Kritiek op nieuwe wet buitenlanders Stichting moet aap teruggeven m-49.-\ Nijpels: autogebruik indammen door kosten variabel te maken Strakke kortingregels voor werldozenuitkering Van Thijn voelt weinig voor aanpak koffieshops Fonds voor hulp aids-patiënten Nu weer te veel zand in Rijn-Scheldekanaal DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 BINNENLAND DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) blijft van mening dat de politie moet beslis sen of een vreemdeling in ons land kan worden toegelaten of niet. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat toelating een zaèik is van de overheid en niet kan worden overgelaten aan de politie. Tijdens overleg met de Tweede- Kamercommissie voor justitie kreeg de staatssecretaris gisteren de nodige kritiek op haar notitie over een wijziging van de vreemde lingenwet te horen. De Kamer had niet alleen liever een concreet wetsvoorstel gezien in plaats van 'een vage notitie', maar was het op hoofdpunten ook niet eens met het voorgestelde beleid. De meerderheid zag er een ver slechtering in van de rechtspositie van vreemdelingen in ons land. Met name de aanscherping van de criteria waarop iemand kan wor- Staatssecretaris Korte-Van He mel tijdens het overleg met de Ka mer over haar wijzigingsplannen voor de vreemdelingenwet. (foto ANP) den uitgezet viel slecht. Zo vindt de staatssecretaris dat een vreem deling die door eigen schuld bin nen zeven jaar na toelating zijn werk kwijt raakt het land moet ver laten. Verlies van woning binnen twee jaar betekent volgens de plan nen ook uitzetting. De gehele Tweede Kamer is fel gekant tegen de uitbreiding van de identiteitscontrole op buitenlan ders, de zogenaamde 'pasjeswet'. Het voorstel van de staatssecreta ris om vreemdelingen naar hun pa pieren te vragen telkens wanneer zij een beroep doen op een (semi)- overheidsinstantie, wordt door alle fracties in de Kamer verworpen. Woordvoerder Wiebenga van de WD diende samen met het CDA een motie in waarin hij een veto uitsprak over het plan om het toe latingsbeleid bij de politie of de burgemeester te leggen. De politie is er voor het toezicht op het ver blijf van eenmaal toegelaten vreemdelingen en voor de opspo ring van illegaal in ons land aanwe zige buitenlanders, zo vinden meerdere fracties. De toelating is een zaak van justitie. Er moeten regionale bureaus worden opgericht, die onder ver antwoording van justitie bekijken of iemand voor een verblijfsver gunning in aanmerking komt, al dus CDA en WD. De staatssecre taris legde de motie naast zich neer. Op een ander punt kwam Korte- Van Hemel maandag de Kamer wel tegemoet: een vreemdeling die zich bij voorbeeld bij de gemeente meldt voor een huis, zal zich niet hoeven te legitimeren voor het lo ket. Het is voldoende als de ambte naar controleert of de buitenlander staat ingeschreven bij de burgerlij ke stand. r Tijdens de behandeling van de herziening van de vreemdelingenwet in de Kameroverleg tussen de kamerleden Van Es (links, PSP), Kraaijenbrink CDA, midden) en Haas Berger rechts, PvdA). (foto ANP) (Vervolg pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Minister Ny- pels (milieu) brengt met het voor stel om de benzine-accijns te ver hogen en de motorrijtuigenbelas ting te verlagen in praktijk wat ook zijn voorganger Winsemius al be pleitte: het in de hand houden van het autogebruik door het sterker variabel maken van de kosten. Het departement van minister Smit- Kroès (verkeer en waterstaat) heeft zich daar steeds tegen verzet, maar is nü akkoord met een 'beperkte variabilisatie'. Dit weekeinde zei Nijpels voor de TROS-radio al dat hij er naar streeft het wetsontwerp vóór me dio volgend jaar by de Tweede Ka mer in te dienen. Als hij daar on danks het verzet van Financiën in slaagt, zou de kostenverschuiving begin 1988 kunnen worden inge voerd. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse burgemeester Van Thijn voelt weinig voor het hard aanpakken van de handel in soft drugs in talloze hoofdstedelijke koffieshops. Er is nu al een 'tekort aan mankracht bij de politie en ook het aantal cellen is onvoldoende. „Ik zou een dergelijke taak erbij dus erg problematisch vinden", zei Van Thijn gisteren in een reactie op plannen van minister Korthals Altes (justitie). Volgens Van Thijn kampt zijn politiekorps dagelijks met tekor ten. Een systematische aanpak van de koffieshops kan er eenvoudig niet bij. Bovendien wil Van Thijn prioriteit blijven geven aan de be strijding van hard drugs. Hij zal dat naar voren brengen, wanneer mi nister Korthals Altes de zaak in hun regelmatige overleg aansnijdt. De minister vindt het verontrus tend dat naast een uitgebreide, oogluikend toegestane handel in de soft drugs hasj en marihuana er een groeiende verkoop van de hard drug cocaine is ontstaan. Veel co caine vindt zijn weg naar de ver bruikers via koffieshops en bepaal de café's. Korthals Altes denkt dat het in trekken van horecavergunningen door de overheid een effectief wa pen kan zijn. Koffieshops echter hebben geen horecavergunning. Voor opsporing, vervolging en ad ministratie van de soft drugshan del is politiemankracht nodig. Ove rigens is gisteren een Amsterdam se koffieshop waar een handel in cocaine was ontdekt, op last van de gemeente dichtgetimmerd. DEN HAAG (GPD) Werklozen kunnen met ingang van volgend jaar op hun uitkering worden ge kort als zij regels overtreden. De Federatie van Bedrijfsverenigin gen heeft daartoe een voorstel ge daan aan de aangesloten bedrijfs verenigingen. De straffen die kunnen worden opgelegd, variëren van een waar schuwing tot het intrekken van de uitkering. Kortingen van 5 tot 30 procent zijn mogelijk. Zo levert het meerdere malen weigeren van zo geheten passend werk of te weinig solliciteren een flinke korting op gedurende drie maanden. De federatie stelt voor dat werk lozen die zich aan hun verplichtin gen onttrekken, eerst een waar schuwing krijgen. Bijvoorbeeld als ze gevraagde informatie niet geven of zich niet op tijd inschrijven bij het arbeidsbureau. Ze moeten dan wel een reden voor hun nalatigheid hebben. Als een werkloze langer dan ze ven dagen wacht met het nakomen van een verplichting, kan een kor ting op de uitkering worden toege past. Dan gaat het om 5 procent ge durende vier weken. Volgens het voorstel worden zwaardere straffen toegepast bij herhalingen van overtreding. Ma ximale boete is een korting van 30 procent gedurende drie maanden. Gevolg van deze straffen kan zijn dat werklozen minder dan het bij- standspeil aan inkomsten hebben. Dit kan werklozen treffen die het minimumloon of iets daarboven verdienden. Maar volgens de fede ratie moet het toch mogelijk zijn ook in die gevallen te straffen. Voorgesteld wordt dat de korting niet minder mag zijn dan 10 pro cent van het bijstands DEN HAAG (ANP) - Mensen die aan de virusziekte aids of een daar aan verwante ziekte lijden en in fi nanciële nood verkeren, kunnen hulp krijgen van de in Amsterdam opgerichte stichting aids-fonds. Dat heeft het bestuur van de stich ting gisteren op een persconferen tie in Den Haag meegedeeld. De hulp is gericht op aids-patiën ten die niet (snel gerioeg) met de bestaande voorzieningen geholpen kunnen worden. Volgens dr. A.P.J. van der