Surséance voor Brink/Molyn Grafici vaak weggekocht' Opmars van ruilhandel is niet te stuiten nutsspaarbank s Staat derft 8,6 miljoen Stakingen dreigen in slagerijen van Ahold Pleidooi voor invoeren van weekeindbanen OPEEN GEWONE ZAKENREKENING KRIJGTU AUTOMATISCH EEN HOGERE RENTE BIJ EEN HOGER SALDO. Tel.01720-31102 GROOT-AMMERS (GPD/ANP) - De commissarissen van de verf- en drukinktenfabri kant Brink/Molyn Beheer NV in Groot-Ammers zullen binnenkort uitstel van betaling aanvragen voor de onderneming. President-commissaris mr. D A. Slager heeft dat giste ren bekendgemaakt op de vergadering van aandeelhouders. UTRECHT (ANP) - Bij de centrale slagerijen van Ahold (Albert Heijn) dreigen vanaf volgende week maandag stakingen tenzij de direc tie van het levensmiddelenconcern alsnog tegemoet komt aan de cao verlangens van de bond. De Voe dingsbond FNV heeft een ultima tum gesteld dat in de nacht van zondag op maandag afloopt, aldus een woordvoerder van de voe dingsbond gistermiddag. Belangrijkste punt van onvrede is dat Ahold volgens de vakbonds woordvoerder de circa 500 werkne mers bij de centrale slagerijen wil verplichten om voortaan ook op za terdag te gaan werken. Momenteel wordt er bij de centrale slagerijen, die de supermarkten voorzien van verpakt vlees, al op zaterdag ge werkt maar dat gebeurt geheel op vrijwillige basis. Bovendien krij gen de werknemers een toeslag van 100 procent en ook die toeslag wil Ahold uitkleden, aldus de Ook aan de andere verlangens van de bond wil Ahold niet tege moet komen. Het bedrijf vindt het eisenpakket al met al te duur, al dus de vakbondswoordvoerder. De voedingsbond wil bij de slagerijen, waar nu nog 38 uur wordt gewerkt, per 1 juli '87 een 36-urige werk week. Zodra er langer dan negen uur per dag of 144 uur per vier we ken wordt gewerkt moeten die ex tra uren als overwerk worden uit betaald. Verder wil de bond onder meer per 1 januari '87 en 1 januari '88 een loonsverhoging van één procent en handhaving van het systeem van de prijscompensatie. Voor de centrale slagerijen van Ahold - gevestigd in Zaandam, Zoetermeer, Eindhoven en Groen- lo - is een aparte cao van kracht. Het huidige contract liep in april af. Een woordvoerder van Ahold zei dat het concern wel met de bond wil praten maar dat men voors hands niet van plan is om wat het belangrijkste struikelblok betreft - het werken op zaterdag - water in de wijn te doen. Ahold wil de sla gers voortaan verplichten om een keer in de vier weken op zaterdag te werken om de consument ook op maandag zo vers mogelijk ver- palït vlees te kunnen leveren. "Mo menteel krijgt de klant op maan dag verpakt vlees dat veelal vrijdag al uit de slagerij is gekomen en wij willen de tijd tussen afleveren door de slagerij en verkoop aan de klant zo kort mogelijk houden", aldus de woordvoerder van Ahold. Van het vrijwillig werken op zaterdag kwam volgens hem tot nu toe niet veel terecht. Hij maakte voorts duidelijk dat wat het concern betreft ook de 36- urige werkweek van de baan is als de voedingsbond voet bij stuk houdt. „Met die zaterdagkwestie staat of valt ook de rest van ons aanbod", aldus de Ahold-woord- voerder. De surséance betreft uitsluitend de holding. De meeste activiteiten daaruit zijn intussen verkocht of geliquideerd. Zo ging de verffa- briek in Groot-Ammers naar Akzo, werd de drukinktfabriek Premier in 's Gravenzande verzelfstandigd, en zijn de belangen in Saoedi-Ara- bië en de Verenigde Staten ver kocht of ontmanteld. Het debacle van Brink/Molyn kost de Nederlandse Staat 8,6 mil joen gulden, doordat de Staat ga rant stond voor een achtergestelde obligatielening van de Nationale Investeringsbank van 8,6 miljoen