'n Goed pensioen. 'n Goed pensioen, ALS U ALLE TROEVEN VOOR EEN SUCCES VOLLE SINT- NICOLAAS VERKOOP IN HANDEN WILT HEBBEN.. Akkerbouw kan nog niet zonder graan Veel ouderen eten te "goed" OPEN DAG RK HTS Prei van soepgroente tot lekkernij Finse pan voor hobby-koks A vrijdag 28 NOV. RUIT GEBROKEN? Mi assucom °7>-mu aan huis bezorgd, is voordeliger dan losse nummers kopen. mENMAAR! leidsch/alphens dagblad ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 ETEN EN DRINKEN „Wortel, knolselderij enne...nog een prei". De groenteman gaat door de knieën achter de toonbank tussen de stoffige houten kisten. Met een nonchalant gebaar haalt hij een grote rommelige steel te voorschijn en frommelt deze in een krant. De prei sterft in de bouillon en blijft na het trekken slap achter in de zeef. Of de aan de ui verwante groente heeft geluk en eindigt ge snipperd in de nassi goreng. Een triest beeld van een oeroude groente, een jarenlang onderge waardeerde smaakmaker in de in ternationale keuken. Gelukkig, door een reeks van maatregelen aan veiling en telers zij de maar ook door de inspanningen van creatie ve koks, de prei uit het dal gekro pen. De langste uit de Allium-fami- lie gaat weer fier door het leven met z'n nu nog langere hagelwitte schacht en z'n gekortwiekte glauw- groene bladeren. Uit verschillende marktonder zoeken is naar voren gekomen, dat de consument een mooie witte prei wil; de witte schacht moet dus do mineren. Om dit te bereiken, wor den de preien een flink stuk in de zandbodem geplant. Er wordt een gat 'geboord', waarin het jonge preiplantje wordt gezet. Doordat het zonlicht niet in dat gat kan doordringen, ontwikkelt de plant daar geen bladgroen. Het oogsten van de ongeveer 2000 hectare prei in ons land gebeurt grotendeeld met de hand. Een machine maakt de bodem onder de prei los, waar na de teler ze opraapt, van lelijke bladeren ontdoet, de wortel en een deel van het groen afsnijdt en ze in de kist legt. Op het bedrijf wordt de prei gewassen, meestal op een ronddraaiende schijf, waarboven sproeiers zijn gemonteerd. Voor supermarkten wordt door sommi ge telers de prei afgesneden en op een kartonnen schaaltje tot een pakketje van een kilo gebundeld en met folie omwikkeld. In een goed prei-jaar wordt zo'n vijftig miljoen kilo geoogst, waar van een kwart wordt geëxporteerd. Prei is een lekkere, licht naar uien en bieslook smakende en geurende groente. Het best kun je de prei be waren bij één graad Celsius. Hon derd gram prei bevat 25 mg vitami ne C. De groente levert per ons 158 kJ (37 kcal). Tips Snijd de prei in kleine ringen of halve ringetjes (door schacht eerst in het midden in te kerven) en voeg ze toe aan hete bouillon, vlak voor het opdienen. Doe dit ook met ragdunne julienne (tot 'lucifer' ge sneden) van worteltjes en fijnge hakte peterselie en selderij. Fruit in ringen gesneden prei De consument wil een mooie witte prei. (foto gpd) aan en voeg geklutste eieren met room toe. Zo bak je een heerlijke omelet. Smoor de preiringetjes zacht jes in roomboter en dien op als fij ne groente bij vis. Kook de prei in een laagje dro ge witte wijn en voeg, als de prei gaat is, ongezoete room of crème fraiche toe. Laat dit inkoken en breng de smeuige groente op smaak met peper en zout. Laat de prei eens zacht smoren in room. Als de room is ingedikt, heeft het de smaak van de prei op genomen. Maak een bedje van prei-julien- ne of preiringen en stoof er, met witte