LEIDSCH DAGBLAD Ontslag 4000 rijksambtenaren 900MIUARDDOLLAR UN WAPENS DAN IS DIT LEUKER: N'86. Zeescheepvaart wordt bedreigd Bewakers stelen uit zaken in Winkelhof Lubbers: alleen de rechter kan NSB-weduwe aanpakken v|2 WVC wil stoppen met geneesmiddelenblad Vierjarigen in week 12 uur school Minister ontziet politie, justitie en fiscus Oplevering woningen vertraagd DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38175 Jongen beklemd onder NZH-bus (Van een c p verslaggever) OEGSTGEEST - Een 16-jarige bromfietser uit Sassenheim heeft gistermiddag in Oegst- geest drie kwartier beklemd ge zeten onder een NZH-bus. Hij kon pas bevrijd worden nadat de Leidse brandweer de bus opkrikte. Met een hersen schudding is hij toen overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Dit alles gebeurde in de Kerkstraat, aan de dorpskant van het bruggetje. De fietser kwam uit de Kennedylaan, slipte door de gladheid op de stenen en schoof tussen de voorwielen van de bus. Door dat de chauffeur zachtjes reed, vielen de verwondingen mee. (Van een c r verslaggevers) LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft een 27-jarige mede werker van de bewakingsdienst, werkzaam in het winkelcentrum De Winkelhof, aangehouden op verdenking van diefstallen uit win kels. De bewaker heeft inmiddels bekend vele diefstallen te hebben Een tweede Winkelhofbewaker (28 en eveneens uit Leiden) heeft tijdens verhoren toegeven ook en kele diefstallen te hebben ge pleegd. Tegen een derde 37-jarige Leidenaar is proces-verbaal opge maakt wegens heling van de goe deren. Vandaag is het politie-onder- zoek, waarmee op 11 november werd begonnen, afgerond. Uit acht winkels blijkt voor 40.000 gulden aan drank, kleding, schoenen, snoepgoed, compact-discs en -spe ler en parfums te zijn ontvreemd. De politie komt pas nu met de gegevens naar buiten omdat eerde re bekendmaking het onderzoek zou hebben bemoeilijkt. De winke liers zijn al langere tijd op de hoog te. Vanochtend zijn ze ervan op de hoogte gesteld dat het onderzoek is afgerond. De leiding van het Lei derdorpse winkelcentrum is niet van plan de samenwerking met de betreffende bewakingsdienst op te zeggen. De kwestie wordt als een incident beschouwd. Hoe de diefstallen exact in hun werk zijn gegaan, wil de politie niet kwijt. Vast staat wel dat de bewa kers misbruik hebben gemaakt van de mogelijkheid om winkels na sluitingstijd binnen te gaan. CDA en WD: DEN HAAG (GPD) - Kleuters van 4 jaar mogen hoogstens 12 uur per week naar school. Dit stellen CDA en WD voor als alternatief voor het plan van minister Deetman (onderwijs) om de 4-jarigen alleen nog op 1 augustus op de basis school toe te laten. Hij wilde daar mee 220 miljoen gulden bezuini gen. De scholen krygen de vrije hand in toepassing van deze maatregel. Ze kunnen ook kiezen 4-jarigen en kele uren langer les te geven en dan 5-jarige kleuters korter op school te houden. De wet staat dat toe, aldus WD-onderwijsspecia- list Franssen. De bezuinigingen op het speciaal onderwijs - 125 miljoen - willen de fracties van de regeringspartijen verzachten door het aantal onder wijzers te verminderen. