LEIDSCH DAGBLAD Deetman draait besluiten terug ONZEABONNEES SPELEN ZATERDAG EEN SUPERSPEL! Wïlma Bouw gaat hoofdkantoor in Utrecht sluiten AUTO Mondria opnieuw voor rechter Minister volgt deskundig advies over universiteiten op Reagan geeft sturen wapens naar Iran toe MultiRent NLWI 1 een lamsvacht jack? see Morris before you buy 'Prijs ook waardering voor werk Charta' 77' Dood kraker Kok mede veroorzaakt door kou DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38165 Hazerswoudse uitgever maakte boekje over 'Rubiks magie' Wilma Nederland gescheiden. Bij Wilma werken 2300 mensen, van wie 1600 in de bouw en 700 in de administratieve sector en staffunc ties. Volgens Korevaar bestaan er binnen de top van het concern ver schillen van mening. Topman P. Hueber van het moederbedrijf Wil ma International stapt in januari op en binnenkort zouden ook an dere directeuren vertrekken. UTRECHT (GPD/ANP) - Wilma Bouwonderneming BV heeft be sloten het hoofdkantoor in Utrecht te sluiten. Alle activiteiten worden geconcentreerd in het tweede hoofdkantoor in Weert. In Utrecht werken nu 40 perso neelsleden. Volgens vennoot schapssecretaris Custers van Wil ma International hoeven er geen gedwongen ontslagen te vallen. Bestuurder Korevaar van de Bouw- en Houtbond FNV ver moedt dat Wilma in financiële moeilijkheden verkeert. „Wij den ken dat er geld bij moet. Wilma- Bouw leed in 1985 verlies en we hebben aanwijzingen dat ook dit jaar verliesgevend zal zijn". De FNV-bond heeft om overleg met de bouwonderneming ge vraagd evenals de Hout- en Bouw bond CNV. „We zouden al in okto ber met ze praten, maar dat ge sprek is steeds uitgesteld", zegt be leidsmedewerker Raadgever. Secretaris Custers ontkent dat het bedrijf financiële moeilijkhe den heeft. „We draaien nu niet met winst, dat is zo. Maar met vestigin gen in Nederland, West-Duitsland, Verenigde Staten en in het Verre Oosten en een eigen vermogen van 240 miljoen gulden hebben we vol doende reserves-om tegenvallers op te vangen. Custers ziet in de sluiting van het Utrechtse kantoor een logisch ver volg van de in 1985 ingezette reor ganisatie. Toen werden de bouw- poot en de vastgoedafdeling van Twentse politie pakt omvangrijke wapenhandel aan WIERDEN (GPD) - Een speciaal opsporingsteam van rijks- en ge meentepolitie in Twente heeft tien tallen vuurwapens in beslag geno men. In verband daarmee zijn 36 personen aangehouden voor over treding van de Vuurwapenwet. Van die 36 hebben zich er 23 schul dig gemaakt aan de handel in wa pens. Adjudant A. Minor van de Wier- dense rijkspolitie sprak vanmor gen van een grote vangst. „Met na me het groot aantal handvuurwa pens, zo'n 80 procent van de hele verzameling, dat wij hebben opge spoord is erg opmerkelijk. Ver schillende van die handvuurwa pens waren van zeer zwaar kaliber. Het merendeel van deze wapens was in handen van criminelen. Een kleiner deel van de vondst was be stemd voor verzameldoeleinden of voor de stroperij. We hebben zelfs een stopkogel onder de munitie aangetroffen, die ik zou willen beti telen als een hele vieze kogel". KERNPROEF - Nabij de eilanden- groep Mururoa in de Stille Zuidzee heeft Frankrijk ondergronds een kernbom tot ontploffing gebracht. Volgens de Nieuwzeelandse waar- nemer Wanvick Smith had de bom WASHINGTON (AP) - President een kracht van 20 000 ton tnt. De Reagan van de Verenigde Staten proef zou de eerste zijn van een heeft aan Amerikaanse Congresle- nieuwe serie Australië en Nieuw- den toegegeven dat de VS wapens Zeeland hebben in het verleden hebben gestuurd naar Iran om de scherp geprotesteerd tegen het betrekkingen met gematigde groe- pen in dat land te verbeteren. (Van r verslaggevers) HAZERSWOUDE - De Hazers woudse uitgever Mondria is voor de rechter gedaagd, omdat hij een boekje heeft uitgegeven over een nieuwe vinding van de Hongaar Er- no Rubik, die de eens zo razendpo- pulaire kubus ontwierp. In het boekje, met een oplage van 10.000 