PORT Alleen PSV zorgt voor vuurwerk Van der Louw dreigt met opstappen EC-duel Groningen op tv MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 Italiaanse interesse streelt Gullit'maar ik weet nergens van' Van Leeuwen en Faber spelen zich met zaalteam in de kijker Vredesmissie van FC Den Haag-spelers slaagt in Zuiderpark Wéér spelleider in Zuid 1 gemolesteerd Wijziging tuchtreglement ZEIST (GPD) - Sectie-voorzitter André van der Louw wil een halszaak maken van de wijziging van het tuchtregelement die vanavond aan de orde komt in de najaarsvergadering betaald voetbal. Naar verluidt acht Van der Louw die aanpassing van zulk essentieel belang dat hij dreigt met opstappen als het voorstel niet door de vergadering wordt gesanctioneerd. Het sectiebestuur komt achter gesloten deuren bijeen met een voorstel het reglement zodanig te wijzigen, dat een club die in staat van beschuldiging wordt gesteld voortaan het bewijs moet leveren niet schuldig te zijn. Al tijdens het voorzittersoverleg van enkele weken geleden met het sectiebestuur bestond er bij een aan tal clubvoorzitters grote weerstand tegen die regle mentswijziging waarbij sprake wordt van een omge keerde bewijslast.De twijfels over het voorstel namen in de afgelopen week alleen maar toe, toen de FBO (federatie van betaalde voetbalclubs) de leden duide lijk maakte wat de reglementswijzing tot gevolgen kan hebben. Met verwijzing naar de bekerwedstrijd PSV-RKC, waarbij supporters van FC Den Bosch zich ernstig misdroegen, werd de clubs voorgehouden dat bij een wijziging van het tuchtreglement zoals het sectiebe stuur dat voorstaat FC Den Bosch in staat van be schuldiging zou zijn gesteld. De eredivisieclub speel de die dag in Assen tegen ACV. Ook de centrale spe- lersraad heeft bij het sectiebestuur geprotesteerd te gen de wijziging. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Ruud Gullit, in duel met Alfons Groenendijk DEN HAAG (GPD) - Ruud Gul lit ontkent in alle toonaarden dat hij afgelopen woensdag na Nederland-Polen een gesprek heeft gehad met AC Milan-eige- naar/president Berlusconi. De vedette van PSV zou na die in terland in een Amsterdams ho tel benaderd zijn voor een transfer naar Italië, waarmee een bedrag van 20 miljoen gul den gemoeid zou zijn. "Maar tot nu toe is dat een indianen-ver haal", zegt Gullit zelf. "Ik heb nog met niemand gesproken". Terwijl zijn Ajax-collega Marco van Basten wél toegeeft die 'bijeenkomst' te hebben bij gewoond, houdt Gullit stijf vol van niets te weten. "Tenminste, wat dat betreft. Ik word wel voortdurend gebeld door bui tenlandse makelaars, maar die willen alleen maar aan me ver dienen en daar heb ik geen zin in. Verder weet ik echt van niks", aldus Gullit, die daar echter onmiddellijk aan toe voegt dat hij best trek zou heb ben in een Italiaans avontuur. "Want in Italië spelen toch de beste voetballers van de wereld en het is niet niks als je daar heen kan. Die verhalen strelen dan ook wel degelijk mijn ego en als er een aanbod komt, zal ik dat zeker in overweging ne- mDai is bij PSV ook bekend, want in de afgelopen dagen werd Gullit door zijn collega's voortdurend 'gedold', zoals Guus Hiddink meldt. "Maar nie mand bij ons is echt veront rust", stelt de trainer in navol ging van manager Hans Kraay: "Er is niets van waar, Gullit dient bij ons gewoon zijn con tract uit". De verbintenis tussen Gullit en PSV is onlangs verlengd tot medio 1990, "maar dat zegt voor niemand wat en zeker niet voor mensen die je koste wat het kost willen hebben", laat Gullit we ten. "Met elke club die dat wil, zou ik best willen praten". LEIDEN - Hans van