5 0 T 'Ik mag geen kans meer missen' Michels neemt Olympisch team 'erg serieus' Clerc weer alleen aan de leiding in Groningen Thompson leidt de dans DDR en Sowjet-Unie niet naar Heerenveen De frustraties van Peter Houtman bij FC Groningen Geirnaert nieuwe voorzitter Holland Spaanse schakers verrassen WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 DEN BOSCH (GPD) - Met aan het roer bondscoach Rinus Michels moet het olympisch elftal weer een serieus gezicht krijgen. „Spelers die op wat voor manier dan ook bij de a-selectie uit de boot zijn geval len", legt Michels uit, „hebben via het olympisch elftal de gelegen heid zich weer in de picture te spe len. Tegelijkertijd kan de olympi sche selectie voor jong talent als springplank fungeren naar het A- team. Ik beschouw de olympische ploeg als een belangrijk tussensta tion en zeker niet als een verzamel plaats voor de tweede garnituur. De olympische selectie heeft een heel eigen plaats binnen het rijtje van vertegenwoordigende selec ties in Zeist. Het feit dat ik de su pervisie over deze groep heb bete kent, dat we het olympisch elftal binnen de KNVB erg Rinus Michels, die zijn ploeg gis termiddag in het Bossche stadion De Vliert een oefenwedstrijd tegen FC Den Bosch met 2-1 zag winnen, via twee doelpunten van FC Utrecht-spits John van Loen, staat aan de vooravond van het eerste kwalificatieduel voor Seoel 1988. Het olympisch elftal speelt volgen de week woensdag in stadion Gal genwaard in Utrecht tegen de DDR. Michels: „We zitten in een Dick Advocaat, assistent van bondscoach Michels, woont vol gende week woensdag het duel bij tussen Cyprus en Griekenland in groep 5 van de voorronden van de Europese titelstrijd voetbal. Hij zal aan Michels rapport uitbren gen over de kracht van de Cyprio ten. Nederland speelt 21 decem ber op Cyprus zijn derde kwalifi catieduel voor het Europees kam pioenschap, in 1988 in West-Duits- land. HEERENVEEN (ANP) - D^e schaatsploegen van Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie ontbreken komend weekeinde in het over dekte Thialf-stadion in Heeren veen bij de wereldbeker-wedstrij den op de 1500 en 3000 meter (vrouwen) en de 1500 en 5000 meter (mannen). Veertien landen hebben zich bij de organisatie gemeld. Aan. de wedstrijd, die gelijktijdig wordt gehouden met de World Cup-ont moeting op de 500 en 1000 meter in West-Berlijn, doen 48 manr Onder hen lastige poule met landen als Portu gal, Italië en Oost-Duitsland. Het zal moeilijk worden om ons te plaatsen. Te meer omdat het lastig is om spelers vrij te krijgen voor oefenwedstrijden. Je hebt te ma ken met clubverplichtingen en voetballers die vaak ook bemoeie^ nissen hebben met Jong-Oraqje en het a-team, zoals bijvoorbeeld Wil- bert Suvrijn. Daarbij komen voor deze selectie in principe zeer veel spelers in aanmerking, wat het for meren van een basiselftal proble matisch maakt. Maar we zullen langs al deze hindernissen moeten manoeuvreren". „Na het wereldkampioenschap en het Europees kampioenschap is het olympisch toernooi in belang rijkheid de derde voetbalhappe ning die er bestaat. Dus zullen de KNVB, begeleiding en spelers het olympisch elftal naar waarde moe ten schatten. In het bijzonder de spelers zullen moeten beseffen dat deze groep geen allergaartje meer is zoals dat in het verleden wel eens het geval was. Van Basten Overigens verklapte Michels in De Vliert dat hij met Ajax heeft ge sproken over mogelijk uitstel van Van Bastens operatie. De