Leidseviije school wil onderdak hogere klassen Leiden wil werk scheppen voor achterstandsgroepen Door enorme toeloop van leerlingen Volgens gemeentelijke nota: VERS TIPS Goekoop opent gebouw vereniging Cronesteyn MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 LEIDEN - De Vrije School Mareland en de Rudolf Stei- nerschool stellen alles in het werk om in Leiden een bovenbouw te krijgen .voor leerlingen uit Leiden, Al phen en Zoetermeer. Kin deren uit deze gemeenten zijn nu nog voor voortgezet Vrije School-onderwijs aan gewezen op Den Haag, waar zich een aan de Haagse Vrije School verbonden 'Leidse' bovenbouw be vindt. De Haagse boven bouw kan echter niet meer leerlingen aan en het ge bouw van de Leidse boven bouw wordt te klein. door Simone van Driel Bovendien is het systeem van de Vrije School zo ingericht, dat het voortgezet onderwijs daarvan, evenals het kleuteronderwijs, een geïntegreerd onderdeel uitmaakt. Na de 7e klas (de laatste klas van de onderbouw) gaan de leerlingen op 13-jarige leeftijd naar de 8e en eindigen in de 12e klas. Het streven is er dan ook opge richt elke Vrije School van een ei gen bovenbouw te voorzien. Mare land en de Rudolf Steinerschool hebben voor het voortgezet onder wijs nu echter te maken met een tamelijk ingewikkelde constructie. Ze hebben samen met Alphen en Zoetermeer een eigen bovenbouw in Den Haag, die is gevestigd in een gebouw van de Haagse Vrije School. Voor het oog vormen beide scholen een eenheid, maar de bin ding is in werkelijkheid niet meer dan een financieel-technische. De Haagse school ontvangt de subsi die voor de regionale bovenbouw en stelt een gebouw ter beschik king. Helemaal eigen is die boven bouw echter ook weer niet. Het mi nisterie van onderwijs beschouwt die niet als aparte school maar als dependance van de Haagse school waar toevallig alleen maar Leidse, Alphense en Zoetermeerse kinde ren op zitten. De Leidse boven bouw houdt die verwarring zelf ook in stand, blijkt uit het relaas van docent Gunnar Gijbels. "Ik heb bij wijze van spreken twee stempels in mijn la. Richting over heid gebruik ik de naam Haagse Vrije School, voor de rest onderte ken ik met Leidse bovenbouw". Gijbels vertelt samen met Eric Hoos, ouder van Zoetermeerse kin deren die in Den Haag op de Leid se bovenbouw zitten, docent Ed Vervloet van Mareland en Jack de Roos van de beleidsgroep van die school, hoe die situatie is ontstaan. Leiden bezit sinds 1948 een Vrije School maar één zonder boven bouw. Hoos: "Traditioneel gingen de kinderen voor vervolgonderwijs naar de Vrije Scholen in Haarlem en Den Haag. Met de komst van het plan voor scholen kwam een aantal Vrije scholen in aanmerking voor zo'n bovenbouw. Omdat Den Haag en Haarlem wel een boven bouw hadden en andere delen van het land heel slecht waren bedeeld, heeft Leiden destijds besloten zich voorlopig als gegadigde voor een eigen bovenbouw terug te trek ken". "Maar door de explosieve groei van het aantal leerlingen aan de Vrije Scholen kwam de Haagse school in de problemen. Toen heb ben we de koppen bij elkaar gesto ken om de mogelijkheden te bekij ken om in Leiden toch een boven bouw te krijgen voor de leerlingen uit Leiden, Alphen en Zoetermeer. Daar was binnen de onderwijs plannen echter geen ruimte voor. Wel bleek er de mogelijkheid om in een gebouw van de Haagse Vrije School, aan de Kerkstraat, een ei gen bovenbouw te beginnen". Deze situatie is volgens het vier tal niet ideaal maar het gaat tot nu toe goed. Er doen zich echter een aantal ontwikkelingen voor die de roep om een eigen bovenbouw sterker maken. De Haagse boven bouw zit zo vol dat ze geen leerlin gen uit deze regio meer aanneemt en de Leidse bovenbouw, thans 150 leerlingen groot, begint met