'Dat krantje, daar zou ik voor sterven Warmondse sint niet meer incognito Oude baas niet altijd veilig Ronald Veeren - 50 Leiderdorps meest omstreden inwoner: Wat vinden zij van Veeren? Parkeerverbod Herenweg deels opgeheven? PAGINA 2 REGIO LEIDEN z ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 - Agenda Ze worden dorpsjournalisten genoemd, of Omdat ter ere van hem en 'zijn' 25-jarig blad broodschrijvers. Dorpsfiguren zijn het. Al vanavond een groots opgezet feest wordt geor- sinds jaar en dag zijn ze overal aanwezig, geen ganiseerd - 400 man in een onvermijdelijk evenement overslaand en dag en nacht in de bomvolle Muzenhof - is Leiderdorper Ronald weer voor 'een stukkie' dat één of meer plaat- Veeren (50) spitsafbijter in een reeks verha- selijke periodieken moet opvullen. Ze hebben Ion over 'de dorpsjournalisten'. Waarna ge- een uitstervend vak, de Joop Peeters (Voor- sprekken met zijn collega's uit de andere re- schoten), Anton Kochs (Oegstgeest) en Ronald giogemeenten: "Wij zijn de frontsoldaten. Al- Veerens (Leiderdorp). tijd en overal vooraan en lang niet altijd ge spaard". door Miep de Graaff LEIDERDORP - Ronald Veeren is onbetwist Leiderdorps meest om streden inwoner. Vraag in het dorp lukraak ie mand wat 'ie vindt van de man die het Leiderdorps Weekblad jaar in, jaar uit volschrijft en je krijgt de meest wilde reacties. Dat komt om dat iedereen - echt, iedereen - er een mening over Ronald Veeren op nahoudt. De man lijkt niemand in het Leiderdorpse onberoerd te la ten, behalve dan misschien het handjevol dat hem nog nooit nodig heeft gehad voor 'een stukkie' of dat het advertentieblad wekelijks ongelezen richting prullenbak ver wijst. Mensen slaan Veeren op de schouder of lopen met een boog om hem heen. Haten hem hart grondig of houden van hem - een een bericht tussenweg is er niet. Het aardige in dit kader is dat de man die zoveel stof tot praten doet opwerpen zelf bar weinig last heeft "Onzin. Gewoon onzin. Iedereen die dat wil, die kan d'r in. Ja, ik kort een ellenlang verhaal wel eens i, dat kan soms niet anders. Maar "Nee, toch niet. Om de simpele reden dat ik niet ongebreideld kan schrijven wat ik wil. Duimzuigerij is er niet bij. Want reken d'r op dat ik er trots op ben dat ik na al die jaren nog overal kan komen én overal hartelijk wordt ontvangen". iedereen, alles kan d nou gaat om lesbische het roze café, het maakt me alle- maal niks uit. En rancune is me stukkie' of vreemd. Zo'n WD-raadslid dat mij en mijn krantje aanvalt door te stellen dat de gemeentelijke adver tentie maar elders moet worden ondergebracht omdat de inhoud van het Leiderdorps Weekblad niet deugt., als die man volgende week n visvereniging kwijt wil in mijn blad, nou, dan komt het er gewoon in". "Iets anders is dat er wel eens een brief of een bericht direct naar die haat-liefdegevoelens. Hij de uitgever wordt gestuurd en het babbelt onbekommerd door, rent daar tussen de wal en het schip te- van het ene evenement naar het rechtkomt. Kan ik niks aan doen. volgende, komt steevast overal te Maar ik krijg wél de schuld", laat binnenzetten en is meteen na drukkelijk aanwezig. In het voor bijgaan weet hij iedereen voor zijn karretje te spannen. Veeren krijgt bijvoorbeeld de burgemeester zo gek dat hij op zijn jubileumfeest vanavond een cabaret-act voor zijn rekening neemt. Of het dorps Weekblad? Voor het eerst die avond een lan ge stilte. Dan: "Zo ver komt het voorlopig niet. Zo lang de geest helder blijft en je die contactuele eigenschappen blijft