R Dammen Bridge JAZZ Wisselende kwaliteit Fantasie in de begeleiding Big band zonder improvisaties Gitarist toe aan bezinning Moderne jazz en aardse funk KRYPT0GRAM ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 EXTRA PAGINA-35 Bijdragen: Ken Vos Prowizorka Dzez Chris Barber Band Dutch Swing College The Dutch Swing College Band: 'Meets Teddy Wilson' (Timeless TTD 525.1 februari 1964, 28 juli 1966, 20/22 februari 1967, 15 no vember 1972 en 12 oktober 1973). Prowizorka Dzez Bed: 'Moonl- lighting' (Timeless TTD 526. 19 december 1985). The Chris Bar ber Jazz and Blues Band: 'Live in '85' (Timeless TTD 527.15 no vember 1985). In vergelijking met andere jazz- stromingen zijn de goede tradi tionele bands zeer dun gezaaid. De 'trad revival' kende zijn hoog tepunt in de jaren na de Tweede Wereldoorlog, toen het publiek zich in groten getale afkeerde van de opkomende bop en cool- jazz. De DSC en Chris Barbers orkest stammen uit die periode. Van een andere generatie is de Prowizorka Dzez Bed uit Polen, die probeert echte oude' stijl te koppelen aan de swing-muziek uit de jaren '30. Timeless bracht hun eerste LP uit. Wat we horen is een niet onaar dige band, waarin niet opzienba rend gesoleerd wordt in overbe kende stukken. Leider Tomasz Sacha speelt op artikelen als ka- zoo, drinkglas en gobofoon, vol gens de hoestekst een bierglas met mondstuk. Door de beperk te klankkleur van deze appara ten gaat Sacha, die de meeste soli voor zijn rekening neemt, op den duur irriteren. Ronduit afge zaagd is de wijze waarop hij Louis Amstrong nadoet in 'Basin Street Blues'. Het meest spreekt mij nog klarinettist/saxofonist Ryszard Kwaéniewski aan, die ook de arrangementen voor zijn rekening nam. Heel wat beter verteerbaar is Barbers laatste plaat, live geregi streerd in Bremerhaven. Op zijn gebied moet de band van Chris Barber een van de allerbeste zijn, zowel wat presentatie als stijl be treft. Er worden niet altijd dezelf de twintig nummers gespeeld en solistisch is er, vooral vanUe bla zers, meestal wat te beleven. Voor dit optreden was het octet in goede conditie en werden wat minder bekende stukken uitge zocht, zoals 'The Big Bass Drum' van Dr. John. Een wat vreemde eend in de bijt is het bekende 'Jambalaya' van Hank Williams, dat gelukkig swingend wordt ge speeld. Het enige waar ik niet over te spreken ben, zijn de zang partijen van de tromboniét/leider en van trompettist Pat Halcox, wier stembeheersirig ver achter blijft bij hun kunnen op de in strumenten. Een onverwachte lekkernij voor DSC-aanhangers is 'Meets Teddy Wilson', want onder de oude opnamen van deze plaat zijn er vijf die niet eerder werden uitgebracht. De rest (zes stuk ken) was al verkrijgbaar op twee albums van het DSC-label. Dat het produkt juist nu uitgebracht wordt, riekt een beetje naar lij- kenpikkerij, aangezien pianist Wilson 31 juli"jongstleden over leed. De aanwezigheid van de Amerikaanse pianist is extra welkom, want de DSC tobde maar al te vaak met de bezetting van de kruk. Wilson zorgt er voor, dat met zijn aanwezigheid de ritmesectie beter dan gemid delde prestaties komt. Er wordt trouwens over de gehele linie met wat meer fantasie gemusi ceerd dan we de laatste jaren van de DSC gewend zijn. Dat Teddy Wilson niet meer soloruimte nam of kreeg, mag misschien een lich te teleurstelling zijn, aan de an dere kant zijn de Nederlanders in goede vorm zodat het nauwelijks een gemis is. De opnamekwali teit is nogal variabel. Cees Slinger 'Sling Shot' (Timeless SJP 225. 