dat heb ik zelf ge regeld, want de platenjongens ko men niet meer naar je toe, die tij den zijn voorbij. Hans heeft geld in de plaat gestopt, ik ben met de ta pes de maatschappijen langs ge weest en dan zeggen ze op een ge geven moment, ja, dat liedje, dat lijkt wel wat. Bovendien vindt mjjn vriend, die in Utrecht een schoonmaakbedrijf heeft, het leuk om wat in mijn vak te rommelen. De moeilijke dingen doet hij, het reclame maken, bijvoorbeeld, of praten over een korting wanneer ik een nieuwe Mercedes ga kopen. En dat vind ik allemaal prima, zolang ik zelf maar zeggenschap heb over mijn carrière, want ik wil niet meer dat één man alle touwtjes in han den heeft. Dat is geen kat aan Herman, maar ik ben het ontgroeid. Ik had nooit kunnen denken, dat ik na die periode er zó uit zou springen, dat ik terug kon komen. Een mens kan veel hebben, de grootste klappen. Ik heb vroeger altijd tegen Herman gezegd: als je dood gaat, ga ik met je mee. Ik hield zielsveel van die man. Maar toch kom je daar over heen, leer je dat het leven gewoon doorgaat. Ik kon niet tegen het al leen zijn, absoluut niet, en ik ben geen ouwe juffrouw van tachtig, dus ben ik een nieuwe relatie aan gegaan. Leerde bovendien mijn ei gen beslissingen nemen en dat ik dat kan, ja, dat vind ik prachtig". Meidenborsten Ze verandert van onderwerp. La chend: „Elk jaar vraag ik me weer af, hoé lang kan ik er nog mee doorgaan, met zingen, typetjes neerzetten, gek doen. Ik ren naar de vijftig, je begint toch een oud mens te worden. Maar anderzijds: thuiszitten kan ik niet, wat moet ik er doen? Ramen lappen, stoffen. Het is mijn werk niet, ik ben daar geen vrouw voor. Dus blijf ik op treden, zolang het publiek het leuk vind. En ik geloof dat ik steeds be ter word, dat ik gegroeid ben door de dingen die ik heb meegemaakt. En ook, omdat ik me heb losge maakt van vroeger. Het feit dat de mensen me altijd maar zagen als 'die rare Valk' dat niemand me ooit als vrouw bekeek. Ik ging me daar opeens tegen afzetten. Het ge beurde op het moment dat een fo tograaf me zei dat ik een mooi fi guur had en me vroeg te poseren. Jonge meiden borsten, vond hij. Uit een soort opstand heb ik toen 'ja' gezegd". I/OENSDAG 26 NOVEMBER 1986 1(1) Don't leave me this way Communards 2 2) You can call me Al - Paul Simon 3(3) Rumors Timex So cial Club 4 7) Walk like an Egyptian Bangles 5 5) You give love a bad na me Bon Jovi 6(6) Notorious Duran Duran 7(4) Love can't turn Far ley Jackmaster Funk 8 (11) Mexico Zangeres zonder Naam 9 (12) Died in your arms OMD 10 (16) Goin to the bank Commodores 11 (14) In the army now Sta tus Quo 12 8) Live and die OMD 13 9) Take my breath away Berlin 14 (23) Control Janet Jack- HILVERSUM (GPD) - De Nederlandse vakantiegangers in het buiten land weten de Wereldomroep wel te vinden. Volgens een luisteronder zoek hebben in de eerste maanden van dit jaar circa 875.000 luisteraars de Europa-programma's opgezocht. De luisterdichtheid van deze kortegolf- uitzendingen was verleden jaar overigens hoger. Toen stemden circa een miljoen vakantiegangers af op de Wereldomroep. Verreweg de meeste luisteraars zeiden te hebben geluisterd naar het eerste half uur van de uitzendingen. Het nieuws, het Europese weerover zicht en de oproepen van de ANWB-Alarmcentrale haalden ook dit jaar de hoogste luisterdichtheid. Het minst populair waren de koersen van de Amsterdamse effectenbeurs. Slechts zes procent van de ondervraagde luisteraars volgde dit programma-onderdeel. Zeven van de tien landgenoten, die de grens over gingen, bleken op de hoogte van de Europa-uitzendingen. Zes van de tien reizigers namen een radio mee naar het buitenland en daarvan was 40 procent (1,1 miljoen toestellen) geschikt voor ontvangst van kortegolfuitzendingen. Van de Nederlanders, die in het buitenland konden beschikken over een korte- golfontvanger, luisterde dit jaar 85 procent naar de Wereldomroep. Zeven van de tien luisteraars stemden daarbij vrijwel dagelijks op de zender af. Ook dit jaar bleek de ochtenduitzending van de Wereldomroep, in de lucht tussen negen en vijf voor half elf Nederlandse zomertijd, het meest populair. Ruim 80 procent van de Wereldomroep-luisteraars stemde gere geld 's ochtends af. Circa 50 procent van de kortegolfluisteraars hoorde geregeld de avonduitzending, die tussen halfzeven en vijf voor half acht wordt uitgezonden. Ze knikt lachend, roept zakelijk: „Ik ben onlangs alweer benaderd. Door Playboy dan. Wat dacht je hoe dat zit met