ebt Menzo voor Ajax 'held van Zwolle' Ook met Roth moddert Feyenoord door Nieuwe tegenvaller voor Beenhakker Scores in profvoetbal Deling met Utrecht Den Bosch laat kans op derde plaats liggen Klap met gevolgen PAGINA 12 SPORT MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 FC Den Haag - PSV 2-6 (1-4). 6. Kool hof 0-1. 22. Van der Gyp 0-2. 28. en 37 Koolhof 0-3 en 0-4,42. Otto 1-4,66. en 70. Koeman 1-5 en 1-6, 81. Boere 2-6. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 15.700. PEC Zwolle Ajax 0-1 (0-0). 82. Van Basten 0-1. Scheidsrechter: Verhoef; toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Foeke Booy (PEC Zwolle). Feyenoord - FC Utrecht 1-1 (0-1). 10. Pattinama 0-1, 50. Tahamata 1-1. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 8214. FC Den Bosch - AZ 2-2 (1-1). 30. Visser 0-1, 32. Hoyer (strafschop) 1-1, 55. Jakub 1-2,78. Gillhaus 2-2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 3000. Gele kaart: Jalink en De Koning (beiden AZ). FC Twente - Fortuna Sittard 1-0 (0-0). 69. Willems 1-0. Scheidsrechter: Kern- pers. Toeschouwers: 5500. Groningen - Veendam 1-1 (1-1). 17. Roossien 1-0, 28. Huizingh 1-1. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 12.965. Gele kaart: Huistra en Veldmate (beiden Veendam). Haarlem Sparta 1-0 ((H)). 85. Keur 1-0. Scheidsrechter: Thomas. Toeschou wers: 1500. EERSTE DIVISIE Zaterdag MW - Heerenveen 2-2 (2-0). 14. Van den Boogaard (strafschop) 1-0, 20. Thai 2-0, 64. en 76. De Jonge 2-1 en 2-2. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 1500. Gele kaart: Driessen (MW) en De Jong (Heerenveen). Emmen - Heracles 1-1 (1-1). 7. Dams 0-1, 10. Raymond de Vries 1-1. Scheids rechter: Dolstra. Toeschouwers: 2600. Gele kaart: Poell en Wanders (beiden Heracles). Eindhoven - SW 6-0,(2-0). 30. Verlys- donk 1-0, 38. Versleeuwen 2-0, 47. Wou- terse 3-0, 60. Van Aerts 4-0 (strafschop). 85. Rovina 5-0, 89. Eitjes 6-0. Scheids rechter: Van Riel. Toeschouwers: 1500. Gele kaart: Bogers (Eindhoven) en Van Buuren (SW). Cambuur - Telstar 3-2 (1-0). 45. Run derkamp 1-0,47. en 53: Schaap 1-1 en 1-2, 58. De Leeuw 2-2, 75. Rontberg 3-2. Scheidsrechter: Van der Laar. Toe schouwers: 5500. Helmond Sport Willem II 0-6 (0-2). 40. en 42. Farnngton 0-1 en 0-2, 65. Van Gils 0-3, 69. en 73. Maddock 0-4 en 0-5, 75. Weggelaar 0-6. Scheidsrechter: Blan- kenstein. Toeschouwers: 2500. Zondag RKC - De Graafschap 1-1 (1-0). 10. Joore 1-0, 62. Pieneman 1-1. Scheids rechter: Bannet. toeschouwers: 1850. Gele kaart: Gouda (RKC). RBC - Wageningen 0-3 (0-1). 42. Ooster huis 0-1, 63. Kelderman 0-2, 64. Van Ta- melen 0-3. Scheidsrechter: Overkleeft, toeschouwers: 1500. Volendam NEC 2-2 (1-0). 29. Duif 1-0, 57. Van de Poppe 2-0, 68. Radstaat 2-1, 74. Janssen 2-2. Scheidsrechter: Van Beek, toeschouwers: 2000. Vitessse - NAC 0-0. Scheidsrechter: Van Vliet, toeschouwers: 1500. Gele kaarten: Smand (Vitesse), De Ley en Landsbergen (NAC). HAARLEM (GPD) Haarlerr hoopt vandaag de Ierse spits Paul McGee te contracteren De 31-jarige McGee, die 16 in terlands achter zijn naam heeft staan en eerder dit seizoen met zijn huidige club Gal way Uni ted in de eerste ronde van de UEFA-cup FC Groningen ont moette, zal het door degradatie- zorgen geplaagde bestuur van Haarlem vanavond uitsluitsel geven. Geplaagd door een, op Piet Keur na, machteloze voorhoe de, zocht Haarlem na het zien van de videobanden van de wedstrijden tussen Galway Haarlem bijna rond met Ierse spits United en Groningen contact met McGee, die acht seizoenen lang bij de Engelse eerstedivio- nist