Winkeliers zwijgzaam over fraude bewakers Nieuwe bezuinigingsnotitie Voorschoten in voorjaar Licht op groen voor café aan het Wassenaarse Plein Geen goedkope woning, niets voor minima 'Conflicterende belangen in Winkelhof DINSDAG 25 NOVEMBER 1986] VOORSCHOTEN - In fe bruari of maart willen bur- gemeester en wethouders van Voorschoten met een nieuwe bezuinigingsnota te komen. Ze hebben be sloten de bezuinigingen planmatig aan te pakken en ze in een meeijarenka- der te plaatsen. Over de overige aspecten hebben ze nog geen beslissing ge nomen en staan ze open voor suggesties. Dit ant woorden ze op begrotings- vragen van de CDA-frac- tie. De partij had naar de bezuini gingsideeën gevraagd, die nodig zouden zijn om nieuw beleid en onontkoombare nieuwe uitga ven te betalen. Bovendien kan de raad dan, volgens het CDA. de kortingen op het sociaal-cultu reel werk in een totaalbeeld maatregelen in het centrum. Een verzoek van het CDA om nog voor de zomervakantie een eva luatie op poten te zetten, wijzen B en W af. Dat zou te vroeg zijn: pas na een jaar is een goed oor deel mogelijk. De PvdA/PPR-suggestie om een bescheiden onderzoek uit te voeren naar onveilige plekken in de gemeente, nemen de dagelijks bestuurders niet over. Vrouwen, kinderen en ouderen hoeven zich helemaal niet onveilig te voelen: 'Een enkele uitzondering daargelaten is het in Voorscho ten mogelijk routes door niet be bouwde omgeving te mijden, zonder hiervoor een grote om weg te maken', antwoorden B en W. Bovendien zou in Voorscho ten de ruimte tussen rijbaan en fietspad nergens zijn beplant met opgaande beplanting. Het uitbreiden van de openbare ver lichting biedt volgens burge meester en wethouder slechts een soort 'schijnveiligheid'. Burgemeester P. Cannegieter: "Bezuinigingsdoelstelling ge haald". (foto Wim Dijkman) CDA: afstoten onderzoeken 'Budgetrecht uitgehold, klap voor democratie' Op de WD-vraag of het afgelo pen jaren datgene is bezuinigd dat was afgesproken, antwoor den B en W zo ongeveer met ja. De 500.000 gulden lijkt gehaald, al is 'de werkelijke besparing niet aan te geven. De personeels kosten vertalen zich immers ook via allerlei doorberekeningen', voeren zij aan. Bovendien zijn de bezettingsnormen nog niet in al le diensten gehaald. Hondepoep Naast de bezuinigingsnota ko men er ook snel een voorlich tingsnota, een accommodatieno ta en een stuk waarin B en W uit een zetten hoe het ongerief door honden(uitwerpselen) kan wor den teruggedrongen. Op een CDA-vraag in die richting, ant woorden B en W dat gezien de vele klachten van burgerij en buitendienstpersoneel de tijd is aangebroken voor passende maatregelen. Zij willen de zaak zo snel mogelijk in de commissie voor openbare werken behande len. Daarnaast wordt volgend na jaar grondig onderzocht wat de gevolgen zijn van de verkeers- VOORSCHOTEN - Burgemees ter en wethouders van Voorscho ten hebben de plaatselijke demo cratie een klap gegeven door de raad alleen maar een begroting voor te schotelen en budgetprog noses en onderbouwde prioritei tenlijsten ontbreken. "Het bud getrecht van de gemeenteraad wordt op die manier in belangrij ke mate uitgehold", aldus de fractie van D66 in haar algemene beschouwingen. In dit stuk haalt ze aan dat ook het college belang hecht aan een combinatie van begroting, toe komstverwachting en gewenste projecten. Pas dan zou er een zin volle discussie mogelijk zijn, al dus een aangehaalde brief van 14 oktober. In de nieuwste antwoor den komt het college daar niet op terug. De vertraging zou te ma ken hebben met enkele verschui vingen op de gemeentelijke afde ling financiën. De resultaten van de meeijarenbegroting zouden voor de raad van 28 oktober be kend zijn, terwijl de prioriteiten lijst in december wordt behan deld. De fractie van D66 nu, heeft zo haar eigen ideeën over de gang van zaken: het college zou het niet zinvol vinden serieus te den ken over prioriteiten of nieuw beleid. 