Zwartboek bejaarden tegen en Onderzoek vervuiling Roomburg Wat er uit de beerputten kwam mam Ouderen: grenzen zijn overschreden Twents ere-doctoraat voor Jan Staverman Oogchirurg Colenbrander overleden Werkgroep Milieubeheer Leiden: Reinwardt blijft nog vijf jaar' Archeologisch jaarverslag 1985 aangeboden Mevrouw Rijling (101) overleden Gewonden bij aanrijding DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Bejaarden uit de Leidse regio en hun familieleden willen samen met organisaties op het ge bied van de bejaardenzorg en ver zorgingstehuizen de gevolgen van de bezuinigingen op een rijtje zet ten. Op die manier willen ze een 'zwartboek' maken dat te zijner tijd wordt aangeboden aan de provin cie en het rijk. De bejaarden hopen daarmee duidelijk te maken dat een halt moet worden toegeroepen aan verdere bezuinigingen op de bejaardenzorg. Dit bleek gisteren tijdens een druk bezochte discussiebijeen komst over bejaardenbeleid in het verzorgingstehuis Rijn en Vliet. De bijeenkomst was georganiseerd door familieleden van hoogbejaar den in de Leidse regio. Zij maken zich zorgen over het feit dat perso neel in bejaardentehuizen door de verdergaande bezuinigingen steeds minder in staat is om vol doende aandacht aan ouderen te schenken. Voor de discussie avond waren vertegenwoordigers van het Leidse gemeentebestuur, het provinciale bestuur, verzor gingstehuizen en ouderenbonden uitgenodigd. Vooral de maatregel van het pro vinciebestuur om ziek verzorgings- personeel niet onmiddellijk te ver vangen, is de ouderen en hun fami lieleden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze willen nu samen met de directies van verzorgingstehui zen, de ouderenbonden en andere betrokken organisaties bij de pro- Voorkeur vincie aandringen de maatregel;- te trekken. tuur. Daarin werd gesteld dat de bezuinigingen op de verzorgingste huizen de grens van het toelaatba re hebben overschreden. Ze ver zoeken de minister de bezuinigin gen tot een aanvaardbaar niveau terug te schroeven. Een kopie van het telegram zou worden gezonden aan Links Leiden-wethouder De la Mar (ouderenbeleid). Tot gezamenlijke actie werd gis teren verschillende keren opgeroe pen door C. Egas, vertegenwoordi gers van de Cosbo, een overkoepe lende organisatie van ouderenbon den. Ook F. Walta, directeur van Huize Willibrord in Wassenaar on derstreepte dat alleen een geza menlijk optreden zin heeft. Overigens hebben de bejaarden na de vergadering al meteen een blijk van saamhorigheid gegeven. Ze besloten namelijk een telex te zenden aan minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul- LEIDEN - De universiteit van Twente verleent op 28 november aan de emeritus hoogleraar in de fysische chemie van de Leidse uni versiteit, dr. Albert Jan Staverman, het eredoctoraat in de technische wetenschap. Hij krijgt dit eredoc toraat vanwege zijn wetenschappe lijke arbeid en persoonlijke kwali teit. Staverman wordt beschouwd als de nestor van macromoleculaire chemie in Nederland. Macromole culen zijn grote moleculen die lan ge ketens vromen, bijvoorbeeld cellulose en koolhydraten. Rond 1935 werd ontdekt dat er kunst stoffen (polymeren) van die grote moleculen kunnen worden ge maakt. Deze kunststoffen bezitten gunstige eigenschappen zoals de rekbaarheid en duurzaamheid. Staverman heeft deze eigen schappen onderzocht en voor speld. De fysica en chemie van ma cromoleculen hebben na de twee de wereldoorlog een grote ontwik keling doorgemaakt. Dat deze ont wikkeling ook in Nederland heeft plaatsgehad is vooral aan Staver man te danken. Hij erkende in een vroeg stadium de wetenschappelij ke vragen behorende bij de syste men van deze lange macromolecu