D El Meeslepend melodrama over missiewerk Ondergang als redding in 'Le lieu du crime' Romantisch dansje met verstrekkende gevolgen 'Ginger e Fred' VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 ■■■•■■■••■■«•■■•a lllliiilllliiiiiii aiiiiniii Bas m m m m m m m m m m m m m m tyygy| wWWW iiiiiiiitiiiaiii BIOSCOPEN 'The Mission'; regie: Roland Joffé; hoofdrollen: Robert de Niro en Jeremy Irons; theater: Lido, Leiden. Het decor ligt werelddelen en eeu wen uit elkaar, maar er bestaan op vallende overeenkomsten tussen 'Killing Fields' en 'The Mission'. In zijn tweede speelfilm varieert Ro land Joffé op de thematiek die hij een paar jaar geleden in het Cam- bodj a-drama vervatte. Niet zonder succes. 'The Mission' leverde hem in Cannes al de Gouden Palm op en bij de komende Oscar-uitrei king zal de film waarschijnlijk ook niet worden onvergeslagen. Wat zijn zoal de overeenkom sten? Het opvallendst is de groeiende vriendschap tussen twee mannen die qua karakter zo verschillen. In 'Killing Fields' wor den een Amerikaanse journalist en zijn Cambodjaanse assistent onaf scheidelijke maatjes. Ditmaal ko men de jezuiet Gabriel en de sla venhandelaar Mendoza nader tot elkaar. Mendoza doorstaat daarbij een beproeving die vergelijkbaar is met de tocht van Haing S. Ngor door de 'dodenvelden' in het Verre Oosten. Ten slotte is er het dilem ma van levensbelang waarvoor de hoofdpersonen worden gesteld. In ^'Killing Fields' was dat vluchten of blijven. The Mission' handelt over verzet, met of zonder geweld: is het toegestaan om in geval van onrecht de wapens te kruisen met het wet telijk gezag? Daarmee wordt met een de kern van het verhaal ge raakt. want dat is het thema dat 'The Mission' door de eeuwen heen naar de actualiteit moet voeren. Schrijver Robert Bolt heeft zich laten inspireren door de kolonisa tie van Zuid-Amerika. In wat nu het grensgebied is tussen Argenti nië, Paraguay en Brazilië laat hij een op feiten gebaseerd Tandje pik' plaats hebben tussen Portugal en Spanje. De missies van de Jezuie- ten in dat gebied lijken daarvan het slachtoffer te worden; onder Por tugees beheer is het afgelopen met„ het missiewerk. Kardinaal Altimirano moet als afgezant van de paus een Salomon- soordeel in deze kwestie uitspre ken. Vanuit zijn oogpunt wordt ook het verhaal verteld. Een goede vondst. Zijn onmogelijke positie maakt het onrecht alleen maar schrijnender. Om de Orde der Je- zuieten in Europa te redden, wist hij voor zijn vertrek al dat de mis sies in Zuid-Amerika moesten wor den opgegeven. Maar hij raakt diep onder de indruk van de goede werken overzee en dat maakt het uitspreken van zijn vonnis er niet eenvoudiger op. Voordat het zover is, hebben we eerst uitgebreid kennis gemaakt met Mendoza en Gabriel, de eigen lijke hoofdpersonen. Twee tegen standers die broeders worden. Na dat Mendoza zijn broer heeft ge dood en verteerd wordt door wroe ging helpen Gabriel en het geloof hem er over heen. In overigens goede harmonie scheiden hun we gen weer als het missiewerk en de toekomst van 'hun' Indianen in ge vaar komt. 