Queens Park Rangers op de loonlijst stond. Tegen Gro ningen nam hij in het Ooster park de gelijkmaker voor zijn GRONINGEN - Veendam-trainer Henk Nienhuis zorgde weer eens voor opschudding langs de lijn. Tij dens het prestige- duel van zijn ploeg met FC Gro ningen ging de oe- fenmeester vaak danig tekeer. „Het was soms op het randje", be aamde Nienhuis, die de hele dag werd gevolgd door een tv-ploeg. Ten behoeve van de uitzending (morgenavond) was hij verbon den met een meet instrument dat zijn hartslag regi streerde. De car diologisch mede werker die het ap paraat bediende, moest Nienhuis overal volgen. Dat was een hele klus op zich, om dat de trainer vaak schreeu wend naar de zij lijn rende en na het gelijke speld- 1) een rondedans opvoerde. Hij haalde er zich de woede mee op de hals van on geveer twintig Groningen-sup- porters. die hem na het duel te lijf wilden. Nierihuis moest onder poli- tie-begeleiding het Oosterpark Uit. (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) - Ook met Antal Roth in de opstelling mod dert Feyenoord door. De 26-jarige Hongaarse international maakte tegen FC Utrecht een bevredigen de entree, maar de stopper is uiter aard niet de wonderdokter naar wie Israel al wekenlang reikhal zend uitziet. In een vrijwel lege Kuip kregen de Rotterdammers slechts de lachers op hun hand. Zelfs een tot voor gisteren onder maats FC Utrecht, dat met debu tant Rob Smit de twintigste speler van dit seizoen inzette, was Feye noord bijna te machtig. Er moest een weggevertje van Ton Pattinama aan te pas komen om aan het voetbal-technisch laag staande duel een puntje over te houden. „Vooraf teken je voor 11", merkte Pattinama veelbetekenend op. „Nu zeg ik dat we hier een over winning hebben laten liggen". Voor de stoere middenvelder, die vorig jaar bij FC Den Bosch overhoop lag met Rinus Israel, was in de Kuip een hoofdrol wegge legd. Na tien minuten volleerde Pattinama een door Roth wegge- kopte bal van afstand steenhard in de benedenhoek. De notoire schof felaar putte uit die fraaie actie zo veel moed dat hij zijn directe te genstander Mario Been op een voor zijn doen keurige wijze dek lasseerde. Het was dan ook des te opmerke lijker dat uitgerekend Pattinama kort na rust de flater van de dag sloeg toen hij verzuimde Bas van Noortwijk een eenvoudig karwei te laten klaren. In de veronderstelling dat Simon Tahamata tussenbeiden zou komen, besloot Pattinama met het zwakke linkerbeen op te rui men, maar de bal ketste via het li chaam van Tahamata het doel in. De Feyenoorders geneerden zich om juichend terug te lopen. Het is vraag of Feyenoord ook zonder die meevaller naast de Utrechters zou zijn gekomen. Het leeuwedeel van de ploeg raakte geen knikker of liep elkaar voor de voeten. Een opeenstapeling van misverstanden, waarbij de aanko pen Molenaar. Hofman, Van Her pen en Elstrup elkaar de loef afsta ken. Maar het moet gezegd: ook Mario Been, die in de eerste helft een strafschop gekeerd zag door Van Noortwijk, bakte ze bruin. De elfmetertrap werd overigens veroorzaakt door Kevin Young, de van de Engelse derde-divisionist Bury afkomstige aankoop van FC Utrecht, die na vijftien competitie wedstrijden eindelijk lijn bracht in het spel van de Utrechters. De ploeg van de veel geplaagde Nol de Ruiter vocht voor elke meter en stond nog geen minuut voor de sof- goal van Tahamata zelfs op het punt om er 0-2 van te maken, Henk Fraser koos oog in oog met Joop Hiele echter de verkeerde hoek. „Het pleit voor Antal Roth", zag Israel naderhand toch een licht puntje, „dat hij zich