6,02% Gorbatsjov op bezoek bij zijn goede buurman Gandhi Eerste puntverlies volleyballers VCS Glasbergen doet goede zaken KAPITAALMARKT- RENTEREKENING HAL kapt banden met geldschieters «KM r ssass nutsspaarbank Brinkman80 miljoen voor bejaardenoorden Pales tij nen verdrijven sji'iten rondom Sidon DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 LEIDEN - Het volleybalteam van VCS (mannen) verloor in de eerste klasse van het rayon Leiden het eerste punt. De Sassenheimers speelden gelijk tegen Leython 3. De mannenploeg van Aarlander- veen is na de 3-0 zege op InUpGo de voornaamste concurrent van VCS. By de vrouwen sprong de 3-0 nederlaag van InUpGo by S'70 in het oog. Het treffen tussen de mannen- teams van Leython 3 en VCS was een spannende aangelegenheid, waarin de twee opponenten elkaar niets toegaven. VCS, in aanvallend opzicht wat sterker, won de eerste en tweede set met 13-15. Leython, vooral sterk met het blok in het centrum, pakte vervolgens de der de en vierde set met respectievelijk 15-13 en 16-14. Ook Ridderveld- LISC eindigde in 2-2. Brak in het eerste speldeel een zwakke stop LISC nog op (16-14), daarna werd Ridderveld twee sets overklast door de Leidenaren: 12-15, 9-15. In het vierde bedrijf ging het tot 8-8 gelijk op. Vervolgens bleken de Al- phenaren over de sterkste zenu wen te beschikken: 15-11. Aarlanderveen is na de simpele 3-0 zege op het onderaan staande InUpGo tot veler verbazing de naaste belager van VCS geworden. InUpGo was niet bepaald een te genstander die inspireerde. Aar landerveen had dan ook de groot ste moeite met de concentratie, waardoor het een rommelig duel werd, met setstanden van 15-11,15- 10 en 15-12. InUpGo, dat toch al in de hoek zit waar de klappen vallen, moet tot overmaat van ramp trai ner/coach Piet Pynaken lange tijd missen. Hij is vorige week geope reerd aan zijn knie. Voor een dave rende verrassing zorgden de man nen van Orion. Zij versloegen het sterker geachte Gemini/Kangeroes 3 met 3-1 (8-15,15-10,15-4 en 15-11). Invaller Rob van Houten bleek aan Hazerswoudse kant zeker geen verzwakking. Omdat bij Orion bo vendien de spelverdelers Woy Kor en Patrick de Jong goed werk afle verden, kon de ploeg het tegenval lende Gemini verrassen. WVC, met trainer/coach Dennis Rijnders we derom als speler binnen de lijnen, heeft na de overwinning van vorige week op InUpGo de smaak te pak ken. De Warmonders hielden na melijk ook aan het treffen met RW een punt over. Nadat de Rijnsburgers een 1-2 voorsprong in sets hadden genomen (11-15, 15-7, 13-15), stonden zij in het vierde be drijf twee keer op matchpoint (13- 14,16-17). Het was echter WVC dat aan het langste eind trok: 19-17. Vrouwen Bij de vrouwen waren de ploe gen van VCO en Liusna in eerste instantie aan elkaar gewaagd. De Lisser équipe pakte het eerste spel deel met 11-15 en VCO antwoordde met winst in de tweede (15-7) en derde set (15-11). Vervolgens ging de VCO-aanhang zich roeren en dat gaf de thuisclub vleugels: 15-3. In de wedstrijd DVO-Novo 3 wer den de punten gedeeld. Aan Noordwijkse kant raakte Gerda van Deijl tijdens het inspelen ge blesseerd, waardoor Novo geen wisselmogelijkheden had. Niette min eiste Novo de tweede en derde set voor zich op (7-15, 11-15). DVO, dat weer kon beschikken over Wil- ma van der Zee en qua aanval wat meer in huis had, zegevierde in de eerste (15-11) en tweede spelperio- de (15-7). Ook Blok '77 en-Novo 2 hielden het op een gelijkspel. In Katwijk kwamen tussenstanden van 17-15, 12-15, 15-12 en 12-15 op de borden. In de sets die Novo verloor ver speelde het een 6-11 (eerste set) en 5-10 (derde) voorsprong. Aan beide kanten overigens viel het harde werken in het achterveld op. S'70 had geen kind aan InUpGo, dat ontzettend veel persoonlijke fou ten maken. Het Woubrugse gezel- schap loopt te lang mee om daar niet