Clubs moeten onschuld aantonen 5 0 T Stuntje Vermin tegen Dibman op WKdammen Stelende coach negen jaar gevangenis in Duizend Portugezen naar het Oosterpark Sowjet-schakers in achtervolging Voortaan omgekeerde bewijslast in betaalde voetbal Zaterdag debuut McGee Van Basten mist twee interlands Spanje-Oranje Huijbregts: meer 'speelruimte' DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 11 GRONINGEN (ANP) - Alexander Baljakin heeft in de twaalfde ronde van het WK-damtoernooi in Gro ningen opnieuw hard toegeslagen, i sterk gespeelde partij de Nederlander goed in de proble men kwam. Het vereiste wel grote nauwkeurigheid maar dat was Bal jakin toevertrouwd. Ik heb het al eerder geschreven: het dramatische van het vader landse topvoetbal is dat de meest opmerkelijke dingen niet meer op de grasmat gebeuren (zie Neder land-Polenmaar elders. Interessant is met name wat ze in het schijnbewegingen-centrum Zeist uitspoken, hoe krachtig de supporters in en buiten het sta dion huishouden en (het laatste, maar zeker niet het minste) met wie de weinige voetballers van klasse die ons nog resten in nachtelijke uren in hotelbars con- sloeg hij de Nederlandse debutant MINSK (ANP) - In de tweekamp Gerard Jansen en bleef daardoor samen met de Nederlandse kam pioen Rob Clerc aan de leiding. Clerc won moeizaam maar gedeci deerd van de Belg Casaril. Oud-wereldkampioen Jannes van der Wal liet een overwinning aantekenen tegen de Afrikaan Ma- codou N'Diaye en evenaarde als enige achtervolger de produktivi- teit van de beide koplopers. Sow- jetkampioen Alexander Dibman raakte verder achterop omdat de wereldtitel dammen voor i in Minsk heeft de 18-jari- ge uitdaagster Zoja Sadowskaja na zes partijen haar voorsprong op de 22-jarige titelverdedigster Elena Altsjoel behouden. De zesde partij eindige in remise. Sadows kaja leidt halverwege de match met 8-4. Tot teleurstelling van het pu bliek en van Rob Clerc moest Jan- TT Tr sen na zes uur spelen het vermoei- Hans Vermin hem op miraculeuze de hoofd buigen. Baljakin hield wijze van winst afhield. De twee met deze overwinning niet alleen resterende overwinningen in deze ,de gedeelde leidersposiüe vast, ronde kwa/nen op naam van Sow- jetgrootmeesters. Wereldkam pioen Anatoli Gantwarg kwam te gen Autar tot zijn eerste zege, ter wijl Korenevski van de Fransman Guinard won. Intensiever Het Sosjetkwintet laat niets aan het toeval over. Het is evenals zijn begeleiding in de ochtenduren ner gens bereikbaar en hun voorberei ding lijkt intensiever dan die van de Nederlanders, die tot kort voor de partij met bondscoach Harm Wiersma spelsystemen doorne men. Bovendien hebben de meeste Sowjetgrootmeesters steun aan el kaar, terwijl in het Nederlandse kamp de Friese oud-wereldkam- pioen zijn aandacht veelal moet verdelen over alle vijf kandidaten. Dat verschil in begeleiding lijkt konsekwenties te hebben. Zo kreeg gisteren Hans Vermin alle aandacht voor zijn duel met Ale xander Dibman. De in Zwitserland werkende Nederlander ging krach tig in de aanval in het centrum, maar werd geconfronteerd met een uitgedunde lange vleugel. Dibman brak daar uiteindelijk ten koste van een schijf door naar dam. Het einde leek nabij, maar J/ermin knokte door en peuterde er toch nog een verrassende puntendeling uit. De duidelijk teleurgestelde Sowjetkampioen raakte zodoende nog een punt meer achter op de koplopers, die beiden wonnen. Rob Clerc had zich terdege ver diept in het spel van de Belgische kampioen Patrick Casaril, die tot in het gevorderde middenspel overeind bleef. Toen het op echt denkwerk aankwam, restte de Belg nog slechts luttele seconden voor een aantal zetten en in die fase bleek Clerc duidelijk de