'Hoewel ook de huidige begroting met een overschot sluit, wordt de toekomst zwart afgeschilderd', aldus de partij. Zij weigert rekening te houden met dergelijke 'totaal niet onder bouwde stellingen', maar stelt dat 'Voorschoten minder krap in de financiële jas zit dan wel eens wordt gesuggereerd'. Er zou ruim een miljoen be schikbaar zijn voor het opvangen van mogelijke tegenvallers en voor het realiseren van nieuwe projecten. Immers, in de begro ting is rekening gehouden met mogelijke tegenvallers tot een bedrag van 498.000 gulden, ter wijl een overschot resteert van 535.000 gulden. Belasting Deze constatering leidt bij D66 tot de volgende conclusies: de onroerend goed-belasting voor gebruikers hoeft niet te worden verhoogd en de gemeente hoeft geen rode signalen uit de zenden naar de sociale sector dat op nieuw bezuinigt dient te worden. Het laatste zou 'overbodig' zijn en 'onnodige onrust veroorza ken', terwijl de gedeeltelijke ogb- verhoging vooral de Voorschote naren die in een huurwoning wo nen, treft. De VVD heeft op een andere manier kritiek op het ogb-beleid van B en W. De partij vindt niet dat de gemeente na de grote her waarderingsoperatie per se even veel ogb-belasting moet blijven krijgen. Wanneer de waarde van woningen daalt, moeten bewo ners daarvan kijnnen profiteren. Begroting '87 Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voor- schotense CDA-fractie heeft ver gaande ideeën over het afstoten van gemeentelijke taken. In haar algemene beschouwingen vraagt ze B en W onderzoeken te ver richten naar het afstoten van re- creatiebad Het Wedde en het overdragen van gemeentelijke sociaal/culturele accommodaties zoals het cultureel centrum, de buurthuizen en de ruimte-plus aan stichtingen. Ook willen de christen-demo craten laten bekijken of het on derhoud van groen aan uitbeste ding toe is, het gemeentelijk wo ningbedrijf naar de woning bouwverenigingen kan en ge zondheidscentra in handen van derden moeten komen. De frac tie van de WD is vooral geïnte resseerd in onderzoek naar het afstoten van buurthuisaccom modaties. Ook jongerencentrum de Lindehoeve wil ze hierbij be trekken. De PvdA/PPR-fractie zit op een andere lijn. Ze wil, ge steund door B en W, clubs stimu leren accommodaties samen te gebruiken. In zijn algemeenheid zou pri vatisering geen oplossing bete kenen voor de groeiende werk druk bij afdelingen en diensten- antwoorden B en W. Minder ta ken betekent een lagere bezet tingsnorm. Hierdoor moeten minder mensen even hard of har der werken. Bovendien gaat het niet altijd efficiënt. Toch beloven de dagelijks be stuurders met voorstellen te ko men. Over de toekomst van het gemeentelijk woningbedrijf komt in het eerste kwartaal van 1987 een nota. Tevens verschij nen er op korte termijn voorstel len over het overdragen van de gezondheidscentra. Privatise ring van het zwembad ligt min der voor de hand: de stichting sportfondsenbad hoeft zich hier in haar onderzoek "niet in de eer ste plaats op te richten". Wel zou er natuurlijk een nader onder zoek kunnen komen, aldus B en W. Zij beloven te zullen bezien in hoeverre het beheer van accom modaties in de sociaal-culturele sfeer afgestoten kan worden. Bij de aanleg en het onderhoud van groenvoorzieningen is er al tien procent inbreng van derden. Zij worden los ingezet bij werkpie- ken, machinaal werk en het on derhoud van bermen en groot onderhoud van sportvelden. Be keken wordt of dit aan uitbrei ding toe is. Niet tornen aan wegonderhoud VOORSCHOTEN - 'De kwaliteit van de wegen mag niet