wijn en een klontje boter, een vis op in de oven. Kook prei een kwartiertje in bouillon en leg ze daarna in een goed ingevette vuurvaste oven schaal. Afdekken met folie en twintig minuten in de oven (op 3) zetten. Prei, zoals hierboven, maar dan het folie weglaten, bestrooien met kaas en laten gratineren. Bak een quiche (van korst- deeg) met prei. Eerst de gesneden prei even aanzetten in de koekepan met een klont boter. De akkerbouw in Nederland be slaat ongeveer 700.000 hectare. Daarop telen 60.000 bedrijven ak kerbouwgewassen. Hiervan zijn er ongeveer tienduizend gespeciali seerd in akkerbouwprodukten. De gemiddelde akkerbouwspecialist heeft op eenderde van zijn land graan. Op de overige tweederde teelt hij voornamelijk suikerbieten en aardappelen. Dat zijn de gewas sen die het voordeligst zijn.Dat kan van graan met steeds minder reden worden gezegd. In Europa dreigen graanoverschotten en de EG neemt daarom maatregelen om de produktie te verkleinen. Al levert Nederland maar een heel klein deel van de totale Euro pese graanproduktie, het zou toch goed zijn als de akkerbouwers minder dan eenderde van hun grond voor graan gebruikten. Er is ook een wat kleiner graan-areaal dit jaar. Wil de boer de bodem ge zond houden, dan moet hij er af wisselend verschillende gewassen op verbouwen. In deze zogenaam de vruchtwisseling is graan onmis baar. Er wordt wel geëxperimen teerd met andere gewassen, maar een vervanger is niet gevonden. Een akkerbouwer kan dus niet zonder graan. Tarwe neemt de grootste plaats in. Een jaar of twin tig geleden waren rogge en haver de meest geteelde granen in ons land. Daarin is een aanzienlijke verandering gekomen. Dit jaar stond er op maar zesduizend hecta re haver en op ruim vierduizend hectare rogge. Die oppervlakten vallen in het niet tegen de veertig duizend hectare gerst en de 120.000 hectare tarwe. Mais De allerbelangrijkste graansoort op de Nederlandse akkers is echter de mais. Daarvan hebben we tegen de 170.000 ha. Maar als er over Wie dacht dat je voor potten en pannen alleen in Frankrijk te recht kunt die komt bedrogen uit. In noordelijke streken weten ze niet alleen van eten maar ook van ontwerpen. In combinatie met de lokale keuken levert dat soms verrassende produkten op. Zo is sinds kort in Nederland een opmerkelijke pan van Finse makelij op de markt die vooral hobby-koks veel plezier zal ver schaffen. Het bijzondere zit hem in de dubbele wand die tijdens het koken met water wordt ge vuld. Aanbranden is daardoor niet meer mogelijk omdat de pan als een au-bain-marie werkt. Voor het bereiden van de roemruchte Seterkost is dat een niet onaanzienlijk voordeel. Doordat de temperatuur in de pan dankzij deze constructie niet boven de 100 graden komt is de pan bijzonder geschikt om ge rechten langzaam gaar te stoven om om sauzen te maken die niet mogen koken. De pan, door de fabrikant Sim- merpot genoemd, wordt geim- porteerd door Hackman Neder land in Breda. De goedkoopste uitvoering kost 115 gulden. graan wordt gesproken, telt mais doorgaans niet mee. Bij mais gaat het namelijk niet om de korrels. De planten worden met korrel, sten gel, kolf en blad bij de oogst tot kleine stukjes verhakt om als voer voor het vee dienst te doen. Men spreekt dan ook over snijmais. De ze mais is op de zandgronden in de plaats gekomen van rogge en ha- Er zijn zomertarwe en wintertar we, zomergerst en wintergerst. De zomergranen worden in het voor jaar