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan klasse-onderwijzers. Die heb ben geen les op de uren dat er vak leerkrachten aanwezig zijn. Er zou zo niet gekort hoeven worden op de assistentie van vakleerkrachten. Volgens Franssen zijn deze alter natieven voortgekomen uit het on derwijsveld. De praktische en or ganisatorische problemen die hier uit voortkomen, zouden niet on overkomelijk zijn. Ook kan op het speciaal onderwijs gekort worden door minder uit te geven aan mate rialen voor het voortgezet speciaal onderwijs en door onderhoud en vervanging uit te stellen. DEN HAAG (GPD) - De komende vier jaar moeten bij het rijk ruim 27.000 banen verdwijnen. Volgend jaar wil mi nister Van Dijk (binnenlandse zaken) overeenkomstig het regeerakkoord al 4000 rijksambtenaren ontslaan. TOKIO - Gewapend met imitatiegeweren hebben drie overvallers van morgen in de Japanse hoofdstad Tokio een overval gepleegd op een geld auto. De buit bedroeg ruim 4 miljoen gulden. Daders en geld zijn spoor loos. Het is de grootste geldroof uit de Japanse geschiedenis. ZETTEN (GPD/ANP) - Het afstote lijke gedrag dat de NSB-weduwe Rost van Tonningen ook nu nog tentoonspreidt, is door beëindi ging van haar pensioen niet aan te pakken. Dat moet de rechter doen. Met die woorden reageerde minis ter-president Lubbers gisteravond op een CDA-bijeenkomst in het Betuwse Zetten op het klemmend beroep dat oorlogsslachtoffers en leden van het voormalig verzet tij dens een hoorzitting hebben ge daan om het pensioen van Rost van Tonningen te beëindigen. Lubbers sprak van een "pijnlijk voorbeeld van wat één mens in de samenleving kan aanrichten". Het besluit van het kabinet om het pen sioen van de NSB-weduwe niet via een wetswijziging aan te pakken heeft volgens hem niets te maken met kilheid tegenover emotie; het gaat uitsluitend om een afweging, waarbij de manier waarop de affai re zo snel mogelijk kon worden af gerond voorop heeft gestaan. "Niet dat ik me daar met plezier sterk voor heb gemaakt", aldus Lubbers, "ik zit zelfs met die affai re in mijn maag". Volgens hem is ADVERTENTIE de affaire rond Rost van Tonnin gen, hoe pijnlijk ook geen wetswij ziging waard. "De wonden van de oorlogsslachtoffers moeten niet dieper worden opengereten dan strikt noodzakelijk is", vindt de premier. Hij wees er ook op dat het kabi- net-Drees destijds in 1958 van alle feiten op de hoogte was en toch heeft besloten het pensioen aan ex- kamerleden die fout waren in de oorlog, te handhaven. "Ik vind het heel wat als ik tegen de oude heer Drees en zijn ministers moet zeg gen: u heeft het verkeerd gedaan, u heeft dat fout gezien in 1958". Lubbers zei zich heel goed te kunnen voorstellen dat het rechts gevoel in de affaire nu alsnog een rol speelt. "Het onwaardige optre den van mevrouw Rost van Ton ningen, haar gedrag en haar ge schriften geven ook mij een vieze smaak in de mond. Ik heb dan ook geen enkele behoefte om haar te verdedigen". Er tegen optreden is volgens Lubbers echter primair een zaak voor de rechter, die haar Premier Lubbers inmiddels onlangs al een voor waardelijke gevangenisstraf opleg de. "Als ze niet stopt met haar ver werpelijke gedrag, gaat ze de bak in en dat vind ik goed", aldus de premier. (Zie ook pagina 5) Vele verzoeken om vrijstelling legeroefening DEN HAAG (GPD) - Tijdens de eerste uren van de mobilisa tie-oefening 'Donderslag' is het opkomstcentrum in Havelte overspoeld met verzoeken om vrijstelling. Honderden men sen belden vanochtend om mee te delen dat juist deze dagen een rij-examen, een bevalling of een buitenlandse reis op handen is. Volgens de Leger- voorlichtingsdienst zal pas van avond duidelijk zijn hoe de op komst is. Ruim 1850 man van de 43ste pantserinfanteriebrigade wel den vandaag via radio en tele tekst opgeroepen om naar ka zernes in het oosten en het