'Gewoon wedstrijdje meer is het niet. Ik strooide met waterstofbommen' Hendriks verbaast zichzelf Van W ij he maakt de veertig vol Navratilova slaat aanval van Graf af Zjelezovsld pijlsnel in schaatsinterland Jeugdige Tyson onttroont Berbick Vriesekoop tevreden ondanks uitschakeling DEVENTER (ANP) - Veertig of negenendertig. De statistici waren het er zaterdagavond in Deventer niet direct over eens. Het onder werp van gesprek was het al dan niet overschrijden van de magi sche grens van veertig marathon- overwinningen door Dries van Wij- he. De bijzondere boerenzoon uit Oosterwold deed niet moeilijk. „Ik ben veertig en heb veertig over winningen. Of ik er straks als vijf tigjarige ook vijftig achter de naam heb, weet ik niet, maar ondertus sen heb ik het gevoel, dat ik vol gend seizoen nog helemaal niet hoef over te stappen naar de vete ranen. Ik voel me nog veel te goed." De duik in de recordboeken na de schitterende overwinning van 'Dolle Dries', in de vijfde KNSB- marathon van deze schaatswinter, was begrijpelijk. De routinier, die vorig seizoen Co Giling van zich Pijnlijke valpartijen Jansen en Van Benthem ASSEN - De Leidse schaatser Alex Jansen is vrijdagavond bij een valpartij tijdens de schaats- marathon van Assen gewond geraakt. In de voorlaatste ron de van de vierde wedstrijd uit de strijd om de KNSB-beker raakte Jansen, die meestreed in de voorste gelederen van het peloton, in botsing met de val lende Jos Niesten en kwam hy met zijn been terecht in een schaats. Jansen liep een vuist dikke vleeswond, waarvoor in een ziekenhuis in de Drentse hoofdstad doktoren tweeënhalf uur zoet waren om zo'n 60 tot 70 hechtingen te plaatsen. Jan sen (26), die zichzelf kansen had toebedacht in de marathon van Deventer afgelopen zater dag, moet nu een maand rust houden. Datzelfde geldt voor Evert van Benthem, de tweevoudige Elfstedenwinnaar, die door een zware valpartij in de marathon van Deventer eveneens een diepe beenwond opliep. In het ziekenhuis is een gedeeltelijke doorgesneden pees in het been van Van Benthem gehecht. had afgeschud op de 'eeuwige' ranglijst, heeft in de pas vijftien jaar oude sport als eerste de grens van veertig bereikt. Sommige cijfe raars houden het in hun marathon- staat, puur gebaseerd op de wed strijden op het kunstijs (de cup wedstrijden, het NK) na zaterdag nog op 39 successen voor Van Wij- he, die in 1974 voor het eerst in de top van die schaatstak belandde. De tellers van de schaatsbond heb ben alle wedstrijden met een offi cieel KNSB-stempel meegeteld, waardoor het Nederlands kam pioenschap op natuurijs, dat Van Wijhe in februari in Giethoorn ver overde, net voor dan ene extraatje heeft gezorgd. Veertig echte kunstijs-overwin- ningen lijken voor Van Wijhe, de schaatser die het recht vooruit van het natuurijs prefereert boven het kunstijs met zijn twee bochten per vierhonderd meter, overigens ze ker haalbaar. Dit seizoen kan dat nog best. Immers de met een merk waardige stijl behepte rijder, die wegens zijn 'nooit-op-zondag' prin cipes nooit in aanmerking kwam voor de regelmatigheidsprijs (de KNSB-beker) van de marathonrij ders, is in goeden doen. Dat bleek zaterdag in Deventer, waar hij in de beste marathon van het zes wedstrijden oude seizoen, voortdu rend bij de schermutselingen en demarrages betrokken was. Slechts de eerste slag miste Van Wijhe, reed zich helemaal buiten adem, maar dat gold ook voor de gevluchte tempobeulen onder lei ding van de imponerende Dijkstra en de soepele Van der Duim. Na een valpartij met Van Benthem, de zoveelste met vleeswonden van de laatste dagen, kwam iedereen weer bij elkaar en kon Van