len. Daarnaast had hy oog voor de praktische bruikbaarheid. Onder leiding van Staverman kregen het Kunststoffeninstituut TNO, en later het Centraal Labora torium TNO, internationale faam. Staverman's werk neergelegd in meer dan 150 publikaties, is ge bruikt en voortgezet op vele plaat sen in binnen- en buitenland. Het tweede eredoctoraat zal wor den verleend aan een hoogleraar die 'slechts' in Leiden medcijnen heeft gestudeerd en gedoceerd. Dr. Willem Johan Kolff, thans hoogle raar aan de universiteit van Utah (Salt lake City, Verenigde Staten), heeft belangrijke bijdragen gele verd aan de ontwikkeling van de biomedische technologie. De van oorsprong Nederlandse onderzoe ker is vooral actief op het gebied van de kunstorganen (zoals de kunstnier), de chirurgie en de bio medische werktuigbouwkunde. Voordat hij in 1950 emigreerde naar de Verenigde Staten was hij medisch directeur van een zieken huis in Kampen en doceerde hij aan de Leidse universiteit. Hij heeft meer dan 600 publicaties op zijn naam staan en talloze onder scheidingen ontvangen. De la Mar liet gisteren weten ont zettend blij te zijn met de initiatie ven van de ouderen en hun familie leden. Hij kondigde aan een brief te schrijven naar de vaste kamer commissie voor welzijn en cultuur waarin hij vraagt eindelijk te kie zen voor een goed ouderenbeleid. Als mensen langer thuis moeten blijven, moet er meer geld komen voor thuiszorg. En als ouderen zo min mogelijk in dure voorzienin gen moeten worden onderge bracht, dan moeten bejaarden ook in verzorgingstehuizen de zorg krijgen die ze nodig hebben, aldus De la Mar. Hij merkte voorts op dat verzorgingstehuizen wat hem be treft verre de voorkeur verdienen boven verpleegtehuizen. De Leidse wethouder noemde het feit dat rijksambtenaren meer geld willen vrijmaken voor oude renzorg door werknemers in ver- zorgings- en verpleeghuizen, ge zinszorg en kruiswerk harder te la ten werken 'ongehoord'. "Vaak kan de dienstverlening nu al alleen op peil worden gehouden doordat mensen langer werken dan in ar beidscontracten is overeengeko men. Deze oplossing is onverteer baar. Ik sta perplex van zo'n op merking", aldus De la Mar. LEIDEN - Naar gisteren is bekend geworden is vorige week prof.dr. M.C. Colenbrander overleden, die vijfentwintig jaar als hoogleraar in de oogheelkunde verbonden is ge weest aan de Leidse Universiteit. Prof. Colenbrander werd gebo ren in Heemstede. In 1932 promo veerde hij aan de Leidse Universi teit in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld 'Plaatsbepa ling in het netvlies". In 1949 werd hij tot hoogleraar in de oogheel kunde benoemd en na 25 jaar, in 1974 ging hij met emeritaat. In het verzorgingstehuis Rijn en Vliet werd gisteren een druk bezochte discussie-bijeenkomst gehouden tegen de bezuinigingen op de bejaarden zorg. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - De gemeente Leiden moet alsnog snel, een wettelijk ver plicht bodemonderzoek laten uit voeren bij de vuilstortplaats Roomburg, wil zij daar in de jaren negentig kunnen bouwen. Dit stelt de werkgroep milieubeheer Lei den in een brief aan de raad en de gemeente. Volgens de werkgroep heeft de gemeente nagelaten bij de vaststelling van het bestemmings plan Roomburg een dergelijk on derzoek te laten uitvoeren, hoewel er sterke vermoedens bestaan dat de grond daar ernstig verontrei nigd is. "De resultaten van zo'n onder zoek dienen bij het ontwerpbe- stemmingsplan ter inzage te lig gen. Dat is voor de hand liggend, immers alleen dan is een zorgvul dige afweging van alle in het ge ding zijnde belangen te maken". Er is destijds volgens de werk groep wel een voorlopig oriënte rend onderzoek