vader landse topscorer die Michels in het EK-kwalificatieduel tegen Cyprus op 21 december node kan missen, wil zich aan de enkel laten helpen na de laatste competitiewedstrijd voor de winterstop. Michels: „Het ziet ernaar uit dat Van Basten en Ajax bij hun beslissing blijven. Je kunt dat als bondscoach vervelend vinden, maar Ajax en in laatste in- statie Van Basten maken in deze kwestie de dienst uit. Het is heel jammer als Van Basten niet mee doet, maar ik meen dat we met Bosman een goede vervanger ach ter de hand hebben". Eerste nederlaag Van der Wal tijdens WK GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse damkampioen Rob Clerc gaat na dertien ronden weer alleen aan de leiding in de strijd om het wereldkampioenschap. Zelf kwam Clerc weliswaar niet verder dan remise tegen Mamina N'Diaye, maar de sinds de vijfde ronde met de Nederlander op kop gaande Sowjetgrootmeester Alexander Baljakin incasseerde zijn eerste nederlaag en zakte een plaats. Hij moet de tweede plaats delen met zijn landge noot Alexander Dibman. De Sowjetkampioen besliste op overduidelijke wijze het duel met oud-wereldkampioen Jannes van der Wal in zijn voordeel. Succesvol op de atletiekbaan en stijlvol op de dansvloer: Daley Thompson, Europees, wereld- en olympisch kampioen tienkamp. De Britse superatleet was de afgelopen dagen van de partij in Zurich waar ten behoeve van de Zwitserse 'uitgave' van Sports Aid een alternatieve tienkamp werd gehouden, de zogenaamde 'Fun decathlon' met onderdelen als dansen, stierrijden, voetbal, skiën en touwtrekken. (foto ap> Na deze eerste nederlaag moet de Groninger nu Michael Korenevski naast zich dulden op de vierde plaats, nadat de Rus de derde winstpartij van deze ronde (tegen Leandro) had laten aantekenen. De winstpartijen van deze ron den hadden derhalve grote conse quenties voor de kopgroep. Er was dan ook veel spanning in de speel zaal, daaraan was vooral de ont moeting tussen Van der Wal en Dibman debet. De Nederlander koos voor een spelsysteem, dat hij vorig jaar Rob Clerc probeerde aan te praten in zijn tweekamp tegen Gantwarg. Toen was de wereld kampioen werkelijk verrast, maar hield de schade beperkt omdat Clerc niet alle consequenties van dit systeem wilde aanvaarden. Dib man ging echter volop mee met de ideeën van Van der Wal en toonde uiteindelijk de ondeugdelijkheid daarvan aan. Het door Van der Wal op diens lange vleugel ingenomen veld 27 werd een stevig aankno pingspunt voor de Leningrader, die de acties van zijn opponent op de andere vleugel neutraliseerde. Misrekening Tenslotte bleef de Groninger met een overbezette en inactieve lange vleugel zitten, die op geen enkele wijze in het spel kon worden be trokken. In volkomen verloren stand ging de Nederlandse oud wereldkampioen uiteindelijk ook nog door de vlag, hetgeen onmid dellijk een einde maakte aan de on gelijke strijd. Oostenrijker Michael Hadschieff en de Amerikaan Dave Silk, res pectievelijk houder van de wereld beker op de 1500 en de 5000 meter. Aan de seizoensopening van de wereldbeker-competitie voor sprinters, zaterdag en zondag in West-Berlijn, doen de beste specia listen van de wereld mee. De West- duitse organisatie heeft tachtig aanmeldingen gekregen uit vijftien landen. De strijd op de snelle kunstijsbaan van Willmersdorf over 500 en 1000 meter is de eerste van zeven wedstrijden, die tellen voor de World Cup. Bij de mannen zijn met Zjele- zovski, Boucher en Jansen de sterkste sprinters