Leeuwen (foto boven) maakt naam als zaalvoetballer. De aanvoerder van UVS vertoefde vori ge week met het Nederlands zaalvoetbalteam in Honga rije, waar Oranje niet op zyn minst dank zij de inbreng van Van Leeuwen en zijn UVS-collega Mario Faber furore maakte. garije onderuit. Ook in dit duel moesten penalty's de beslissing brengen. De prestaties van de Nederlan ders in het algemeen en Van Leeu wen in het bijzonder vielen vooral in de smaak bij de afvaardiging van de Verenigde Staten. Aan de overkant van de oceaan krijgen de beoefenaars van het zogenaamde indoor-soccer dik geld betaald. Af gaande op het enthousiasme van de Amerikaanse ploeg over de ver richtingen van de Hollanders ligt er ook voor hun een pak geld te wachten. Van Leeuwen laat zijn hoofd niet op hol brengen, maar is wel ver heugd over de belangstelling uit de VS, waar de mogelijkheden met betrekking tot het zaalvoetbal in derdaad onbegrensd lijken. Het door de wereldvoetbalbond FIFA georganiseerde testtoernooi in Boedapest leverde hem en Ma rio Faber naast een tweede plaats achter het gastland tal van compli menten op. Niet alleen van de kant van Oranje-coach Ron Groene- woud, maar ook van de zijde van de tegenstanders, die in de meeste gevallen te zwak bleken voor de Hollandse 'zalers'. De ploeg (waarvan ook Bax-spe- ler Jeffry Forree deel uitmaakte) bereikte de finale via overwinnin gen op Amerika en Brazilië. Daar na verloor het team van Italië, dat op zijn beurt onderuit ging tegen Brazilië. Daardoor werd Nederland eerste in de poule en Oranje ont moette daarna in de kruisfinale Belgie, waarvan na strafschoppen werd gewonnen. In de finale ging de Nederlandse equipe tegen Hon- DEN HAAG (GPD) - Ondanks het unieke initiatief had het er alle schijn van dat het opnieuw mis zou lopen. Precies op het moment dat de spelers op het veld in het Haagse Zuiderpark het spandoek met hun smeekbede in tele gram-stijl („Maak FC Den Haag niet kapot- stop gedon der") ontrolden, knetterden de rookbommen van de tribu nes. Uitgerekend voor de doelgroep werd de boodschap daardoor aan het zicht onttrokken, maar door de flarden heen, bleek die toch te zijn begrepen. De bijna 16.000 klan ten die op het treffen Den Haag-PSV waren afgekomen hielden zich gistermiddag in elk geval opvallend rustig. Hoewel hun club in de stromende regen ongenadig werd afgedroogd, kwam het vuurwerk alleen nog van de Eind- hovense voetballers, die simpel naar 2-6 raasden. Volgens FC Den Haag-trainer Pim van der Meent lag dat mede rondgang die zijn spelers toogde hij na de ongelijke confron- de tatie, waarin PSV al na 36 minuten het op 0-4 was gekomen. „Ze duel met het dundoek hadden ge- vooraf niet echt met de wedstrijd maakt. „Dat heeft concentratie verlies in de hand gewerkt", be- Verzorger nu 'getroffen' door aanbod bezig, maar waren hier in de gang nog aan het repeteren hoe ze het precies zouden doen. Ik stond dan ook niet achter deze actie". Naar zijn mening was echter niet gevraagd; het idee was bij zijn spe lers zelf gerezen en was onder steund door de vakbond WCS en het bestuur, dat ook tot daden was overgegaan. In een speciaal aan de supporters gericht schrijven, vroeg het college van FC Den Haag de fans hun club „te vrijwaren van verdere schade". Even leek het er- ROTTERDAM (ANP) - Toon IJ zen doorn kan tijdens de winterstop op dat de schuld daarbij van het betaalde voetbal een week den afgeschoven („Onze club gratis op vakantie. De verzorger dreigt mede de dupe te worden van van Excelsior raakte onlangs tij- de hetze die in de media wordt ge- dens de thuiswedstrijd tegen FC voerd"), maar de hand werd ook in