Goedkope tickets lijken onhaalbaar Personeel gezondheidszorg is het beu VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT. Vrouw als loodgieter pure noodzaak Europees luchtvaartoverleg vastgelopen Jonge managers voor beloning naar prestatie Reorganisatie Stork leidt tot ontslagen Cao-loos tijdperk dreigt Unilever is tevreden Volkswagen NMB BANK VERZEKERINGEN WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - Een vrijere luchtvaart in Europa lijkt sinds gisteren verder verwij derd dan ooit. De discussie over de liberalisering liep gisteren in de Europese minister raad in Brussel voor de zoveelste maal volledig vast. De EG-ministers van verkeer kon den niet tot een concreet besluit komen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Jonge managers willen een basisloon dat, op grond van winstdeling en pres taties, wordt aangevuld. Uit een onderzoek van Jong Management, een met het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) ver bonden organisatie van 'eigentijd se ondernemers', blijkt dat de meeste van de 250 ondervraagde collega-managers een loonvariatie van tien tot twintig procent accep tabel en wenselijk vinden. De jonge managers willen dat be loning meer naar prestatie wordt gegeven. Dan kan die beloning de talenten stimuleren en worden werknemers meer betrokken bij het drijf. De loonkosten moeten worden aangepast aan omstandig heden van de onderneming: gaat het goed, dan zou een deel van de winst bij de werknemers terecht moeten komen, gaat het slecht dan kan door inlevering van loon de post loonkosten worden gedrukt en kunnen mogelijke ontslagen worden voorkomen, aldus JM. De overheid moet daarvoor de mogelijkheden bieden en gelijktij dig voorkomen dat door belasting en premieheffing het extra weer wordt teruggenomen. Het verlies van een kwart miljoen banen de af gelopen jaren is voor een belang rijk deel te wijten aan de starre loonstructuur, meent de organisa tie. Individuele 'beoordelingsbelo ning' maakt dat werknemers hun eigen inspanningen meer beloond zien. Op dit moment is het loon, al dus, Jong Management NCW, 'te zeer een aanwezigheidspremie'. De resultaten van het onderzoek zijn dinsdag aan de fractievoorzit ters van CDA, PvdA en WD aan geboden. De Kamerleden wezen er daarbij op dat een lager basisloon nadelig kan zijn voor de grondslag waarop een WW- of WAO-uitkering wordt gebaseerd. Ook kan het lei den tot lagere pensioenuitkerin gen. Belastingverlaging en verla ging van de sociale premies is dan ook dringender, meent Voorhoeve. Kok is voorstander van een tarief waardoor extra of overwerk min der zwaar wordt belast en dus de moeite waard wordt. De Vries vindt dat ook wel maar vraagt zich af hoe de overheid die verminder de belastingopbrengst moet com penseren. De CDA-fractieleider be nadrukte dat de resultaten van het JM-onderzoek slechts gelden voor jonge managers en niet voor werk- het algemeen. tievoorschriften uit het Europees verdrag. Het lijdt geen twijfel dat de Com missie zulke procedures - die dan aangespannen moeten worden bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg - gaat winnen. Maar met zulke gedingen zijn in de regel wel jaren gemoeid. Mevrouw Smit- In december praten de ministers opnieuw over een vrijer Europees luchtverkeer. Maar mevrouw Nee- lie Smit-Kroes (verkeer en water staat) is nu al uiterst pessimistisch over de afloop van dat december- beraad. "Langzamerhand moet je in wonderen gaan geloven", zo zei ze gisteren in Brussel. Al geruime tijd doet de EG-Com- missie in Brussel pogingen om de strakke overeenkomsten tussen luchtvaartmaatschappijen open te breken en de vrije concurrentie meer kansen te geven. Europa moet bijvoorbeeld af, zo vindt de commissie, van de regeling waarbij de maatschappijen uit twee landen het personenvervoer door de lucht keurig fifty-fifty verdelen. Verder UTRECHT (ANP) - Stork Bepak Kroes wees erop dat er tijdens Eu ropese topconferenties nu al drie maal is aangedrongen op liberali sering van de Europese luchtvaart. Maar een aantal EG-lidstaten trekt zich daar niets van aan. "Het was weer eens een zwarte dag voor de Europese luchtvaart", aldus de mi nister. moeten passagiers