Rijnvervuilers door justitie aangepakt Oostenrijkse liberalen spreekbuis van ontevredenen Abortus vrijer in Spanje Leden Witte Huis gooien met modder Brunswijk beheerst Moengo ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BASF laat massa licht giftig zuur ontsnappen BONN/BASEL/STUTTGART (Rtr/DPA/AFP) - Openbare aanklagers in de Bondsrepu bliek Duitsland zijn gisteren begonnen aan een strafrechtelijk onderzoek naar de vervui ling in de Rijn als gevolg van de brand in het opslagcomplex van het Zwitserse chemi sche bedrijf Sandoz. Ongeveer 30 ton kwik, verdelgingsmiddelen en ander giftig mate riaal kwam na de brand bij Basel begin november via het bluswater in de Rijn terecht. Een woordvoerder van het bureau van de openbare aanklager in Lör- rach, dat over de grens bij Basel ligt, zei dat het onderzoek zich vooral toespitst op de verdenking van schending van de anti-vervui- lingswetten en op het punt van het gevaar voor de volksgezondheid. Aanklachten kunnen worden inge diend tegen de verantwoordelijken voor de brand als een duidelijk be wijs van overtreding voorhanden De gifstroom in de Rijn doodde duizenden vissen, dwong beroeps vissers hun vangsten te staken en noodzaakte drinkwaterbedrijven op reservevoorraden over te scha kelen. Rijnstaten hebben felle kri tiek op Sandoz geuit en eisen scha devergoeding. Sandoz, het op één na grootste chemische concern in Zwitserland, heeft laten weten dat het voortaan geen kwik meer zal gebruiken in zijn produkten, en dat het elke schadeclaim zal betalen, in eerste instantie via zijn verzekering tegen milieu-aansprakelijkheid, maar zonodig uit eigen middelen. Presi dent-directeur Mare Moret beloof de gisteren op een persconferentie in Basel dat zijn bedrijf zijn uiter ste best zal doen om de ecologische schade in de Rijn te compenseren. De aanmaak van pesticide en ande re chemische stoffen zal worden te ruggedrongen en er komen maat regelen ter beperking van de op slag van giftige stoffen, aldus Mo ret. Aan de brand in het Sandoz- Schietpartij bij Berlijnse muur BERLIJN (AP) - Oostduitse grens wachten hebben gisterochtend vroeg het vuur geopend op een on bekende Oostduitser die probeer de met een vrachtwagen naar het westen te ontkomen. Het was niet duidelijk of de man werd getrof fen. Het was de derde schietpartij bij de muur in negen dagen. Vanwege het duister konden ge tuigen aan de westelijke kant van de muur niet precies zien wat er ge beurde. Zij hoorden echter knallen en het geknetter van machinege weren, waarna er commando's werden geschreeuwd. Zij konden niet zien of er in of naast de tot stoppen gedwongen vrachtwagen een lichaam lag. De Oostduitser was kennelijk van plan geweest om met zijn oran je vrachtauto een ijzeren poort in de muur te rammen. De poort, die wordt gebruikt door grenswachten en onderhoudsmensen, is net groot genoeg om een vrachtauto door te laten. complex ging een ongeluk vooraf bij de nabijgelegen chemische fa briek van Ciba-Geigy, waarbij een hoeveelheid giftige chemicaliën in de Rijn terechtkwam. Donderdag deed zich een tweede ongeluk voor bij deze fabriek. Een wolk van sterk ruikend gas ontsnapte hier uit. In Stuttgart hebben vertegen woordigers van Ciba-Geigy toege- FDP-congres tegen regeling kroongetuigen MAINZ (DPA/Rtr) - De in de Bondsrepubliek omstreden kroon getuige-regeling komt er hoogst waarschijnlijk niet. De liberale re- geringspartij (FDP) wees gisteren op haar congres in Mainz met grote meerderheid de mogelijkheid af dat terroristische moordenaars on gestraft blijven wanneer zij mee werken met justitie. De FDP wil hun alleen strafvermindering ge- Op het partijcongres, twee maan den voor de algemene verkiezin gen, besloot de FDP geen steun te verlenen aan een wet die stads- guerrillastrijders de mogelijkheid van straffeloosheid biedt, zelfs wanneer zij