ruimtenood te kampen. En dat ter wijl de aanwas van leerlingen nog steeds groeiende is. Vooral de Vrije School in Alphen zal daar in de toe komst voor zorgen want die levert volgend jaar de eerste 'bovenbou- wers' af. Voorts is er, vertellen de heren, sprake van een andere mentaliteit. Hoos: "In het begin waren heel wat ouders bereid om hun kinderen desnoods heel ver te laten reizen om een Vrije School te kunnen be zoeken. Zo gingen er zelfs kinde ren elke dag heen en weer tussen Zutphen en Zeist. Maar dat ligt te genwoordig toch anders. Er zijn veel ouders die afzien van vervolg onderwijs aan de Vrije School voor hun kind, omdat ze al dat reizen te belastend vinden of omdat ze dat financieel niet kunnen opbren gen". Slagroom Een bovenbouw in Leiden zou in deze situatie verbetering kunnen brengen. Kinderen uit Leiden hoe ven dan niet en kinderen uit Al phen niet zo ver te reizen. Voor de t De Roos, Hoos Zoetermeerse leerlingen zou er qua reistijd niet zoveel veranderen. Een steekproef onder ouders van leerlingen uit de laatstgenoemde gemeente heeft uitgewezen dat die het prima vinden als de boven bouw naar Leiden gaat. Zaak is het om nu ook het minis terie van onderwijs over de streep te trekken. Hoos poneert de stel ling dat de bovenbouw bij de Vrije School hoort "als slagroom op de koffie". Kleuterklassen, onder bouw en bovenbouw zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. Op het ministerie wordt daar echter anders tegenaan gekeken, heeft men moeten constateren. "Een aanvraag voor een bovenbouw wordt niet anders bekeken dan een aanvraag voor een willekeurige middelbare school". Daar komt bij dat het ministerie vooralsnog meent dat de provincie Zuid-Holland voldoende Vrije Scholen met een bovenbouw bezit om ook Leiden en regio te bedie nen. Voorts is er het probleem dat de Vrije School, "tegen de stroom in", nog steeds groeit. Daar waar andere scholen met dalende aan tallen leerlingen hebben te maken, kan de Vrije School er nog elk jaar meer begroeten. Maar het ministe rie gaat bij het bepalen van welke school waar moet komen, uit van landelijke prognoses. De Vrije School komt dat niet best uit, want "onze prognoses wijken duidelijk af', zegt de Roos. Mareland kon, kan hij die bewering met een re cent voorbeeld onderbouwen, de eerste week na de in gebruikne ming van het geheel gerenoveerde (foto Holvast) gebouw aan de Maresingel, vijf nieuwe kleuters inschrijven. De verwachting is dat er zich jaarlijks 60 tot 80 leerlingen uit Leiden, Al phen en Zoetermeer voor de bo venbouw zullen aanmelden. "Een bovenbouw in Leiden heeft dus ze ker bestaansrecht", concluderen Een 'strategiegroep' van ouders bekijkt thans alle mogelijkheden, terwijl er ook via onder meer de Bond van Vrije Scholen met het ministerie wordt overlegd. Men heeft ondanks alles goede hoop dat de bovenbouw voor Leiden vol gend jaar op het plan voor scholen terechtkomt. Op een hoge plaats nog wel. "We denken postitief, dus we gaan ervan uit dat we volgend jaar kunnen beginnen", aldus Hoos. Parochie Hartebrugkerk schenkt kapel LEIDEN - Tijdens de Eucharistie viering werd gistermorgen in de Harteburgkerk, die dit jaar 150 jaar bestaat, het cadeau van de paro chie geschonken. Het betreft een"* dagkapel die het mogelijk maakt dat mensen de kerk ook overdag kunnen bezoeken. Voor het hekwerk moest 50.000 gulden worden ingezameld. Men ontving dit bedrag door de symbo lische verkoop van gedeelten van de dagkapel. De namen van de ko pers zijn overigens voor de ge schiedenis vastgelegd: gistermor gen werd er namelijk een koker in gemetseld waarop hun namen staan vermeld. Later zal er op de plaats waar de koker werd ingemetseld,een ge denkplaats worden aangebracht waarop vermeld staat