'Helikopter is een ondergeschoven kind in burgerluchtvaart' Mishandeld kind staat vaak alleen Reportage Ramp in Noordzee roept vragen op over veiligheid Rem op uitgaven DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 PAGINA 15 Het helikopterverkeer op de Nederlandse Noordzee is de afgelopen jaren sterk gegroeid door de ontwikke ling van de offshore-industrie. Sinds begin november een Britse helikopter met 47 inzittenden bij de Shet land Eilanden in zee stortte, doet zich de vraag voor hoe (on)veilig deze vorm van luchttransport eigenlijk is. Met 45 doden is het ongeluk het grootste met een helikopter in de geschiedenis van de burgerlucht vaart. dat de snelheid niet fataal hoeft te zijn". Wat er gebeurt indien een storing optreedt in de ge compliceerde tandwielkast, bleek wel bij de recente Britse ramp. Ook bij helikopters met één rotor, zoals de KLM in ge bruik heeft, heeft een dergelijke storing ernstige gevolgen, aldus Offerman. Uit veiligheidsoverwegingen gebruikt de KLM boven de Noordzee uitsluitend helikopters die met twee motoren zijn uitge rust. Mocht er onverhoopt een motor uitvallen, dan kan met de andere worden doorgevlogen naar de dichtstbijzijnde lan dingsplaats. Volgens de KLM- woordvoerder worden steeds meer helikopters met twee moto ren uitgerust. De eenmotorige zijn meestal zeer kleine wentel wieken, die boven land worden ingezet. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat de tandwielkast van de Boeing-Vertol Chinook helikop ter defect is geraakt. De Rotors aan de voor- en achterkant van het toestel, die via die tandwiel kast worden aangedreven, draai den daardoor niet meer synch roon en raakten elkaar, met desa streuze gevolgen. Slechts twee inzittenden, onder wie een pi loot, overleefden de ramp. door Rens Groenendijk J.L. Buise, inspecteur vliegza ken helikopters van de Rijks luchtvaartdienst (RLD), gelooft dat van de Britse ramp het nodi ge kan worden geleerd. De pre- ciese oorzaak is nog niet bekend, maar volgens Buise staat nu al vrijwel vast dat de internationale richtlijnen en veiligheidseisen door de uitkomsten zullen wor den aangepast. "Een helikopter is een vliegende meccano-doos, met zeer veel bewegende en dus onderhoudsgevoelige delen. Als er een storing optreedt waardoor de rotors niet meer kunnen draaien, valt de helikopter naar beneden", aldus Buise. De helikopter waarmee de ramp plaatsvond, is in ieder ge val niet te vergelijken met de ma chines die op de Nederlandse Noordzee worden gebruikt. De Amerikaanse Boeing Chinook is de grootste helikopter die voor civiel gebruik in de Westerse we reld wordt ingezet. Alleen de Sowjet-Unie beschikt over grote re machines. Bij dit type zijn de rotors aan de voor- en achterkant opmerkelijk. Naast Groot-Brit- tannië maakt ook de Noorse off shore-industrie gebruik nooks. Totdat de tandwielkasten van deze machines zijn aange past, moeten ze in beide landen aan de grond blijven. Ook in de Verenigde Staten worden stap pen daartoe ondernomen. Computer Internationale werkgroepen, waarin ook Nederland zitting heeft, zien het liefst dat alle heli kopters van een kostbaar com puter-meetsysteem zouden wor den voorzien. Daarmee zouden storingen al in een vroeg stadium kunnen worden opgespoord. Buize: "Maar de vraag is wie zo'n systeem moet betalen. De vlieg maatschappijen kunnen door het gewicht van de computer minder passagiers vervoeren en boven dien zouden alle overheden uit concurrentie-oogpunt tegelijker tijd deze installatie verplicht moeten stellen". KLM Helikopters, dat het mo nopolie heeft op de Nederlandse Noordzee, vervoerde het afgelo pen boeKjaar ruim 160.000 passa giers. In het 21-jarig bestaan van KLM Helikopters vond eenmaal een ernstig ongeluk plaats. Elf jaar geleden kwamen twee vliegers om toen hun Sikorsky S- 61 N neerstortte in de Noordzee. Het ongeluk gebeurde