LEIDSCH DAGBLAD In Suriname weer bosnegers gedood ZIE GINDSKOMT,... UW DAGBLAD, VOL MET AANB EDINGEN! Topman Renault door twee vrouwen vermoord Financiën fluit duo Nijpels-Smit terug Vissers dreigen uit te wijken naar buitenland President Kim II Sung van Noord-Korea is nog altijd in functie Minister Van Dijk geeft bijlagen ABP-rapport vrij DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1E No. 38169 'Niet weer sleutelen aan de benzineprijs' DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Koning (financiën) is het volstrekt niet eens met de plannen van de ministers Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) en Nijpels (milieu) om de mo torrijtuigenbelasting te verla gen en de accijns op benzine te verhogen. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van financiën vandaag laten weten. De twee WD-ministers willen bin nenkort aan het kabinet een wets ontwerp voorleggen dat de benzi neprijs verhoogt en de motorrijtui genbelasting verlaagt. Op die ma nier worden de autokosten sterker gekoppeld aan het aantal afgelegde kilometers. De ministers hopen daardoor het autogebruik en de vervuiling van het milieu te beper ken. Staatssecretaris Koning vindt dat Nijpels en Smit-Kroes hun boekje te buiten zijn gegaan door voorstellen te doen die op het ter rein van zijn ministerie liggen. Hij vindt dat het verschil in accijns met West-Duitsland (ongeveer 50 cent per liter) al te hoog is opgelo pen. Binnen het kabinet heeft hij de steun van zijn baas, minister Ruding, die er niet voor voelt om na de recente accijns- en btw-ver- hoging alweer aan de benzineprijs te sleutelen. Ook WD-minister De Korte (economische zaken) zou zich te gen het plan kunnen keren met het argument dat de verschuiving ex tra lasten meebrengt voor het be drijfsleven. (Zie verder pagina 5) Flink tekort aan scharreleieren en vlees van scharrelvarkens DEN HAAG (GPD) - Er dreigt een nijpend tekort aan scharre leieren en scharrelvarkensvlees. Steeds meer consumenten wil len 'diervriendelijk geproduceer de veehouderijprodukten', maar de Nederlandse veehouder kan bij lange na niet aan de vraag vol doen. Dit meldt de Dierenbe scherming vandaag bij de ope ning van de vakbeurs voor inten sieve veehouderij in Utrecht. Er is al geruime tijd een aan zienlijk tekort aan scharreleie ren, zeggen de dierenbescher mers. Vooral in West-Duitsland, het belangrijkste afzetgebied voor Nederlandse eieren, zou de vraag explosief gestegen zijn tot 200 miljoen scharreleieren per jaar. De Nederlandse produktie, thans ongeveer 300 miljoen per jaar, zou op korte termijn ver dubbeld moeten worden om aan de vraag te voldoen. „De Nederlandse eierhandel is op dit moment niet bij machte om op deze ontwikkelingen in te spelen en dreigt een deel van de Duitse markt te gaan verliezen", stelt de Dierenbescherming. De pluimveehouders, die nu kam pen met overproduktie van eie ren uit de legbatterij, moeten van deze gang van zaken profiteren door om te schakelen op schar- relkippen. Het tekort aan scharrelvar kensvlees is op dit moment al even nijpend. „Tientallen slagers in het hele land" willen graag vlees van blije biggen verkopen en ook de grootste slager van Ne derland, Albert Heijn, wil schar relvarkensvlees in zijn super markten. Beide partijen zitten te wachten op voldoende aanvoer door de boeren, gelooft de Die renbescherming, Lachfilm in supermarkt HAARLEM (GPD) - Om erger nis bij klanten weg te namen, heeft Albert Heijn besloten om in 22 supermarkten, op plaat sen waar mensen lang moeten wachten, oude lachfilms te gaan draaien. Irritatie ontstaat met name bij de vleesafdelin gen, waar vaak rijen staan. Ahold gaf een Haarlemse vi deo-firma opdracht om diverse filialen van apparatuur te voor zien. Dit bedrijf plaatste daar toe een aantal monitoren met afspelers waarop slapsticks worden vertoond. Ter afwisse ling worden tussendoor com mercials van 30 seconden ver toond. Het vleesmes snijdt dus aan twee kanten. Het ongedul dig publiek schatert het nu en vergeet de tijd. En dat v de bedoeling van mijnheer Heijn. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse vissers zullen massaal naar het buitenland uitwijken als minis ter Braks van landbouw en visserij zijn plannen om de veilplicht op nieuw in te voeren, doorzet. „Braks kan zich beter driemaal bedenken voordat hij de veilingplicht in voert. De vissers zullen deze rege ling op alle manier ontwijken. Wij hebben snelle boten en wijken daarmee uit naar het buitenland", aldus voorzitter B. Daalder van het Visserijschap, een van de organisa ties in de Stichting voor de Neder landse Vissery. Met de veilplicht wil minister Braks de zgn. grijze markt aanpak ken. Alle aangevoerde vis moet dan via de visafslagen worden ver kocht, waardoor de vissers niet meer in direct contact komen met de handelaren. De visserijvereni gingen zijn daarover weinig en thousiast. „Als er al een veilplicht moet komen, dan alleen op voor stel van het dagelijks bestuur van de EG en gelijktijdig in alle EG- landen", meent Daalder. „Wij zijn er faliekant tegen dat de veilplicht alleen in Nederland wordt doorge voerd". WILLEMSTAD/P ARAMA- RIBO/CAYENNE (GPD/ ANP) - Het Surinaamse be wind maakt zich nog altijd schuldig aan moorden. Vo rige week is in Paramaribo minstens een jonge bosne ger neergeschoten 'die ge woon op straat liep', omdat de militairen hem verdacht vonden. Elders in Suriname zouden vorige week nog minstens vier bosnegers zijn neergeschoten. In de districten Marowijne en Brokopondo zijn bosland creolen helemaal niet veilig 'omdat daar geen ooggetui gen zijn', aldus goede bron nen. Het leger zou volgens Het bewijs geleverd: president Kim 11 Sung begroette vanmorgen de hen zijn opgezweept tegen Mongoolse partijleider Batmuch op het vliegveld van Pyongyang. (fotoAP) alles wat bosneger is. Het junglecommando van Bruns- wijk is nu verdeeld over diverse apart opererende groepen, die op verschillende plaatsen in Oost-Su- 2 vechten. Bij de grensplaats Albina aan de Marowijnerivier zou constant worden gevochten. Een Frans patrouillevaartuig - de rivier vormt de grens tussen Suriname en Frans Guyana - zou gisteren bij beschietingen op de Marowijneri vier hebben ingegrepen. Aanhangers van Brunswijk be schoten Albina vanuit kleine bootjes op de Franse helft van de rivier. Een Surinaamse patrouille boot kon niet terugvuren, omdat dan het Franse grondgebied zou zijn beschoten. Daarop greep een Frans vaartuig in en maakte een einde aan het gevecht, aldus de Su rinaamse staatsradio. De radio meldde voorts dat de brug bij Moengo, die enkele weken geleden door de groep-Brunswijk was vernield en voor een groot deel was hersteld, opnieuw is aangeval len. Daarbij is opnieuw grote scha de aangericht. De Surinaamse nationale voor lichtingsdienst (NVD) verstrekt geen informatie over de burgers die eind vorige week zijn opgepakt omdat zij ervan verdacht worden een staatsgreep voor te bereiden. Het zou gaan om enkele mensen die samenwerken met de groep- Brunswijk, terwijl ook anderen apart opereerden. Genoemd wor den de namen van een zekere Bha- ros en Oemrawsing. Deze laatste zou in 1982 betrokken zijn geweest bij de Rambocus-coup. Mr. F. de Grave, belas tingspecialist van de WD: 'Versoepeling van de be lasting mag niemand te hard treffen'. PAGINA 11 Kamer heeft kritiek op vreemdelingennotitie van staatssecretaris De Korte- Syrië toch betrokken bij de bomaanslag in Berlijn. PAGINA 7 Minister Braks steunt het landbouwbeleid van And- riessen. PAGINA 9 Willem Jan Otten over zijn tweede toneelstuk 'Li chaam en blik'. PAGINA 23 Wegens handel met voorkennis Wall Street reageert fel op hoge boete voor Boesky NEW YORK (ANP/UPI) - De effec tenbeurs van Wall Street heeft gis teren scherp gereageerd op de boe te van maar liefst 100 miljoen dol lar die de speculant Ivan Boesky is opgelegd wegens handel met voor kennis. De Dow Jones-index voor de belangrijkste dertig industriële aandelen kelderde kort na het be gin van de handel met ongeveer vijftien punten. De golf van verkopen ebde later weg en dank zij steun uit de obliga- tiehoek en winsten van fondsen als IBM kwam de index in de loop van de middag zelfs even in de plus. Gedurende het laatste uur van de handel stak het Boesky-effect ech ter weer de kop op. Daardoor sloot de index per saldo ruim dertien punten lager. De handel in aandelen van Cam brian and General Securities in de Londense effectenbeurs werd gis teren opgeschort. Cambrian and General Securities is de Britse af deling van Ivan Boesky, de belang rijkste en bekendste aandelenspe- culant in Wall Street. Boesky gaf toe met behulp van voorkennis op illegale wijze voor hem uiterst gun stige transacties te hebben kunnen uitvoeren. Vannacht veel wind Eerst perioden met regen, 's Middags van het westen uit opklaringen. Mini mumtemperatuur ongeveer 7 graden, middagtemperatuur omstreeks 10 gra den. Harde zuidwestelijke wind. aan de zee en op het IJsselmeer stormach tig of storm. Wind overdag draaiend naar west en afnemend. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: iets kouder weer. Eerst af en toe zon en mogelijk een bui. Tijdens het weekeinde weer regen. Woensdag 19 november 1986 zon op: 08.06 uur, zon onder: 16.43 uur; maan op: 18.02 uur, maan onder: 11.35 Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.44 en 16.52 uur; laagwa- ter: 00.33 en 12.48 uur. P Y ON G Y AN G/SEOUL/TOKIO (AFP/Rtr./DPA) - De Noordkore- aanse president Kim II Sung is nog altijd in functie. Vanmorgen ver welkomde Kim II Sung de Mon goolse partijleider Batmunch op het vliegveld van Pyongyang. De president maakte daarmee een ein de aan de geruchten dat hij is om gekomen bij een staatsgreep die minister van defensie O-Jin U aan de macht heeft gebracht. Het Zuidkoreaanse persbureau Yonhap meldde vanmorgen wel troepenbewegingen langs de grens tussen beide Korea's, die er op kunnen wijzen dat er een strijd aan de gang is tussen militairen die trouw zijn aan Kim II Sung en aan hangers van O-Jin U. De grenstroe pen staan onder bevel van de gene raal/minister. Verscheidene Westerse diploma- UTRECHT (ANP) - Minister Braks ten die op de luchthaven aanwezig (landbouw) vindt de groei van de waren, meldden vanmorgen dat bio-industrie in de afgelopen twee Kim Il^Sung mets bijzonders te jaar, ook al gaf de wet daar nog ruimte voor, uiterst ongewenst. De prijzen zullen door het grote aan bod verder dalen voor een langere periode en de oplossing sinds augustus niet meer in het openbaar verschenen. Hij ontbrak ook vanmorgen op het vliegveld. Hij is een wapenbroeder en een van de naaste medewerkers van Kim II Sung sinds het ontstaan van Noord-Korea na de Tweede We reldoorlog. Hij geldt als de op twee na belangrijkste man van het land, na Kim II Sung en diens zoon Kim Jong II. Braks betreurt uitbreiding van bio-industrie De Noordkoreaanse rege ring bewaarde gisteren nog het stil zwijgen over de geruchten, maar Noordkoreaanse diplomaten in Pe king en Moskou wezen deze 'pure mestoverschot wordt er ernstig verzinsels' toen met kracht van de door belemmerd. Braks hand. Zuid-Korea meldde gisteren dat Kim II Sung zou zijn doodgescho ten bij een staatsgreep waarbij mi nister van defensie O Jin-u de macht had overgenomen. Dat be richt zou via luidsprekers in de ge demilitariseerde zone tussen beide Korea's zijn verspreid. De pleger van de staatsgreep, O Jin-U, is vanmorgen bij de opening van de vakbeurs voor intensieve veehou derij in Utrecht. De bewindsman ziet overigens, vervolgde hij, wel toekomst voor de intensieve veehouderij, Van de muur Oost-Berlijn binnengevallen OOST-BERLIJN (Rtr.) - John Runnings, de 69-jarige Ameri kaan die protestwandelingen op en IcLngs de Berlijnse Muur maakt, is vandaag de muur be klommen en er aan Oostduitse zijde afgevallen. Volgens de Westbe'rlijnse poli tie was Runnings in de buurt van Checkpoint Charlie met een ladder op de vier meter ho ge muur geklommen en begon er met een hamer op te timme ren. Hij liet de hamer per onge luk vallen en viel vervolgens zelf ook, waarbij hij aan de an dere kant van de muur terecht kwam. Daar werd hij gegrepen door Oostduitse grenssoldaten en weggebracht. Over zijn lot is nog niets bekend. De Amerikaan is na het be klimmen van de muur bij vori ge gelegenheden al meer dan eens door Oostduitse schild wachten gegrepen, maar altijd weer afgeleverd bij de Ameri kaanse ambassade in Oost-Ber- lijn. nterferon op Nee Beschoten voor de deur van zijn woning in Parijs PARIJS (GPD/AFP/AP) - Twee vrouwen hebben gis teravond president-direc teur Georges Besse van Re nault in Parijs voor zijn huisdeur vermoord. Een van de vrouwen schoot twee maal op Besse en raak te hem dodelijk in hoofd en borst. De algemene opinie is dat de extreem-linkse ter reurgroep Action Directe de aanslag heeft, gepleegd, hoe wel tot nu toe niemand de verantwoordelijkheid heeft opgeëist. Premier en burge meester van Parijs Chirac sprak van een 'beestachtige moord, waarvoor geen en kele rechtvaardiging