Open riool vol nitraten, Matei, olie, loodkoper, zink en wat al niet meer ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 Na meer dan een uur praten komt de vraag op tafel of de Noordzee nog wel te redden is. Folkert de Jong van de werkgroep Noordzee zegt di rect: "Jawel...". Vervolgt dan aarze lend: "Eigenlijk weet ik dat niet. Je moet je afvragen: in welk stadium zit je. De natuur kan echt wel wat hebben, maar op een gegeven mo ment passeer je toch het point of no return". door Sjaak Smakman ken - de tweede bezinkput - langs de Noorse kust richting Noordpool te gaan. De zuidkust van Noordwegen is even eens een enorme vuilnisbelt. Behalve de bezinking van gigantische hoeveelheden met zware metalen en koolwaterstoffen vergiftigd slib is er ook nog het probleem van de 'overvoeding' van het zeewater. In de jaren '60 en '70 veranderden de lozingen van fosfaat en nitraat menig binnenwater in een vieze, stinkende groene algensoep. Vissen stierven aan het zuurstofgebrek dat de algen veroorzaakten. Datzelfde dreigt nu voor de Noordzee en vandaar dat Rijks waterstaat snel onderzoek naar de fos faatlozingen wil doen. Maar wat uiteindelijk de gevolgen voor de Noordzeevervuiling voor Neder- Een Griekse tanker laat duidelijk waarneembaar een grote olievlek ach ter zich. Een olievlek die zich tot een oppervlakte van ruim 540 vierkante kilometer zou uitbreiden. (foto anp> Zelfs wanneer alle lozingen nu ophouden duurt het nog tientallen jaren voordat de zee zich zal hebben hersteld. (foto win» Dijkman» ,De giframp bij Sandoz lijkt alweer verleden tijd. Met alle sluizen op topsnelheid stroomden de eerste tonnen gif vorige week de Noordzee in. Deze week besloten de waterleidingbedrijven om weer Rijnwater in te nemen. Maar 'Sandoz' is niet voorbij. Allereerst omdat de eerste 200 kilometer van het 700 kilometer lange traject Bazel-Rotterdam biologisch dood zijn. Minister Smit-Kroes sprak van een 'ecologische ramp'. Volgens Zwitserse deskundigen duurt het minstens 10 jaar voordat de Rijn zich zal hebben hersteld. Wie echter denkt dat het gifdrama ophoudt bij Hoek van Holland, vergist zich. De Noordzee, al jarenlang een van de vuilnisvaten van de Westeuropese industrie, begint langzaam maar zeker tekenen van ziekte te vertonen. Harde bewijzen zijn er nauwelijks, niet in de laatste plaats omdat de Atlantische oceaan ervoor zorgt dat het Noordzeewater ongeveer elke twee jaar helemaal wordt ververst. Was dat niet zo, dan was de Noordzee al lang een stinkende poel. Maar desondanks kwam een paar maanden geleden het bericht dat veel vis in de kustwateren kanker heeft. Kort geleden kwam Rijkswaterstaat met een rapport over de Noordzee: zelfs wanneer alle lozingen nu ophouden, duurt het nog tientallen jaren voordat het zeemilieu zich heeft hersteld. De Tweede Kamer buigt zich binnenkort over het Waterkwaliteitsplan Noordzee, waarmee Rijkswaterstaat beoogt de Noordzee op langere termijn weer gezond te maken. Portret van een zieke buurman. "We weten er nu nog te weinig van om te kunnen zeggen waar we op die schaal zitten. Misschien zitten we wel op dat punt voor bepaalde soorten, misschien zitten we er nog wel een heel eind van af. Niemand kan daar uitsluitsel over ge ven. Dat is het werkelijke probleem". "Er zijn tot nu toe maar weinig concre te aanwijzingen. Je hebt bijvoorbeeld de achteruitgang van de zeehondenstand op de Wadden door de pcb's (polych- loorbifenylen, een giftig afvalprodukt dat zich in lichaamsvet ophoopt, red.). Het geboortencijfer van zeehonden op de Wadden is nog altijd lager dan elders in de Noordzee. En dan was er natuurlijk de achteruitgang van de zeevogel de stern door de landbouwgiffen dieldrin en aldrin. Maar er zijn