Dees akkoord met hogere ziektepremie 'Het geweten moet spreken, niet het recht' Voorhoeve verwacht akkoord euthanasie Gifgolf van BASF lijkt mee te vallen Lubbers tegen verlaging van belastingdruk Smit staakt berging Kowloon Bridge DE GROTE MERKEN BIJ STOUTENBEEK stoutenbeek Oud-verzetsmensen en kampslachtoffers doen emotioneel beroep op Kamer Eis van tien jaar cel voor aandeel in cocaïnehandel DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Particulieren veel duurder uit DEN HAAG (GPD) - Alle volwassen particulier verzeker den moeten vanaf 1 januari 114 gulden extra betalen voor hun ziektekostenverzekering. Die toeslag is een gevolg van de opheffing van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring. De particuliere verzekeraars zijn toen verplicht zie kenfondspatiënten op te nemen, hetgeen hen naar eigen zeggen veel geld heeft gekost. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) vindt de berekeningen die ze toen op zijn verzoek hebben gemaakt, aannemelijk. Eind vorige maand toonde de Ka mer zich bij de begrotingsbehan deling verontwaardigd over de gro te verhogingen per 1 januari. Voor volwassen verzekerden 114 gul den, voor kinderen beneden 20 jaar 57 gulden, en voor bejaarden 91 gulden. Bij elkaar moet dat vol gendjaar 400 miljoen extra opleve- De Kamer eiste dat de staatsse cretaris de becijferingen van de verzekeraars zou onderzoeken. Dees heeft dat gedaan en vindt dat de berekeningen kloppen. De par ticuliere ziektekostenverzekeraars lijden verlies doordat ze vele ex- vrijwillig verzekerden op een zoge- Novib boos over reclamecampagne Trivial Persuit DEN HAAG (GPD) - De Novib overweegt een schadeclaim tegen de uitgever van het spel Trivial Persuit en het reclame-bureau Grey-advertising. Die hebben zon der toestemming gebruik gemaakt van een foto van adjunct-directeur Max van den Berg. De foto van de oud-voorzitter van de PvdA is ge bruikt in een advertentiecampagne voor het gezelschapsspel Trivial Persuit. Antwoorden op allerlei vragen en vraagjes leveren punten qp in het spel. Bij de foto van Van den Berg stond in de advertentie de vraag 'Voor welk gevaarlijk ge drocht eiste de wet dat iemand met een rode vlag ervoor liep'. Ook te gen de tekst hebben Van den Berg en Novib ernstig bezwaar. Volgens Novib-woordvoerder Bolsius besluit Novib vandaag hoe de uitgever aangepakt wordt. Hij houdt ook de mogelijkheid open dat Novib de uitgever een brief schrijft om de zaak op een 'norma le manier' te regelen. Daarbij wordt gedacht aan een nieuwe ad vertentie met excuses. Eerder heeft de rechter politici in het ongelijk gesteld nadat zij be zwaar maakten tegen het gebruik van hun foto's in reclamecampag nes van dagbladen. Overigens is Max van den Berg niet de enige oud-politicus wiens foto in de ad vertentie-campagne gebruikt is. In de Volkskrant van zaterdag stond oud-minister van economische za ken Van Aardenne met gesloten ogen afgebeeld. De vraag was hier: 'Wat is het intelligentste ongewer velde dier?' heten standaardpolis moesten ac cepteren, die niet kostendekkend is. De heffing ten bate van de zie kenfondsen kost 140 miljoen, de heffing voor de particuliere maat schappijen moet totaal 240 miljoen opbrengen. Dit kost een gemid deld gezin in 1987 enkele honder den guldens. Afgezien daarvan nog vreesde de Kamer dat de gewone premies voor de ziektekosten ook zouden stijgen. Als dit zo zou zijn moest het kabinet opnieuw een prijsbe- schikking uitvaardigen, zoals voor dit jaar ook gebeurde. Maar staats secretaris Evenhuis (economische zaken) had de ziektekostenverze keraars al duidelijk gemaakt dat dit niet zou gebeuren. Dees zal de Kamer de premieverhogingen deze week verdedigen in de Kamer, en beloven dat de overige premiever hogingen binnen de perken blij ven. Inmiddels valt in kringen van particuliere ziektekostenverzeke raars te vernemen dat de gemiddel de normale premieverhoging