CDA laakt financieel beleid Leids college 'De politie kan niet alleen boeven vangen Botsing over Breestraat actief in vrile lijd 1 'College is een legbatterij en Goekoop enige scharrelhaan' 'Begroting is Lof der Zotheid' PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 25 NOVEMBER 1988 E riseerd verkeer uit de Breestraat wil hebben. De raad heeft echter met meer belangen rekening te houden. Volgens de PvdA-fractieleider is het goed, als men betrokkenen wil laten meepraten, tevoren duide lijkheid te verschaffen over de grenzen van de inspraak. Vooral omdat elke oplossing voor de Bree straat gevolgen heeft voor de rest van de stad. Het weren van busver- keer is haar inziens strijdig met de gedachte aan een wervend open baar vervoer. Het idee om de bus stapvoets door de Breestraat te laten rijden is volgens Van der Molen een oplos sing die het dichtst in de buurt komt van de wensen van de winke liers. "Een breed draagvlak in deze kwestie is ook ons zeer lief. Sterke aanwijzingen dat alle win keiiers vep deze variant verenigd kunnen wor den, zijn er echter niet", aldus me vrouw Van der Molen. Maling PvdA en Links Leiden kregen van het CDA de wind van voren. CDA-fractievoorzitter Walenkamp concludeerde dat de linkse fracties blijkbaar maling hebben aan de zorgvuldige afspraken die de raad met zichzelf en de betrokken in sprekers uit de stad heeft gemaakt om in januari besluiten te nemen over de Breestraat. "Ik vind het politiek en bestuur lijk ronduit onbehoorlijk om deze belangrijke discussie op voorhand in een motie vast te pinnen. Het ergste is dat de indieners van de motie op deze wijze niet alleen de gedachtenwisseling met de burge rij zinloos en overbodig maken maar zelfs de raad de kans ontne men om inhoudelijk over deze be langrijke kwestie te discussiëren omdat tijdens de begrotingsbehan deling de tijd beperkt is", aldus. Walenkamp. Ook de WD verklaarde, bij monde van fractievoorzitter Van der Nat, er niets voor te voelen om nog tijdens de behandeling van de begroting te gaan vaststellen aan welke voorwaarden de uiteindelij ke plannen zullen moeten voldoen. "De raadscommissie voor ruimte lijke ordening en verkeer heeft daar eind januari een hele middag en avond voor gereserveerd waar bij ook de belanghebbenden nog aan het woord kunnen komen. Het zou dan ook zeer onzorgvuldig zijn om daarop nu reeds een voorschot te nemen. Een raad die de inspraak hoog in het vaandel heeft staan, kan dat niet maken", aldus Van der Nat. Het college van B en W is ook verdeeld over de te volgen proce dure te aanzien van deze motie. De CDA-fractie zegt een nadere toe lichting hierover te verwachten. Kürwedstrij den De KSV Rijnland houdt zon dag in de IJshal aan de Vondel laan de nationale kürwedstrij- den. Aan dit evenement doen 10 verenigingen mee uit Nederland. De aanvang is 17.00 uur. De wed strijden zijn rond 22.00 uur afge lopen. Nadere inlichtingen over dit evenement kunnen worden verkregen bij P.H. Bavelaar, tel. 172650. Meerburg wil vuilopslag tegenhouden LEIDEN - De Stichting Meerburg heeft bij de Raad van State een ver zoek ingediend om het besluit van de gemeente Leiden om een op slagplaats voor vervuilde grond in te richten in Roomburg, te schor sen. Een woordvoerder van de stichting verwacht dat het schor- singsverzoek binnen twee weken zal worden behandeld. De gemeente is al begonnen met de werkzaamheden voor het depot. In Roomburg wil de gemeente - tij delijk - de vervuilde grond afkom stig van de Zijloever opslaan. De bewoners van de wijk Meerburg vrezen overlast van het depot en hebben hun twijfel over het tijde lijk karakter van de opslagplaats. In het wijkblad schrijft de stich ting "alle juridische registers te zullen opentrekken" om de vesti ging van een depot te voorkomen. LEIDEN - De jongen werd op 10 december '85 's avonds om zes uur in Noordwijk aangehouden. De politie zette zijn brommer op de zogenaamde rollenbank en al snel bleek dat de brommer was opgevoerd. De jongen ontkende de over treding gistermorgen niet. Maar waarom had hij de boete van 65 gulden dan niet betaald, hij had toch zeker wel een acceptgiro kaart