van te profiteren: 15-11,15-3 en 15-9. "Ik weet echt niet wat er met ons aan de hand was", zou InUp- Go-speelster Leonora van Klink la ter zeggen. LUSV 2 moest het derde vrou wenteam van Leython laten voor gaan. Het werd de zoveelste neder laag voor debuterende studentes, die nog maar twee speelsters over hebben van de ploeg van vorig sei zoen. Leython, met Maijan Vrees wijk als beste aanvalster, gunde LUSV alleen de tweede set (15-9). Gemini/Kangeroes 3 - Leython 4 eindigde in 2-2. De setstanden hier waren net zo veranderlijk als het weer: 13-15,15-4,15-3 en 6-15. DORDRECHT - Glasbergen heeft ditmaal het derde geplaatste Ce- gisteravond opnieuw goede zaken verbo. In Dordrecht nog wel werd gedaan in de interregionale zaal voetbalcompetitie. Na de winst op koploper Zwarte Wolf van vorige week, versloegen de Rijnsburgers het 7-5 voor Glasbergen, dat door het gelijke spel van Datagold bij De Maas (3-3) nog verder werd ge holpen. De Rijnsburgers staan nu ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage voor de maand december is: UU UCUiddgl i i.uuu,-. DE DICHT BIJ HUIS BANK zelfs één punt voor op Zwarte Wolf, dat morgen in actie komt. Het treffen De Rozet-FV Snoekie eindigde in 4-3. Glasbergen speelde gisteravond in Dordrecht de beste wedstrijd van het seizoen tegen Ceverbo. Door Wim Bouckaert en Huug Aandewiel nam het team een 2-0 voorsprong, maar Gradus. Roeland (tweemaal), de net uit Boedapest teruggekeerde international Harry van der Laan en Frans Bouwman draaiden de rollen voor de rust ge heel om: 4-2 voor Ceverbo. Het deed Glasbergen besluiten in de tweede helft alleen nog te spelen met de basisspelers Johan de Kroon, Huug Aandewiel, Hen- nie Koet én Wim Bouckaert en dat bleek een gouden greep. Aande wiel en Bouckaert zorgden voor de gelijke stand en opnieuw Aande wiel bracht de Rijnsburgers aan de leiding. Omdat Hennie Koet voor twee minuten naar de kant werd gestuurd kon Ron Verhagen nog wel tegenscoren, maar Bouckaert en Aandewiel maakten tenslotte aan alle onzekerheid een eind. Glasbergen presteerde zo goed in Dordrecht dat het daar werd uit genodigd voor twee toernooien met betaalde clubs tijdens de win terstop. In de periode tussen 15 de cember en 14 januari kan het team terecht op Texel en in Eindhoven. Of de invitaties worden aangeno men, staat nog niet vast. HAZERSWOUDE - In het verslag van de afdelingswedstrijd tussen Leidsche Boys en Bernardus (uit slag 2-3) zijn gisteren verkeerde na men van de Hazerswoudse doel puntenmakers genoemd. De eerste goal kwam op naam van Alfons Se- lier, na rust waren Vincent Beuke- boom (penalty) en Angelo Hoppen brouwer produktief. Boris Becker begint Masters tegen Nyström NEW YORK (AFP/SID) - By de definitieve presentatie van het Masters-toernooi, dat van 3 tot 8 december in New York wordt afgewerkt als besluit van het Grand Prix-seizoen voor de tennissers, is Wimbledon-kam- pioen Boris Becker (links op een archieffoto in actie) op de eerste dag gekoppeld aan de Zweed Joakim Nyström. Ivan Lendl, de favoriet voor de eind zege, komt pas de tweede dag van het evenement aan bod te gen Andres Gomez, die de acht ste plaats van de GP-lyst bezet. Jimmy Connors, die er net niet in slaagde zich rechtstreeks voor het met een half miljoen dollar gedoteerde Masters-toer nooi in Madison Square Gar den te kwalificeren, is eerste re servé. De Amerikaanse routi nier valt in als één der deelne mers verstekl moet laten gaan. Het programma is: Woensdag 3 december, aan vang 18.uur plaatselijke tijd: Leconte-Wilander, Becker- Nyström, Edberg-Gomez Donderdag 4 december, 18.00: Edberg-Noah, Lendl-Go- mez, Wilander-Nyström Vrijdag 5 december, 18.00: 'Becker-Leconte, Lendl-Ed- berg, Gomez-Noah Zaterdag 6 december, 13.00: Nyström-Leconte, Lendl-Noah, Becker-Wilander Zondag 7 december, 19.00: Halve finales (2e groep A-le groep B, le groep A-2e groep B) Maandag 8 december, 20.00: finale Lotto 47 prijzengeld f 1.271.528,73. le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 2 v die elk bruto f 150.000,- ontvangen. 