CDA wacht hoorzitting pensioen af PSP last pauzejaar in voor bezinning 'Egoïsme dreigt bij cao's' Lubbers: bezoek Moskou was nuttig Importverbod voor mosselen Waddenzee CPB: pensioenpremies kunnen de komende jaren fors lager Tsjechische partijkrant neemt Bernliard op korrel MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 Partijen terughoudend over Rost (vervolg van pagina 1) UTRECHT/HILVERSUM (ANP/GPD) - Intriest en weer zinwekkend. Zo noemde CDA-fractieleider De Vries zater dag het gedrag van de weduwe van NSB-voorman en voor malig kamerlid Rost van Tonningen. Hij noemde het ver zet tegen het staatspensioen dat de weduwe op grond van het parlementaire verleden van haar man ontvangt, 'vol strekt begrijpelijk'. Anderzijds wacht het CDA met een standpunt over intrekking ervan tot na de hoorzitting die er vandaag over wordt gehouden. Het CDA-kamerlid De Boer deelde daarentegen gistermiddag voor de NCRV-radio al mee dat hij voor in trekking zal stemmen. Als daar ge legenheidswetgeving voor nodig is, dan moet dat maar, vindt hij. Premier Lubbers zei dat het kabi net bereid is de Tweede Kamer te volgen wanneer deze het pensioen wil intrekken. Hij merkte daarbij op de daarvoor noodzakelijke spe ciale wet 'teveel eer' voor de wedu we te vinden. PvdA-fractieleider Kok zei voor de NCRV-radio niet vooruit te willen lopen op het over leg in zijn fractie. Zaterdag zeiden Weisglas (WD) en Ter Beek (PvdA) voor de VARA-radio voor stander te zijn van intrekking. T ransplantaties van hart blijven onder de raming UTRECHT (ANP) Dit jaar wor den in Nederland aanzienlijk min der harttransplantaties uitgevoerd dan was voorzien. Dat concludeert een adviescommissie van de Zie kenfondsraad over de subsidiëring van harttransplantaties in 1987 in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Dit jaar mochten de academi sche ziekenhuizen in Rotterdam en Utrecht 27 harttransplantaties uit voeren, maar dat worden er uitein delijk niet meet dan 20. De beide ziekenhuizen hebben voor het ko mende jaar om geld voor 46 trans plantaties gevraagd, maar de com missie vindt een totaal van 30 wel genoeg. De commissie vindt daar bij de begeleidingscommissie Harttransplantaties van de Ge zondheidsraad aan zijn zijde. Het Utrechtse ziekenhuis werkt samen met het academisch ziekenhuis Groningen en het AZR met het academisch ziekenhuis in Leiden en het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein. UTRECHT - Dat ook Nederland op het punt staat om het computertijdperk definitief binnen te treden, of eigenlijk al over de drempel daarvan is gestaptwas dit weekeinde in de Utrechtse Jaarbeurshallen goed te merken. De HCC-computerdagen trokken dit jaar opnieuw meer bezoekers dan in voorgaande jaren. De - in hoofdzaak mannelijke - bezoekers vergaapten zich aan de vele bits en megabits. Computers en de bijbehorende hard- en software vlogen als zoete broodjes over de toonbank. (foto ANP) Volgens een opiniepeiling in op dracht van de TROS-radio blijkt dat 80 procent van de Nederlan ders intrekking van het staatspen sioen wil. Van de ondervraagden is 75 procent het oneens met het ka binetsbesluit het staatspensioen te handhaven. Een nog groter deel vindt dat de Tweede Kamer, die deze week over de zaak praat, het staatspensioen moet terugdraaien. De sympathie voor het kabinetsbe sluit is nog het grootst bij de WD- aanhang (35 procent), terwijl van de PvdA-stemmers 18 procent het regeringsstandpunt onderschrijft. DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau vindt dat de pensioen premies in het bedrijfsleven de ko mende vier jaar met 2 procent om laag kunnen. Anders ligt dat bij het Onderkomen homo-groep belaagd ambtenarenpensioenfonds ABP. sioenfondsen zeer grote overschot- Het CPB vindt dat het rijk met de ten. In 1990 zelfs tegen de 60 mil- RIJSWIJK (ANP) - Mosselen uit het Westduitse deel van de Wad denzee mogen niet langer in Ne derland worden ingevoerd. Door de algengroei in dit deel vormt zich in de mossel een giftige stof die bij mensen