Burg, voorzitter van de Bestuurscrisis in Vlaardingeri VLAARDINGEN (GPD) De vier wethouders in Vlaardingen, allen PvdA'ers, hebben vandaag in de collegevergadering hun portefeuil les ter beschikking gesteld. De be stuurscrisis is ontstaan nadat vori ge week een meerderheid in de ge meenteraad de begroting voor vol gend jaar afkeurde. Vanaf de gemeenteraadsverkie zingen in maart dit jaar hebben zich bij de vorming van een nieuw college problemen voorgedaan. De PvdA als grootste partij kon noch met de linkse partijen noch met de rechtse partijen in Vlaardingen een coalitie aangaan! Daarop werd be sloten tot een minderheidscollege van uitsluitend vier PvdA-wcthou- ders dat de steun had van een meerderheid in de Vlaardingse ge meenteraad. CDA en VVD hebben vorige weck geen kritiek geuit op de inge diende PvdA-bcgroting, maar stemden tot veler verrassing wel tegen. stichting, vallen aids-patiënten ten prooi aan radeloosheid en angst. "Vaak vereenzamen zij en sterven na een zwaar ziekbed. Deze patiën ten hebben veel extra zorg en hulp nodig, liefst snel". EENMALIGE UITKERING - Bij de huidige koopkrachtstijging van 1,7 procent in 1987 krijgen volgend jaar slechts meeijarige echte mini ma met kinderen een eenmalige uitkering. Het zal daarbij om onge veer 142.000 huishoudens gaan. Bovendien wordt ook nog eens ge keken naar de kosten van de uit voering. Blijken die kosten aan zienlijk, dan wordt overwogen om de uitkering niet te geven. Dat heeft staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) geantwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer ter voor bereiding van het wetsontwerp tot bevriezing van minimumloon en uitkeringen in 1987. Het comité van aanbeveling van de stichting wordt aangevoerd door mr. W.J. Geertsema, oud-mi- nister van binnenlandse zaken en voormalig commissaris van de ko ningin in de provincie Gelderland. Hij zei op de persconferentie dat niet alleen de bestrijding van aids als ziekte van belang is, maar ook de bestrijding van discriminatie van homoseksuelen die met aids Agent vervolgd na doodschieten van Antilliaan AMSTERDAM (ANP) - Een 26-jari- ge Amsterdamse politieagent, die op 29 maart een Antilliaanse man in de hoofdstad neerschoot waarna deze overleed, zal worden vervolgd wegens doodslag. Dit heeft het Openbaar Ministerie in Amster dam gisteren besloten, aldus per sofficier mr. H.P. Wooldrik. Tegen de agent was in april al een gerech telijk vooronderzoek ingesteld dat nu tot verdere vervolging aanlei ding heeft gegeven. De 37-jarige Antilliaan Erwin Ataliede werd op 29 maart getrof fen tijdens een worsteling in de woning van de Antilliaan. De agent en een vrouwelijke collega wilden de woning binnen gaan in verband met gegil van de vriendin van het slachtoffer. Ataliede weigerde de agenten binnen te laten. Er vielen vervolgens over en weer harde klappen en er ontstond een worste ling. De agent trok tijdens de wor steling zijn dienstpistool, waarna plotseling een schot afging. Het Tweede-Kamerlid Veldhoen (PvdA) heeft aan minister Nijpels gevraagd om invoering van statie geld voor onder meer auto's. Veld hoen, van huis uit chemicus, stelt dat het slopen van wrakken de no dige vervuiling met zich mee brengt. "Lood, zwavelzuur, olie en plastics komen op één hoop te lig gen. Bij invoering van een statie geldsysteem zou bij inlevering van het wrak het statiegeld Weer terug gegeven kunnen worden. Van de in die jaren gekweekte rente zijn milieuvriendelijke maatregelen te treffen". In Noorwegen en Zweden wordt al jaren statiegeld geheven op au to's, om zodoende aan het eind van de rit milieuvriendelijk te kunnen