Bewoners voelen zich door NS en gemeente in kou gezet K G biedt petitie aan 'The Old Corner moet van rechter maatregelen nemen Vereniging Spoorleed bindt strijd aan Groenewegen's vraagt gemeente weer om schadeloosstelling Leidenaar Omroep hoeft nota niet te betalen PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 LEIDEN - Bewoners van de Aqua marijnstraat, de Carneoolstraat en een deel van de Hoge Mors weg zijn diep teleurgesteld over de houding van de Nederlandse Spoorwegen en de gemeente Leiden wat betreft de uitbreiding van de spoorbaan Den Haag-Leiden. De bewoners, die de koppen bij elkaar hebben gestoken in de vereniging 'Spoor leed', vinden dat vooral de NS wei nig tegemoetkomend heeft gerea geerd op hun wensen. En ze ver wijten de gemeente Leiden dat die niet voldoende opkomt voor hun belangen en teveel kijkt naar de verlangens van de NS. Ze zijn van plan om de plannen met alle moge lijke juridische middelen aan te vechten. door Wim Wegman De bewoners zijn bang voor een grote toename van de overlast van het treinverkeer. De huizen in de drie straten liggen op enkele tien tallen meters afstand van de spoor rails. Nu is er volgens M.M. Goud zwaard, voorzitter van Spoorleed, al sprake van hinder. Dat zal alleen maar erger worden als het baanvak in de jaren '90 is uitgebreid van twee naar vier banen. De bewoners verwachten dat het aantal passerende treinen dan toe neemt. "De NS breidt het baanvak niet voor niets uit", stelt Goud zwaard. Bovendien komen de trei nen na de verdubbeling van het spoorvak dichter langs de huizen te rijden. "Daarnaast licht het voor de hand dat dan ook een verbin ding tot stand komt tussen Am sterdam CS en Den Haag CS. Over allerlei toekomstige ontwikkelin gen, zoals de supersnelle trein TGV die hier misschien komt te rij den, hebben we het op dit moment nog maar niet". Geluidschermen De bewoners wensen nu dat de NS langs de spoorlijn geluidscher men aanbrengt. Daarnaast eisen ze dat de uitbreiding van het spoor vak zodanig wordt uitgevoerd dat het bestemmingsplan niet wordt overschreden. Volgens de plannen van de spoorwegen komt de 'voet' van de spoordijk ter hoogte van de Aquamarijnstraat ruim zes meter dichter bij de huizen te liggen dan volgens het bestemmingsplan zou zijn toegestaan. Verder heeft de vereniging Spoorleed nog een reeks andere wensen op het bord van de NS ge deponeerd, zoals het sneller aan brengen van beplantingen, het ver richten van metingen naar de ge- luidoverlast, het schouwen van woningen die door de werkzaam heden mogelijk kunnen worden beschadigd, een vergoeding voor de te verwachten waardevermin dering en het stopzetten van de werkzaamheden 's nachts. Gevoelig Bewoners vinden dat ze aanvan kelijk een zeer tegemoetkomende houding hebben aangenomen te genover gemeente en NS. Secreta ris C.J.M. Koelèwijn van Spoor leed: "We hebben niet meteen al lerlei bezwaarschriften ingediend tegen de plannen. We probeerden juist in goed overleg een oplossing te vinden". Ze meenden in eerste instantie dat de gemeente grotendeels aan hun zijde stond. "Na een gesprek in juni met wethouder Peters van ruimtelijke ordening en verkeer, dachten we dat de gemeente, wel gevoelig was voor onze argumen ten en dat ze zich sterk zou maken voor ons standpunt". Afgesproken werd in elk geval dat de gemeente haar best zou doen om een drie- partijenoverleg tussen de NS, ge meente Leiden en de bewoners tot stand te brengen. Gaandeweg werd hun optimis me toch minder. Goudzwaard: "Tijdens een voorbereidende be spreking voor dat drie-partijen- overleg op het Stadsbouwhuis, schemerde al een beetje door dat de gemeente weliswaar nog steeds achter ons stond, maar zich niet meer zo verschrikkelijk hard zou maken voor o Hun optimisme verdween defini tief na het gesprek met NS en ge meente, dat vorige week is gehou den. De Nederlandse Spoorwegen wees volgens hen alle wensen van de hand. En de gemeente Leiden stelde zich achter de standpunten' van de NS, aldus Goudzwaard en Koelewijn. Niet