zo weinig harde bewijzen, dat je alleen maar kunt specu leren over de gevolgen. Het is niet zoals bij de giframp in de Rijn, waar je water vlooien in een bakje met Rijnwater zet die dan de volgende dag dood zijn. De concentraties in de Noordzee zijn veel lager, lager dan direct dodelijk in elk ge val, zodat je te maken hebt met lange ter mijn-effecten". Onomkeerbaar "Maar het proces is natuurlijk wél on omkeerbaar. Je kunt, nog afgezien van de bedragen die ermee gemoeid zouden zijn, de zeebodem niet uitbaggeren. Trouwens, waar zou je met het slib heen moeten? Stel datje vandaag zou ophou den met het lozen van afval, dan nog zou je heel lang te maken hebben met het teruglekken van de stoffen die nu al in de zeebodem zitten". Dat er grote problemen zijn met de Noordzee, ontkent in Nederland nie mand meer. De milieuorganisaties staan niet alleen. Ook woordvoerder Spaans van Rijkwaterstaat noemt de toestand van de Noordzee ronduit 'zorgwekkend'. In navolging van De Jong zegt hij: "Er is tot nu toe nauwelijks onderzoek naar de gevolgen van de vervuiling gedaan. Maar het zou best eens kunnen dat het blijvende effecten heeft. In hoeverre hebben visziekten gevolgen voor de voortplanting? Een belangrijke vraag. Voor het milieu, maar ook voor de visse rij, waarvan in Nederland toch zo'n 15.000 mensen afhankelijk zijn". De bezorgdheid is niet verwonderliik voor wie ziet wat er jaarlijks wordt ge loosd. Vooral sinds de opkomSt van de chemische industrie is - en wordt - de Noordzee als een open riool gebruikt. Een kleine greep uit een inventarisatie van Rijkswaterstaat: 1,3 miljoen ton ni traten, 140.000 ton fosfaten, 94.000 ton af gewerkte olie, 280 ton cadmium, 5300 ton lood, 1100 ton arseen, 4200 ton ko per, 25.000 ton zink, 61 ton kwik, 2700 ton chroom. Vooral de niet-afbreekbare en veelal zeer giftige zware metalen ba ren Rijkswaterstaat veel zorgen. Vol gens het Waterkwaliteitsplan moeten met name de lozingen van kwik en cad mium snel stoppen. Datzelfde geldt voor gechloreerde koolwaterstoffen als PCB en HCH. In de 'gevarenschaal' van Rijkswaterstaat scoren die in alle op zichten hoger dan zware metalen. Bo vendien is snel onderzoek naar de gevol gen van de koperlozingen en de enorme hoeveelheden fosfaten en nitraten gebo den, aldus Rijkswaterstaat in een actie plan voor de komende vier jaar. Ophopingen De rommel komt via vooral het rivier water, lozingen vanaf de kust, het stor ten van havenslib en de atmosfeer de zee terecht. Een extra probleem daarbij is dat het leeuwedeel zich onder de kust ophoopt. Het middendeel en het noorde lijk deel van de'Noordzee zijn nog rede lijk schoon, maar vanaf Hoek van Hol land voert de Warme Golfstroom het Rijnwater - de Rijn is een van de groot ste vervuilers van de Noordzee - direct rechtsaf langs onze kust. In de Wadden zee komt de stroom even tot rust, waar zich dan ook prompt een groot deel van het meegevoerde slib ophoopt, om ver volgens via Noord-Duitsland/Denemar- land zullen zijn, is volgens Folkert de Jong erg moeilijk aan te geven. "De che mische vervuiling is denk ik vooral een probleem in het Waddengebied. Maar dat is wel een enorm voedselrijk gebied, de broedkamer van de Noordzee. Ook maken enorm veel trekvogels gebruik van de Wadden als fourageerpunt op hun trektocht naar het zuiden. Uit me tingen is komen vast te staan dat die vo gels bij hun vertrek een hogere concen tratie zware metalen in hun lichaam heb ben dan toen ze er aankwamen". Voornemens Genoemde overvoeding leidt al tot problemen in de Duitse bocht, maar De Jong sluit niet uit dat op langere termijn de Nederlandse kustwateren dezelfde verschijnselen gaan vertonen. Vooral rustige, warme zomers zouden proble men