'Muziek is entertainmentmeer niet' 'Correspondente op de barricade geen fotomodel' Poëtisch spel Tsachor Plezier bij Timdelerclub Europa tv 'op blank': een gemis' TV-RUBRIEK Popprinses Stephanie: IATERDAG 22 NOVEMBER 1986 RADIO-TV-KUNST Europa TV blijkt een schuld van 11,5 miljoen gulden aan het faci litair bedrijf van de NOS te heb ben. De kans bestaat nu dat Eu ropa TV door de NOS 'op blank' wordt gezet. Dus dat de stekker uit het stopcontact wordt ge haald. Voor wie verslingerd is aan Europa TV moet dat een rampzalig vooruitzicht zijn, maar bestaan zulke mensen? "Ik? Nee, ik kijk eigenlijk niet zoveel tv, al leen 's avonds naar Europa TV!" Ik kan het mij niet voorstellen. Ik kan me nog voorstellen dat ie mand alleen van Scarlatti of al leen van Elvis Presley houdt, of er de voorkeur aan geeft alleen naar Sky Channel of de EO te kij ken, maar Europa TV... Waar zou dat aan liggen? Om te beginnen zit Europa TV natuur lijk in de programmabladen al in dezelfde underdog-positie als Sky Channel en TV5 en Music Box,- zij worden als quantite negligeable in kleine lettertjes weggemoffeld alsof het radiozen ders zijn! Neem afgelopen vrij dagavond. De 'trekker' van Euro pa TV was 'Transport'. De NCRV-gids doet vergeleken met andere omroepbladen nog 'om slachtig' aan: "21.00 Transport, negendelige Nederlands/Belgi sche serie over vrachtwagen chauffeurs". O ja, denk je dan, dat was die serie met Thom Hofman, en dan kun je alsnog besluiten te kijken of niet te kijken. Maar wat moet je aan met 'Transport. Negende lige televisieserie. Afl: Schaak mat', in de VPRO-gids? Hoewel ook die kennisgeving nog erg royaal is vergeleken met die in AVRO's Televizier: "21.00 Trans port. Serie". Serie van wat? Van een docu mentaire over vrachtwagen chauffeurs, of over het vracht vervoer overzee (tankschepen, vrachtvliegtuigen?), of een ge speelde serie vol menselijke pro blemen? Vooral als zo'n pro grammaonderdeel dan inge klemd blijkt te staan tussen "20.30 Business News" en "21.50 World Watch" moet je wel hel derziend zijn om te kunnen be vroeden dat „21.00 Transport. Serie." een min of meer populai re TV-serie in de trant van de 'Gebroeders Hammond' is! Dat was de ene drempel. De andere drempel kan aan mijn tv- toestel of technische onbenul lig gen (hoewel ik een vrij nieuwe tv heb en de video bespeel als Ho rowitz de piano), maar bij mij zit Europa TV op kanaal althans op lichtend cijfer 66, en het i nog nooit gelukt dat nui met mijn afstandbediening op mijn toestel te krijgen. Bij 49 ver springt het cijfer op -1. Alleen met handbediening, door een klepje open te doen en op een knop te blijven drukken, kan ik Europa TV krijgen. Misschien ligt dat aan mij of mijn toestel, maar ik denk altijd maar: als ik met dat euvel kamp zullen ande ren er ook wel mee kampen, en in elk geval is het voor m i j een drempel die mij belet om Europa TV op het scherm te krijgen als ik met mijn afstandbediening de binnenhuissport 'channel hop ping' ('kanaalhuppen') beoefen. En dan is er nog een derde drempel, de hoogste van alle maal. Want stel dat Europa TV zich er mee vergenoegde om domweg als doorgeefluik van BBC 1 te fungeren (ik zeg: stel), dan zouden die beide eerste drempels door niemand als uit zonderlijk belemmerend zijn er varen. Dat heb je er dan graag voor over, zoals je voor Vladimir Horowitz desnoods door de stro mende regen over opgebroken trottoirs een uur naar het Con certgebouw loopt. Zonder jas. Op krukken. Met een gebroken been. En 41 graden koorts. Want alle waar is naar zijn opofferin gen die je je ervoor moet getroos ten. Maar wat heeft Europa TV te bieden dat al die geprononceerd in de omroepbladen aangekon digde zenders niet te bieden heb ben? Veel sport, dat is waar. Za terdagavond van 22.55 uur tot 00.15 uur Sport. Zondag van 21.55 uur tot 23.25 uur Sport. Maandag, dinsdag, woensdag en donderdag twee maal 1 uur