Het A-team van Ronald Reagan Reagan bevestigt contact met Iran Linkse Filippijnse politicus vermoord UDF organiseert acties rond Kerst 'Wapens geen losgeld voor gijzelaars' «t» PARKER Moskou: kernwapens weg uit Scandinavië Samen f3950. En toch zijn het échte Parkers. VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren bevestigd dat hij 'kleine hoeveelheden' wapens naar Iran heeft laten sturen om de betrekkingen met dat land te verbeteren, maar dat die wapens absoluut niet waren bedoeld als losgeld voor Amerikaanse gijzelaars. De president zei dat in een 13 mi nuten durende toespraak die hij gisteren voor de televisie hield. Hij zei zich gedwongen te. zien opening van zaken te geven gezien de vele speculaties over de contacten tus sen Iran en de VS in de afgelopen week. door Henk Dam Reagan zei dat 18 maanden gele den de VS voor het eerst sinds 1979 weer was begonnen met het zoe ken van contact met Iran. Iran. zo hield hij de tv-kijkers in dat ver band voor, heeft een groot strate gisch belang als het land dat de Sowjet-Unie van het olierijke Per zische Golf-gebied scheidt. De opening van Amerikaanse zij de had, aldus Reagan, vier doelein den: een nieuwe, stabielere relatie met Iran, een eind aan de Iraans- Irakese oorlog, een ein<J aan terro risme en bevrijding van de gijze laars in Libanon. Als een teken van goede wil, zo ging de Amerikaanse president voort, werd een vliegtuiglading met onderdelen van defensieve wapens naar Iran gestuurd. Die la ding was niet bedoeld om Iran aan de overwinning in de oorlog met Irak te helpen, maar als poging „enige invloed in Iran" te krijgen die het einde van de oorlog zou kunnen bespoedigen. Maar, zo benadrukte Reagan, de ze wapenzending had niets met de gijzelaars in Libanon te maken. „De Verenigde Staten hebben geen scheepslading of vliegtuigla ding Amerikaanse wapens geruild voor Amerikaanse gijzelaars. We hebben geen concessies gedaan aan degenen die onze mensen in Libanon gevangen houden en dat zullen we ook niet doen". Hij vervolgde: „Degenen die denken dat we niet tegen terroris me optreden moeten daarover ADVERTENTIE maar eens contact opnemen met kolonel Gadaffi" - een verwijzing naar het Amerikaanse bombarde ment van Libié in april van dit jaar. Blunder Maar Reagan zei wel dat Iran was verteld dat één manier om tot bete re relaties te komen „het gebruik van de Iraanse invloed in Libanon om tot de vrijlating van de gijze laars te komen" zou zijn. „Daarbij is enige vooruitgang ge boekt", zo zei Reagan. „Sinds de Amerikaanse regering contact heeft opgenomen met Iran, zijn- er geen bewijzen van Iraanse betrok kenheid bij terroristische daden te gen de VS. Gijzelaars zijn vrijgela ten, en we verwelkomen de pogin gen van de Iraanse regering daar bij". De fractieleider van de Democra tische Partij in de Senaat, Robert Byrd, was gisteren helemaal niet tevreden met Reagan's uitleg van de gebeurtenissen. Hij sprak zelfs van een „grote blunder op het ter rein van de buitenlandse politiek". Andere senatoren zeiden dat Reagah niet de indruk heeft kun nen wegwassen dat hij wel degelijk met terroristen heeft onderhan deld en dat hij bovendien niet dui delijk heeft gemaakt, waarom hij het Congres niet over zijn contac ten met Iran heeft ingelicht. Voor de Iraanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Said Choras- sani, bevatte Reagan's speech veel positieve elementen. Hij sprak van een „optimistische en tot op zekere hoogte constructieve verklaring". Chorassani zei gisteravond te ge loven dat normalisatie van de di plomatieke betrekkingen tussen Iran en de VS mogelijk is, als de VS aan zekere voorwaarden vol doen. Een van die voorwaarden is de levering van wapens die Iran al zou hebben betaald maar die in 1979 door president Carter waren geblokkeerd. Bij aankoop van een "Classic"-vulpen ongeacht het model. Onvangt u 25% korting op de bijpassende ballpoints - en/of potloden. Demmenie 071 -14 1063 MANILLA (Rtr/AP) - De leider van de grootste linkse partij en vakbond op de Filippijnen, Rolan do Olalia (50), is vermoord. Vol gens zijn partij, Partito Ng Bay an, is het lijk van Olalia in de buurt van Manilla gevonden met steek- "fen kogelwonden. Olalia verdween