uitgevoerd door het Rijks Instituut voor de Drink watervoorziening. "Dat onderzoek was erg onvolledig. Er is toen niet gemonsterd in de richting van de sterkste grondwaterstroom, omdat dat gedeelte van het gebied niet met zwaar materieel bereikbaar was. Het RID heeft dan ook gead viseerd een uitgebreider onder zoek uit te voeren. Uit het voorlopi ge onderzoek was namelijk al wel duidelijk, dat het om verontreini ging van industriële herkomst gaat. Reden genoeg om de zaak ernstig te nemen. Voor de Raad van State was het ontbreken van een volledig onderzoek eerder dit jaar mede aanleiding om een 'arti kel 19 procedure' (ten behoeve van de aansluiting van Rijksweg 11 op Rijksweg 4) te schorsen". De werkgroep milieubeheer acht het onbegrijpelijk dat de gemeente Leiden een dergelijk onderzoek nog niet heeft laten uitvoeren. Op de zitting van de Raad van State van 7 november heeft zij dan ook onverkort vastgehouden aan het standpunt dat eerst het onderzoek moet zijn afgerond, alvorens tot een definitieve vaststelling van het bestemmingsplan kan worden overgegaan. De gemeente Leiden had tot 28 augustus de tijd gekre gen om de resultaten van zo'n on derzoek bij de Raad van State in te dienen. Dat is niet gebeurd. Ter zit ting werden wel resultaten van een onderzoek gepresenteerd, waarbij werd gedaan alsof het hier om het wettelijk vereiste bodemonder zoek ging, aldus de werkgroep mi lieubeheer. "Tegen deze gang van zaken hebben wij terstond be zwaar aangetekend en daarmee werd het onderzoek door de Raad van State niet ontvankelijk ver klaard". Volgens de werkgroep is uit het voorlopige onderzoek gebleken dat er rond de vuilstortplaats verontreiniging van industriële herkomst aanwezig is. Onder meer is er in het grondwater tolueen, en xyleen aangetroffen. LEIDEN - Het besluit om de Rein- wardt-Academie naar Amsterdam te laten vertrekken is een moeilijke en pijnlijke zaak voor de gemeente Leiden. Onderwijswethouder Van Don gen zei dit gisteren bij de opening van een symposium dat werd geor ganiseerd ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Reinwardt- Academie. Door een nieuwe wette lijke regeling moeten hogere be roepsopleidingen zoveel mogelijk samengaan. Pogingen van de ge meente Leiden om de Reinwardt- Academie te laten fuseren met een nog op te richten Leidse Hoge school voor beroepsonderwijs lie pen evenwel stuk. Onlangs besloot de gemeente raad de beroepsopleiding voor mu séummedewerker te laten samen gaan met een verzameling HBO- opleidingen voor kunstrichtingen in Amsterdam. "Het is een besluit geweest dat ik met zeer gemengde gevoelens heb verdedigd", beken de wethouder Van Dongen giste ren. Volgens de wethouder is het zeer de vraag of het belang van de Reinwardt-Academie en het be lang van de gemeente Leiden met deze fusie is gediend. Van Dongen verzekerde dat de gemeente ook in de toekomst na drukkelijk aanwezig blijft als me debestuurslid van de Reinwardt- Academie. De wethouder zei al haar invloed aan te zullen wenden om, zoals de gemeenteraad wenst, de Reinwardt Academie zolang mogelijk in Leiden te houden. ""Ik ga er vanuit dat het volgend lus trum weer in Leiden zal worden gehouden", aldus Van Dongen. burg: in 1985 zijn er weer heel wat beerputten onderzocht, zo blijkt uit het archeologisch jaarverslag dat vanmorgen werd aangeboden aan de wethouder van ruimtelijke ordening, openbare werken en ver keer, Peters. Eén van de belangrijkste projec ten van '85 was het onderzoek aan de Haarlemmerstraat. Ten behoeve J van de bouw van het bedrijfspand voor C A werd een bouwput ge- I graven. Gedurende de maanden september en oktober verrichtte de archeoloog drs. P. Bitter hier