Leids korfbal weer ambitieus Van Kempen blijft op de been deyjLijn— Indeling zaalkorfbal 1 Fides PactaPernix en TOP op jacht naar promotie Spelers van Leiden Lions geselecteerd Vriesekoop ronde verder Geen winnaar extra lotto IJsland naast Sowjets Bongers met schrik vrij UITVOERING VANJAHN9 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 SPORT HOOFDKLASSE A Blauw Wit (Amsterdam), DKOD (Heelsum), Fortuna (Delft), Groen Geel (Wormer), LDO (Terwispel), Oost Arnhem (Arnhem), Samos (Utrecht), SIOS (Wolvega) HOOFDKLASSE B Dalto (Driebergen), Deetos (Dordrecht) DOS'46 (Nijeveen), PKC (Papendrecht), Ra- piditas (Zutphen), Rohda (Amsterdam), SCO (Oldeholtpade), Wordt Kwiek (Jubbe- ga) OVERGANGSKLASSE A Antilopen (Leusden), HKC (Hardinxveld/G), KVS (Scheveningen), Pernix (Leiden), Rust Roest (Eindhoven), SMS (Utrecht), VEO (Voorburg), VES (Den Haag) iag), Kwiek (Den Haag), Luto (Amsterdam), SDO (Veldhoven), TOP (Sassen- heim) OVERGANGSKLASSE C Asko (Assen), Drachten (Drachten), Fides Pacta (Leiden), HKV (Den Haag), Pams (Den Haag), Ritola (Zuidlaren), Rodenburg (Leek/Tolbert), Trekvogels (Rotterdam) ZUID WEST IA Animo (Souburg), Fiks (Oegstgeest), Kinderdijk (Alblasserdam), Oranje Wit (Dor drecht), Snel (Dordrecht), Swift (Middelburg), Vriendenschaar(Hardinxveld/G) ZUID WEST IB De Danaïden (Leiden), Hoogvliet (Hoogvliet), Olympiaan (Dén Haag), Ons Eiber nest (Den Haag), Ready (Den Haag), Sperwers (Rotterdam), Het Zuiden (Rotter dam), Zuiderkwartier (Leiden) ZUID WEST IIA KOAG (Krimpen a/d IJssel), De Meervogels (Zoetermeer), ODO (Maasland), Oranje Nassau (Vlaardingen), Tempo (Alphen a/d Rijn), Ijoba ('s Heer Hendrikskinderen), Velocitas (Leiderdorp) ZUID WEST IIB Alabtros (Zwijndrecht), Aavnti (Pijnacker), Excelsior (Delft), Fluks (Noordwijk), Merwede (Sliedrecht), NIO (Rotterdam), Ons Eiland (Leiden), IJsselvogels (Moor drecht) ZUID WEST IID De Algemene (Leiden), ALO (Den Haag), De Bermen (Capelle a/d IJssel), Crescendo (Leiden), DKV (Dordrecht), De Overkanters (Rotterdam), Ten Donck (Ridderkerk), Zwijndrecht (Zwijndrecht) ZUID WEST IIIA Dubbel Zes (Den Haag), Eureka (Rotterdam), KNS (Oegstgeest), Merwic (Dor drecht), Phoenix (Zoetermeer), Quick (Dordrecht), Ventura Sport (Strijen) Vrien denschaar (Bodegraven) LEIDEN - Alleen tijdens de in maart te verspelen zaalfina le zal het Leidse korfbalpubliek dit zaalseizoen de Neder landse korfbaltop in actie kunnen zien. In de competitie resten er na de degradatie van Fides Pacta uit de hoofd klasse immers nog louter subtoppers. De ambities om (op nieuw) de top te bereiken zijn weer alom aanwezig. Fides Pacta hoopt op een derde kans, Pernix op meer dan de welhaast traditionele tweede plaats, terwijl het in de over gangsklasse debuterende TOP zichzelf maar alvast tot de favorieten rekent. De degradatie van het afgelopen jaar heeft wel sporen achtergelaten bij Fides Pacta. Met name het al dan niet terechte imago van de kei harde, niets ontziende ploeg, wil Fides weer snel doen vergeten. "Sportmanship" is nu de kern van het betoog van trainer Frank Be rendes. "De naam 'Fides Pacta moet weer een positieve klank krij gen. Dat betekent een correcte, vriendelijke houding jegens de te genstander, de beslissingen van de scheidsrechter zonder morren ac cepteren." Een verdere verbetering van het technisch en tactisch kunnen is hierbij een tweede pijl op de boog. "Door het speltempo te verhogen haal je ook het fysieke spel er wat uit. We moeten lekker vrijuit gaan korfballen. Leuk en aantrekkelijk spel voor de toeschouwers laten zien. En er zelf weer lol in krijgen". Genieten deed Berendes zelf ook al