woensdagavond samen met zijn chauffeur, die ook is vermoord. President Corazon Aquino heeft vandaag gezworen dat zij de moor denaars van Olalia zal vervolgen. Inmiddels hebben aanhangers van Olalia gedreigd met massale acties, tenzij Aquino de omstreden minis ter van defensie Juan Ponce Enrile ontslaat. Uit protest liet de com munistische opstandelingengroep een vandaag belegde onderhande lingsronde met de regering niet doorgaan. De linkse aanhang van Olalia be schuldigt Enrile van betrokken heid bij de moord, maar mevrouw Aquino heeft zich niet uitgelaten over een mogelijk ontslag van haar minister van defensie. Diens kri tiek op haar beleid heeft in de afge lopen week gezorgd voor hardnek kige geruchten over een op handen zijnde staatsgreep op de Filippij- Aquino verklaarde: 'Met alle macht en hulpmiddelen waarover nujn regering beschikt zullen de moordenaars van Olalia worden opgespoord en berecht.' De presi dent heeft intussen een speciale commissie in het leven geroepen om de moord te onderzoeken. Militante vakbondsleiders heb ben vanochtend overlegd over een algemene proteststaking, die waar schijnlijk maandag plaats heeft. De één-meibeweging van Olalia waar schuwde dat massale arbeider sprotesten zouden volgen als de re gering niet tot onmiddellijke ver volging zou overgaan en als 'fascis- De vermoorde politicus en vak bondsleider Rolando Olalia. (foto ANP) tische elementen' niet uit de rege ring zouden worden gezet. Voorts liet het NDF, het overwe gend communistische Nationaal Democratisch Front zich pessimis tisch uit over de kans op vrede. De kabinetsvergadering van de Filip pijnse regering vanochtend was bedoeld om terug te blikken op Aquino's bezoek aan Japan, maar de bewindslieden concentreerden zich nu alleen op de moord. De advocaat Olalia was leider van de Partido ng Bayan, de volks partij. Ook was hij aanvoerder van de 500.000 leden tellende één-mei beweging, de grootste en meest mi litante arbeidersbond. Olalia en zijn chauffeur werden gisteren als vermist opgegeven, na dat zij een dag eerder niet waren teruggekeerd van een vakbonds vergadering. Hun lichamen wer den in een greppel nabij een snel weg bij de hoofdstad gevonden. Beide lichamen waren gebonden en vertoonden meerdere schot- Wonden en messteken. Volgens ooggetuigen was Olalia's gezicht verminkt. De Spaanse premier Felipe Gonzalez (links) bezoekt de ruïnes van een oude Inca-stad in Peru, vergezeld van zijn Peruaanse ambtgenoot en geestverwant Alan Garcia. (foto ap> HELSINKI (AFP/ANP) - De Sow jet-Unie heeft al haar middellange- afstandsraketten (INF) terugge trokken van het schiereiland Kola in het uiterste noordoosten van het land. Ook elders in de Leningradse en Baltische districten zijn de meeste INF-raketten teruggetrok ken. Dat heeft Igor Ligatsjov, se cretaris van het centraal comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie gisteren gezegd. Ligatsjov, die wordt beschouwd als de tweede man achter Sowjet- leider Gorbatsjov, brengt een be zoek aan Finland. Hij hield een persconferentie na afloop van zijn besprekingen met de Finse leiders. Volgens het persbureau Tass verklaarde Ligatsjov dat Moskou het voorstel voor een kernwapen- vrije zone in het noorden van Euro pa krachtig steunt. Hij gaf te ken nen dat Moskou al enige stappen heeft gezet op weg naar de verwe zenlijking van zo'n zone. „We heb ben reeds de lanceerinrichtingen voor middellange-afstandsraket- ten ontmanteld", aldus Ligatsjov. Hij voegde eraan toe dat „verschei dene bataljons raketten uit deze districten zijn teruggetrokken voor herplaatsing elders". Volgens Ligatsjov is de Sowjet- Unie ook bereid de met kernraket ten uitgeruste onderzeeërs terug te trekken uit haar Oostzee-vloot als alle betrokken landen het eens kunnen worden over een Noordeu- ropese kernwapenvrije zone. Verder oppert Moskou het ne men van vertrouwenwekkende maatregelen in Noord-Europa en de aangrenzende zeeën: de Noord zee, Barentszzee en de Oostzee. De Sowjet-Unie denkt onder meer aan het beperken van de omvang van belangrijke militaire oefeningen in dit gebied. „Zulke oefeningen - met een omvang van meer dan 25.000 manschappen - zouden niet vaker dan een- of tweemaal in een periode van een tot twee jaar ge houden mogen worden", zo zei Li gatsjov. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse anti-apartheidsorganisatie UDF (Verenigd Democratisch Front), die meer dan drie miljoen leden telt, heeft de inwoners van de zwarte woonwijken opgeroepen tot een massale boycot van blanke winkels in de stedelijke centra. De ze boycot moet beginnen op 16 de cember en voortduren tot 26 de cember. De oproep maakt deel uit een pakket van actievormen, dat 'Kerstmis tegen de noodtoestand' is genoemd. De tien dagen van massaal verzet zullen aanvangen met het luiden van kerkklokken, 's ochtends om zes uur. Zestien de cember is voor de blanke Afrika ners een feestdag. Zij herdenken dan de 'Slag aan de Bloedrivier' uit 1938, waarbij een groot Zulu-leger door een rela tief kleine groep Boeren werd ver slagen. De afgelopen jaren hebben evenwel vele tegenstanders van de apartheid geprobeerd om deze na tionale blanke feestdag in het te ken van de strijd tegen de apart heid te plaatsen. Het UDF roept ook op om alle sportmanifestaties en muziekfesti vals gedurende deze periode af te gelasten of te vermijden. Aan de ei genaars van de populaire bars in de woonwijken wordt gevraagd om de deuren na acht uur 's avonds ge sloten te houden. Op 16 december en 24 december moet tussen zeven en negen uur 's avonds de elektriciteit worden uit geschakeld en in plaats daarvan moeten kaarsen worden opgesto ken ter nagedachtenis van allen, die zijn omgekomen door het apartheidsgeweld of het land heb ben verlaten. Speciale aandacht moeten de 500 of meer kinderen krijgen die in de gevangenis zitten. De inwoners wordt verder gevraagd om deze tijd van bezinning door te brengen met het zingen van het zwarte na tionale volkslied Nkosi Sikellel'I- ETA (AP) - Op een woonblok voor de families van leden van de Guar- dia Civil zijn gisteren twee grana ten afgevuurd. De raketten richt ten alleen maar materiële schade aan. Aangenomen wordt dat de aanslag is gepleegd door leden van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. De granaten werden met behulp van een afstandsbedie ning afgevuurd in de stad Algorta, nabij Bilbao. 'Afrikanen andere vrijheidsliede- Om de actie tot een succes te ma ken heeft het UDF aan kerkorgani saties en kerkleiders het verzoek doen uitgaan om mee te werken. GM In Port Elizabeth is de directie van het General Motors-concern begonnen met het recruteren van nieuwe arbeiders. Hiermee negeert zij een dreigement van de vakbon den, welkè opkomen voor de rech ten van de 2400 arbeiders, die reeds twee weken in staking zijn. De vak bonden waren woensdag een cam pagne in de zwarte woonwijken van Port Elizabeth begonnen, waarin werklozen werden aange spoord geen gebruik te maken van een aanbod om bij GM te komen werken. De afgelopen week heeft de GM- directie met behulp van blanke vrouwen en blank kantoorperso neel geprobeerd de staking te bre ken, maar zonder succes. De sta king komt voor GM ongelegen, omdat deze week het nieuwe Opel- merk Monza gelanceerd had moe ten worden, maar dat is inmiddels uitgesteld. De arbeiders van GM protesteren tegen de wijze waarop het moederconcern in Detroit heeft besloten haar Zuidafrikaanse vestigingen over te doen aan een nieuw op te richten bedrijf. Aanslag De Zuidafrikaanse politie maak te gisteren bekend, dat twee perso nen ('ANC-terroristen') zijn gear resteerd in verband met de bom aanslagen, die dinsdag het mijn werkersplaatsje Newcastle troffen. Hierbij raakten 24 personen ge wond, waarvan de toestand van drie van hen nog steeds kritiek is. Alle slachtoffers waren zwart. De politie heeft het publiek ook ge waarschuwd attent te zijn voor nieuwe aanslagen. Zij wijst erop, dat de militaire vleugel van het ANC, Umkhonto we Sizwe, 1986 heeft uitgeroepen tot het jaar van de gewapende strijd en er wordt na de ontploffingen van dinsdag ge vreesd voor een nieuwe golf van bomaanslagen, vooral rond de kerstdagen. ADVERTENTIE Drie échte Parker Vectors om precies te zijn. Uitgevoerd in een combinatie van edelstaal en diverse kleuren hoogglanzend kunststof. Samen in een luxueuse geschenkverpakking. Tijdelijk voor een speciaal gereduceerde Sin- terklaasprijs. Dus samen