die in de "dalu- in Utrecht, onderdeel ren" reizen veel meer de kans krij- taaiconcern Stork, wil gen om aanzienlijk goedkoper zonder allerlei stringente vd waarden te vliegen. De vakbonden hebben van Stork de garantie geëist het binnen vijf aantal jaar vijftien miljoen gulden in de werknemers ontslaan. Het bedrijf Utrechtse dochter investeert. Al- Nederland, Groot-Brittannië heeft de vakbonden gisteren overlevingsplan aangeboden, waarin een inkrimping met 88 ar beidsplaatsen wordt voorgesteld, De vakbonden hebben weinig Ierland zijn voorstanders van der- Ontslagen zullen hierbij misschien gelijke regelingen. Maar landen zo- niet te voorkomen zijn, zo heeft als Denemarken, Spanje, Grieken- Stork de bonden laten weten. Nu land, maar ook Frankrijk en Italië werken bij Stork Bepak nog 257 voelen er niets voor. Hoe het, indien het december-ge- sprek opnieuw geen conclusies op levert, nu verder moet staat ook vertrouwen in de reorganisatie om- minister Smit-Kroes nog niet hel- dat, volgens hen, nergens uit blijkt der voor ogen. Misschien moeten de onderneming en het moederbe- we de weg op van de bilaterale drijf Stork zich werkelijk inspan- overeenkomsten zoals Nederland nen voor de redding en Groot-Brittannië nu al hebben. Dat werkt goed, aldus de bewinds- sen, die weg moeten, vrouw, die meedeelde dat ze ook dig met de loonkosten per persoon met de Bondsrepubliek ov verdrag in gesprek is. Maar ook niet uit dat de EG-Commissie maakt. Ik vind dat wel een erg s leen onder die voorwaarde is er met de vakbonden over het schrap pen van arbeidsplaatsen te praten. Ontslagen zijn voor de bond niet aanvaardbaar. Directeur Paats van heeft Stork Bepak verklaarde de nood zaak van de ontslagen met het weg vallen van een aantal buitenlandse afnemers, sinds het begin van dit Volgens Wijninga kan Stork Be pak, dat verpakkings- en vulma- chines maakt, een van de modern ste bedrijven1 nen voor ae reacting van ae onaer- d wanneer het mnederhedriif neming. "Als ik de 88 arbeidsplaat- voldoende^éldinXkt AMSTERDAM - Geheel synchroon stortten de Amsterdamse wethouder Ten Have, NS-directeur De Jong, de burgemeester van Diemen Van Dok en de burgemeester van Ouder-Amstel De Groot gisteren hun kruiwagens leeg. Zij gaven zo officieel het startsein voor het aanleggen van de zogenaamde zuidelijke tak waarmee de Amsterdamse Ringspoorlijn zal worden voltooid. (foto anp> Vrij Nederland moet bezuinigen op redactie AMSTERDAM (ANP) - Als gevolg van de financiële problemen bij Vrij Nederland, zal de redactie van dit opnieweekblad in de komende tijd moeten worden verkleind. Dit heeft algemeen directeur Theo Bouman van de Weekbladpers, uit geefster van het blad, gisteren des gevraagd laten weten. Hoeveel re dacteuren er van de redactie zullen verdwijnen kon hij nog niet zeg gen: "Dat kunnen er vier maar ook zeven zijn". Volgens Bouwman is er van ge dwongen ontslagen in dit stadium nog geen sprake. "Wij zullen eerst kijken of redacteuren bij andere werkmaatschappijen, andere bla den van Uitgeverij Dë Weekblad pers of elders geplaatst kunnen worden". De Weekbladpers geeft behalve Vrij Nederland ook bladen als Opzij, Voetbal International en Sport International uit. De Weekbladpers is met een be zuinigingsoperatie bezig die voor 1 april 1987 moet zijn afgerond. Er moet voor ongeveer 700.000 gulden bezuinigd worden om het bedrijf in veilig vaarwater te houden. Vrij Nederland verkeert al geruime tijd in financiële moeilijkheden. De op lage van Vrij Nederland is gedaald van 115.000 tot 95.000. de nabije toekomst de lucht- pele vaartkartels (afspraken reorganiseren", al- prij- dus districtsbestuurder H. Wijn zen) te lijf gaat met de concurBen- ga van de Industriebond FNV. UTRECHT (ANP) - Voor de werk nemers in de gezondheidszorg is de maat vol. Personeel en bonden vinden dat hun werkgeversorgani satie, de NZR, ten onrechte alleen verslechteringen heeft te bieden in de cao-onderhandelingen voor 1986. Het argument van de werkge vers dat de onderhandelingsruimte die minister De Koning (werkgele genheid) biedt nihil is, wil er bij de andere betrokkenen niet in. Onder meer deze conclusies trekken de ambtenarenbonden na de eerste