Den Haag gewond, toen hij werd eigen boezem gestoken. „Wij staan getroffen door een voorwerp dat uit er niet goed op. De negatieve as- een vak met Haagse supporters pecten die aan FC Den Haag kle- Den Haag, bood IJzendoom een komst", verzorgde i de 2 i week i De voetballers hadden zich 'ach- Directeur Van Steenes ter' Dé Stoop, Fred van Hal, Hans die organisatie verklaarde, dat uit dit gebaar nogmaals moet schaard t.. blijken dat zijn bedrijf zich „dis- dere kant i Muijen en Pieter den Duik ge- maakten dat op de an- can het pamflet ook dui- tantieert van de onverkwikkelijke delijk. „Dit kan natuurlijk niet zo gebeurtenissen tijdens de wedstrijd doorgaan", refereerden Excelsior - FC Den Haag". het duel met Excelsior, „want dan zijn STEENBERGEN (ANP) - Voet baldistrict Zuid 1 is hard op weg alle negatieve records met be trekking tot het molesteren van arbiters te breken. Gisteren werd in Steenbergen voor de 32e keer dit seizoen een scheidsrechter zodanig in het nauw gebracht, dat hij terstond het duel staakte. Vijfentwintig minuten na de rust van de ontmoeting tussen Steenbergen en Noordhoek uit de vierde klasse G gaf scheids rechter Meeusen uit Axel by de stand 1-1 de thuisclub een direc te vrije trap. De Regt van Steen bergen scoorde, waarop bij de spelers van Noordhoek alle stop pen doorsloegen. Met zijn elven bestormden ze de man in het zwart, die aan zijn shirt getrok ken, geduwd en geslagen werd. Meeusen blies het duel direct af. Eerder in de week had de scheidsrechtersorganisatie COVS van het district Zuid 1 bij de KNVB de eis op tafel gelegd, dat de bond voor 1 december maatregelen bekend moet ma ken om de molestaties een halt toe te roepen. De arbiters voelen zich op het voetbalveld niet lan ger veilig. De KNVB had drie jaar geleden al sancties aange kondigd. De COVS wil dat de bond overgaat tot langdurige schorsingen of royering van be trokken spelers. Indien de KNVB niet aan de v/ensen tegemoet komt, zal de COVS in Zuid 1 overgaan zijn le den met klem te adviseren de be trokken clubs in zijn totaliteit te boycotten. we op de duur helemaal nergens meer welkom". „Laat de rotzooi achterwege", zo luidde hun schrif telijke oproep, die ze voor het duel met PSV kracht bijzetten met het ontrollen van het bewuste span doek. „We voelden dat we iets moesten doen, voor het een keer helemaal uit de hand zou lopen", verklaarde Alfons Groenendijk. De midden velder, die uiterst ongelukkig speelde en met verrekte knieban den tussentijds het veld moest rui men, bestreed dat hy en zijn colle ga's zichzelf mer hun vredesmissie van de wijs hadden gebracht. „Daar was geen sprake van: de te- gengoals vielen gewoon te snel en daarbij was er gewoon sprake van klasse-verschil". Doelgericht Met die opmerking kwam hij dichter bij de waarheid dan zijn oe- fenmeester. Tegen een PSV in de vorm van gistermiddag had ook een FC Den Haag in allerbeste doen maar heel weinig kunnen uit richten. De groep van Guus Hid dink en Hans Kraay ging vooral in de aanvangsfase uiterst doelge richt te werk en strafte elk foutje van de tegenstander genadeloos af. Voorstopper Joop Lankhaar (ver keerd in de dekking op Koolhof) en Alfons Groenendijk (tweemaal) moesten het ondervinden en voor FC Den Haag het wist keek het al tegen een onoverbrugbare achter stand aan. Weliswaar kleefde aan de 0-2 van Van der Gyp een penetrante bui tenspel-geur, op de drie goals van Koolhof viel niets af te dingen, zo als ook de twee doelpunten van de constant doorschuivende Ronald Koeman in de tweede helft recht streeks uit het boeKje leken te zijn geplukt. Het enige dat PSV te ver wijten viel, was