tijdens het vorig weekeinde ge houden jubileumtoernooi van de club. De ploeg straalde daar een ongekend enthousiasme uit en haalde vol zelfvertrouwen de eer ste prijs op. Deze door de technische staf ge propageerde positieve instelling heeft ook consequenties met be trekking tot de gestelde doelen. "Ik vind niet, dat Fides kampioen moét worden. Die druk is er doel bewust vanaf gehouden. We stre ven natuurlijk wel altijd naar het hoogst haalbare en m'n verwach ting is ook, dat Fides met Drachten uit gaat maken wie er kampioen wordt. Want waarom zou de groep, die twee keer de hoofdklasse ge haald heeft, dit geen derde keer kunnen overdoen?" De selectie van Berendes telt slechts een debutant. René van der Vooren heeft (voorlopig?) de plaats ingenomen yan de geblesseerde Dick Onderwater, terwijl Janneke Halvemaan als vijfde dame ditmaal buiten de ploeg is gevallen. Gemist Heeft Fides al tweemaal de hoofdklasse gehaald, Pernix heeft er alleen nog maar aan mogen rui ken. Verder dan een tweede plaats in de overgangsklasse is de ploeg van coach Jasper Engel nooit ge komen. "Helemaal ongelijk heb ik met m'n prognoses nooit", grapt de man uit Abbenes. "Vorig jaar ging LEIDEN - Twee Leidse ijshoc keyers zijn geselecteerd voor Jong Oranje B (16 en 17 jaar) dat van 18 tot 21 december in het Italiaanse Brunico een in ternationaal toernooi speelt. De uitverkoren spelers, die voor Leiden Lions uitkomen, zijn Arthur Faas en Bas Dickhof. Na een serie oefenwedstrijden wordt in Italië aangetreden te gen Jong Bulgarije (19 decem ber) en een dag later tegen Jong Oostenrijk. het wel, zoals ik voorspelde tussen Rapiditas en Pernix. Ik zeg nu op nieuw, dat Pernix best hoog zou den kunnen eindigen. Als we er tenminste individueel en als ploeg hard voor willen werken. Met zo'n taakgerichte inzet komen we er ze ker, de kwaliteit is er. Alleen de ploeg moet daarvan nog worden overtuigd." Éen voordeel heeft Engel wel. De ploeg waarmee hij dit seizoen aan de start verschijnt, is al jaren sa men en heeft inmiddels al heel wat teleurstellingen weten te verwer ken. "Tegenslagen overwinnen, daar leer je van als trainer en als ploeg. We krijgen dit seizoen zeker weer van die wedstrijden. Het is voor sporters ook belangrijk te we ten hoe het voelt als het eens mis loopt." "Incasseren en doorgaan", luidt derhalve zijn devies voor dit sei zoen. Gezien de zware afdeling met als voornaamste concurrenten KVS en VEO en gevaarlijke outsi ders VES en HKC(Ha) is dat beslist ook geen loze kreet. "We moeten dit seizoen niets, maar we kunnen veel", besluit hij geheel in de lijn van zijn collega Berendes. Verwachtingen Sassenheim verwacht dit zaalsei zoen veel van TOP gezien de uit breiding van de toeschouwersca paciteit in sporthal De Wasbeek. Na de zo succesvolle eerste veld- helft is dat eigenlijk niet zo'n ver rassing. "Wij hoeven gezien onze aanvalskracht zeker niet naar de la gere plaatsen te kijken", klinkt het ook zelfverzekerd uit de mond van coach Hans Oele. "Met Die Haghe en Luto beschouw ik TOP beslist tot de sterkere ploegen van de af deling". Deze schotkracht, vorig zaalsei zoen werd een gemiddelde van rond negentien goals gehaald, wordt tijdens de trainingen zorg vuldig gekoesterd. "We trainen ei genlijk alleen maar op schot", ver woordt Oele de filosofie van het moderne zaalkorfbal. "Zoveel mo gelijk proberen we iedereen z'n fa voriete plekje in het vak te laten vinden om aan te leggen." Niettemin wordt er eveneens driftig geëxperimenteerd met wis selspelers, omdat ook de zuiverste schutter niet altijd het vizier op scherp heeft. Zo verscheen de lan ge Bob Springer