verder worden teruggebracht en voor wat betreft de beplanting menen wij dat handhaving op het huidi- De Voorschotense i hebben hun algemene beschouwin gen dit jaar op schrift gesteld. Bur gemeester en wethouders antwoord den hierop en in de begrotingsverga dering van vrijdag komt het debat. Tevens stemmen de partijen dan over de gemeentebegroting. VOORSCHOTEN - Voor de min der goed bedeelde Voorschote naren is er ook dit keer weinig goed nieuws. B en W zien geen kans om, zoals de raad wil, bin nenkort 30 tot 40 goedkope huur woningen te bouwen. Bovendien maakt de PvdA/PPR zich niet eens echt hard meer voor de mi nima. Dat heeft toch geen zin alle initiatieven afket- op onwil van de collegepart- rs CDA en WD en een gebrek creatieve ideeën bij de colle gemeerderheid, aldus de partij. 'Vele gemeenten zijn Voor schoten al voorgegaan in studie financieringsregelingen, werk projecten en kwijtscheldingen van gemeentelijke belastingen. Zelfs voorlichtingsbrochures of mededelingen in de voorlichtin grubriek, blijven in Voorschoten achterwege', klinkt het hard. B en W zijn het niet eens met de kritiek. Er zou 'binnen de mo gelijkheden' wel degelijke hulp worden geboden. Zo worden 50 Voorschotenaren bijgestaan bij budgetteren, doet de-gemeente bij 20 gevallen aan schuldbemid deling en is er in 10 gevallen sprake van bijzondere bijstands verlening. Daarnaast zijn enkele projecten voorgedragen voor de stimuleringsregelingen en heeft Voorschoten twee stageplaatsen aangeboden aan vrouwen die willen 'herintreden'. Daarnaast is de stichting Weerwerk actief voor haanlozen, stipt het dage lijks bestuur aan. ge niveau nog maar juist vol doende is om de pronknaam 'Pa rel aan de Vliet' te mogen blijven voeren'. Dit stelt de PvdA/PPR-fractie in haar algemene beschouwin gen. Ze wil vooral haast maken met de aanleg van fietspaden langs de Julianalaan en Leidse- weg (van Vernèdepark tot aan de Zilverfabriek). Daarnaast spreekt ze de hoop uit dat de rechtse partijen terugkomen op de beslissing een voorrangsrege ling in te stellen op de verkeersa der Van Beethovenlaan/Admi raal de Ruytersingel/Trompweg. Van zo'n ommekeer lijkt geen sprake. Het CDA vraagt juist wanneer de maatregelen worden doorgevoerd. Daarnaast blijkt de partij tegen het voetgangersstop licht op het punt Prinses Mar- grietlaan/J ulianalaan/Overslag- straat. Het zou automobilisten hinderen. 3 en W verbazen zich daarover. Veel kinderen kruisen deze weg, waar dagelijks 17.000 auto's gebruik van maken. Het oversteekpunt staat stevig in de top vier en kreeg in de nota 'veili ger schoolroutes' een hoge note ring. (Vervolg van pagina 1) LEIDERDORP - "We moeten de belangen van het winkelcentrum in het oog houden dus lijkt het mij een slechte zaak als wij uitgebreid op de kwestie ingaan. Geen uitgebreide commentaren van mijn kant". Zo reageert Winkelhof-manager De Wolf op het bericht dat leden van de bewakingsdienst van het winkelcentrum zich schuldig hebben gemaakt aan datgeen dat zij uit hoofde van hun beroep juist zouden moeten voorkomen: diefstal. De twee betrokken bewakers heb ben daarbij misbruik gemaakt van de mogelijkheden die zij als bewa kers hebben om de winkels binnen te komen. Hoe zij te werk zijn ge gaan, wil men niet kwijt. Betrouw bare bronnfen melden dat er is ge werkt met duplicaatsleutels. De politie heeft drie Leidenaren aangehouden, onder wie er twee bewakers, die met de diefstallen te maken hebben. Allen hebben be kend. De politie-functionarissen De Jong (die het onderzoek leid de), Tijken (voorlichting) en Enge- lenbert melden in een inderhaast georganiseerd vraaggesprek, waar bij ook De Wolf aanwezig is, dat de gebeurtenissen zijn ingeleid toen een winkelier op 11 november na sluitingstijd