ongerust Het zit de bewoners het meeste dwars dat de NS niet duidelijk hebben toegezegd dat er geluid- schermen worden geplaatst. "De NS vertelde ons dat we niet onge rust hoefden te zijn, omdat het rijk het plaatsen van dergelijke scher men in de toekomst waarschijnlijk verplicht stelt. Als dat zo is, dan vragen we ons af waarom de NS de geluidschermen niet alvast toe zegt", aldus Goudzwaard. Maar ook de gemeente is wat dit betreft volgens de bewoners in gebreke gebleven. Koelewijn: "De gemeen te Hoorn heeft in een vergelijkbare zaak de NS opgedragen geluid schermen te plaatsen. De NS heeft dat toen aangevochten voor de Raad van State en is uiteindelijk in het ongelijk gesteld. De gemeente Leiden kan de Nederlandse Spoor wegen dus rustig verplichten de schermen aan te brengen, maar wil die voorwaarde desondanks niet opnemen in de bouwvergunning". En Goudzwaard: "We hebben lie ver dat, als het hierover tot een be zwaarprocedure komt, de gemeen te die voert dan dat wij dat moeten doen". Volgens de bewoners zijn er vol doende mogelijkheden om de uit breiding van de spoorlijn te verwe zenlijken zonder dat ter hoogte van de Aquamarijnstraat het bestem mingsplan moet worden over schreden. Aan de andere kant van het baanvak, waar geen huizen staan, is nog voldoende ruimte. "We hebben inmiddels begrepen dat er aan deze kant wordt uitge breid, niet omdat een andere oplos sing technisch onmogelijk is, maar puur en alleen uit financieel oog punt. Het is de goedkoopste oplos sing", zegt Goudzwaard. Zoals gezegd, wil de vereniging Spoorleed het er niet bij laten zit ten. Ze is van plan om een be zwaarschrift in te dienen tegen de bouw- en aanlegvergunning voor de uitbreiding, die nu ter inzage ligt. Desnoods gaat ze door tot de Raad van State, zo laat Goud zwaard nu al weten. Daarnaast gaat ze de leden van de Leidse gemeenteraad aanschrij ven met het verzoek om in te grij pen en de NS te dwingen alsnog in te gaan op de eisen van omwonen den. Toezegging Woordvoerder W. Binnendijk van de Nederlandse Spoorwegen geeft toe dat de NS inderdaad niet definitief heeft toegezegd dat er ge luidschermen komen. Toch staat het voor hem zo goed als vast dat die schermen in de toekomst wèl worden aangebracht. "Er is een Al gemene Maatregel van Bestuur in voorbereiding waarin dat voor dit soort gevallen wordt geregeld. Pro bleem is echter dat wij de tekst van die maatregel van bestuur nog niet kennen. Wij voelen er weinig voor om nu geluidschermen neer te pet ten die later weer moeten worden verplaatst. We doen het liever in een keer goed", aldus Binnendijk. Hoewel dat het vrijwel zeker is dat er geluidschermen komen, heeft de NS geen harde toezegging hierover gedaan omdat nog niet helemaal zeker is wie -de kosten uiteindelijk moet betalen. "Het is in principe ook mogelijk dat vol gens de Algemene Maatregel van Bestuur de gemeenten dergelijke zaken moeten betalen", zegt de N S-woord voerder. Het sneller aanbrengen van be plantingen is volgens Binnendijk niet mogelijk. Een nieuwe groen strook kan pas worden aange bracht wanneer de meeste werk zaamheden achter de rug zijn. An ders wordt het groen weer bescha digd. Overigens is de NS verplicht weer bomen en struiken langs de spoorlijn te planten. Dat was na melijk een van de voorwaarden bij de kapvergunning die de gemeente heeft verstrekt. Onderzoek De NS schouwt, aldus Binnen dijk, de woningen wel degelijk. Dat schouwen is nodig om te we ten welke gebreken aan de wonin gen ontstaan door de werkzaamhe den. Volgens de NS-woordvoerder zal een schouwing echter deel uit maken van een zogenoemd grond- mechanisch onderzoek van het ter rein rond de spoorlijn. Bij een eventuele waardevermin dering van hun woning, moeten de bewoners geen schadeclaim indie nen bij de spoorwegen, maar bij de gemeente. Tenslotte kan de spoor lijn niet naar de andere kant wor den uitgebreid, omdat de verdub beling van het baanvak dan vele miljoenen guldens extra gaat kos ten, stelt Binnendijk. „Dè Vinkbrug