slopen. Volgens Veldhoen is bij een nieuwverkoop van 70.000 au to's per jaar, met een statiegeld van ongeveer f200, met de rente van dit bedrag al rendabel te werken. Hij verwijst bij zijn vraag tevens naar de opmerkingen die oud-minister Winsemius hierover heeft gemaakt in zijn boek 'Gast in eigen huis'. De RAI-vereniging wijst het voorstel van het PvdA-kamerlid van de hand. Secretaris Eric Gla- sius noemt het een oplossing voor een probleem dat er niet is. "Er be staat nu een regionaal wrakken- plan en als iemand zijn auto niet bij een sloper kwijt kan, dan moet de gemeente dat wrak innemen. Via subsidies van de ministeries van sociale en economische zaken zijn deze zaken al geregeld". Hij voor ziet verder een administratieve chaos als het statiegeld geen on derdeel van de catalogusprijs zou vormen en tegen die kunstmatige prijsverhoging van auto's zou naar zijn idee veel weerstand ontstaan. De stichting heeft zich verder tot doel gesteld preventieve maatrege len, wetenschappelijk onderzoek en voorlichting ter voorkoming van AIDS te ondersteunen. Van de stichting Fondsenwerving Volks gezondheid, een semi-overheidsor gaan, heeft de stichting 75.000 gul den startkapitaal gekregen. Via gif ten van particulieren is reeds meer dan 10.000 gulden binnen geko men. F-16 neergestort AMELAND (GPD) - Een F-16 straaljager van de vliegbasis Leeu warden is gisteren vlak boven Ameland verongelukt. De piloot wist zich met de schietstoel in vei ligheid té stellen en werd korte tijd later ongedeerd door een helikop ter van de vliegbasis uit de Noord zee gevist. De oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. Het is het veertiende F-16 toestel, dat sinds de invoering van dit type straalja ger is neergestort. Daarbij verloren in totaal tien piloten het leven. PRETORIA - In het voormalig ge bouw van de Nederlandse ambas sade in het Zuidafrikaanse Preto ria zit nog steeds de antropoloog Klaas de Jonge 'gevangen'. De Ne derlander, die doof de Zuidafri kaanse autoriteiten van terrorisme wordt verdacht, zocht 17 maanden geleden zijn toevlucht tot de am bassade in een poging te ontsnap pen aan zijn bewakers. Sindsdien is hij gedwongen in het gebouw te blijven. Eenfotograaf zocht De Jon ge op en nam enkele foto's van hem, onder andere bij het tandenpoet sen. (foto AP) AMSTELVEEN (ANP) - Het mi nisterie van landbouw en visserij wil een ruim twee jaar geleden op Schiphol in beslag genomen huzaaraap alsnog teruggeven aan de eigenaar, een in Brazilië wonende Griek. De Stichting AAP (Apen, Adoptie en Protec tie) in Amstelveen, waar de hu zaaraap onderdak kreeg heeft daar woedend op gereageerd. Dit blijkt uit een brief die de stich ting aan prins Bernhard heeft ge stuurd en waarin om bemidde ling wordt gevraagd. De huzaaraap, een vrouwtje, werd in november 1984 tot woe de van haar Griekse eigenaar in beslag genomen op grond van de wet uitheemse diersoorten. De man heeft sinds die tijd alles in het werk gesteld om het dier te rug te krijgen, aldus directeur O. Reussien van de Stichting AAP. De Griek - een hoge ambtenaar - heeft volgens hem zelfs "op am bassadeniveau actie gevoerd". Een ambtenaar van landbouw en visserij kondigde Reussien onlangs aan dat de aap toch te rug moet naar de eigenaar. "Wij zijn waarschijnlijk niet in staat het dier op basis van de huidige wetgeving hier te houden", aldus het ministerie. Het ministerie voegde er gisteren aan toe dat in derdaad een wederuitvoerings- certificaat zal worden getekend. Er is volgens een woordvoerder van het departement "geen re den om niet aan de wens van de eigenaar tegemoet te komen". Reussien is erg boos. Hij