in zo'n slecht draaiend elftal prima manifesteer de. Ik zie in hem een type Nielsen: goed in de lucht, keihard in de tackle". Of de inbreng van de 24- voudige Hongaarse international, wiens roepnaam Tony' blijkt te zijn, ook zal leiden tot de herrijze nis van zijn equipe, liet Israel dit maal in het midden. Molenaar weg uit de Kuip ROTTERDAM (GPD) - Keje Mo lenaar keert aan het einde van dit seizoen Feyenoord de rug toe. Voor de 28-jarige middenvelder uit Volendam bestaat Spaanse interes se, maar hij wil de naam van de club nog niet prijsgeven. „In maart of april zal de transactie vermoede lijk worden afgerond". Molenaar heeft wel trek in een buitenlands avontuur. „Dat zou ik graag eens willen meemaken. Het is dus niet zo, dat ik het bij Feye noord niet naar mijn zin zou heb ben, al zitten we momenteel in een vormcrisis. Vandaag tegen FC Utrecht liep het ook bij mij voor geen meter. Ik wil me dan ook dol graag revancheren, dit seizoen, mèt Feyenoord. Daar concentreer ik me voorlopig alleen maar op", aldus Molenaar, voor wie de Rot terdamse club een transfersom van vier ton zal vragen. ZWOLLE (GPD) De uitblinkers- rol van Stanley Menzo bij PEC Zwolle-Ajax (0-1) was koren op de molen van Johan Cruijff. „We heb ben vanavond kunnen zien dat Menzo meer kan dan alleen goed uitkomen". In de ogen van Cruijff is Menzo immers een betere keeper dan Hans van Breukelen en hoort hij derhalve thuis in Oranje. „Het was de klasse en de uitstraling van Menzo", bleef Co Adriaanse zater dagavond niet achter, „dat Ajax hier heeft gewonnen". Met dat compliment verdoezelde de PEC-trainer de zwakte van McNulty, die tot drie keer toe al leen voor Menzo verscheen. Hij miste echter dé koelbloedigheid om toe te slaan. De Brit was daar mee direct verantwoordelijk voor het onnodige verlies van PEC en de heldenrol die Menzo in Zwolle voor zich kon opeisen. Want hoe weergaloos knap de reacties van de doelman ook wa ren, een aanvaller met iets meer lef en bravoure zou ten minste een DEN HAAG - FC den Bosch heeft de kans laten liggen Feyenoord te passeren op de ranglijst. In eigen huis kwam de ploeg niet verder dan 2-2 tegen AZ '67. De Alkmaarders, die weg willen uit de degradatiezone, namen twee keer een voorsprong, door Visser en Jakub, maar Hoyer en Gillhaus zorgden voor de Bossche gelijkmakers. Van de bedreigde clubs ging Excelsior onderuit op het eigen Woude- stein tegen VW, dat fouten in de Rotterdamse defensie keihard afstrafte. Haarlem verraste Sparta (1-0). Het doelpunt kwam uiteraard van Keur. de schutter die tien van de elf seizoentreffers van de Haarlemmers achter zijn naam heeft. Go Ahead Eagles verloor kansloos van Roda JC. rekening en maakte hij als eni ge Ier indruk. Vooruitlopend op de zaken trainde Paul McGee vrijdag middag reeds mee met de Haar lemse selectie en onderging hij een medische test. Zaterdag avond was hij getuige van de overwinning die Haarlem op Sparta boekte. „Ik verheug me erg op Haarlem", aldus de top scorer (vorig seizoen 23 treffers, dit jaar reeds 12) van de Ierse league. „Misschien dat ik me via Haarlem terug kan knok ken in het Ierse elftal. Dat is in de spijkerharde Ierse competi tie bijna onmogelijk". Maradona leidt Napoli naar grootste competitiezege in Italië ROME Reuter/SID/ANP- Napels maakt stormachtige voetbaltijden door. Na de historische zege in Tu rijn op Juventus haalde de koplo per in de Italiaanse serie A op ei gen veld uit voor de grootste zege in deze competitie. Het debuteren de Empoli werd voor 85.000 uitzin nige tifosi met 4-0 weggespeeld. Andermaal