22 april 1985). Volgens de hoes is dit de laatste opname van drummer Philly Joe Jones geweest. Maar ja, Jones stierf vier maanden later en in de platenwereld weet je maar nooit... Cees Slinger (1929), de pianist en leider, maakte met de ze groep in die periode een tour nee door Europa en dat moet ge zien de plaat een muzikaal suc ces zijn geweest. Slinger heeft al les in huis wat een goede bop- pianist moet kunnen, en heeft een pen voor thematisch mate riaal, want zijn vier nummers zijn in elk geval goede voertui gen voor improvisaties. Met een dergelijke bezetting kon er na tuurlijk weinig misgaan, want Jones en Jordan horen tot de grote persoonlijkheden in de jazz. Clifford Jordan is een van de weinige tenorsaxofonisten met een herkenbaar geluid; hij speelt ook hier met de zangerige, licht zoevende toon die hem zo ken merkt. De eerlijkheid gebiedt echter op te merken dat hij niet helemaal op het top van zijn kun nen speelt. Jones speelt ondanks de zich toen al zich manifesteren de ziekte op zijn gebruikelijke ni veau, dat wil zeggen met feilloos geplaatste syncopen en veel fan tasie in de begeleiding. Van Isla Eckinger kan alleen gezegd wor den dat hij het baswerk zeer naar behoren verricht, Slinger vindt altijd de juiste noten op de juiste momenten, maar heeft net niet die losse, swingende ritmiek die bijvoorbeeld Cedar Waltons spel zo aantrekkelijk maakt. Een goe de opname met wat kleine pers foutjes. The Skymasters The Skymasters: 'Big band fa vourites' (Philips 830301-1; CD: 830301-2. 21 en 22 juni 1986). Tot één omroepseizoen geleden hadden de Skymasters een vast tweewekelijks programma voor de AVRO, waarin zij regelmatig bekende mainstream- en bop- musici konden begeleiden. Het is jammer dat dit programma niet meer bestaat, aangezien de big band toen soms tot interes sante jazzprestaties kwam. On- der leiding van Tony Eyk werd er in elk geval muziek van hoge kwaliteit gebracht. De arrange menten waren weliswaar niet al tijd bijster origineel, we konden genieten van vaderlandse top pers als Herman Schoonderwalt, Ferdinand Povel,»Dick Vennik (allen op rietinstrumenten). Ack van Rooyen (trompet), Bart en Erik van Lier (beiden op trombo ne). Het lijkt er nu op dat er veel minder serieuze jazz wordt ge speeld door het gezelschap. Deze heel goed opgenomen plaat met saaie hoes geeft in elk geval te denken. Over het vak manschap hoeven we het niet te hebben, dat kan men verwach ten van het orkest. Het is alleen nauwelijks jazz wat Eyk of de producer gemeend heeft te moe ten opnemen. In de twaalf inder daad bekende stukken merkt men helemaal niet, dat er zulke goede jazzsolisten in de groep zitten, want er worden helemaal geen improvisaties gespeeld! De arrangementen van compo sities als 'Skyliner''Begin the Beguine', 'The Pink Panther Theme', 'One O'Clock Jump', 'Take the 'A' Train' en iets min der voor de hand liggende stuk ken zijn niet wereldschokkend (de hoes vermeldt niet van wie" de arrangementen zijn). Een plaat voor big band-liefhebbers die niet van jazz houden, zo die er überhaupt zijn. The Skymasters. Jerome Harris Gitarist/bassist Harris heeft goe de papieren; hij speelde tot nu toe onder