Regeling handhaaft voorspelling over daling werkloosheid Handel had weinig om het lijf EG zit met belofte in haar maag 'Binnenvaarten verloederen' Plezieriger werken in kleine bedrijven 'Europese bedrijven gaan niet zo gauw weg uit Z.-Afrika' Actie voor De Morgen in Nederland Thais verbod Chirac begint privatisering in Frankrijk ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA DEN HAAG (ANP/GPD) - De werkloosheid kan volgend jaar met 50.000 dalen als gevolg van een aantal werkgelegenheidsplannen en de inspanningen van werkge vers en werknemers, aldus minis ter De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid. Hij schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Dat is 10.000 meer dan de raming van het Centraal Planbureau (CPB) van september. Met een vermindering van de werkloosheid met 50.000 zou de ge middelde jaarlijkse daling voor de komende vier jaar worden gehaald die nodig is om de doelstelling van het kabinet voor deze kabinetspe riode te halen: terugdringing van de werkloosheid tot 500.000 in 1990. schreven op verzoek van oppositie leider Kok (PvdA). Deze wees bij de algemene beschouwingen op het verschil met de ramingen van het Centraal Planbureau. In zijn brief geeft De Koning ook toe dat pit de berekeningen van het CPB slechts een jaarlijkse daling van 40.000 zou volgen. Maar hij wijst erop dat dit effect uitsluitend het gevolg is van de verwachte uit breiding van de werkgelegenheid in de bedrijven. Het CPB heeft geen rekening kunnen houden met specifieke overheidsmaatregelen. DEN HAAG (GPD) - Mensen die in kleine bedrijven werken, hebben over het algemeen meer plezier in hun arbeid dan werknemers in grote bedrijven. Ook zelfstandige ondernemers hebben het naar hun zin in hun werk. Dit blijkt uit een studie van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf naar de kwaliteit van ar beid in grote en kleine bedrij ven. Het onderzoek gebeurde in opdracht van de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid. Dit resultaat wordt als opval lend beschouwd, omdat de ar beidsomstandigheden in kleine bedrijven over het algemeen minder goed blijken dan in gro- te. Zo moeten werknemers in kleine bedrijven vaker licha melijk zwaar werk verrichten dan hun collega's in grote. Bo vendien is de zogeheten werk druk in kleine bedrijven veelal groter en is het pakket van )non «n ander*» waarden bij kleine bedrijven gemiddeld wat minder aantrek kelijk. Deze negatieve aspecten wor den blijkbaar goedgemaakt door andere aspecten van het werken in kleine bedrijven. Zo wordt het werk in kleine bedrij ven over het algemeen als inte ressanter en minder vaak als eentonig ervaren dan in grote bedrijven. Daarnaast worden het directe contact met de be drijfsleiding en de gezellige on derlinge sfeer als positieve kan ten van het werk in kleine be drijven genoemd. Opvallend wordt ook ge noemd dat mensen met een middelbare of hogere opleiding in kleine bedrijven eerder op een bij de opleiding passend hoger functieniveau terechtko men dan gelijk opgeleiden in grote bedrijven. De aansluiting tussen opleiding en functie lijkt in kleine bedrijven daar door het best te zjjn. Vandaar dat hij nog eens opsomt welke maatregelen het kabinet (voor ogen staan om de extra daling met 10.000 per jaar te bewerkstelli gen. Daarbij speelt het scheppen van deeltijdbanen, waarover rond Het kabinet blijft vasthouden de jaarwisseling een speciale nota wmi [verschijnt, een belangrijke rol. In totaal moeten op die manier 50.000 extra aan het werk komen. aan zijn standpunt dat