zuiden van het land te komen. Gistermiddag werden aangete kende expressebrieven ver stuurd met precieze instructies. De militairen zullen woensdag en donderdag aan oefeningen deelnemen, vrijdag kunnen ze weer naar huis. De jaarlijks oefening is deze keer omvangrijker dan ooit. Defensie wil daarmee de NA- VO-bondgenoten van de kwali teit van het Nederlandse mobi lisatiesysteem overtuigen. Nieuws week-A kt ie 'Schoentje zetten' Vandaag zijn weer heel veel kinderen naar ons kantoor aan de Witte Singel in Leiden gekomen om hun schoentje te zetten voor Sint Nicoiaas. Jammer genoeg zijn er nu zo veel dat wij er niet één meer bij kunnen hebben. Hopelijk heb je volgend jaar meer succes. Toch een fijn Sint Nicofaasfeest toege wenst. LEIDEN - Vanaf eind deze week kunnen in de Stevenshof geen wo ningen meer worden opgeleverd die in opdracht van Woningbouw vereniging Leiden zijn gebouwd. Sinds de oplevering van de onge veer 400 woningen na de zomer is begonnen zijn er voortdurend pro blemen, die zowel bij de aannemer als bij de nutsbedrijven en openba re werken lagen. Dat heeft er volgens de woning bouwvereniging toe geleid dat tot nu toe ongeveer 90 woningen ver traagd en soms met gebreken zijn opgeleverd. Minimale bestrating bij woningen ontbrak vaak. In Stevenshof De woningbouwvereniging zegt gepoogd te hebben de opleverin gen weer volgens plan te laten ver lopen door de planning met enige weken te verlengen. Maar dat heeft niet geholpen. De aannemer is inmiddels ge sommeerd maatregelen te treffen. In elk geval zullen geen woningen meer worden opgeleverd die- niet volledig volgens het contract zijn uitgevoerd en die niet zijn aange sloten op elektriciteit, gas, water en stadsverwarming. De Leidse woningbouwvereni ging erkent dat een en ander on aangenaam is voor bewoners die verwachtten nog in 1986 een wo ning te krijgen. De bewindsman is bereid politie, justitie en de belastingdienst rela tief te ontzien, maar wil daarente gen dat Binnenlandse Zaken, Eco nomische Zaken en Onderwijs ex tra personeel inleveren. Dat blijkt uit de afslankingsplannen waaraan het kabinet vrijdag een eerste be spreking wijdt. Als het kabinet akkoord is, krij gen de afzonderlijke ministeries maximaal drie maanden om met concrete voorstellen te komen. Van Dijk heeft al met iedere minis ter afzonderlijk gesproken over de plannen en mogelijkheden. Een belangrijk deel van de inkrimping wil Van Diik bereiken via het over hevelen van rijksdiensten naar het particuliere bedrijfsleven. Dat moet 8500 arbeidsplaatsen opleve ren. Volgens het regeerakkoord krij gen alle departementen een effi ciencykorting en een bureaucratie- korting, waardoor in deze regeer periode ongeveer één op de acht ambtenaren moet vertrekken. Dat moet niet alleen 1,3 miljard opleve ren, maar ook een slagvaardiger en beter georganiseerd ambtenaren apparaat. Van Dijk begroot de kos ten van de hele operatie op 200 mil joen. Die denkt hij terug te verdie nen door een paar duizend ambte naren extra te ontslaan. Ministeries die meer weten te be zuinigen mogen dat geld gebrui ken voor bijvoorbeeld afvloeiings regelingen. Blijven de bewindslie den daarentegen in gebreke, dan moeten ze elders op hun begroting bezuinigen. Naar verluidt zouden met name de ministers Van Eekelen (defen sie), Braks (landbouw) en Van den Broek (buitenlandse zaken) bezwa ren hebben. Van Eekelen moet 2821 burger-ambtenaren ontslaan en zegt daartoe geen kans te zien. Van den Broek heeft problemen omdat bij