tot maag- en darmklach ten kan leiden. Voor de mosselen uit de Nederlandse Waddenzee werd begin oktober al een con sumptieverbod afgekondigd om dezelfde reden. De mosselen worden nu voort durend gecontroleerd in speciaal aangewezen bewaakte percelen in de Oosterschelde. Pas als is vastge steld dat de giftige stof uit de mos selen is verdwenen mogen deze op de markt worden gebracht. Omdat in deze tijd van het jaar de stofwis seling bij de mossel trager is, ver loopt het uitscheidingsproces van deze stof langzamer dan anders. Uit Denemarken en Duitsland werd vorig jaar 400.000 ton mosse len ingevoerd op een totale Neder landse omzet van ruim een miljoen mosselton (een mosselton is 100 ki lo). Voorzitter Langstraat van het produktschap voor de visserij kon zaterdag nog niet aangeven of het invoerverbod tot schaarste aan mosselen zal leiden. Thans wordt onderzocht of uit Zweden mosse len kunnen worden ingevoerd. Het produktschap is daarmee erg voor zichtig omdat de kans bestaat dat met mosselen uit andere wateren nieuwe ziekten worden inge bracht, aldus Langstraat. Mede daarom worden geen mosselen uit Engeland ingevoerd. Gebleken is dat mosselen uit dit land besmet zijn met een voor de oester in de aanvragen van vergunningen kor- Oosterschelde gevaarlijke ziekte. tere procedures komen. Bestemmingsplan vaak overtreden door boeren AMSTERDAM (ANP) - Bestem mingsplannen voor landelijke ge bieden worden op grote schaal overtreden. Vooral boeren maken zich hieraan schuldig. Dit conclu deren ir. M. van Schaik en drs. M. Wingens van het Planologisch en Demografisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam na een onderzoek naar deze materie. Overtredingen van bestemmings plannen van 17 gemeenten werden door het tweetal onderzocht. Volgens de onderzoekers weten de grondgebruikers in de meeste gevallen niet dat zij in overtreding zijn. Gemeenten doen er daarnaast weinig aan overtredingen te voor komen. Als gemeenten al overtre dingen opsporen (13 procent van het totaal aantal overtredingen) leidt dat in minder dan de helft van de gevallen tot maatregelen. Het meest ovèrtreden worden aanlegvoorschriften. Het ging daarbij dan onder meer om het dempen van sloten, het egaliseren van grond, het scheuren van gras land en het verdwijnen van bomen en struiken. In twintig procent van de gevallen werden voorschriften in het kader van ruilverkavelingen overtreden, zo leerde het onder zoek. De onderzoekers pleiten er in hun onderzoek voor dat bij het EINDHOVEN (ANP) - Onbeken den hebben in de nacht van zater- w dag op zondag in Eindhoven de heidsbijdrage ruiten ingegooid van het onderko- door komen de ambtenarenpen- voorgenomen vermindering de premie-afdracht met 1,5 miljard gulden de grens heeft bereikt. Dat staat in een onderzoek van het Centraal Planbureau naar de positie van de pensioenfondsen dat vandaag is verschenen. Minis ter Ruding (fnanciën) heeft de af gelopen tijd gepleit voor een verla ging van de pensioenpremies, om zo de spaaroverschotten aan de economie ten goede te laten ko men. De ambtenarenbonden op hun beurt verzetten zich al jaren te gen bezuinigingen op de over- het ABP. Daar- PRAAG (AFP/Rtr) De Tsjechoslowaakse partijkrant Rude Pravo heeft zaterdag de toekenning van de Erasmus-prijs aan de dissident Vaclav Havel fors op de korrel genomen. De Rude Pravo hekelde daarbij het 'naziverleden' van zowel Havel als prins Bernhard, die op 13 november in Rotterdam de prys uitreikte. De toekenning van de prijs is volgens Rude Pravo eerder een erken ning van de 'anti-socialistische laster' van Havel dan van zijn toneelstuk ken. die 'veelal onbegrijpelijk' zijn. Daarnaast wordt Havels familie be schuldigd van collaboratie met de Duitsers tijdens de oorlog, door een paleis ter beschikking te stellen van de Gestapo en filmstudio's te laten gebruiken voor propagandadoeleinden van de nazi's. In die zelfde periode, zo vervolgt de Rude Pravo, 'verhulde Bernhard zur Lippe, als jong lid van de SS zijn sympathie voor de Reichsführer niet en was zijn naaste familielid Ernst zur Lippe een hoge nazi-partijfunctio- De toekenning van de prijs bewees, aldus het partijblad, dat 'sommige krachten in Nederland hun klassebelangen hebben doorgedrukt ten kos te van goede betrekkingen'. "Het is niet voor het eerst dat leden van diverse snobistische jury's, die blijk geven de vooruitgang vijandig ge zind te zijn, een vette beloning toekennen aan politieke en morele wrak ken onder het mom van prijzen", aldus de krant. van de homo-actiegroep de sioenen Roze Driehoek. Ook werd een plas- den. tic zak met paardemest naar bin nengegooid. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren meegedeeld. Vorige week kwam de Roze Driehoek in het nieuws toen be kend werd dat leden van de actie groep opnieuw van plan waren een eigen "voorlichtingsboekje" te ver spreiden onder leerlingen van de basisschool. In het verleden is dat ook al eens gebeurd. De politie be stempelt de inhoud van de boekjes als pornografisch. Onlangs werden dergelijke boek jes bij de Roze Driehoek in beslag genomen. Tot een daadwerkelijke verspreiding is het vorige week overigens niet gekomen, omdat de politie nadrukkelijk aanwezig was by de school waar de actie zou plaatsvinden. De plaatselijke afdeling van het COC is later door tientallen onge ruste en boze mensen benaderd. Deze belangengroep stelt het be treffende boekje wel aan oudere jeugd beschikbaar als daar nadruk kelijk om wordt gevraagd, maar heeft zich inmiddels gedistan tieerd van de actie van de Roze Driehoek. i gevaar, i i de bon- Volgens het CPB zijn er bij de bedrijfs- en ondernemingspen- jard, ondanks de teruglopende r testand. De vergrijzing werkt wel sterk door in de AOW-premie. In 2030 betaalt een werknemer - wan neer de ontwikkelingen gelijk ver lopen als in de afgelopen tientallen jaren - ruim eenderde van zijn bru- to-loon aan oudedagsvoorzienin gen. GIFTIGE BRAND - Zes Haagse brandweerlieden zijn gistermiddag in het ziekenhuis opgenomen, na dat ze bij het blussen van een brand dampen hadden ingeademd. Op het terrein van tennispark Berg en Dal raakte door onbekende oor zaak een schuurtje in brand. In dat schuurtje werd chloorbleekloog bewaard, een stof om de algen tus sen het gravel te doden. HILVERSUM (GPD/ANP) De PSP last een pauzejaar in. Een spe ciale commissie moet de doelstel lingen van de pacifistisch-socialis- ten onder de loupe nemen en een nieuw, wervend sociaal-econo misch programma op tafel bren gen. In het najaar van 1987 hakt de partij knopen door, zo besloot het UTRECHT (GPD/ANP) - Premier Lubbers heeft zaterdag gewaar schuwd tegen een sfeer van 'ieder voor zich' bij de cao-onderhande lingen. Op de partijraad van het CDA in Utrecht riep hij werkge vers en werknemers op vast te blij ven houden aan loonmatiging. Ge beurt dat niet dan worden de werk gelegenheid, de uitkeringsgerech tigden en de mensen met de laag ste inkomens daar het slachtoffer van, aldus Lubbers. De minister-president zei dat een half jaar na de verkiezingen de na tionale economie zich goed ont wikkelt. Maar hij bespeurt een groeiend egoïsme, zoals al bleek bij het mislukken van de besprekin gen tussen werkgevers en werkne mers om op landelijk niveau af spraken te maken. Toch zal ook de marktsector een bijdrage moeten UTRECHT (GPD) - Het bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse za ken) is een nuttige bijdrage ge weest aan het proces van wapenbe heersing. De gesprekken van het Nederlandse duo met de RuSsische leiders zijn fris, frank en openhar tig verlopen. Aldus premier Lub bers zaterdag, direct na zijn terug keer uit de Russische hoofdstad, op de CDA-partijraad. Hij stelde vast dat er zich in Mos kou geen wonderen hebben voor gedaan. Hij wëes er echter op dat van beide zijden de inzet was ge weest om in ieder geval iets te be reiken. De Tweede Kamer zal mo gelijk nog deze week debatteren over de reis naar Moskou. Het voornaamste onderzoek van ge sprek vormde de wapenbeheersing na de mislukking van de top op IJsland. "We hebben niet