tijdens een oefen wedstrijd binnen de lijnen en kreeg Ria Nijenhuis alle vrijheid om aan te vallen. Al verloor TOP al haar oefenduels (Dalto 19-11, Fides Pacta 18-14, PKC 2 14-18) de ge middelde score van vorig seizoen wordt al aardig benaderd. De ver wachtingen voor het eerste duel te gen mede-debutant Kwiek(Hg) zijn vanavond hoog gespannen. Handhaven Minder hooggespannen ver wachtingen leven bij de eerste klassers in de Leidse regio. Bij de butant Fiks is coach Henny Piket, al tevreden als zijn ploeg het eerste jaar overleefd. "Het is een zware poule", analyseert hij voorzichtig. "Een aantal ploegen kennen we van het veld, dus we weten wat ons te wachten staat. Vriendenschaar en Animo zijn wel de ploegen waarop we ons moeten richten. Hardwerkende ploegen, maar technisch minder." Dick Onderwater in actie voor Fides Pacta tijdens de finale van de strijd om de LD-cup tegen TOP. De kleine schutter bekijkt wegens een blessure de start van dit zaalseizoen vanaf de bank, maar niettemin zal Fides evenals TOP zeker weer tot de kanshebbers behorey.. Metselaar. Met die twee in de ploeg zouden we toch een stuk sterker naar voren komen. Maar het feit ligt er nu eenmaal". "Na de laatste wedstrijden op het veld heeft is een stuk vertrouwen gekomen, dat het wel degelijk mo gelijk is. De wedstrijd in Dordrecht tegen Snel was doorslaggevend. Verlies je dien dan krijg je zelfver trouwen een stevige knauw voor de micro. Nu staan we er met de wetenschap, dat we op het veld van ze gewonnen hebben. Zij zul- ërnïe'tal te veel vanT Serieus'houdt gemakkelijk zal gaan als vorig jaar. Maar gezien de technische kwali teiten, wij hebben veel meer schot- kracht, zullen we toch wel weer de beste kansen hebben". Ook wat be- Diezelfde berusting klinkt ook afloop v» de competitie door in de prognoses van Zierik- zee. Gezien de teleurstellende re sultaten op het veld, verwacht hij i de zaal het tegendeel willen bewijzen. Het kan wel een aardig potje", blikt hij vooruit naar van avond. Een ander 'aardig potje' staat er morgen op het programma: Zuiderkwartier - De Danaïden. Hen Zierikzee, met Simon Boot de technische staf vormend hij al rekening met een mogelijke degradatie, ondanks dat er slechts een ploeg terugvalt uit de eerste louter op de kracht van het achttal, klasse. "We hopen op een goede dat hij binnen de lijnen brengt. Van Vliet positief gestemd. "Op papier moeten we met Ready en Ons Eibernest toch kanshebber zijn voor de eerste plaats." Deze uitspraken baseert hij niet zaalcompetitie om weer goede spi rit te krijgen voor het veld. Als het zit dat we dagraderen, gaan we Een ploeg met maar liefst drie de butanten overigens, Kitty Dool, Enrico Mud en Heiko Locher. Ook er uiteraard niet blij mee zijn, maar we moeten het accepteren. Als je er Zuiderkwartier, is daar allerminst voor je zelf van overtuigd bent, dat gelukkig mee. "In het veld geëin- je er alles aan gedaan hebt, houdt digd met De Danaïden en nu de het op." zaal er mee beginnen. Ik ben daar helemaal niet blij mee, want we Duidelijk optimistischer is zijn hebben nog altijd twee geblesseer- tegenstander Kees van Vliet. "Ik den. Els van Lunteren en Christa verwacht niet dat het morgen zo geen gekke dingen doen. We zullen de bankzitters, met Eric Kromhout als verrassende afvaller uit de ba sis, zullen daarnaast veel bij kun nen dragen aan mogelijke succes sen. "Een geweldige luxe", zo be nadrukt hij. "waar menig coach ja loers op zal zijn. Iedereen zal elke week weer op scherp moeten staan". BRAM VAN GENT (GPD) - Nederland-Polen: 0-0 Ruud Gullit zegt onmiddellijk na de westrijd, op het veld voor de