Alarmsysteem Rijn wordt uitgebreid Reagan:'Ik zal niemand ontslaan EG wil toestroom Turken beperken Naar aanleiding van gifstromen Vermindering dierp roeven binnen EG Aquino en communisten zijn het vrijwel eens 'Sowjets voor met Star Wars' Jaarlijks 200.000 doden door illegale abortussen BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (ANP, AP) - De milieuministers van de Europese Gemeenschap zijn het giste ren in Brussel in principe eens geworden over maatregelen ter voorkoming van de ontoe laatbare belasting van de Rijn met gevaarlijke en schadelijke chemische stoffen. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, is gevraagd déze maatregelen nader uit te werken. BRUSSEL (AP) - De EG-ministers van milieuzaken hebben gisteren in Brussel besloten tot een aantal maatregelen die laboratoriumproe ven op levende dieren moeten be perken. Voor alle proeven met le vende dieren moet toestemming worden aangevraagd en proeven met bedreigde diersoorten worden in hun geheel verboden. Michael Behrendt, een woord voerder voor de Europese Com missie, verklaarde dat het aantal dierproeven door de nieuwe wet geving met een derde wordt ver minderd. Volgens schattingen van de Europese Commissie worden in de EG jaarlijks 30 miljoen levende eeretehelft Naar aanleiding van de verschil lende gifstromen de afgelopen week in de Rijn kwamen de be windslieden overeen dat er ge werkt moet worden aan een verbe tering en eventuele uitbreiding van het alarmsysteem langs de Rijn, zo dat de betrokken landen in geval van een ongeluk op tijd worden ge waarschuwd en voldoende worden ingelicht over de aard en omvang van de ramp. in het jaar 2005 met 60 procent te verminderen. In juni van dit jaar waren de landen het vrijwel met el kaar eens, maar Engeland stak toen vanwege de hoge kosten ver bonden aan de maatregelen een spaak tussen het wiel. Gisteren la gen Italië en Spanje dwars. WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan is niet van plan het advies van een groep van zijn oudste vrienden óp te volgen en drie topfunctionarissen te ont slaan. „Ik ontsla niemand", zo zei de president gisteren in het Witte Huis. Speculaties over het mogelijke vertrek van minister Shultz (bui tenlandse zaken), chef-staf van het Witte Huis Donald Regan en de door Henk Dam Nationale Veiligheidsadviseur Poindexter laaiden het afgelopen weekeinde na kranteberichten hoog op. Reagan zei gisteren vlak voor een stafvergadering over het Mid den-Oosten er niet aan te denken ook maar iemand te ontslaan. Hij zei ook niet te zullen ingaan op de suggestie van sommige Congresle den om toe te geven, dat hij een fout heeft gemaakt door Iran wa pens te geven. „Ik heb geen fout gemaakt", zo zei hij. De president maakte meer dan duidelijk kwaad te zijn over de stroom van voor de regering nega tieve berichten over de Iran-affai- re, die niet in de laatste plaats door zijn eigen medewerkers in de we reld zijn geholpen. Hij zei tegen journalisten geen commentaren meer te willen geven op deze berichten „want u zult ge lukkiger zijn als ik dat niet doe, omdat mijn antwoorden u niet zou den bevallen". Desondanks ge vraagd of hij tevreden was met zijn staf, gaf Reagan een nors maar be vestigend ,,mm-mmm" als ant woord. Daarop begon hij aan de verga dering, waarbij ook vice-president Bush, alsmede Shultz, Poindexter en Regan aanwezig waren. De ver gadering werd mede gehouden naar aanleiding van de scherpe kri tiek in de Arabische wereld op de Amerikaanse wapenhulp aan Iran. De tweede man op het ministerie van buitenlandse zaken, staatsse cretaris John Whitehead, heeft in middels gistermiddag voor de commissie buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden ver klaringen over de Iran-affaire afge legd die alleen maar kunnen wor den uitgelegd als een regelrechte en bovendien harde aanval op het Witte Huis. Whitehead deed onder meer een scherpe aanval op de belangrijke rol die de Nationale Veiligheids raad heeft gespeeld bij het aangaan van