be staat'. DUUR PLASJE - Bij de bouw, 25 jaar geleden, van de kerncentrale Hinkley Point op de kust in het zuidwesten van Engeland, moet een van 8e arbeiders de weg naar de wc te ver gevonden hebben en hebben gewaterd tegen het pro ject. Twee stalen buizen van de reac tor zijn zo sterk aangevreten dat zij moeten worden vernieuwd. Dat duurt tien dagen en kost ongeveer anderhalf miljoen pond sterling. erlandse markt De president-directeur van Re nault was net uit zijn wagen ge stapt, zoals hij iedere avond om de zelfde tijd doet. De chauffeur, die ook min of meer als lijfwacht op trad, was met de auto doorgereden. Gezien hun gewoonte om hun slachtoffers voor hun huis neer "te schieten, zou deze aanslag wijzen op een nieuwe terreurdaad van Ac tion Directe. De laatste reeks aan slagen vond vorig jaar plaats. Eerst was er de moord op generaal Au- dran voor de deur van zijn huis in St. Cloud. Audran vervulde in het leger een belangrijke functie bij de aankoop van wapens. Twee aanslagen van Action Di recte dat jaar mislukten echter. Ze waren gericht tegen de controleur- generaal van het leger en tegen een van de vice-presidenten van de Franse werkgeversorganisatie. Ac tion Directe, dat de laatste jaren lijkt op te treden met de Westduit- se Rote Armee Fraktion verklaart zich de aartsvijand van wat zij noemt 'steunpilaren van het impe rialisme en het kapitalisme'. De 58-jarige Georges Besse, va der van vijf kinderen, heeft zich sinds zijn benoeming tot opperste baas van Renault twee jaar gele den, ingezet voor een sanering van het in grote problemen verkerende staatsbedrijf. De plannen waren na aanvankelijke strubbelingen ge realiseerd zonder noemenswaardi ge protesten van vakbondszijde. DEN HAAG (GPD) - Interferon wordt voortaan toegelaten op de Neder landse markt van geneesmiddelen voor zeer zeldzame gevallen van leu- - kemie. Dit heeft het college ter beoordeling van geneesmiddelen gisteren de varkens- en pluimveehou- besloten. Twee firma's mogen het geneesmiddel in Nederland aanbieden, denj en de kalyermestenj de be- te weten het Amerikaanse bedrijf Essex en Hoffman-La Roche uit Zwit serland. langrijkste takken zijn. MAASTRICHT (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft de bijlagen bij het rapport- Gruijters over de ABP-affaire vrij gegeven. Drie jaar lang weigerde het ministerie die bijlagen af te ge ven. Op verzoek van de rechtbank in Maastricht zijn de stukken van daag overhandigd aan de verdedi ger van drs. Masson, een van de hoofdverdachten in de rechtszaak rond het ABP. Massons advocaat mr. Pfeil had om de stukken ge vraagd omdat deze de aanleiding vormden tot het strafrechtelijk on derzoek naar onregelmatigheden met beleggingen bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. In de slepende rechtszaak tegen de geschorste directeur beleggin gen van het ABP werd vandaag be gonnen met het meest opzienbare punt in de tenlastelegging: het aan nemen van steekpenningen door Masson. Samen met zijn vriend Van Zon zou hij ruim één miljoen gulden aan steekpenningen heb ben ontvangen van het Haarlemse bouwbedrijf J.P.A. Nelissen. Masson zou daarbij Van Zon als bemiddelaar bij onroerend goed- transacties tussen Nelissen en het ABP hebben geschoven. De 'provi siegelden' van ruirh één miljoen gulden die Van Zon hiervoor kreeg, deelde hij met Masson. Van Zon hield ruim zes ton en Masson kreeg bijna vier ton. Het geld werd via maatschappijtjes van de twee op het Britse kanaaleiland Jersey in ontvangst genomen. Volgens Masson. zijn dit geen steekpennin gen maar een lening van Van Zon aan hem. Na zijn vut wilde hij daar mee een financieringsbedrijfle op zetten. Volgens de dagvaarding zijn het echter wél steekpenningen. De on roerend goed-transacties en bouw opdrachten tussen Nelissen en het ABP konden volgens de officier van justitie alleen tot stand komen via bemiddeling van Van Zon en dóórdat Masson onjuiste informa tie aan de centrale beleggingsraad binnen het ABP gaf. NEEM NU EEN ABONNEMENT 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt1 per maand 23,25 n per half jaar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) rn per jaar 262 40 per kwartaal 68.95 - uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam, Straat: Postcode Plaats Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1