houden, blijf ik schrijven. Ik leef ervoor, niet voor het geld, want als je uren gaat tellen kom je eraan te kort. Maar ik ben een regelaar, altijd rommelen, ik wil de ceremoniemeester zijn en dat blad is een prima uitlaatklep. Mijn uitgever zegt altijd: jij sterft nog voor dat krantje. En zo is het ook". Ronald Veeren in de bekende pose: al babbelend met iedereen die hem 'en route' aanschiet. (foto Ellen Martens) - Je zou bekender zijn dan de bur gemeester, wordt er in Leiderdorp gezegd en zelf schijn je dat ook ge regeld te roepen. "Ik bestrijd die bewering niet, nee. Er is wel eens een soort infor meel enquêtetje gehouden over de vraag wie de bekendste Leiderdor per was. Ik scoorde toen direct na Gevraagd naar zijn vijanden Van der Have en nog voor Theo lerkt hij in opperste oprechtheid van Houdt. En ik heb wel eens met op die niet te hebben. "Gut, ja, ik de toenmalige burgemeester Van hoor wel eens via-via: die of die der Have samen opgelopen en toen Geen vijanden heeft de pest aan je. Maar het gek ke is: dan kom ik die bewuste fi guur persoonlijk tegen en éórdig de dat 'ie dan tegen mij doet!". niet viel het me op dat meer i mij groetten dan hem, jazeker. En burgemeester is er nog lang natuurlijk, dat kun je "Nee, echte vijanden., dat geloof niet vergelijken. Vergeet niet dat ik ik toch niet. Roddel, kwaadspreke rij, ach, daar ben ik al wend. Ik kijk niet eens r ik ergens loop en ze h hebben. Dan groei ik juist. Valse al die jaren wel wat heb opge bouwd in Leiderdorp. Ik ben, net als als Joop Peeters in Voorschoten, frontsoldaat. Overal Overal op af. Omdat ik al- Wat vinden andere bekende Lei derdorpers van Ronald Veeren? Gerrit Anker, plaatsvervan gend commandant van de Lei derdorpse brandweer: "Een delicate vraag! De con tacten zijn de laatste tijd name lijk niet zo best. Dat is misschien niet alleen de schuld van Veeren, het komt meer door wederzijds onbegrip, vermoed ik. Maar wy als brandweer hebben ontegen zeggelijk slechte ervaringen met hem: hij komt beloftes niet na. Staat altijd te springen om nieuwtjes en als je die dan geeft, plaatst hij ze niet of hij plaatst ze veel te laat. Nee, het loopt niet goed zo tussen de brandweer en het Leiderdorps Weekblad. Wij hebben daar echt gevoelens van onbehagen over". Sportschool-eigenaar Theo van Houdt: "Persoonlijk vind ik het best een aardige kerel, je kunt met hem lachen, maar over zijn werk moet je met mij niet praten. Dat vind ik ronduit belachelijk. Hij is uitermate selectief in zijn be richtgeving. Laat berichten schieten als ze afkomstig zijn van mensen die hij niet mag of waai hij wat mee heeft. Hij wil van al les de primeur, maar als je die dan geeft, komt hij niet opda gen". Jaap Timmermans, be drijfsleider zwembad De Does: "Hij geeft niet weer wat de nieuwsmakers in Leiderdorp er van willen. Hij mist een groot stuk van de informatie over Lei derdorp. Als je de afgelopen nummers ziet dan zeg ik: dat is geen Leiderdorps weekblad, maar een Leiderdorps adverten tieblad. Maar op zich is het een prima vent, hij komt leuk over". Willem IJdo, chef voorlich ting op het gemeentehuis: "Ik vind Ronald een echt dorpsfiguur. Als 'ie er niet was, zou je hem missen" (IJdo zegt nog meer, maar dat is 'niet publicabel'). Rien Blauw, secretaris Oran jevereniging: "Wel een aardige jongen. Al leen: hij laat zich gauw lijmen door iedereen. Voor de rest staan er best aardige en leuke dingen in zijn krantje, maar het moet wél in zijn kraam te pas komen". Jaap de Waard, WD-raadslid: "Ik heb nauwëlijks een