twee dozen alcoholi sche drank vermiste. De winkelier was eerder al herhaaldelijk hetzelf de overkomen. Intern onderzoek had niets opgeleverd. Toen het weer gebeurde schakelde hij de po litie in. Niet lang daarna werd de belangrijkste verdachte aangehou den, de 27-jarige F. uit Leiden. Hij had de vermiste drank in zijn bezit en bekende al gauw vele diefstal len in verschillende Winkelhofwin- kels te hebben gepleegd. Niet lang daarna werden nog twee Leide- naars aangehouden van 28 en 37 jaar. De eerste, eveneens een Win- kelhofbewaker, had ook diefstal len gepleegd, zij het in mindere mate dan zijn collega. De tweede had gestolen goederen geheeld, zo als later zou blijken. Het zou gaan om 40.000 gulden aan drank, kle ding, schoenen, snoepgoed, com pact-discs en -speler en parfume rie, afkomstig uit acht winkels. Incident Ondanks het gebeuren blijven de winkeliers en het management de samenwerking met de veiligheids dienst voortzetten. De zaak wordt als een incident beschouwd en be trokkenen hebben alle redenen om Raadsleden verdeeld over zwembadplan LEIDERDORP - Het is nog ondui delijk wat de Leiderdorpse raad donderdagavond zal doen met het B en W-voorstel voor de renovatie van het zwembad. Spraken de frac tievoorzitters van CDA en WD zich gisteravond in de commissie financiën uit voor de plannen, in de commissie welzijn onthielden hun fractiegenoten zich, samen met D66, van stemming. De PvdA dreigt komende don derdag tegen het voorstel te zullen stemmen wanneer het college geen ruimte laat voor alternatieven. Sa men met de PPR/PSP wees ze de plannen gisteravond in beide com missiesvan tafel. De laatste partij kwam vervolgens met een uitge werkte exploitatie-opzet. De opera tie zou geen 6,8 maar 3,6 miljoen gulden kosten. De aanwezige be stuursleden van het zwembad noemden dat een 'gepasseerd sta tion'. Met (milieu)technische ingre- aan te nemen dat herhaling van het een en ander is uitgesloten. "Aan de mannen zelf wordt gesleuteld opdat dit zich niet zal herhalen", verzekert Engelenbert. De politie noemt de zaak "een te re kwestie". In het dorp zouden desalniettemin al vele wilde verha len de ronde doen, volgens de poli tie. Zij is daar bezorgd over. "Echt hoor, wat er omheen wordt ge praat, is niet zo", heet het. Er zou bij het onderzoek goed zijn samengewerkt met de winke liers dié al langer van het een en ander afwisten, maar met zijn allen hadden afgesproken te zwijgen. Zo ontkende gisteren een eigenaar van een platenzaak glashard dat er uit zijn winkel was gestolen. Ook voorzitter Schoute van de Winkel- hofwinkeliersclub zei gisteren van niets te weten. Manager De Wolf en de politie vragen pers en publiek om begrip voor deze handelwijze en voor de lange tijd dat het heeft geduurd al vorens het stilzwijgen werd door broken. De Wolf wijst erop dat de voor de middenstand zo belangrij ke decembermaand nadert. Op de tegenwerping dat in het geval van een 'gewone' winkeldiefstal heel wat minder moeilijk wordt gedaan, wil het gezelschap wel ingaan. Ge wezen wordt op de vele conflicte rende belangen. De Wolf en de politie zien al het schrikbeeld voor zich van bewa kers uitscheldende klanten. "Men sen die er niets mee te maken heb ben, worden dan meegesleurd in de malaise", heet het. De politie van haar kant heeft tot het aller- Dinsdag Leiden Gulden Vlies - Breestraat 125, CDJi houdt bijeenkomst over mensenrech ten, 20.30 uur. Bevrijdingskerk - schrijfavond Amnes ty International, 19.30 uur. Sportkafé LVC - Breestraat 66. Leid» Risk-kampioenschappen, 20 uur. Restaurant Posthof - Wassenaarseweg bijeenkomst Leidse Vereeniging vj Postzegel Verzamelaars, zaal open 19.3 uur, aanvang vergadering om 20.15 Kapelzaal K&O - Oude Vest, film 'Thi Roaring Twenties', 20.15 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoud singel. Oecumenisch avondgebed, 19 19.30 uur. Lakcinema - Cleveringaplaats, film 'My beautiful Laundrette'. 