dat de koker pas over 150 jaar tevoorschijn mag worden gehaald. Pater Demmers was gistermor gen de celebrant van de viering. Verder verleende een Pools koor medewerking; de vaste gezangen werden gezongen door het ge mengd koor 'St. Caecilia'. Pater Demmers bij de koker die zondagmorgen in één van de muren van de Hartebrugkerk werd gemetseld. (foto Ellen Martens) Showprogramma uitgevoerd door de Randstadspelers o.l.v. de voorzitter, tevens'dirigent Bram Lambooy. Gehoord en gezien op 22 november in het Antonius Clubhuis, Leiden. LEIDEN - Twintig jaar Show en Amusementgezelschap 'De Randstad spelers': niet een echt jubileum maar toch een mijlpaal om even bij stil te staan, aldus de stuwende motor van dit geheel, Bram Lambooy, de man die de hele avond zijn orkest en zijn re vue-boys en girls ritmisch in de hand hield en je af en toe ueed wanen in Montmartre op de Pla ce Pigalle. Waardoor zo'n avond eigenlijk niet meer stuk te krij gen is. Bovendien een presenta tor G. Heijnekamp, die op zeer onderhoudende wijze, niet te leuk en zeker niet te saai (want o, o, wat kan dat vervelend zijn) een Goede show van Randstad spelers zevental nummers aan elkaar praatte, die bijna alle zeven klon ken als een klok. Waar extra aandacht was ge schonken aan kleding, decor, het revue-achtige, de veren glamour en glitter, de zeepbellen, was jammer genoeg minder gelet op het instrumentale gehalte. Deze muzikale intermezzi waren veel al te bestudeerd en te serieus di rect te merken aan de steeds ru moeriger wordende zaal. Opvallende personen in de show waren o.a. Inge van Eg- mond, die met een perfect geti mede glasheldere, daar waar no dig omfloerste stem 'Yesterday' voor het voetlicht bracht; de te nor Nico Nieüwénburg met zijn hartveroverend 'Some red roses', waarbij hij kwistig met dieprode rozen strooide; de alt Anneke Schaaij, die als cowgirl mét Nieuwenburg in 'Cottonsong' de hele zaal klappend en stampend meekreeg. En dan niet te verge ten Bep Teske, die soleerde als een rasechte Amsterdamse en Mary Schaap die Franz Lehar al le eer aandeed op de achtergrond bijgestaan door een uitstekend zingend backgróundkoor. Via Amsterdam, Argentinië, Rus land en het zwoele Spanje weer met beide benen op de grond in een druilerige straat recht tegen over de Leidse Marekerk, óók mooi! LIDY VAN DER SPEK t Sinterklaas werd zaterdag in Leiden en omstreken enthousiast verwel komd door zijn jeugdige bewonderaars. (foto Lock zuyderduin) LEIDEN - Wie dit jaar bij de Haven stond te wachten op Sinterklaas kon blijven staan tot hij een ons woog: Sinterklaas kwam namelijk in tegen stelling tot voorgaande jaren niet per boot aan. Omstreeks twaalf uur werd hij zaterdag officieel ontvangen in de Pieterskerk. Gastheer was burgemeester Goekoop die zei dat deze ontvangst hem wel beviel. Was het buiten niet zeer koud? De burgemeester bleek overi gens zeer tekstvast: hij kon tenminste een Sinterklaasliedje meezingen. Wel was het opvallend dat de kerk zaterdag niet tot de nok was afgela den. Waar waren al die andere kinderen en hun ouders? Ze stonden toch niet bij de Haven te wachten? In Warmond kwam de oude baas wel over water aan. Gezien het feit dat deze gemeente meer water dan inwoners telt en de Goedheiligman elk jaar per boot in de gemeentehaven arriveert, kon de wijze van aankomst in de parel van Zuid-Holland nauwelijks verrassend worden genoemd. ADVERTENTIE DINSDAG VARKENSVLEESDAG Malse Speklapjes 500 gr 3.98 WOENSDAG GEHAKTDAG Mager Rundergehakt zuiver rundvlees 500 gr 4.98 Bretons gehakt pikant gekruid 500 gr 3.98 DONDERDAG BIEFSTUKDAG Rlinder- biefstuk 100 gr 1.98 Runderkogel- biefstuk 100 gr 2.98 Lelden: 5-Meiplein, Codi Levendaal. Leiderdorper bewusteloos aangetroffen LEIDEN - Een 