Wijhe toch nog de begeerde rol op zijn thuis- baan spelen. Daarna toonde hij zich weer eens verbaasd over eigen kunnen. "Na een zomer van skeeleren was ik in goede conditie, maar in de eerste wedstrijd in Assen kon ik helemaal niet meekomen. Ik ben toen even op dieet gegaan, vijf kilo afgevallen en de gang is er weer ingekomen", aldus de rijder, die aan twee ijstrai- ningen per week voldoende heeft. Van Wijhe stond nog uren te glun deren in de kantine, waar mannen als Kooiman, Van Cappelle en later Albert Bakker zich bleven opwin den over de uitslagen, die de jury bleef afscheiden. De klassering van Herman Keijzers als nummer tien leverde daarbij slechts lachsal vo's op. De rijder uit Zwaanshoek was door niemand in de voorste ge lederen geconstateerd. MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 Martina Navratilova gaat door de knieën tijdens haar halve finale partij in New York tegen Pam Shriver. De voormalige Tsjechische won evenwel de boeiende partij en uiteindelijk het Masters-toernooi. (foto AFP) NEW YORK (AFP/SID) - Martina Navratilova heeft gisteren een belangrijke winst geboekt door een hevige aanval op haar leiding gevende positie in de vrouwen tenniswereld af te slaan. De dertig jarige Amerikaanse van Tsjechoslowaakse afkomst verdedigde in New York met succes haar titel in het Master-toernooi, de strijd tussen de beste zestien tennisspeelsters van de wereld ter afslui ting van het seizoen. Ze bleef de ambitieuze, zeventienjarige West- duitse Steffi Graf in drie sets de baas: 7-6 (8-6), 6-3, 6-2. Met haar zege verdiende Navratilova 125.000 dollar (275.000 gul den), bijna een tiende van de goed gevulde prijzenpot. De 17.500 toeschouwers in Madison Square Garden zagen, hoe Navratilova voor de vierde achtereenvolgende keer de finale won. Zij deed dat na de moeilijke eerste set met opvallend gemak. Spanning was er wel, maar meer over details dan over het eindresultaat. Feitelijk stond al vast, dat Navratilova zou winnen. Haar zege was eenvou dig het resultaat van haar constante seizoen, waarin ze twaalf toer nooien won. Ook haar erelijst van de Masters is imponerend: ze won zeven van de zestien finales. Graf, de nummer drie van de wereldranglijst, toonde aan in de toekomst de positie van Navrati lova te kunnen overnemen. Ze liet zich, ondanks het i schil, niet wegspelen. DEVENTER (GPD) - Het schaats toernooi om de IJsselcup is na een kwart eeuw bekneld geraakt tus sen een serie sprinttoernooien en de Heerenveense primeur van het indoorschaatsen. De toch al gerin ge interesse voor het evenement in Deventer, dat voor kort gold als de seizoenouverture voor de nationale schaatsclan, is daarom nog verder ingezakt. "Een gewoon wedstrijdje, meer is het niet", sprak wereldkampioen Hein Vergeer in feite namens alle kernploegen. Zijn verdere uitleg: "Vroeger wilde je elkaar nog wel eens testen tijdens de IJsselcup. Het was altijd de eerste krachtme ting in het seizoen waar vooral in de gewesten naar werd uitgeke ken. Maar we rijden nu elk week einde en het heeft geen zin om je over de kop te jagen". De 25ste editie van de IJsselcup, die net als vorig jaar in het bezit kwam van de gecombineerde ploeg uit Noord-Holland en Utrecht, werd gedevalueerd tot een verplicht nummer. Toch wilde Hein Vergeer zaterdag nog wel even zijn rug krommen voor een prestigeduel met sprinter Jan Yke- ma. Maar Vergeer ging slordig rond in het door hemzelf ontwor pen schaatskostuum. Hij kreeg geen greep op het boterzachte ijs en evenmin op zijn tegenstander, maar de 1500 meter ging hem beter af. Twee minuten blank bleek niet haalbaar in de open Deventer lucht, onder