exemplaren, beschrijft Frans Schiereck welke fratsen er met de zogenaamde 'Rubiks magie' kun nen worden uitgehaald. Dat boekje is in het verkeerde keelgat geschoten van het Engelse Seven Towns, dat namens Rubik over het auteursrecht beschikt. Se ven Towns had de Amsterdamse uitgever Becht al toestemming ge geven om op 1 december met een boekje op de markt te komen. Dit wordt door de uitgever uit Hazers- woude doorkruist. Mondria kreeg daarom het ver zoek de distributie van het boek te staken en alle exemplaren uit.de boekhandel terug te halen. Er wordt zelfs gedreigd met een scha devergoeding. Volgens de houder van het auteursrecht heeft Mon dria de rechten van Rubik met voe ten getreden. Een beschuldiging waarvan Mondria niet wakker ligt. De uitge ver vindt dat hij niet over de schreef is gegaan maar gebruik heeft gemaakt van de vrijheid van meningsuiting en drukpers. "We hebben geen ideeën gestolen", stelt hij, "maar slechts een handlei ding bij een puzzel geschreven. Als iemand een boek over zijn auto wil schrijven, kun je hem dat ook niet verbieden." Nauwelijks een jaar geleden stond Mondria ook voor de rechter. De uitgeverij Elsevier vond toen, dat de omslag van de 'Almanak voor belastingontduikers' - uitge geven door Mondria - teveel leek op de omslag van 'Elseviers belas tingalmanak'. Mondria verloor die zaak. DEN HAAG (GPD) - De sluiting van de letterenfaculteit in Tilburg is van de baan. Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft dit vandaag bekend gemaakt op grond van de adviezen die onlangs zijn uitgebracht door vier onafhankelijke deskundigen. De studie Duits in Leiden zal voorlopig niet worden opgeheven, de opleiding kindergeneeskunde wel. Deetman ziet bovendien af van zijn voornemen maatschappijgeschiedenis in Rotterdam samen te voegen met geschiedenis in Leiden. Het samenvoegen van de studies politico logie in Rotterdam en Leiden wordt nader bekeken in een adviescom missie. (Van t r verslaggevers Franse testprogramma. neer ayatollah Chomeini sterft 'en we nog geen voorbereidingen voor contacten met een toekomstige re gering hebben getroffen.' De Washington Post meldde dat de stafchef van het Witte Huis Do nald Regan een heftige woorden wisseling had gevoerd met veilig- Reagan legde zijn verklaring af heidsadviseur John Poindexter achter gesloten deuren, de Washington Post melden over de openbaarmaking de New heimelijke wapenlevering. Regan York Times. Volgens deze laatste pleitte daarbij voor openheid, krant zei Reagan dat de VS aa kortste eind zouden trekken Autoverhuur BEL07I-3I000I Zacht Minimumtemperatuur ongeveer 9 gra den, middagtemperatuur rond 13 gra den. Zuidoostenwind, matig, en aan de kust nu en dan hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: kans op wat regen, ook nu en dan zon en geleidelijk minder zacht. Vrijdag 14 november 1986 zon op: 07.57 uur, zon onder: 16.50 uur; maan op: 15.54 uur, maan onder: 05.35 ter: 10.11 en 22.08 i Mariniers (400) overgevlogen KATWIJK - Ruim 400 Nederland se mariniers en hun materieel, zo als terreinauto's zijn vailftiorgen voor de kust bij Katwijk met be hulp van helikopters overgevlogen van het Britse vliegdekschip de Ark Royal naar het Marine Vliegkamp Valkenburg. De mari niers zijn afkomstig uit Schotland, waar zij een oefening achter de rug hebben. Vanaf de vliegbasis in het Rijn dorp zijn de mariniers vervolgens vertrokken naar hun thuisbasis in Doorn. Na de kerst gaan de mari niers voor een oefening naar Noor wegen. Daar zullen ze rond de poolcirkel onder meer vertrouwd worden gemaakt met het werken onder extreme weersomstandighe den. ieiralf3E1fnnirc3Eircïnir3Eircir?l |S GRIEKS SPEC. RESTAURANT® Live muziek op s Het Witte Huis heeft de berich ten niet bevestigd, maar de Iraansé ambassadeur voor de Verenigde Naties verklaarde gisteren dat zijn regering Amerikaans militair ma terieel ontvangt. Hij ontkende dat de wapenleveranties meespelen in de onderhandelingen voor vrijla ting van