me ning over Ronald Veeren. Ik ken hem niet of nauwelijks. Er is mij wel gevraagd of ik soms ruzie met hem had, dat ik ervoor pleit te de gemeentelijke advertentie eventueel elders onder te bren gen, maar dat is absoluut niet zo. Ik denk ook niet dat ik dat ooit zal krijgen". bescheidenheid ken ik niet, dat tijd met een fototoestel loop te vind ik vals. Misschien dat het wel eens aan tact ontbreekt?" Later tijdens het gesprek zal Veeren zeggen heel goed te besef fen hoe ondankbaar zijn werk zwaaien val je extra op. Fotografen zijn van nature brutaal. En ik weet van mezelf dat als ik ergens ben ik nadrukkelijk aanwezig ben, ja. Sommigen ergeren zich daaraan. 'Je doet het nooit goed. Je hoort Maar als ik ergens kom en gó ik stil ZATERDAG Leiden Stadsgehoorzaal - antiekbeurs, tot 11 Pieterskerk - Zwarte Pietenfestival, 11.30-14 uur. Kerkcentrum De Regenboog - muziek manifestatie georganiseerd door streek- muziekschool Leiden, tot 23 uur. IVN afd. Leiden organiseert strandex- cursie, verzamelen by beginpunt bij de vlaggenmasten op de uitwateringsslu:' zen te Katwijk aan het einde van Noord- boulevard, 13 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Oud of Africa', 21.15 uur. Schouwburg - 'Myn Mekka', Ton Lutz en Josephine van Gasteren, 20.15 Lak-theater - 'Lichaam en blik', door Baal, 20.30 uur. LWH - Langegracht 65, disco, 22-2 NVSH trefcentrum - Rapenburg 4* 149987, open soos, vanaf 22 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - aankomst Sin terklaas. 14 uur. Boerderij Ter Weer - Deijlerweg 153 poppen- en figurentheater 'Spelbeeld brengt voorstelling 'Aardewerk', 20.30 Zoeterwoude Aloysiusschool Van Banningstraat, positie schilder- en tekengroep Kame- Leiderdorp viaduct Hoofdstraat/Resedastraat - Sin terklaas arriveert. 11 uur, tocht door het dorp via winkelcentrum Santhorst, 12.45 uur, en Winkelhof, 13.30 uur. Wijkcentrum Zylkwartier - Van der Marckstraat, toneelvoorstelling 'Wat een kippedrift', 20 uur. Warmond Zaal Klimop - De Weiden, Sint Nicolaas- feest, 15 uur, zaal open om 14.30 uur, aankomst in gemeentehaven, 13 uur. Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Sint Nico- laasmarkt, tot 16 uur. Trefpunt - Herenweg, toneelvoorstel ling St. Matthias met klucht 'De kat op het spek', 20 uur. ZONDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, Hard Rock middag. 13 uur. voormalige Lucas van Leydenschool - Aalmarkt, open huis'muziekvereniging De Burcht-Leiden, 12-17 uur. Restaurant Hans Menken - Boshuizer- laan, Jazz on Sunday met Sticks and Leidse Hout - bosloop, start om 11 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Out ofl Africa', 21.15 uur. Zoeterwoude Aloysiusschool - Van Banningstraat, ex positie schilder- en tekengroep Kame-! leon, 10-17 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan, film 'Gremlins', 13 uur voor iedereen vanaf 8 jaar. Warmond Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Sint Nico- laasmarkt, 13-16 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt I waargenomen van vr 21 tot vr 28 novem ber door: Doeza Apotheek, 5 Meiplein 3-5, Leiden, alleen altijd wat je fout doet. Het hoekje zitten, dan komen z gebeurt zelden dat iemand je be- altijd op mij af. Anoniem aanwezig dankt. Ze willen je gebruiken voor zijn, dat lukt me nooit. Gewoon stukje reclame, dan door een winkelcentrum lopen geen cent voor hoeven betalen En altijd komen ze met kritiek. Ik zal een voorbeeld noemen. Ja renlang heb ik lovende dingen ge schreven over dat cultureel cen trum, de Hollandsche