het Friese Thialf-dak slaagde sprinter Geert Kuiper daarin vijf dagen eerder wel. Kui per, de nationale sprintkampioen, had de "mijl" ook zaterdag behoor lijk onder de knie. Hij kwam zelfs behoorlijk door de slotronde en hield het verlies op Vergeer zo klein, dat na drie jaar de naam van een andere rijder bovenaan het persoonlijke mini-klassement prijkte. Aan snelheidstraining zijn de all- rounders van Henk Gemser nog niet toegekomen en de 1500 meter van zaterdag was hun eerste in het kersverse seizoen. Vandaag duikt de groep onder in de kolossale ijs hal van Heerenveen om zich een weekje te preparen op de World Cup. Zonder Sowets blijft welis waar een internationale topbezet- ting uit, maar Hein Vergeer kan voor de eerste maal binnenshuis zijn favoriete olympische projec ten testen, de 1500 en 5000 meter. Erg opgelucht stapte Gerard Kemkers, de openbaring van de vorige winter, van het Deventer ijs. De afgelopen weken hinderden blessures hem. "Ik baalde enorm. Die tegenslagen waren slecht voor mijn motivatie", meldde de Drent, die risicoloos de 500 meter reed en ook de tweede afstand behoed zaam begon. Kemkers: "Toen ik even aanzette en nergens last van kreeg, ben ik voluit doorgegaan. De problemen zijn weg en het moet nu ook afgelopen zijn met die blessures". Bondscoach Gemser had verder alleen Frits Schalij en stayer Bert Koopmans nog in de baan. Emiel Hopman en Leo Visser konden zich bij de regionale selectieduels niet voor de IJsselcup kwalifice ren. De debuterende vrouwen- coach Dinus Vos stond voorname lijk met de armen over elkaar. Zijn ploeg was uitgedund tot twee rijd sters: Marieke Stam, die in het klassement voorrang moest verle nen aan Ingrid Haringa, en nieuwe ling Marisca Hekkers. Of Ria Visser er na een enkelope ratie ooit weer bij zal zijn, is zeer de vraag, Jolanda Grimbergen kampt met een blesure aan de enkelban den (ze verstapte zich in Inzeil), Grietje Mulder meldde zich ziek af en Yvonne van Gennip had ge woon geen trek in de IJsselcup. Ondanks deze tegenslagen re kent Vos erop zijn vijf rijdsters in te kunnen zetten bij de Heeren veense start om de World Cup. Maar de onderwijzer klonk minder opgewekt dan Henk Gemser, die het sfeerloze gestoei op het Deven ter ijs afsloot met: "We zitten op de goeie weg". KARL MARX STADT (ANP/ADN) - Zonder troeven als Sergej Fokits- jev, Oleg Bozjev en Alexander Mo- zin heeft de schaatsploeg van de Sowjet-Unie de eerste zege sinds 1983 op Oost-Duitsland geboekt. In sprintwereldkampioen Igor Zjele- zovski had de Sowjet-afvaardiging de succesvolste deelnemer aan de ze jaarlijkse landen wedstrijd, die de vriendschappelijke band heet te bestendigen. De 23-jarige Zjele- zovski stelde zaterdag het twee jaar oude baanrecord van Küchwald op de 500 meter scherper. Met 37,24 seconden demonstreerde Zjele- zovski een uitmuntende herfst- vorm. De prestatie kwam tot stand on der regenachtige omstandigheden. Op de tweede dag noteerde Zjele- zovski op.de 1000 meter 1.15,31, slechts drietiende seconde boven het record van de Küchwaldbaan te Karl-Marx-Stadt. Naast de drie afwezige Sowjet- cracks bleven ook de Oostduitse rijdsters Andrea Ehrig, Christa Ro- thenburger en Angela Stahnke, ziek of geblesseerd, buiten de baan. Karin.Kania, de achtvoudige wereldkampioene, zette het sei zoen waardevast in. Vooral met haar 1000 meter in 1.21,97 leverde de rijdster uit Dresden gedegen werk af. Kania benaderde het baanrecord tot op 46-honderdste seconde. Haar serie was 41,75 - 2.07,85 -1.21,97 - 4.28,17. In de scha duw van Kania stelde Jacqueline Börner nadrukkelijk haar kandida tuur voor de grote toernooien. Vier