voor een prijs waar je normaal gesproken hoogstens 'n paar gewone pennen voor kan kopen. Wie met de vulpen schrijft, ontdekt de geperfectioneerde Parker- techniek. De rollerball combineert het schrijf- comfort van een vulpen met het gemak van een ballpen en het nieuwe type Vector ballpen geeft kilometers-langer schrijfplezier. Wie de- ze set Parkers in z'n schoen vindt, zal roepen: "Oh, kom er 'ns kijken" en "Dit zijn geen pen- nen, dit zijn Parkers!"PARKER Benehix B VBreda. Tel (076)710160 WASHINGTON (Rtr.) - De aan houdende berichten over geheime onderhandelingen tussen de Ver enigde Staten en Iran hebben de schijnwerpers gezet op een groep medewerkers van het Witte Huis waarover betrekkelijk weinig be kend is: de leden van de Nationale Veiligheidsraad (NSC). Naar inmiddels algemeen be kend is heeft de regering-Reagan een regeling met Teheran getroffen over de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars door pro-Iraanse groe pen in Libanon in ruil voor de leve ring van militaire onderdelen. De leden van de Nationale Veilig heidsraad zouden bij het ontwer pen en uitvoeren van het geheime plan een centrale rol hebben ge speeld. De NSC werd in 1947 door presi dent Truman opgericht als een zui ver advieslichaam. Maar onder de regering-Reagan hebben NSC-staf- leden hun invloed op de buiten landse politiek aanmerkelijk we ten uit te breiden. Zo is de NSC verantwoordelijk voor het uitden ken en - veelal ook - uitvoeren van omstreden plannen als het hulp programma aan de contra's (het an- ti-sandinistische verzet in Nicara gua) en de invasie van Grenada in 1983. Ook de uiteindelijk mislukte Amerikaanse militaire vredes macht in Libanon was uit de NSC- koker afkomstig. De Democratische critici van Reagan in het Congres menen dat de president toestemming voor de ze operaties heeft gegeven om te voorkomen dat de Congresleden inzicht zouden krijgen in geheime acties van de VS in het buitenland. Omdat de NSC een advieslichaam van de president is, zijn de leden ervan geen verantwoording schul dig aan het Congres. „In een po ging het Congres buitenspel te zet ten, hebben zij dan ook de CIA (Centrale Inlichtingendienst), de gezamenlijke Chefs van Staven, het State Department en het minis terie van defensie buitenspel gezet. En indien dat het geval is, wie neemt dan de beslissingen zo vroeg senator Sam Nunn zich af. De invloedrijke Nunn, een Demo craat, zal in januari voorzitter wor den van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten. Invloed Omdat verscheidene belangrijke stafleden van de NSC in actieve dienst zijn bij de strijdkrachten, vragen sommige critici zich ook af of de huidige regeling een handje vol elite-soldaten niet een ongeli miteerde macht en invloed geeft op de Amerikaanse politiek. De NSC-staf bestaat uit circa 50 officieren, diplomaten, deskundi gen op het gebied van de inlichtin gendiensten en academici. Aan het hoofd staat John Poindexter, pre sident Reagans Nationale Veilig heidsadviseur. Poindexter is vice- admiraal bij de marine. Zijn naaste medewerkers zijn eveneens mari ne-officieren. De NSC-stafleden beschikken over een doolhof van kantoren in het Witte Huis en een aangrenzend kantoorgebouw. Hun taak is de on dersteuning van de NSC, die uit vier leden is samengesteld: de pre sident, de vice-president en de mi nisters van buitenlandse zaken en defensie. De directeur van de CIA en de voorzitter van de militaire chefs van staven treden volgens de wet op als adviseurs van de NSC. Reagan heeft bovendien verschei dene toegevoegde leden benoemd, onder wie minister van justitie Ed win Meese en de stafchef van het Witte Huis, Donald Regan. Maar de ondersteunende staf heeft veel van deze functionarissen in de schaduw gesteld. Volgens, openbaar gemaakte rapporten zijn sommigen van hen volledig in het duister gehouden over kwesties als bijvoorbeeld de contacten met Iran. Volgens wijdverspreide berich ten, die niet door de regering zijn tegengesproken, hebben de VS in het geheim onderhandeld met Iraanse functionarissen over de le vering van militaire onderdelen in ruil voor de vrijlating van drie Amerikaanse gijzelaars door pro- Iraanse groepen in Libanon. Iran zit wegens zijn