stond Diego Marado na aan de basis van de klinkende overwinning. Hij opende in de 27e minuut de score door een vrije trap even buiten het strafschopgebied geraffineerd om te zetten in een wonderschone treffer (1-0). Carne- vale (2x) en international Bagni completeerden het succes. In de schaduw van de Napoli- taanse uitbundighèid werd bij Ju ventus met tevredenheid geconsta teerd, dat Platini en Laudrup in de wedstrijd tegen Atalanta tekenen van vormherstel toonden. Platini stelde Bonini zeven minuten na het begin en Serena zeven minuten voor het einde in staat de 2-0 aan te tekenen. Laudrup liet weer enige van zijn befaamse rushes zien. Inter Milan en AS Roma ver speelden punten. Inter had al 34 jaar niet meer in Como gewonnen en hield die traditie in stand (1-1). AS Roma verloor ondanks een voortreffelijke Boniek als libero met 1-2 in Florence van Fiorentina. AC Milan profiteerde door langszij te komen. Met de Britten Hateley en Wilkins werd het bescheiden geklasseerde Avellino met 2-0 opzij gezet. Vóór en na de wedstrijd tussen Fiorentina en AS Roma deden zich ongeregeldheden voor. Voor aan- ROTTERDAM (ANP) - FC Utrecht-speler Jan van de Akker ontbrak gisteren bij de wedstrijd Feyenoord - FC Utrecht. De 26-jari- ge voetballer werd vrijdag door trainer Nol de Ruiter van de trai ning verwijderd, nadat hij zijn ploeggenoot Marcel Lindenaar in het gezicht had geslagen. Het bestuur van FC Utrecht be slist vanavond over verdere maat regelen tegen deze handelwijze. Van de Akker kan volgens trainer De Ruiter op een flinke boete reke- vang van het duel werd een 19-jari- ge Romein met een mes in de rug gestoken. Met ernstige verwondin gen werd hij overgebracht naar het ziekenhuis. Na het duel braken op stootjes in de oude binnenstad van Florence uit. Drie politie-agenten raakten daarbij gewond. SPANJE Met tien spelers heeft Barcelona zijn koppositie in de Spaanse voet balcompetitie verstevigd. Enkele momenten nadat verdediger Mi- gueli Bernardo in de wedstrijd te gen Real Sociedad uit het veld was gestuurd vanwege ruw spel. maak te middenvelder Roberto Fernan dez de enige treffer. Real Madrid, de voornaamste concurrent van Barcelona, kwam niet verder dan een gelijkspel (1-1) tegen Vallado- lid. De ploeg van Leo Beenhakker staat na vijftien wedstrijden twee punten achter Leo Beenhakker incasseerde een week na de nederlaag (2-4) te gen Bilbao opnieuw een tegenval ler. Real Madrid mocht na het duel met Real Valladolid blij zijn met het gelijkspel van 1-1. Goaltjesdief Hugo Sanchez maakte zijn vijftien de doelpunt van dit seizoen. Jose More maakte gelijk. Manuel Hier- ro, die de bal had voorgegeven, werd enkele minuten later uit het veld gestuurd wegens een reeks grove overtredingen. Athletic de Bilbao klom naar de derde plaats door 2-1 winst op Es- panol. Atletico Madrid, dat evenals Bilbao negentien punten heeft ver zameld in vijftien wedstrijden, won met een minimale marge van Osasuna (1-0). ENGELAND Arsenal verdedigde zaterdag met succes de eerste plaats in de Engel se eerste divisie. De Londense club bleef tegen Manchester City voor de elfde achtereenvolgende keer ongeslagen: 3-0. Arsenal behield daardoor de marge van twee pun ten ten opzichte van concurrent Nottingham Forest, dat als een van de weinige topclubs eveneens won. Dat gebeurde dankzij John Metgod, die met een machtige vrije trap voor 3-2 zorgde tegen Wimble don. Manchester United plukte voor het eerst vruchten van de trainers wisseling, die twee weken geleden werd doorgevoerd. De Mancunians boekten de eerste overwinning