reeks van zeven demon stratieve bijeenkomsten voor het personeel van ziekenhuizen, psy chiatrische instellingen, zwakzin nigeninrichtingen en verpleeghui zen, in onder meer Noordwijker- hout (St. Bavo en Sancta Maria) Utrecht, Baarn en Goes. Als gevolg van het conflict dreigt voor de 200.000 werknemers in de gezond- tie bezit tegen het bietensysteaaltje. Alleen al i schade door het aaltje, als gevolg i tientallen miljoenen gulde?is. ROTTERDAM (ANP) - Unilever, dat gisteren een winststijging van veertien procent in het derde kwar taal bekend maakte, is zeer tevre den over dit resultaat. De winststij ging kwam namelijk tot stand on danks nadelige wisselkoersver schillen. Bovendien droegen alle geslaagd een bieteplant geografische gebieden en alle be- oge graad van resisten- langrijke produktgroepen aan de land bedraagt de verbetering van de winst bij. verminderde opbrengsten, jaarlijks Kort Zakelijk Neue Heimat Het Westduitse woningbouw concern Neue Heimat (NH), dat zes weken geleden voor het symboli sche bedrag van één mark over ging in handen van de Westberlijn- se broodfabrikant Horst Schiesser, is weer eigendom van de bonden. De plannen die Schiesser had voor de sanering van het concern von den geen genade in de ogen van de banken. Het faillissement van NH is nu voorlopig afgewend. Wat de bonden Schiesser betalen voor het terugkopen van het concern is niet bekend. PGGM Het pensioenfonds PGGM heeft het pand Picadilly 10 (Picadilly Circus) in Londen gekocht voor een bedrag van ongeveer 100 mil joen gulden. Het complex, dat in 1925 werd gebouwd en recentelijk gerenoveerd en gerestaureerd is, omvat 5.500 vierkante meter kan toorruimte en 3.000 vierkante me ter winkeloppervlak, aldus een be kendmaking van het PGGM. Be langrijke huurders zijn Tower Re cords, Legal and General Life As surance Company en de Bank of Scotland. Snoepfabriek De snoep- en biscuitfabriek Van Melle is in onderhandeling met de Haagse snoepfirma Peco over overname door Van Melle van deze onderneming. Peco is op het mo ment eigendom van de directie. Het bedrijf telt 30 werknemers, voor wie de overname geen gevol gen zal hebben. Van Melle wil het bedrijf kopen omdat het produk- ten voert die Van Melle nu niet in haar assortiment heeft. Het groot ste deel van de verkoop is export. OLIEPRIJZEN - De zes Arabische Golfstaten die samenwerken bin nen de GCC zijn volgens de Koe weitse minister van oliezaken Ali Khalifa al-Sabah voorstander van een poging, de prijs voor ruwe olie op te vijzelen naar 18 dollar per vat. De minister zei dat gisteren bij zijn vertrek naar Quito, de hoofdstad van Ecuador, De nettowinst van Unilever be tfoto ANP) droeg in het derde kwartaal 602 miljoen gulden. Over de eerste ne gen maanden steeg de winst met dertien procent tot 1578 miljoen gulden. De omzet daalde iets, maar dat kwam doordat de grondstof- prijzen daalden en door de ver koop van een aantal bedrijven. De groei van het volume bleef dan ook wel bevredigend. De bedrijfswinst van Unilever in Europa was in het derde kwartaal met 638 miljoen gulden zeven pro cent hoger dan in het overeenkom stige tijdvak van 1985. Alle Unile- ver-bedrijven op het gebied van consumentenprodukten droegen aan die ontwikkeling bij door ver betering van de verkoopcijfers. Vooral ijs en eetbare vetten lever den een grote bijdrage. Noord-Amerika liet een sterke groei van het volume zien en ver beterde de winst van 90 miljoen tot 145 miljoen gulden in het derde kwartaal. Unilever noemt de resul taten van haar bedrijven in de rest van de wereld bijzonder goed, waarbij de verbetering in het Verre Oosten en Zuid-Amerika vooral bemoedigend was. Alleen UAC In ternational maakte een teleurstel lend kwartaal door, hoofdzakelijk als gevolg van de moeilijke econo mische situatie in West-Afrika. heidszorg een cao-loos tijdperk. Vakbondsbestuurder Kramer en zijn collega A. Wirtz menen dat de belangstelling voor de bijeenkom sten en de actiebereidheid groot waren, zeker voor een sector als de gezondheidszorg waar men tot nu toe van acties weinig moest heb ben. "De mensen zijn het echt beu. Terwijl aan de ene kant de belo ning daalt neemt aan de andere kant de werkdruk