kunnen opleveren. De herfststor men zorgen dan later wel weer voor doorspoeling 'maar voor de badgasten is het natuurlijk niet erg leuk'. Mooie voornemens zijn er genoeg. Een mooie volzin uit het Waterkwaliteits plan: 'Centraal staat het behoud en zono dig bereiken van een zodanige water kwaliteit voor de Noordzee dat een duurzaam behoud van de ecologische waarden van de Noordzee wordt bevor derd, rekening houdend met de maat schappelijk gewenste gebruiksfuncties van de Noordzee'. Rijkswaterstaat lijkt er vooralsnog zelf niet echt in te geloven. Het rapport spreekt dan wel van een 'aanzienlijke verbetering van de waterkwaliteit in 1990', de fosfaat- en nitraatlozingen lig gen dan waarschijnlijk nauwelijks lager dan in 1980. De lozingen van koper, lood en zink zullen met een kwart tot de helft afnemen, en de Noordzee zou in 1990 nog 'slechts' de helft tot een kwart van de hoeveelheden cadmium, kwik en chroom opnemen dan aan het begin van het decennium. Maar dat betekent niet dat het dan echt beter gaat, merkt Folkert de Jong op: "Want er komen dan nog steeds enorme hoeveelheden chemisch afval in de Noordzee terecht. Maar dat geldt voor het hele milieu. Het is relatief allemaal beter dan tien jaar geleden, maar het mi lieu op zichzelf gaat nog altijd achteruit. Het gaat nu alleen wat langzan\er dan een aantal jaren geleden". Hij is overi gens wel blij met het plan, omdat het volgens hem aangeeft dat de overheid de problemen in de Noordzee serieus neemt. Doorverwezen De politiek heeft het tot nu toe behoor lijk laten afweten. Op initiatief van West- Duitsland werd weliswaar in 1984 in Bremen een conferentie van alle Noord - zeestaten gehouden, sindsdien is er wei nig gebeurd. De Jong: "Bremen was een uitstekende gelegenheid om internatio naal maatregelen te nemen. Er waren ook een hoop mooie uitspraken, maar sindsdien is er eigenlijk nauwelijk iets gebeurd. De meeste problemen werden doorverwezen naar internationale com missies die geen politieke macht had den". De landen waren dan ook stevig ver deeld. Landen die direct met de rommel worden opgescheept - Nederland, Duits land, Denemarken, Noorwegen - wilden wel maatregelen, maar met name Groot- Brittanniê speelde voor dwarsligger. De Britten merken dank zij de gunstige stromingen rond het eiland eigenlijk (nog) niets van de langzame vergiftiging van de Noordzee, en ze voelen er niets voor iets te doen zolang niet onomstote lijk vast staat dat het fout gaat. Boven dien kosten maatregelen ontegenzegge lijk geld, en de Britse economie behoort tot de krakkemikkigste van Europa. De veel directer getroffen landen staan een veel voorzichtiger beleid voor: zolang nog niet duidelijk is wat er alle maal op lange termijn fout kan gaan, moet je uiterst voorzichtig met de lozin gen zijn, vinden die. Maar, geeft Spaans toe, ondanks de mooie beleidsvoorne mens heeft Rijkswaterstaat in de afgelo pen jaren al verschillende keren in dé clinch gelegen met het 'economische be lang'. Spaans: "In feite bepalen hier de ministers Ruding (financiën) en De Kor te (economische zaken) of de zee weer schoon wordt". Eind volgend jaar organiseren de Brit ten een vervolgconferentie over de Noordzee. De Jong vermoedt dat het aanbod van de Britten om de vervolg conferentie te organiseren, een taktische zet is. "Het is meer een politiek spel dan dat men werkelijk wat doet. Bovendien heb je als je zelf zo'n conferentie organi seert, ook flink wat in de melk te brok kelen. Engeland heeft er alle belang bij de agenda zo beperkt mogelijk te hou den en ze zullen daartoe ook wel pogin gen doen". Verbod Wat zou er dan echt moeten gebeuren? De Jong steekt van wal: "Er moet een totaal verbod komen op de lozingen en