de daling van de werkloosheidvoor het grootste deel in de marktsector ge- raliseerd moet worden. In zijn noti tie schrijft De Koning dat de werk loosheid vooral moet dalen door Jeugd plan algemeen beleid, gericht op verlichting van de druk van de col lectieve sector op de nationale In de loop van het volgend jaar moet ook het Jeugdwerkgarantie- nomic. Daarnaast stelt De Koning plan van start gaan. waardoor een aantal overheidsmaatregelen schoolverlaters de garantie krijgen 1 het vooruitzicht, die moeten lei- op een baan of zich nader kunnen den tot een extra vermindering de werkloosheid. De notitie, die vrijdag de instem ming kreeg laten omscholen. Dit plan wikkeld in samenwerking met werkgevers en werknemers. Op- het kabinet, is ge- brengst in 1987: banen voor 4000 jongeren. Een belangrijke rol spelen ver der de plannen van het ministerie en van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA om langdurig werklo zen aan werk te helpen. Door on der meer het inhuren van extra be middelaars moeten 10.000 mensen aan een baan geholpen worden. Maar door verdringingseffecten (de banen die de werklozen krijgen gaan voor een deel anderen hun BRUSSEL (GPD) - Als de Europe- neus voorbij) wordt het netto-ef- Se Gemeenschap zich aan haar fect op zo n 6000 banen geschat. woord zou houden, zou vanaf 1 de- In de brief wijst de Koning ver- wh'ta «ndl wnnrdelTheid^n'ISrl^v^n tWaalf Udstaten k"nnen vestigen, woordelijkheid van werkgevers en Maar dat woord werd gegeven in werknemers om door te gaan met 1963i en sindsdien is de EG AMSTERDAM - Ongeveer duizend ambtenaren van de gemeente Amsterdam hebben gisteren geprotesteerd tegen plannen van van het college van B en W. Die behelsen een lagere vergoeding voor de ziektekostenverzeke ring van ambtenaren. De demonstratieve actie werd gehouden op initiatief van de amtenarenbonden AbvaKa bo, CFO, Ambtenarencentrum en CMHA. De Amsterdamse ambtenaren worden op die manier ernstig in hun koopkracht gekort, aldus de bonden. (foto anp> BRUSSEL - Europese multinatio nals tonen minder bereidheid zich uit Zuid-Afrika terug te trekken dan hun Amerikaanse collega's, omdat zij minder mogelijkheden hebben terug te vallen op hun 'thuismarkten' en minder enthou siast zijn over zwart bestuur voor Zuid-Afrika. Dat is de conclusie die de Britse onderzoeker Geoffrey Hamilton trekt in zijn binnenkort te verschijnen boek over multina tionals in Zuid-Afrika. Hamilton, een voormalig weten schappelijk medewerker aan de universtiteit van Glasgow, ver richtte zijn onderzoek in opdracht van het in Genève gevestigde Insti tuut voor Onderzoek en Informatie over Multinationals IRIM. Hamil ton sprak met directeuren van Eu ropese multinationals en op zijn Turken mogen zich binnenkort vrij vestigen herverdeling van werk. Ook ten de afgesproken scholingsin spanningen versterkt worden. Be- Obligatiehandel Het wegvloeien van de obligatie- handel van de beurs van Amster dam naar het buitenland wordt minder. Het bestuur van de beurs heeft dat gisteren gezegd nadat het vijf maanden ervaring heeft opge- daan met een nieuw systeem. Naar schatting speelde 19,5 pro cent van de totale handel in Neder landse obligaties zich gedurende de eerste negen maanden van het jaar af buiten Nederland. Vorig jaar lag dat percentage op 27. Het weglekken van de handel in aande len naar het buitenland daalt nog niet, maar is tot staan gebracht. Eerder zat daar wel een stijgende Ujn in. "Die ljjn zou zijn blijven stij- j gen als er niets aan was gedaan", aldus een woordvoerder beurs. Topman Fokker