betrekkingen met Iran. Hij zei dat de raad zich niet bezig dient te houden met „operationele zaken" maar zich moet beperken tot zijn adviserende rol. De staatssecretaris sprak verder verklaringen van president Reagan tegen, als zou, na het tot stand ko men van de geheime contacten met Iran, dit land zich niet meer met de organisatie van terroristi sche activiteiten hebben bezig ge houden. „Ik vind het niet leuk om met mijn president van mening te ver schillen, maar ik geloof dat er be wijzen zijn van Iraanse betrokken heid bij terrorisme", aldus White head in zijn binnen de Amerikaan se verhoudingen zeer ongebruike lijke aanval op de politiek van de president. Whitehead zei voorts dat op het ministerie van buitenlandse zaken nog steeds niet duidelijk is wat het Witte Huis nu precies met Iran is overeengekomen. „Het wordt tijd dat het Witte Huis nu eens met een plan komt ter beperking van de schade", zo vulde hij daarbij aan. Vernietigend was de tweede man op het ministerie van buitenlandse zaken tenslotte over de gevolgen van Amerikaanse wapenleveran ties aan Iran. „Alle andere landen hielden zich redelijk goed aan het wapenembargo met betrekking tot Iran tot onze wapenzending be kend werd", aldus Whitehead. VEROORDEELD - Vijf Amerika nen zijn gisteren veroordeeld we gens pogingen om onderdelen van gevechtsvliegtuigen naar Iran te smokkelen. De verdediging voerde tevergeefs aan dat de regering in feite toestemming gaf. Volgens de aanklager werden de onderdelen het land uitgesmokkeld onder het mom van medische voorraden en auto-onderdelen. Hij zei dat de be schuldigden geen politieke motie ven hadden. „Ze deden het ge woon uit hebzucht". Een andere maatregel betreft het beter op elkaar afstemmen van de wetgeving met betrekking tot de chemische industrie. Voorts zal de zogenaamde Seveso-richtlijn, die betrekking heeft op de opslag en het transport van gevaarlijke che mische stoffen, naar aanleiding van het geval bij de Zwitserse on derneming Sandoz in Basel, zo no dig aangepast worden. De Seveso-richtlijn wordt in de volgend jaar in Ne derland toegepast. Dat heeft minis- j r> i 4 ter Nijpels gezegd. De maatregel Volgens de Britse milieuminister bett,kent dat «S ernte hertriiven in en voorzitter van de vergadering, betekent dat 65 grote bedrijven i ons land die chemische stoffen ver vaardigen of bewerken, verplicht zullen worden een extern veilig heidsrapport op te maken. De milieuministers hebben voor William Waldegrave, wordt niet al leen het aantal dierproeven ver minderd, maar zal de dieren ook onnodig lijden worden bespaard. Een aantal anti-vivisectiegroepe- v ringen organiseerde een korte de- ^e lidstaten de mogelijkheid ge- monstratie voor het gebouw waar d overeenkomBste^ aan Kte de vergadering werd gehouden. Zy gaan met andere landen buiten d zijn van mening dat de schattingen EG betl.effende de beveiliging van van de Europese Commissie veel grensoverschrijdende wateren te- te laag zijn. en1dat het aantal dieren gen ernsbge verontreinigingen, dat ieder jaar by laboratoriumproe- Voorts zijlf afspraken gJm|akt iü °™r <*n verbetering en uitbrei- miljoen benadert. Zij willen een volledig verbod op dierproeven. Buitenland kort Oostduitser gedood Een Oostduitser moest in Berlijn zijn poging om vanuit de DDR over de muur naar de Franse sector van West-Berlijn te klimmen, met de dood bekopen. Naar getuigen hebben verklaard losten DDR- grenswachten tussen 30 en 50 schoten om te verhinderen dat de man de drie meter hoge muur pas seerde. Zesentwintig andere Oosteu ropeanen zijn er dit weekeinde wel in geslaagd uit Oosteuropa naar de Bondsrepubliek te vluchten. Dode bij staking Italiaanse vrachtrijders zijn gis teren in staking gegaan tegen een overheidscampagne om de over tredingen van chauffeurs van grote vrachtwagencombinaties te be strijden. Dit lie£ uit op geweldda digheden waarbij één dode is ge vallen, toen stakers een stuk beton van een viaduct naar een werkwil lige chauffeur gooiden. De bijrijder