gezaaid, de wintergranen in het najaah De prille plantjes over winteren op de akker. Er is de afge lopen jaren een verschuiving ge weest naar wintergranen, want die brengen grotere hoeveelheden op. In onze zomers hebben granen die in het vooijaar zijn gezaaid te wei nig tijd om produktief te zijn. Ze staan korter op het veld en de pe-1 riode waarin ze de korrels kunnen laten groeien en met zetmeel vul len is nogal krap. De opbrengst per hectare is aan zienlijk toegenomen. Gemiddeld oogst men bijna acht ton tarwe van een hectare. Negen tot tien ton is al geen uitzondering meer. Het valt te verwachten dat het daarbij niet blijft. In de loop van 25 jaar is er een verdubbeling van de op brengst per hectare tot stand geko men. Dat is niet alleen te danken aan de zorg waarmee de akkerbou wers te werk gaan, maar vooral ook aan veredelaars en kwekers die door kruising en selectie steeds produktiever graanrassen op de markt brengen. De biotechnologie is een nieuw hulpmiddel voor deze mensen. Het ligt voor de hand dat de graanproduktie per hectare dus nog zal stijgen. Met deze teelt-technische knap heid maken we het ons intussen erg moeilijk. De oppervlakte ak kergrond in de landen van de Eu ropese Gemeenschap is nog onge veer even groot als twintig jaar ge leden. Toen echter kwam Europa graan tekort. Er moest flink wor den geïmporteerd om in de behoef te te voorzien. In twintig jaar tijd is op dezelfde oppervlakte grond echter zo'n geweldige produkties- tijging tot stand gekomen dat we dreigen te verzinken in de over vloed. Een van de uitwegen die men zoekt is het verhogen van de kwali teit. Onder Nederlandse omstan digheden is het moeilijk om tarwe te produceren die geschikt is voor het bakken van brood. Wat dat be treft kan men hier niet tegen de Franse tarwe op. Maar het kan wel beter dan tot voor kort. En daaraan wordt dan ook gewerkt. Dat was dit jaar te merken. De zelfstandig wonende bejaarden eten vaak te veel en ongezond. Ze consumeren te veel vet, choleste rol, suiker en zout. De ouderen hebben te weinig beweging en ko men te weinig in de zon. Opvallend is dat de Nederlandse bejaarden, in tegenstelling tot vele buitenlandse leeftijdgenoten in Engeland en de Verenigde Staten, bepaald geen te kenen van ondervoeding vertonen. Deze conclusies zijn te trekken uit de eerste resultaten van een lan delijk onderzoek bij 540 mensen in de leeftijd van 65 tot 80 jaar van het Instituut CIVO-Toxicologie en Voeding TNO in Zeist, het verslag is aangeboden aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid). De ouderen eten gevarieerd en vaak meer dan voldoende. Over het algemeen krijgen zij voldoende vitaminen (Al, B2, B6 en B12), mi neralen (ijzer en zink) en vocht bin nen. De onderzoekers in Zeist keu ren hun voedingspatroon echter niet goed, omdat ze te veel en te vet eten. Daardoor wordt de kans op overgewicht, hoge bloeddruk, hartinfarcten en dergelijke aandoe ningen bij deze leeftijdsgroep ver groot. TNO vindt dat de ouderen meer lichamelijke beweging moe ten hebben. Dit kan een gunstige invloed uitoefenen op het li chaamsgewicht en de conditite van hart- en bloedvaten. Als de bejaar den wat meer buiten van de zon zouden genieten, zal ook hun vita mine D-voorziening er beter uit gaan zien en daardoor de kwaliteit van de botten verbeteren. Overgewicht De hoeveelheid zetmeel die ou deren consumeren is volgens de onderzoekers aan de lage kant. TNO beveelt bejaarden