moorden hebben be gaan. Na een debat van vier uur stemde eem grote meerderheid van de 400 congresgangers voor een compromis-ontwerp dat voor zag in strafvermindering voor RAF-leden die zich overgeven en helpen guerrilla-acties te voorko- Gevolg van het liberale besluit is dat er waarschijnlijk helemaal geen regeling komt. De christende mocraten van CDU en CSU had den voor het FDP-congres ver klaard dat een kroongetuige-rege ling zinloos zou zijn wanneer zij niet ook onverkort van toepassing zou zijn op terroristen die verdacht worden van moord. geven dat deze gaswolk een giftige broomverbinding zou kunnen be vatten. Tijdens een hoorzitting van de milieucommissie van de 'Land tag' (deelstaatparlement) van Ba- den-Württemberg zei een weten schapsbeoefenaar dat het daarbij slechts om zeer kleine hoeveelhe den kan gaan. Aanvankelijk werd meegedeeld dat het een wolk van niet-giftig gas betrof. Door een technische,storing bij een fabriek in Ludwigshafen van de chemische gigant BASF is gis teren meer dan een ton van een volgens het bedrijf licht giftig on- kruidverdelgingsmiddel in de Rijn gestroomd. BASF zei in een ver klaring dat de synthetische groei stof dichloorfenoxy-azijnzuur in de Rijn was terechtgekomen doordat het koelsysteem van de fabriek, die op de oever van de rivier staats was gaan lekken. Het zuur vormt geen bedreiging voor het milieu, aange zien de giftigheidsgraad laag is en het door verdunning in het rivier water praktisch verdwijnt, aldus BASF. PARIJS - De Franse president Frangois Mitterand heeft gisteren de maandag vermoorde president-directeur van Renault, George Besse, tij dens diens begrafenis postuum onderscheiden met de 'Commandeur de la Légion d'Honneur'. Op de foto legt Mitterand het erekruistop de kist (foto AP) MADRID (GPD) - De Spaanse re gering heeft gisteren het langver wachte besluit genomen de toepas sing .van abortus aanzienlijk te li beraliseren. Volgens het decreet, dat de ministerraad gisteren aan vaardde en dat een uitbreiding be tekent van de abortuswet van au gustus 1985, zal abortus in een aan tal gevallen aan minder vereisten en minder strakke voorschriften hoeven te voldoen dan tot dusverre het geval was. door Gerrit Jan Hoek Indien de zwangerschap niet lan ger duurt dan twaalf weken en de ingreep geen voorspelbare medi- DEN HAAG (ANP) - Het jungle-commando van Ronnie Brunswijk heeft Moengo vrijwel helemaal in handen. Dat hebben inwoners van dit dorp in Suriname gisteren meegedeeld. Volgens ooggetuigen hebben soldaten van het Nationale leger zich teruggetrokken op het vliegveldje even bui ten het dorp. De afdelingen van het bauxietbedrijf Suralco in Moengo lagen gisteren geheel stil. Sinds het commando donderdag de bauxietmijnen isoleerde hebben bewoners van Moengo geen legerpatrouilles meer gezien hun dorp. Tij dens de acties van donderdag kwam het tot een schotenwisseling met het leger. Het is niet bekend of daarbij slachtoffers zijn gevallen. De groep Brunswijk heeft volgens sommige inwoners nog meer weg versperringen opgeworpen. De hoofdweg naar Paramaribo, de zoge naamde "Oost-West-verbinding" is eveneens afgesloten. sche complicaties met zich mee brengt, is voor de abortus alleen maar de goedkeuring van de be handelende gynaecoloog vereist. De zwangerschapsonderbreking kan in dergelijke gevallen ook uit gevoerd worden in speciale abor tusklinieken, die daarvoor niet hoeven te beschikken over een operatiekamer. Indien op grond van de gezondheidstoestand van de vrouw de ingreep wel risico's bevat, blijft het advies van een on afhankelijk medisch team en een psycholoog van kracht. Dergelijke ingrepen moeten wel in een com pleet uitgerust ziekenhuis worden uitgevoerd. Volgens de Spaanse minister van Gezondheidszorg, Garcia Vargas, is het de bedoeling van de regering een eind te maken aan de situatie waarbij