Bergen werk voor Amnesty Jongen (14) zo maar neergeschoten in Chili 'Zwarte Weduwe' Bob de Moor, de scheepsjongen onder striptekenaars achtergrond kortweg WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 PAGINA 19 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Lang verwacht maar eindelijk dan toch gekomen. Bob de Moor, veertig jaar strips en vijfendertig jaar aan de zijde van Hergé. Een dikke, omvangrijke uitgave van Lombard (Collectie Onze Au teurs), die de liefhebbers van de ze tekenaar van de klare lijn in de donkere dagen voor kerst beslist een plezier zal doen. Geschreven door Pierre-Yves Bourdil en Ber nard Tordeur met bijdragen van anderen. Voor wie het nog niet weet, Bob de Moor is de rechterhand geweest van Hergé en momen teel artistiek-directeur van de Studios Hergé in Brussel. De stad waar straks ook een strip museum zal worden gevestigd, dat heel wat van de artistieke erfenis van de met Kuifje be roemd geworden tekenaar te zien zal zijn. En nu we het toch over deze legendarische reporter hebben: tegelijkertijd is even eens bij Lombard Het avontuur van het weekblad Kuifje, 40 jaar strips verschenen. Ongeveer tweederde van het boek wordt door het beeldverhaal ingeno men, maar het gaat daarbij om telkens één pagina uit een strip, wat een verbrokkeld beeld oplevert. Dat biedt weliswaar een overzicht uit vier decennia Kuifje, maar je zou toch liever één compleet verhaal hebben ge had. Zo'n overzicht komt met het tekstgedeelte beter uit de verf. Daarin zien we vele namen de re vue passeren, die ooit hun bijdra ge aan het blad hebben gegeven en Kuifje hebben meegeholpën groot te maken. Het begint met Kuifje en Bob bie in 1946, het jaar waarin ook het weekblad Kuifje het licht zag en dat zich nadien door alle stor men heen tot op heden heeft kunnen handhaven. Destijds wil de iedereen natuurlijk nieuwe avonturen van Kuifje op welke wenk de lezer werd bediend. En naast Kuifje verschenen er ande re verhalen in het blad, gemaakt door Edgar P. Jacobs, Jacques Laudy en Paul Cuvelier. En zo waar, in 1948 draafden Suske en Wiske van Willy Vandersteen op, soms wat slordig getekend, maar waar we nu met vertedering en genietend van de spontaniteit naar kijken. In 1955 zien we André Fran- quin zijn intrede doen met het paartje Ton en Tineke, die aller lei avonturen beleven. Tien jaar later ontmoeten we voor het eerst Barelli, een heel aardige strip van Bob de Moor die kenne lijk niet heeft kunnen opklaute ren tegen het succes van Kuifje. Het is ook deze Bob de Moor die met een twaalftal platen van een op zich naar niets leidend 'ver haal' het album besluit, een 'Kuifje naar Hergé'. Bob de Moor zal het met plezier en ook wel met een beetje pijn in het hart ge maakt hebben, want als het aan hem lag zou hij zo een fonkel nieuw Kuifjes verhaal maken. Zijn inbreng was immers enorm. Maar voorlopig verzet de wedu we van Hergé zich daar nog te gen. Geen wonder overigens dat Kuifje, kapitein Haddock en die andere figuren uit deze verhalen ook in de biografie van Bob de Moor niet zijn weg te denken. De levensbeschrijving laat zien uit welke bronnen Hergé en Bob de Moor hun inspiratie onder meer putten. Zo had Hergé sinds 1929 al een hele documentatie opge bouwd, die bestaat uit persknip sels, foto's en tekeningen. Een archief dat nadien stelselmatig is uitgebreid en waaruit blijkt dat heel wat tekeningen die in de Kuifjesalbums voorkomen rechtstreeks hun voorbeeld vin den in de werkelijkheid. Een 'simpele' sloep, de schoorsteen van een schip. Zo maakten Hergé en Bob de Moor bijvoorbeeld samen in 1957 een reis op het schip de Konin