een onderzoek. Het resultaat: een groot aantal gegevens over de bewoning in de vroegste periode, namelijk vanaf het eind van de 13de eeuw. Aange toond werd het bestaan van een werkplaats van een leerbewerker en een houtbewerker, terwijl een groot aantal ijzerslakken doet ver moeden dat er ook een smid zijn beroep uitoefende. Volgens Bitter heeft het onder zoek veel nieuwe gegevens opgele verd over het middeleeuwse Mare- dorp, "zowel over de periode dat dit een zelfstandige nederzetting was als over de ontwikkeling na de aansluiting bij Leiden". Die aan sluiting bracht trouwens een ver andering teweeg in de bewoning: er trokken allerlei ambachtslieden naar Maredorp. Een tweede project rela tief veel Leidenaars wel eens even zullen hebben staan kijken had be trekking op de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat. Bij de restauratie in 1985 werden de kelders ontgraven, de vloeren on geveer 50 centimeter verdiept en de gewelven hersteld. Archeologisch onderzoek was tijdens de werkzaamheden mede van belang om een mogelijke date ring van de bouw van de oudste kelders te bepalen. Uit historische bronnen is bekend dat reeds in de 13de eeuw bebouwing op dit - toen nog gravelijke terrein - aanwezig is geweest. Tijdens de restauratie werden scherven verzameld uit de bodem van diverse kelders alsme de uit enige in de kelders gebouw In de hal van het stadhuis worden de bodemvondsten uit het jaar '85 tentoongesteld. (foto Holvast) de (kleine) beerpuljes. Uit één van de beerpuljes kwam een kruiKje te voorschijn dat in de eerste helft van de 16de eeuw is vervaardigd in Keulen. Amsterdammertje Een bijzonder kannetje werd ge vonden in het terrein tussen Min nebroersgracht en de Binnenoost singel. Het betreft een zogenaamd Amsterdammertje. "In Amster dam worden deze kannetjes fre quent gevonden, elders slechts zei den. In Leiden is dit het eerst be kende exemplaar. De functie van deze voorwerpen is nog steeds on duidelijk. Mogelijk zijn ze gebruikt als emballage bij de suikerindus trie". Skeletresten werden gevonden in de bodem van de Papengracht. In het gebied dat de gemeente voornamelijk heeft gereserveerd voor industrie, de Roomburgerpol der, werd in 1985 voor de tweede keer een proefonderzoek gedaan naar bewoninsgssporen van de Ro meinen. Dergelijke verkenningen vonden ook plaats in de Stevens hof. In die polder werden op verschil lende plaatsen wederom fragmen ten van ijzertijd- en inheems/Ro meins aardewerk gevonden. Echte nederzettingssporen werden nog niet gevonden, hoewel de vele vindplaatsen van potscherven, net- verzwaringen en botten in dit ge bied erop duiden dat in de directe omgeving kort voor en omstreeks het begin van onze jaartelling be woning is geweest. Dat de huidige bewoners niet denken dat ze de eersten zijn. In verband met het bouwrijpma- ken van het terrein Noordeinde/ hoek Rembrandtstraat werd een onderzoek verricht naar de zuid oostelijke toren van de 15de eeuw- se Witte Poort. Men wilde de juiste ligging weten in verband met de nieuwbouw. Na onderzoek kon de plaats van de heipalen zo worden gekozen dat de gevonden funde ring intact onder het beton bleef. Wordt de nieuwbouw in de toe komst gesloopt, dan kunnen de ar cheologen van die tijd op zoek gaan naar de resten van Witte Poort. In het archeologisch jaarverslag staan, zoals immer, verhalen waar in een aantal onderzoeken nog eens extra onder de loep wordt ge nomen. Uit één van die verhalen blijkt wat een ogenschijnlijk onbe duidende vondst kan 'vertellen' over het verleden. Het verhaal, ge schreven door J. van der Meulen, handelt over pijpen van aarde werk. Bij het legen van een beerput in de Spijkerboorsteeg (november '85) werd een aantal fragmenten van gëimporteerde aardewerk pij pen met langwerpige ketels gevon den. Zo'n vondst is uitzonderlijk, schrijft Van der Meulen. Het komt niet vaak voor dat er verscheidene exemplaren worden gevonden. De vraag was: hoe kwamen deze lu xueuze pijpen in de steeg terecht? De herkomst bleek tamelijk een voudig vast te stellen: op de stelen stond namelijk een fabrieksmerk waaruit bleek dat de pijpen waren gemaakt door de gebroeders Wil helm en Bernhard Bordollo die vanaf 1812 een fabriekje hadden in het Duitse plaatsje Grünstadt. Iets moeilijker werd het om er achter te komen van wie de pijpen zijn geweest. De pijpen waren ge vonden onder nummer 1203. In 1829 woonde in dat pand een grein- wever met zijn vrouw. In 1839 ver huisden Hendrik Johannes Heus en zijn vrouw Wilhelmina Over- duin naar het huis. Bordeelhoudster Van der Meulen weet vervolgens aannemelijk te maken dat de pij pen eigendom waren van dat twee tal. Heus was kleermaker en Over- duin stond te boek als bordeel houdster. In het pand moeten ge middeld vier publieke vrouwen hebben gewoond en een enkel 'on echt' kind. "De vondst van luxueuze aarde werk pijpen als afval van een bor deel is niet verwonderlijk", aldus Van der Meulen, die vervolgens subtiel aangeeft dat de gebruikers wel eens studenten geweest zou den kunnen zijn. "Ook in de ar cheologie geldt dat het roeren in een beerput onverwachte gevolgen kan hebben". Wie een paar vondsten uit '85 wil bezichtigen, kan overigens tot eind dit jaar terecht in het stadhuis. In de hal is namelijk een kleine expo sitie ingericht. Twee vitrines zijn gewijd aan vondsten van de C A-opgraving en in een derde vitri ne wordt het glas uit de Claren- steeg tentoongesteld. LFC - De melding vanmorgen bij de brandweer dat de tribune van de voetbalclub LFC aan de Boshui- zerkade in brand stond, bleek bij aankomst niet helemaal te klop pen. De brandweer die met groot materieel was uitgerukt, trof slechts een doos met afval, die stond te smeulen. LEIDEN - De Leidse mevrouw Rij- ling-Alblas is zaterdag op 101-jari- ge leeftijd overleden. Mevrouw Rijling werd geboren in Veur. In Leiden dreef het echt paar Rijling een groentezaak, eerst aan de Roemer Visscherstraat en later vele jaren in de Nicolaas Beetsstraat. Sinds 1978 was me vrouw Rijling woonachtig in het verpleeghuis Zuydtwijck. Mevrouw Rijling was een van de vijf Leidenaren die de leeftijd van 100 jaar zijn gepasseerd. De oudste inwoner van Leiden is de 108-jari- ge A. Geerlings. ADVERTENTIE LEIDEN - Een 22-jarige man uit Voorhout en een 21-jarige vrouw uit Leiden zijn gistermiddag na een botsing op de kruising van de Haagsche Schouwweg voor onder zoek naar het AZL gebracht. De vrouw die op de Plesmanlaan reed, wilde via de kruising draaien om terug te kunnen rijden richting sta tion. Zij zag daarbij de automobi list uit Voorhout over het hoofd. De Voorhouter kon haar niet meer ontwijken en het gevolg was dat zij op elkaar klapten. Ook een stil staande autombilist, die-wachtte tot de weg vrij was, werd bij het ongeluk betrokken. Zijn wagen kreeg liep een deukje in de linker flank op. De andere twee automo- bielen werden zwaar beschadigd. DISCRIMINATIE - Een 33-jarige vrouw van de stichting Leidse rechtswinkel heeft gisteren aangif te gedaan van het verspreiden van een pamflet dat discriminerend is voor Afghanen en Tamils. Het pamflet werd zaterdag uitgedeeld aan passanten in de Haarlemmer straat. De politie stelt een onder zoek in. ADVERTENTIE Brengen geld in het laatje. SHARP KASREGISTERS. WEEGSCHALEN SLAGERIJ HORECAMACHINES wijn en gedistilleerd Ti l. <015)5tm24'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3