die bedragen. Vijf entwintigduizend gulden heb ik horen noemen. Mijn vriend Hans heeft de financiële kant afgehan deld. Nou, dat vind ik dan fantas tisch". Bewonderend: „Voor een middagje poseren...!". Violet Falkenburg: 'Ergeren aan Duys is niet voldoende'. Er zijn zelfs mensen, die bellen ons elke week. Ze hebben ons nummer als het ware naast de telefoon liggen. Dat ze zich mogen uiten, stelt ze al tevreden. Ze hebben hun ongenoegen even kunnen luchten. Voorop staat wel, dat we een programma maken, geen klaaglijn. Iemand, die belt met 'Ik heb me geërgerd aan Duys' en verder geen verhaal heeft, komt er niet De mensen bellen over van alles, maar meestal gaat het om te harde muziek en te veel geweld, dat ook nog te vroeg op televisie komt. Of anders wel over de trui van Elleke van Doom of 'Het Capitool' dat te links is. Gevoelig liggen ook nog steeds vloeken op de radio, bloot bij de TROS, het koningshuis en journalisten die gezagsdragers te kritisch benaderen. Het notabelen- dom verwijzen wij in de journalistiek echt naar verle den, maar toch vallen er nog mensen over Karei van de Graaf die te scherpe vragen stelt". "Pas nog heeft Jack Spijkerman in de 'Steen en been show' van de VARA op Radio 3 een paar paters gebeld en zogenaamd gezegd dat hij een probleem met zijn lid had. Nou, daar bellen de mensen ons dan uitgebreid over op. En Spijkerman komt dan ook in de uitzending om met die mensen te praten. Mijn taak is het te proberen die twee partijen bij elkaar te bren gen. Het is bepaald niet zo, dat we proberen de KRO in die kritiek van het publiek de sparen. En denk ook niet dat bepaalde omroepen de meeste reacties ver oorzaken. Je zou misschien verwachten dat de VPRO en de VARA veel losmaken, maar dat valt mee. De TROS scoort wellicht zelfs hoger. De reacties komen meestel van mensen tussen de 30 en de 55 jaar, afkom stig uit het hele volk, van werkelijk alle niveaus. Mis schien iets meer vrouwen dan mannen. Het is een echt 'ontmoetingsprogramma'. Wat dat betreft zou het goed bij de NOS passen. Maar waarom ik vind dat het toch bij de KRO hoort, ja, zoiets is moeilijk onder woorden te brengen". Heeft Violet zelf wel eens de behoefte gehad om haar ongenoegen te spuien? "Nee, eerlijk gezegd zou ik zelf nooit bellen". Uitzending: elke vrijdag, KRO Radio 2, van 14.02 tot 15.00 uur. Ria Valk: geen meisje van veertig meer. ALKMAAR (GPD) - "Natuurlijk nemen we radio en televisie nog serieus. Stel je voor. Dat is de basis van ons programma". Bijna geschokt reageert Violet Fal kenburg op de gedachte datje bij het gemiddelde aan bod van die media wel eens de neiging zou kunnen krijgen het respect ervoor te verliezen. "Het is echt niet zo dat de kwaliteit van de Nederlandse program ma's minder is geworden". door Hans Visser Niettemin laat Violet elke vrijdag het Nederlandse tv- en radiopubliek in KRO's 'Ratel' reageren op wat de afgelopen week is opgevallen of ergernis heeft ge wekt. Dat begint al bij de opening van het radiopro gramma, als een aantal mensen in een paar zinnen zijn hart mag luchten. Maar als het gaat om zaken, waar een zinnig antwoord van de verantwoordelijke pro grammamaker op mogelijk is, kunnen de 'getergde' luisteraars en kijkers tijdens de uitzending in discus sie gaan met de verantwoordelijken. De inmiddels acht jaar lange praktijk van 'Ratel' leert dat die opzet niet zelden alleraardigste discussies oplevert. Soms komen de twee partijen tot elkaar, maar vaak ook zijn de mensen onverzoenlijk en hou den ze hun keiharde eis overeind, veelal volgens het oeroude en goed Nederlandse principe: ik betaal kijk - en luistergeld en dus wil ik ook waar voor mijn cen ten. Elke Hilversumse programmamaker is gewaar schuwd: zeg nooit 'u kunt - als u het niet leuk vindt - de televisie toch ook afzetten of een ander net kiezen', want de oer-Hollandse filosofie voor wat hoort wat, blijft onaantastbaar overeind. 'Ratel' is een soort cultuur geworden. "Ons nummer is zo langzamerhand bij de vaste luisteraars wel be kend", zegt Violet. "Ze bellen de hele week door hoe wel we zelf, regisseur Bert de Winter en ik, alleen don derdag en vrijdag aan het programma werken. Vaak bellen ze al direct na een uitzending waaraan ze zich hebben geërgerd. Van al die reacties pikken we er dan ongeveer tien uit die ons leuk lijken. Die mensen wor den benaderd en daaruit maken we dan weer een keu ze voor de eerste minuten van het programma. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27