Tuyn. Schrijf ik één keer dat ze tien jaar Soms tegen wil en dank" bestaan in plaats van één en dan zijn ze me zo kwaad dat ze meteen in een ander blad gaan adverteren Vreselijk toch". zonder constant te worden aange klampt is er voor mij niet bij". Zijn vrouw valt hem bij: "Als hij niks zegt zeggen ze: ben je ziek?" Veeren: "Ik krijg altijd aandacht. Feest Tijdens het gesprek staat de tele- Vaak stappen die klagers met- foon in huize Veeren geen moment stil. Vrouw en kinderen nemen de hoorn niet eens meer op: het is toch altijd voor pa. Midden in de nacht, op zondagochtend vroeg: het gerin kel stopt alleen als zijn vrouw in nhoop aan de stekker Verhagen, de uitgever. Alsof ze my via mijn baas willen treffen. Verhagen verzucht wel eens: ik heb negen bladen, maar als er ergens wat is, dan is het altijd uit Leiderdorp. En alleen uit Lei- opperste derdorp gezeur. Ik denk dat het trekt. komt doordat mijn blad zo inge- WARMOND - Zesenzestig is-ie nu. ik maar even 'opgeschoten goed het kleurrijke oud-CDA-raadslid zal noemen, van dertien, veertien, PietvanLeeuwen."Eenaow'ermet vijftien, zestien jaar te gillen: een zee van tijd", noemt hij zich. En 'Daar heb je Piet van Leeuwen'. dus heeft hij volop tijd voor een te- Hoe werd Van Leeuwen de sin- rugblik in de tijd dat hij de rol ver- terklaas van Warmond? vulde van Goedheiligman in War- De organisatie van het sin- mond. Vandaag is hel weer zover terklaasfeest in Warmond, vertelt en komen ook in deze regio weer al- hij, berustte bij de instelling die de lerhande bemijterde mannen met belangen behartigde van de katho- zwarte knechten aan. Van Leeu- lieke arbeiders. Twee ontwikkelm- wen zal daar dit jaar overigens gen dienden zich aan: "Het leden- niet bij zijn. tal van de KAB nam drastisch af Helemaal zeker weet hij het niet, waardoor dse bond ter ziele dreig- maar hij dacht dat hij vier keer de de te gaan en de kerel uit Den Haag Warmondse sinterklaas was: in '80, die werd ingeschakeld om voor Sin- '81, '82 en '83. De laatste jaren doet terklaas te spelen, moest daar nog - - Telefonisch is Veeren in het verle- burgerd is dat de mensen het als den meermalen bedreigd. Zijn huis hun eigen krantje zijn gaan be schouwen". "Maar leuk is het niet hoor. Vori ge week nog gezeur omdat er op de voorpagina een groot verhaal over het operette gezelschap stond plus foto. Kreeg ik te horen: logisch dat daar zoveel aandacht aan wordt ge schonken, je bent er zelf lid van!" "Dan gaan ze dus wel voorbij aan het feit dat er duizend mensen naar die uitvoering zijn komen kijken. En verder moetje niet vergeten dat ik van zoveel clubs lid ben! Bad mintonclub de Spotvogels, cross club De Rakkers, de dartsclub, de operettevereniging: die heb ik alle maal zelf opgericht. Theater Tover- lei, carnavalsvereniging de Rijn schuimers, daar ben ik van het be gin af bijgehaald. Ik was de eerste prins carnaval. Ik bedoel maar: als je nagaat waar ik allemaal in zit in Leiderdorp, dan kan ik nergens meer over schrijven". Prullenbak - 'Men' beweert anders juist dat je lang niet alle clubs en verenigin gen de gelegenheid geeft zichzelf in het Leiderdorps Weekblad te profi leren. Dat je veel teveel stukken en ingezonden brieven in de prullen bak stopt in plaats van in het huis- aan-huisblad. de brand worden gestoken, onder zijn auto zou een bom liggen. zijn "achterbuurman" het, neer De Winter, voorzitter van de plaatselijke VVV. Niet dat Van Leeuwen niet meer wil of onge schikt is verklaard maar "ze gin gen me te veel herkennen". Interes