'The Mission" kent in deze twee personages een interessante rolbe zetting. Het contrast in hun karak ters krijgt mede reliëf doordat de acteurs uit verschillende achter gronden komen. De zeer Engelse Jeremy Irons tegenover Robert de Niro, een typisch produkt van de Amerikaanse Actor Studio. Zijn manier van acteren is veel fysieker dan die van Irons. Echt veel vuur werk levert die confrontatie overi gens niet op. Al vrij snel bevinden Gabriel en Mendoza zich op één lijn en in het karakter van Gabriel zit ook vrijwel geen ontwikkeling. Hoewel beiden hun werk naar be horen doen, valt dat dus een beetje tegen. En dat geldt ook een beetje voor de film als geheel, ook al is 'The Mission' verre van mislukt. Het is een in veel opzichten imponerende film. Net als 'Killing Fields' (nog een overeenkomst) heeft Joffé 'The Mission' op een grootse en meesle pende wijze verfilmd, maar zijn zeggingskracht lijkt nu minder. 'The Mission' maakt emotioneel minder los. De Zuidamerikaanse natuur is verbluffend mooi in beeld gebracht. Maar het is alsof je in de National Geographic zit te bladeren. Het is te mooi om waar te zijn en in die sprookjesachtige am biance ben je minder ontvankelijk voor het drama dat zich in al dat fraais afspeelt. Maar het drama is ook te zwaar aangezet. In 'Killing Fields' balan ceerde Joffé al op het randje van onverteerbaar melodrama, ditmaal gaat hij een paar keer flink over de schreef. Bijvoorbeeld als Mendoza De silhouetten van Jeremy Irons (links) en Robert de Niro tegenover elkaar. (fotopn zijn lijdensweg beëindigt, Joffé de camera vol op zijn gezicht richt en hem in slow motion laat uitbarsten in huilen en lachen tegelijk. Veel te veel van het goede. De Jezuieten mogen dan in de ogen van Altimirano een paradijs op aarde hebben gesticht (en wat blijft er voor de gelovigen dan nog te wensen voor het hiernamaals?), maar daar had Joffé zich niet zo door moeten laten inspireren. Der gelijk hallelujah-gedoe zou (mis schien) zelfs de EO te ver gaan. BART JUNGMANN 'Le lieu du crime'; regie: André Téchiné; hoofdrollen: Catherine Deneuve. Da nielle Darrieux en Nicolas Giraudi; thea ter: Kijkhuis, Leiden (tot en met zon- 'Le lieu du crime' eindigt zoals hij is begonnen: hoofdpersoon Tho mas rijdt op zijn fietsje door het landschap van de Garonne. In de anderhalf uur die daar tussen zit ten, is een hoop gebeurd, wordt het sprookje van een harmonieus fami lieleven met de grond gelijk ge maakt. Franse regisseurs zijn meesters in dit type kleinschalige relatiefilms (Sautet, Chabrol en Tacchella) en André Téchiné - zelf ook een veteraan - heeft er een fraai exemplaar aan toegevoegd. 'Le lieu du crime' (de plaats van de misdaad) is een klein dorpje aan de Zuidfranse rivier, de Garonne. Catherine Deneuve speelt er Lili, exploitante van een discotheek en gescheiden moeder van Thomas. Haar zoontje is het middelpunt van het verhaal. Een anarchist in de dop, die met sprookjes en leugens zijn omgeving telkens op het ver keerde been zet. Als hij in het bos onverhoeds door een ontsnapte ge vangene wordt belaagd, beseft Thomas dat niemand hem zal gelo- Het brengt hem in een nog groter isolement. Alleen met zijn moeder voelt hij nog enige verwantschap. En het is dan ook geen toeval dat ook Lili - buiten Thomas om - in contact komt met de voortvluchti ge misdadiger. Die man ontpopt zich zo tot de lont in het kruitvat, de buitenstaander door wie het vredig samenzijn wordt verstoord. Behalve éen spannende film is 'Le lieu du crime' daarmee een psychologische film, een interes sante studie van karakters die met De zogenaamde betere film vindt in steeds grotere aantallen zijn weg naar de videotheken, ik heb daar in deze rubriek meerdere malen op gewezen. Maar zo snel als Movies Select Video kwali teitsfilms uitbrengt op cassette zie je het niet vaak. Zo is 'Le lieu du crime' (deze