Ontwikkelingssamen werking, dat bij Buitenlandse Za ken is ondergebracht, nauwelijks Vliegtuigbom in Lichtenvoorde gedemonteerd LICHTENVOORDE (ANP) - Le den van de Explosieven Oprui mingsdienst hebben vandaag een vliegtuigbom van 500 pond uit de Tweede Wereldoorlog in de buurt schap Lievelde in de gemeente Lichtenvoorde onschadelijk ge maakt. Voordat men met de de montage begon werden bewoners van 39 huizen in de omgeving geë vacueerd en enkele bedrijven ont ruimd. De schooljeugd had dinsdagmor gen in Lievelde vrijaf. De mensen werden ondergebracht in een klooster en zullen in de loop van de middag weer naar hun woning te rugkeren. Ook spoorwegverkeer en het wegverkeer was in Lievelde en omgeving enige tijd gestremd maar naar verwachting wordt dat ook in de loop van de middag vrij gegeven. De demontage op zich duurde niet meer dan een half uur. Wisselvallig Naar het oosten wegtrekkende regen, daarna opklaringen, maar ook enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 7, middagtemperatuur onge veer 10 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer harde zuid westen wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: half tot zwaar be wolkt en nagenoeg droog. Middagtem peratuur ongeveer 8 graden. Woensdag 26 november 1986 zon op: 08.18 uur, zon onder: 16.35 uur; maan op: 01.09 uur, maan onder: 14.25 (Van r verslaggevers) Waterstanden Katwijk hoogwater: 10.16 en 22.59 v ter: 05.55 en 18.11 uur. DEN HAAG/LEIDEN - Het minis terie van WVC overweegt om begin volgend jaar te stoppen met de uit gave van het Geneesmiddelenbul letin. Artsen, apothekers en stu denten (40.000 in totaal) ontvangen het blad zestien keer per jaar gra tis. Het bulletin geeft informatie over werking en bijwerking van medicijnen en bericht over nieuwe en verouderde geneesmiddelen. De heer Samsom (hoofdinspec teur geneesmiddelen van WVC) gaf vanmorgen toe, dat er inderdaad over opheffing of privatisering van Geneesmiddelenbulletin wordt ge sproken. Wanneer de beslissing valt wist hij niet. Professor E. van der Does, voor zitter van de redactiecommissie, zegt het te betreuren als het minis terie zijn voornemen doorzet. Vol gens hem wil WVC van het blad af om ruim een half miljoen gulden per jaar te kunnen bezuinigen. In zyn ogen zijn er nog wel andere mogelijkheden om de kosten van het bulletin te drukken. Hij zegt: "Je zou twee nummers in één en velop kunnen stoppen. De grootste kostenpost is de verzending. Bo vendien kun je overwegen het blad voortaan niet meer aan tandartsen en dierenartsen toe te sturen. Dan bespaar je meer dan een ton". Van der Does zegt er op gebrand te zijn dat het Geneesmiddelenbul letin blijft bestaan. Het is niet al leen een onafhankelijk blad, maar ook een uitgave die volgens hem onmisbaar is voor zowel het onder wijs als de dagelijkse geneeskun de. Van der Does zegt er weinig voor te voelen om voor het blad te laten betalen. "Dan loop je de kans dat artsen zeggen: 'Laat maar zitten'. Nu krijgen ze het, wel of niet ge wenst, in de bus en kunnen ze van de laatste ontwikkelingen op het terrein van de medicamenten op. de hoogte zijn".