van die chauffeur werd hierbij ge dood. Drugssmokkel De 42-jarige Brit Paul Dye heeft gisteren voor een Britse rechtbank de maximumstraf van 28 jaar voor drugssmokkel gekregen. De man is het brein achter een internatio nale smokkelorganisatie met acti viteiten in Pakistan, de Verenigde Staten, Nederland en West-Duits- land. Massa-proces Het is hommeles in politiek Zuid-Jemen. De president van het marxistische land, Ali Nasser Mo hammed, is afgezet en zal vanaf 2 december met 141 anderen berecht worden wegens hoogverraad, zo heeft de nieuwe regering gisteren bekend gemaakt. Er woedde sinds 12 dagen een bloedige strijd tussen de verschillende fracties van de Socialistische Partij, waarbij naar schatting 10.000 doden zijn geval len ding van de regelingen inzake de aansprakelijkheid en compensatie ingeval van schade door verontrei nigingen. Op aandringen van minister Nij pels zullen in de resolutie ook an dere rivieren dan de Rijn, zoals de Maas en Schelde, worden opgeno men. Hij achtte het van groot be lang dat dezelfde maatregelen eveneens voor deze waterstromen gaan gelden. Het voorstel van de Nederlandse bewindsman om internationale commissies in te stellen, die de langs de Rijn gelegen chemische fabrieken zouden moeten controle ren, ontmoette veel tegenstand van enkele andere landen. Vooral Frankrijk verzette zich tegen der gelijke inspecties, omdat de Fran sen op hun terrein liever geen con troleurs uit andere landen toelaten. De Europese Commissie is ge vraagd op dit punt nadere voorstel len te doen. De kustgebieden langs de Noordzee lijden 'duidelijke scha de' tengevolge van de giftige stof fen die in de rivieren van het Euro pees continent terechtkomen. Dit is gebleken uit een nieuw rapport van de Westduitse regering, waar van het bestaan gisteren werd ont huld door het Westduitse televisie station ZDF. Volgens het rapport hebben vooral de mosselkwekerijen langs de kust ernstig te lijden van de ver giftiging van de Noordzee met zwa re metalen en andere chemicaliën. In de Waddenzee is volgens het rapport een duidelijke toename van visziekten te constateren, die ook het gevolg is van de rivierver vuiling. Het overleg van de milieuminis ters over vermindering van de luchtverontreiniging, veroorzaakt door grote stookinstallaties, liep op een fiasco uit. De standpunten ble ken zo ver uiteen te liggen dat geen overeenstemming kon worden be reikt. Er wordt in de milieuraad nu al drieeneenhalf jaar over dit on derwerp gediscussieerd. De Europese Commissie had voorgesteld de uitstoot van zwavel dioxide door energiecentrales, raf finaderijen en andere grote vuur haarden in 1995 met 45 procent en MANILLA (RTR/DPA/AP) - De Fi lippijnse regering en het commu nistische verzet zijn het vrijwel eens over een staakt-het-vuren. De regeringsonderhandelaar, Ramon Mitra, zei dit vandaag vlak voor de naar zijn zeggen laatste gespreks ronde met vertegenwoordigers van het communistische Nationaal De mocratisch Front (NDF). De regering onderhandelt sinds augustus met het NDF overeen be stand dat een eind moet maken aan de communistische guerrilla. Het overleg werd bijna twee weken ge leden door het verzet opgeschort na de moord op de linkse leider Rolando Olalia. Na de bijna ge slaagde staatsgreep van dit week einde stelde president Aquino een ultimatum dat voor 1 december af spraken worden gemaakt. Mitra zei dat het ontslag van mi nister van defensie Juan Ponce En- rile, die weinig heil zag in de vre desinspanningen van Aquino, ver band houdt met de veranderde si tuatie. Hij wilde geen nadere bij zonderheden over zijn besprekin gen met het NDF bekendmaken. Het islamitische Nationale Be vrijdingsfront in de zuidelijke Fi lippijnen heeft het in september gesloten bestand met de regering verlengd. Daardoor kunnen bin nen twee maanden onderhandelin gen beginnen over een definitieve vredesovereenkomst.Presidentieel woordvoerder Benigno meldde gisteren dat president Aquino voor de verijdelde staatsgreeppoging met de dood