week in het Kijk huis) al te krijgen, evenals 'Sans toit ni loi' van Agnes Varda. In de toekomst zullen overigens vaker films zeer snel op cassette wor den uitgebracht. Videodistributeurs en Bio scoopbond hebben de afspraak gemaakt dat een film die in de bioscopen weinig publiek trekt al na drie maanden de videothe ken in mag. Een publiekstrekker daarentegen moet langer wach ten dan de zes maanden die tot elkaar botsen. Vooral in het laatste gedeelte overtuigt de film in dat opzicht. De boeiende opzet wordt aanvankelijk geweld aangedaan door een paar trage gedeelten en te opzichtige toevalligheden waar door de gebeurtenissen in elkaar kunnen grijpen. Als ten slotte de thematiek in haar volle omvang tot uitdrukking komt, blykt pas hoe geslaagd 'Le lieu du crime' is, hoe goed het verhaal is gecomponeerd. Het thema laat zich het best sa menvatten als een ondergang die tevens een redding is. Door zich in te laten met de gevangene graaft Lili als medeplichtige haar eigen graf. Maar ze snijdt daarmee tevens de familieband door, die kunstma tig in leven wordt gehouden en ei genlijk weinig voorstelt. Téchiné heeft voor die ontmas kering een uitstekend gezelschap acteurs tot zijn beschikking gehad. Deneuve overtuigt zeer. Ze gaat langzamerhand de kant uit van Si- mone Signoret - ook zo'n 'door leefde' schoonheid - en in het sa menspel met Nicolas Giraudi (Tho mas) zit een sterke, onuitgespro ken genegenheid. Catherine Deneuve en Nicolaas Giraudi: onuitgesproken genegenheid. 'Dance with a stranger'; regie: Mike Newell; hoofdrollen: Miranda Richard son, Rupert Everett en Ian Holm; thea ter: Trianon, Leiden (tot en met zondag) Ruth Ellis had de twijfelachtige eer de laatste vrouw te zijn die in Engeland werd geëxecuteerd. Ellis was een ambitieuze vrouw die zich van animeermeisje had opgewerkt tot manager in een Londense nachtclub. Ze bracht haar min- r, David Blakeley om het leven en dat betekende tevens het einde van het hare. Ruth Ellis had een uitzichtloze romance met Blakeley, een drank zuchtige en verwende egoïst uit de kringen van de bourgeoisie. Hun relatie liep stuk op de muur die de sociale klassen in Engeland zeker toen nog strikt scheidde. Als Ruth het in de film één keer waagt Bla- keley's milieu te betreden, wordt ze genadeloos terechtgewezen door zijn snobistische vrienden. Dat aspect moet ook de voor naamste reden zijn geweest voor verfilming van dit drama. Regis seur Mike Newell besteedt geen aandacht aan het proces, maar con centreert zich geheel op het ont staan (zie de titel: dansje met een vreemdeling), de ontwikkeling en de afloop van de verhouding. De film is vooral geslaagd als sfeerte kening van het Engeland in de ja ren vijftig, een tot in de finesses uitgevoerde reconstructie. Het ver goedt ruimschoots de bezwaren te gen het scenario dat niet altijd de spanning erin kan houden. FILMS OP VIDEO voor kort golden, de termijn is nu gesteld op negen maanden. Veelbesproken is 'Sans toit ni loi' van Agnes Varda, winnaar van de Gouden Leeuw in Vene tië vorig jaar en even vaak toege juicht als beschimpt. Sandrine Bonnaire is een meisje dat de vrijheid zoekt en in de winter door het zuiden van Frankrijk zwerft. Ze krijgt te maken met mensen die ook vrij zouden wil len zijn, maar zich gebonden voe len aan het ordentelijke huis- tuin-keuken bestaan. Ze zijn ja loers op Ce zwerfster en laten haar te gronde gaan met een gé- voel van 'zie je wel dat komt er van'. Een gevoel dat is