sante vraag is hoe lang De Winter onherkenbaar zal zijn. Er hoeft maar iets te worden geopend of toe gesproken in het dorp of De Winter zoals het een goed WV' weertaken overhevelen naar de brandweer van Leiden. Het laatste was goedkoper, het eerste was wat de bevolking en de brandweer zelf betrof een onontkoombare 'must'. "Ik kwam in 1983 aan, net als al tijd met de familieboot van Ver hoef, die was daar namelijk ge knipt voor, stapte aan wal en be gon de burgemeester (die veel voel de voor overheveling van de brand- weertaken, red.) en de kinderen toe te spreken. Ja, ik heb toen een lans gebroken voor de brandweer. En dat is me door menigeen kwalijk genomen. Ha, ha. Sinterklaas heeft uiteindelijk zijn zin gekregen, zo- r hebben ook" "Dan heb ik het wel even benauwd, taamt, van de partij. Zijn bekend- daarna leef ik weer vrolijk heid zal daar zeker door toenemen. door. Je hebt nu eenmaal gekken rondlopen, ook ii dorp". Onder de telefoontjes tijdens het interview die avond ettelijke ver zoeken om een toegangskaart voor het jubileumfeest. Veeren dan stee- de kinderen vast in de hoorn: "Nee, ik was je niet vergeten, maar het is vol. Bom vol. Ik zou bijna zeggen: ik hoop dat er nog een paar mensen afzeg gen". Diepe zucht, handen ten hemel geslagen: "Gut, dat feest. Stel je voor: de burgemeester die een act doet..Kijk en dat is dan toch weer het leuke aan Leiderdorp. Ze zeg gen wel eens dat het een slaapdorp is, maar als je wat goeds organi seert komt het gewoon voor elkaar. Dan komen de mensen en heeft ie dereen het nog naar z'n zin ook. Zoals dat feest.... iedereen wil ko men. Ik heb echt gelazer van men sen die geen uitnodiging hebben gehad. Prachtig toch?" hoop En wat met Van Leeuwen gebeur- Leider- de, zal hem dan ook wel eens kun nen overkomen. "Dan kwam ik aan op de boot in de gemeentehaven", vertel l Van Leeuwen, "stond hel er zwart van dan begon dat, wat honderd gulden De Vereniging tot Viering van Warmondse feesten nam de organi satie rond de aankomst van die nep-Spanjaard over. Laat nu net Van Leeuwen daar in die tijd voor zitter van zijn. Van Leeuwen had verder voor op eventuele andere kandidaten dat hij Warmonder is, een status waarmee in hel dorp aan de Leede wel meer, overigens T1T - lang niet altijd wettelijk vastgeleg- REGIO - Wie hijst zich in de andere de, voordelen mee te behalen zijn. n I als je weet. We hebben een nieuwe auto". Wie nam u uw opmerkingen kwalijk? "Nou, het brandweervraagstuk had ook tegenstellingen in de raad veroorzaakt. Vooral de progressie ven waren niet echt tegen overheve ling van de taken. Je kunt dus zelf wel bedenken uit welke wind de hoek kwam". Een jaar later was Van Leeuwen geen sint meer. Niet vanwege de rel, beweert hij. Hij werd te veel herkend. Niet de CDA'er in hem en de standpunten van die partij, maar gewoon als Piet van Leeuwen. Burgerlijke Stand ZOETERWOUDE - Geboren: Merel van den Eshof, Corina Lidwina Christina Maria van Marwyk, Johanna Helena van der Hoeven, Elisabeth Margaretha Anna Spierenburg. Mirjam Marjolein I Garvelink, Jacoba Antonia Maria van der Salm. Gehuwd: Hendrik de Bakker en Mo- netta Ruige. Hendrik Johannes Boelee en Irene Vervoorn. Overleden: Veronica Geertruida Ma ria Koemans geb. 15-7-1961, Johannes Petrus Berkhout geb. 8-2-1911. De in's en out's van de sinterklazen in de Leidse regio Van Leeuwen werd niet zeer gevraagd, overigens. Hij dien de zichzelf aan. Hij werd gretig geaccepteerd. En bezorgde War mond een aantal onvergetelijke regiogemeenten jaarlijks in de tab