gulden. Die schuld wordt pas vol daan nadat andere schuldeisers hun geld hebben teruggekregen, en de kans is klein dat er dan nog wat voor de NIB overblijft. Daar naast hebben particulieren voor 12,5 miljoen gulden achtergestelde leningen verstrekt. Ook zij moeten er niet op rekenen veel van hun le ning terug te zien. De aandeelhou ders hebben hun aandelen inmid dels in waarde zien dalen van 117 gulden rond de laatste jaarwisse ling tot 4,60 gulden gisteren. Bij de verffabriek in Groot-Ammers zijn ten slotte 90 ontslagen gevallen. De aandeelhouders van Brink/ Molyn kregen gisteren heel wat vuile was voor zich uitgestald. Har de beschuldigingen vlogen over ta fel tussen de raad van commissa rissen en met name president-com missaris Slager enerzijds en de aan de kant gezette - enige - bestuur der ir. W. Brink en diens advocaat anderzijds. Grote vraag bij dit alles was: had de raad van commissarissen eerder kunnen zien dat het mis ging met Brink/Molyn. Pas in januari van dit jaar bracht de raad van commissa rissen naar buiten dat Brink/Molyn vorig jaar verlies had geleden; naar later uit het jaarverslag bïteek be droeg dat verlies 44,6 miljoen gul den tegen een winst van 4,1 mil joen in 1984. Had Slager zitten sla pen, of had Brink hem misleid? Slager zette uitvoerig uiteen dat niet alleen de raad van commissa rissen de optimistische verhalen van ir. Brink steeds haö geloofd. Hetzelfde gold bijvoorbeeld voor de Amro Bank, die zeer positief had gereageerd toen het bedrijf na jaar 1984 van de Parallelmarkt naar de officiële beurs wilde gaan. Zelfs in november 1985 verstrekten de Amro Bank en de Nationale Inves- Kort Zakelijk Vangstverbod Minister Braks heeft de visserij op kabeljauw op de Noordzee en de Noorse Zee met ingang van van daag geheel verboden, omdat de aan ons land toegewezen vangs- thoeveelheden zijn opgevist. Het verbod geldt speciaal de vissers die een zogeheten K-document had den voor het vissen op kabeljauw. De minister had de visserij op ka beljauw in de Noordzee en Noorse Zee al eerder verboden voor vis sers die niet over een dergelijk do cument beschikten. tenngsbank nog voor 17,5 miljoen gulden leningen zonder vooraf eni ge zekerheid te vragen. Ook las Slager voor uit perspublikaties, waarin financiële journalisten zich lovend uitlieten over het beurs- fonds Brink/Molyn. Bijzonder boos maakte Brinks advocaat mr. Glasz zich over de op merking die Slager eerder tegen journalisten maakte dat Brink 1,2 miljoen gulden aan het bedrijf zou hebben onttrokken. Het ging hier bij, zo bevestigden beide partijen, om een lening op rekening courant van Brinks familie aan het bedrijf die Brink met toestemming van de president commissaris aan de fa milie had laten terugstorten. Glasz: "Als Slager Brink beticht van een greep uit de kas, is daarmee Brinks eer en goede naam aangerand. Het is smaad, en in strijd met de waar heid". Zo wisten de aandeelhouders na zevenenhalf uur vergaderen giste ren nog steeds het naadje van de kous niet. Eén ding was wel vol strekt duidelijk: hun eigendom is vrijwel waardeloos geworden. Pre sident-commissaris Slager hamer de er bij herhaling op dat aandeel houders, indien zij dat willen, de Ondernemingskamer kunnen vra gen een enquête naar de gang van zaken in te stellen. Sommigen voelden daar wel voor, anderen morden dat zo'n enquête ook nog eens 6 tot 7 ton zou gaan kosten. Of de nieuwsgierigheid het tenslotte gaat winnen van de zuinigheid, werd gisteren nog niet duidelijk. BUGGENUM (ANP) - De moge lijkheid moet worden geschapen weekendploegen te vormen met mensen die bereid zijn op zaterdag en zondag tweemaal twaalf uur te werken en die de rest van de week vrijaf