sterkste. De overwinning van de Nederland se kampioen stelde Baljakin op de proef. De in Archangelsk wonende 25- jarige Sowjetgrootmeester - die na dit toernooi overweegt naar het damcentrum Minsk te verhuizen - had tegen Gerard Jansen een wel iets makkelijker hanteerbare stel ling, omdat de 22-jarige debutant al vroeg een randschijf op 36 kreeg opgedrongen. Maar pas na de eer ste tijdnoodfase werd duidelijk dat maar liep in theorie twee punten op Clerc uit. Hij heeft immers al twee Nederlandse spelers versla gen - Clerc kwam tegen zijn vier landgenoten niet verder dan remi se - en Clerc moet nu in de hem nog resterende vier partijen tegen Sow jetgrootmeesters dezelfde score zien te behalen. Komende donder dag treffen beiden elkaar in de vijf tiende ronde. Van de achtervolgers zag alleen Van der Wal kans tot winst te ko men. De oud-wereldkampioen speelde weer als vanouds, creëerde zoveel problemen en valkuilen op het bord, dat het alleen verbazing wekte dat de Afrikaanse nummer twee Macodou N'Diaye nog bijna vijf uur stand hield. De spelers van Vitoria Guimaraes in training in het Oosterpark. Op de voorgrond v. l.n.r Nkama en Artur en Paulinho Cascavel. (foto anp> GRONINGEN (GPD) - Voor het eerst wordt een complete wedstrijd van FC Groningen rechtstreeks door de televisie uitgezonden. De NOS brengt FC Groningen-Vitoria Guimaraes morgenavond op het scherm. De uitzending van dit duel in de achtste finales om de UEFA Cup begint om vijf voor acht op Nederland 2. Evert ten Napel is de commentator. Studio Sport wilde zich aanvankelijk beperken tot een samenvatting van een half uur. Toen Veronica interesse toonde voor een directe uitzen ding wijzigde de sportrededactie van de NOS haar standpunt en ontstond er overeenstemming over een live-reportage. Het Oosterparkstadion is nog niet volledig uitverkocht. Gisteren kwa men vele aanvragen binnen van Portugese gastarbeiders uit België. Vol gens manager Ton van Dalen zullen zeker duizend Portugezen Vitoria Guimaraes aanmoedigen. Onder het publiek bevindt zich ook de schaats kernploeg met Hein Vergeer en een groot aantal deelnemers aan het WK dammen. FC Groningens trainer Rob Jacobs kon reeds gisteren de opstelling van zijn elftal bekendmaken. Door de schorsing van René Eykelkamp heeft hij trouwens weinig keus. Claus Boekweg, die drie competitieduels aan de kant moet blijven, neemt de vrijkomende plaats in. De opstelling is: Storm; De Wolf; Mason, Boekweg, Verkuyl; Van Dijk, Olde Riekerink, Van den Berg, Roossien; De Koek, Houtman. DOEBAI (Rtr./AFP) - De Sowjet- schakers hebben maandag op de negende dag van de Olympiade ken partij winstkansen tegen Portisch. Bij de verbeten de achtervolging ingezet Sowjet-Unie de voorsprong. Door alternatief voor de officiële schaak olympiade in Dubai, vergrootte de raël is uitgesloten. op koploper Engeland. Frankrijk werd in Doebai met 3l/z tegen Vz punt verslagen. De inspanningen leverden de Russen slechts een halfje op, want Engeland haalde onverwacht fors uit tegen Bulga rije (3-1). Ook de Amerikanen ble ven de Russen voor. Zij braken te gen de Hongaren af op de voordeli ge stand van 2-1, met in de afgebro- overwinning van oud-wereld kampioene Nona Gaprindasjvili op de Westduitse Bettina Trabert wonnen de Russinnen met 2-1. On danks de nederlaag (1-2) tegen Po len behield China de tweede plaats op anderhalve punt achterstand. In Jeruzalem begon gisteren c Aan het 17 dagen durende toer nooi doen elf grootmeesters mee, onder wie de Nederlander Genna Sosonko en ex-wereldkampioen Viktor Kortsjnoi. De schaakolym piade in Dubai wordt geboycot door Nederland, Zweden, Noorwe gen en Denemarken uit protest te- Eerst hadden we dat gedonder jaag