vrouwen, die geen kind meer willen krijgen, veroordeeld worden tot de clandestiniteit. De regering wil zelfs zo ver gaan om in alle processen, die momenteel ge voerd worden tegen vrouwen die zich hebben laten aborteren, of te gen artsen en verpleegsters die abortussen hebben uitgevoerd, de mogelijkheid van gratie te overwe gen. De laatste weken is Spanje over spoeld door een golf van acties van politie en justitie tegen clandestie ne abortusklinieken. De directeur van een kliniek in Salamanca en zijn vrouw zitten al meer dan een maand vast, nadat de politie een in val in hun kliniek had gedaan, waar in het afgelopen jaar meer dan 3000 abortusingrepen waren uitgevoerd. Drie artsen en een stu dent uit Malaga gingen donderdag in hongerstaking, nadat de rechter had geweigerd hen op borgsom vrij te laten. Eergisteren voerde de politie raz zia's uit bij twee centra voor ge zinsplanning in Madrid. Gisteren werden nog 16 vrouwen en enkele artsen vastgehouden in afwachting van het besluit of ze al dan niet ver volgd zullen worden. Enkele tien tallen vrouwen van feministische organisaties hielden gisteravond een protestactie voor het gerechts gebouw in Madrid, waarbij de vrij lating van de vrouwen werd geëist. Ook in Valencia rekende de politie een zestal medewerkers van een abortuskliniek in. Aanleiding voor die actie vormde de dood van een 19-jarig meisje. Deze was na een abortusingreep thuis onwel gewor den en was zo ongelukkig gevallen dat ze op slag dood was. Diverse vrouwenorganisaties proberen openlijk de Spaanse jus titie, waarvan sommige leden de indruk wekken het regerings standpunt te willen tarten, te pro voceren tot arrestatie. Een pro abortus collectief in Barcelona voerde deze week openlijk een abortusingreep uit voor de regio nale tv-camera's en in aanwezig heid van een groot aantal fotogra fen. Affaire wapenzending Iran WASHINGTON (GPD) - Terwijl het Huis van Afgevaardigen achter gesloten deuren zijn onderzoek is begonnen naar de geheime Ameri kaanse wapenzendingen naar Iran, beginnen leden van de staf van het Witte Hyis met modder naar elkaar te gooien. Voormalig veiligheids adviseur McFarlane heeft een deel van de schuld op zich genomen. Hij is de man geweest die met de wapens naar Teheran is gereisd: en daarmee de schijn heeft gewekt dat die bedoeld waren als losgeld voor gijzelaars, zo erkent hij. door Jaap vari Wesel Maar niet alle blaam treft mij, zegt McFarlane. Het is onjuist dat de minister van buitenlandse za ken Shultz niet op de hoogte was vail de operatie, zoals hij beweert. "Ik zelf heb hem voortdurend op de hoogte gehouden van ieder de tail", aldus McFarlane, die daar mee Shultz tegenspreekt. Shultz heeft immers gezegd, dat de hele zaak buiten hem om is gegaan, en dat hij 'op zijn best fragmentari sche kennis had van de operatione le aspecten'. Rustpunt Shultz heeft nog niet op de aan tijgingen van McFarlane gerea geerd, maar het ondermijnt wel zijn pogingen van de laatste dagen over te komen als het rustpunt in de chaotische Reagan-regering. Shultz heeft de naam een integer man te zijn, die nu probeert de brokken te lijmen van een weinig integere operatie, en de leiding van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek weer in handen té nemen na de schade die de staf van het Witte Huis heeft aangericht. McFarlanes schuldbekentenis is in het Witte Huis met ontzetting ontvangen. President Reagan heeft zich juist op zijn persconferentie woensdagavond vastgebeten in de strategie dat het zenden van wa pens naar Iran een juiste beslissing was, al beschreef hij het hele pro ject als riskant. De chef-staf van het Witte Huis, Donald Regan, zei volgens de Washington Post don derdag op een stafbijeenkomst dat het hele idee van McFarlane af komstig was geweest: "Als je be roerd advies geeft, krijg je beroer de resultaten", aldus