tv-camera's, dat hij eigenlijk niet ontevreden is met één punt, want de spelers hebben zich volledig ingezet en er zat niet meer in. Ri- nus Michels sluit zich gedeeltelijk aan bij zijn aanvoerder en voegt daar aan toe dat het Poolse team ook vooral dank zij een ijzerster- ke verdediging blij en tevreden is met dat punt. Michels en Gullit zeggen op dat moment juiste dingen, en ik vraag me dan ook niet af of be paalde spelers slecht gespeeld hebben omdat ze de vorm niet be zaten of omdat hen door hun coach tactische beperkingen zijn opgelegd. Net zomin als ik mij af vraag of Michels met name aan de linkerkant een andere keuze had kunnen maken dan Van Tig- gelen, Koeman en Tahamata. Mi chels heeft gebruik gemaakt van die spelers die naar zijn oordeel op dit moment geschikt en be schikbaar zijn. ledereen is verder wel teleurgesteld dat Nederland woensdag niet gewonnen heeft, maar verwijten kunnen eigenlijk niet gemaakt worden, net zo min als er schuldigen zijn aan te wij- Geforceerd. Nederland heeft getracht, in ie der geval in de tweede helft, ook via de vleugels de Poolse stalen defensie te omzeilen en dat is jammer genoeg niet gelukt. Het is vooral niet gelukt, omdat het op het ogenblik in Nederland kenne lijk ontbreekt aan linkspoten Koeman en Van Tiggélen op links in een wedstrijd waarin je moet aanvallen, blijft een gefor ceerde oplossing. Door hun natuurlijke voorkeur voor hun sterkere rechterbeen zullen zij vooral voetballen naar het midden en naar rechts. Wat tot gevolg heeft dat er geen ge bruik kan worden gemaakt van de gehele breedte van het veld, zo dat eigenlijk een stuk van het veld niet benut kan worden. Daardoor raakte met name Ta hamata vrij geisoleerd, hoewel hij alle pogingen in het werk stel de zich niet aan het spel te ont trekken. En ook de oplossing in de tweede helft, met Gullit aan de linkerkant, leidde niet tot succes, ondanks zijn zeer ijverige pogin gen als een soort linksbuiten. Probleem In de gouden tijden van Ajax, Feyenoord en het Nederlands elf tal waren er drie linkerspitsen en twee linksbenige middenvelders. Rob Rensenbrink, Coen Moulijn en ikzelf, Willem van Hanegem en Gerrie Mühren hebben juist op internationaal niveau, zoals Eu ropa-Cup- en interlandwedstrij den zijn, hun steentjes bijgedra gen. En de keuze van Michels zijn selectie, maar bijvoorbeeld ook het zoeken van Cruijff naar linksbenige voetballers, geeft duidelijk aan waar het voetbal probleem op internationaal ni veau ligt voor Nederland. En dan vooral in die wedstrijden waarin een overwinning verwacht en geëist kan worden. Bijvoorbeeld een wedstrijd tegen de Polen van afgelopen woensdag, dat overi gens terecht hier alleen maar ge speeld heeft om niet te verliezen. Eén been En daarom preek ik, als ouwe linkspoot, voor mijn eigen oude parochie. Zolang er in Nederland de voorkeur wordt gegeven aan directe resultaten boven een rede lijk evenwicht tussen links- en rechtsbenige voetballers in een elftal, zal vooral in internationa le confrontaties het gebrek aan 'linkse' spelers een rol blijven spe len. In onze voetbalwereld, geleid door besturen met autoritaire en wat rechtse opvattingen - zij zijn tenslotte de bazen geleid ook door rechtsbenige trainers, is de positie van de linkspoot veel te weinig onderkend. We hinken veel te veel op één been en ook nog op vele gedachten. Maar voetbal moet toch met twee benen op het veld gespeeld worden. PIET KEIZER NOVI SAD (ANP) - De kans dat Mirjam Kloppenburg in januari in Bazel mag deelnemen aan de Top Twaalf is. zeer gering. De speelster uit Gaanderen verspeelde die mo gelijkheid goeddeels door gisteren