wordt tijdens de werkzaamheden verhoogd, zodat het scheepvaartverkeer een betere doorgang heeft. Het wordt daar door heel moeilijk om de spoorlijn vlak na deze hogere brug ook nog eens een 'slinger' te laten maken. Bovendien moet, als de spoorlijn naar de andere kant wordt uitge breid, een hoogspanningskabel worden verlegd en een groot trans formatorstation worden ver plaatst". Niet redelijk Wethouder Peters van ruimtelijke ordening en milieu legt uit dat het niet redelijk zou zijn als de ge meente op dit moment de NS dwingt de geluidschermen aan te brengen. "We hebben afgesproken dat, als volgens de Algemene Maat regel van Bestuur blijkt dat die schermen verplicht zijn, ze er ook komen. Zo lang die nieuwe wette lijke maatregelen nog niet bekend zijn. kunnen we dat niet vragen. Ei sen we nu al dat de schermen wor den geplaatst, dan zou dat grote ge volgen kunnen hebben voor de NS. Niet alleen in Leiden, maar ook in vergelijkbare gevallen in an dere gemeenten". De vergelijking met de kwestie in de gemeente Hoorn, gaat vol gens Peters niet op. "Dat was een heel andere situatie. Daar ging een intercity, rijden. Bovendien werd de frequentie verhoogd. Dat zijn nieuwe feiten. Daarvoor is hier geen sprake". LEIDEN - Leden van de muziek- en showband K G uit Leiden hebben gisteren een petitie aange boden aan wethouder Kuijers van cultuur. In die petitie, ondertekend door ruim 10.000 menéen, vraagt K G de gemeente snel voor een an der onderkomen voor de vereni ging te zorgen. De muziekband is op dit mo ment gehuisvest in een gebouw aan de Oosterstraat. In de loop van volgend jaar moet de vereniging het pand echter verlaten. De ge meente probeert een muziekverza- melgebouw te verwezenlijken waarin K G samen met een aan tal andere verenigingen onderdak moet vinden., Wanneer dat gebouw er komt, is op dit moment nog on duidelijk K G doet in de petitie een be roep op de gemeente muziekver enigingen op dezelfde wijze te be handelen en dezelfde mogelijkhe den te bieden al sport, kinderop vang en club- en buurthuiswerk. DEN HAAG/LEIDEN - Restaurant The Old Corner aan de Boisotkade in Leiden moet binnen 14 dagen nadat het vonnis officieel is meege deeld een afzuiginstallatie in de keuken hebben geïnstalleerd met een vijf maal zo grote capaciteit als het huidige apparaat, namelijk 5.000 kubieke meter per uur. Voorts heeft vice-president mr. P.A. Offers van de Haagse recht bank bepaald dat de deuren en ra men aan de achterzijde van het res taurant gesloten moeten blijven op de momenten dat de horeca-gele- genheid in bedrijf is. Ook dient uit bater C.H. Holverda van The Old Corner de tui-draden weg te halen waarmee zijn afvoerpijp is vastge maakt aan de schoorstenen van de buren. Dit alles met een dwangsom van 1.000 gulden per dag als stok achter de deur. Het vonnis betekent dat de bu ren van The Old Corner bijna volle dig in hun gelijk zijn gesteld in het kort geding dat zij tegen de restau rateur hadden aagespannen. De buren klaagden erover dat zij hin der van stank hebben omdat de ge meente een veel te kleine afzuigin stallatie had toegestaan. Hierdoor was het bedrijf tevens niet ver plicht om een vergunning in het kader van de Hinderwet aan te vra gen. Dit alles was volgens de om wonenden het gevolg van een veel te laks beleid van de gemeente Lei- den tegenover horeca-vestigingen in de binnenstad. Holverda had aangevoerd dat de omwonenden niet alleen last zul len hebbenvan zijn restaurant maar ook van andere die er in om geving zijn. Maar mr. Offers vindt dat niet terzake doen omdat vol gens hem duidelijk is dat in elk ge val The Old Corner stankoverlast veroorzaakt. De bewering van Hol verda dat hij de huidige afzuigin stallatie bewust zo klein mogelijk heeft gehouden om geluidoverlast door het apparaat te voorkomen, gelooft de vice-president niet. Vol gens hem heeft de restaurateur met opzet voor een zo klein moge lijke afzuiginstallatie gekozen om daarmee geen hinderwetvergun ning te hoeven aanvragen. Aan een