3e prijs: 67 winnaars, die elk bruto f4.070,10 ont vangen. 4e prijs: 4.084 winnaars, die elk f66,70 ontvangen. 5e prijs: 68.288 win naars, die elk f5,- ontvangen. Cijferspel nr. 47 prijzengeld f215.690,-. 6 cijfers goed: 1 winnaar, die bruto f 100.000,- ontvangt, 5 cijfers goed: 5 win naars, die elk bruto f 10.000,- ontvangen. 4 cijfers goed: 20 winnaars, die elk f 1.000,- ontvangen. 3 cijfers goed: 217 winnaars, die elk f 100,- ontvangen. 2 cijfers goed: 2.399 winnaars, die elk f 10,- ontvangen. Toto nr. 47 prijzengeld f94.360,65. le prijs: 1 winnaar, die bruto f28.308,10 ontvangt 2e prijs: 19 winnaars, die elk f993,20 ontvangen. 3e prijs: 182 winnaars, die elk f259,20 ontvangen. Toto-gelijk nr. 47 prijzengeld f 16.121,03. le prijs: geen winnaar. 2e prijs: geen win naar. 3e prijs: 18 winnaars die elk f 131,40 ontvangen. 4e prijs: 444 winnaarsdie elk f8,20 ontvangen.- Schaakolympiade De stand in de kopgroep na acht ronden is: 1. Engeland 23!^ punt, 2. Hongarije en Ver enigde Staten 22Vè punt, 4. Bulgarije en Sovjet-Unie 22 punt, 6. Frankrijk 21 punt, 7. Joego-Slavié, Spanje en Indonesië 20'/i punt. De uitslagen van de partijen uit de twaalfde ronde van het wereldkampioen schap dammen in Groningen zijn: Baljakin (Sov) - Jansen (Ned) 2-0, Kore- nevski (Sov) - Guinard (Fra) 2-0, Mamina N'Diane (Mal) - Leandro (Bra) 1-1, Casaril (Bel)^Clerc (Ned) 0-2, Kane (Sen) - Galpe- rin (Isr) 1-1, Dibman (Sov) Vermin (Ned) 1-1, Macodou N'Diaye (Sen) - Van der Wal (Ned) 0-2, Gantwarg (Sov) - Autar (Sur) 2'-0, Mitsjanski (Sov) - Koeperman (Vst) 1-1, ki, Mitsjanski 14, 8. Gantwarg, Jansen 13, 10. Van den Borst, Kouame, Vermin 12,13. Autar, Kane, Macodou N'Diaye, Mamina N'Diaye 11,17. Guinard 10,18. Galperin 9, 19. Casaril 5, 20. Leandro 3. Vrouwenselectie tegen Gouda LEIDEN - De vrouwenselectie van de KNVB afdeling Leiden speelt vanavond, ijs en weder diendende, op het veld van Koudekerk een competitiewedstrijd tegen de Goudse selectie. Het duel wordt gespeeld om het kampioenschap van Nederland voor afdelingself tallen. De aanvang is 20.00 uur. Voorafgaand aan deze confrontatie speelt een selectie van 'Leidse' meisjes tegen een juniorenteam van Koudekerk. Luchtvaartbedrijf ambitieus ZESTIENHOVEN (ANP) - De op moment bestaat de vloot van de Zestienhoven gevestigde lucht- HAL uit één ATR-42, een tweemo- vaartmaatschappij Holland Aero torig Frans-Italiaans vliegtuig dat Lines (HAL) heeft gebroken met plaats biedt aan 46 passagiers, drie haar financier, de Norleasgroep, vliegtuigen van het type Nomad, die te hoge eisen zou stellen. Een die plaats bieden aan zestien passa- consortium van buitenlandse ban- giers, en twee kleine vliegtuigen, ken zal de financiering overnemen, Wil de HAL vliegtuigen met een zo 'heeft directeur-eigenaar Theo capaciteit van 150 stoelen gaan in- Schols gisteren bekendgemaakt. zetten, zoals Schols van plan is, De Norleas-groep had de HAL dan zal daar goedkeuring van de geld geleend voor de aanschaf van minister van verkeer en waterstaat BINNENLAND ECONOMIE twee vliegtuigen van het type r nodig zijn. De vergunning van ATR-42. Schols verklaarde eind de HAL staat nu nog slechts het ge- oktober, drie dagen voor de afleve- bruik toe van vliegtuigen met de aandelen hebben gaan uitvoeren. Als lijndienstbe- gevraagd, de aanstelling stemmingen heeft hij daarvoor eigen directeur hebben geëist en Barcelona en Madrid alsmede Ro- DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) stelt eenmalig 80 miljoen ter beschikking om de pro blemen op te lossen rond de invoe ring van de Wet op de Bejaar denoorden. Aanleiding zijn de vele berichten