tijdens de open Joegoslavische ti telstrijd al in de eerste ronde te ver liezen. In vijf games bleek de Tsjecho- DEN HAAG (ANP) - De extra lotto (nummer 46A) heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Bij het cijferspel won eveneens geen van de deelnemers de eerste prijs. Uitslag lotto 46A: Eerste prijs: geen winnaar, twee de prijs: geen winnaar, derde prijs: 11 winnaars, die ieder bruto f. 8.006,70 ontvangen, vierde prijs; 891 winnaars, die ieder f. 98,80 ont vangen, vijfde prijs: 16.194 win naars, die ieder f. 5,00 ontvangen. Uitslag cijferspel 46A: Het winnend nummer was: 39 92 75. Zes cijfers goed: geen winnaar, vijf cijfers goed: 2 winnaars, die ie der bruto f. 10.000,00 ontvangen, vier cijfers goed: 13 winnaars, die ieder f. 1.000,00 ontvangen, drie cij fers goed: 69 winnaars, die ieder f. 100,00 ontvangen, twee cijfers goed: 723 winnaars, die ieder f. 10,00 ontvangen. ASSEN (ANP) - Richard van Kem pen heeft, na de vierde schaatsma- rathon van de 23 races omvattende cyclus om de nationale beker, de toppositie in handen genomen. De winnaar van het vorige seizoen bleef op het vooral in de bochten uitgetrapte kunstijs van Assen, zijn concurrenten via zijn specialiteit de baas: een messcherpe eind sprint. In het festival van de valpartijen nam Van Kempen bij het ingaan van de voorlaatste bocht het voor touw in handen en uiteindelijk kwam hij met een ruime voor sprong op het danig uitgedunde peloton over de finish. Dirk Maars- sen werd tweede en Andries Kas- per eindigde als derde. Kasper be zet nu de tweede plaats van het klassement. Vielen gedurende de hele race rijders met zekere regelmaat tegen het ijs, in de slotfase volgden de valpartijen elkaar in rap tempo op. De oorzaken waren de slechte toe stand van de piste en de haast van de rijders om zich, met het oog op de massasprint, naar voren te werken. Een handvol toppers raak te in de laatste ronde daardoor bui ten beeld voor de punten. Ruud Cnnstoffers, Jos Niesten, Robert Vunderink, Hilbert van der Duim en Albert Bakker waren in het slagveld nog te ontdekken. Verliep de ontknoping nogal op windend, tot-ruim dertig ronden voor het einde was er sprake van een saaie race. Echte ontsnap pingspogingen kwamen niet voor. Pas nadat de in het vorige seizoen nog tot de kernploeg behorende Vunderink vol gas had gegeven en een maximale voorsprong nam van zo'n 200 meter, meldde de elite zich aan het front. Na dertien ronden gaf Vunderink zich over en sloeg Gert Jakobs op de vlucht. Hij kreeg gezelschap van Egbert Post, maar zes ronden voor het einde achterhaalde het peloton, onder aanvoering van Henri Ruitenberg, de koplopers. In de chaotische slotfase behield Van Kempen zijn verstand door in de laatste 400 meter de koppositie, in handen te nemen en daardoor buiten het gedrang te blijven. Het leverde hem zijn tweede seizoenze ge op. Alleen Kasper vormt op dit moment een bedreiging voor de toppositie van Van Kempen. De als derde geklasseerde Herbert Dijk stra heeft al bijna dertig punten achterstand. DOEBAI (Rtr) - Engeland heeft de Sowjet-Unie weerstaan in de zesde ronde van de schaakolympiade te Doebai. Door overwinningen van John Nunn en Murray Chandler op respectievelijk Andrei Sokolov en Rafael Vaganjan namen de Engel sen een voorsprong van 2-0. De Sowjet-Unie kwam op gelijke hoogte doordat Arthur Joesoepov Nigel Short versloeg en wereld kampioen Gari Kasparov sterker bleek dan Tony Miles. IJsland, dat een ruime overwinning behaalde op Argentinië (3-1) plaatste zich naast de Sovjets aan de top. De Verenigde Staten en Roemenië kwamen op gelijke hoogte met En geland