Amerikaanse gegijzelden in Libanon. De voormalige veiligheidsadvi seur Robert McFarlane, die wordt gezien als de belangrijkste ontwer per van het beleid voor herstel van de Iraans-Amerikaanse betrekkin gen, verklaarde intussen dat de po gingen bedoeld zijn om op de lange termijn een hechte band met de Iraanse regering op te bouwen. LEIDEN - In het Rijkmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden is vanochtend een begin gemaakt met het prepareren van de Noordse vin vis. De walvis spoelde begin van deze week aan op de Maasvlakte. Enkele preparateurs takelen de 2,5 meter grote schedel van het dier in een waterbak. Net als de andere skeletdelen blijft de schedel in de bak totdat het nog aanwezige vlees is verdwenen. Gistermiddag werd het dier op de Maasvlakte ontleed om het in stukken naar Leiden te vervoeren. (Zie ook pagina Leiden). Haarlem: Barteljorrlsstr. 20 (bij Grote Markt) lel. (023)312655 Volgens Deetman moeten de uni- versiteiten meer samenwerken, dan hoeven er minder studierich tingen gesloten te worden. Bij an dere studierichtingen kan sluiting nog enige tijd worden uitgesteld. Bij het openhouden van de lette renfaculteit in Tilburg heeft de sa- menwerkingsafspraak tussen de universiteiten van Tilburg en Nij megen de doorslag gegeven, stelt de bewindsman. Wel verbindt hij aan zijn besluit de voorwaarde dét de studies zo moeten worden inge richt dat studenten gemakkelijk van de ene naar de andere universi teit kunnen overstappen. Tweede voorwaarde is dat er in 1989 een onderzoek komt naar het bestaans recht van de letteren in Tilburg. Frans en Spaans in Groningen hoeven niet dicht. Deze talenstu dies moeten samen gaan in een al gemene studie romanistiek. Vanaf augustus 1991 is studie van de af zonderlijke talen in Groningen niet meer mogelijk. De studies sociolo gie in Leiden, Rotterdam en aan de Universiteit van Amsterdam gaan niet zonder meer samen. De minis ter neemt de suggestie van zijn ad viseur over om de samenvoeging nog eens te laten bekijken door een adviescommissie. In Utrecht verdwijnt psycholo gie, daar valt niet aan te tornen. Deetman is echter wel bereid de universiteit meer tijd te geven. Ook de twee tandartsenopleidingen in Groningen en Nijmegen worden gesloten, alleen Amsterdam blijft open. In Groningen en Nijmegen wil de minister bij nader inzien wel Gerrit Prevo (70) overleden enige voorzieningen voor onder zoek en onderwijs handhaven. De minister houdt ook vast aan zijn plannen voor bezuinigingen in de geneeskunde. Pas als de bestu ren van de medische faculteiten en academische ziekenhuizen met concrete voorstellen komen, kan daar over gepraat worden. Een al gemene studentenstop vindt de be windsman geen geschikte oplos sing van de problemen. Amerikaanse minister Weinberger van defensie: geen haast met wapenbe heersing. PAGINA 7 De Rijn: eei een gifriool. Ondernemers voeren actie tegen gemeenten die be drijven boycotten. PAGINA 9 Koopvaardij in de oorlogs jaren tegen wil en dank in heldenrol. PAGINA 17 Geldzorgen teisteren de Brusselse Munt. PAGINA 23 Vriend leest Ha veis dankwoord voor Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 ROTTERDAM (ANP) - "De waar dering voor mjjn literaire werk houdt ook een waardering in voor Charta '77. Zonder mijn 10-jarige ervaring bij Charta en zonder de steun die ik daaruit heb geput, zou ik met moeite iets bereikt kunnen hebben van het weinige dat ik in de laatste jaren heb bereikt." Met deze woorden aanvaardde de Tsje- choslowaakse toneelschrijver en essayist Vaclav Havel vanochtend de Erasmusprijs 1986. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) wilde aanvankelijk niet akkoord gaan met een tekst waarin werd verwezen naar de Tsjechische mensenrechtenorgani satie Charta '77. De toespraak werd uitgesproken door de in de VS woonachtige Tsjechische acteur Jan Tryska. De prijs werd in Rot terdam in ontvangst genomen door professor Frantisek Janouch, een vriend van Havel en woordvoerder van Charta. Prins Bernhard reikte als regent van de stichting de prijs uit. In zijn toespraak noemde Havel de bekroning die hem ten deel is gevallen onder meer "een erken ning van al degenen die in dat deel van Europa waarin ik nu eenmaal leef - ondanks alle moeilijkheden - een leven in waarheid nastreven, die ook hier proberen hardop te zeggen wat ze denken". En sprekend over de verdeeld heid in Europa: "Wat kunnen wij doen om elke Europese staat onaf hankelijk en autonoom te maken? Ik denk dat geen enkele onderhan deling van regeringen of staats hoofden, in Helsinki, Genève, We nen of elders, de verwezenlijking van het ideaalbeeld van een vrij, vredelievend en onverdeeld Euro pa dichterbij kan brengen, zolang de onderhandelaars geen steun krijgen van hun achterban". Havel noemde in zijn rede het lot van alle Europeanen ondeelbaar "Hoe moderner de wapens die ons omsingelen hoe zichtbaarder het wordt. Onze individuele vrijheid wordt steeds duidelijker ons aller vrijheid. De paradoxale cirkel is rond: dankzij de plaatsing van de raket ten in het Westen beginnen duizen den Westeuropeanen de problema tiek door te krijgen van het con sumptieparadijs, opgetrokken uit de onverschilligheid voor het men selijk lot een paar honderd kilome ter oostwaarts". Door juist een Tsjech met zijn hoogste culturele onderscheiding, de Erasmusprijs, te eren, bewijst de Nederlander "dat er voor hem; net als voor die ene Tsjech, slechts één Europa bestaat - een Europa, politiek weliswaar verdeeld, maar geestelijk onverdeeld en onver deelbaar", zo besloot Havel zijn dankwoord. Reservering gewenst. Rijn 52 (071) 141778 AMSTERDAM (GPD) - De kou in zijn cel en het niet krijgen van een matras en dekens zijn mede-oorza ken geweest van het overlijden van kraker Hans Kok in een politiecel. De eerste doodsoorzaak is het ge bruik van drugs geweest. Van mis handeling van Hans Kok is geen sprake geweest. Dit is de conclusie van de rijksrecherche in een slot- rapport over de zaak-Kok. Daarbij baseert de recherche zich mede op een geheim rapport van TNO. Mi nister Korthals Altes (justitie) wil dit rapport niet vrijgeven zo lang het onderzoek tegen de drie be waarders in het cellenblok nog niet is afgerond. Van het TNO-rapport wordt mel ding gemaakt in het weekblad Vrij Nederland. Advocaat mr. Kersting van de familie Kok ziet in het uit lekken van het TNO-rapport zijn eerdere mening bevestigd dat niet de drie bewakers van de politiecel maar de hulpofficier van justitie strafrechtelijk vervolgd zou moe ten worden. Kersting: "Dat is de man die ver antwoordelijk is voor het niet ver strekken van een matras en de kens. Dat is ook de man die Hans Kok al die tijd gezien heeft". LEIDEN - Gerrit Prevo, oud- hoofd van de Leidse Schoolvereni ging en een alom bekende Figuur in het Leidse sportleven, is vannacht in het Academisch Ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een hartinfarct. Prevo is 70 jaar oud ge worden. Prevo begon zijn loopbaan als onderwijzer in 1937 aan verschil lende Leidse scholen. In februari 1946 trad hij in dienst van de Eer ste Leidse Schoolvereniging, waar van hjj van 1962 tot 1979 hoofd Prevo, die met grote opgewekt heid door het leven ging, genoot groot aanzien in de sportwereld, waarvoor hij vele activiteiten ont plooide. Hij stond aan de basis van het schoolvoetbal, was een aantal jaren voorzitter van ASC en gedu rende lange tijd secretaris-pen ningmeester van de Leidse Sport stichting. Ook op charitatief ge bied verrichtte hij tal van werk zaamheden. Prevo was ridder in de Orde van Oranje Nassau. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaaÏÏH' Pé'maand ,23.25 per hall jaar 137,90 (alléén mogeli|k met automatische betaling) i per jaar 262.40 13 per kwartaal 68.95uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus.' Naam: Straat. Postcode-Plaats Teietoon: controle bezorging) 2300 VB L

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1