met Van Basten. Hééft-ie al getekend voor een Italiaanse club of moet-ie dat nog doen? En dan nu Gullit. Heeft-ie in de nacht van woensdag op don derdag te ja of te nee in het Am- stelhotel gesproken met Milaan- voorzitter Berlusconi? De vraag stelling lijkt me iets voor een poli tieverhoor en de meeste inter views met de PSV-er speelden zich ook in die sfeer af. Zondag avond werd hij in Studio Sport aan de tand gevoeld door Theo Reitsma. Gullits alibi voor die woensdagavond ("Ik was mijn dochtertje aan het ophalen") was zo onthutsend zwak dat het bijna geloofwaardig was. Als je de zaak wilt bedotten, kom je im mers wel met wat beters. Maar latere uitspraken ("Er komen zó veel mensen aan je deur") wezen weer op gedraai. Als acteur zat Gullit nog op- het peil van de on derbond, als u het mij vraagt. Nog even iets over de transfer som die in de zaak-Gullit hard nekkig de ronde doet, want wij Nederlanders praten tenslotte graag over geld, vooral als het te veel is. Twintig miljoen. Toegegeven, als het op voetbal en wielrennen aankomt, hebben Italianen een imposant hoge graad van gekte bereikt. Maar dat ze nu al bereid zouden zijn een dergelijk fortuin neer te tel len voor iemand als Gullit, is toch wel heel kras. Want wat kan-ie? Hele mooie doelpuntjes maken te gen minimumlijders-ploegies als Haarlem, Heracles en FC Utrecht, zeker, maar het is voor alsnog de vraag of hij in het in ternationale grote-mensenvoet- bal een wedstrijd naar zijn hand kan zetten. Dat zien die lui toch ook, denk je dan. Tijdens Nederland-Polen was Gullit een tamelijk gewone spe- WIM ROOZEN Ier. Wat zei hij na afloop? "In sommige wedstrijden zit niet meer dan 0-0 en daar moet je te vreden mee zijn". Een echte ve dette had liever geknarsetand dat je het tot achter Warschau kon horen dan toegegeven dat een doelpunt niet tot de mogelijk heden behoorde. Twintig miljoen? Voorlopig houd ik het er maar op dat de li res wat slordig zijn omgerekend. Roozen Eind vorige week overleed Wim Roozen, oud-midvoor van Haar lem en in de jaren 1946-47 ook van het Nederlands elftal. In die tijd woonde ik in Haarlem en hij behoorde tot de helden uit mijn jeugdjaren. Roozen was een lange, magere, watervlugge midvoor. Hij kon iets dat niet aan te leren valt: binnen vijf, zes meter op topsnel heid liggen. Zo heeft hij vele de fensies ontwricht en gespleten. Roozen had nog een specialiteit: koppen. Maar weinig spitsspe- Iers hebben, voor en na hem, zo vaak met het hoofd gescoord als hij. In zijn club maakte hij doel punten bij de vleet, in het Neder lands elftal kwam hij wat dat be treft niet uit de verf (één treffer in zes wedstrijden). Hij was een typische clubman die vrienden rond zich nodig had om te kun nen uitblinken. Roozen herinner ik me ook als een uitermate faire sportman. Hij maakte vrijwel nooit een overtreding. Een paar jaar heeft hij in Haarlem nog betaald ge speeld, d.w.z. hij speelde in het se- mi-profvoetbal, maar wenste geen betaling aan te nemen. Een jaar of zeven geleden ben ik een middag bij hem op bezoek ge weest de held revisited) en vroeg hem waarom hij dat niet wilde. Voetbal, zei hij, was een vrije tijdsbesteding, een liefhebberij. Hij wilde niet dat derden via een contract over zijn vrije tijd zou den beschikken, ook al ontbrak hij met zijn zeer serieuze sportop- vatting vrijwel nooit op een trai ning. Het ging om het principe en daarmee viel niet te sjoemelen. Bij zijn dood bleek zijn naam tot mijn verbazing Roosen te zijn. Ik meende dat het om een fout van het ANP ging, maar sportre dacteur Wim van Hemert be- zwoor me dat de naam goed was gespeld. In het telefoonboek stond hij met een s en ook de Afdeling Haarlem van de KNVB waar