18-jarige jongen uit Leiderdorp is in de nacht van za terdag op zondag bewusteloos op de Haarlemmerstraat aangetroffen en door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De jongen was stomdronken en de po litie vermoedt dat hij een hersen schudding heeft opgelopen tijdens een vechtpartij tussen twee groe pen van elk vijf jongeren. De Leiderdorper zou van de fiets zijn getrokken en mishandeld. De jongen kan zich van het voorval niets meer herinneren. Zes jongens vernielen auto bij station LEIDEN - De auto van een 33-jari- ge Oegstgeestenaar heeft flinke schade opgelopen, toen de man vrijdagmiddag zijn wagen naast het station parkeerde vlakbij de plek waar een groep van zes jon gens zich ophield. De man had de wagen nog niet neergezet, of de jongeren begon nen er met steentjes naar te gooien. De man zei er wat van, maar daar op dreigden de jongens hem een pak slaag te geven. De Oegstgees- ter vergrendelde vervolgens zijn deur en reed weg, terwijl de jon gens tegen zijn auto aanschopten. LEIDEN - Op een stapsgewijze manier wil het gemeentebestuur de komende jaren proberen om meer werk te scheppen voor groe pen die op de arbeidsmarkt in een achterstandsitiuatie verkeren: vrouwen, leden van etnische min derheden en langdurig werklozen. Dit blijkt uit de onlangs versche nen ontwerp-raamnota 'Een eerlij ke kans op werk in Leiden' waarin het gemeentebestuur globaal aan geeft welke maatregelen er moeten worden genomen. De aanpak van de gemeente zal overigens niet groepsgewijs zijn. "Wij kiezen voor een op de persoon afgestemde benadering (maat werk) waarbij individuele capaci teiten en wensen met betrekking tot opleiding en werk het vertrek punt vormen". Over de financiering van een en ander meldt de nota: "In het colle geprogramma 1986-1989 hebben wij aangegeven extra middelen be schikbaar te willen stellen voor dit beleid. Het betreft een uitbreiding van het budget voor vorming en scholing van het gemeenteperso- neel, het geven van prioriteit aan startende bedrijven van vrouwen, migranten en langdurig werklozen en de bschikbaarstelling van mid delen ten behoeve van de beroeps educatie". Op het gebied van onderwijs is één van de prioriteiten het realise ren van interculturele educatie, een prioriteit die eerder stond ver meld in de onlangs door de raad vastgestelde nota 'gemeentelijk onderwijsvoorrangsbeleid'. Voor het beroepsonderwijs ligt het wat moeilijker aangezien het gemeentebestuur daar weinig di rect bestuurlijke bemoeienis mee heeft. Maar: "wq zullen zoveel mo gelijk in overleg met dit onderwijs onze invloed aanwenden teneinde ook hier meer specifiek beleid ten behoeve van doelgroepen te bevor deren. Met name ook voor de doel groep vrouwen bestaan in het mid delbaar beroepsonderwijs vele mo gelijkheden, in het bijzonder met een goede kans op werkgelegen heid". Er wordt ook gepleit voor een uitbreiding van de beroepsgerichte volwasseneducatie. En in het. ka der van iiei personeelsbeleid is één van de prioriteiten: voorrang bij benoeming van vrouwen bij geble ken geschiktheid. Wat betreft het terrein van de so ciale dienst meldt de nota: het in formeren en motiveren van cliën ten voor deelname aan (gemeente lijke) faciliteiten. "Hiertoe is voor lichtingsmateriaal in ontwikke ling". Voorts heeft één van dé voor nemens betrekking op het inventa riseren van wensen naar werk en scholing. "Deze inventarisatie wordt mede van belang geacht ten einde de inhoud van de dienstver lening te kunnen bepalen". Het gemeentebestuur is ook van mening dat er intensieve voorlich ting moet worden gegeven over de mogelijkheid zelf een bedrijf te be ginnen. In dit verband zal worden onderzocht of er behoefte is aan een zogenaamde vrouw- en werk winkel. Tot 1 