de zeer boze Regan. Het aantal adviseurs van presi dent Reagan buiten het Witte Huis neemt intussen met de dag toe: se natoren, commentatoren en voor malige stafleden van het Witte Huis vinden dat' de president snel orde op zaken moet stellen. Dat be tekent onder meer dat een paar lie den ontslagen dienen te worden. Hoofdkandidaat: vice-admiraal Poindexter, de nationale veilig heidsadviseur. Ook de naam van de oppermachtige Donald Regan wordt genoemd, te meer omdat hij vaak zeer ondiplomatiek te werk gaat, zich veel bezighoudt met bui tenlandse P9litiek waar hij weinig verstand van heeft, en slecht met het Congres kan opschieten. Omvangrijker De betrekkingen met het Con gres worden van steeds groter be lang, nu de hoorzittingen van het Huis van Afgevaardigden en later ook die van de Senaat achter geslo ten deuren zijn begonnen, met ver horen van CIA-directeur William Casey en nationale veiligheidsad viseur John Poindexter. Het Con gres stelt zowel feitelijke als consti tutionele vragen. De democrati sche fractieleider van het Huis van Afgevaardigden, Jim Wright, zegt van Poindexter begrepen te heb ben dat de wapenzendingen naar Iran veel omvangrijker zijn ge weest dan de 'enkele vliegtuigla ding', waar president Reagan het steeds over heeft. Poindexter had aan Wright vef- teld, dat de Israëliërs te verstaan was gegeven dat 'zij de wensen van de Verenigde Staten uitvoerden', toen hij wapens naar Teheran stuurde. De Israëliërs hebben vol gens Wright op Amerikaans ver zoek 2008 Tow-antitank-raketten gestuurd en ten minste 235 Hawk- luchtdoelraketten. Zo'n grote hoeveelheid wapens, die zeer efficiënt zijn tegen de sim pele Russische tanks van Irak, zijn volgens deskundigen die de New York Times geraadpleegd heeft, in het geheel niet 'defensief, zoals de president volhoudt. Zij geven vol gens deze deskundigen Iran een geweldig offensief potentieel, het geen geheel in strijd is met de ge hele officiële Amerikaanse politiek dat een Iraanse overwinning in de oorlog met Irak een catastrofe zou zijn vanwege een mogelijke export van de radicale islam naar de hele Arabische wereld. Blanke oppositie Z-Afrika steunt dialoog met ANC JOHANNESBURG (AP) - Het congres van de grootste blanke Zuidafrikaanse oppositiepartij, de Progressieve Federale Partij, heeft zich gisteren met overweldigende meerderheid geschaard achter de dialoog die de leiders van de PFP voeren met het Afrikaans Natio naal Congres, de verboden zwarte guerrillabeweging. Slechts twee van de 260 afgevaardigden op het congres stemden tegen een motie om verdere contacten met het ANC aan te moedigen. Zonder te genstemmen veroordeelde het congres de vijf maanden oude noodtoestand en de detentie van naar schatting 20.000 mensen zon der vorm van proces. De progressieven binnen de PFP zullen voorstellen het Zuidafri kaanse volkslied 'Die Stem' te ver vangen dooriNkosi Sikelele i'Afri ka' (God zegene Afrika), omdat het huidige volkslied in het Afrikaans, de taal van de blanke minderheid, is geschreven. Het andere lied, in de taal van de Xhosa stam, is bij de zwarte bevolking inmiddels alge meen geaccepteerd als volkslied. (foto's AP) op zijn pamfletten drukken. Een stijl waar menigeen een wrange smaak van in de mond krijgt, maar de Oostenrijkers komen. Zijn op tredens, vaak meer dan tien per dag, trekken elke keer duizenden nieuwsgierige en ontevreden Oos tenrijkers. 'Ik zal hem niet kiezen, maar wat hij zegt is waar'. Dat is de algemene teneur in de reacties. Hij roept de kiezers op tot opstand tegen de 'ou de partijen' en mobiliseert emoties tegen de 'siamese tweeling van de rood-zwarte eenheidspartij'. Hij verkettert 'werkschuwe staatsbeamten, multi-functionaris- sen en privilege ridders'. 