Roozen ruim 25 jaar administra teur was, kende geen twijfel: met een s. Ik heb kranten, tijdschriften en sportboeken uit de jaren veertig en vijftig er op na geslagen, ook een uiterst secuur man als Van Emmenes geraadpleegd. En die gaven de naam zonder uitzonde ring met een z. Ik kan dus niet anders concluderen dan dat zijn naam zijn hele sportieve leven lang verkeerd is geschreven Cijfers De Haarlemse opvoedkundige Herman van der Meer heeft een onderzoek ingesteld naar de mas sale terugloop van jeugdleden bij de KNVB. Die kan naar zijn me ning maar in beperkte mate wor den toegeschreven aan het dalen de geboortecijfer, aldus een be richt in de Volkskrant. Van der Meer sprak met 660 jongens (10-18 jaar) in zes grote steden. De belangrijkste redenen waarom jongens zich van het voetbal afkeerden, bleken de vele afgelastingen van wedstrijden en trainingen (36%) te zijn en verder het vandalisme 45%). Elf procent haakte af wegens school of vriendin, 8% vond het voetbal len te duur. Van de afvallers ging ruim 80% naar een andere sport, het merendeel naar tennis. Als de trend zich doorzet, zal het huidige ledental van de KNVB in de jaren negentig ge halveerd zijn. Cijfers die te den ken geven. RUUD PAAUW i internationaal schaaktoernooi als gen de uitsluiting van Israël. ZEIST (GPD) - In een uiterste poging het voetbalvandalis me in ons land een halt toe te roepen, hebben de betaalde clubs zich gisteravond schoorvoetend geschaard achter een even pijnlijk als verstrekkend voorstel van het sectie- bestuur. Met het mes op de keel en met een proeftijd van een jaar gingen de clubs unaniem akkoord met een wijzi ging in het tuchtreglement, waarbij er voortaan sprake is van een omgekeerde bewijslast. Naar de praktijk vertaald betekent dit dat de in staat van beschuldiging gestelde club zjjn onschuld moet bewijzen in plaats van andersom, zoals tot nu toe het geval was. „Het is een uiterste poging", hield voorzitter André van der Louw het MOSKOU (DPA) - Valentin Geras- voetbalparlement na het besloten simov, één van de coaches van de deel van ruim twee uur en een voetbaljeugdploeg van dfe Sowjet- schorsing voor, „om de gruwel met Unie is tot negen jaar gevangenis- eigen middelen te bestrijden". Het ■straf veroordeeld. Gerassimov werd bestraft wegens diefstal - de eerste keer sinds r senheugenis dat de discussie i Volgens het dagblad Izwestia, afgaande aan de besluitvorming dat melding maakte van de straf, achter gesloten deuren werd afge- heeft Gerassimov schoenen en handeld. Een bewijs te over hoe shirts geleverd door een Westduits zwaar de meeste clubs aanhikten bedrijf, verduisterd. De kleding tegen de aanpassing van het tucht- werd door de trainer op de zwarte reglement, dat in feite haaks staat markt verkocht. Bij huiszoeking zijn woning vond de politie een be- drag van 50.000 roebel. Het geld is de sectievoorzittër in beslag genomen. op de rechtspraak in ons land. „We beseffen ons terdege", had een voorover leg het bestuur van de FBO (fede- HAARLEM (GPD/ANP/SID) - tie mag komen in het UEFA-beker- Paul McGee maakt zaterdagavond duel tegen Guimaraes. in Deventer tegen Go Ahead Eagles zijn debuut bij Haarlem. Gisteravond liet de 31-jarige ex- Ierse international telefonisch van- o uit zijn vaderland weten, dat hij ak- de winterpauze wel koord gaat met de aanbieding van de Nederlandse eredivisieclub. Vanmorgen is dat bevestigd door Galway United, de club waar McGee onder contract staat. Morgenavond komt de Ierse spits aan in Nederland. Donderdag zal de verbintenis, die loopt tot aan het einde van het seizoen '87-'88, schriftelijk worden bekrachtigd. Welk bedrag met de overgang ge moeid is, wenst het bestuur van Haarlem