doordat een rotorblad afbrak, waar schijnlijk door metaalmoeheid. KLM-woordvoerder P. Offer- man legt uit wat er bij voorbeeld nog meer mis kan gaan met een helikopter. "Indien de motor van een helikopter uitvalt op een hoogte van meer dan honderd meter, kan de piloot in theorie de motor afkoppelen en valt de heli recht naar beneden. Door deze dalende beweging gaat de rotor weer draaien - het zogenaamde hoover- of autorotatie-effect - en wordt de val dusdanig afgeremd Trillingen Dat er zo weinig ernstige onge lukken gebeuren met helikop ters is volgens Offerman te dan ken aan de strenge veiligheids voorschriften. De helikopter is door de gecompliceerde con structie en de sterke trillingen tijdens het vliegen veel onder houdsgevoeliger dan een vlieg tuig. Een normaal verkeersvlieg tuig vergt op een vlieguur een manuur onderhoud; een helikop ter vraagt na een uur in de lucht vier manuren. "Dat onderhoud luistert nauw. Een vliegmaatschappij kan daar onmogelijk de hand mee lichten want dat wordt vroeg of laat ge straft", aldus Offerman. Een voorbeeld van dat intensieve on derhoud is het feit dat de moto ren van KLM-helikopters elke Ch nacht worden doorgespoeld met olie om corrosievorming te voor komen. Het gevaar van corrosie is groot bfj het vliegen boven zee. Wereldwijd gebeuren er per miljoen vlieguren veel meer on gevallen met helikopters dan met vliegtuigen. Een precies ge tal kan Offerman niet noemen, maar hij merkt op dat de vergelij king met vliegtuigen niet geheel eerlijk is. „Helikopters worden veel gebruikt onder moeilijke omstandigheden, die veel meer risico opleveren". In Canada worden bij voorbeeld heli's ge bruikt om boomstammen te ver voeren, in berggebieden en op zee worden heli's veelvuldig in gezet voor reddingswerk onder moeilijke (weersomstandighe den. De fabrikanten lopen (nog) niet zo hard om een helikopter te ontwikkelen die minder onder houd vergt. "Helikopters worden hoofdzakelijk ontwikkeld voor militaire doeleinden. De meeste civiele types worden daarvan af geleid. Militair gebruik stelt an dere criteria en onderhoudskos ten tellen daarbij niet zo zwaar mee", zegt Offerman, die daar wel verandering in verwacht om dat overheden ook binnen het defensieapparaat meer op de kosten moeten letten. Veranderingen zijn inderdaad in aantocht. In opdracht van de Amerikaanse overheid zijn de fa brikanten Bell en Boeing bezig een kruising tussen een helikop ter en een vleugelvliegtuig te ontwikkelen. Verwacht wordt dat over ruim twee jaar het eerste militaire prototype van deze 'Til- trotor' gereed zal zijn. Pas in de jaren negentig komt er een type uit voor de burgerluchtvaart. Als dit betaalbaar is, zal het een revo lutie in de helikopterwereld kun nen veroorzaken. Een Noordzee-he- likopter tilt een man van een schip. Met de opkomst van de offshore-in dustrie is het ge bruik van de heli kopter sterk toege nomen. (foto ANP) Het vliegbereik van de Ameri kaanse Sikorsky helikopters die de KLM gebruikt is beperkt tot 300 350 kilometer. Ze kunnen slechts anderhalf tot twee uur in de lucht blijven, met een maxi male vliegsnelheid van 250 kilo meter per uur. In verband met dat beperkte bereik staan op de meeste offshore-installaties tanks met helikopterbrandstof. Boven windkracht tien blijven de wentelwieken aan de grond en dat moet ook wanneer de kans van ijsafzetting op de rotor bladen bestaat. Als er een ongeluk zou gebeu ren met een helikopter op de Ne derlandse Noordzee, dan treedt een omvangrijk reddingsappa raat in werking, gestuurd vanuit het Reddings Coördinatiecen trum (RCC) op het marinevlieg kamp Valkenburg. Voor red dingsacties zijn vliegtuigen, schepen en ook helikopters in zetbaar. Gezien het koude Noordzeewater waarin overle venden terecht komen, is snel heid bij een reddingspoging ge boden. Volgens Defensie woord voerder W. J. J. Geneste