door Hans de Bruijn wel het een en ander veranderd. Het zal dus niet zo'n vaart lopen. Toch zullen de ministers van bui tenlandse zaken van de EG zich maandag in Brussel buigen over de vraag wat zij met die drieëntwintig jaar oude belofte moeten doen. En dat wordt een discussie die tussen de EG-lidstaten tot de nodige span- AMSTERDAM (ANP) - De noodlij- de dende Vlaamse krant De Morgen er" hoopt ook op financiële steun uit la3t de vbeglmgfabnek inde twee- Nederland. In het Vlaams Cultu- de heHl yan 1987. Van den Heuvel reei Centrum De Brakke Grond (40) is binnen de top verantwoordelijk Amsterdam wordt daartoe volgen- de week zondag een benefletmani- Het vertrek van Van den Heuvel festatie gehouden. De curatoren komt' voort uit zijn wens om andere functie te gaan vervullen, De Morgen beslissen die dag de verdere toekomst van de verklaring zegt de Raad krant. Hoofdredacteur Paul Goos- T <T- klnmseeZmeTt|ehnebb2n vaSn de sens zei dit. fleren op een pers- Hoofdredacteur Paul Goossens i kennis genomen te hebben van de conferentie in Amsterdam. De Brakke Grond. j&fia AM' De Morgen verkeert in financiële ningen aanleiding kan geven. De belofte werd gedaan toen in 1963 tussen de EG en Turkije een zogenaamd 'associatie-verdrag' werd gesloten. Dat gaf de Turken bepaalde voorrechten op handels gebied, die andere niet EG-leden niet hadden. Het uiteindelijke doel was de weg te bereiden voor een eventueel Turks EG-lidmaatschap. Dat is er nooit gekomen en ook anno 1986 is daar geen enkel uit zicht op. Al was het alleen maar omdat Griekenland, Turkije's aartsvijand, dat zou tegenhouden. Maar ook de onstabiele politieke toestand in Turkije - waar de dicta tuur pas enkele jaren geleden werd afgeschaft - gaf de EG alle reden om de deur naar Europa dicht te houden. Sinds enige tijd worden de Turks-Europese banden echter weer aangehaald. Turkije lijkt op weg een democratie te worden. Twee maanden geleden werden al een paar onder de dictatuur bevro ren handelsovereenkomsten ont dooid. De Turken willen nu ook op andere terreinen beweging van de EG-kant. Dat vrije verkeer van werkne mers tussen Turkije en de EG is daarbij een van de heetste hangij zers. In 1963 werd bepaald dat op 1 december 1986 sprake moest zijn van 'een vorm van vrij verkeer van werknemers'. De EG is nu dolblij dat die afspraak destijds zo vaag is geformuleerd. Toen was er immers nog geen sprake van de enorme werkloos heid die de EG-landen nu kennen. Toen was West-Europa ook nog niet overstroomd door miljoenen Turken, die in West-Duitsland, Ne derland, België en Frankrijk het vuile werk kwamen opknappen dat de Europese werknemers niet wilden. De laatste jaren hebben vrijwel alle EG-lidstaten de toelating van nieuwe gastarbeiders aan banden gelegd. Slechts sporadisch komen nog nieuwe Turkse, Marokkaanse of andere buitenlandse werkne mers naar de EG-landen. En juist nu moet de EG eigenlijk de belofte van 1963 gestand doen en de gren zen weer opengooien voor elke Turk die dat wil. Broze relatie Dat zal niet gebeuren. Ten eerste dringt Turkije niet echt aan op zo'n maatregel, ondat het ook wel weet dat daardoor de broze, net herstel de relatie met de Gemeenschap flink zou kunnen worden bescha digd. Maar ook is de EG simpelweg niet bereid om het werkloosheids probleem in Europa nog erger te maken. De ministers van buitenlandse zaken gaan daarom maandag pra ten over hele voorzichtige stappen in de richting van een verruiming van het vrije verkeer van Turkse werknemers die al in de Gemeen schap wonen. Ook zouden de maatregelen