bijna 3 procent wordt. De stijgingen va riëren van 0 tot 6 procent. Binnen enkele dagen krijgen de verzeker den daarover bericht. Tegelijker tijd ontvangen ze dan een folder met uitleg over de extra heffingen. ZETTEN (GPD) - Premier Lub bers wil voorlopig afzien van belas ting- en premieverlaging. Het geld dat hierdoor beschikbaar komt wil hij gebruiken om de kosten van vergrijzing op te vangen. Een las tenverlichting, zoals vooral de WD wil, lijkt hiermee voorlopig van de baan. Lubbers zei dat gisteren op een CDA-bijeenkomst in het Gelderse Zetten. "Ik denk dat we de gevol gen van het steeds groter wordend aantal ouderen in de samenleving wel aankunnen", aldus Lubbers. De premier wil het ouderenbeleid er vooral op richten dat zo weinig mogelijk mensen gebruik maken van de allerduurste voorzieningen. "Dan moet het lukken de kosten van de vergrijzing op te vangen", zei hij. Desolaat ligt de bulkcarrier Kowloon Bridge muurvast op rotsen bij Ierland. Smit Internationale moest e eerste bergingspoging gisteren staken vanwege de vliegende storm. (foto ROTTERDAM/LONDEN (ANP/ GPD) - De bergers van Smit Inter nationale hebben gisteren in ver band met de vliegende storm be sloten de bergingspoging van de bij het Ierse Cork op de klippen ge lopen ertstanker Kowloon Bridge te staken. Vanmorgen zouden de bergers proberen een sleeplijn aan het gebroken schip te bevestigen. Volgens woordvoerder Kaake- been van Smit Internationale is het de bedoeling, dat de sleper Smit Rotterdam het gebroken schip uit elkaar trekt op de plaats waar het is gescheurd. De twee scheepsdelen zitten nog met bodemplaten aan el kaar. Er moet haast worden ge maakt omdat het achterschip in middels 15 graden slagzij maakt en Smit Internationale 'erger wil voorkomen'. Voor het drama van de 90.000 ton metende bulkcarrier bestaat in de omgeving van Cork aan de Ierse zuidkust grote belangstelling. Veel belangstelling is er echter ook in Engeland. De Kowloon Bridge is gebouwd op de Engelse werf van Swan-Hunter als een zusterschip van de Derbyshire, die zes jaar ge leden in de Zuidchinese Zee op ge heimzinnige wijze is verdwenen. Aangenomen wordt dat zij met man en muis is vergaan, want van de 44 opvarenden is nimmer iets vernomen. Als jarenlang vragen hun familieleden om een officieel onderzoek, aangespoord door ge ruchten over constructiefouten. Twee jaar geleden werden hun vermoedens nog eens versterkt toen de bemanning van een ander zusterschip, deTyne Bridge, die op de Noordzee plotseling grote scheuren in de romp vertoonde, van boord werd gehaald. En nu is er dus de in Hongkong geregi streerde 'Kowloon Bridge'. Deze tanker, volgeladen met ijzererts op weg van Canada naar de Clyde in Schotland, vertoonde plotseling ook scheuren in dek en romp. Toen de kapitein het schip naar de luwte van de kust stuurde, verspeelde het schip zijn roer en liep op de rot- WEERT (GPD) - WD-fractielei- der Voorhoeve verwacht dat CDA en WD in de komende maanden overeenstemming zullen bereiken over euthanasie. Dat zal gebeuren op basis van het rapport van de Raad van State. Voorhoeve zei tij dens een bijeenkomst van zijn par tij in Weert echter niet te verwach ten dat dat gemakkelijk zal gaan. De WD-fractieleider voorspelde dat CDA en WD het eens zullen worden over een geleidelijke aanpak van het probleem. Het ka binet zou daarbij enkele wettelijke stappen moeten zetten, aangevuld met bestuurlijke maatregelen. Dat moet erop gericht zijn de ruimte te vergroten 'voor een barmhartige dood van mensen die ondraaglijk en uitzichtloos lijden', zei Voorhoe- De WD-er gelooft echter niet dat het kabinet ook al zal moeten vaststellen onder welke omstan digheden euthanasie moet worden toegestaan. Net als de Raad van State vindt hij dat de opinievor ming in de bevolking daarvoor nog niet ver genoeg is voortgeschre den. Hij verwacht eerder dat er zor- vuldigheidseisen voor artsen ko men en