sport. Vrijdag eerst 1 uur en daarna nog eens 2 uur sport. Gut, wat een mieterse zender eigen lijk, zoveel sport, dat had ik nu ook weer niet beseft! De vraag is natuurlijk: wat voor sport, en hoe actueel is die sport? Mis schien zou ik toch eens moeten kijken! Trouwens, als ik zo'n pro gramma van afgelopen week nu eens doorneem, zie ik er toch wel een paar aantrekkelijke pro gramma's tussen zitten. Niet overdreven veel, maar toch! Op woensdagavond bijna twee uur lang het ballet Cinderella van Prokovjev. Ten days that shook the world, een Russische speel film van Eisenstein uit 1928 over de Oktoberrevolutie. Eventueel de Nederlandse speelfilm 'Me neer Klomp'. Ik geef toe, echt veel is het niet, maar mijn nieuwsgierigheid is nu toch vol doende gewekt om even te wil len zien wat Europa TV de ko mende week te bieden heeft. Za terdag de Nederlandse speelfilm 'Het jaar van de kreeft'. Maandag de Duitse speelfilm 'Faust' uit 1926,- hoéwei... Woensdag de opera Julius Caesar van Handel. Maar daar blijft het dan toch ei genlijk wel bij. Prinses Stephanie: 'Ik ben muzikaal en dat wil ik uitbuiten'. (foto anpi AMSTERDAM - In haar privévliegtuig is ze naar Ne derland gevlogen en als ze eenmaal in de hoofdstad is aangekomen, wemelt het in het hotel waar ze verblijft van de veiligheidsagenten. Brede heren bewaken de deur van haar kamer, maar eenmaal binnen heerst er een heel andere sfeer. Luid gelach en het gerinkel van glazen vullen de ruimte. Het is niet zomaar iets, een pop prinses op bezoek. Daar voor rukt de platenmaat schappij met groot mate rieel uit en staan journalis ten trappelend in de rij. Een prinses in een spijkerbroek en een verschoten streepjeshemd. Vlot en en in vloeiend Engels legt ze uit dat ze niet van glamour en „al dat gedoe" houdt. Ze leeft haar eigen leven en wil dat, ondanks een carrière in de popmuziek, graag zo houden. door Simone Lensink Deze zomer verraste prinses Ste phanie van Monaco Europa met een langspeelplaat. De single 'Irre sistible' haalde in verschillende landen hoge plaatsen in de hitpara de. Net als destijds haar moeder, de actrice Grace Kelly, houdt Ste phanie er van in de belangstelling te staan en schuwt ze de camera's niet. Toch was ze aanvankelijk niet echt van plan de popmuziek in te gaan. Stephanie: "Het is eigenlijk als een grap begonnen. Een vriend van mij werkt in een opnamestu dio en op een dag leidde hij mij daar rond. Een stel muzikanten was bezig met Irresistible, mijn eerste single. De muziek en de tekst waren al klaar, maar ze had den nog niemand om het te zingen. Voor de lol riep toen iemand dat ik het maar eens moest proberen, en het klonk nog aardig ook. Op die manier ben ik er ingerold". "Ik heb nooit zanglessen gehad. Tijdens de opnamen van de elpee heb ik wel goed leren ademhalen en andere technische foefjes leren gebruiken. Ik denk dat een stem ongeveer werkt als een spier: door te trainen en veel te oefenen leer je haar goed gebruiken. Een voordeel is dat ik gevoel voor muziek en rit me heb. Ik bespeel zelf geen instru menten, maar dat muzikale zit in je, en daar wil ik gebruik van ma- "Ik heb ook geen ervaring met het schrijven van muziek. Mijn eer ste elpee is door een vaste groep songschrijvers voor mij gemaakt en ik ben daar uitermate tevreden over. Ik heb zelf wel de tekst van één liedje geschreven. Die mensen die nu voor mij hebben gewerkt, zijn voor die klus opgeleid en zijn er dus veel beter in dan ik. Zij^ver- dienen er bovendien hun brood mee, dus ook in de toekomst zal ik van hun kwaliteiten gebruik blij ven maken". Zwijmelen De popprinses maakt eigenlijk geen bijzondere muziek. Haar eer ste plaat staat vol liedjes die goed in het gehoor liggen en stuk voor stuk in de hitparade zouden pas sen. Stephanie: "Het is inderdaad gewoon popmuziek, niet meer en niet mindern. Dat heeft eigenlijk twee redenen: ten eerste wilde ik de mensen die er naar