door onderbe zetting met sprongen toe", stelt Wirtz. Volgens Wirtz zijn er de komen de dagen bij in totaal 32 instellin gen demonstratieve bijeenkom sten gepland en vrijwel dagelijks groeit de lijst nog. Maandag 17 no vember is er een in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp evenals vanmiddag. Ook melden zich in stellingen die vinden dat nu reeds de tijd rijp is voor verdergaande ac ties als het draaien van zondags diensten in poliklinieken en korte stakingen, waarvan de patiënten overigens uitdrukkelijk niet de du pe mogen worden. Die hardere ac ties heeft de AbvaKabo pas voor eind deze maand gepland, maar de bond houdt de mensen niet tegen als ze er eerder mee willen begin- Ook aan werkgeverskant neemt volgens Wirtz de kritiek op de NZR toe en toont men zich hoogst onge lukkig met de situatie. De gezond heidszorg heeft als werkgever al geen goede naam en de cao-troebe len doen aan dat slechte imago nog meer afbreuk, redeneren veel di recties. Er is in de gezondheidszorg al een ongekend groot verloop van achttien procent per jaar (normaal is zes, zeven procent). Personeel en bonden vinden.dat de werkgevers zich armer voor doen dan ze in werkelijkheid zijn. De NZR zegt dat men met de rug tegen de muur staat en met een te kort zit van 20 miljoen. Maar vol gens de AbvaKabo is daar met wat inventiviteit wel een mouw aan te passen. Wirtz: "Dat tekort lijkt heel wat, maar het is niks want de totale loonsom in de gezondheidszorg is acht miljard, Daar moet toch wat mee te beginnen zijn." Bonden en werknemers zijn des te nijdiger, omdat de NZR volgens hén onlangs bereid bleek om een oude schuld van de overheid aan de ziekenhuizen van 50 miljoen kwijt te schelden in ruil voor de toezegging van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) dat de ge zondheidszorg na 1987 geen nieu we bezuinigingen meer op zijn dak zou krijgen. Wirtz: "Die deal ging niet door, maar het steekt de men sen dat men klaagt over een gat -van 20 miljoen en tegelijk wel even bereid blijkt 50 miljoen te laten zit ten". Directeur J. Borremans van het Bommels Gasthuis in Zaltbommel, gisteren eveneens het toneel van een demonstratieve bijeenkomst, vindt dat de NZR en de bonden bii minister De Koning meer onder handelingsruimte moeten opeisen. "De werknemers in de gezond heidszorg hebben recht op dezelf de behandeling als hun collega's in het particuliere bedrijfsleven, maar De Koning legt gewoon een onderhandelingsruimte op van nul komma niks. Dat is onduldbaar, onrechtvaardig en onverantwoord in een sector als de onze waar het personeelsverloop toch al zo enorm is." Borremans put enige hoop uit de bevindingen van de commissie-Al- beda die in het cao-conflict tussen minister Van Dijk (binnenlandse zaken), hoogste baas van het over heidspersoneel, en de ambtenaren bonden concludeerde dat de over heid te veel oog heeft voor zijn ei gen financieringsproblemen en met te weinig over de brug komt voor zijn personeel. WOLFSBURG (DPA) - Het West duitse autoconcern Volkswagen heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een winst behaald van 369 miljoen mark. Dat is 55 miljoen mark minder dan in dezelfde perio de van het afgelopen jaar, zo heeft het VW-concern gisteren laten we ten. Door de koersdaling van de dollar, waarin de omzet van de dochtervestigingen in Latijns- Amerika wordt omgerekend, zakte de omzet van het concern met 3,2 procent tot 37,4 miljard mark. ADVERTENTIE Tekort aan arbeidskrachten dreigt Zoekt u een hoog rendement op uw spaargeld? Komt het u daarbij fiscaal goed uit om de rente pas het eind van de looptijd te incasseren? Denk dan eens aan Spaar- brieven met beursnotering. En wilt u toch wel dagelijks over dat geld kunnen beschikken? Dat kan, dankzij de beurs notering. Praat er eens over op het NMB kantoor. Effectief rendement per 10 november. DE NMB DENKT MET U MEE. DEN HAAG (GPD) - Als er niet meer vrouwen gaan werken in technisch-ambachtelijke beroe pen, komt de dienstverlening aan de consument onherroepelijk in gevaar. Vooral voor vakken als sla ger, loodgieter en automonteur dreigt nu al een tekort aan arbeids krachten. Ruim de helft van de am bachtelijke bedrijven