ter wereld verte genwoordigd. Bij de vrouwen is de winnares van beide afstanden al nagenoeg bekend. Achtvoudig we reldkampioene Karin Kania uit Oost-Duitsland heeft na het afzeg gen van haar grieperige landgenote Christa Rothenburger vrij spel. Nederland vaardigt een ploeg van zeven schaatsers af, onder lei ding van assistent-bondscoach Arie Koops. De vier sprinters ko men allen uit Friesland: Kuiper, Ykema, Jonkman en Terpstra. Bij de drie vrouwen is slechts één Frie zin, Boukje Keulen. De anderen zijn Ingrid Haringa en Christine Aaftink. Het Nederlandse kamp schrok. Immers Rob Clerc bereikte ook al niets tegen Mamina N'Diaye, die zelf zo weinig tijd gebruikte, dat Clerc aardig in tijdnood kwam. Een remise-aanbod van hem werd dan ook prompt afgewezen, omdat de geslepen Afrikaan probeerde te profiteren van het gebrek aan tijd. Die moeite had hij zich kunnen be sparen, want Clerc maakte uiter aard geen fout en kreeg na ruim vier uur spelen toch zijn beoogde puntendeling. Daarmee kon de Nederlandse troef op dat moment meer dan te vreden zijn, omdat zich op het bord van Baljakin dramatische taferelen afspeelden. De 25-jarige groot meester leek tegen de Franse kam pioen Guinard regelrecht op zijn derde zege in successie af te steve nen. De Fransman bleef echter wonderwel overeind en toen Balja kin in het gevorderde middenspel een kapitale misrekening maakte, keerden de kansen ogenblikkelijk. De Sowjetspeler moest zomaar een schijf prijsgeven, probeerde nog wel iets te ondernemen, maar Gui nard die nog steeds op zijn eerste echte succes wachtte, liet zich deze unieke kans op een internationaal aansprekende zege niet ontnemen. Baljakin vocht uiteindelijk meer tegen zichzelf dan tegen zijn tegen stander, maar verzoende zich ten slotte met de feiten en capituleerde na bijna vier-en-een-half uur spe len. Handdruk Even zag het er naar uit dat ook de Braziliaan Leandro in deze ron de van zich zou doen spreken. Te gen Michael Korenevski maakte hij in de opbouw weinig echte fou ten en hoewel de oud-Sowjetkam- pioen iets makkelijker stond, di recte winst was niet aantoonbaar. Pas in het vijfde speeluur ging het mis met de Zuidamerikaan, die toch nog in een verloren positie werd gemanoeuvreerd. Korenevs- LFC helpt Lugdunum Peter Houtman werd voortijdig naar de kant gehaald en Rob Ja cobs maakte daarmee opnieuw zijn ontevredenheid over de spits ken- LEIDEN - Lugdunum heeft zich baar. Enkele weken geleden dreig- GRONINGEN (GPD) - Peter Houtman zucht nog eens diep, als de derby tegen Veendam ter sprake komt. „Ik heb gelezen dat Jacobs (trainer) diep teleurgesteld in me was, maar hoe dacht je dat ik me voelde?", zegt de spits van FC Groningen. „Dat missen van die penalty is typerend voor hoe ik momenteel voetbal, of beter gezegd: hoe ik niet voetbal". ronde verder der verheugd een spits als Hout- Paul Mason hebben bij man bij de inventaris aan te tref- verdediger kun je niet v fen. Maar ook hij heeft inmiddels wachten dat die constant tot zijn grote £pijt moeten vaststel- loopt om een spits te bedienen. gisteravond ten koste van LFC ge- de de oefenmeester hem zelfs te plaatst voor de vierde ronde 1 passeren het toernooi om de districtsbeker gen Neuchatel; om de spits te prik- (2-4). De zondagtweedeklasser kelen, zo meldde hij achteraf. Nu kreeg op de Boshuizerkade alle de thuiswedstrijd tegen Vitoria medewerking van de één klasse la- Guimaraes aanstaande is, lijkt dan len dat de voormalige Rotterdam- Hoe het komt, komt het, mer amper uit de verf komt als hij goals komen vanzelf de uitwedstrijd te- niet vanaf de vleugels wordt be diend. „Jacobs staat toch achter ger acterende gastheren. ook de veronderstelling ge- Die sprongen in de beginfase tot rechtvaardigd dat de wissel tegen twee keer toe opzichtig in de fout Veendam eveneens bedoeld waardoor Lugdunum zomaar een Houtman scherp te krijgen. 