dat vastgesteld wordt wat nu precies onder euthanasie wordt verstaan. Ook zei hij dat de WD zich zal verzetten tegen de voorgenomen bureaucratiekortingen op het per soneel van politie en justitie. Ver beteringen in de efficiency moeten gebruikt worden om de doelmatig heid en de dienstverlening aan de burger te vergroten. Hij steunde het voornemen van minister Kort- hals-Altes (justitie) om de verkoop van softdrugs in koffieshops aan banden te pakken. Van Dijk: soms geen publiek bij betaald voetbal DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) sluit niet uit dat by voetbal wedstrijden waar 'kwalijke randverschijnselen' dreigen, geen publiek wordt toegelaten. De minister rechtvaardigt een publieksverbod met een verwijzing naar de beperkte mogelijkheden van politie-in- zet bij wedstrijden in het be taald voetbal. Zo hebben vol gens het Amsterdamse ge meentebestuur supporters van FC Den Haag op 27 augustus bij hun tocht van het NS-sta- tion naar het voetbalstadion massaal antisemitische leuzen geroepen. De politie deed ech ter niets uit vrees met de aan wezige 100 politiemensen het onderspit te delven tegen de 700 Hagenaars. ADVERTENTIE LELYSTAD/BLOEMENDAAL (ANP/GPD) - De nieuwste gifgolf in de Rijn, twee ton zuur van BASF in Ludwigshaven, lijkt minder ern stig te worden dan was verwacht. Een eerste meting van de dienst Binnenwateren leverde een beter resultaat op dan de computer had voorspeld. De dienst onderzoekt in totaal vijf watermonsters die op verschil lende plaatsen langs de Rijn in Duitsland zijn genomen. Vandaag neemt de dienst de hele dag mon sters bij Lobith, waar het hoogte punt van de gifgolf om vier uur vanmiddag werd verwacht. De stichting Natuur en Milieu zegt dat het door BASF geloosde onkruidbestrijdingsmiddel (di)ch- loorfenoxy-azijnzuur volgens Amerikaanse onderzoekers een verhoogde kans op kanker geeft voor mensen die ermee werken. Volgens een Zweeds onderzoek zou het middel voor kreeften en vissen een vergrote kans op tumo ren opleveren, aldus Natuur en Mi lieu. Het Noordhollandse provinciale waterleidingbedrijf (PWN) wil de mogelijkheid krijgen om de IJssel te kunnen afsluiten als er weer een gifgolf langs komt. Tot aan de monding van de IJssel in het IJs- selmeer zijn de afgelopen weken concentraties gif vanuit Zwitser land gemeten. Weliswaar heeft Rijkswaterstaat het giftige Rijnwater na de brand bij Sandoz zo snel mogelijk via de Rijn, Lek en Waal naar de Noord zee laten stromen, maar dat kon niet voorkomen dat een deel van het ernstig vervuilde Rijnwater toch door de nog steeds niet geka naliseerde IJssel vloeide en in het IJsselmeer belandde. Daaruit blijkt maar weer de kwetsbaarheid van drinkwaterbe drijven die afhankelijk zijn van op pervlaktewater, aldus het waterlei dingbedrijf. Bij herhaling van een dergelijke giframp zullen opnieuw verontreinigingen in dit enorme zoetwaterbekken kunnen belan den. Uitgerekend van deze IJssel- meervoorraad is ondermeer het PWN afhankelijk als geen Rijnwa ter kan worden ingelaten voor in filtratie in de duinen. Samen met andere bedrijven als de Gemeentewaterleidingen Am sterdam werkt het PWN aan een schadeclaim die in Zwitserland zal kunnen worden ingediend. De "Cornelius" van Durlet, een voorbeeld van de nieuwe trend, die afstand neemt van massiviteit en verfijnder te wedt gaat Dit effekt heeft de Italiaanse architect Cado Santi weten te bereiken door dit leren bankstel op lichte en dunne poten te plaatsen. Een rijkdom aan zitcomfort verwerkt in een luchtig ontwerp. De "Cornelius" van Dudet een verrassend fris idee voor eigentijdse interieurs. Een pittige en exclusieve look van Dudet bij Stoutenbeek. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, tel.