afstandsoverwinningen van Kania konden niet verhinderen, dat de eindzege met 394 punten tegen 351 door de Sowjet-Unie werd op geëist. Bij afwezigheid van een aantal prominenten kreeg Ildar Garqjev grote aandacht met zyn 1500 meter in 1.56.94. Victor Sjasjerin was ooit op de beschutte en 410 meter bo ven de zeespiegel gesitueerde baan achttien-honderdste sneller. De stromende regen in het Beierse wintersportoord stond bij zondere prestaties tijdens de offi cieuze ontmoeting tussen Japan en de Verenigde Staten niet toe. Kuroiwa en de Zuidkoreaan Ki- Tae Bae waren Jan Jansen te snel af op de 1000 meter. Kuroiwa no teerde 1,16,39. De voormalige we reldkampioen, begin dit jaar in ei gen land derde, is een van de deel nemers aan de wereldbekerwed strijd voor sprinters, die over twee weken in Assen wordt gehouden. Bonnie Blair, vorig seizoen de der de sprintster achter het Oostduitse koppel Karin Kania-Christa Ro- thenburger, was met 41,53 secon den anderhalve seconde de snelste op de 500 meter. Mike Tyson demonstreerde zaterdagnacht in Las Vegas zo'n verbijsterende slagkracht, dat hij binnen zes minuten van het gevecht om de WBC-titel de Canadees Trevor Berbick, die doorgaans staat als een huis, voor langer dan tien tellen velde. Tyson, twintig pas, werd door die daverende linkse hoek de jongste wereldkampioen in het zwaargewicht in de geschiedenis. "En ik zal ook de oudste worden", zei hij na afloop overtuigd tegen assistent-manager Jimmy Jacobs. Tyson vloog direct na het luiden van de bel voor de eerste ronde vooruit en tracteerde de verblufte Berbick, die 33 jaar geleden in Ja maica werd geboren en tegenwoor dig met een Canadees paspoort in Florida woont, op een reeks harde combinaties, die hem deden tollen. De wereldkampioen ging al in de tweede ronde een keer neer en pro beerde zijn titel te rekken door zich in de sterke armen van Tyson te werpen en af te klemmen. Het was vergeefse moeite. Driekwart mi nuut later, na 2.35 minuten in de tweede ronde, was een enorme sla genwisseling hem te machtig. De Canadese routinier zeeg uiteinde lijk neer op een linkse hoek van iVson vanuit de heup. Hij probeer de direct op te krabbelen, maar zijn rubberen benen wilden hem niet meer dragen. Berbick waggelde naar het midden van de ring en viel andermaal om. Scheidsrechter Mills Lane was al bij negen, toen Berbick zich weer trachtte op te richten. De arbiter kon de aange slagen bokser nog net opvangen. "Tyson had vanavond alles, Ber bick niets meer", verklaarde Lane zijn besluit het gevecht te stoppen. Tyson, een product uit een van de beruchtste achterbuurten van New York, won derhalve zijn 28e partij als beroepsbokser. "Ik ben er altijd van overtuigd, dat ik zal win nen, maar voor dit gevecht was 'blood and soul' in perfecte harmo nie. Ik kon niet verliezen. Iedere andere tegenstander was er ook aangegaan. Ik strooide, wat zal ik heid moeten tonen. Ik dacht, dat ik sterk genoeg was en werd prompt gepakt. Al kan ik het nog niet gelo ven. Ik wilde bewijzen, dat ik elke dreun van Tyson kon hebben", verklaarde de onttroonde wereld kampioen kalm, na de inspectie door de ringarts. Tyson, die breed lachend zeven duizend gulden boete van zijn beurs van anderhalf miljoen dollar afstond wegens het dragen van de verkeerde kleur broek, eerde na af loop zijn mentor Cus d'Amata, die vorig jaar 77 jaar oud overleed. D'Amata pikte Tyson indertijd als doeling", liet Tyson zich tijdens de sport. "Als Cus er niet persconferentie ontvallen. weest, had ik hier nooit gestaan als Berbicks herinnering werd bij- de jongste wereldkampioen. Een geschaafd met een videoband i record, dat niet i