over tekorten en drei gende sluitingen, waarover de Tweede Kamer de bewindsman een reactie had gevraagd. Volgens Brinkman zyn in de eer ste plaats provincies en gemeenten verantwoordelijk voor een goede gang van zaken by de bejaar denoorden en zijn deze overheden ook voor een belangrijk deel schul dig aan de huidige problemen. Zo schort het nogal aan vaststelling, inning en afdracht door de ge meenten van de bijdragen van de bewoners van bejaardenoorden. Daarmee is jaarlijks ongeveer 1,8 miljard gemoeid. Door vertraging bij de inning kunnen de bejaardencentra in de problemen raken, erkent Brink man. Maar hij wil daarvoor geen blijvende financiële maatregelen nemen. Hy bepleit dat de gemeen ten meer aandacht besteden aan een goede uitvoering van de bijdra geregeling. Dat er in veel provincies plannen zijn voor de sluiting van bejaar denoorden is volgens Brinkman niet het gevolg van zyn bezuinigin gen. Voor 1987 is op zyn begroting zelfs 73 miljoen extra uitgetrokken voor de bejaardenoorden. De ver deling van dit bedrag ondergaat echter in de loop van de tijd veran deringen. Dat gebeurt op verzoek van de provincies zelf die op deze manier de ongelijke spreiding van bejaar denoorden over het land willen rechttrekken. Maar dat kan alleen als in de ene provincie tehuizen sluiten zodat elders nieuwe kun nen worden gebouwd. Brinkman zegt verder dat de berichten over massale sluiting van bejaardenoor den sterk overtrokken zijn. tevens verpanding van de aande len hebben gevraagd alsmede de Milaan gevraagd. Het is echter nog maar j- net xs ecnier nog maar zeer de "•w* «=v we'» eigen airec- vpaag Qf de Rjjksiuchtvaartdienst den voor 'redelijke en logische prij- aanstelling 'Schols verklaarde een overval od dcze wensen zal honoreren. Op dit BEIROET- De Libanees Hoessein Mokalled (midden) heeft acht van zijn elf kinderen te koop aangebo- deze vermoedde wilde hy niet zeggen Volgens Schols is de HAL eer goedlopende onderneming. In ok- Norwich, sinds kort naar de Parijse luchthavens De Gaulle en Orly en naar Frankfort. Begin volgend jaar wordt Zürich in het routenet opge- De 43-jarige mechaniciën uit Arab Salim (87 kilometer van Bei roet) ziet geen andere mogelijkheid om zijn kroost nog uitzicht op uit weg te bieden op een behoorlijk be staan in het door oorlog en econo mische crisis geteisterde Libanon. ITveSTttr^ noiron ^s Schols wensen door tweede ATR^4^echter^einig^^d £nnèbÏL^nchen neming vin een Noorse verzeke- 6en bljkomen' ringsgroep, een aandeel van 55 pro- cent. De overige 45 procent zijn verdeeld onder de Banque de Suez en de Franse Societe Generale. Volgens Schols zullen binnen 14 dagen tot drie weken alle financie ringen van de Norleas-groep - ook die van de Algemene Bank Neder land, waar de HAL een lopend kre diet heeft - worden ingelost door de nieuwe financier. Hij wilde geen BEIROET (AP) - Arafat-getrouwe Palestijnse guerrillastrijders hebben nadere mededelingen doen over de gisteren hun kampen bij de havenstad Sidon in het zuiden van Libanon bankinstellingen die zijn betrok- verlaten en de sji'itische stellingen in de heuvels rondom bestormd, ken bij het consortium dat de fi- Na een spoedberaad in de Syrische hoofdstad Damascus maakte Dru- nanciering overneemt. Ook over de zenleider Walid Jumblatt, een vroegere bondgenoot van PLO-leider Ara- totale financiering wilde hij geen fat- bekend dat hij bereid is de sji'itische Amal te helpen in de strijd, nadere informatie verstrekken. In een communiqué erkende Amal-leider Nabih Berri dat de strategi- Het zou gaan om een bedrag van scbe Magdousjeh heuvels ten zuidoosten van Sidon in handen van de 179 miljoen dollar. Palestijnen waren gevallen. De politie zei dat de Palestijnen eerst felle ru* beschietingen hadden uitgevoerd op de sji'itische stellingen en dat daar- PiS v/ngdP iTR 49 tnp" na