hebben. Dit voorstel deed drs. J.M. Smeets, voorzitter van de Limburgse werkgeversvereniging gisteren in het Limburgse Bugge- num op een ledenvergadering van Uitkering schilders ROTTERDAM (ANP) - Veel schil ders in loondienst hebben van hun baas nog een uitkering van bruto ongeveer 450 gulden tegoed. Het gaat daarbij om een „eenmalige uitkering", die volgens de schil ders-cao 1985-1987 op 1 oktober van dit jaar moest worden uitbe taald. Uit een inventarisatie is de Hout- en Bouwbond CNV geble ken dat ongeveer een kwart van de werkgevers de betreffende bepa ling uit de cao niet is nagekomen. Het gaat daarbij vaker om onwe- tenheid en vergeetachtigheid dan onwilligheid, aldus bestuurder De Vries van de Hout- en Bouwbond CNV gistermorgen. zyn organisatie. Zweden kent dit systeem al. In Nederland zou er de Arbeidswet voor moeten worden gewijzigd. Smeets drong verder aan op veelsoortige maatregelen voor on der meer vermindering van de werkloosheid. Algemene maatre gelen als collectieve arbeidsduur verkorting en vut werken volgens Smeets niet of niet meer. Zo moet de vut-regeling naar zijn mening niet voor iedereen gelden. Ouderen van 58 jaar bij voorbeeld zouden er wel gebruik van moeten kunnen maken als er een overschot op de arbeidsmarkt bestaat. Is in bepaal de beroepen of sectoren het ar beidsaanbod echter gering of afwe zig dan is de vut daar volgens Smeets uit den boze. Om jonge werklozen perspectief op een baan te bieden bepleitte de LWV-voorzitter de invoering van duocontracten bepleit. Oudere werknemers zouden hierbij tot hun pensioenleeftijd op de betaal- lijst van hun bedrijf kunnen blij ven staan, terwijl het feitelijke werk door een jongere wordt uitge voerd. De uitkering van de jongere moet daarbij gewaarborgd blijven en hij moet de garantie krijgen de baan van de oudere te mogen over nemen zodra die met pensioen of in de vut gaat, aldus Smeets. LELYSTAD - De bouw aan een replica van het VOC-schipBataviain Lelystad vordert gestaag. De romp t het schip heeft in elk geval al vaste vormen aangenomen. (foto a BUSSUM (GPD) - Grafische be drijven kopen steeds vaker perso neel tegen een hoger loon bij el kaar weg om in hun vacatures te voorzien. Die klacht uitte voorzit ter M. Handgraaf van het Konink lijk Verbond van Grafische Onder nemingen (KVGO) vanochtend in Bussum in zijn openingswoord op de ledenvergadering van deze werkgeversorgansatie. Volgens Handgraaf maken talloze bedrij ven zich schuldig aan het "wegko pen" van personeel: "De ene keer is men dader, de andere keer slachtoffer". De invoering van de 36-urige werkweek heeft duidelijk voor problemen bij de drukkerijen ge zorgd nu het weer wat beter gaat met de bedrijfstak, aldus Hand graaf. Discussies over een 32-urige werkweek zijn volgens het KVGO "niet zo erg serieus" te nemen. In de grafische industrie zijn momen teel zo'n 1500 vacatures en uit on derzoek blijkt dat er binnen een jaar nog eens 1600 bijkomen. De economische vooruitzichten voor de grafische bedrijven zijn florissant. Over 1986 wordt gemid deld een omzetstijging van vijf pro cent verwacht terwijl de prijzen vrij constant blijven. Ruim de helft van de bedrijven verwacht een ho gere winst te boeken dan over 1985. Ook de investeringen herstel len zich, zo blijkt uit peiling onder de KVGO-leden. Er dreigt zelfs al weer overcapaciteit te ontstaan bij de drukkerijen. De grafische werkgevers zullen bij de komende cao-onderhande lingen "veel tijd en inspanning moeten besteden om met eenheid van opvattingen en uitgangspun ten de onderhandelingen in te gaan", aldus Handgraaf. Voor zo wel kleine drukkerijen als de grote krante-bedrijven geldt momenteel één cao, wat een "unieke, maar