door overwirthingen van 3 1/2 - 1/2 tegen respectievelijk Chili en China. Bij de vrouwen bleef de Sowjet-Unie eerste. VOETBAL - De Argentijnse voet balster Diego Maradona krijgt in de nationale ploeg mogelijk gezel- jarige Hugo Maradona geselec teerd voor de kwalificatieronde van de Pan-Amerikaanse titelstrijd voor landenteams. Hugo speelt bij Argentinos Juniors, de club waar eerder Diego furore maakte. ZEILEN - Het zeiljacht „Australia in", dat in februari het snelste was bij de wereldtitelstrijd, is door ei genaar Alan Bond teruggetrokken uit de kwalificatierace van Austra lië om de America's Cup. Bond wil alle aandacht richten op zijn twee de boot, „Australia IV", die in der de positie vaart. Aan de kwalifica tiewedstrijd, waarvan de winnaar mag deelnemen aan de strijd om de America's Cup, doen nu nog vijf boten mee. Eerste in het klasse ment is de „Kookaburra II", ge volgd door „Kookaburra IV". Slowaakse Kocova te sterk. Met een goed resultaat in Novi Sad had Kloppenburg deelneming aan het hooggewaardeerde top-twaalftoer- nooi kunnen afdwingen. Bettine Vriesekoop had geen moeite zich voor de tweede ronde te plaatsen. De Oostenrijkse Wil- sehe werd in drie games verslagen. Henk van Spanje maakte bij de mannen een goede indruk. Van Spanje won achtereenvolgens van de Joegoslaaf Jansek en de Noor Johansen. Met Kloppenburg kwa lificeerde Van Spapje zich via over winningen op onder meer het So w- jet-duo Podnosov/Popova voor de derde ronde van het gemengd dub belspel. GOUDA (ANP) - Jos Bongers heeft behalve een grote dosis kun de, ook een aardige portie fortuin mee naar Gouda genomen. In de vierde ronde van de strijd om de nationale titel anker-kader 47/2, j kwam de Nümegenaar gisteren te gen Ronald Lemmens met de schrik vrij. De biljarter uit Meers- i sen leek in zijn derde beurt voor een verrassing te zorgen door de partij tegen de gedoodverfde favo- riet uit te maken. De gedachte aan een mogelijke triomf, deed de vin- gers en hersens van de Limburger echter verkrampen. Bij de 304e ca rambole, verdwenen de ballen al uit de mooie positie waarin ze la gen. Vier punten later was het ge beurd. Bongers profiteerde niet optimaal. Hij miste eveneens te ge makkelijk. De tweede kans die hij Lemmens bood, was echter niet aan de jonge Limburger besteed. Uit een kansrijke postitie wist hij niets te maken. Bongers wel. Met een serie van 284 maakte hij heti karwei professioneel af. Lemmens1 voor de vierde keer met lege han den achter latend. Het optreden van Bongers was ook op de tweede dag het enige lichtpunt. In de derde ronde had; de veelvoudige kampioen zijn tweede winstpartij behaald door in twee beurten de Oldenzaler Ben' Velthuis te verslaan. De lange Twent bakte er voor de tweede keer in het toernooi niets van. Te gen Jaspers was hij niet verder ge komen dan 52 caramboles, tegen Bongers stopte de productie bij 23. De overgang van het driebanden, waarin hij nu recordhouder hoog ste serie is, blijkt de langste Speler in het veld slecht te bevallen. Voor een leuke verrassing zorgt, Wim Maarsman. De debutant bij dit Nederlands kampioenschap, i boekte tegen Ad Koorevaar zijn! tweede winstpartij. Tevens bleek; hij voor de derde keer in staat een serie van redelijk formaat op het! biljart neer te leggen. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan gaf de christelijke gymnastiekvereniging 'Jahn' gisteravond een eslaagde uitvoering in de Apollohal in Oegstgeest. Echt een uitvoering van en voor jong en oud. Hier de jonge :ugd aan het werk bij een hoepeloefening. (foto Loek zuydcrduin)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15