aan meer (bruin) brood, aardappelen, deeg waren, groente, peulvruchten en fruit te eten. Ze zouden wat minder margarine en boter moeten nemen. Gebak en koekjes kunnen ook wat minder. In plaats van volvette kaas, volle melk en soortgelijke melkprodukten en vette vleessoor ten zouden bejaarden meer moeten kiezen voor minder vette soorten van deze produkten. Het voedingsinstituut van TNO trof ruim drie keer zoveel vrouwen (ruim 20 procent van de onder zochten) als mannen (6 procent) aan, die gezien hun leeftijd te dik waren. Niettemin is de voedselkeu- ze van oude vrouwen in het alge meen gezondèr dan die van hun echtgenoten. Vrouwen eten juist iets meer groente en fruit, drinken meer vruchtesappen en kiezen magere melkprodukten dan Voorts gebruiken vrou wen minder suiker, alcoholische dranken, koffie, frisdranken, vet ten, volle melk en vette vleessoor ten. De onderzoekers vinden het op vallend dat de gezondheid van be jaarden overal in Nederland het zelfde is. Met betrekking tot het voedingspatroon zijn er wel ver schillen. In het noorden van het land gebruiken ouderen iets meer melk- en melkprodukten dan in het zuiden en het westen. In de zuidelijke provincies wordt meer vlees gegeten dan in de rest van het land. in het oosten en zuiden hou den bejaarden meer van een bor reltje of ander geestrijk vocht dan hun noordelijke landgenoten. CASSETTE - De klassieke cassette is niet meer. BK, vanouds pannen- leverancier voor het totale vader land, en sinds kort ook actief op het gebied van 'tafelzilver' heeft dat haarfijn aangevoeld.De onder delen zijn per twee te koop.Alle be stekken zijn uitgevoerd in chroom- nikkelstaal 18/8, een dermate duur zaam materiaal dat BK levenslang garantie durft te geven. Er is keus uit vijf modellen. Een cadeauver pakking nj^t twee onderdelen kost elf gulden en vijftig cent. LEIDSCH dL DAGBLAD 5 0 J 4c in voorbereiding 14.00- 17.00 UUR 19.00 - 22.00 UUR LANGE KLEIWEG 4 - TELEFOON 070-90.78.39 HOGE RIJNDIJK 70 LEIDEN 071-122469 H. JANSE LEIDEN B V Hsarl.str. 123, lal. 121808. OOK VOOR ALARM EN BEVEILIGINGEN 's maandags gesloten Bij goed management hoort Tijdens het carrièremaken pensioenbreuk(en) opgelopen? We hoeven u dan niet te vertellen, dat 'n laag oudedagspensioen bijna altijd 'n nog lager weduwenpensioen impliceert. Uw pensioen heeft dus aandacht nodig. Wij kunnen uw pensioenfeiten op een rijtje zetten. En als u dan aanvulling wenst, adviseren wij u over de mogelijkheden. Dat zijn er vele, bijvoorbeeld de Betaalbaar Aanvullend Pensioen-polis. Voor uw pensioenfeiten op een rijtje, belt u met: assurantiekantoor Riimburgemeg 143 2334 BN LEIDEN t bgg 071-155439 of 01718- Tel. 071-171141 13215^29905 Graag helpen wij u op weg naar Over de verdeling van arbeid buitenshuis zijn wet wel eens. Man en vrouw hebben dezelfde rechten. Want ze hebben recht op gelijke kan en. Da's trouwens bij de wet geregeld. Maar hoe zit t thuis7 Huishouden is immers ook arbeid. En dus is t logisch om ook dat werk eerlijk Publikatie aangeboden door dit SAMEN UIJ SAMEN THUIS. blad in samenwerking met de Stichting Ideele Reclame. gjp|? Woonpl.. Postcode:. maand 23,25 o kwartaal 68,95 halfjaar 137,90 jaar 262,40 Bellen kan ook: 071-144941. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Leidsch/Alphens Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. i belangrijke graansoort op de Nederlandse boerderijen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18