kan tij dens werkuren binnen een half uur een marinehelikopter opstij gen, die dan nog wel naar de plaats des onheils moet vliegen. Op andere tijden kunnen de he li's binnen een uur in de lucht zijn. Noodlanding Voor passagiers die geregeld in een helikopter boven de Noord zee zitten is het een absolute noodzaak dat ze leren hoe ze er in geval van nood uit kunnen ko men. Een helikopter die een noodlanding in het water maakt, kantelt na een minuut of twaalf, wat het zeer moeilijk maakt er nog uit te ontsnappen. Dit zegt E. Helleman van het Nederlands Nautisch Veiligheidsinstituut (NNVI) in Scheveningen. Zijn in stituut trainde reeds meer dan 500 offshore-werkers op allerlei ongevallen en calamiteiten die op en rond boor- en produktie- platforms kunnen voorkomen. De gemiddelde overlevingstyd voor iemand die 's winters in het zeven graden koude Noordzee water terecht komt is negentien minuten. In de zomer is dat vijf minuten langer. "Het zijn maar gemiddelde waarden. Uit onder zoek van de laatste jaren blijkt dat sommigen die in het water te recht komen direct overlijden aan een koude-schok. Ook de li chamelijke conditie telt mee. In de offshore wordt dikwijls te vet gegeten, waardoor de overle vingskans bij te water raken na delig wordt beïnvloed". RLD-woordvoerder Buise is ook voorstander van praktijkoe feningen, maar noemt de kansen om uit een omgeslagen helikop ter te komen erg klein. "Er zijn mooie filmpjes gemaakt van de evacuatie uit een helikopter op een vlak binnenwater. De prak tijk leert dat deze weersomstan digheden op de Noordzee zelden voorkomen. Het water is er door gaans zo koud datje na dertig se conden niets meer met je handen kunt doen. De beste remedie blijft ongelukken voorkomen en de veiligheid op een hoger ni veau brengen". Botsing De veiligheid in het luchtruim boven de Noordzee laat volgens Buise nog veel te wensen over. "De helikopter is in de lucht vaart nog steeds een onderge schoven kindje, al is het civiele gebruik sterk toegenomen. Op het Nederlandse plat worden te genwoordig al vijftig vluchten met helikopters per dag ge maakt. Aan de andere kant wordt in verband met de overlast op het vasteland het oefenterrein van de luchtmacht steeds meer naar de Noordzee verschoven. De kans op een botsing tussen een helikopter en een straaljager, hoe klein die ook is, neemt daar door toe". Na 20 mijl uit de kust houdt de verkeersbegeleiding van Schip hol boven de Noordzee op en moeten de helikopterpiloten het met visuele waarneming doen. Met omringende landen en de fensie is het tot dusverre niet mo gelijk gebleken afspraken over verkeersbegeleiding of vlucht routes te maken. "Dat kan nog vele jaren duren. Kennelijk moet er eerst weer een ongeluk gebeu ren", zegt Buise. Omvang probleem onbekend UTRECHT - In Nederland wordt amper 10 procent van alle gevallen waarin kinderen op de een of ande re manier worden mishandeld doorgegeven aan de Bureaus van Vertrouwensartsen. Vijftien jaar na de instelling van dit instituut worden nog steeds duizenden kin deren seksueel, lichamelijk of psy chisch mishandeld zonder dat dit wordt opgemerkt. Het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht orga niseerde een symposium over de voors en tegens van een meldings plicht (ook voor huisartsen) bij kin dermishandeling. door Rian van Kuppenveld Op basis Amerikaanse onderzoe ken komt prof. mr. J. Doek op ruim 30.000 mshandelde kinderen per jaar. "Als we ervan uitgaan dat onze samenleving een stuk vrien delijker is dan de Amerikaanse, dan wil ik dit getal nog wel terug brengen tot 25.000. Maar een feit blijft dat er jaarlijks slechts tussen de 3000 en de 3500 gevallen van kindermishandeling worden ge meld. Het is slechts een topje van de ijsberg. En ik zou graag weten hoe groot die ijsberg werkelijk is". Doek, hoogleraar in het jeugdbe- schermingsrecht aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam, ziet een meldingsplicht als een noodzake lijk begin van de oplossing voor kindermishandeling. "De kern van de vraag is of de samenleving be reid is deze kinderen hulp te bie den. Inderdaad, bij een verplich ting kindermishandeling te mel den kan het vertrouwen tussen de arts en zijn patiënten geschaad worden. Maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Een ver trouwensrelatie is prachtig, maar geldt dat ook nog als zo een kli maat ontstaat waarin kindermis handeling gewoon door kan gaan?" Onmacht Dr. W. Wolters, hoofd van de psy chosociale afdeling van het Utrechtse Wilhelmina Kinderzie kenhuis, is hij ziet nauwelijks heil in een verplichting om een geval van kindermishandeling te melden aan de een of andere instantie. Ei genlijk vindt hij de roep om een meldingsplicht een teken van on macht. "Heel veel gevallen waarin een kind op de een of andere wijze mishandeld of verwaarloosd wordt, blijven nog in de schaduw. Er wordt niets mee gedaan of pas als de situatie eigenlijk hopeloos Het gaat er om, aldus Wolters, dat de hulp aan de slachtoffertjes goed op gang komt, dat er goede voorlichting aan ouders, artsen, ge zondheidswerkers en onderwijzers wordt gegeven. "Hulpverleners moeten een beter inzicht krijgen in de gevolgen die mishandeling of verwaarlozing voor een kind op la tere leeftijd kan hebben. De be reidheid om zoiets te melden bij bijvoorbeeld een Bureau van Ver trouwensartsen moet groter wor den. Met het opleggen van een wet telijke verplichting ben je er niet". Bij een meldingsplicht gaat het om de verplichting een hulpverle nende instantie op de hoogte te Prof. Doek: "Meldingsplicht noodzakelijk". (fotoGPD) brengen van (een vermoeden tot) kindermishandeling. Politie en justitie worden hierbij dus niet in geschakeld, hoewel dit wel kan. Anders ligt het bij een aangifte plicht. Deze werd onlangs onder meer bepleit door het vroegere hoofd van de Utrechtse kinder- en zedenpolitie Anneke Visser, in het geval van seksueel misbruik. Een hulpverlener moet dan direct poli tie en justitie verwittigen van mis handeling. Een krachtig voorstander van deze aangifteplicht is ook J. H. S. van Herten, juridisch medewerker van het Nijmeegse Radboudzie- kenhuis en docent gezondheids recht aan de universteit van Nijme- gen. In het Nederlands Juristen blad stelde Van Herten dat een arts strafbaar is als hij een vermoeden van kindermishandeling niet meldt: "Omdat hij opzettelijk ie mand aan wie hij geneeskundige hulp moest verlenen in een hulpe loze toestand brengt of laat". Zo wel Doek als Wolters gaat deze stelling te ver. Doek: "Je komt dan al snel in een juridisch steekspel terecht of het wel bewijsbaar is. Als je de po litie tot startpunt van de hulpverle ning maakt, ben je heel ver van huis. Bovendien breng je dan kin dermishandeling tot een zeer eng, veel te nauw kader terug". Wolters: "Juist in crisissituaties moet je heel voorzichtig zijn met het ne men van besluiten. Vaak zijn de ge volgen niet te overzien. Er wordt maar al te dikwijls uit het oog ver loren dat een kind meestal toch weer terugkeert naar de oude si tuatie. De omgeving kan het zo'n kind dan vreselijk moeilijk ma ken". Tweedeling Wolters ziet veel meer heil in een verbetering van hulpverlening aan kinderen. "De jeugdzorg moeten tot prioriteit nummer 1 gemaakt worden. In de huidige maatschap pij ontstaat steeds meer een twee deling: enerzijds zijn daar de ster ken, anderzijds de zwakkeren, de kwetsbaren die dit gaan verhalen op hun kinderen. De jeugdproble matiek is enorm en die wordt ook steeds groter. We moeten nu al on ze aandacht richten op de hulpver lening". Wolters verwacht het meeste van een beter functioneren van de Bu reau's van Vertrouwensartsen. De kinderbescherming neemt naar zijn overtuiging een veel te afwach tende houding