berd en wat komt er zoal bij kijken VOOI"dat Sint voet aan wal kan zet- 'werd Jgretig ten? Het blÜken onbekenden, bui sinterklaasfeesten. "Zelf vond ik w*ffden het ook prachtig. Met de koets het hele dorp door, de bijeenkomst in de Leerhoeve. Het lukte allemaal vrij goed, ja". Zijn grote kracht zat 'm in het feit dat hij "van nature al heel goed met kinderen kan om gaan". Voorts was de in rood gesto ken kindervriend ook bij ouderen niet echt impopulair, om een un derstatement te gebruiken. De vele contacten op zo'n dag verliepen dan ook gladjes. Toch eiste ook in het geval-Van tenstaanders en toneelspelers, die toe flink beveiligd dienen te - Vind je datje in het dorpsleven ten een machtige positie bekleedt? "Daar heb je Piet van Leeuwen". Leeuwen het dubbele-petten-vraag- Yerricht: stuk zijn tol in de vorm van een W'° r conflict. In 1983 bleek de pet van het CD A-raadslidmaatschap niet meerte ^combineren met de mijter van sinterklaas. Juist in die tijd was in het dorp de discussie over de brandweer huizenhoog opgelaaid. De keus was: of een nieuwe brand- het eigen vrijwilli De organisator van de intocht in Leiderdorp, De Witt van de Deco- shop, weigert de identiteit van de sint prijs te geven. Volgens hem gaat het om één van de best be waarde geheimen in Leiderdorp. "Het is juist de grap, niemand weet het. Bovendien, de man in kwestie wil zelf ook niet bekend worden". De Witt wil nog wél kwijt dat het om een Leiderdorper gaat van om streeks 55 jaar, die zijn gewichtige taak al vier jaar naar volle tevre- (Archieffoto) gerskorps aanschaffen of de brand- DEN HAAG/WARMOND - Het aan zijn doel beantwoordt. „Jam- keerplaats niet. „Een ding is de af- parkeerverbod dichtbij een winkel mer, raar en gevaarlijk", noemde gelopen jaren duidelijk geworden in elektrische apparaten aan de He- ze het parkeerverbod van ongeveer en dat is dat deze parkeerruimte renweg in Warmond wordt moge- 20 meter. Naar haar mening is er te door iedereen wordt benut behalve lijk gedeeltelijk opgeheven. Dat weinig rekening gehouden met de door vervoerders die goederen ko- liet burgemeester mevrouw G.H. belangen van de buurtbewoners men afleveren of halen bij de firma Hendrickx-Vlaar gisteren blijken want in de nabije omgeving is er Valenzo", aldus mevrouw Willem- tijdens de behandeling door de namelijk weinig of geen parkeerge- sen. Die vervoerders laden of los- Raad van State van klachten van legenheid. Daarbij noemde ze het omwonenden over het parkeerver- parkeerverbod raar omdat het be- bod Mede namens een aantal buren liet mevrouw L. Willemsen weten dat keerverbod hierdoor door het jrige verkeer wordt gebruikt als plaats om elkaar in te halen. Zij stelde voor om het parkeerverbod te verplaatsen zodat het voor de be wuste winkel komt te liggen en de daar geplaatste anti-parkeerpaal- jtjes weer te verwijderen. Dan is er J volgens haar voor de ingang volgens haar een prima plaats ge- de winkel, midden op straat of creeerd voor vrachtwagens doeld was voor het laden en lossen aan de overkant op de stoep. goederen te laden en te lossen i van vrachtwagens van leveranciers bovendien meer gelegenheid voor de winkel in elektrische appa- Mevrouw Willemsen noemde de si- overige parkeerders om hun ver- het parkeerverbod op die plek niet raten, maar die gebruiken de par- tuatie gevaarlijk omdat het par- voermiddel kwyt te raken. Wie het voor die tijd deed, kan De Witt niet zeggen. De intocht was toen nog niet centraal geregeld - met alle problemen vandien. Dan kwam de Sint wel in