gin Astrid om gegevens te verza melen voor het latere verhaal Co kes in voorraad. Een zodanige aanpak gaf de strips een nog meer waarheidsgetrouw karak ter. Ze werden desnoods herte- kend. Hoogtepunt in de Kuifjesserie is zonder twijfel Raket naar de maan en Mannen op de maan ge weest. De soms indrukwekken de decors zijn dan ook van Bob de Moor, al ging Hergé destijds voor het grote lezerspubliek met de eer strijken. „Meer dan een kwart eeuw heeft Bob de Moor Hergés perso nages in een steeds mooier wor dende 'omgeving' geplaatst. De decors werden rijker en waar heidsgetrouwer en werkten mee aain de legende die geboren werd: de decors van Hergé zijn perfect. „Hij die Kuifje heeft ge lezen heeft het land gezien... het echte land", aldus de schrijvers. FRANS KEIJSER Met een grote televisie-uitzen ding 'vierde' Amnesty Interna tional een paar maanden geleden het 25-jarig bestaan. Echt reden voor feest was er niet, want Am nesty voert overal ter wereld ac tie waar regeringen de mensen rechten aan hun laars lappen. En zo lang Amnesty nodig is, is er weinig reden tot feest natuurlijk. Nog altijd worden in veel landen mensen gevangen gezet zonder dat ze iets hebben misdaan. Ze zijn het alleen niet eens met hun regering. Volgens het onlangs uitgekomen jaarverslag werden vorig jaar in 128 landen de men senrechten geschonden via ar restaties, 'verdwijningen' van mensen, executies en folterin gen. Amnesty werd in 1961 opge richt, toen de Engelse journalist Peter Benenson in een krantear- tikel mensen opriep om actie te voeren voor mensen die gevan gen zijn gezet zonder dat ze ooit geweld hebben gebruikt, waar ook ter wereld. Dat initiatief sloeg aan, en tegenwoordig telt de organisatie honderdduizen den leden in vele tientallen lan den. Nederland heeft een van de grootste afdelingen ter wereld, met meer dan 100.000 leden. Het hoofdkwartier van Amnes ty zit in Londen, waar een groep medewerkers dagelijks in de weer is met het bijeen garen van gegevens over mensen die in de cel zitten of worden gemarteld zonder dat ze iets hebben ge daan. Bovendien voert Amnesty International ook actie tegen de doodstraf. Die is zo onmenselijk dat hij nooit mag worden gege ven, vindt Amnesty. Amnesty brengt elk jaar een rapport uit waarin het de landen noemt die de mensenrechten' schenden. Dat jaarverslag zien veel regeringen met angst en be ven tegemoet, omdat hun wan daden onverbiddellijk aan de kaak worden gesteld. En het rap port heeft veel invloed, want Amnesty werkt heel nauwkeurig en objectief. Of het hu om een kapitalistisch of communistisch land gaat, of om Azië, Europa, Afrika of Amerika, als er men senrechten worden geschonden meldt Amnesty dat. Amnesty is er bijna trots op dat communisti sche landen de organisatie vaak een 'lakei van het kapitalisme' noemen, en kapitalistische lan den Amnesty als een 'communis tische mantelorganisatie' afschil deren. Als Amnesty een politieke ge vangene heeft opgespoord, kun nen groepen leden (vaak in een dorp of een stad) zo'n gevangene 'adopteren'. Ze proberen zoveel mogelijk mensen brieven te la ten schrijven aan de betreffende regeringen waarin ze vragen om een eerlijk proces of om vrij lating. Zo laten ze weten dat die regering helemaal fout zit, en dat vindt geen enkele regering prettig. Soms besluit een regering zo'n man of vrouw dan toch maar vrij te laten, en vaak wordt hij of zij in elk geval beter behandeld. Voor Amnesty blijft voorlopig werk genoeg. In het jaarverslag zegt de organisatie: "Er blijft een diepe kloof tussen de belofte van regeringen om de mensenrech ten te eerbiedigen, en de praktijk van