0-2 voorsprong kon nemen. Edwin „Ik denk dat Jacobs wel degelijk Verhoog en Harm de Vos straften teleurgesteld was," meent Hout- de fouten van de LFC-defensie af man, „maar hij moet ook gezien waardoor het voor de voetballers hebben dat ik niet kan uitvoeren uit de Kikkerpolder een makkelijk wat hij graag wil. Ik moet de moge avondje werd. lijkheden krijgen". Het is eigenlijk Direct na de doel wisseling vond weer het oude liedje met Peter Harm de Vos wederom het net Houtman. Krijgt hij geen aanvoer i tweede elftalspeler Johan vanaf de flanken, dan is hij als Teske voor 0-4 zorgde. Lugdunum wesp zonder angel. De voorganger bal krijg". vatte de bekerklus vervolgens wat van Rob Jacobs, Han Berger, wilde al te makkelijk op waardoor Mi- de spits vorig jaar al van de hand chel Mehjri en Marco Moenen nog doen. De huidige oefenmeester iets voor de thuisclub terug kon- toonde zich bij zijn intrede in het den doen. Oosterparkstadion echter bijzon- GRONINGEN (GPD) - Vitoria denkt Houtman zeker te weten, Guimaraes gaat zich over de ont- „ook h(j baalt als een stier wanneer vangst van FC Groningen bekla- er geen ballen vanaf de flanken ko- gen bij UEFA-waarnemer Ted men. Jacobs weet precies hoe hy Crooker, die vanavond het Euro- me kan laten functioneren. Berger pa-cupduel in het Oosterpark-sta- wilde me dingen laten doen die ik dion bijwoont. De Portugezen ble- mmder goed kan. Ik bedoel dat Ven gisteravond demonstratief met negatief hoor, maar Jacobs is weg bij het diner van de Gronin- veel meer een man van de praktijk, pers in het sjieke Auberge Ie Gril- Daaróm vind ik het zo vervelend ion in Haren, omdat ze 'onbehoor- voor hem, dat het met mij niet lijk' waren ontvangen. Voorzitter loopt. Het spel bij ons gaat ook te Antonio Machado voelt zich bele- langzaam, er zit geen verrassing m, digd en vond de presentatie van waardoor ik vaak dubbel gedekt Groningen-manager Van Dalen sta als ik tenminste een bruikbare onfatsoenlijk. De clubmanager noemt het gedrag van de gasten echter 'stemmingmakerij'. Frustrerend LEIDEN - AV Holland heeft weer een voorzitter. Peter Geirnaert heeft na lang wachten besloten deze taak op zich te nemen. Gister avond koos de algemene ledenvergadering de Oegstgeestenaar als opvolger van Carel van Venetiën, die bijna een jaar geleden na bestuursperikelen als voorzitter aftrad. Geirnaert, die al bereid gevonden was de Leidse atletiekvereni ging op bestuurlijk niveau te leiden, wilde eerst de uitslag van de door Van Venetiën tegen Holland aangespannen arbitragezaak bij de KNAU afwachten, voordat hij de voorzittershamer daadwerke lijk ter hand zou nemen. Die uitslag liet een half jaar op zich wach ten, maar bracht wel duidelijkheid. Weliswaar ging geen van beide partijen vrijuit, toch kreeg de eiser slechts gedeeltelijk zijn zin. Op de korte ledenvergadering bleek gisteren duidelijk dat hier mee de kous af was. Van Venetiën was weliswaar niet aanwezig, maar had in briefvorm zijn excuses aan de leden aangeboden. Namens het vorige bestuur maakte Bert Paauw een vergeUjkbaar gebaar door te erkennen