voor gezinshereni ging kunnen worden versoepeld. Besluiten vallen er maandag ze ker niet, maar de ministers zullen de Turken iets moeten laten weten. Een minimaal aanbod is zo goed als elk ander, en daarmee kan in elk geval de cruciale datum van 1 december worden omzeild. Hoe de Turken daarna zullen reageren is voor iedereen een vraag. wens van Van den Heuvel, die op 1 januari 1982 bij Fokker indienst Cklul trad Daarvoor was hij werkzaam sche partlJ in België enkele weken als hd van de Raad van Bestuur geleden financiering van de ver- liesgevende krant (oplage: 40.000 exemplaren) had gestaakt. De progressieve krant gaf begin deze maand twee dagen lang een noodeditie uit en wordt tot het eind van deze maand uitgegeven op basis van een tijdelijke regeling. Intussen wordt op verschillende manieren actie gevoerd om 100 miljoen francs (circa 5,5 miljoen Broeck begonnen deze reddings operatie. Goossens: „Ongeveer 20 procent (ONS), één van de van het benodigde bedrag is nu al binnen en er is concreet uitzicht op ROTTERDAM (ANP) - Een belangrijk deel van de nisch aan vervanging toe zijn in het gedrang komen of binnenvaartwegen en de havens aan die binnenvaar- worden uitgesteld totdat bepaalde objecten letterlijk ten is aan het verloederen doordat de rijksoverheid op instorten staan". i onderhoud en verbeterin- "Dat de schippers klagen, is natuurlijk hun goed recht, maar dat het zo somber is als zij zeggen geloven Dat menen zes binnenvaartorganisaties, die daarom wij niet". Aldus een reactie gisteren van Rijkswater- volgende week dinsdag bij de vaste kamercommissie staat op de kritiek van zes binnenvaartorganisaties. voor verkeer en waterstaat zullen aandringen op een onafhankelijk onderzoek naar de gevolgen van het be- onvoldoende investeert i gen. leid dat minister Smit-Kroes voert op dit terrein. Dat den verbeterd. Daar wordt ook aan gewerkt", heeft de Onafhankelijke Nederlandse Schippersvak- woordvoerder. Hij wijst erop dat op de begroting 1987 organisaties, gisteren be kend gemaakt. "Nederland dreigt op het ogenblik zijn goede i het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor de vaarwegen 430 miljoen gulden is uitgetrokken. Geld dat volgens hem voor het grootste deel ten behoeve 40 tot 50 procent voor het einde °P het gebied van vaarwegen te verliezen. Het uitstel- van de binnenvaart wordt aangewend het jaar". Dat moet volgens Goossens voldoende zijn om De Morgen in december en volgend jaar in een andere structuur voort te zetten. len van investeringen leidt tot schade voor de scheep- „Het is vijftig miljoen meer dan dit jaar, vaart en daardoor de gehele Nederlandse economie", al sprake is van een stijging van zo'n vijftig miljoen, aldus K. de Vries van de ONS. ten opzichte van 1985. Op zo'n stijging zou menig Het is volgens de ONS en de vijf andere organisaties kleuterleidster of welzijnswerker jaloers zijn", aldus zo erg dat "zelfs investeringen voor objecten die tech- de woordvoerder. Kies je tapijt en wil je kleur, dan neem je Desso. Want Desso heeft ruirr 400 mooie, aktuele kleuren. Rijke strukturen, materialen, dessins. En de zekerheid van 5 of 7 jaar schriftelijke garantie. Kies maar. Bij de Desso-dealer. dollar van het beursbestuur van Wall Street opgelegd gekregen, we gens misbruik van voorweten schap in de effectenhandel. Het is begrijpelijk dat al dit nieuws voor het Amerikaanse beursmoreel een harde klap was. Aanvankelijk bleef Wall Street nog wat beduusd terzijde staan maar dinsdag ging het in de richting van paniek en schoot de beurs er 43 punten