meer met Sonny Rol lins, George Russell, Pheeroan AkLaff, Jay Hoggard, Bill Frisell en Bob Moses. Het kleine en suc cesvolle Duitse label Minor Mu sic bracht zijn eerste eigen plaat uit, die wat gemengde gevoelens bij me oproept. Al vanaf de eer ste noot wordt de luisteraar dui delijk gemaakt, dat hier een gita rist uit de luidsprekers komt die goed raad weet met zijn tech niek. Bij het derde nummer wordt echter ook duidelijk, dat Harris niet bepaald een oor spronkelijk componist en arran geur is. Oppervlakkig beluisterd onderscheiden de stukken zich nauwelijks van wat in doorsnee zo goed verkoopt op de Ameri kaanse markt. Dat is extra jam mer, omdat Harris zich niet met de eersten de besten heeft om ringd: Marty Ehrlich, Ken Wer ner, Mark Helias en Pheeroan AkLaff. Het is het bekende probleem van de doorzeurende synthesi zers en solo met te veel noten. Vijftien jaar geleden kon je hier mee goede sier maken, maar nu klinkt het hopeloos achterhaald. Naast toetsenman Werner is de grootste boosdoener saxofonist Ehrlich die op zijn sopraan doet denken aan een studiomuzikant die even een indrukwekkend spoortje zal inspelen. Het leukst is 'Topology', dat herinnert aan de Miles Davis groepen-uit 1970/ 72 en waarin Harris lekker los komt. De meeste indruk maakt nog basgitarist Helias die zo nu en dan laat merken dat hij tot meer in staat is. Jerome Harris moet even tot bezinning komen. Future Shock Future Shock: 'It's Great' (BVHaast 067.14 en 15 juli en 31 augustus 1986). Een in meerdere opzichten be langwekkende plaat. Future Shock, onder leiding van saxofo nist Maarten van Norden en gita rist Jan Kuiper, is erin geslaagd een geheel eigen kruising van funk met jazz te scheppen. Alle nummers op deze plaat (drie van Van Norden en drie van Kuiper) liggen goed in het gehoor en bie den een ondergrond voor impro visaties die daarin alle kanten op lijken te kunnen gaan. Terwijl de stukken van de saxofonist vaak een complex, suiteachtig karak ter hebben, moet Kuiper het vooral hebben van een duidelij ke, heldere lijn. Door allen wordt er opvallend los en toch gedisci plineerd gespeeld, een voorwaar de voor goed samenspel. De plaat heeft zoveel positieve kanten, dat de hoogtepunten moeilijk te selecteren zijn. Enke le daarvan zijn het gespierde spel van Van Norden op tenor in 'Blood' en de voorbeeldige solo van Kuiper in 'Material/Break point'. Ook moe de prachtige toon van Willem van Manen (trombone) eindelijk eens wor den vermeld, hier in het nummer 'Reggae/Bombay'. De opname doet vooral recht aan de basgi taar van Eric Calmes die duide lijk de belangrijkste ritimische motor van de groep is. Het zeer eigen geluid van Kuipers gitaar is even helder opgenomen als zijn aanslag klinkt. Voor iemand die belangstelling heeft voor mo derne jazz met enige aardse funk zeer het beluisteren waard. HORIZONTAAL 1. Als je water opgeeft, ben je dan flink? 4. Speelgoedschrijf gerei? 6. Vee voor de eersten te pronk zetten. 7. Daar kun je in schieten. 9. Overeenkomst in de kalkindustrie werd met een dronk beklonken! 10. Een droom die van achteren beke ken zwart is, wordt bruin. 13. Waardepapieren van de spoor wegen. 15. Een meisje is voor de zevende buigzaam. 17. Een beetje waardering voor een dier. 18. Die kost niets bij op komst. 19. Prinsesseknobbel- tje. 20. De eerste man ging daar altijd eten. 22. Bedekking voor een muziekinstrument maakt ook muziek. 