dat er destijds enkele formele onjuisthe den waren begaan. De gloednieuwe voorzitter wilde hierbij niet achterblijven: Geirnaert gaf alle vorig jaar afgetreden bestuursle den, onder wie Van Venetiën en Paauw, een kruik met inhoud. Houtman beseft zelf onderhand, dat FC Groningen niet het mate riaal heeft om hem te laten rende- „We hadden de bedoeling om met dit elftal spektakel voor de goal te leveren, maar helaas is daar „Eykelkamp is erbij gekomen, weinig van terechtgekomen. Ja- hij is ook niet de voetballer cobs zegt op de training steeds te gen me: peren op die goal. Ik doe niets liever, maar je moet wel in de mij te bedienen," aldus de spits.. „Het gaat niet om Eykel kamp, want hij is een geweldige gelegenheid worden gesteld. We ik heb niets a?n hem. Ik oefenen vaak op hef afwerken, te maken, ik word erop want je moet het per slot van reke- niet gescoord ning wel een beetje bijhouden... Maar zeg nou eens, hoeveel ballen heb ik tegen Veendam gehad? Het is zó frustrerend. En als het niet loopt, worden er altijd andere za ken bijgehaald. Die Houtman zou meer dit of dat kunnen doen, op die toer. Dat zijn zaken waar je nie mand over hoort, als je scoort". spits, heb aangekeken als wordt". Een regelmatig terugkerend ver wijt in de richting van Houtman is, dat hij te weinig agressie aan de dag legt. „Je moet niet vergeten, dat ik dit seizoen lang heb doorge lopen met een liesblessure. Dat maakte dat ik wat minder scherp was. Mijn opdracht is in principe heel simpel: scherp zijn en de ver ste man in het midden opzoeken. Ik doe dat maar al te graag voor die man (bedoelt Jacobs), hij was per slot van rekening degene die me hier wilde houden. Maar ik heb on derhand het gevoel, dat wanneer ik een kans krijg, ik hem absoluut niet mag missen omdat er mis schien geen kans meer komt". En dan toch weer iets minder dramatisch, vervolgt Houtman: „Ik moet het voornamelijk van Risico's ADVERTENTIE In het Kerstdorp van Jaap Kooy i Lisse kunt u de meest aparte Sint-kado's uitzoeken. te willen afsteken, verklapt dan: „Ik begin soms te kwijlen als ik bij andere wedstrijden al die ballen voor de goal zie komen. Dat is ide aal voor mij, want ik ben als geen andere afhankelijk van het sys teem. Ja, in de voorbereiding liep het, maar dat is typisch FC Gronin gen. Een club van pieken en dale- n".„Een feit is, dat wanneer we straks uitgeschakeld mochten wor den in de Uefa'Cup, de competitie dan dubbel zwaar gaat tellen," zo vervolgt Houtman. „Jacobs heeft aan het begin van het seizoen ge zegd: jullie zijn vorig jaar als vierde geëindigd, dan wil ik derde wor den. Dat is niet laf van hem, maar als vervolgens de resultaten tegen vallen, worden we dubbel hard aangepakt. Hij staat gelukkig ook vooraan om de klappen op te van gen, maar ik vind wel dat wij met ki mocht blij zijn met die zege, in tegenstelling tot de Nederlander Gerard Jansen, die lang op winst stond tegen Kouame. De Ivoriaan verdedigde zich met kunst- en vliegwerk en bereikte pas in de tweede tijdnoodfase het door hem beoogde doel: remise. Oud-wereld- kampioen Iser Koeperman ont moette „aartsvijand" Anatoli Gant warg, alhoewel van echte vijand schap niet direct sprake was. De 64-jarige toernooinestor, die in het vorige decennium zijn kwart eeuw jongere tegenstander menigmaal de weg naar internationale succes sen versperde, begon en eindigde het duel met een handdruk. Gant warg trok bijna tien minuten uit voor zijn eerste zet, kreeg daarna wel wat