thuisgekregen? door Wim Brands "Jazeker", antwoordde hij, "maar ik heb die 65 gulden aan m'n vader gegeven; hij zou de boete betalen. Alleen...op een ge geven moment ging m'n vader voor z'n werk naar het buiten land en toen is-ie zeker die be keuring vergeten". De officier zei dat hij het ver haal wel geloofde. En dat is bij zonder, want de officier is in staat om te twijfelen aan het feit dat de bananen krom zijn. Had de verdachte die brommer trou wens zelf opgevoerd? Ja. Hoe dan? "Nou, ik heb er gewoon een snel uitlaatje opgezet", zei hij in het jargon dat elke brommerlief hebber kent en dat buitenstaan ders de wenkbrauwen doet fron sen van verbazing. De officier: "Ik neem aan dat de politie die uitlaat er indertijd heeft afgehaald". "Nee hoor, ik mocht er zo weer vandoor". "Nou, dan zijn ze zeer soepel geweest". Boete: 65 gulden. Uitlaat Even later stond er een tweetal voor de balie dat ook iets van doen had met een uitlaat. De uit laat van de auto waarin ze had den gezeten, was niet in orde ge weest. Trouwens, het voertuig rammelde sowieso aan alle kan ten. Bovendien was het wrak niet verzekerd. Plaats van hande ling: Voorhout. Eén van de verdachten was de eigenaar, de andere had achter het stuur gezeten. Waarom de ei genaar zelf niet had gereden? Hij had een paar pilsjes gedronken en toen had hij tegen zijn kornuit gezegd: rij jij maar. Alleen had hij niet verteld dat zijn auto niet verzekerd was. Dat het voertuig niet helemaal in orde was, had de vriend waarschijnlijk wel ge hoord indertijd. Over dè verzekering ontstond gistermorgen een discussie, want de eigenaar bleef bij hoog en bij laag volhouden dat zijn au to wel degelijk verzekerd was ge weest. Toen de kantonrechter echter opmerkte dat dat dan maar eens moest worden onder zocht, begon de verdachte te aar zelen. "Nou ja, en als dat nu eens negatief voor mij uitpakt!" Tsja, maar hij was toch zo zeker van z'n zaak! Hij kreeg een boete van 730 gulden, zijn vriend van 280 gul den. Nadat het zwaard was geval len, kwam de eigenaar nog één keer op de kwestie terug. "U vraagt zich af of ik wel een verze kering had", zei hij tegen de kan tonrechter. "U twijfelt, maar ik niet". Dat deed de deur dicht voor de kantonrechter, want: "ik heb u toch voor de keus gesteld. Ik wil de het toch laten onderzoeken! U niet". Fietsen "Kennelijk is men in Leiden bezig om op een breed front het fout parkeren aan te pakken. Van fiets tot vrachtwagen. Dat is een goede zaak", zei de officier van justitie gistermorgen nadat er al een paar eigenaars van tweewielers voor de balie hadd- den gestaan. Ze moesten voor komen omdat ze hun fiets in de omgeving van het station hadden neergezet. En in die omgeving houdt de politie, zoals bekend, van tijd tot tijd grote opruiming, want er komen regelmatig klachten binnen bij de politie van mensen die het niet leuk vinden dat ze moeten hinkstappen over fietsen om in het station te kunnen komen. Eén van de verdachten had over de aangelegenheid een brief geschreven. Ze vond het bela chelijk dat de politie de fietsen weghaalde. Hadden ze niets be ters te doen? De kantonrechter verbaasde zich over deze vraag en de officier van justitie merkte op dat de politie "zich niet alleen kan bezighouden met het vangen van boeven en dieven". Alle verdachten moesten een boete van 20 gulden betalen. LEIDEN - Het raadslid Stöxen (Leiden Weer Gezellig) dat gisteren' voor het eerst het woord voerde tij dens een begrotingsbehandeling wist als enige voor een vrolijke noot te zorgen temidden van alle financiële perikelen. Kroegbaas Stöxen stak van wal met de opmerking het aanhoren van alle redevoeringen een hele klus te vinden maar beroepsmatig natuurlijk gewend te zijn te luiste ren naar uitvoerige verhalen. "Dat heeft me erg geholpen in deze pe riode". Hij signaleerde dat in de stad de aandacht voor de gezellige kanten van het leven duidelijk toe neemt maar dat burgemeester en wethouders.de indruk wekken dat het juist niet gezelliger is gewor den sinds het college is uitgebreid met een zevende wethouder. "Niets ten kwade van de college leden als individu, allemaal aardi ge