luisteren zo veel mogelijk plezieren. Je moet er op kunnen dansen of er lekker bij wegzwijmelen. Daarvoor moet je geen ingewikkelde muziek heb ben. Ten tweede kan ik het tegen over mijn familie niet maken heel extreem te doen". "Dat lijkt misschien een nadeel van het feit dat ik uit een koninklij ke familie kom, maar ik vind dat eigénlijk niet erg. De muziek die ik nu maak, vind ik uitstekend. Ik zou niets anders willen. Ik kan in mijn teksten ook geen politieke za ken of wereldproblemen aankaar ten, maar ook dat wil ik helemaal niet. Muziek is niet het goede me dium om de wereld te verbeteren. Muziek is entertainment. Meer niet". "Ik wil in de toekomst graag live gaan optreden. Dat kan nu nog niet, omdat ik nog te weinig num mers op mijn repertoire heb. Daar om richt ik me eerst op een tweede elpee. Het lijkt me geweldig echt contact met het publiek te hebben. Dat staat nu nog erg ver van mij af. Het publiek is zelfs nogal scep tisch; men denkt nog steeds dat ik niet kan zingen". Tine van Houts (35) heeft ruim een jaar lang voor het NOS-journaal de berichtge ving vanuit Londen ver zorgd. Onlangs werd zij opge volgd door Haye Thomas, die zjjn NOS-correspondent- schap in Washington verruil de voor een post in Londen. Tine van Houts, opvolgster van Peter Brusse, de huidige hoofdredacteur van het jour naal, wist van meet af aan dat haar baan voor de NOS tijde lijk zou zijn. Onze verslaggeefster sprak Tine van Houts in de deftige club voor buitenlandse cor respondenten, vlakbij Trafal gar Square in Londen. Een club waarvan 700 buitenlan ders lid zijn, onder wie twin tig vrouwen. Alleen al door dat je als vrouw zo duidelijk in de minderheid bent, wordt er meer op je gelet, meent Ti ne van Houts: „Heb ik zó m'n best gedaan en dan beginnen ze te zemelen over het jasje dat ik aan heb". De vrouwelijke correspon dent in het buitenland: nog altijd een zeldzame verschij ning. door Renate van Iperen LONDEN (GPD) - "Ik was er niet op voorbereid dat het verschijnen op televisie zo veel reacties op zou leveren. Wanneer ik voor Het Pa rool of Hier en Nu-radio een stukje maak, reageren mensen altijd op de inhoud daarvan. Maar voor de televisie werkt dat heel anders: als je je best hebt gedaan om een ver antwoord commentaar te maken, Tine van Houts over haar ervaringen bij het Journaal merk je later dat mensen daar niet eens naar geluisterd hebben. Ze zeggen alleen maar: oh, je moet je haar toch echt anders doen. Daar van werd ik in het begin heel ze nuwachtig". Volgens Tine van Houts bete kent dit dat ze zich naast de journa listieke inhoud ook op andere din gen moet concentreren, er voor moet zorgen dat ze er zo neutraal mogelijk uit ziet. "Dus dat je pony niet in je ogen hangt, want daaraan storen mensen zich. Je eigen ver schijning mag niet afleiden van het stukje dat je brengt". "Veel kijkers denken ook dat je er als fotomodel uit kunt zien wan neer je in Belfast op de barricaden staat. Dan zeggen ze tegen me: "Goh, wat zag jij er nat, koud en verwaaid uit. Ze verwachten zeker dat ik met een bus haarlak in Bel fast rondloop! Ik zit nu al vanaf m'n 21e in de journalistiek, maar voordat ik op de televisie kwam hebben mensen zich nooit geroer pen gevoeld iets over mijn uiterlijk te zeggen". Uiterlijk Tine van Houts is er van over tuigd dat al die aandacht voor haar uiterlijk alleen te maken heeft met haar vrouw-zijn. "Mijn voorganger, Peter Brusse, had maar twee pak- Tine van Houts: veel reacties op uiterlijkè verschijning. ken: het beige pak in de zomer en het blauwe pak in de winter. En daarover hoorde je nooit iemand". Hoewel Tine van Houts de effec ten van haar optreden op televisie niet altijd als even plezierig heeft ervaren, is het werk zelf haar prima bevallen. "Ik probeerde zoveel mo gelijk met filmpjes te werken, want dat is leuker dan in de studio zit ten. Een filmpje moet echt zo visu eel mogelijk zijn om