24. De kwaaie Elly had zo haar bedenkingen. 27. Neem je het uiteinde van het uiterste weg? 29. Kaas om aas binden, dat is kiezen. 30. Kom de vijfde te hulp met uw oor deel. 31. Dicht ter plaatse zijn tijdens het feest. Familie van 22? 32. Sierlijk vrijkomen? VERTICAAL 1. Duik er in, dat is nodig als je reist. 2. Over dat afpellen krijgen we nog eens onenig heid. 3. Dat is nou de clou. 4. Onwillig zijn omdat je speel goed tegen je gezicht krijgt. 5. Handen vol spijkers. 6. Olie is voor E een reden van eeuwig durende ruzie. 8. En goed is al je bezit. 11. Stijf heilig dier. 12. Dik is het gedrukt. 13. Als dat niet gemaakt wordt, draait het slecht. 14. Als E plaats zou ma ken voor R zouden we van een groef een snuit trekken. 16. Vrouwtjesvlinder? 20. Als je daarachter rijdt, knijp dan je neus maar dicht. 21. Gaat I weg met Ria? Door elkaar genomen wel vlug. 22. Races om een bloem verdienen medeleven. 23. O, zonder leven is leuk? 25. Net zo'n bezit als 8. 26. S is voor dopen, anders gaat hij in bed. 28. Dit is z'n gewicht in geld waard. De prijs van 25,- werd toege kend aan J. Flerig, Zoeterwoud- seweg 140, 2321 GS Leiden. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen onder vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. De wederopstanding van Andrej Beljavski tijdens het laatste In- terpolistoernooi mag zonder meer opmerkelijk heten. Vier jaar geleden had Beljavski, bij ontstentenis van "mister Inter polis" Anatoli Karpov (die het toernooi maar liefst vijfmaal won), als regerend Russisch kampioen het gebeuren op zijn naam weten te brengen. Nadien heeft de inmiddels 32-jarige Rus zijn oude vorm echter nimmer weten terug te vinden. Na een mislukt Russisch kampioen schap was de ELO-rating van Beljavski dit jaar zelfs dermate gezakt, dat hij op grond van dat puntentotaal niet eens meer voor deelname voor het Tilburgse toptoernooi in aanmerking zou komen. Ware het niet, dat de or ganisatie besloten had alle oud winnaars te inviterén. Een select groepje, waartoe Beljavski nu juist nog wel behoorde. Om die reden kon men gewoon niet om hem heen. Het moet gezegd worden, dat de tengere Rus deze wellicht laatste kans om niet in de anoni miteit van het Russische groot meesterkorps terug te vallen, met beide handen heeft aange grepen. Aanvankelijk zag het er nog in het geheel niet naar uit, dat het Beljavski zo voorspoedig zou vergaan. Al tijdens de eerste ronde liep hij een gevoelige ne derlaag op tegen Tony Miles. Een treffen waarin Miles zijn tegen stander volledig in de houtgreep wist te nemen: Deze week wilde ik u enkele fraaie eindspelproblemen voor leggen, waarmee u zeker een aantal uurtjes zoet bent. Bij alle problemen de opgave wit speelt en wint. Oplossing probleem 2 we ken geleden: wit 46, 39, 14, 10. Zwart 37,38,35,39-33,46- 41 15-10! De vaderlandse topcompetitie zal zelden zo spectaculair zijn verlopen als dit jaar. Wie voor aanvang van de competitie zou hebben gezegd dat Hok en titel houder CPP in de degradatie poule zouden belanden - de 8 teams speelden eerst een dubbel- rondige competitie; de 4 top- teams plaatsten zich voor de play-offs om het landkampioen- schap, de 4 onderste teams spe len nog een halve competitie om twee degradatieplaatsen - zou wat meewarig hoofdschuddend zijn