alledag. Voor Amnesty blij ven nog bergen werk te verzet ten". Wie meer wil weten: Amnesty International, Keizersgracht 620, 1017 ER Amsterdam. SJAAK SMAKMAN Bij schendingen van mensen rechten denken we vaak aan mensen die opgepakt worden omdat ze iets gezegd of gedaan hebben dat de regering van hun land slecht uitkomt. Soms hoef je echter niet eens wat te doen om doodgeschoten te worden, zoals het verhaal van de 14-jarige Luis Fernando Riquelme Castil lo bewijst. En de Chileense poli tieman die Luis neerschoot werd bovendien nog uiterst mild be handeld ook. Luis Fernando Riquelme Castillo uit Chili was 14 jaar oud toen hij in augustus vorig jaar werd doodgeschoten. Op 5 au gustus was Luis op bezoek bij een vriend. Om ongeveer 7 uur 's avonds belde hij zijn moeder om haar te zeggen dat hij niet thuis kon komen. De bussen reden niet omdat er in de buurt demon straties waren. Het was toen net bekend geworden dat politie mensen drie politici die het on eens waren met dictator Pino chet hadden ontvoerd en ver moord. Op de terugweg van de tele fooncel zagen hij en zijn vrien den een rode auto staan met een lekke band en twee carabineros (agenten) ernaast. Luis' vriend Eduardo Hernandez: "Er waren incidenten in die buurt geweest. We stonden op mijn zusje te wachten en hielden de auto in de gaten. Plotseling riep iemand wat en onmiddellijk schoot een van de agenten. Ik hoorde twee schoten en we renden allemaal weg. Ik realiseerde me niet dat Luis gewond was geraakt. Toen we thuis kwamen viel hij op de grond en zei: ze hebben me ge raakt. Ik keek naar hem en zag dat hij bloedde". Op weg naar het ziekenhuis stierf Luis. In de klacht die zijn familie toen indiende bij de rechter, ver klaarde de advocaat van de fami lie dat de politie met opzet op het groepje jongeren had geschoten. De agent had geschoten zonder dat daar enige reden voor was. De rechter vond dat ook en legde de agent doodslag ten laste. De politieman werd gearresteerd, waarop de rechter doorverwees naar een militaire rechtbank. Het is namelijk gebruikelijk dat mili tairen voor een militaire recht bank terecht moeten staan. Een jaar later, in juli dit jaar, was het onderzoek nog altijd be zig en was met het proces nog niet eens een begin gemaakt. Bo vendien besloot de militaire rechtbank om de agent tegen be taling van een bepaalde som geld (borgtocht) voorlopig maar vrij te laten. Dat wekte overal veel verbazing. Een meerderheid van de krijgsraad, een hoge militaire rechtbank, stelde echter de lage re militaire rechtbank in het ge lijk. Ook al vond een aantal rech ters dat deze man een gevaar voor de maatschappij is als hij vrij rondloopt. De weduwe Rost van Tonningen - haar huis is tref punt van neo-na- zi's en fascisten Met vaak aangrijpende betogen vroegen maandag oud-verzets strijders en nazi-slachtoffers de Tweede Kamer om het staats pensioen van de weduwe van de oud NSB-er Rost van Tonningen stop te zetten. Morgen moet de Kamer beslissen over dat pen sioen van 25.000 gulden per jaar, dat de 'zwarte weduwe' al tiental len jaren krijgt omdat haar man voor de oorlog lid van de Tweede Kamer is geweest voor de NSB, de Nationaal-socialistische Be weging. Voor veel mensen is dat onver teerbaar. Rost van Tonningen was in de oorlog zo 'fout' als het maar kan. Hij was zelfs lid van Hitiers persoonlijke legerkorps, de SS. Toen hij na de nederlaag van de nazi's werd opgepakt we gens landverraad, pleegde hij in de cel zelfmoord. Had hij dat niet gedaan, dan was hij wellicht ter dood veroordeeld. Zijn weduwe kreeg echter ge woon het pensioen waarop haar man door zijn kamerlidmaat