te voorkomen dat het gaat lijken op radio-met- een-plaatje. Gemiddeld kun je één dag werken aan een journaalonder werp. Je bent van 's ochtends acht tot 's avonds acht bezig met een stukje televisie van twee minuten. Je wilt graag dat de mensen er naar kijken, maar dat betekent nog niet dat het puur entertainment moet zijn. Ik wil voorkomen dat de men sen denken: oh, weer die twaalf koppen van twaalf ministers rond de tafel. Dat hebben we gisteren al "Zo'n itempje van twee minuten is een soort puzzeltje, dat precies in elkaar moet passen. Het behoort neutraal te zijn, maar het moet ook de sfeer weergeven. Problematisch is bijvoorbeeld het verslaan van een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken. Die verga deringen die hier nu plaatshebben omdat Groot-Brittannië op dit mo ment voorzitter is van de EG, zijn saai, heel erg saai. Want wat kun je laten zien? Natuurlijk: ministers, die aankomen. Veiligheidsmaatre gelen. De persconferentie na af loop en, als je geluk hebt, een inter viewtje met de Nederlandse minis ter". Glimlach Tine van Houts heeft er altijd voor gezorgd te laten zien wat een voorbijganger ook zou opvallen en daarbij tevens geprobeerd in de tekst een ironisch zinnetje op te ne men. "Ik hoop dan dat de kijker even met je mee glimlacht, zodat je toch contact met elkaar hebt". Het is opvallend dat er heel wei nig vrouwelijke journalisten cor respondent in het buitenland zijn, terwijl in de journalistiek in haar geheel vrouwen steeds meer inge burgerd raken. Tine van Houts: "Het is nu eenmaal zo dat geen krant, geen omroep een vrouw met een vast salaris naar het buitenland stuurt. Alle vrouwelijke correspon denten hebben hun eigen winkel tje opgebouwd. Ik weet wel dat er gezeurd wordt dat vrouwen kinde ren krijgen. Maar dat is absolute onzin, want mannen hebben toch ook een gezin". "Maar het is logisch dat vrouwen minder kansen krijgen, want het zijn nog altijd de mannen die hoofdredacteur zijn". "Natuurlijk is het zo, dat het feit dat ik een prinses ben, mij op voor hand al publiciteit en bekendheid bezorgt. Maar met alleen dat ben je er natuurlijk nog niet. Veel mensen gaan er gewoon vanuit dat datgene wat ik doe geen niveau heeft en dat ik op mijn naam teer. Ik zal in de toekomst moeten bewijzen dat dat niet zo is. Ik moet van dat stempel af zien te komen. Aan de andere kant kan ik natuurlijk wel gebruik maken van het feit dat ik uit een koninklijke familie kom. Inder daad is er altijd wel publiciteit. Daar hoef ik me niet voor in te spannen. Maar dat heeft toch niets met mijn muziek te maken? "Ik denk wel dat ik mij door mijn naam makkelijker een misstap kan permitteren. Andere artiesten ko men na een foute stap helemaal niet of heel moeizaam terug. In mijn geval zal dat waarschijnlijk makkelijker gaan. Het is natuurlijk niet zo dat ik daar bij voorbaat van uitga. Ik doe alleen nummers waar van ik denk dat ze goed zijn". "Op het ogenblik worden er al nieuvje nummers voor een tweede elpeefeeschreven. Het is immers al weer een jaar geleden dat ik de eer ste elpee opnam. Door allerlei moeilijkheden is die pas in het vooijaar uitgekomen. Een deel van de tweede plaat wordt in San Fran cisco opgenomen, de rest gewoon in Frankrijk. We willen de tweede plaat ook in Amerika uitbrengen. De eerste is daar nog niet uitge bracht, omdat de plaat ook in En geland niet echt succesvol is. Ik wil in elk geval ook in de toekomst doorgaan met muziek. Ik ben mu zikaal, en dat wil ik uitbuiten". Pianorecital door Uriël Tsachor. Met werken van Robert Schumann en Franz Schubert. Gehoord in de Kapelzaal op 21 november. LEIDEN - Geregeld slaagt de or ganisatie van K&O erin pianis ten van naam, die een tournee door Europa maken, naar Leiden te lokken. Ook de Israëlische pia nist Uriël Tsachor, een van de prijswinnaars van het laatste Eli- zabeth-concours, heeft reeds een grote concert-ervaring en