aan: er wordt pas ingegrepen als het echt finaal mis is gegaan. Oorzaak hiervan is mede het verwijt dat de kinderbescher ming een te sterke binding met de overheid zou hebben. Bovendien wordt ze bedreigd door de "krank zinnige" bezuinigingen. "Heel veel kinderen gaan er gewoon aan we gens gebrek aan opvang", aldus Wolters. Volgens Wolters bereik je met een meldingsplicht alleen maar dat er meer cijfers voorhanden komen; over de hulpverlening zegt dit nog niets. Doek erkent dit, maar hij zegt: "In heel West-Europa zijn geen getallen te krijgen over de omvang van het probleem. Er heerst een beetje de sfeer van: onze voorzieningen zitten wel aardig in elkaar, het valt allemaal wel mee. Ervaringen in de Verenigde Staten hebben bewezen dat het aantal kinderen dat geholpen wordt als gevolg van een meldingsplicht in ieder geval niet minder wordt. In tegendeel, de effecten zijn zeer dui delijk. Ook artsen die een simpel vermoeden niet zo snel durven uit spreken kunnen er profijt van heb ben. Je kunt waarborgen geven, dat zij later niet op hun melding aangesproken kunnen worden. Ook voor de artsen." Eén ding staat voor Doek vast: "Als we op de huidige weg door gaan, houden we het probleem kunstmatig klein. Maar dan wor den we er over tien, twintig jaar mee geconfronteerd als al die vol wassen kinderen om hulp komen vragen. Maar dat is dan de put dempen als het kalf verdronken Gereformeerde kerk: LUNTEREN (ANP) - De gerefor meerde kerken in Nederland zul len de komende jaren driftig moeten bezuinigen. Het beleid dat de laatste jaren is gevoerd, heeft niet geleid tot de noodzake lijke daling van de uitgaven voor de algemene kerkelijke arbeid. Tot deze conclusie komen de deputaten (deskundigen) voor personele zaken, financiën en or ganisatie (pfo) van de gerefor meerde kerken in een voorstel voor de begroting van 1987, dat gisteren tijdens een besloten zit ting door de gereformeerde sy node werd besproken. De syno de stelde de besluitvorming tot vandaag uit. Onder de algemene kerkelijke arbeid vallen alle werkzaamhe den op landelijk niveau voor de advisering en toerusting van de plaatselijke kerken. De ontvang sten voor dit werk uit de ver plichte afdrachten van de plaat selijke kerken (quota), collecten, renten en giften zijn voor 1986 begroot op ruim 6,8 miljoen gul den. De uitgaven zullen naar ver wachting 525.000 gulden hoger zijn. De bezuinigingen waartoe de synode al eerder had besloten, zijn onder meer niet gehaald doordat een aantal vacatures te gemakkelijk is vervuld en tijde lijk werk permanent is gemaakt. Vraag naar gereformeerde predikanten verzadigd. Begin dit jaar is het verzadigingspunt bereikt waar het de vraag naar gereformeerde predikanten be treft. Onder meer blijkt dit uit de ervaringen van afgestudeerden van de predikantenopleidingen, die merken dat het moeilijk(er) wordt in contact te komen met gemeenten die een beroep willen uitbrengen. Dat constateren de deputaten (deskundigen) voor Personele zaken, Financiën en Organisatie (PFO) van de Gereformeerde Kerken in Nederland in een rap port aan de synode. Daarin ge ven zij aan de hand van de ont wikkeling van het aantal predi kanten en predikantsvacatures in 1984 en 1985 een prognose voor de situatie in de naaste toe komst. De deputaten verwach ten dat het aantal vacatures tot 1991 zeker niet zal toenemen en wellicht nog zal dalen. Zij noe men als redenen onder meer dat het aantal predikanten dat de emeritaatsgerechtigde leeftijd bereikt, tot dat jaar laag blijft. Bovendien zullen tot 1991 nog vrij grote aantallen studenten af studeren aan de predikantenop leidingen (Theologische Hoge school Kampen en Vrije Univer siteit Amsterdam). Paus roept op tot internatio nale solidariteit. Voor het eerst op zijn 32ste buitenlandse reis is paus Johannes Paulus II giste ren onverdeeld enthousiasme ten deel gevallen. Hij