kon digt aan de aap niet meer te zul len afstaan. Het dier is inmiddels "behoedzaam en met groot suc ces bij soortgenoten gevoegd", zo staat in de brief aan prins Bernhard. De aap is moeder ge worden en weer drachtig. "Zijn vroegere eigenaar wil of kan niet aannemen dat de huzaaraap in middels volwassen is geworden en nu per definitie gevaarlijk is voor mensen", aldus de Stich ting AAP. Reussien: "Als deze aap vertrekt dan is het niet naar Zuid-Amerika, maar - samen met soortgenoten - naar Afrika, waar zij thuishoort". BERGEN OP ZOOM (ANP) - De natuur blijft Rijkswaterstaat in de Schelde-Rijnverbinding nabij Tho- len behoorlijk dwars zitten. Drie weken geleden moest Rijkswater staat grote hoeveelheden stort- steen aanbrengen omdat het snel- stromende water zand wegspoelde van de voet van de dijken. Nu moet Rijkswaterstaat weer ingrijpen omdat de sterke stroom juist zand aanvoert op plaatsen die gevaarlijk zijn voor de scheepvaart in deze drukke verbinding tussen Rotter dam en Antwerpen. Door de aanvoer van deze grote hoeveelheden wordt het water op bepaalde plaatsen zelfs 2,5 meter minder diep. Rijkswaterstaat is be zig baggermateriaal aan te voeren naar de plaatsen waar de aanzan- dingen zich voordoen. Volgens een woordvoerder van derijksdienst doen de problemen zich voorna melijk voor in het noordelijk deel van de Schelde-Rijnverbinding, bij de Eendracht tussen Tholen en Sint-Philipsland. De aanzanding gaat snel: binnen een week is er ongeveer 150.000 ku bieke meter zand terechtgekomen over een oppervlakte van honderd bij vierhonderd meter. Tegen aan- zandingen baat volgens Rijkswa terstaat niets anders dan wegbag- geren. Rijkswaterstaat blijft de zaak be waken. Er worden iedere dag me tingen verricht. De scheepvaart wordt rond de aanzandingen ge leid door één van de twee verkeers- begeleidingsvaartuigen van Rijks waterstaat. Die zijn bij de beide in gangen van de Schelde-Rijnver binding gestationeerd, sinds de scheepvaart vier en een halve week geleden na sluiting van de Oester- dam achterin de Oosterschelde met hoge stroomsnelheden werd geconfronteerd. Rolstoelers mogen niet meedoen aan Vierdaagse NIJMEGEN (ANP) - De Koninklij ke Nederlandse Bond voor Licha melijke Opvoeding (KNBLO) blijft bij zijn weigering om rolstoelers te accepteren als deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse. Mensen in een rolstoel zijn sneller dan wande laars en leveren door het constante passeren gevaar op in de grote drukte van bijna 30.000 deelne mers. Bovendien verdraagt deelna me van gehandicapten in een rol stoel zich niet met het Vierdaagse- reglement. Dat zegt Vierdaagse-marsleider en vice-voorzitter van de KNBLO T. van Dongen in een reactie op het verzoek van Klein Links in Provin ciale Staten van Gelderland om volgend jaar een proef te nemen met deelname van rolstoelers aan de Vierdaagse. Volgens de fracties is een dergelijke proef van groot belang voor de integratie van ge handicapten in de sport. Volgens Van Dongen, die vol gend jaar na 20 jaar als marsleider en vice-voorzitter van de KNBLO afscheid neemt Van het Vierdaag- se-evenement, steunt zijn bond zonder meer deelname van gehan dicapten aan alle wandelmarsen, behalve de Vierdaagse. Hij voelt niets voor een proef omdat er naar zijn mening niets te proberen valt. "Praktisch en reglementair kan dat gewoon niet. De KNBLO heeft dat al vaak genoeg uitgelegd." Hij wijst erop, dat het grote aan tal wandelaars tegenwoordig ook zonder deelname van rolstoelers al vraagt om zeer strenge regelingen om te voorkomen dat de Vierdaag se in een chaos ontaardt en dat mensen op de smalle stukken