het was interessant hem eens van dichtbij te beluisteren. De kapelzaal is te vergelijken met een grote huiskamer en in deze intieme sfeer kwamen de componisten Schubert en Schu-, mann, aan wie hét programma was gewijd, goed tot hun recht. De uitgevoerde werken zijn eer der kamermuziek dan concert- zaalmuziek en dit vereist subtiel pianospel. Bij Uriël Tsachor was dat wel in goede handen. Als wa re hij een cellist, zo een warme toon wist hij uit de vleugel te ha len, vol én toch ook met veel De eerste Novelette van Schu- het concert ge opend werd, heeft nog iets zorge loos, terwijl Schumann fantasie in C opus 17 meer zijn latere zie- lestrijd en wisselende stemmin gen uitbeeldt. Ondanks het vrije, fragmentarische karakter van deze fantasie wist Uriël Tsachor hier een logisch geheel van te maken. Met zijn grote handen kon hij alle arpeggio's (gebroken accoorden) en sprongen met ge mak spelen zonder dat de zange righeid van het werk verloren ging. Meer beschouwend van karak ter is Schuberts sonate in e D.506/566. De breed uitgespon nen thema's hierin bewijzen waarom Schubert als liedcompo nist beroemd is. De poëtische schilderingen kregen bij Tsachor de vereiste rust zonder dat de voortgang van de muziek ge schaad werd. Veel meer bravou re zit er in Schuberts Wanderer Fantasie in C met zijn fuga met daverende octaven. De pianist speelde ze niet als een etude maar wist er muzikaal nog het een en ander mee te doen. Nog één toegift volgde: de bekende etude opus 25, no. 1 van Chopin waarin de rechterhandmelodie helder tussen alle snelle noten uitkwam. FRANK DEN HERDER 'Aardbeien met slagroom' van Bruce Frisk en 'Moord in de Leidse Schouwburg' naar Albert Maurits door Chr. toneelgroep 'De Timdeler club'. Regie van resp. Nico van Leeu wen en Ernst Jan van Heijningen. Gezien op 21 november in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Het is meer een toetje dan een voorgerecht: aardbeien met slagroom. Bij de Timdeler club echter wordt hiermee een éénakter bedoeld, die als 'vooraf je' met de vaste kern Riet Kris pijn-De Wolf, Agnes Ouwerkerk- v.d. Blij en Nico van Leeuwen en nieuwkomer Robert Emmen een leuke opmaat vormde voor de feestelijke produktie van na de pauze. Met behulp van de vries kist verzwijgen twee nichtjes de dood van hun gefortuneerde oom om op die manier aan de successierechten te kunnen ont komen. Vrijwel alle toneelspelende le den hebben in 'Moord in de Leid se Schouwburg' een rol gekre gen, hetgeen goed van pas komt in het jaar van de zestigste ver jaardag van de Timdelerclub. Zo als dé-titel al aangeeft, is het stuk naar de situatie in Leiden ver taald. Een goede keuze - want het toneelplezier, dat men het ei gen publiek wil voorschotelen, wordt door deze herkenbaarheid nog eens extra versterkt. De spe lers nemen plaats in de zaal tus sen het publiek, wat het belang rijke ons-kent-ons-sfeertje be langrijk verhoogt. Wat is er namelijk gebeurd? Tijdens een vernissage in de schouwburg wordt een schilderij gestolen. In dat werk zit een do cument verborgen. De vrouw, die doorgaat voor de schilderes ervan, wordt vermoord. Vanzelf sprekend is iedereen verdacht, moet daarom in de zaal blijven, Opdat de commissaris met zijn assistenlje dit zaakje kunnen uit zoeken. Hij faalt, maar tante Truus ontmaskert de echte da der. Van al deze potentiële ver dachten heeft de vereniging kleurrijke personages gemaakt, die soms in een flash-back hun relatie tot de vermoorde vrouw uit de doeken doen. Dat alles wordt met een persiflerende kni poog naar de klassieke detecti veroman en televisieseries ge daan. De Timdelerclub betreedt met deze meer artistieke durf to nende benadering nieuwere pa den. De 'decors zijn sober, maar voldoen uitstekend. Het maakt ook, dat changementen soepel- Ijes verlopen. Hopelijk zet deze durf bij de Timdelerclub door. WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 41