schap recht had. Veel mensen vinden dat de toenmalige rege ring daarmee een grove fout maakte. Door zijn landverraad was Rost van Tonningen wel de laatste die aanspraak op een staatspensioen kon maken, zeg gen ze. Maar de regering oordeel de anders, en de weduwe heeft tientallen jaren zonder veel op hef het pensioen gekregen. De 'zwarte weduwe', zoals ze wel wordt genoemd, is altijd doorgegaan met het propageren van de verderfeliike nazi-ideeën. Vooral de laatste jaren is ze veel in het nieuws geweest. Haar huis is een bekend trefpunt van aller lei fascisten en neo-nazi's. Ze laat ook geen gelegenheid voorbij gaan om het fascisme aan te prij- Daarmee rijt ze «steeds op nieuw de wonden open van de vele duizenden mensen die in het verzet hebben gezeten, die onder de nazi-terreur hebben ge leden, of die hun familieleden in de concentratiekampen hebben verloren. Toen ëën paar maanden gele den algerheen bekend werd dat ze nog een. staatspensioen kreeg ook, was voor veel mensen de maat vol. Dat kon toch echt niet. Het kabinet ging erover praten, maar de ministers kwamen tot de conclusie dat er wettelijk niets aan te doen valt. Alleen als zowel de Tweede als de Eerste Kamer met een tweederde meer derheid een speciaal wetje aan nemen, kan de staat het pensioen intrekken. Ze is al i de paar keer rechter geweest, maar tot gevan genisstraf is ze nooit deeld. omheen zal bij veel mensen al het oorlogsleed weer boven brengen. Laat de weduwe dan dat pensioen maar houden, be sloten de ministers, hoe erg we dat ook vinden. Veel organisaties van verzets strijders en oorlogsslachtoffers hebben nu tijdens een speciale hoorzitting de Tweede Kamer gevraagd om toch alles in het werk te stellen om het pensioen in te trekken. Of de kamerleden dat doen, moet morgen blijken. Dan praat de Tweede Kamer over de zaak. Kamervoorzitter Dolman wil proberen om de zaak morgen maar gelijk helemaal af te handelen. SJAAK SMAKMAN Dierproeven Laboratoriumproeven met dieren moeten worden beperkt. Dat vinden de ministers van milieuzaken van de landen die lid zijn van de Europese Gemeenschap. De ministers hebben afgesproken een aantal maatregelen te zullen invoeren om dierproeven aan banden te leggen. Een van die maatregelen is dat voor proeven met levende dieren eerst toestemming moet worden gevraagd. Daarnaast zijn proeven met bedreigde diersoorten voortaan verboden. Volgens een woordvoerder van de Europese ministerraad zal het aantal dierproeven hierdoor met een derde verminderen. Jaarlijks worden in de landen van de EG naar schatting 30 miljoen levende dieren gebruikt voor proeven in laboratoria. Aids Engelse schoolkinderen vanaf 11 jaar krijgen in het vervolg grondige seksuele voorlichting. Dat heeft de Britse regering besloten. De voorlichting zal ook 'gevoelige' onderwerpen betreffen als homoseksualiteit en het dodelijke aids-virus. Verwacht wordt dat er nogal wat ouders tegen het besluit zullen protesteren. Vooral in conservatieve kring leven ernstige bezwaren tegen seksuele voorlichting op scholen. Volgens de regering rechtvaardigt de dreiging van aids devoorlichting op scholen. In Groot-Brittannië wordt momenteel een grootscheepse campagne gevoerd om het publiek te waarschuwen tegen het gevaar van-de ziekte. - VRIENDEN V/HVIHETVILK!. lMt'6 BKIwiWle"u m - |rwm Vf mnc. ^jnm,m^^izwL ook Weer oise indetf%/zee... OHrwhW&e pensioenen W le praten l/WAGt am zwMe iwweK...diewscfte ??n smt 5ocMIe MNkl&er Is&MM dt vervuiler die de vwVWws mwfiX wwffff) 2cp erover... snJd) ontnwwkert... bier LiGt- eer taak voor ni..

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19