- 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1. leL 071 - 89 93 23. OondentóB koopavond. Maandagocbiend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor de Sede Dudet Fischbacher Geldedand Hiiista Intedübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.l.D. Parade Pastoe Ploeg Rohé Rolf Benz Saporiti (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Met emotioneel geladen betogen heb ben oud-verzetsmensen en Neder landse slachtoffers van de vernieti gingskampen Auschwitz, Ravens- brück, Neuengamme, Sachsenhau- sen, Buchenwald, Dachau, Mau thausen en het Nederlandse door gangskamp Westerbork het pen sioen van de NSB-weduwe Rost van Tonningen aangevochten. Tijdens de hoorzitting gisteren in de Tweede Kamer, ontkwamen de meeste woordvoerders er niet aan "hun eigen verhaal" te vertellen en dat te stellen tegenover de "absur diteit" die het "riante staatspen sioen" van de weduwe voor hen betekent. Daarbij ging het niet alleen om het vastgestelde landverrader schap van het vroegere kamerlid Rost van Tonningen zelf. Ook de rol van mevrouw Rost van Tonnin gen in, voor en na de oorlog kwam uitvoerig ter sprake. Naast haar lei derschap van de NSB-jongerenor- ganisatie, de Nationale Jeugd storm, onderhield 'Florrie' al voor de oorlog contacten met Gestapo en Sicherheitsdienst. Na de oorlog ging ze nog langdurig om met Fritz Knolle, zo luidde een beschuldi ging, die op de lijst voorkwam van de 300 meest gezochte oorlogsmis dadigers. "Toon mij Uw vrienden en ik zal zeggen wie U bent," riep met stem verheffing oud-Buchenwalder Ho- bë. Gerritsen, van de Vrienden kring Neuengamme, hekelde vier na-oorlogse christendemocrati sche ministers, die een rol zouden hebben gespeeld bij de lankmoedi ge houding tegenover landverra ders. Hij noemde Van Maarsse- veen, De Quay, Luns en Staf. "De Quay stond, met zijn Nederland- sche Unie, toe dat joden niet in openbare gelegenheden werden toegelaten, behalve in de gaska mers." Luns had, aldus Gerritsen, al voor de oorlog sympathie voor de nazi's. Commissievoorzitter Hennekam greep hier in met de opmerking dat tijdens deze hoorzitting geen per sonen moesten worden opgevoerd die niets met de zaak te maken hadden. Onder luid applaus ant woordde Gerritsen: "Dat is de waarheid, mijn waarheid, daar moeten wij mee leven." Wonden De ernstig verontwaardigde sprekers lieten weten dat de zaak veel gevoelens heeft los gemaakt bij hun achterban. "Door deze af faire voelen we de wonden van oor log en bezetting dieper schrijnen", zei Joop Wolff (Samenwerkend Verzet). De emoties dienen een rol te spelen bij de beoordeling van de pensioenrechten van de weduwe Rost van Tonningen, werd gezegd. "Zonder emotie, zonder fel rechts gevoel, zonder kennis van plaats en tijd, verwordt de redelijkheid tot een redelijkheid van de compu ter, het klinischlaboratorium en de robottechnocratie", aldus Wolff. Het argument van het kabinet dat een langdurige en wellicht suc cesvolle juridische strijd van me vrouw Rost van Tonningen tegen het stopzetten van haar uitkering veel oude wonden zal open rijten, werd heftig bestreden. "Wij, joodse vrouwen van nu, willen niet ge spaard worden", zei mevrouw Min- co (Kontaktgroep voor joodse vrouwen in Nederland), "Wij vech ten, ook als het pijn doet. Samen met u, willen wij de weg van rechtvaardigheid". De sprekers stelden dat het rechtsgevoel op de proef werd ge steld. "De vrouw van onze grootste oorlogsmisdadiger krijgt een pen - Veel toehoorders op de publieke tribune konden hun emoties niet in bedwang houden tijdens de hoorzitting wer het pensioen van de weduwe Rost van Tonningen. (foto anp» sioen alsof hij zich juist heel erg voor het land heeft ingezet" zei C. van Stam van de stichting '40-'45. De rechtszekerheid, die als basis voor de voortzetting van het pen sioen geldt, werd algemeen gehe keld. "Er is ook nog een moreel recht", meende mevrouw Van Stein (joods Nederland). Van der Tas (Dachau-groep) voegde er aan toe: "Deze zaak heeft niets te ma ken met recht. Hier moet het gewe ten zich uitspreken". Dominee Van Wattum (stichting