de illusie gehad dat we alles in anderhalve dag konden regelen", hield Lub bers zijn gehoor voor. "We hadden de wil om een bijdrage te leveren bij het vinden van oplossingen. We hebben ons eigen standpunt uitge legd en waren bereid goed te luis teren naar de argumenten van de gesprekspartners", zei hy. Bij de gesprekken met onder meer Sowjet-leider Gorbatsjov speelde de kwestie van de kruisra ketten, die Nederland eind 1988 wil plaatsen, een centrale rol. Lubbers en Van den Broek verwierpen in de gesprekken de politieke koppe ling tussen de raketten en het Amerikaanse ruimteschildproject (SDI). Maar Lubbers kon de Rus sen niet overtuigen het Nederland se standpunt. De delegatie hield de Sowjet-lei- ders verder voor dat het onverstan dig zou zyn te lang te wachten met Voordat premier Lubbers de CDA-partijraad verslag uitbracht van zijn reis naar Moskou, nam hij nog even de 'recensies' van de reis in de och tendbladen door. (toto ANP) het hervatten van de gesprekken, jov voorgesteld een verband te leg- "Het ijzer moet gesmeed worden gen tussen SDI en de verminde als het heet is. Wc hebben het ge- ring van de strategische wapens, voel dat het nu heet is", aldus Lub- omdat het ruimteschild bedoeld is bers in Utrecht. Hy heeft Gorbats- om de Verenigde Staten minder kwetsbaar te maken voor de Russi sche langeafstandsraketten. Dat zou SDI overbodig maken, zei de premier. Ook op dit punt konden de Ne derlandse en de Russische delega ties geen overstemming bereiken. Lubbers was echter niet pessimis tisch over het resultaat. "Ik heb ge noteerd dat de secretaris-generaal zijn dank uitsprak over de door ons verstrekte informatie. Daarnaast deed hy een oproep om de dialoog, ook in politieke zin, voort te zet ten". Mensenrechten Tijdens de gesprekken kwamen verder vooral de mensenrechten en andere humanitaire kwesties aan de orde. Daarby betreurde pre mier Lubbers de censuur van de Russische partykrant Pravda van zyn pleidooi joden uit de Sowjet- Unie te laten emigreren. Daaruit bleek dat op regeingsniveau wel over een groot aantal kwesties ge sproken kan worden, maar dat dat in de media zeker nog niet moge lijk is, zei hij. Met grote inzet pro beren de gemotiveerde nieuwe lei ders op buitenlandse en op econo misch terrein een nieuwe dyna miek te scheppen. Daarom is het belangrijk dat West-Europa geen confrontatie aangaat met de Sow- jets, maar voortdurend een appèl op hen doet. Uit het feit dat uit Lubbers' tafel rede belangrijke delen uit het ver slag waren weggelaten, conclu deerde de premier welke spanning er in Rusland bestaat over de wens veranderingen in het maatschap pelijk leven te realiseren. Hy wees daarby op de enorme verkrampt- heid die het communistische sys teem teweeg brengt. leveren bij het oplossen van het fi nancieringstekort door de lonen te matigen, zei hij. Bij het affluiten van nieuwe cao's moet voorts de bestrijding van de werkloosheid centraal staan. CDA-fractieleider De Vries eiste op de partijraad een harde aanpak van de werkloosheid. Hy vindt dat het kabinet moet aantonen dat het de komende vier jaar 2 miljard gul den heeft gereserveerd voor het scheppen van banen voor langdu rig werklozen. "We moeten de strijd tegen de werkloosheid niet laten verslappen. Zeker niet nu blijkt dat de werkloosheid thans langzamer begint te dalen dan eer der dit jaar". De Vries zei dat het karwei van het kabinet-Lubbers nog maar half voltooid is. Bij al het optimisme wordt dat nog wel eens vergeten. Van Velzen Ook het voorzitterschap van de 43-jarige Wim van Velzen uit Waal wijk is zaterdag zo goed als rond gemaakt. Hij werd bij acclamatie voorgedragen tot enige kandidaat opvolger van Piet Bukman, die mi nister van ontwikkelingssamen werking is geworden. Zijn defini- Parkeerfraude beloopt drie kwart miljoen ARNHEM (ANP) - De omvang van de vorige week aan het licht geko men fraude met parkeergelden in Arnhem blijkt aanzienlijk groter dan verwacht. In totaal werd voor meer dan drie kwart miljoen gul den aan parkeeropbrengsten ver