niet gemakkelijk waar te maken be leidslijn" is. De KVGO-voorzitter maakte zich boos over de "lakse en lako- nieke" opstelling van de overheid ten opzichte van de scholing in de bedrijfstak. De grafici lopen in de aanpak van hun scholing voorop, maar kampen met gebrekkige ou tillage, inventaris en huisvesting van hun beroepsonderwijs. Een anderhalve maand geleden daar over verstuurde brief aan de minis teries van sociale zaken en onder wijs is nog steeds niet beantwoord. Produkten van Philips voor campingbedjes en herdersfluitjes Hagemeyer Het Amerikaanse warenhuiscon cern Sears verkoopt het belang van 20 procent in de Nederlandse han delsonderneming Hagemeyer, als mede haar deelnemingen in een aantal maatschappijen waarover Hagemeyer al de directie voert. Van het pakket van 769.000 aande len van Sears in Hagemeyer zijn er inmiddels al 350.000 doorgeplaatst naar de investeringsmaatschappioj Noro Group of Companies. Hage meyer zal samen met banken de overige aandelen doorplaatsen. VW en Ford Het Westduitse automobielcon cern Volkswagen (VW) en de Ame rikaanse Ford hebben besloten tot de oprichting van twee gezamenlij ke ondernemingen waarin hun ac tiviteiten in respectievelijk Brazilië en Argentinië worden samenge bracht, zo heeft VW gisteren be kendgemaakt. In augustus was al bekend geworden dat de twee con cerns in onderhandeling waren over samenwerking in Zuid-Ame- rika. Gillette Het Amerikaanse cosmeticacon- cern Revlon heeft zijn bod van 4,2 miljard dollar op Gillette ingetrok ken, zo heeft Gillette gisteren be kendgemaakt. De 9,2 miljoen aan delen die Revlon al in handen heeft zal Gillette terugkopen voor 558 miljoen dollar, wat neerkomt op 59,50 dollar per aandeel. Revlon had 65 dollar geboden, maar aan zienlijk minder betaald voor de al opgekochte stukken. Voorts be taalt Gillette het cosmeticaconcern negen miljoen dollar voor "ge maakte kosten". Philips doet 't terwijl de Libische leider Ghadaffi er hard over denkt om er ook aan te beginnen. Wat hebben deze twee uitersten bin nenkort mogelijk met elkaar ge meen? Antwoord: het doen van za ken zonder dat er onmiddellijk geld aan te pas komt. Anders ge zegd: het bedrijven van ruilhandel. door Bas Hoppel Wordt in Libië misschien het geld in z'n geheel afgeschaft omdat dat beter past in de theorieen van de eigenzinnige revolutionaire lei der, de multinational uit Eindho ven vindt dat ze om andere rede nen niet langer om de ruilhandel heen kan. "Als we niet meedoen", zo zei kort geleden J. Schut, het hoofd van het inmiddels opgerich te 'ruilhandelbureau' binnen de Philips-organisatie, "staan we bui tenspel. In Indonesië worden bij elke overheidsbestelling goederen in ruil aangeboden". Juist in dit land is,op het mo ment dat er in 1982 een Rotterdam se handelsmissie op bezoek was, de gedachte ontstaan om in de Maasstad een bureau op te zetten dat op die nieuwe ontwikkeling zou inspelen. Die Indonesische veroorzaakte in de internationale handel aanvankelijk een schok, zo weet S.B. Slooten (54) zich nog te herinneren. Hij is directeur van het drie jaar geleden opgezette Office for Counter Trade (OCT), de offi ciële benaming van het Rotterdam se bemiddelings- en adviesbureau voor de ruilhandel. Hij zegt: "Het betekende dat iedereen die goede ren naar Indonesië exporteerde daar plotseling voor 100 procent Indonesische produkten voor moest terugkopen. De vrees be stond bovendien dat ook buurlan den als Maleisie en de Philippijnen ertoe zouden overgaan. Zoiets zou enorme gevolgen hebben voor de internationale handel en dus ook voor de Rotterdamse haven. Daar om is", aldus Slooten, "ons bureau ontstaan. Ik zou willen zeggen: op de typisch Rotterdamse