aangekeken. Maar het onge- loofelijke gebeurde. Beide teams waren volledig van slag en scoor den onder het gemiddelde. De teams uit de regio daarentegen toonden zich verrassend sterk en slechtten aldus het vanouds hoofdstedelijke bridgebolwerk. Vooral het Tilburgse WAC impo neerde. Met Jan Kolen-Ton Lu- cassen en Piet van Besouw- Huub Bertens bleek het team aanzienlijk aan kracht te hebben gewonnen. Studiecentrum, met Hans Kreijns-Hans van de Haar en de Europese jeugdkampioe nen Berry Westra-Enri Leufkens won de voorcompetitie op in drukwekkende wijze en ver kreeg daarmee het rechte een te genstander te kiezen voor de hal- BEGIN AUGUSTUS heeft de Postal, Telegraph, and Telephone International (PTTI) in Kopen hagen zijn 19e conferentie ge houden. De Deense PTT heeft op 19 juni dit congres gemarkeerd met de uitgifte van een 2,80 kr.- zegel, waarop een brievenbus, een telefoon en zendmasten. Denemarken was dit jaar laat met zijn Europa-CEPT-zegels. Ze verschenen pas op 4 septem ber. Twee stuks, met overigens bijzonder aardig uitgevoerde af beeldingen: 2,80 kr.,een straat veger en 3,80 kr., een vuilnisauto. De Noordse landen hebben dit jaar gezamenlijk een vluchtelin- gencampagne gehouden. Ter ge legenheid daarvan gaf Denemar ken op 9 oktober een zegel uit van 2,80 kroon met daarop een vluchtende man, die in een licht bundel wordt gevangen. Tweehonderd jaar geleden, in 1786, werd voor het eerst het bal let "De grillige invallen van Cu pido en de balletmeester" van de Italiaanse balletmeester Vincen- zo Galeotti opgevoerd. Naar aan- door Ruud Dobbelaar Wit: Miles. Zwart: Beljavski. 1. d2-d4; Pg8-f6, 2. c2-c4; e7-e6, 3. Pgl-f3; b7-b6, 4. Pbl-c3; Lf8- b4; 5: Lcl-g5; Lc8-b7,6. e2-e3; h7- h6, 7. Lg5-h4; g7-g5, 8. Lh4-g3; Pf6-e4, 9. Dbl-c2; d7-d6, 10. Lfl- d3; Lb4xPc3 schaak, 11. b2xc3; f7-f5,12. d4-d5; Pe4-c5,13. h2-h4; g5-g4, 14. Pf3-d4; Dd8-f6, 15. 0-0; Pc5xd3, 16. Dc2xd3; e6-e5. De opening heeft zwart bepaald niet gebracht wat hij ervan hoopte. Met het oog daarop gooit Bel javski er nu maar een pion tegen aan. Op zich valt dat best te billij ken, wit zit immers met de voor alsnog weinig rendabele dubbel- pion op de c-lyn opgescheept. Er is echter meer. Miles blijkt name lijk middels een verrassend stu koffer een ijzersterke aanval tot zijn beschikking te krijgen. 17. Pd4xf5! (Het slaan met de dame levert zwart na ruil goed te genspel op, daar de dubbelpion- formatie in dat geval wel zeer kwetsbaar wordt); Lb7-c8, 18. f2- f4 (wit durft het ook zonder zijn paard wel aan); Df6xPf5, 19. e3- e4; Df5-h5, 20. f4xe5; d6xe5, 21. c4-c5; Ke8-d8? Een ernstige mis ser van zwart Na 21...Lc8-a6, 22 c3-c4 (22. c5xb6 lijkt een zeer fraai dameoffer, maar faalt op het domweg terugslaan via 22...a7x- b6), 22....Pb8-d7 krijgt wit proble men om zijn aanval door te zet ten. Zowel 23. d5-d6 als c5-c6 loopt stuk op de dreiging Pd7-c5. Vermoedelijk moet wit in deze positie aan een subtielere voort zetting van het offensief denken. Na de tekstzet komt zwart in elk geval hopeloos passief te staan. 22. d5-d6; Dh5-e8. Nu staan allé zwarte stukken op de onderste rij, hetgeen uiteraard om moeilijkheden vraagt. 