hinderwetvergunning kunnen im mers nog meer eisen worden ge steld om hinder te voorkomen die van de uitbater van het restaurant nog meer investeringen zullen vra gen, aldus het vonnis van de vice- president van de Haagse recht bank. Bovendien wil K G op eenzelfde wijze worden gesubsidieerd, en merkt op dat de jeugdleden in elk geval geen gebruik maken van voorzieningen als spijbelopvang, club- en buurthuiswerk en weg loop- en opvanghuizen. Overigens heeft de vereniging een architect een schetsplan laten maken van een muziekverzamelge- bouw. Ze wil dit plan voorleggen aan de gemeente en aan de project groep die zich met deze zaak bezig houdt. LEIDEN - Het beurtvaart-, expedi tie- en transportbedrijf Groenewe- gen's heeft het gemeentebestuur gevraagd het bedrijf alsnog scha deloos te stellen voor gederfde in komsten ten gevolge van het dem pen van de Trekvliet. Het transportbedrijf heeft gedu rende 53 jaar per beurtschip het krantenpapier aangevoerd voor het Leidsch Dagblad. Door de demping van de Trekvliet werd de uitgeversmaatschappij aan de Wit te Singel gedwongen het transport van papierrollen voortaan via de weg te laten plaatsvinden. Het col lege van B en W zag hierin destijds geen aanleiding om het beurtvaart- bedrijf schadeloos te stellen. Inmiddels zijn tussen het dem pen en het opengraven van de Trekvliet 15 jaar verstreken. Groenwegen's schrijft nu dat het bedrijf nog zeker vijf jaar rollen pa pier via het water zou hebben aan gevoerd als de gemeente geen spaak in het wiel had gestoken. De ondernemer meent daardoor 100.000 gulden aan inkomsten te hebben gederfd. Het transportbedrijf heeft uitge rekend dat het dempen en weer opengraven van de Trekvliet 15 miljoen gulden heeft gekost en stelt het gemeentebestuur voor "een klein bedrag erbij te tellen" om het bedrijf alsnog schadeloos te stellen. De ondernemer schrijft burgemeester en wethouders dat hij meent hier wel recht op te heb ben en het antwoord van het colle ge met belangstelling af te wach ten. Ondanks visie van Deetman: AZL verwacht behoud kinder geneeskunde LEIDEN - "Geen vlees en geen vis". Dat is eerste de reactie van het Academisch Ziekenhuis Lei den op de mededeling van minister Deetman (onderwijs) dat hij vast houdt aan de opheffing van de op leiding kindergeneeskunde. "De minister moet nog het ad vies krijgen van adviseur De Wied van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen. Diens eerste reac tie op de plannen was om vakgroe pen niet zonder meer op te heffen, maar dat op basis van kwaliteits criteria te bekijken. Vóór 1 decem ber moet het definitieve advies rond zijn. En als Deetman zich aan het advies van De Wied houdt, heb ben wij goede hoop", aldus een woordvoerder van het AZL. Deetman zou bijvoorbeeld kun nen besluiten dat de vakgroep kin dergeneeskunde van Leiden een betere samenwerking gaat onder houden met Rotterdam. "Daarte gen bestaat van de kant van Leiden geen bezwaar. Maar nogmaals: het is onduidelijk wat er nu gaat ge beuren. We wachten nog even af'. OEGSTGEEST/LEIDEN - Om roep Rijnland hoeft de kosten die het bestuur van de ontvangstmast in Oegstgeest voor kabeltelevisie de afgelopen jaren voor haar heeft gemaakt, niet te betalen. Het dage lijks bestuur van de ontvangstmast doet dit omdat de streekomroep te krap bij kas zit. In totaal gaat het nu al om een bedrag van bijna 18.700 gulden. Dat kan nog meer worden aangezien de 'kwijtschel dingsregeling' loopt tot 1 juli 1987. Het geld is onder meer uitgege ven aan het aan- en uitschakelen van kanalen ten behoeve van tele visie-uitzendingen van Omroep Rijnland en het aanleggen van een speciale verbinding naar Oud Poel geest, waar de programma's nu op het kabelnet worden gezet. Het bestuur van de 'mast' - offi cieel de gemeenschappelijke rege ling antenne-energievoorziening Leiden en omstreken geheten - had de rekeningen voorlopig opzij gelegd totdat meer duidelijkheid was over de financiële positie van de streekomroep. Aangezien Om roep Rijnland het nu nog steeds