bij in. De grootste val sinds het verlies van 87 punten op 11 sep tember van dit jaar. Het Boesky- Maar informatie is ook nog altijd voorval zit Wall Street niet lekker en verstrekkende gevolgen wor den gevreesd. Het internationale effectenbeurs wezen werd deze week opge schrikt door enkele gevallen van misbruik van voorwetenschap. In formatie-overdracht is nog altijd het belangrijkste scharnier waar langs de effectenhandel loopt. door C. Wagenaar Emotioneel Op andere markten ging het, zij het om andere reden, er deze week nogal emotioneel aan toe. Goud, zilver en platina maakten maandag schrappen. Daarna moest er op nadere berichten van de ondernemingen gewacht wor den. De handel had verder deze week op onze beurs weinig om het lijf. Maar het voorbeeld van Wall Street werd niet gevolgd en de Boesky- re val door. Speculanten die eerder affaire had hier geen zichtbare ge- dit jaar de prijzen zo hadden opge- volgen. Verder kwamen er geen dreven gingen nu verkopen. Dit, impulsen van buiten. De blik het belangrijkste middel kan worden gemanipuleerd. Daar om volgen vele effectenbeurzen met argusogen het gebruik met een een flauwe stem ming op de Amerikaanse aande len- en obligatiemarkten, deed ook de dollar aanvankelijk nog wat te ruglopen. Maar het niveau van 2,26 gulden blijkt toch wel een bodem prijs. Ook Amsterdam maakte een wordt in vele kringen al duidelijk op 1987 gericht. Ondertussen wisselden op onze beurs betere en mindere dagen el kaar af, maar na woensdag kwam er toch meer tekening in de zaak. De hoofdfondsen traden toen voorkennis en heeft bijvoorbeeld stel in maar het verlies bleef over het Amsterdamse beursbestuur dit drie dagen toch nog bijna 50 pun- jaar een aantal belangrijke maatre- ten. Donderdag schoot de balans Wel trad er woensdag enig her- voorkennisaffaire mee. Het betrof krachtig in herstel met de uitge- gèlen genomen om misbruik voorkennis tegen te gaan. In Amerika trad afgelopen week- echter fors door naar de positieye kant, want met een herstel punten werd dit verlies aanzienlijk einde de de Boesky-affaire aan het verkleind. Het gemengde karakter licht. Beursmakelaar Ivan Boesky van het Amerikaanse economische heeft een boete van 100 miljoen nieuws bleef dus bestaan, een ver- het duo Breevast en Verenig de Bredero Bedrijven, die beide al eerder in opspraak zijn geweest. Vrees dat hier maandag bij de koersvorming ook misbruik is ge maakt van voorkennis deed de commissaris voor de noteringen de handel in beide aandelen verbie den en hij liet de koersen van voorop. De meeste beursgroe- pen konden de indexverliezen van de eerste drie dagen in aardige winstjes omzetten. Dit nam niet weg dat de grootste afwijkingen aan de min-kant bleven. Ongeveer 30 procent voor HBG en ruim 10 procent voor Meneba en Ceteco. Rond 5 procent ging er van de beurswaarde van eind vorige week af bij Hoek, Hes en Giessen de Noord. GTI, Ahold, Borsumij en Grasso stegen circa 5 procent. De Europese optiebeurs kwam tot een magere weekomzet van 145.000 contracten tegen 186.000 in de week daarvoor. Op de meeste dagen overtrof het aantal puts bij Hoogovens sterk de calls. Hierdoor werd het fonds op meerdere dagen nummer één in het afgesloten aan tal contracten. Op de andere dag plaatste Koninklijke Olie zich op de eerste plaats, maar alleen voor de calls. bezoeken aan hun dochteronder nemingen in Zuid-Afrika. "De winsten die Europese be drijven in Zuid-Afrika maken zijn gemiddeld hoger dan die van Ame rikaanse multinationals en hoger dan hun eigen winsten elders in de wereld", aldus