mensen. Maar als groep is het een stuk minder geslaagd", meent Stöxen. "Territoriumdrift, teveel vogels van diverse pluimage in een te kleine beleidsruimte gepropt. Ze moeten scoren maar kunnen zich nauwelijks verroeren zonder in an dermans vaarwater te komen. Een soort legbatterij, dat is toch het beeld dat de fraktie van Leiden Weer Gezellig zich van het college heeft gevormd", aldus Stöxen. En tot burgemeester Goekoop: "U slaagt er als enige in zich aan dit beklemmende proces te onttrek ken. U bent de scharrelhaan in de ze legbatterij". Minnetjes Over de houding van het college ten aanzien van de moties die door Leiden Weer Gezellig zijn inge diend, is Stöxen evenmin tevre den. "Die houding is in een woord samen te vatten: minnetjes. Geen fractie in deze raad mag zich zozeer in uw minachting verheugen als Leiden Weer Gezellig. Hoe pijnlijk steekt dit niet af tegen de mooie frasen in verkiezingsprogramma's dat voortaan 'de niet in het college vertegenwoordigde partijen in een vroeg stadium bij de beleidsvoor bereiding zullen worden betrok ken'. "Neem nu de motie om te onder zoeken 'in hoeverre er mogelijkhe den zijn de Circusschool te huis vesten in de gemeente Leiden en de raad van uw bevindingen op de hoogte te stellen'. Beleefder kan ik het toch niet vragen", aldus Stö xen. "Negatief, souffleert het colle ge evenwel zijn aanhang in de raad. Terwijl wethouder Van Dongen zich in de commissie toch heel po sitief had uitgelaten. Heeft zij zich bedacht of moest zij in het college bakzeil halen?", wil het Leiden Weer Gezellig-raadslid weten. "Wat zou het naar Leiden halen van de Circusschool de gemeente nou kosten? De genoemde bedra gen belopen nog niet de helft van de onlangs terloops door de raad aanvaarde kosten van de extra wet houder. En dan praten we hier over professionele artiesten", aldus Stö- Zangeres Het raadslid hield een pleidooi voor het behoud van het geboorte huis van Goeie Mie en voor het eren van de bekendste hedendaag se in Leiden geboren vrouw: Mary Servaes Beij (de zangeres zonder naam). "Met stip terug in de hitpa rade. Wil het college haar eren? Ik weet wat de voorwaarden zijn waaraan je moet voldoen voor het bemachtigen van een straatnaam (straten worden alleen vernoemd naar mensen die reeds zijn overle den, red.). Maar in dit geval is dit probleem gemakkelijk te omzei len", meent Stöxen. "Wil het colle ge de commissie voor de straatna men vragen een 'Straat zonder naam' te benoemen. Daar moet mevrouw Servaes dan bij worden betrokken". LEIDEN - De voorzitter van de CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad, Walenkamp, heeft felle kritiek op het fi nancieel beleid van het col lege van burgemeester en wethouders. "Het college gedraagt zich als een onver antwoordelijk huisvader die het laatste tientje uit het spaarvarken van de schoor steen wurmt, aan vrouw en kinderen een wasmachine en een video belooft, maar er niet bij vertelt dat ze over een maand weer naar de lommerd moeten om de on betaalde rekeningen van de melkboer en de bakker te betalen", aldus Walenkamp. Het financieel beleid van het colle ge van B en W stond gisteravond centraal tijdens de behandeling in de raad van de gemeentebegroting voor 1987. Burgemeester en wet houders hebben in hun plannen voor volgend jaar een miljoen gul den vrijgemaakt voor nieuw beleid ondanks het feit dat Leiden een flink aantal tegenvallers te wach ten staat. Die tegenvallers zouden echter zo laat bekend zijn gewor den, of nog zo onzeker zijn, dat het college geen kans zag ze nog op een verantwoorde manier in de be groting voor 1987 te verwerken. Daarvoor zal een ingrijpende be zuinigingsoperatie nodig zijn, waarover de raad pas begin vol gend jaar zal spreken. Alle partijen in de raad schetsten de financiële vooruitzichten van de gemeente Leiden als somber. Zotheid De fractieleider van het CDA noemde de voorstellen van het col lege om, met een bezuinigingsope ratie voor de boeg, een miljoen gul den uit te trekken voor nieuw be leid onverantwoordelijk en betitel de de Leidse begroting, met een verwijzing naar Erasmus, als 'de Lof der Zotheid'. "De raad wordt