Burger-oorlogsslachtoffers) zei: "De kille juridische toon waarop het kabinet mijnheer Rost van Tonningen postuum beloont, ont stelt ons maar verbaast ons niet. Het komt overeen met de wijze waarop overheid en ambtenaren burgerslachtoffers keer op keer schofferen. Deze weduwe krijgt een pensioen. Tegen onze wedu wen wordt gezegd: zorgt u maar dat u het redt. Gaat u maar hertrou wen. Wat een recht!. Je zit goed als je collaborateur wordt. Als predi kant kan ik dit eigenlijk niet zeg gen, maar ik heb de neiging hard te vloeken". Ook andere organisaties wezen op het onrecht dat veel verzetswe- duwen geen of slechts een mager pensioentje ontvangen. In elk ge val worden ze na een aanvraag nauwkeurig gescreend of ze zich in de oorlog waardig hebben gedra gen. "Veel oorlogsslachtoffers voe len zich bedelaars aan uw poort", merkte mevrouw Van Stein (joods Nederland) op en daarna, Vondel citerend: "Men maakt een kwade zaak nooit goed met een schijn van recht". De Tweede Kamer kreeg geen ju ridische of zakelijke argumenten te horen, waardoor de pensioenuitke ring ongedaan gemaakt zou kun nen worden. De overtuigings kracht moest komen van schrij nende verhalen over de oorlog en andere emotionele uitingen. De pensioenuitkering kan slechts worden gestopt als een twee/derde meerderheid van de Tweede Ka mer daartoe besluit. Joop Wolff (Samenwerkend ver zet): "Het gaat hier niet om oude mensen en de dingen die voorbij gaan. Het gaat hier om heden en toekomst, waarin nieuwe genera ties hun keuzen steeds opnieuw moeten bepalen". De stichting voormalig kamp Westerbork: "Hoe gaat nu om de vraag hoe ons land met de geschiedenis omgaat. Een democratie moet fouten kunnen rechtzetten, wil zij haar geloof waardigheid niet verliezen". Dat wijf Na afloop van de hoorzitting heerste onder de organisaties en de vele belangstellende oud-verzets mensen, oorlogsslachtoffers en hun nabestaanden veel optimisme: "Dit winnen we". Een vrouw: „Als de Kamer het kabinetsbesluit niet bijdraait, ontketent ze iets wat nu niet te overzien is. Het rechtsge voel wordt dan zo aangetast, dat de mensen het recht in eigen hand gaan nemen. Ja, ten aanzien van mevrouw Rost van Tonningen, be doel ik". Een oud-verzetstrijder, 71 jaar en nog heel strijdbaar: "Ze gaan om. Zeker weten. Als dat niet gebeurt, dan zal ik dat wijf en de tegenstemmende kamerleden we ten te vinden. Wat heb ik op mijn leeftijd nog te verliezen?" ROTTERDAM (ANP) - Tien jaar en acht maanden cel eiste gisteren de Rotterdamse officier van justi tie tegen een 40-jarige Rotterdam mer voor grootschalige cocaïne smokkel. Samen met zijn 33-jarige broer, die al eerder tot tien jaar werd veroordeeld, zou hij in Ne derland de organisatie in handen hebben geleid van de smokkel van uit Colombia naar Engeland. Zijn rol kwam vooral naar voren uit verklaringen van anderen ben deleden. Twee van hen, koeriers, zijn inmiddels veroordeeld tot straffen van vier en zes jaar. De man zelf ontkende ooit iets te ma ken te hebben gehad met de smok kel. Wel verklaarde hij in het verle den geld te hebben verdiend met de smokkel van hasj en met de ille- gale loterij. Hiermee - beide zaken waren hem niet ten laste gelegd - verklaarde hij zijn ruime vermo gen. Hij had overigens ook een uit kering van de sociale dienst. De Rotterdammer probeerde de rechtbank ervan te overuigen dat de andere betrokkenen hem de Zwarte Piet probeerden toe te spe len om hun eigen aandeel in de zaak te minimaliseren. Ook zijn ad vocate was dit van mening. Zij bracht onder meer naar voren dat onderdelen van de meest belasten de verklaring van één van de koe riers over contacten tussen hem en de verdachte niet konden kloppen, omdat haar cliënt op het moment van die contacten in het buiten land verbleef, wat volgens haar uit zijn paspoort bleek. Zij vroeg vrij spraak. De rechtbank doet 8 december uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5