gebaseerd op een mengsel van afgunst en jaloezie. Aanbevolen, deze film. Minder onder de indruk ben ik van 'Terror in the Aisles', een hutspot van griezel- en horrors cènes uit films als Poltergeist, Jaws, Psycho, Halloween, Alien, The Shining enz.. De film wordt aan elkaar gepraat door Donald Pleasance en Nancy Allen. Het lijkt mooi, maar het is voor de liefhebber om gek van te wor den, want vele scènes duren erg kort en nooit wordt vermeld uit welke films ze komen. Verreweg de meeste herken je, maar die paar die je niet kunt thuisbren gen, daar krijg je het zuur van... Cannon heeft 'Legend' uitge bracht, een film vol gnomen, feeën en dwergen die betrokken zijn bij de strijd tussen Goed en Kwaad. Regisseur is Ridley Scott die met 'Alien' en 'Blade runner' heeft bewezen schitte rende beelden te kunnen maken. Visueel valt er van 'Legend' veel te genieten, maar inhoudelijk is het slappe kost. Wie van bizarre figuren houdt en nog eens wil kijken naar David Bennent (dat mannetje uit 'Die Blechtrom- mel') heeft aan 'Legend' een goe de. Videoscreen komt (op het Em- bassy-label) met 'Carnal know ledge' van Mike Nichols, een film die uitkwam in 1971 en toen veel stof opwierp door de manier waarop de obsessies van twee mannen met betrekking tot se- xualiteit werd behandeld. Jack Nicholson en Art Garfunkel zijn de twee vrienden die hun hele le ven contact blijven houden. Can- dice Bergen en een heel goede Ann-Margret behoren tot hun PETER DE ZWAAN Over de acteurs volgens goed Engels gebruik geen klagen. Uit het onuitputtelijk arsenaal werd dit keer ene Miranda Richardson gevist. Ruth Ellis' cynisme dat langzamerhand plaats maakt voor een wanhopig verlangen naar lief de is door Richardson overtuigend uitgedrukt. Rupert Everett maakt als Blakeley duidelijk waarom hij in Engeland een sexsymbool is en Ian Holm (onlangs nog in 'Wether- by') is wederom goed op dreef in dé belangrijkste bijrol. B.J. 'Ginger e Fred'; regie: Federico Fellini; hoofdrollen: Giuletta Massina en Mar cello Mastroianni; theater Greenway, Voorschoten. Aanstaande zondag kan in de Voorschotense bioscoop Green way 'Ginger e Fred', de laatste Fel lini, worden bekeken. In deze film spelen Massina en Mastroianni een Italiaanse imitatie van het film- dansduo Ginger Rogers en Fred Astaire. Veertig jaar later wordt het paar, dat met ruzie uiteenging, her enigd voor een tv-show. Fellini kri tiseert daarmee de televisiecultuur die hij beschouwt als een zichzelf imiterende bron van oppervlakkig heid. De van Fellini bekende stoet van dwazen trekt daartoe weer in volle sterkte voorbij. Van dwergen die de tango dansen tot een huis vrouw die tegen betaling een maand lang niet naar de tv keek. (OP)NIEUW 'The Mission' - Lido, Leiden 'Dance with a stranger' - Trianon, Leiden 'Cotton Club' - Coppola's opwinden de portret van een roemruchte jazz club, Trianon, Leiden 'After Hours' - griezelkomedie in New York, gemaakt door Martin Scorsese, Euro, Alphen 'Hold Up' - komedie met Jean-Paul Belmondo, City, Katwijk •Commando's vallen aan' - vechtfilm, City, Katwijk. BLIJVERS 'Heartburn' - niet bijster geslaagde relatiefilm met sterren Streep en Ni cholson, Lido, Leiden 'Big trouble in little China' - levendi ge avonturenfilm met Kurt Russel, Euro, Alphen 'The jewel of the Nile' - geslaagde avonturenfilm in het genre 'Indiana Jones', City, Katwijk. 