uitgenodigd om voor een miljoen gulden aan nieuw beleid uit te ge ven terwijl het college met zeker heid weet dat het straks geen rooie cent heeft om dat te betalen zonder een zware bezuinigingsoperatie door te voeren". "Het financieel beleid van het college komt er op neer dat het de onbetaalde rekeningen die in de brievenbus glijden ongeopend in de envelop heeft laten zitten", kri tiseerde Walenkamp. "Dat is niet Loondienst houdt drie mannen aan LEIDEN - Drie mannen met ver moedelijk de Chinese nationaliteit zyn gisteravond aangehouden in1 een Chinees restaurant aan de Breestraat. De mannen konden aan de loontechnische dienst geen identiteitspapieren overhandigen. Ook een bedrijf op de Waard werd gecontroleerd door de loontechni sche dienst op de wet arbeidsver gunning vreemdelingen. Hier werd niemand aangehouden. wat de CDA-fractie qnder verant woord beheer van het geld van de gemeenschap en onder behoorlijk bestuur verstaat". De rechtvaardiging die het colle ge voor zijn handelwijze geeft, het late verstrekken van informatie door het rijk, acht het CDA vol strekt onvoldoende en niet aan vaardbaar. Volgens het CDA- raadslid Van Duijn waren de signa len dit vooijaar al heel duidelijk dat in de loop van 1987 een begro tingstekort zou ontstaan maar heeft het college gewoonweg nage laten maatregelen te nemen. Wa lenkamp meent hier te maken te hebben met "domweg een tekort schietend besef van wat bestuur lijk verantwoord is of met andere, meer verborgen motieven. Ik wil althans niet op voorhand aanne men dat het college slechts gedre ven wordt door de wil om het oude vooroordeel te bevestigen dat, se dert het vertrek van de oude Drees, socialisten alleen nog maar onver antwoord omspringen met over heidsgeld". Liegen De CDA-fractie stelt zich op het standpunt dat een groot gedeelte van het voorgestelde nieuwe be- ïeid best de moeite waard is maar mee moet worden afgewogen als de raad zich buigt over de vraag waar de miljoenen aan bezuinigin gen vandaan moeten komen. In een motie dringen de christen-de mocraten er bij het college op aan de voorstellen voor nieuw beleid uit de begroting voor volgend jaar te lichten en in samenhang met de komende bezuinigingsvoorstellen hierop terug te komen. De raad is, volgens Walenkamp, thans niet in staat om een verantwoorde afwe ging te maken. PvdA-woordvoerder De Vreeze liet weten de CDA-motie te verwer pen en het financiële beleid van het college op hoofdlijnen te steu nen. Zijn conclusie is dat het colle ge met de gegevens die bekend wa ren zijn huiswerk goed heeft ge daan. Dat bij de begrotingsbehan deling een afweging tussen nieuw beleid en bezuinigingen onmoge lijk wordt gemaakt is volgens De Vreeze te wijten aan de rijksover heid die de gemeente maar brieven blijft sturen waarin de ene korting na de andere wordt aangekondigd. Desgevraagd zei PvdA-fractie- voorzitter Van der Molen dat het CDA-raadslid Van Duijn liegt door te vertellen dat in het vooijaar al duidelijkheid bestond over het na derende begrotingstekort. Dat is onjuist, meent Van der Molen. Ook het D66-raadslid Langenberg be toogde dat het laatste half jaar wel bijzonder roerig is geweest voor de gemeentelijke financiën en dat exacte cijfers over kortingen zelfs nu niet allemaal bekend zijn. Ontslagen De een miljoen gulden voor nieuw beleid dreigt volgens Lan genberg een cosmetische operatie te worden omdat uitgaven uit dat lijstje worden gekoppeld aan de goedkeuring van de begroting door de provincie. En dat zal weer afhangen van de bezuinigingsope ratie zodat een wezenlijke discus sie niet deze week maar toch pas bij discussie over de bezuinigingen gevoerd zal worden. De D66 woordvoerder ging echter niet zover het lijstje voor nieuw beleid naar de prullenbak te verwijzen. Vrolijke noot van Leiden Weer Gezellig: LEIDEN - CDA en WD zijn het oneens met de PvdA en Links Lei den over de gang van zaken rond de Breestraatproblematiek. De Partij van de Arbeid en Links Leiden zijn van mening dat de bus in twee richtingen door de Bree straat moet blijven rijden en dat al le andere gemotoriseerd verkeer de Breestraat uit moet. Dat