20 uur i thé au harem d'Archimede', 22 ut Warmond Raadhuis - commissie ruimtelijke orde ning, 20 uur. Woensdag Leiden Augustinus - schrijfavond Amnesty In ternational, 18 uur. Anthonius Clubhuis - algemene leden vergadering KNOV afdeling Leiden, 2( Voorschoten Cultureel Centrum - poppentheateJ Wellus Nietus met 'De Poppenplaag'j dr Sinterklaasvoorstelling, 14.30 uur. i^c De Leiderdorpse Winkelhof. Leden laatst gewacht met bekendmaking - en ook pas nadat daar om was ge vraagd - om de voortgang van het onderzoek niet te stagneren. De Wolf prijst de houding van de winkeliers gedurende de afgelo pen, moeilijke, weken. "Normaal zijn ze concurrenten, slachten ze elkaar bij wijze van spreken af, maar nu zoeken ze elkaar op om elkaar te steunen". De sfeer in De Winkelhof beschrijft hij met twee worden: "Het gonst". Politie-voorlichter Tijken wil nog kwijt dat de zaak hem ver baast. Hij vertelt dat de eisen waar aan bewakers moeten voldoen, in veel opzichten vergelijkbaar zijn met de eisen die aan politie-func tionarissen worden gesteld. "En dan komt het toch zo ver. Dit is wat Leiderdorp en De Winkelhof be treft een unicum, ja". Oude Raadhuis mogelijk toch voor vereniging WARMOND - De discussie over dd verhuur van de linkervleugel van het voormalige raadhuis in War-I mond heeft gisteravond een be langrijke wending meegekregen door een voorstel van PW-fractie- voorzitter Duijnhoven. De progres-| sief stelde gisteravond in de raads commissie welzijn voor om de Ver-| eniging Oude Raadhuis dë gele genheid te bieden om voor del eerstkomende raadsvergadering in| december, waar een besluit moet vallen over de verhuur, met stuk ken te komen waaruit op te maken moet zijn wanneer welke activitei ten de Vereniging in de linkervleu-l gel wil gaan organiseren en hoe duur dat is. Bevalt zo'n overzicht Duijnho ven, dan zijn hij en zijn fractie be reid financieel bij te springen. Om dat mevrouw Den Ouden, CDA- fractievoorzitter zich bij Duinho ven aansloot, lijken de kansen zeer groot. De leeggekomen linkervleugel van het pand dreigde aan de ver eniging voorbij te gaan omdat deze de huur niet kon opbrengen. Een verzoek om aanvullende subsidie werd door B en W afgewezen. De vereniging haakte vervolgens af waarna B en W voorstelden de lin kervleugel aan de particulier de heer Vlam te verhuren. Liever ziet het gemeentebestuur echter dat de vereniging, al gehuisvest in de rechtervleugel, er zijn intrek neemt. Deze wil namelijk proberen het hele raadhuis toegankelijk te krijgen en te houden voor het pu bliek. Duijnhovens voorstel vormt een doorbraak in de impasse die was ontstaan. Op de door hem voorge stelde wijze wordt immers geen vereniging gesubsidieerd maar door de raad goedgekeurde activi teiten. De raad houdt op die ma nier grip op allerlei ontwikelingen. Het woord is nu dus aan de vereni ging. Op het gemeentehuis heeft men inmiddels vernomen dat de vereniging voornemens is reeds woensdag, wanneer de commi financiën zich over de kwestie buigt, met het gevraagde stuk op de proppen te komen. VYD vreest 'Las-Vegasachtige toestanden' GELDKISTJE - Bij een inbraak in een Chinees-restaurant aan de Hoorneslaan in Katwijk is een geldkistje met een bedrag van ruim duizend gulden gestolen. Verder werden ook een fotocamera en een hoeveelheid rookwaren ont vreemd. De inbrekers kwamen het res taurant binnen na het forceren van Keijzers (PvdA): 'Tegen zwem badplan zonder alternatieven'. (foto Dijkman) pen krijg je de gewenste bezoekers niet, heette het. De sporthal, een ander deel van het 7,4 miljoen gulden