januari kan er schriftelijk worden gereageerd op de nota. Na die datum zullen de leden van de gemeenteraad zich buigen over de voorstellen van het college van b Vrouwen De raamnota gaat vergezeld van een nota over het personeelsbeleid voor vrouwen in het gemeentelijk apparaat. Een uitwerking van het voorgestelde beleid. "Het totaal aantal vrouwen in dienst neemt toe, ondanks een afnemend perso neelsbestand", begint men opti mistisch, om vervolgens een toon tje lager te gaan zingen: "Opmerke lijk is echter dat het aantal vrou wen met een voltijd-aanstelling te rugloopt; van 62 procent in 1981 tot 38 procent in 1985". Eén van de maatregelen die het gemeentebestuur dan ook voor stelt is het handhaven en verster ken van algemeen voorrangsbeleid voor vrouwen. "Bij selecties voor alle functies de voorkeur geven aan vrouwen die aan de gestelde ei sen voldoen". Verder wordt voorgesteld om ac tief te bemiddelen bij functieve randering op eigen verzoek. "Moti vering: voor actieve bemiddeling krijgen momenteel diegenen prio riteit die om diverse redenen el ders moeten worden geplaatst. Als eenzelfde bemiddeling ook wordt geboden aan vrouwen die om loop baanredenen elders willen worden geplaatst kan dit de interne mobili teit ten goede komen". Ook wil het gemeentebestuur een sollicitantenbank oprichten waarin gegevens worden opgesla gen. Wanneer een functie vacant is, kunnen dan eerst diegenen wor den uitgenodigd die op grond van deze gegevens mogelijk geschikt zijn. "Een vergelijkbaar voorstel is ook opgesteld ten behoeve van le den van etnische minderheids groepen". Intern zal er veel voorlichting over de voornemens moeten wor den gegeven, meent het gemeente bestuur, want: "voor veel directies geldt dat een taakstelling op dit ge bied beschouwd wordt als een lage prioriteit. Zeker in een tqd van be zuiniging is voor velen een effi ciënte bedrijfsvoering hun- groot ste zorg". Acties leden Jongerenfront LEIDEN - Bij de politie zijn zater dagmiddag uit verschillende delen van de stad meldingen binnenge komen dat leden van het Jongeren- front Nederland pamfletten liepen uit te delen. Onder het motto 'stank voor dank' protesteerden zij hiermee tegen de asielverlening aan Tamils in Nederland. De poli tie heeft niemand kunnen aanhou den. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt op zaterdag 29 november haar grote najaars-mïlbeurs voor verza laars van postzegels, munten, prentbriefkaarten, lucifermer- ken. Iedereen is welkom tussen 10.00 en 16.00 uur in de aula i de Dr. Voorthuysenschool aan Mamixstraat 104 te Leiden. Zuid-Afrika In het kader van de aktie 'Help Zuid-Afrika tegen de apartheid' organiseert de SP, afdeling Lei den, een informatieavond over de situatie in Zuid-Afrika. De avond wordt gehouden op vrij dag 28 november, aanvang 20.00 uur. Plaats van handeling: 'Het Parlement', Nieuwstraat 45, Lei den. Burgemeester Goekoop opende zaterdag het nieuwe gebouw van turn vereniging Cronesteyn. (foto Ellen Martens) LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft zaterdagmiddag het nieuwe verenigingsgebouw van turnver eniging Cronesteyn officieel in ge bruik genomen. Op deze middag werd tevens het eerste lustrum van de vereniging gevierd. Ongeveer anderhalf jaar geleden begon de vereniging met het ma ken van de plannen voor een nieuw gebouw, aldus de secretaris van Cronesteyn, H.M. de Groot. "Vorig jaar - net voor de kerst - is men begonnen met bouwen. Het heeft dus ongeveer een jaar ge duurd". "Dit nieuwe gebouw is voor ons inderdaad een hele vooruitgang. We hadden tenslotte geen echte kantine. En bovendien is de bouw niet gepaard gegaan met financiële ongemakken, wat wel net zo han dig is".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3