23. d6xc7 schaak; Kd8xc7, 24. Dd3- d5; Pb8-c6, 25. Tfl-f7 schaak; Lc8-d7, 26. Tal-fl; Ta8-d8, 27. Tfl-f6; Kc7-c8, 28. c5xb6; a7xb6, 29. Dd5-b5 en zwart geeft op, zie slotdiagram. De matdreiging middels 30. Tf6xPc6 schaak, ge volgd door Db5-a6 schaak valt niet meer te pareren. De zwarte optie 29....Pc6-b6| is ook niet meer dan wanhoop. door Ton Scbipperheyn AH 9 6.4 2 N B 10 7 3 CAH632 fl 0 94 OH O B 9 7 6 Z V 10 9 8 V V B 10 8 O A V 10 3 H B 7 ve finale. Dat werd dus niet WAC. Studiecentrum op 6 en 7 december dus tegen USS, het na tionale damesteam met verster king van Rob Kaas en Occo Nolf, en WAC tegen Aegon. De finale volgt op 20 en 21 december in Tilburg en als het voor WAC een thuiswedstrijd wordt kan het daar bij Interpolis nog een groot Tilburgs feest, worden. WAC toonde met name tegen CPP zijn klasse door tweemaal te winne- n,eerst met 21-9 en vervolgens met 19-11. In die tweede wed strijd was dit spel beslissend: Zuid, ÖW. Met WAC NZ open de zuid (Jan Kolen) 1 Ru, waarop Anton Maas als west 2 Ru bood; een tweekleurenspel tonend in harten en schoppen. Lucassen bood 3 Ru, oost pas, zuid 3 Ha, west 3 Sch, noord pas, oost 4 Sch, waarop noord na pas - pas redde met 5 Ru. Een goed red- bod, dat gedoubleerd twee down ging na schoppenstart en harten- vervolg; oost kreeg een introever maar dat was tevens dé laatste slag voor de verdediging. Aan de andere tafel opende Max Rebat- tu voor CPP ook 1 Ru. Bertens-v. Besouw spelen geen Ghestem (een conventie om .tweekleuren spellen aan te geven) en Huub Bertens volgde dan ook met 2 Sch. Dat dreigde even verkeerd af te lopen. Noord en oost paste, maar in het moderne topbridge laat je een tegenstander geen laag contract spelen. Doublet dus by zuid (niet voor straf), waarop west zijn kans schoon zag: redoublet. Vervolgens bood noord 3 KL, oost 3 Sch en west als een haas 4 Sch, gedoubleerd en met een overslag gemaakt. door Hero Wit leiding van de première van dit ballet 200 jaar geleden gaf Dene marken op 9 oktober een zegel van 3,80 kroon uit die Cupido, de hoofdfiguur uit dit ballet, laat De derde zegel» die op 9 okto ber verscheen, staat in het teken van het feit dat 450 jaar geleden in Denemarken de katholieke kerk werd "afgezworen" en de lutherse reformatie officieel werd ingevoerd. Op de zegel, die dit gebeuren herdenkt (waarde 6,50 kr.) zien we een deel van de voorzijde vah het altaar uit de kerk van Thorslunde. Het 25-jarig bestaan van de OECD (of in het Nederlands OE SO) is door Denemarken op 6 no vember onderstreept met de uit gifte van een 3,80 kr.-zegel met een symbolische voorstelling met grafieken. NOORWEGEN - De Noorse post rondt op 26 november het jaar af met twee emissies: twee postzegelboekjes met elk tien ze gels waarop gebrandschilderde ramen, te beschouwen als kerSt- zegels, en een zegel naar aanlei ding van het door de Verenigde Naties uitgeroepen internationa le "jaar van de vrede". In het ene boekje (met tien zegels van 2,10 kroon) wordt "Olav Kirre, de stichter van het bisdom Nidaros" op de zegels afgebeeld en de tien zegels (van 2,50 kroon) in het an dere boekje tonen "de koning en de boer van Sul". Van het 21,00 kr.-boekje zijn 800.000 stuks aan gemaakt, van het 25,00 kr.-boek: je 1 miljoen. De vrede-zegel in de waarde van 15,00 kroon laat vredesdui ven zien. Oplage: 3 miljoen. ZWEDEN - Op 25 november geeft Zweden vier 1,90 kr.-kerst- zegels uit. De zegels zijn ver enigd in een blokje en geven een beeld van een kleine stad in de kersttijd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 35