werd toege juicht tijdens zijn tocht per witte pausmobiel die hem voerde van het militaire vliegveld van Can berra naar het plaatselijke jaar- beursterrein. Ter plaatse droeg hij voor 100.000 gelovigen een mis in de brandende zon. De paus riep de Australiërs op de juiste voorwaarden te schep pen voor de vrede en internatio nale solidariteit met armen en ontrechten. „Vrede kan slechts daar ontstaan waar voldaan is aan de noodzakelijke voorwaar de van universele gerechtig heid". Aartsbisschop van Canter bury struikelt over voorganger. De anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Run- cie, heeft twee ribben gebroken toen hij in het afgelopen week einde in een put viel die uit ar cheologische overwegingen was gegraven in een paleis dat da teert uit de tijd van zijn 12e- eeuwse, vermoorde, rooms-ka- tholieke voorganger, St. Thomas Becket. „Ik viel in Beckets huiska mer", zei de primaat van de staatskerk, toen hij uit de meer dan twee meter diepe uitgraving bij de kathedraal van Canterbury was gehaald. Een woordvoerder zei gisteren dat de 65-jarige aartsbisschop het advies had gekregen enkele dagen te rusten. Hervormde Kerk. Beroepen te Nijkerk: M. Baan te Putten; aan genomen naar Oostelijk Flevo land (hervormd-gereformeerd): mevr. C.J. van Leeuwen-Assink, kandidaat te Biddinghuizen; aangenomen naar Rhoon: H.J. Franzen, kandidaat te Ridder kerk die bedankte voor Rijswijk (N.-Br.). Beroepen door de Generale Synode der Nederlandse Her vormde Kerk tot zendingspredi kant: mevr. drs. C.A. van 't Le ven, gereformeerd predikante en wonende te Oegstgeest, verbon den aan de streekgemeente Mid- den-Betuwe. Zij heeft dit beroep aangenomen. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Maarsbergen: dr. P.A. Elderenbosch, aanstaand emeritus predikant te Ginneken die deze benoeming heeft aange- Gereformeerde Kerken. Be roepen te Oldehove: drs. T. Deel stra, kandidaat te Grootegast die dit beroep heeft aangenomen; beroepbaar: drs. T. Deelstra te Grootegast. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Spijkenisse: M. Burggraaf, kandidaat te Rotter dam. Verder zal de daling van het aantal gereformeerden leiden tot minder predikantsplaatsen en zal het beroepen tot predikant- in-deeltijd op een predikants plaats die vroeger door een volle tij ds-predikant werd bezet, lei den tot een afnemende werkgele genheid voor predikanten. Gereformeerde predikanten kunnen eerder met vut. ;Het breed moderamen (uitgebreid bestuur) van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft giste ren in Lunteren besloten de vut- leeftijd voor predikanten met een jaar te verlagen. Dat bete kent dat predikanten vanaf 1 ja nuari 1987 op de leeftijd van 62 jaar gebruik kunnen maken van de regeling voor vervroegde uit treding. De vut-leeftijd is daar mee in de GKN gelijk geworden aan die in de Nederlandse Her vormde Kerk. Voorts besloot het breed moderamen het niveau van de uitkering te verhogen. Aansluiting bij Stichting Oecumenische Hulp. De Gere formeerde Kerken in Nederlan den treden toe tot de Stichting Oecumenische Hulp (SOH). Dat heeft het breed moderamen (uit gebreid bestuur) van deze Ker ken gisteren in Lunteren beslo ten. In de SDH werkt een aantal protestantse kerken samen, waaronder de Nederlandse Her vormde Kerk, de Oud-Katholie ke Kerk en de Unie tengemeenten. l Baptis- Wijziging aanvangstijden. De aanvangstijden van de dien sten in de Parochiekerk H. Jo hannes de Doper in Katwijk aan de Rijn ondergaan met ingang van het aanstaande weekeinde (29 en 30 november) een wijzi ging. Bovendien zal voortaan op zondag nog maar één dienst wor den gehouden. De aanvangstijden zijn als volgt bepaald: Zaterdagavond 19.00 uur Eu charistieviering met zang. Zondag 10.00 uur Eucharistie viering met medewerking van een koor.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15