- De Leidse hoogleraar farmacolo gie, prof. D. Breimer, noemt het 'erg jammer' als Geneesmiddelen bulletin verdwijnt. Het is een ob jectief blad, zegt hij, dat goede en juiste informatie verschaft. Jaren geleden is het blad ook al eens met opheffing bedreigd. Art sen en apothekers protesteerden toen heftig waarop het ministerie van volksgezondheid besloot de uitgave te handhaven. mensen ontslagen kunnen worden. Braks tenslotte vindt het oneerlijk dat hij by een groeiend takenpak ket voor het volle pond wordt aan geslagen. Grote interesse voor museumkaart LEIDEN - Het aantal musea dat deelneemt aan de Stichting Mu seumjaarkaart, gevestigd in Lei den, stijgt in 1987 van 312 naar 350. De kaart geeft recht op gratis toe gang tot de aangesloten musea. De kaart voor 1987 is vanaf 1 decem ber verkrijgbaar bij musea en VW-kantoren. Oud-Leidenaar Boudewijn Büch krijgt op 27 no vember het eerste exemplaar uit gereikt. Jaarlijks maken zo'n 200.000 mensen gebruik van de kaart. Nieuw is de samenwerking met de Stichting Openbaar Kunstbezit. De kaart wordt volgend jaar f 1.- duurder: de jeugdkaart t/m 25 jaar gaat f 8,50 kosten, de volwassenen- kaart f21,- en de seniorenkaart f 13,50. 22 PAGINA'S Staatssecretaris Dees gaat akkoord met forse premie verhoging voor particulie re ziektekostenverzekerin gen. PAGINA 5 Alarmsysteem langs de Rijn wordt verbeterd. PAGINA 7 Uitstel van betaling voor Brink/Molyn. PAGINA 9 Omgekeerde bewijslast in het betaalde voetbal: clubs moeten voortaan on schuld aantonen. PAGINA 11 'Helikopter het onderge schoven kind van de bur gerluchtvaart'. PAGINA 15 Reders hijsen stormbal ROTTERDAM (GPD) - Het voort bestaan van een fors deel van de Nederlandse zeescheepvaart staat op het spel. Volgens een vandaag verschenen alarmnota van de Ko ninklijke Nederlandse Redersver- eniging is dat een gevolg van de steeds grotere concurrentie. Ook de reders in de kleine han delsvaart, verenigd in de VNRK, hebben vandaag de stormbal gehe sen. Door de extreem lage tarieven waarvoor moet worden gevaren en de lage dollarkoers, kan volgens de VNRK vrijwel geen reder meer zijn aflossingen en rente betalen. De kleine handelsvaart omvat bijna 400 veelal moderne en gespe cialiseerde schepen tot 4000 ton. Boven de 4000 ton laadvermogen gaat het om ruim 150 onder Neder landse vlag varende schepen. De twee redersverenigingen jui chen de onlangs met drie jaar ver lengde investeringssteun voor de zeescheepvaart toe, maar die steun biedt volgens de reders voor de korte termijn geen oplossingen. Daarom dringt de VNRK onder meer aan op de mogelijkheid om, met behoud van die steun, Neder landse schepen tijdelijk onder goedkope vlag te brengen en met een goedkopere buitenlandse be manning in de lagere rangen te la ten varen. Volgens de KNRV worden op die manier de kosten op een groot schip met zo'n twee miljoen gul den gedrukt. De reders wijzen op het gevaar van 'uitvlaggen' om aan het buitengewoon hoge Neder landse arbeidskostenniveau te ont komen. Omringende landen als West- Duitsland, Engeland en Frankrijk staan dat niet alleen toe, maar be vorderen het zelfs. Acteur overlijdt in Huis ter Duin. NOORDWIJK - De 57-jarige ac- teur Dick Scheffer is gistermidag in het Noordwijkse Huis ter Duin overleden. Hij stierf als gevolg van een hartaanval tijdens een optre den voor deelnemers aan een con gres. Dick Scheffer heeft deel uitge maakt van een aantal hoofdstede lijke toneelgezelschappen. Een van zijn bekendste rollen was die van meneer Diamant in de musicalbe werking van 'Potasch en Perle- NEEM NU EEN ABONNEMENT 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 23.25 per half jaar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 262,40 per kwartaal 68,95uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam. Straat. Postcode-Plaats Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1