bonderden guerrillastrijders uit de kampen waren gestormd, ctpiipn X-p Hp Volgens de verklaring van de Amal trachten de Palestijnen 'niet alleen fn maart 1988 ^ï^ffebrifik wU heb Libanon te veroveren °m er een Palestijns kanton van te maken, maar in maart 1988 in gebruik wil heb- ook om een alternatief Palestijns thuisland te vestigen.' aanrfnfw^fa Amal Probeert al anderhalf jaar te voorkomen dat de PLO van Arafat fn Ha ^aran aa/M Ha Har «w weer een machtsbasis opbouwt in het zuiden van Libanon. De Druzen tadrla"AknVl0H° tot dusver afzijdig van de gevechten. Vandaag begint Sowjet-leider Gor- Het heeft ook de steun nodig van batsjov aan zijn vierdaags bezoek de Russen nodig als tegenwicht op aan India. Er is met zijn gastheer de invloed van de Amerikanen in premier Rajiv Gandhi heel wat te Pakistan. De Amerikanen zijn de bespreken. Naast de wederzijdse wapenleverancier van Pakistan, betrekkingen, waarbij vooral aan- een traditionele vijand van de In dacht zal worden besteed aan de dia. handel, zullen de twee regerings leiders internationale kwesties als Maar anderzijds is India geen vrede en veiligheid en Afghanistan volgzame bondgenoot van het onder de loep nemen. Kremlin. Hoewel premier Rajiv Gandhi tot dusver nooit openlijk de bezetting van Afghanistan door Russische troepen heeft veroor deeld, heeft hij toch verscheidene malen een oproep gedaan tot de leiders in het Kremlin om hun troe pen uit dat land terug te trekken. Als dat zou gebeuren zouden de Amerikanen wellicht hun enorme wapenleveranties aan generaal Zia ul-Haq van Pakistan verminderen, waarmee de dreiging uit het buur land zou afnemen. door Bob Mantiri Moskou en New Delhi onderhou den al sinds jaren goede betrekkin gen. Beide landen hebben in 1971 een vriendschapsverdrag met el kaar gesloten dat inhoudt dat de twee landen elkaar te hulp zullen schieten wanneer zij worden aan gevallen. De Sowjet-Unie is een na tuurlijke bondgenoot van India vanwege het buurland China waar New Delhi in het verleden vaak mee in de clinch lag. Diplomatieke New Delhi verwachten dat Gor batsjov tijdens zijn bezoek aan New Delhi belangrijke uitspraken zal doen ten aanzien van mogelijke terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan. Rajiv Gandhi zal, zo wordt verwacht, Gorbatsjov ook polsen over zijn plannen om de betrekkingen met China weer te herstellen. Ongebonden Voor Moskou is het belangrijk om op goede voet te blijven staan met India. Dit land speelt een pro minente rol in het blok van onge bonden landen. Het is bovendien een van de belangrijkste han delspartner van de Sowjet-Unie. Partijleider Gorbatsjov streeft naar uitbreiding van deze handel, maar Rajiv Gandhi daarentegen is daar niet zo op gebrand omdat hy zijn neutrale positie niet op het spel wil zetten. Wel heeft India in de loop van de tijd veel wapens en vliegtuigen uit de Sowjet-Unie betrokken, maar het heeft er tot de laatste cent voor betaald. Het land staat daarvoor niet in het krijt bij het Kremlin. Hoewel de twee landen een ver drag met elkaaf hebben gesloten, heeft de Sowjet-Unie tot dusver zich nooit ingelaten met de binnen landse politiek van het land, zo zeggen Indiase diplomaten. Aangenomen wordt dat Gorbats jov zijn Indiase collega zal informe ren over de resultaten van het ge sprek dat hij in Reykjavik had met de Amerikaanse president Reagan. Premier Gandhi is een van de zes regeringsleiders, die onlangs een dringend beroep heeft gedaan op zowel de VS als de Sowjet-Unie om het aantal kernwapens te vermin deren. Diplomatieke waarnemers ver wachten tenslotte, dat Gorbatsjov in New Delhi zal bekendmaken of de Sowjet-Unie na 1 januari het ne men van kernproeven zal hervat ten. Zoals bekend kondigde Mos kou vorig jaar eenzijdig een mora torium af op kernproeven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13