met Alex Ferguson op de bank in plaats van Ron Atkinson. De 42.000 supporters, die Manchester United zaterdag aanmoedigden, zagen slechts een doelpunt. De Deense international John Sivebaek schoot uit een vrije trap ineens raak. Het was voldoende voor de zege op Queens Park Rangers. BUNDESLIGA De verrassende lijstaanvoerder Leverkusen maakte in de Bundes- liga geen fout tegen debutant FC Homburg. De overige ploegen van de top-drie, landskampioen Bayern München en Hamburger SV, verspeelden een punt. Uerdin- gen hield de prestige-ploeg van Udo Lattek op 0-0. Het duel tussen Hamburg en 1. FC Nürnberg ein digde in 1-1. Herbert Waas, de produktieve spits van Leverkusen, gaf het duel tegen Homburg kleur. De goaltjes dief was twee keer succesvol en kwam daardoor aan kop van de topscorerslijst met tien doelpun ten. De openingstreffer was boven- dièn de vierhonderdste van het sei zoen 1986/'87. De twee doelpunten van Waas waren goed voor de 2-1 zege. Bayern München maakt op spor tief gebied zorgelijke tijden door. Vier dagen na de uitschakeling in de nationale bekerstrijd door For tuna Düsseldorf waren de spelers van de miljoenenploeg niet in staat tot produktief voetbal tegen Uer- dingen. VfB Stuttgart was dat wel. Het zorgde voor de grootste score van de vijftiende ronde: 4-1 tegenn Eintracht Frankfurt. BELGIË Anderlecht kwam in de twaalfde ronde van de hoogste voetbalklas se van België alleen aan kop. De ploeg van trainer Arie Haan won in eigen huis met 3-1 van middenmo- *Geprikkeld door de geruchten over ee zou moeten vervangen bij AC Milan, van zijn betere wedstrijden in Italië, punt, na een lange solo. ter Club Luik. Club Brugge liet zich letterlijk en figuurlijk op ach terstand zetten. Het door Henk Houwaart getrainde elftal leed zijn eerste nederlaag van het seizoen. Het mengelmoesje van Sporting Charleroi, wonderlijk genoeg aan een imponerende reeks wedstrij den bezig, won voor ruim twintig duizend enthousiaste Walen met 1- 0. Charleroi heeft in zeven duels dertien punten behaald en is daar door naar de subtop geklommen. Opmerkelijk voor een elftal, dat bestaat uit een Nederlander (Peter van der Ven), een Vlaming (Ray mond Mommens), een handjevol Walen en enkele nakomelingen van Italiaanse gastarbeiders. Ook bij KV Mechelen trokken Nederlanders de aandacht. Erwin Koeman bekroonde zijn rentree te gen Berchem na een schorsing van n transfer van Ruud Gullit, die hem speelde Mark Hateley gisteren één De Brit scoort kier een fraai doel- (Foto AP) zes weken met een mooie pass, waaruit Piet den Boer 1-0 maakte. Bij Mechelen, dat met 2-0 won kreeg Deferm rood na een zware overtreding. Van Berchem werd Van Asch vroegtijdig naar de kleedkamer gezonden. Het in de onderste regionen bi vakkerende FC Antwerp had, al thans wat het resultaat betreft, niet veel aan het debuut van de van PSV gekomen Van Rooy en Van Aerie. Antwerp verloor met 1-2 van Beveren. FRANKRIJK In Frankrijk verloren de beide topclubs. Bordeaux liet de punten aan Brest (1-2), Marseille verloor met 3-0 bij Lens. Monaco profi teerde en verkleinde de achter stand tot drie punten door een zwaarbevochten zege (1-0) in het Prinsenpark in Parijs op Pierre Vermeulens Paris Saint-Germain. keer doeltreffend hebben uitge haald. Dat soort kansen zijn aan Marco van Basten wel besteed. Uit een omstreden vrije schop van Van 't Schip, na een overtreding van Yucedag tegen Rijkaard, kopte de Europese topscorer vallend raak. Doordat Raven niet van het kali ber-Menzo is en stokstijf op de lijn bleef staan, kreeg Ajax meer dan het verdiende. Zwolle „Deze nederlaag is moeilijk te verteren als je de kans hebt gehad om Ajax op achterstand te zetten", treurde Adriaanse over de gemiste stunt. „Als je tien keer tegen Ajax speelt, verlies je acht keer en krijg je twee keer de kans om de punten te pakken". Die mogelijkheid deed zich zaterdagavond royaal voor. Dat de koploper van de eredivisie Zwolle desondanks zonder kleer scheuren kon verlaten, was daar om niet de eigen verdienste. Dat besefte ook Cruijff. „We hebben een zwakke wedstrijd gespeeld. Het liep niet bij ons. Desondanks zijn ze blijven knokken ën dat is de enige manier om er overheen te ko men". Cruijff bracht de schrale opvoe ring gedeeltelijk in verband met de teleurstelling van woensdagavond in de interland tegen Polen, waarin zeven Ajacieden het Oranje-shirt droegen. „De kritiek was vrij hard maar ook logisch. Dat is vanavond zeker van invloed geweest". Adriaanse sloot bovendien niet uit dat er wel eens sprake geweest kan zijn van onderschatting. Geen van beiden repte over de absentie van Mühren (liesblessure). Diens afwe zigheid bleek andermaal van kapi tale betekenis, waardoor het ver moeid ogende Ajax als een stuur loos schip ronddobberde. Doordat de thuisclub vanaf de eerste minuut als een razende te keer ging, had Ajax behoefte aan een speler die rust in het spel bracht en die de verbindingen on derhield tussen verdediging en aanval. Daartoe bleek echter nie mand bij tegen PEC Zwolle dat de kortste weg naar het doel zocht. De risico's die daarbij werden geno men hadden in elk geval tot gevolg dat de 13.000 toeschouwers royaal aan hun trekken kwamen. Opmerkelijk was het tactische snufje van Adriaanse om Doufikar m een wat teruggetrokken positie te laten spelen en Van Ankeren scherp naar voren. Op die manier wilde hij Menzo dwingen Silooy in balbezit te brengen. „Met Blind en Van 't Schip is Ajax op rechts ster ker dan op links", was zijn verkla ring achteraf. „Daarom mocht Ajax niet vanaf rechts aan de aan val beginnen". Dat plan ging volle dig op, zoals PEC Zwolle ook de beste kansen kreeg. Maar zelfs al leen voor Menzo kreeg McNulty tot twee keer toe de bal niet in het doel, evenmin als Foeke Booy, die een blunder van Spelbos niet kon Die laatste twee kansen ontston den pal na de rust, in welk speldeel Petri Tiainen zijn debuut in de ere divisie maakte. De toekomstige op volger van Mühren kon vanzelf sprekend Ajax nog niet de weg wij zen, maar de drievoudige Finse in ternational toonde bij vlagen wel degelijk aan over grote kwaliteiten te beschikken. „Als je zijn balbe handeling ziet en de rust die hij uit straalt", prees Cruijff hem na af loop, „dat is een lust voor het oog". „Jammer dat hij geen Nederlander is", sloot Adriaanse zich bij de meester aan, „want zo'n linkspoot zou Oranje goed kunnen gebrui ken". Heel wat minder blij was de trai ner van de thuisclub met de komst van Peter Boeve, die een kwart iet- voor afloop mocht opdraven voor Bosman. „Dat is een speler", on derkende Adriaanse meteen het gevaar, „die linksom kan en durft op te komen". Het laatste probeer sel van Cruijff om de winst alsnog af te dwingen had succes. Want op slag zette Ajax aan voor een slotof- fensief en ontstond er vanaf links ineens heel wat meer druk. De win nende goal van Van Basten lag in het verlengde daarvan. Ajax dank te het in de slotminuten echter op nieuw aan een reflex van Menzo dat de thuisclub niet kon scoren. Weer was het Tony McNulty die strandde op de „held van Zwolle", die Ajax een blamage bespaarde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12