niet bekend te maken. FC Köln, mo menteel een kleine middenmoter in de Bundesliga, gaat, in tegen stelling tot het Nederlands elftal, in Zuid- Amerika. De club speelt een toer nooi in Mar del Plata met Indepen- diente, Boca Juniors en River Pla te, de houder van de Zuidameri- kaanse voetbalbeker. Na Argenti nië zal Keulen ook nog twee wed strijden spelen in Brazilië of Co lumbia. Ook in Oost-Duitsland vliegen trainers buiten, ratie van clubs) al voorgehouden, „dat er nadelen aan verbonden zijn. Daarom hebben we ook de af spraak gemaakt dat deze regle mentsbepaling volgend jaar op nieuw op de agenda wordt ge plaatst en dat er dan een nieuwe discussie zal plaatsvinden. Eventu eel tegelijk met een gesprek over de ervaringen van het pasjessys teem, waarvan we nu nog niet we ten of dat wordt ingevoerd". Stap verder Als gevolg van de gebeurtenis sen twee weken geleden bij Excel- sior-FC Den Haag, waarbij de ver zorger van de thuisclub vanaf het tribunevak met Haagse supporters werd verwond aan het hoofd, ging het sectiebestuur nog een stap ver der. Tot nu toe kon alleen de thuis- spelende club verantwoordelijk worden gesteld voor ongeregeld- Overleg aan de bondstafelin Zeist. Jan Huijbregts, André van der Louw en Jacques Hogewoninq luisteren heden die een regelmatig verloop naarresp.Henk.Hut(staandlinks)enFortunaSittard-voorzitterBoeUs(staandr) if„t„ANPi de wedstrijd in de weg ston- whoawi-j den. Met de toevoeging nieuwe paragraaf kan de betrok- aftreden als de clubs het licht niet ken club daarvoor nu verantwoor- op groen wilden zetten. „Het i; delijk worden gesteld. Of die nu uit ze taak c te zorgen dat dan wel thuis speelt. Het sectiebe- waarborgen worden geschapen zo normaal mogelijke i'n club de licentie te ont- voortzetting van de competitie te komen. Daarom zijn deze maatre gelen even pijnlijk als noodzake lijk. We zouden naar de buitenwe reld toe te kort schieten als we niet Die uitbreiding van het tucht reglement kon geen genade vinden de ogen van de spelersafgevaar- doen wat binnen ons bereik ligt o het de digden (Koevermans en Reijn: club niet goed gaat. Legerclub Vor- se)- FC Utrecht-voorzitter Theo warts Frankfurt heeft coach Peter Aalbers en, bijna vanzelfsprekend, Ukrow ontslagen. Vorwarts had in Dé Stoop van FC Den Haag. Stoop de eerste elf wedstrijden van de onderkende de „moeilijke situatie Bondscoach Rinus Michels heeft twee wijzigingen aangebracht in het Olympisch elftal dat dinsdag avond in Den Bosch oefent tegen de eredivisieclub van die naam. De aanvallers Boerebach van Go Ahead Eagles en Lengkeek van Sparta moesten met blessures af zeggen. Hun plaatsen worden inge nomen door Van Velzen van RKC en Eykelkamp van FC Groningen. Laatstgenoemde werd opgesteld, omdat hij woensdag voor zijn ei gen club wegens schorsing niet ac- competitie slechts één keer gewon- Ukrow wordt voorlopig waarin we met FC Den Haag zeild zijn geraakt" en begreep ook Erich Hamann. vangen door zijn assistent majoor opperbest dat „die moeilijkheden hebben geleid tot dit voorstel. De intentie kan ik best begrijpen, maar het blijft onacceptabel voor een clubbestuur dat zoveel tijd en geld investeert om het vandalisme tegen te gaan. Daarom kan ik mij hier niet mee verenigen". Doordat Stoop weinig tot geen der LFC-Lugdunum voor beker LEIDEN - Vanavond wordt op het veld aan de Boshuizerkade de be- bijval kreeg, verliet André kerwedstrijd LFC-Lugdunum ge- Louw als de grote winnaar de speeld. Om 20.00 uur wordt afge- rathonzitting trapt. Zeist. Tevoren had de sectievoorzitter gedreigd met het vandalisme tegen te gaan. We hebben echter niet de arrogantie dat daarmee het lek boven is". In zijn politiek geladen ope ningswoord