voortslepende oor log met Irak te springen om wa pens en onderdelen voor zijn mili taire apparaat, dat grotendeels uit Amerikaanse materieel bestaat. Valse pas Een van de mensen die bij de ge heime onderhandelingen betrok ken is geweest, was Robert McFar- lane, Poindexters voorganger. Vol gens Iraanse functionarissen was hij naar Iran gekomen met een vals Iers paspoort, een door Reagan ge signeerde bijbel en een cake in de *Robert McFarlane: cake vorm van een sleutel, die de Ameri kaanse wens tot betere betrekkin gen diende te symboliseren. De storm die de Iraanse affaire heeft doen opsteken volgt op het neerschieten vorige maand in Ni caragua van een bevoorradings vliegtuig met wapens voor het ver zet aan boord. Daardoor kwamen de banden van de NSC-staf met een netwerk van particuliere con tra-supporters aan het daglicht. Hoewel het militaire apparaat geen zeggenschap heeft in de NSC, heeft de Veiligheidsraad door zijn bezigheden wel degelijk behoefte aan de deskundigheid en inbreng van al dan niet gepensioneerde of ficieren, zo zeggen hoge medewer kers van het Pentagon. Overigens is het niet de eerste keer dat de NSC-staf een actieve rol speelt in de Amerikaanse bui tenlandse politiek. „Het tijdperk- Kissinger heeft daarvoor de basis gelegd", zo meent een deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek. Onder Henry Kissinger werd het beleidsmakendeapparaat in het Witte Huis gecentraliseerd. Als nationale veiligheidsadvi seur van president Richard Nixon liet hij de ministeries van defensie en buitenlandse zake» vaak links liggen. Zo werd de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken Wil liam Rogers van tevoren niet op de hoogte gebracht van Kissingers reis in 1971 naar Peking. Deze reis bereidde de weg voor Nixons his torische bezoek aan China in 1972. Onder president Gerald Foyd zet te de NSC in 1975 de operatie- Mayaguez op touw. Deze gewaag de, en naar later bleek onnodige, actie was bedoeld om de beman ning van een Amerikaans koop vaardijschip te bevrijden uit han den van hun Cambodjaanse ont voerders. En president Jimmy Car ter ontwierp in 1980 samen met de NSC-staf het „Dessert One"-plan, de mislukte Amerikaanse red dingsoperatie tijdens de Iraanse gijzelingscrisis. Doelmatiger William Hyland, onderdirecteur van de NSC-staf tijdens de regerin gen Nixon en Ford, is van mening dat presidenten graag een beroep doen op de NSC omdat ze daarmee doelmatiger kunnen opereren dan met de veelal logge bureaucratieën binnen de veiligheidsdiensten en het Pentagon. Volgens Hyland bepaalt de presi dent de buitenlandse politiek. Het Congres kan hem van advies die nen en verdragen goedkeuren, maar het is vooral de president die 's lands buitenlandse politiek moet uitvoeren. Indien hij er voor kiest om daarbij de NSC-staf in te scha kelen dan is die beslissing aan hem, zo zei Hyland deze week tij dens een vraaggesprek op de Ame rikaanse televisie. Maar critici van Reagans veelvul dig gebruikmaken van de NSC zeggen dat dat in teveel gevallen heeft geleid tot een politiek of ope raties die de VS in verlegenheid hebben gebracht. De reden daar voor is dat de NSC, in tegenstelling tot de ministeries, niet is toegerust om terdege afgewogen besluiten te „Er is niets verkeerds aan indien een president de NSC-staf ge bruikt als een vertrouwde tussen persoon voor diplomatieke doel einden", zegt de Democratische se nator Patrick Leahy. „Maar indien de staf gaat opereren als een State Department, als een Pentagon, als een CIA, en dingen doet die het toezicht van het Congres vereisen - geheime acties, wapenverkopen, daadwerkelijke operaties zoals in Midden-Amerika het geval zou zijn geweest -, dan is dat fout". Senator Robert Byrd, die in ja nuari de Democratische meerder heid in de Senaat zal gaan aanvoe ren, heeft al laten doorschemeren dat de Senaat de acties van de rege ring op buitenlands terrein aan een nauwgezet onderzoek zal onder werpen. „Ik denk dat de regering probeert het Congres te omzeilen", zei Byrd. „Ze proberen te voorko men dat ze het Congres tekst en uitleg moeten geven over wat er aan de hand is en ik denk dat dat een ernstige fout is".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7