wijze, dat wil zeggen geen dikke rapporten schrijven maar het probleem waar- tegenaan wordt gelopen onderken nen en het praktisch aanpakken". In de afgelopen drie jaar heeft het OCT, gevestigd in het World Trade Center aan de Coolsingel, z'n bestaansrecht meer dan bewezen. "We barsten van het werk", zegt Slooten. "In die drie jaar hebben we honderden aanvragen voor be middeling gehad. Daarbij gaat het soms om enorme bedragen. Laatst werden we te hulp geroepen voor een buitenlandse klant om een transactie met een tegenwaarde van 50 miljoen dollar". Ruilhandel is volgens Slooten overigens niets anders dan interna tionale handel met een 'tik'. "Nor maal is dat je iets verkoopt en dat je daarvoor in geld wordt betaald. Daarom heeft zo'n 95 procent van onze export er niet mee te maken omdat die naar rijke landen gaat zoals Duitsland, de Ver. Staten en Japan. Maar zo'n vijf procent gaat naar arme landen of het Oostblok die niet over dollars of andere har de valuta beschikken. Daar ligt de betaling gecompliceerder. Die wil len in ruil voor de geleverde spul len met olie, rijst of andere produk ten betalen". Philips had met de ruilhandel waartoe het was gedwongen aan vankelijk niet zulke beste ervarin gen. Het werd in ruil voor tv's en compact-discs opgescheept met matrassen,tapijten, campingbedjes en herdersfluitjes. Niet dat die spullen ooit ergens in een hoek in Eindhoven of in een van de andere vestigingen lagen opgeslagen. Via het eigen 'ruilhandelbureau' werd dat juist voorkomen. Volgens Slooten komt het echter niet vaak voor dat exporteurs naar derde wereldlanden worden opge zadeld met 'rotzooi'. "Over het al gemeen zit er niet veel echte rom mel bij. Het aanbod is vrij geva rieerd. In grote lijnen komt het neer op meststoffen, chemicaliën, koffie, thee, rijst, granen, aardolie- produkten en ruwe olie". Hoe sterk de internationale ruil handel zich ontwikkelt, blijkt uit de volgende cijfers: waren er in 1972 nog maar 15 landen in voorna melijk het handelsverkeer tussen Oost en West, nu hebben er inmid dels zo'n honderd landen uit Zuid en Midden-Amerika, Afrika en het Verre Oosten daartoe hun toe vlucht genomen. Miljarden-trans acties worden soms met de beta ling van goederen afgewikkeld. Zo kocht Saoedi-Arabie tien Boeing 747's in ruil voor olie terwijl de ont wikkelingslanden, die onderling ongeveer 15 procent van de we reldhandel voor hun rekening ne men, elkaar vrijwel uitsluitend be talen zonder dat er centen aan te pas komen. OCT-directeur Slooten schat dat na de explosieve maar inmiddels afgezwakte groei in de afgelopen jaren al zo'n twintig procent van de ADVERTENTIE vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kan toren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst Goed nieuws voor bedrijven, vereni- kan een hogere trap in de tariefstelling worden gingen,stichtingenenvrijeberoepsbeoefenaren. bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening Tot dusver moest u steeds weer met uw bank tevens Beleggingsrekening, afspraken maken over de belegging van over- De rente wordt maandelijks aangepast tollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en Vrije beschikkingsmogelijkheid. Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de hoogste 0/ trap maar liefst 3 /O aan de ontwikkeling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of Veiling van inventaris ADM overtreft verwachting AMSTERDAM (ANP). - De faillis sementsverkoop van kotterban- ken, draaibanken, boor- en frees machines en gereedschappen en andere inventaris van de voormali ge Amsterdamse scheepswerf ADM heeft gisteren, de eerste vei lingdag, drie mfljoen gulden opge bracht. Dat is meer dan verwacht, aldus een woordvoerder van de fir ma Troostwijk, die de goederen in opdracht van de Nationale Investe ringsbank en de belastingdienst onder de hamer brengt. Er was volgens de woordvoerder een zeer grote belangstelling voor de veiling in het Euromotel bij Schiphol, die nog tot en met zater dag duurt. De vijfhonderd belang stellenden die waren gekomen, konden niet allemaal in de veiling zaal. De kopers van de machines en gereedschappen waren voorname lijk Nederlanders, maar er waren ook Duitsers, Fransen, Belgen, ie mand uit Curacao en een Ameri kaanse makelaar bij. Morgen gaan hele grote stukken, zoals kranen en dokken, onder de hamer. Drie kotterbanken en de boven loopkranen in de centrale werk plaats van de voormalige ADM mo gen niet in veiling worden ge bracht. Dat bepaalde de president van de rechtbank in Amsterdam vorige week in een kort geding dat de Stadsdeelraad-Noord had aan gespannen tegen het veilinghuis, de curator en de opdrachtgevers. Het zou in dit geval om onroerende goederen gaan, terwijl er alleen maar roerende goederen mogen worden geveild. De stadsdeelraad wilde met het kort geding voorko men dat uitbreiding van de nieuwe scheepswerf "Shipdock Amster dam" in Amsterdam-Noord in de toekomst onmogelijk zou worden. ADVERTENTIE totale wereldhandel via de ruilhan del afspeelt. Een percentage dat volgens hem de komende jaren zal blijven stijgen, zolang er geen uit zicht is dat arme landen hun schul den kunnen afbetalen en het pro tectionisme, het beschermen van de nationale industrie, blijft toene men. "Deze ongunstige factoren voor een opleving van de wereld handel zijn juist gunstig voor de ruilhandel", aldus Slooten. Dat zijn ze niet voor een herstel van de wereldhandel omdat vol gens hem slechts sprake is van ver schuivingen en van een 'verdrin gingseconomie'. Slooten: "Als een exporteur van Nederlandse goede ren in rijst wordt uitbetaald, bete kent dat niet dat de vraag in de we reld naar rijst zal toenemen. Die export gaat veelal ten koste van een ander land. Omdat de lijst van produkten doorgaans groot is, is het voor ons als bemiddelaar be trekkelijk eenvoudig om een im porteur te vinden die regelmatig uit het betrokken land goederen betrekt. Die brengen we in kontakt met de exporteur die is verplicht de goederen af te nemen, zodat die verplichting voor hem kan komen te vervallen. In eigen land kan dan gewoon in geld met elkaar worden afgerekend". ST" [|#AI1 Loose B.V. de voordelen van een getrapte rentevergoeding: andere beperkingen. naarmate het saldo op de rekening hoger is, De Zakenrekening biedt daarmee grote AMSTERDAM (ANP) - De beurs heeft vandaag niet gereageerd op de voort gaande stijging van de Newyorkse markt. Ofschoon de Dow Jones index voor het eerst sinds 4 september boven 1900 uitkwam, begaf Amsterdam zich op de weg naar beneden. Hoogovens was daarbij aanvankelijk zeer zwak met aan het eind van de ochtend een verlies van f 3 op f43,60, maar vlak te gen het middaguur trad een flink her stel in tot rond f 45. De obligatiemarkt bewoog zich dicht in de buurt van de oude prijzen met een lichte tendentie tot enige achteruitgang. De intenationale fondsen hadden te genwind door de ongeveer twee cent lagere dollar. Koninklijke Olie liet daardoor f2,20 liggen op f208 en Akzo moest f 1,60 omlaag naar f160,30. Uni lever zag een aanvankelijke winst van f 1,50 helemaal verloren gaan op f505. In de financiële sector scoorde ABN f 3 lager op f 560. Van de uitgevers lag VNU een rijksdaalder hoger op f 334,50, terwijl Ahold f 1 lager was op f 112,50. Elders bij de hoofdfondsen bleven de verschillen uiterst beperkt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9