'Het oude systeem is verrot, corrupt en red deloos verloren'. Stemonthouding en politieke woede zijn absoluut begrijpelijk, vindt Haider die op roept tot een 'ingrijpende vernieu wing'. Hoe die toekomst er dan uit moet zien, is echter minder duide lijk. De FPO in 1948 opgericht als een soort vergaarbak voor oude nazi's is onder zijn invloed meer gewor den: het is nu een vergaarbak voor ontevredenen. De 'alte Kamera- watz uit woede over Waldheims verkiezing terug trad en plaats maakte voor de zeer goed ogende, betrouwbaar overkomende minis ter van financiën Franz Vranitzky, begon de christen-democratische ÖVP terrein te verliezen. Op dit moment liggen beide partijen nek aan nek. Vranitzky wil geen vice-kanse- lier onder Mock zijn en omgekeerd geldt hetzelfde. Mock wil na zes tien jaar op de harde oppositieban- ken eindelijk kanselier worden. Hij belooft een 'ommekeer naar het be tere', Vranitzky heeft het over 'een nieuw Oostenrijk'. Nuanceverschillen, want beiden weten dat de enorme structurele problemen van Oostenrijk alleen met elkaar kunnen worden opge lost. De dreigementen van Vranizt-' ky dat zijn partij in de oppositie gaat als de 'zwarten' winnen, zijn dan ook alleen maar bedoeld om veel boze SPÖ-aanhangers te be wegen toch naar de stembus te gaan. Zestien jaar onafgebroken rege ringsmacht heeft de sociaal-demo cratische partij uitgehold. De eens zo heilige koe van de staatsindus- trie moet worden geslacht, omdat de prijs niet meer op te brengen is. De kunstmatig laag gehouden werkloosheid van ruim vier pro cent zal dus stijgen. Natuurlijk zijn de structurele problemen in de staal niet alleen de schuld van de socialisten, maar de vele schanda len en blunders worden de sociaal democraten wel aangerekend. Mock van de christen-democrati sche Volkspartij zegt dat niet knal hard, want hij heeft de sociaal-de mocraten nodig om eventueel kan selier te worden. Nee, hardop wordt dit alleen gezegd door de man die enige kleur, zij het bruin, in de verkiezingsstrijd brengt. Jorg Haider is de naam, 36 jaren jong, advocaat, multi-miljonair, bruin verbrand, en sinds september lei der van de rechtse, zich liberaal noemende Vrijheids Partij Oosten rijk, FPÖ. Neo-nazi Hij trekt overvolle zalen en hij neemt geen blad voor de mond. 'Wie nog steeds niet zegt: 'nu is het Jorg Haider (FPÖ) afgelopen', is niet meer te helpen. Deze mensen kan ik alleen maar zeggen: word gelukkig met je par tij. Als jullie deze broeders weer kiezen, dan hebben jullie ook niks beters verdiend.' Jorg Haider, een opportunist of een neo-nazi? De tijd moet het le ren. Maar tot nu toe is deze honds brutale, strijdlustige Karintiër de man van de verkiezingsstrijd. In september gebruikte hij de zeer rechtse, bruine vleugel van de FPÖ om de macht over te nemen. Kan selier Vranitzky zegde daarop de coalitie met de FPÖ op, om bij ver voegde verkiezingen door zijn nog smetteloze reputatie een debacle voor de socialisten te voorkomen. Maar het is Jorg Haider, door de extreem rechtsen binnen zijn partij liefdevol 'HJ' genoemd, die het meeste profijt trekt van Vranitzkis geforceerde crisis. 'HJ' staat overi gens voor Haider-Jorg, hoewel de letters vroeger toch 'Hitier Jugend' betekenden. Haider trekt zich niets aan van de aanvallen op zijn persoon. Hij valt alle 'oude' politici hard aan. 'Een politicus nieuwe stijl', liet hij WENEN - In het hartje van Wenen is het stil en grauw. De toeristen zijn weg en wat is gebleven is een katerstemming. Een derde van de 7,5 miljoen Oostenrijkers is opge roepen om zondag 181 afgevaardig den voor het nieuwe parlement te kiezen. Van een verkiezingsstrijd is nauwelijks sprake. door Hans Hoogendijk Oostenrijk maakt een beklagens waardige indruk. Het land wordt bespot. Schandaal-republiek en operettenstaat, een president die zit te popelen om zijn eerste staats bezoek af te mogen leggen, een staatsstaalconcern Voest dat dit jaar waarschijnlijk ruim een mil jard verlies