kostende sportcomplex, komt er wél door heen: alleen PPR/PSP fractie heeft hier problemen mee. De zaalac commodatie, onder meer bedoeld voor De Kleine Does, lijkt daaren tegen te sneuvelen. De WD-frac- tie blijkt als enige voor deze voor ziening. Raad rookvrijkoffie blijft WASSENAAR - Tijdens vergaderingen van de Wassenaarse ge meenteraad en raadscommissies zal er in het vervolg niet meer gerookt worden. Met een meerderheid van 15 stemmen voor en 5 tegen heeft de gemeenteraad dit gisteravond besloten. Uit de ko ker van de WD kwam nog een motie, die het gebruik van koffie tijdens vergaderingen ter discussie stelde en voorstelde om op karnemelk over te schakelen. CDA-fractievoorzitter Schelhaas (zelf afkomstig uit de agrarische sector) voelde wel voor deze lu- dieké oplossing. Burgemeester Schoute stak echter een stokje voor deze lolbroekerij: "Ik beschouw dit als een poging tot omko ping van het CDA door de WD. Schelhaas weet zijn werk overdag en 's avonds kennelijk niet te scheiden. We zullen de motie r men, zoals dat hier vroeger zo vaak heette". WASSENAAR - Er is gister avond door de Wassenaarse ge meenteraad een voorberei- dingsbesluit tot herziening van het bestemmingsplan Centrum genomen, om de vestiging van een café op het dorpsplein mo gelijk te maken. Dit besluit is noodzakelijk geworden nu het verlenen van een vrijstelling op het bestemmingsplan door de Raad van State is ontkracht. De ingewikkelde voorgeschiedenis van de vestiging van een café in een voormalig winkelpand annex woning leidde in de raad gister avond tot een langdurig debat. De gemeente heeft namelijk de bouw vergunning al afgegeven in de maand juli. De betreffende onder nemer is, met alle andere vergun ningen op zak, toen reeds begon nen met de verbouwing. Nu de ge meente in oktober is teruggefloten door de Raad van- State zal er als nog een inspraakprocedure ge volgd moeten worden die nodig is bij een wijziging op een bestem mingsplan. Het college wil dit zo snel mogelijk afronden, zo zei wet houder Cocheret de la Morinière: "De bouwvergunning is niet afge schreven door de Raad van State. We kunnen nu de betrokken on dernemer niet in de kou laten staan". Een afvaardiging van de omwo nenden had gedurende de in spraak al laten weten bezwaren te hebben tegen de vestiging van een café op het dorpsplein. Zij menen reeds nu last te hebben van 's nachts op straat schreeuwende ca fébezoekers. Het is deze groep om wonenden die, zij het in een laat stadium, om schorsing van het be sluit tot vrijstelling heeft gevraagd in oktober. Ook in de WD-fractie. die later vóór stemde, bleek enige bezorgd heid te leven omtrent de mogelijke gevolgen van toenemend café-be zoek op het dorpsplein. Woord voerder Vos waarschuwde zelfs voor "Las-Vegasachtige toestan den". Hij reageerde hiermee op be togen van CDA en PvdA, die enige "verlevendiging" toejuichen, mede omdat het betreffende bestem mingsplan dit juist als een uit gangspunt noemt. Goulooze wees de raad er in dit verband op dat het betreffende pand, Plein 14, des tijds een welbekend café was, na melijk "De Goede Hoop". CDA- woordvoerder Olij slagers toonde zich evenwel beducht voor het ver dwijnen van de woonfunctie van het Plein "in verband met de socia le controle". Wethouder Cocheret de la Mori nière trachtte, middels het geven van een uitvoerige schets van de voorgeschiedenis, de door omwo nenden gewekte indruk weg te ne men dat de gemeente "hand jeklap" met de ondernemer zou hebben gespeeld bij het verstrek ken van de bouwvergunning. Ook hij beriep zich op het bestem mingsplan. Niet helemaal duide lijk werd hoe het nu verder gaat als de raad het voorbereidingsbesluit LEIOSCH JËk DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2