'Running Scared' - niet zo'n geslaag de lachfim met Gregory Hines als po litieman, Luxor, Leiden 'Down and out in Beverly Hills' - ko medie waarin het contrast oud-rijk voor de zoveelste keer en op weinig verrassende wijze wordt uitgediept, Lido, Leiden 'The Color Purple' - mooi gemaakte jankfilm over zwarte vrouw die.zich ontworstelt aan onderdrukkend man volk, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Top Gun' - Amerikaanse straaljager piloten in opleiding, Lido, Leiden en Euro, Alphen. SEXFILMS NACHTFILMS 'Kostschoolmeisjes die nooit nee zeg gen' - Rex, Leiden. 'Big trouble in little China' - Euro. Al phen. 'Top Gun' - Euro Alphen. 'Bad Penny' - Euro, Alphen 'Champagne in het pornobed' - Euro Alphen. DEN HAAG 'Heartburn' - Asta (463500), al. 'The man with one red shoe' - Asta, al. 'Aliens' - Asta, 12 jr. 'Color Purple' - Babylon (471656), al. 'Ludwig' - Babylon, 16 jr. 'Top Gun' - Babylon, al. 'FX/Murder by illusion' - Cineac (630637), 12 jr. 'Legal Eagles' - Cineac, al. 'Down and out in Beverly Hills' - Ci neac. al. •Aliens' - Euro (667066), 16 jr. 'Hannah and her sisters' - Metropole (456756). al. 'Diavolo in Corpo' - Metropole, 16 jr. 'The mission' - Metropole, al. 'Abel' - Metropole, al. 'Fantasia' - Metropole, al. 'Otello' - Metropole, al. 'Youngblood' - Odeon (462400), al.. 'Running Scared' - Odeon, 12 jr. 'Target' - Odeon, 16 jr. 'Camorra' - Odeon, 16 jr. 'Dixie Ray' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Tigresses' - Le Paris, 18 jr. 'Dream lover' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Color Purple' - Alfa (278806), al. 'Death of a salesman' - Alfa, 16 jr. 'Out of Africa' - Alfa, al. 'Aliens' - Alfa, 12 jr. 'Fantasia' - Alhambra (233192), al. 'Hannah and her sisters' - Alhambra, al. 'Aliens' - Bellevue Cinerama (234876/ 266227), 12 jr. 'Top Gun' - Cinerama, al. 'Heartburn' - Calypso (266227/234876), al. 'Karate Kid II' - Calypso, al. 'Pruimenbloesem' - Centraal (248933), 18 jr. 'Running Scared' - Cineac, (243639), 12 jr. 'Subway' - Cinecenter, (236615) 16 jr. 'Camorra' - Cinecenter, 16 jr. 'The sacrifice' - Cinecenter, 16 jr. 'Abel' - Cinecenter, al. 'Heartburn' - Cinema (151243), al. 'Legal Eagles' - Cinema, al. 'Running Scared' - City (234579), 12 jr. Trouble in mind' - City, 16 jr. Legal Eagles' - City. al. 'Diavolo in Corpo' - City. 16 jr. Target' - City, 16 jr. 'Youngblood' - City, al. 'Down and out in Beverly Hills' - City, al. 'Paris, Texas' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'The Killing' - Kriterion. 16 jr. 'Sex achter tralies' - Parisien (248933), 18 jr. 'Le lieu du crime'. - The Movies (245790), 16 jr. 'Death of a salesman' - The Movies, 16 jr. 'Diva' - The Movies, 16 jr. 'Camorra' -Tuschinski, (262633), 16 jr. 'Down and out in Beverly Hills' - Tu schinski, al. 'Diavolo in Corpo' - Tuschinski, 16 jr. 'Otello' - Tuschinski, al. 'Youngblood' - Tuschinski, al. 'The Mission' - Tuschinski, al. 'Betty Blue' - De Uitkijk, 16 jr. TELEVISIE Vrijwel iedere filmliefhebber kent 'Reds', waarin Waren Beat- ty verslag doet van de belevenis sen van journalist John Reed in de eerste dagen van de Russi sche revolutie. Hij baseerde zich daarbij onder meer op 'Ten days that shook the world', Reeds schriftelijk verslag van zijn erva ringen in de Sowjet-Unie. In 1928 maakte de beroemde cineast Ser gei Eisenstein op basis daarvan al een film. Hij doet daarin zowel in abstracte als in realistische zin verslag van de oktoberrevolutie. Eisenstein wilde een puur 'intel lectuele' film maken en had daar bij de opvallende hulp van came raman Eduard Tisse. 