bedreigd is geweest. Samenzweerders waren van plan om mevrouw Aquino op 10 novem ber dood te schieten vanuit een he likopter toen zij voor haar vertrek naar Japan op het vliegveld van Manilla afscheid nam van leden van haar regering. De samenzwe ring werd tijdig ontdekt. Het persbureau PNA heeft ge meld dat de afgetreden minister Enrile een maand op vakantie naar het buitenland gaat en dat de voor malige advocaat geen vastomlijnde plannen voor de toekomst heeft. Sinds zijn aftreden heeft Enrile geen verklaringen afgelegd. JERUZALEM (DPA/Rtr.) - De president en de premier van Israël, Chaim Herzog en Izaak Sjamir, hebben na een week van anti-Ara bische acties in Jeruzalem tot vre de en rust in de stad opgeroepen. Herzog sprak gisteren een scherpe veroordeling uit over de geweldda digheden van orthodoxe joden in het mohammedaanse deel van Je ruzalem. „De rellen in de hoofdstad van Israël schaden ons aanzien in de wereld", zei de president. De rellen waren op 15 november begonnen na de moord op de 22-jarige joodse religieuze student Elia Amedi. Sjamir zei dat de "treurige ge beurtenissen" in Jeruzalem het beeld van Israël vertroebelden. Hij riep joden en Arabieren op tot vreedzaam naast-elkaar-bestaan. De voorzitter van het parlement, Salomo Hillel, eiste van de politie dat zij krachtdadig zou optreden tegen joodse extremisten „die het wagen hun hand op te heffen tegen Arabieren". Vele honderden Palestijnen be toogden gisteren (zie foto) tijdens de begrafenis van de zaterdag overleden Jordaanse oud-minister van defensie, Palestijns politicus en oud-ambassadeur in Londen en Den Haag, Anwar Nusseibeh tegen de joodse gewelddadigheden. Aan de begrafenis van Nussei beh (74) namen vertegenwoordi gers van Israël en Jordanië en vele westerse diplomaten deel. De bur gemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, omschreef de anti-Arabi sche rellen als de ergste in zijn stad sinds 20 jaar. Hij beschuldigde ex tremisten ervan de vrede te heb ben verstoord waarnaar zijn stad zo toegewerkt had. De ultra-orthodoxe joden heb ben met stenen en Molotovcock tails naar Arabische winkels ge gooid, auto's van Arabieren in brand gestoken, agenten die wil den ingrijpen met flessen op het hoofd geslagen en de links-radicale afgevaardigde Ran Cohen afgeran seld. LONDEN (AP/Rtr.) - De Sowjet- Unie ligt wellicht voor op de Ver enigde Staten bij onderzoek naar een systeem van ruimtedefensie, zo staat in de jongste uitgave van het Britse militaire vakblad Jane's Weapon Systems. Hoofdredacteur Bernard Blake schrijft dat de Sowjet-Unie op het gebied van de ruimtevaart de vruchten plukt van de ongelukken met de Amerikaanse Challenger en de Titan- en Deltaraket en dat ie dereen die meent dat de Sowjet- Unie geen programma heeft dat vergelijkbaar is met het Ameri kaanse Star Wars-project, eens zou moeten nadenken. Sinds het begin van de zeventi ger jaren beschikt de communisti sche staat als enige over een anti satelliet-systeem en het Russische onderzoek naar deeltjesbundels is vergelijkbaar met dat in de Ver enigde Staten. Ook schrijft hij dat de Sowjets bepaald niet achter zijn met het onderzoek naar wapens die gebruik maken van kinetische energie en radio-frequenties. Ook beschikt de Sowjet-Unie volgens hem over een uitgebreid laserprogramma, waarbij hij zich baseert op Amerikaanse defensie bronnen. Blake: "Al deze zaken ha len het SDI-concept uit de droom wereld van een filmproducent en voeren het in de harde feiten van metaal en klinknagels. Ditmaal echter met één grote rode, in plaats van witte sterren op het systeem geschilderd". GENÈVE (ANP) - Per jaar sterven ruim 200.000 vrouwen aan de gevolgen van illegaal uitgevoerde abortussen. Dit blijkt uit de gisteren in Genève gepubliceerde resultaten van een onderzoek van de Wereldgezondheids organisatie (WHO) naar de gezondheid van moeder en kind. Volgens het Westduitse persbureau EPD blijkt uit het onderzoek voorts dat het grootste deel van de vrouwen uit de ontwikkelingslanden