dumpingen van alle stoffen die mogelijk schadelijk zijn. Dan denk ik aan zware metalen, maar ook aan organische chloorverbindingen. Een van de grote problemen daarbij is dat er jaarlijks meer stoffen bij komen dan er methoden zijn om ze te meten. De chemische in dustrie produceert jaarlijks zoveel nieu we verbindigen, met bijbehorende afval stoffen, dat het voor controlerende orga nen nauwelijks bij te fietsen is. Een aan tal stoffen is met de huidige methoden niet eens te meten". "Uiteindelijk komt al die rommel in het water terecht. Voor mij wordt het steeds duidelijker dat we achter de fei ten aanhollen. Waar we naartoe moeten is een heel streng toelatingsbeleid voor Actievoerders van Greenpeace verhinderen de lozing van chemisch afval in de Noordzee. Na erin geslaagd te zijn aan boord van het Belgische schip Falco te komen, neemt één van hen plaats op een lozingspijp (links) terwijl de ander zich hangend aan de achtersteven heeft vastgeketend. (foto anp» "Het probleem is dat het marktmecha nisme nu teveel overheerst. Als een fa brikant met een nieuw produkt komt en daarmee bijvoorbeeld 200 mensen aan de slag helpt, dan is er niemand die zegt: jongen, dat mag je niet maken omdat het te veel schade aan het milieu toebrengt. En dat zou eigenlijk wel moeten". Een nogal utopische gedachte. "Op zijn minst moet er maar eens over worden gepraat. Alsof die voortrollende sneeuw bal van technologische ontwikkelingen iets automatisch is, waar je nooit vraag tekens bij mag zetten. Van de politiek verwacht ik niet veel. Kijk eens naar de PvdA, wat voor alternatief heeft die nu helemaal te bieden? Ze hebben precies dezelfde modellen als CDA en VVD, al leen hebben ze voor bepaalde groepen wat meer aandacht. Op dit moment zie ik geen heil in de politiek. Als je praat over een alternatief, heb ik het over een bredere visie op maatschappelijke ont wikkelingen, waarin het milieu een we zenlijke plaats inneemt. Het milieu staat nu wel in de belangstelling, maar het gaat nog steeds in kwaliteit achteruit. We zijn leuk bezig geweest in Nederland in de afgelopen jaren, het oppervlakte water is nu weer schoon dank zij de rioolwaterzuivering, maar een wezenlij ke oplossing van de problemen is er niet gekomen. Het milieu gaat alleen wat langzamer achteruit Maar achteruit gaat het". produkten, met veel strengere testen voor de schadelijkheid van nieu we stoffen. Vaak stellen die nu niets voor. Er wordt bijvoorbeeld nauwelijks gekeken naar de effecten op lange ter mijn of de gecombineerde effecten van verschillende stoffen". "Een voorbeeld van achter de feiten aanhollen? Den Haag is de enige grote stad die nog een open riool op de Noord zee heeft. Na jaren aandringen zijn ze daar nu eindelijk rioolwaterzuiverings installaties aan het bouwen. Maar het punt is: ze weten niet wat ze met het af- valslib moeten doen omdat het niet vol doet aan de strengere normen. Als de in stallatie over twee jaar klaar is, wordt het water gezuiverd op de Noordzee ge loosd. Maar tegelijkertijd mag Den Haag dan ook nog anderhalf jaar het slib ge woon in zee storten omdat ze niet weten wat ze er anders mee moeten. Er zitten te veel zware metalen in. Je bouwt dan in feite voor niets". "En aan de andere kant zie je dat de markt wordt overspoeld met batterijen waarin zware metalen als cadmium zit ten, die het slib onverwerkbaar maken. Dan denk ik: zet dan gelijk met de intro ductie een inzamelsysteem op, zodat die metalen niet in het afval terecht komen. Maar nee, de fabrikanten moeten door de milieuorganisaties worden geprest om minder zware metalen in hun batte rijen te stoppen en een inzamelsysteem op te zetten".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27