dat de ploeg het bij tijd en wyle wel geloofde en op die momenten geconfronteerd werd met tegentreffers. Dat gebeurde vlak voor de rust, toen Heini Otto koppend 1-4 kon scoren en Groe nendijk nog een dot van een kans miste, dat gebeurde eveneens aan het slot toen Remco Boere einde lijk de indruk wegnam tot de selec- tiegroep van de tegenstander te be horen. Verschil Voor het overige deed PSV, zelfs nu Valke volledig uit de toon viel, wat het wilde in het Zuiderpark, waar met name de veelbesproken Ruud Gullit het verschil tussen in ternationaal en nationaal voetbal kon aantonen. Tegen Polen was hij vorige week woensdag onopval lend, tegen FC Den Haag kwam hij tot een paar opvallende daden. De mooiste verrichtte hij in de Voorbe reiding op de vyfde treffer, waarin hij tackles van Purvis, Jol en Otto ontweek voor hij Ronald Koeman de niet te missen kans bood. „Zelfs Van Basten is niet in staat drie aanslagen te ontwijken. Zoals Gullit dat deed, zo kan dat er maar één in Nederland", zo uitte Pim van der Meent zijn bewondering voor dè unieke solo-actie. Voor de gezamenlijke daad van zijn eigen spelers kon de trainer van FC Den Haag wat moeilijker begrip op brengen. „Ik vond het wel een goed initiatief, maar niet vlak voor zo'n duel. De wedstrijd was voor mij belangrijker en door die actie zijn we er eigenlijk geen moment in geweest". PAUL DE TOMBE. Zó trokken de voetballers van FC Den Haag voor het duel met PSV door het Zuiderpark. 'Maak FC Den Haag niet kapot - stop gedonder' luidde de smeekbede. De kijkers gaven er gehoor aan, althans in het sta dion. Na de wedstrijd bekogel den Haagse supporters toch weer vier bussen met PSV-fans met stenen. Daarbij ontstond alleen materiële schade (foto ANP) GRONINGEN (GPD) - Op 2000 kaarten na is het Oosterparksta- dion voor FC Groningen-Guima- raes uitverkocht. Het staat daarom in feite al vast dat de NOS-televisie dit duel in de derde ronde van de UEFA Cup woensdagavond recht streeks zal uitzenden. Om het sta dion, dat 21.000 toeschouwers kan bergen, zo vol mogelijk te krijgen wil FC Groningen pas vandaag zijn toestemming naar buiten brengen. Bij de Groningers zal vrije verde diger John de Wolf wel van de par tij zyn. Gisteren viel hij tegen Veendam uit. In het ziekenhuis werd een scheurtje in een vinger- botje geconstateerd van de speler met de bijnaam Rambo. Trainer Rob Jacobs: „De plek wordt plaat selijk verdoofd en er komt een be- schermkap omheen die Verkuyl nog in zijn bezit heeft. Die heeft op dezelfde manier kunnen spelen". René Eykelkamp moet woensdag toekijken wegens twee gele kaar ten in eerdere Europa Cup-duels. Marinho Peres, de trainer van VitBoria Guimaraes, zat gisteren in het Oosterpark op de tribune. De Braziliaan bekeek FC Groningen voor de eerste maal en bleek van de noordelijke derby te hebben ge noten. „FC Groningen is me erg meegevallen, een zeer goed team dat zich veel kansen verschafte. Ik vind het niet leuk om één naam naar voren te halen, maar de speler die het doelpunt maakte (Roos- sien) is me het meest opgevallen. Speelt hij nu in de verdediging of in de aanval? Hij was constant in beweging". „Het wordt voor ons moeilijk van FC Groningen te winnen", al dus Marinho Peres, die zich nog het meest verwonderde over het gedrag van Veendams trainer Henk Nienhuis. „Wat is dat voor een man, gaat hij altijd zo te keer?" zo vroeg Marinho Peres. Zaterdag was de Braziliaan al op weg naar Groningen toen zyn elftal in Guimaraes een bekerwedstrijd won van Estubal dat in de tweede divisie van Portugal uitkomt. Na een 1-0-achterstand benutte Gui maraes vier van de talloze moge lijkheden. De