komt. Een goede voorlichting over het voorkomen van zwangerschap, voorbehoedsmiddelen en familieplanning zou het sterftecijfer onder deze vrouwen aanzienlijk doen dalen, zo wordt gesteld. Volgens de WHO gebruikt maar 38 procent van de vrouwen in de ont wikkelingslanden een voorbehoedsmiddel. In Afrika is dit percentage zelfs nog lager, namelijk elf procent. Daarentegen neemt in de geïndus trialiseerde landen 68 procent van de vrouwen voorzorgsmaatregelen. In het onderzoek wijst de Wereldgezondheidsorganisatie er opnieuw op dat zuigelingen in de eerste vier tot zes maanden na hun geboorte voor een goede gezondheid gewoonlijk naast de moedermelk geen aanvullen de voeding nodig hebben. In de moeder-kind-studie wordt ook aandacht besteed aan het roken van vrouwen tijdens de zwangerschap. Een enkele sigaret tijdens de zwangerschap kan al leiden tot een vermindering van het geboortege wicht met 11,1 gram. Een geboortegewicht van minder dan 2500 gram, dat bij deze berekening bij regelmatig roken tijdens de zwangerschap al snel wordt overschreden, betekent reeds een acute bedreiging voor de overlevenskansen van het kind. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP/AP) - De Euro pese Gemeenschap wil via onder handelingen met de Turkse rege ring de vrije toegang van Turkse werknemers tot de EG zoveel mo gelijk beperken. Gisteren bereik ten de ministers van buitenlandse zaken van de EG in Brussel over eenstemming over een gemeen schappelijk standpunt in deze kwestie. Daar was een heftige woorden wisseling tussen de Nederlandse minister Van den Broek en zijn Griekse collega Pangalos aan voor af gegaan. Van den Broek deed een dringend appèl op Griekenland om akkoord te gaan met een tussen voorstel. De Grieken reageerden fel en betoogden dat de nationale veiligheid in gevaar zou komen als Turkse burgers zich vrijelijk in de EG mochten bewegen. Het vrije verkeer van werkne mers wordt geregeld in het uit 1963 daterende associatieverdrag tus sen de EG en Turkije. Daarin staat dat Turkse werknemers vanaf 1 de cember van dit jaar, volgende week, dezelfde rechten moeten krijgen als inwoners van de Ge meenschap. Als dit niet op de een of andere manier wordt geregeld zou de EG zich schuldig kunnen maken aan verdragsbreuk. Maar binnen de EG is er bijna niemand meer die nog zit te wach ten op Turkse werknemers. De economie is ingezakt en in politiek opzicht is er sinds de staatsgreep in september 1980 een verkoeling op getreden in de relatie tussen Tur kije en de EG. Om politieke en militaire rede nen zijn de Grieken gekant tegen elke concessie aan hun Turkse bu ren. Het wordt in EG-kringen dan ook een klein wonder genoemd dat de ministers er in geslaagd zijn toch een gezamenlijk standpunt in te nemen. Over de inhoud van dit standpunt werd officieel niets meegedeeld, omdat de gesprekken met Turkije volgens de Britse mi nister Geoffrey Howe vooral in het begin, „omzichtig en vertrouwe lijk" moeten verlopen. In de omgeving van de ministers kon echter worden vernomen dat het EG-aanbod vooral gericht is op een lichte verbetering van de situa tie van de Turken die al in de Ge meenschap wonen. Zij zouden garantie krijgen dat zij ook na hun pensionering in de EG mogen blij ven, gemakkelijker binnen de EG kunnen verhuizen en hun gezin nen iets sneller kunnen laten over komen. Bovendien wordt gedacht aan een formule waarbij Turken prioriteit krijgen als de markt voor bepaalde banen in de EG weer aan trekt. In Brussel wordt vrij algemeen aangenomen dat Turkije dit aan bod van de hand zal wijzen. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat het land een financiële te gemoetkoming zal eisen voor het niet, of niet volledig, naleven van het associatieverdrag op het vlak van het vrije verkeer. Daarbij wordt in eerste instantie gedacht aan het vrijgeven van 600 miljoen Ecu (1 Ecu is 2,35 gulden) aan eco nomische hulp die na de staats greep werd „bevroren".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7