het korte gevecht. "Ik heb een gebroken", aldus Tyson die ander- stomme fout gemaakt door Tyson halfjaar jonger is dan Floyd Patter- dichtbij te laten komen. Ik had in son, toen die in 1956 de wereldtitel de beginfase verstandiger moeten veroverde, zijn en niet meteen mijn dapper- NOV! SAD (ANP) - Bettine Vrie sekoop heeft zaterdag vroegtijdig, maar met een tevreden gevoel, af scheid genomen in het enkelspel bij de open Joegoslavische titel strijd. Nederlands beste tafelten nisster werd in de kwartfinale uit geschakeld door de Chinese Cheng Jirig (12-21, 15-21 en 11-21). Bij het opmaken van de balans constateer de Vriesekoop dat ze haar beste toernooi sinds lange tijd had ge speeld. De uitschakeling van Vriese koop was weliswaar ietwat teleur stellend, Henk van Spanje zorgde voor de grootste, teleurstelling bij de Nederlandse delegatie. Hij moest met griep in bed blijven. Dit betekende dat Van Spanje niet kon uitkomen in de derde ronde van het enkelspel, maar tevens dat zijn dubbelspelpartners Mirjam Klop penburg en Paul Haldan zich moesten afmelden bij de organisa tie. Vriesekoop kwam met Haldan in het gemengd-dubbelspel verder ten koste van het Chinese duo Wang Ho/Yao Jiayin (21-12, 16-21 en 21-13), maar verloren vervol gens van het Joegoslavische twee tal Lupulesku/Percukin (16-21, 21- 12 en 18-21). Vriesekoop en Klop penburg versloegen het Koreaanse duo Jun Su Bok/Li Mi Suk (21-15 en 21-10). Afscheid van Bongers met vijfde titel GOUDA (ANP) - Een scheid van het anker-kader 47/2 was er voor Jos Bongers niet te be denken geweest. Zijn vijfde titel gaf de speler uit Nijmegen cachet met het record-gemiddelde van 150,94. Tevens maakte hij twee keer de 350 caramboles in een beurt vol. Een keer slechts moest hij in Gouda zijn tegenstander de hand drukken. Zaterdagnacht le verde Raymond Burgman zijn bes te prestatie door via een serie van 342 de partij tegen Bongers in de tweede beurt uit te maken. Gadient wint eerste slalom in Sestriere SESTRIERE (AFP) - De Zwit serse Brigitte Gadient heeft za terdag de eerste slalom van de strijd om de wereldbeker ge wonnen. In Sestriere (Italië) was de 23-jarige skister in beide manches het snelst. Het was de eerste overwinning voor de we reldbeker in de loopbaan van Gadient. Haar landgenote Vre- ni Schneider eindigde op ruim een seconde als tweede, ge volgd door Monika Maierhofer uit Oostenrijk. De Westduitse Christa Kins- hofer verscheen voor Neder land aan de start. Zij eindigde op de veertiende plaats. De ploegen van de Verenigde Sta ten en Canada waren niet verte genwoordigd in Sestriere. Zij bereidden zich in Park City voor op de wereldbeker-slalom die daar komend weekeinde wordt gehouden. Mike Tyson demonstreert zijn verbijsterende slagkracht. Wereldkampioen Trevor Berbick staat in de tweede ronde van de titelstrijd in Las Vegas te tollen op zijn benen en zal even later worden uitgeteld. (foto ap> Veldrijder zet hele elite op grote afstand VALKENSWAARD (ANP) - Mar tin Hendriks heeft gisteren op het Eurocircuit van Valkenswaard iets recht gezet. Twee weken geleden, in Gieten, werd hem door profes sional Hennie Stamsnijder verwe ten een profiteur te zijn. In de tweede cross voor het super-presti- geklassement heeft hij de hele elite op een ongekende afstand gere den. Reinier Groenendaal was de enige, die de schade tot een minuut beperkt kon houden, Huub Kools bleef binnen de drie minuten. Hen nie Stamsnijder verspeelde meer, Roland Liboton, de klassements winnaar van de vorige twee seizoe nen, kreeg, op een streepje na, een volle ronde aan de broek. Martin Hendriks, de amateur, was bovendien zeer professioneel. "Ik