doelpuntenmakers waren Adao (tweemaal), Ademir en Cascavel, momenteel met acht goals topscorer in de competitie. De 39-jarige Marinho Peres trad dit seizoen in dienst by Guimaraes, daarvoor assteerde hy zijn landge noot Tele Santana in Saoedi-Ara- bië. Als voetballer kwam hij twin tig maal voor het Braziliaans natio naal team uit, onder meer tijdens het WK van 1974 in West-Duits- land. Drie seizoenen speelde Ma rinho Peres samen met Pele by het vermaarde Santos, twee jaar waren Cruijff en Neeskens ploeggenoten van hem bij Barcelona, dat toen onder techische leiding stond van Rinus Michels. Absurd "Ons werd verteld dat we bij hun goed geld zouden kunnen verdie nen", aldus de vaste keus van het nationale zaalvoetbalteam. "De be dragen waarover werd gesproken zijn absurd. Van november tot april schijn je daar 15.000 tot 60.000 gulden te kunnen pakken. Volgens de spelers in die ploeg waren de beste spelers uit Amerika naar Boedapest gekomen. Ze vonden ons heel goed en ze vroegen ons over te komen. We hebben dan ook wat adressen uitgewisseld. Het is allemaal nogal vaag. Maar het is na tuurlijk wel leuk dat je in de be langstelling staat", zegt van Leeu wen, die kort na terugkeer (vrijdag avond) alweer bij UVS op het trai ningsveld stond en gisteren in de wedstrijd tegen Unitas één van de betere Leidse spelers was. Dat was hij ook in Hongarije, "waar ik lekker speelde. Het ging trouwens met de hele ploeg goed. Net als op het EK hebben we de Europese ploegen achter ons ge houden. Behalve Hongarije dan. Maar in die ploeg speelden alle maal profs. Ze hebben uit de natio nale veldselectie de beste tien zaal voetballers gekozen". Desondanks hielden de pupillen van Ron Groenewoud het thuis land in de finale op een gelijkspel (1-1). De Hongaarse doelman And- rusch was daarna het grote strui kelblok voor Oranje, want de kee per boekte in de strafschoppense- rie een honderd procent-score. Hij stopte alle Nederlandse penalty's. De finale in Hongarije, waar de thuisploeg zich na de vrije val van de veldploeg geen tweede echec kon veroorloven, werd bijgewoond door 8500 toeschouwers. "Het was een enorme belevenis", weet van Leeuwen. "Ik had het voor geen god willen missen". Test Het evenement gold als een test voor de FIFA, die de spelregels met het oog op het aanstaande offi ciële wereldkampioenschap uni form wil maken. Nu is het nog zo dat in alle landen andere regels worden gehanteerd en zelfs de UE FA andere voorwaarden stelt dan de wereldvoetbalbond. "Daar willen ze een einde aan maken", weet Van Leeuwen. "Ze willen alles onder de FIFA-vlag on derbrengen. Daarom waren er in Hongarije ook allemaal officials die alles nauwlettend in de gaten hielden. De regels die daar werden gehanteerd waren even vreemd, maar we hebben ons snel aange past". Het grootste verschil was dat li chamelijk contact was toegestaan. Er werden ook geen tijdstraffen uitgedeeld, maar de spelers kregen net als in het veldvoetbal rode en gele kaarten voorgehouden. Twee maal geel betekende ook daar 'rood' en had uitsluiting voor de gehele wedstrijd tot gevolg. Verder werd er met vyf in plaats van met vier spelers gevoetbald. Mooie ervaring De Hongaagse ploeg moest het vooral van fysieke kracht hebben en daarom vreesden de Hollanders die ploeg. "Maar gelukkig hadden we in de finale een goede scheids rechter, die het heel kort hield. Het werd een open wedstrijd. Vlak voor einde schoot Mario (Faber) buiten bereik van de keeper tegen de paal. Jammer dat we het niet hebben gered, maar al met al was het een prachtige ervaring".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11