van het parcours vertrapt worden door mensenmassa. Rijkswaterstaat denkt dat de grote hoeveelheden zand vanuit het noorden van de Oosterschelde worden aangevoerd. Door de zoge naamde 'neer' van het water (een draaiende beweging) wordt het zand nu op een voor de scheep vaart hinderlijke .plaats gedepo neerd. Rijkswaterstaat weet niet of de baggerwerkzaamheden blij vend - dus tot de sluiting van de Philipsdam eind februari volgend jaar - moeten worden voortgezet. Dat moet het onderzoek uitwijzen, aldus de woordvoerder. Weduwe Rost van Tonningen mag pensioen houden DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten dat de weduwe van het voormalige NSB-kamerlid Rost van Tonningen haar pen sioenuitkering mag behouden. Dit heeft minister Van Dijk (binnen landse zaken) de Tweede Kamer gisteren laten weten. Volgens de minister heeft het ka binet afgezien van het stop zetten van het pensioen, omdat de daar toe benodigde wetswijziging (met een meerderheid van tweederde van het aantal stemmen in beide Kamers), in strijd zou zijn met de rechtszekerheid. Daarbij werd er op gewezen dat de weduwe van de NSB'er al sinds 1950 een pensioen geniet, dat in 1956 overigens nog eens is verhoogd. De in die tijd ver antwoordelijke ministers waren op de hoogte van deze situatie. In zijn brief schrijft Van Dijk, dat 'het kabinet terdege beseft' dat het niet stopzetten van de uitkering 'als bijzonder pijnlijk zal worden ervaren' door verzetsstrijders en oorlogsslachtoffers. "Het was een bijzonder moeilijke afweging", al dus Van Dijk. Maar het kabinet vreest dat er nog meer wonden zouden worden 'opengereten', wanneer de weduwe van de NSB'er via langdurige procedures het stopzetten van haar uitkering zou aanvechten bij nationale en in ternationale rechters. Het kabinet heeft, voor het tot zijn beslissing kwam, uitvoerig overleg gepleegd met de Tweede en Eerste Kamer. Daarbij werd duidelijk dat het kabinet kon reke nen op de steun van het parlement ondanks het wijdverbreide onbe hagen over het pensioen aan de weduwe, die haar sympathieën voor de nazi-ideologie nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. Defensie stopt betaling RDM ROTTERDAM (ANP) - Het minis terie van defensie ziet geen aanlei ding de opschorting van de beta lingen aan de Rotterdamse Droog dokmaatschappij (RDM) voor de Walrus na de brand ongedaan te maken. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit gisteren beves tigd. De werf had Defensie onlangs gevraagd om betaling voor reeds voor de brand verricht werk. "Wij doen geen betalingen als er geen tegenprestatie tegenover staat", aldus de woordvoerder. Ook als de verzekeraars overgaan tot uitkeren van geld voor de scha de aan de door brand getroffen duikboot zal dat geld niet onmid dellijk worden doorgegeven aan de RDM, zo zei hij. Er wordt pas weer betaald als de bouw aan de onder zeeër is hervat, aldus de woord voerder. Volgens het ministerie is na de brand op de Walrus, in augustus, met de termijnbetalingen gestopt. De betalingen, bestemd voor mate riaal- en loonkosten van de Walrus, worden hervat zodra het schip we derom in aanbouw is en de werf dus weer een tegenprestatie levert. Volgens directeur P.R. Eijsker van de RDM is het zo dat de werf Defensie alleen heeft gevraagd het in de periode tussen de laatst ver richte termijnbetaling en de brand alsnog te betalen, voor geleverd werk dus. „Daar hebben we nog geen antwoord op gehad", zegt hij. ADVERTENTIE Duster Van donszacht acryl. Met ruime mouwinzet en 2 steekzakken. In 5 modieuze kleuren. Maten 40 t/m S2. VROOMS) DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5