attaqeerde Van der Louw fel de overheid en de minis ter van justitie in het bijzonder. Het kabinet verweet hij verkeerde bezuinigingsmaatregelen waar het ging om het buurt- en clubhuis werk, de aanval op minister Kort hals Altes was nog heviger. „De ingetogenheid waarmee de KNVB reageert als een burgemees ter een wedstrijd verbiedt, die in getogenheid mis ik bij anderen. Als de minister vervuilers zoekt, moet hij ergens anders zijn. De be perktheid van zijn benadering is onthutsend. Het gaat niet meer om de vraag hoe het vandalisme moet worden bestreden, maar wie de kosten betaald. De vervuilers kun nen doorgaan, de clubs betalen. Het is deprimerend", aldus de ex- bewindsman, „hoe de discussie zo verengd wordt tot een financiële aangelegenheid" Ter bestrijding van het vandalis me heeft de commissie marketing van de FBO een plan ontwikkeld om posters van twee bij drie meter te laten maken, die op de NS-sta- tions zullen worden aangebracht. Het ligt daarbij in de bedoeling de spelers per regio te selecteren, met op de posters teksten als „Door schade en schande wordt niemand wijs" en „Wie een rel schopt wint toch nooit". Van der Louw is ervan overtuigd dat die pr-campagne een positieve uitwerking zal hebben op het voetbalpubliek en zegde daar om de financiële medewerking toe. AMSTERDAM (ANP) - Marco van Basten mist de komende maanden twee interlandwedstrijden van het Nederlands voetbalelftal. De 22-ja- rige spits van Ajax laat zich 15 de cember in het Academisch Me disch Centrum van Amsterdam opereren aan het enkelgewricht van het linkerbeen. Van die blessu re ondervindt hij al geruime tijd hinder. „Het gaat feitelijk om het wegha len van botsplinters", vertelde Ajax-fysiotherapeut Pim van Dord vandaag. „Zo'n operatie vergt doorgaans een herstel- en revalida- tieperiode van zes tot acht weken. Voor Ajax is het belangrijk, dat Van Basten de eerste competitie wedstrijd na de winterstop fit is". Het Nederlands elftal speelt 21 december in en tegen Cyprus zijn derde duel in de voorronden om het Europees kampioenschap. Pre cies een maand later volgt in en te gen Spanje een vriendschappelijke ontmoeting. „Cyprus komt zeker te vroeg", zei Van Dord. „Zoals het er nu naar uitziet, geldt dat ook voor de wedstrijd tegen Spanje". ZEIST (GPD) - Het Nederlands elftal speelt op 21 januari een oefe ninterland in en tegen Spanje. Dat werd gisteravond bekend gemaakt tijdens de vergadering van de sec tie betaald voetbal. De plaats waar gespeeld wordt is nog niet bekend. ZEIST (ANP) - Het sectiebestuur betaald voetbal heeft van de algemene vergadering groen licht gekre gen bij het vaststellen van data van wedstrijden met verhoogd risico. Op deze wijze hoopt competitieleider Jan Huijbregts, tevens secretaris van het sectiebe stuur, met name de burgemeesters tegemoet te ko- Het sectiebestuur zal, indien een burgemeester niet akkoord gaat met een gekozen datum, van geval tot geval bezien of er alternatieven zijn. Daarbij is geko zen voor vijf mogelijkheden. De eerste, uitstel binnen de lopende periode, is van toepassing geweest bij het duel Sparta-FC Den Haag, dat is verschoven r februari. De tweede keus is een wedstrijd elders te laten spe len. De derde is het omdraaien van de ontmoeting, zodat de tegenstander eerst thuis speelt. De vierde is het vervroegen van het aanvangstijdstip bij avond wedstrijden, zoals zaterdag bij het duel PEC Zwolle- Ajax, dat om 17.00 uur begon. Het vijfde alternatief geldt als uiterste maatregel: als de vier eerder genoemde alternatieven niet kunnen doorgaan, zal het sectiebestuur besluiten de wedstrijd zonder of met een beperkt publiek te laten spelen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11