bijvoorbeeld winkelcentrum Santhorst en niet in het oude dorp of omgekeerd. Dan organiseerde dié het en dan weer een ander. Chaos troef, kort om. "Op een gegeven moment kon het zo niet meer en zijn we met z'n allen om de tafel gaan zitten", ver duidelijkt De Witt. De laatste vier jaar is er geen vuiltje meer aan de lucht. Sint komt per (Avifauna- )boot aan met pieten en schoolkin deren, wordt opgewacht door de burgemeester en werkt elke win kelconcentratie af. Het draaiboek wordt keurig afgewerkt. De Wassenaarse Sint is gerecru- teerd uit spelers van de plaatselijke toneelclub 'Dialoog'. De organise rende winkeliers kennen zijn naam niet en de vereniging is niet bereik baar. Het zal volgens de organisa tor echter een rijzige man zijn die aardig en vriendelijk is. Vorig jaar, toen de winkeliersvereniging Langstraat het feest voor het eerst organiseerde, trok Noordanus de tabbert aan. Hij "had met paarden te maken", is heel aardig en bleek ervaren. Dit jaar was hij helaas ver hinderd. Voorschoten krijgt woensdag middag voor de zoveelste keer een Sint van buitenaf (Sparye?). De winkeliersvereniging, al zeker 15 jaar organisator, heeft het feest we derom uitbesteed aan een landelijk reclamebureau. Dit chartert tegen royale vergoeding een toerwagen, een stacaravan, geluidversterking, snoep en een verrassing voor de kinderen. In vroeger jaren huurde men nog wel eens een boot af of een calèche met paarden. Harde bekogelingen volgden en Sinten vroegen om een betere beveiliging. Daar is dit jaar voor gezorgd. Sint zit bedekt in een caravan op het Evenementenplein tje en de burgemeester, het hoofd van de plaatselijke politie, begroet hem daar. In Oegstgeest is het elk jaar een flink getouwtrek om de bebaarde, gulle gever. Dat heeft alles te ma ken met het feit dat Oegstgeest twee winkeliersverenigingen telt, die van de De Kempenaerstraat en de Lange Voort, brengt mevrouw Munninghof van de Lange voort in herinnering. De identiteit van de sinterklaas die dit jaar onder auspi ciën van de Lange Voort in een geïmproviseerde haven aan het Oegstgeester kanaal aanlegt, wil zij niet kwijt. "Het is in elk geval geen beroemdheid. Wel heeft hij een ge schikt postuur, haha. Het is trou wens dit jaar iemand anders dan degene die het al die jaren heeft ge daan. De 'echte' sint was namelijk verhinderd". Dit jaar is dus de beurt aan de Lange Voort. Zonder haar colle ga's/concurrenten van de De Kem penaerstraat hard te willen vallen, vertelt zij dat de door de Lange Voort geregelde sinterklaasaan komsten meer allure hebben. "Dat heeft toch veel meer, als die man per boot aankomt, vervolgens met de burgemeester een rijtoer maakt door ons centrum. Dat heeft echt meer dan dat-ie op het dak van het gemeentehuis gaat staan, zoals de De Kempenaerstraat altijd regelt. Ze hebben daar minder mogelijk heden", vindt zij. En: "Vorig jaar hebben we het te gelijk gedaan, normaal doen we het om de beurt. Maar het ging vo rig jaar niet goed. We hadden afge sproken: 's ochtends zij, wij 's mid dags. Bij ons zag het zwart van de mensen, daar was geen kip te be kennen". Qua omzet maakt het niet veel uit, vindt Münninghof. "Kan ook niet, want het is een kinderfeest". En: "Het kost alleen maar geld. Het kanaal moet afgezet, er moet een haventje zijn, de boten, enz. Maar tradities kun je niet verwaarlozen als middenstander. Het is wel ver moeiend werk, hoor. Die teken wedstrijd die we erbij doen, daar was ik net toen u belde, mee be zig". LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2