moeilijker spel, maar wist zijn oud-landgenoot in de tijdnood fase tenslotte toch op.remise te houden. DOEBAI (Rtr.) - Het Spaanse schaakteam heeft gisteren in de tiende ronde van de Schaako lympiade in Doebai voor sensa tie gezorgd door Engeland te verslaan met 3V2-V2. Door het verlies raakte de Engelse af vaardiging haar koppositie kwijt aan de Verenigde Staten, dat moeizaam won (2,5-1,5) van Argentinië. De Amerikanen hebben na tien ronde hetzelfde aantal punten als Engeland en Spapje (27), maar kunnen bo vendien nog voordeel putten uit een afgebroken partij. Spanje maakt de laatste da gen een progressie door. Na hun verbazingwekkende zege op Joegoslavië in de negende ronde, domineerden de Span jaarden tegen Engeland. Aan de ontmoeting tussen de koplo per en het tot dan moment in de vijfde positie verkerende Spanje ging een schandaaltje vooraf. Het gerucht ging dat de Sowjet-Unie, dat als favoriet aan het toernooi begonnen is maar tot dusver niet kan domi neren, informatie zou hebben doorgespeeld naar het Spaanse kamp. Een nederlaag van En geland zou het team van Gari Gasparov immers goed uitko men. Tony Miles, de „kopman" van het Engelse team, sprak schande van de handelwijze van de Sowjets. „Het is niet verboden, maar het grenst aan immoreel gedrag", foeterde Mi- les. Bovendien zou de Russi sche grootmeester Tamas Georgadze, de trainer van Spanje, tijdens de partijen luid ruchtig adviezen hebben ver strekt aan zowel Spaanse als Russische spelers. De arbitrage nam, ondanks protesten van di verse spelers, geen maatrege len. De topspelers van de Sowjet- Unie namen gisteren in de ont moeting met Roemenië de lei ding (2-1). De partij tussen we reldkampioen Kasparov en Mi- hai Suba werd afgebroken. Vol gens experts eindigt het duel hoogstwaarschijnlijk in remise. z'n allen te veel punten hebben weggegeven aan de kleinere clubs". Vanavond wacht het belangrijke treffen met Guimaraes, waarin de Groningers de kans hebben het voor hen trieste competitieverloop tijdelijk naar de vergetelheid te verdringen. „Jacobs roept nu steeds: Portugezen, 1 meter 50, lan ger zijn ze niet," vertelt Houtman, die weet dat alle Portugese ogen op hem gericht zullen zijn, nadat een transfer deze zomer naar Sporting Lissabon op het nippertje af sprong, „en we oefenen daarom veel op voorzetten. We zullen thuis afstand moeten nemen, want daar in Guimaraes wordt het een gek- kenboel. Ik denk dat we deze keer aan 0-0 niet genoeg hebben. We zullen nu dus wat risico's moeten nemen. Van Raamsdonk mag niet tegen Jassmann boksen DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Boks Bond (NBB) heeft zijn veto uitgesproken over de partij tussen Pedro van Raamsdonk (Amsterdam) en de Westduitser Manfred Jassmann, die maandag in de Rijnhal in Arnhem zou wor den gehouden. De NBB is van me ning dat Jassmann, die onder an dere twee maal tegen respectieve lijk Rudi Koopmans en Alex Blan- chard om de Europese titel in het halfzwaargewicht bokste en die partijen beide verloor, te sterk is voor de Amsterdammer. Voor Van Raamsdonk zou het duel tegen Jassmann zijn vijfde partij als prof bokser worden. Overigens komt de Amsterdamse halfzwaargewicht maandag toch in actie. Hij ontmoet over acht ronden de Engelsman Dave Owen6. Hoofdpartij van de avond is het duel over tien ronden tussen Euro pees kampioen Alex Blanchard en de op Curacao geboren Engelse halfzwaargewicht Tom Collins.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13