moet hebben van ledenbijdragen en giften, en eigenlijk al nauwe lijks geld heeft om voldoende re gionale radio- en televisie-pro gramma's te maken, lijkt het het bestuur van de 'mast' verstandiger de kosten voor eigen rekening te Daarbij speelt mee dat de 'mast' ook grote kosten maakt voor bij voorbeeld buitenlandse zenders. Kosten die evenmin worden terug betaald. Voorts vindt het bestuur het een goede zaak om de 'eigen' lokale omroep op deze wijze een steuntje in de rug te geven. schiet op man met luchtbuks LEIDEN - De politie heeft gister avond een 22-jarige Leidenaar aan gehouden die wordt verdacht van zware mishandeling. Omstreeks half acht regende het klachten bij de politie: er belden mensen op die zeiden dat ze vanuit een woning aan het Krekelveld waren bescho ten. In de woning hield de politie enige tijd later drie Leidenaars aan, in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar. De oudste bleek zich te ver maken met het beschieten van paaltjes, auto's, bussen, en voorbij gangers. Volgens de politie schoot hij met een zwaar kaliber lucht buks. Eén van de mensen die werd geraakt liep letsel aan de boven arm op. Daarnaast dienden twee automobilisten een klacht in om dat hun auto's waren beschadigd door kogeltjes. Exhibitionist LEIDEN - De politie heeft in de afgelopen nacht op heterdaad een exhibitionist betrapt die 'werk zaam' was bij het Rijnsburgervia- duct. Eerder stond de man, een 34- jarige Alkmaarder, bij het Ples- manviaduct maar daar werd hij be trapt door een Leidenaar die zijn hond uitliet. Toen de wandelaar de hond losliet op de Alkmaarder sloeg deze op de vlucht en hero pende zijn praktijk een eindje ver derop, alwaar hij even later werd aangehouden. Helderziende Het Spiritistisch Genootschap Leiden organiseert maandag 17 november in de zaal aan de Lage Morsweg 14a een avond over hel derziende waarneming/psycho metrie en trance door B. Dobbe laar uit Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Bingo In het gebouw van speeltuin 'Rondom de Maredijk' wordt maandag een bingo gehouden. De aanvang is 20.00 uur. Lezing Op 21 november houdt Peter Banning, lid van de groep Yara- vi, de tweede lezing in een serie van drie over Latijns Amerika. Deze lezing heeft als onderwerp de muziek van de Indianen, met name van de Andes-bevolking. Plaats van handeling: Witte Sin gel/Doelencomplex, faciliteiten gebouw, Cleveringaplaats 1 aanvang: 20.15 uur. Vrijwilligers Het Leidse Volkshuis zoekt dringend twee vrijwilligers voor het begeleiden van een alfabetise ringsgroep van Nederlandstalige volwassenen. Het werk vereist twee dagdelen per week aan uit voering en voorbereiding. Voor nadere informatie: Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a. Leiden, telefoon: 071-149180. (Vragen naar Mar ja van Putten) Natuurwandeling Op zaterdag 22 november wordt er door het IVN, afdeling Leiden, een strandexcursie ge houden. Deze wandeling onder leiding van natuurgidsen begint om 13.00 uur en zal ongeveer twee uur duren. Beginpunt bij de vlaggemasten op de uitwate ringssluizen te Katwijk, aan het einde van de Noordboulevard. Ook bereikbaar met NZH bus 31. Deelnemers dienen te denken aan: laarzen en warme kleding. Boeken Wie boeken en/of platen kwijt wil, Amnesty International houdt zich aanbevolen. De leidse werkgroep wil namelijk tijdens haar jaarlijkse 10 decemberactie een boeken- en platenmarkt orga niseren. De opbrengst is ten bate van het werk van Amnesty. U kunt ze brengen naar J. de Boer, Julianastraat 41, Leiden, gelieve uw komst vooraf aan te kondi gen: 218333 (J. de Boer) of 767960 (R. Addink). Amnesty heeft overi gens ook weer schrijfavonden georganiseerd: op dinsdag 18 no vember in buurthuis Groenoord de Pasteur straat 23 (20.00 uur) en op donderdag 20 novem ber in buurthuis Westerkwartier, Tenkatestraat 10a, aanvang eveneens om 20.00 uur. Goudzwaard (links) en Koelewijn: "De Nederlandse Spoorwegen zijn weinig tegemoetkomend". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4