boekt, werknemers in de vele staatsbedrijven die met ontslag worden bedreigd en een fi nancieringstekort dat is opgelopen tot bijna 20 miljard gulden. De Oostenrijkers hebben al lang elke belangstelling verloren voor de saaiste verkiezingsstrijd die het land ooit heeft meegemaakt. Voor de meesten staat de uitkomst al vast: de twee grote partijen, de so- ciaal-dempcratische SPÖ en de christen-democratische ÖVP, gaan een grote coalitie aan en het zal er dus wel niet beter op worden. De twee groten gaan inderdaad elke confrontatie uit de weg. Zelfs het tv-debat tussen de 49-jarige so ciaal-democratische kanselier Franz Vranitzky en de 52-jarige lei der van de oppositie, de christen democraat Alois Mock, werd een glad verlopen, slaapverwekkende meningsuitwisseling tussen twee heren, die best gemeenschappelijk een regering kunnen en willen vor- Kanselier Het enige echte strijdpunt is wie kanselier wordt. Na de verkiezin gen van Waldheim had Mock, een saaie bureaucraat, de beste papie ren. Maar toen de socialist Sino- den' vierden in hun National Zei- tung Haiders coup met de woor den: 'het nationale kamp in Oos tenrijk biedt weer hoop'. Heil En na de keus van Waldheim tot president, was Haiders verkiezing voor het buitenland een aanwijzing dat Oostenrijke weer in het bruine verleden terug gleed. Met 'Hitiers kleinzoon' Haider was een man aangetreden die het wantrouwen tegen Oostenrijk nieuw voedsel gaf. En inderdaad zijn er weer 'Heil'- roepen te horen bij zijn optredens en lopen er oude baasjes in kleder dracht met een ijzeren kruis op de ingevallen borst, maar de meeste aanhang bestaat uit jongeren, gef rustreerde arbeiders en kleine mid denstanders. Jorg Haider, als hem gevraagd wordt waarom hij naar een herden kingsbijeenkomst van ex-nazi s gaat: 'Waarom niet? Is de bisschop die daar de zegen uitspreekt, soms ook een nazi?' 'Ik ben geen nazizegt Jorg Hai der 'Duits-nationaalf Ik geloof het' niet. Ik wil dat begrip bewust ver mijden, omdat er zo mee gerom meld kan worden. Ik houd mij aan ons partijprogramma waarin staat dat Oostenrijk een zelfstandige staat is, maar ik beken mij ook tot de Duitse volks- en cultuurge meenschap'. Een andere uitlating van Haider: 'Ik vond het goed dat mijn party vriend, de toenmalige minister van defensie Frischenschlager, in 1985 Walter Reder (de vroegere SS-ma- joor die wegens massamoord in Italië tot levenslang werd veroor deeld -red.) na zijn vrijlating offi cieel heeft begroet. Ik was mij er van bewust dat dit niet alleen op instemming zou stuiten. Na deze affaire verontschuldigde Fri schenschlager zich bij de Israëli's. Dat was onnodig'. Wat zoekt een multi-miljonair, die in april ee'n heel dal ter grootte van 1500 hectare erfde, in de poli tiek? 'Voordat de teleurstelling mensen in de handen van chaoten en Groenen drijft, moet het moge lijk zijn de ontevredenen in een richting te kanaliseren zoals wij die aanbieden. De nazi-campagne te gen my zal by de Oostenrijkers de zelfde reacties oproepen als in het geval-Waldheim: Haider, juist nu, zullen ze zeggen.' Groenen De Groenen verliezen al hun energie in een vleugelstrijd op le ven en dood. De Groene Frida Meissner-Blau heeft hele mooie ge dachten, maar ze staat wel heel al leen. Frida Meissner-Blau hoopt op acht van de 181 zetels. Ze wil leven in het parlement brengen, maar voor leven zorgt op dit moment al leen Jorg Haider. Volgens de laatste opiniepeilin gen krijgen de regerende sociaal democraten 44,5 procent, de chris ten-democraten 45 procent, de Groenen vier procent en Haiders FPÖ zes procent. En dat betekent een zeer geringe stemmenwinst voor Haider. Een ruk naar rechts is dus niet te verwachten. De Oosten rijkers komen blijkbaar wel graag naar Jorgen Haider luisteren, maar ze willen niet op hem stemmen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7