had harder gekund, maar ik dacht, daar doe ik niemand een plezier mee. Zeker niet de mannen die nu hun brood op de fiets moe ten verdienen." De eerste Neder landse siiper-prestige veldrit is een show van één man geweest. Martin Hendriks, tot 1 april dienstplichtig militair, zette in het vertrek zo hard aan, dat alleen Rein Groenendaal kon volgen. De Brabander hield het een half uur vol. Toen moest ook hij op een parkoers dat zonder meer het zijne was, Hendriks laten gaan. De 21-jarige amateur uit As sen, die ook in het samenspel met Groenendaal het meeste werk had gedaan, reed zijn concurrent ge woon uit de wielen. Groenendaal was daar niet eens echt verbaasd over. "Ik rekende er op dat hij snel zou zijn. Ik wist dat hij sterk was, maar ik hoopte dat het hem na een half uur moeilijker zou afgaan. Er was er echter maar één, die het moeilijker kreeg. Ik". Andere concurrenten had Hen driks niet. Eén dag na zijn winst in Aken, had hij binnen een kwartier alle gereputeerde profs, met uit zondering van Groenendaal,. al op meer dan een halve minuut gezet. Die afstand is alleen groter gewor den. Stamsnijder verklaarde: "Ik had wat moeilijkheden in de start, ik ging de eerste helling op in twaalfde positie. Maar dat zou ik niet als de reden van de grote ver schillen willen noemen. Hendriks was in één woord super." Groenen daal over de winnaar: "Het viel te verwachten dat er eens een heel groot talent zou komen in het cros sen. Die man is er nu. Hendriks". De winnaar zelf was er verbaasd over, dat het hem allemaal zo ge makkelijk was afgegaan op het parkoers waar veel door het zand gefietst en maar weinig gelopen behoefde te worden. "Vrijdag was ik hier geweest om te trainen. Toen lag het er zeer slecht bij door alle regen. In het weekeinde is er ech ter niet veel water meer gevallen. Ik begrijp niet, hoe het komt. Ik heb eigenlijk minder in de voorbe reiding gedaan dan vorig jaar, toch heb ik al vier keer gewonnen. Deze week zelfs drie keer". René Guyt Eenmaal teruggekeerd van zijn trainingsstasge in Tsjechoslowa- kije blijkt de vorm van wielerveld- rijder René Guyt niets meer te wensen over te laten. De Katwijker won in Tilburg, hield vorige week gelijke tred met de professionals in Bergen op Zoom en finishte daar als vijfde, zegevierde midweeks in het Duitse Schönaich (voor onder meer de Zwitserse nummer vier van de laatste WK bij de amateurs, Büchi) en sloeg ook tijdens het voorbije weekeinde in het Amster damse Vliegenbos zijn slag. De Casba-Swift coureur besloot gisteren met het oog op het nog lange seizoen doelbewust de A- cross in Valkenswaard te mijden en zocht daarom zijn geluk bij de nationale koers die in Amsterdam- noord werd verreden. Met speels gemak reed Guyt op het modderi ge parkoers respectabele crossers als Ronald Rol en Ties Verhagen op grote achterstand, om dan ook met overmacht te winnen. Zater dag deed de Katwijker hetzelfde tijdens de laatste rit van de eerste interclub-competitie op de bult van Swift. Woubruggenaar Jan- Hendrik Lagerweij (gisteren eerste in de clubrit) en Martin Lexmond (Gouda) kwamen op Roomburg als de nummers twee en drie over de meet. De eindzege ging naar Lex mond, voor Axel Hermans en Hans Wubbe. Volgende week gaat de tweede serie van drie op de bult van start. René Guyt zal zich volgende week wel onder de starters in de internationale veldrit van Schijn- del mengen. Na de relatieve rust en desondanks behaalde successen van het voorbije weekeinde, acht de pas twintigjarige Swifter de tijd nu toch rijp voor een hernieuwde confrontatie met de groten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14