Hamilton. Verder schrijft hij dat "Europese multina tionals in tegenstelling tot Ameri kaanse bedrijven niet kunnen te rugvallen op een grote binnenland se markt. Zij zijn veel meer afhan kelijk van de internationale markt en kunnen of durven die niet ver kleinen". Hamilton achtte voorts de visie van de Europese multinationals op de politieke toekomst van Zuid- Afrika van belang voor hun besluit er te blijven. Hij was van mening dat de Europese bedrijven veel minder enthousiasme aan de dag leggen voor de bevrijding van het zwarte bevolkingsdeel van Zuid- Afrika dan hun Amerikaanse vak broeders. "Europeanen vrezen dat zwarte Zuidafrikanen nog steeds een stammenmentaliteit hebben en he melsbreed verschillen van hun Amerikaanse rasgenoten", aldus Hamilton. "Zij vrezen dat deze zwarte bevrijding de basis voor de mocratie niet zal verbreden maar juist zal vernietigen. Europe se multinationals zoeken niet naar verontschuldigingen voor de apartheid, maar zij vrezen de con sequenties van een al te geweldda dig omverwerpen van dit regime". Ten slotte noemde Hamilton nog de sterkere sociale, historische en culturele banden van Europa met Zuid-Afrika als reden voor het aan blijven van de Europese investeer ders. Van de buitenlandse investe ringen in Zuid-Afrika is naar schat ting 75 procent afkomstig van Eu ropese bedrijven. BANGKOK (UPI) - De regering van Thailand heeft een verbod uit gevaardigd op de verkoop van 90 ton poedermelk afkomstig uit Ne derland en Denemarken. De Thai- landse autoriteiten zeggen een ver hoogde radioactiviteit te hebben aangetroffen in de melk, kennelijk als gevolg van de nucleaire ramp bij Tsjernobyl. Een deel van de poedermelk lag al sinds drie maanden in de win kels te koop. Het is niet bekend hoeveel er reeds van is verkocht. PARIJS (DPA/Rtr) - Het vijfjarige privatiseringsprogramma van de centrum-rechtse regering van Frankrijk begint maandag met de inschrijving op aandelen van de grote producent van glas, bouw- en verpakkingsmaterialen Saint-Go- bain. De aandelen worden aange boden tegen een prijs van 310 frank (ongeveer 107 gulden), zo is gisteren bekendgemaakt in Parijs. Van de in totaal 43,8 miljoen uit staande aandelen zullen er 28 mil joen worden aangeboden. De ver koop zal de regering 8,7 miljard frank opleveren. De nationalise ring van Saint-Gobain in 1982 kost te de vorige, socialistische regering omstreeks veertien miijard frank. Tien procent van de 28 miljoen te verkopen aandelen wordt gereser veerd voor de 150.000 werknemers van Saint-Gobain. Zij krijgen een korting van vijf procent. Werkne mers die de aandelen tenminste twee jaar in bezit houden komen zelfs in aanmerking voor een kor ting van twintig procent. Twintig procent van de aandelen, dus 5,6 miljoen stuks, zal in het buitenland worden geplaatst. Op de resteren de 19,6 miljoen aandelen kan tus sen 24 november en 5 december worden ingeschreven in Frankrijk. Saint-Gobain boekte vorig jaar een nettowinst van 753 miljoen frank (260 miljoen gulden) op een omzet van 67,9 miljard frank (23,4 miljard gulden). Voor dit jaar ver wacht het concern een omzet van tenminste 76 miljard frank en een winst van 1,3 miljard frank. De volgende bedrijven die op de nominatie staan voor privatisering zijn de financiële houdstermaat schappij Paribas, die ook in 1982 werd genationaliseerd, en het ver zekeringsconcern AGF, dat al sinds 1946 in staatshanden is. De Franse regering wil in totaal 65 staatsondernemingen in particulie re handen brengen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11