'Oktyabr', zoals de film in het Russisch heet, is maandag op Europa-tv te zien (21.00 uur). 'Exodus' is een film van drieë neenhalf uur, gebaseerd op het al even wijdlopige boek van Leon Uris. Hij verhaalt daarin over de stichting van de staat Israël en de gevechten tussen joden en ara bieren die daaraan vooraf gin gen. Otto Preminger maakte er in 1960 een film van met een keur van sterren (Paul Newman, Ralph Richardson en Eva Marie- Saint) in hoofdrollen. De BBC zendt hem in twee delen uit, aan vang woensdag en donderdag 15.00 uur. Morgenavond twee klassieke films van iets recenter datum. 'Satyricon' van Fellini is een ge fantaseerde beschrijving van het oude Rome, waarbij hij uitging van de geschriften van Petronius (Nederland 2, 23.15 uur). Volker Schlöndorff nam 'Die Blech- trommel' van Günter Grass ter hand voor een gelijknamige verfilming. Het is het verhaal van een dertienjarig jongetje dat niet wil groeien en door kinderogen een stuk Duitse geschiedenis be leeft (Duitsland 1, 22.20 uur). 'The Search', een veelgeroemde film uit 1948, speelt zich ook afin Duitsland en wordt volgende week vrijdag door Duitsland 1 uitgezonden (23.25 uur). Een Amerikaans soldaat (Montgome ry Clift) ontfermt zich vlak na de oorlog over een jongetje dat uit een concentratiekamp komt. FILMHUIZEN 'Querelle', de laatste film van Rainer Werner Fassbinder, is tot en met zondag in het Kijkhuis te zien. De verfilming van Jean Ge nets boek heeft een schokkend psycho-drama opgeleverd, waar in een matroos tijdens het passa gieren verzeild raakt in allerlei problemen (19.30 en 21.45 uur). Van maandag tot en met woens dag 'Kiss of the spiderwoman' van Hector Babenco. Twee te gengestelde naturen komen in een gevangenis nader tot elkaar (19.30 en 21.45 uur). 'Max Havelaar', één van de be tere Nederlandse films, geeft een beeld van het koloniale bewind in Nederlands Indië (maandag, 20.00 uur). 'Gone with the wind' is een liefdesdrama dat zich af speelt tegen de achtergrond van de Amerikaanse burgeroorlog (dinsdag, 20.00 uur). Peter Sel lers nam indrukwekkend af scheid in de film 'Being There'. Daarin speelt hij een ongeletter de tuinman die Amerika in ver warring brengt (20.00 en 22.30 uur). LAK-Cinema besteedt dinsdag aandacht aan twee belangrijke Franse filmregisseurs. 'Muriel' is een film die Alain Resnais in 1962 maakte. Heden en verleden lopen door elkaar in dit portret van mensen die langs elkaar heen leven (20.00 uur). In de cy clus 'Comedies et proverbes' maakte Eric Rohmer in 1980 'La femme de l'aviateur'. Door ja loezie gedreven gaat een jonge man op zoek naar dq identiteit van eem mogelijke minnaar van z(jn-vriendin (22.00 uur). Dezelfde dag by K&O 'Return of the Secaucus Seven' van John Sayles. Een eenvoudige maar doeltreffende film over een stel vrienden die in de jaren zestig ra dicale studenten waren en nu voor een weekeinde weer bijeen komen (20.15 uur). Filmhuis LVC gaat tot en met zondag verder met 'Man of flo wers', een boeiend portret van een excentriek man (21.15 uur). Woensdag wordt om 20.00 en 22.15 uur 'Police' van Maurice Pialat gedraaid. Gerard Depar- dieu als een politieman die jaagt op een drugsbende en door een verliefdheid in de problemen komt. Donderdag 'Out of Afri ca'. Sydney Pollack maakte met die film een majestueus portret van de Deense schrijfster Karen Blixen. Hoofdrollen van Meryl Streep en Robert Redford (21.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19