duisterd door de acht parkeer wachters die in verband daarmee vorige week maandag door de poli tie werden aangehouden. De frau de is al in 1979 begonnen. Dit heeft een woordvoerder van de Arnhem se politie zaterdag meegedeeld. Uit het onderzoek is gebleken dat zeven parkeerwachters en hun opzichter door de fraude de afgelo pen vier jaar een illegale bijver dienste hadden van gemiddeld 2.800 gulden per maand. Volgens de politie werd de verduistering van parkeeropbrengsten op een structurele manier aangepakt: de bedragen die verdwenen hielden min of meer gelijke tred met het stijgen of dalen van de parkeerop brengsten. Dat is volgens de woordvoerder een van de redenen waarom de fraude zo lang onopge merkt bleef. De onregelmatigheden kwamen pas vorige week na een onderzoek door de gemeente aan het licht. Volgens de politie is de afgelopen jaren sprake geweest van een slecht functionerende controle op het werk van de parkeerwachters en op de verantwoording van par keergelden. tieve verkiezing volgt 31 januari, nadat de CDA-afdelingen hun schriftelijke stem hebben uitge bracht. Vice-fractievoorzitter van de CDA-fractie Eversdijk trok zich, nadat hij begin deze maand door een aantal (voornamelijk Friese) af delingen als tegenkandidaat voor Van Velzen naar voren was gescho ven, op de valreep terug. Eversdijk voornaamste motief was dat met zyn tegenkandidatuur de bloed- groepenstrijd weer op zou laaien (de protestant Eversdijk contra de katholiek Van Velzen). De partij raad koos zaterdag wel alvast R.H. van Beeten (30) tot vice-partijvoor zitter. congres dat zaterdag m Hilversum bijeenkwam. De PSP hoopt op deze manier uit het diepe dal te klauteren waarin ze zich evenals de andere kleine linkse partyen bevindt. Of dat laat ste zal lukken valt te betwijfelen. De PSP is na het uittreden van Fred van der Spek intern nog ern stig verdeeld. Dat bleek zaterdag niet alleen uit de forse stapel amen dementen, maar ook uit de scherpe toespraken. Over twee dingen zijn de stro mingen het eens: de partij moet zich na de zware verkiezingsneder laag van mei (de PSP verloor 2 van de 3 zetels) en de enorme daarop volgende ledenuittocht ernstig over haar functioneren beraden, en er zullen meer acties moeten wor den gevoerd. Keuze Over de uitwerking van met na me dat eerste punt verschillen de leden diep van mening. Zowel de partijraad als het partijbestuur wil len fors sleutelen aan de politieke koers. Een grote minderheid kiest voor een grondige vernieuwing van de partystructuur en een derde groep wil een brede discussie over de socialistische doelstellingen waarbij ook andere linkse groepe ringen uit binnen- en buitenland moeten worden betrokken. Die laatste groep trok zaterdag aan het langste eind. Partijraad en bestuur worden door het i De 'coming rgan' bij het CDA, Wim van Velzen. Hij wordt de nieu we partijvoorzitter van de chris ten-democraten (foto ANP) van een soort pauzejaar gedwon-. gen zich te matigen en de struc tuurvernieuwers orden geprest de koersdiscussie voort te zetten. Op zich wil die groep dat ook wel, maar dan intern, dus zonder ande re radicaal-linkse partyen. Zowel partijvoorzitter Mazeland als PSP-kamerlid Van Es tonen zich na het congres tevreden. "We zijn dichter by elkaar gekomen. Zeker door de actiebereid gaat het weer wat bruisen en dat zal vol gend jaar (bij de provinciale ver kiezingen) ongetwijfeld zijn vruch ten afwerpen", aldus Mazeland. Verder werd besloten de PSP- raadsleden in Delft en Leiden, die het college daar steunen, niet terug te fluiten. Begin volgend jaar zal het partijbestuur met hen de kwes tie evalueren. EN "IOEN WERD ALLES ANDERS... Als je trouwt of gaat samenwonen, dan heeft dat nogal wat consequenties. Ook fiscale. Komt u daar niet uit! Dan even de BelastingTelefoon bellen. Daar staan ze het hele jaar door voor iedereen klaar Elke werkdag van 8 tot 5 uur. En nog gratis ook! BEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON. 06-0543.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5