heeft al moeite met het vinden van vakbe kwaam personeel. Dat blijkt uit een onderzoek van het Onderzoekerscollectief Utrecht in opdracht van het Hoofd bedrijfschap Ambachten. Voor het onderzoek enquêteerden de onder zoeksters drs. Desirée van Duppen en drs. Rian van Tilburg 100 bedrij ven uit' de ambachtelijke sfeer, waarvan 50 zonder en 50 met vrou wen in technische functies. In het totaal heeft minder dan een pro cent van alle ambachtelijke bedrij ven vrouwen in dergelijke functies in dienst. Het aantal aanmeldingen van jongens op de lts en op de leerlin gen opleidingen daalt de laatste ja ren fors. Dat komt, doordat er min der kinderen zijn. Maar bovendien zijn de technische beroepen vol gens Desirée van Duppen de laat ste jaren in belangstelling gedaald. "Het ambacht heeft een imago van 'als je niet goed kunt leren, kun je altijd nog naar de lts'. Veel jonge ren kiezen tegenwoordig voor de mavo Jongens weten vaak ook niet meer wat een technisch be roep eigenlijk inhoudt". Zij pleit dan ook voor een betere voorlich ting over ambachtelijke beroepen op school. Ondanks de noodzaak om op korte termijn vrouwen aan te ne men, bestaat daar bij de meeste be drijven overigens nog forse weer stand tegen en verzint men vaak inventieve trucs om het tekort aan vakbekwame krachten op een an dere manier op te vangen. Een van de redenen waarom vrouwen in ambachtelijke bedrij ven niet aan de bak komen, is'de' wijze waarop werkgevers hun per soneel werven. Vaak gaat dat via informele kanalen. Werknemers vertellen bijvoorbeeld aan familie en vrienden dat hun baas nog ie mand zoekt. Vrouwen vallen vaak buiten dit soort circuits. Meestal wordt er niet eens gedacht aan de mogelijkheid om een vrouw aan te nemen en als dat wel gebeurt, denkt men dat een baan voor vrou wen er anders uit moet zien dan een baan voor mannen. Een veel gehoorde opmerking van werkgevers is dat vrouwen minder sterk zijn en daardoor een deel van het werk niet kunnen doen. Een onzinnig bezwaar vol gens de onderzoeksters. In hele zware beroepen treft men amper mannen van boven de 45 aan, een teken dat mannen dat soort werk eigenlijk ook niet aankunnen. Voor hen zou het ook goed zijn als er maatregelen worden genomen om het werk te verlichten. In die bedrijven waar men wel vrouwen in dienst heeft, is de erva ring dat vrouwen het werk goed aankunnen. De overige werkne mers reageren in eerste instantie wel wantrouwig, maar als ze zien dat het goed gaat, zijn vrouwen wel -in staat om zich een positie te vero veren. Over het algemeen zijn de bedrijven, ook zeer te spreken de motivatie van de vakvrouwen. Op vallend is overigens dat bedrijven die vrouwen in dienst hebben niet meer dan anderen bereid zijn om in de toekomst weer vrouwen aan te nemen. Wel sommen ondernemers die geen ervaring met vrouwen heb ben, meer bezwaren op. Veel ge noemd is bijvoorbeeld het pro- ADVERTENTIE bleem dat vrouwen na een tijd stoppen met werken, omdat ze trouwen en kinderen krijgen. Dat is zonde van het geld dat de onder nemer in hun opleiding heeft ge stopt. ASSURANTIEKANTOOR Bjjw. PET Venneperweg 497 Nieuw-Vennep Tel. (02526) 72664 ook geldleningen AMSTERDAM (ANP) - Unilever ging vandaag op de Amsterdamse effecten beurs verder vooruit op de fraaie kwartaalcijfers die het Rotterdamse voedings- en wasmiddelenconcern de dag tevoren publiceerde. Tegen het einde van de ochtend werd f 510,20 be taald voor het fonds, een winst van f 2,70. Ook VNU lag er mooi bij. De uitge ver was beleggers f 4 meer waard op f 326. Kon. Olie deed het met een winst van f 1,70 op f 208,20 ook niet slecht. Hoogovens, die dinsdag opveerde op de verzekering van het staalconcern dat het tweede kwartaal geen verlies zou brengen, zakte nu f 2,90 terug naar f55. De beleggers blijven over het alge meen afwachten. Veel aanbieders lij ken te wachten op betere prijzen, maar andere verwachten kennelijk koersda lingen en wachten daarom met kopen. Het resultaat is een uiterst rustige handel, waarbij de meeste koersen niet ver van hun plaats komen. Ook de obli- gatiemarkt was rustig. Enkele staats leningen noteerden een fractie lager.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9