verkeer mag dan echter niet over de mark- tenroute worden geleid. De twee fracties vragen het college van B en W in een motie zo spoedig mo gelijk met een plan voor de Bree straat te komen waarin de genoem de voorwaarden zijn vervat. PvdA-fractievoorzitter Van der Molen verklaarde gisteravond, tij dens de behandeling in de raad van de begroting voor 1987, dat zo snel mogelijk duidelijkheid geschapen dient te worden over de toekomst van de Breestraat. Van der Molen zei er begrip voor te hebben dat de winkeliersvereniging alle gemoto Ook de collegepartijen WD en Links Leiden menen dat nieuw be leid moet worden afgewogen tegen bestaand beleid en niet tegen de aangekondigde bezuinigingsope^ ratie. Bakker (WD) zei het eens te zijn met Wethouder Bordewijk dat het beter is een grote bezuinigings operatie door te voeren in plaats van twee kleine. Prioriteit bij het doorvoeren van bezuinigingen ligt volgens de col legepartijen bij het voorkomen van meer dan trendmatige lastenverho gingen, het creëren van ruimte voor nieuw beleid en het voorko men van gedwongen ontslagen. Het CDA voorziet dat dat laatste onmogelijk zal zijn. Verloedering Stond de afgelopen jaren tijdens de begrotingsbehandeling steeds het lozingsrecht voor 'tweevoeters' in het brandpunt van de politieke belangstelling, nu lijkt dat brand punt verschoven naar het lozings recht voor 'viervoeters'. Het hon- depoepprobleem moet volgens verschillende raadsleden krachtig te lijf worden gegaan. Van der Mo len (PvdA) pleitte voor een actie plan waarin een belangrijke plaats wordt ingeruimd voor voorkoming van verloedering van straten en groenvoorzieningen. "Alle voorne mens van het college over extra veegbeurten, straatmakersactivi- teiten en dergelijke hebben onze hartelijke instemming". De PvdA-fractieleider hekelde indirect de gebrekkige manier van oppositievoeren door het CDA. "Oppositievoeren betekent ge woon veel harder werken", voegde zij de christen-democraten toe. CDA-er Walenkamp noemde die opmerking "smakeloos". Hij stelde dat voor het CDA de teleurstelling over het voortduren van de opposi tierol groot is geweest. Hij zei dat het CDA in Leiden de prijs betaalt die PvdA en WD aan frustraties landelijk hebben opgelopen als beurtelings beminde en afgewezen partner van het CDA. "Als het echt zo moet zijn dat het CDA in Leiden net zo lang in de oppositie moet blijven als het CDA landelijk deel blijft uitmaken van de regering dan heeft mijn fractie er alle vrede mee om tot diep in de 21-ste eeuw in Leiden in de oppositie te blij ven", aldus Walenkamp. Weddenschap WD en Links Leiden gingen met elkaar in de clinch over de vraag of de toetreding van Links Leiden tot het college van B en W heeft bijgedragen aan een beleids verandering. Van Lint (Links Lei den) betitelde het huidige college als "een links progi llege" dat al een aantal voor links belangrijke zaken heeft geregeld. Van der Nat (WD) zei daarentegen te menen dat het beleid zoals dat in de vorige twee raadsperiodes door het PvdA/ WD-college is gevoerd met kracht verder ontwikkeld wordt. "De me tamorfose van actiegerichte oppo sitiepartij tot een heuse collegepar tij heeft Links Leiden in een geheel andere positie gebracht dan wij van haar gewend zijn", aldus sarde Van der Nat de collegepartner. Van Lint zei ervan overtuigd te zijn dat in deze tijden van bezuini gingswoede van het kabinet een links lokaal beleid de moeite waard is. "Ik weet niet of wethou der Tesselaar (PvdA) wedden schappen heeft afgesloten op het ene jaar dat Links Leiden maar aan dit college zou deelnemen. Maar als dat het geval is kan hij alvast naar de slijter gaan om een goed flesje voor z'n tegenspeler uit te gaan zoeken want hij verliest het". Ingespannen turen de PvdA-raadsleden Beijen (links) en Van der Lecq in hun stukken tijdens de begrotingsbe handeling in de Leidse gemeenteraad. <f0to Loek zuyderduin» VVD-raadslid Th. van der Nat doet tijdens de begrotingsbehandeling van de gemeente Leiden manmoedige pogingen de aandacht erbij te houden. (foto Loek Zuyderduin) Tussen CDA/WD en PvdA/Links Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4