CDA wil heling feller bestrijden Geen zondebok in Walrusaffaire 'Dat we geslagen worden is duidelijk' 'Zwarte markten aanpakken' Stichting bepleit vestiging scholen in bungalowparken ONDERSCHEIDINGEN LUNS isvoortgezcTwefd votLvTatgaeg Kamer bakkeleit naar hartelust over schuldvraag Interferon in pakket ziekenfonds Kindertehuizen protesteren tegen bezuinigingen Belegging Masson in tennishallen dubieus WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - De CD A-fractie in de Tweede Kamer'wil dat minister Korthals Altes van justitie strenger optreedt tegen heling. Onder het motto 'zonder helers geen stelers' kan een belangrijke bijdrage aan de bestrijding van de criminaliteit worden gele verd, aldus CDA-woordvoerder Van der Burg gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Justitie. Derde Wereld worden verkocht. Veel goederen worden, aldus Van der Burg, verhandeld via de zogenaamde zwarte markten op zondag. Hij pleitte voor een stren gere politiecontrole op dat soort markten en intensiever recherche onderzoek naar georganiseerde heling. Opkopers i Het doorverkopen van gestolen goederen is in de afgelopen tien jaar enorm toegenomen. Jaarlijks wordt voor enkele honderden mil joenen guldens gehandeld in ont vreemde auto's, fietsen, stereo- en videoapparatuur. De meeste goe deren verdwijnen naar het buiten land. Zo zouden volgens het CDA grote hoeveelheden in Nederland gestolen fietsen in landen van de meentebestuurders en gemeente- I politie, zo meent hij. Van den Burg I hekelde in dit kader de opstelling van het gemeentebestuur van Utrecht. Een voorstel van de ge meentepolitie de plaatselijke auto markt op te heffen werd door het college in de wind geslagen. w Van der Burg wil dat minister ten strenger in de gaten worden ge- Korthals Altes in overleg treedt houden. Hier ligt een taak LEIDEN (ANP) - De vorige week opgerichte stichting De Basis Buiten (DBB) wil met de vestiging van basisscholen in bungalowparken in Ne derland een bijdrage gaan leveren in de strijd tegen het ongeoorloofde schoolverzuim. Dit initiatief van mensen uit het onderwijs en het be drijfsleven stelt ouders in de gelegenheid ook buiten de officiële school vakanties om met hun kinderen op vakantie te gaan zonder dat zij in strijd komen met de leerplichtwet en de wet op het basisonderwijs. DBB-secretaris S. van Oosten verwacht dat de eerste scholen nog voor de komende zomervakantie van start kunnen gaan. „We zijn al in onder handeling met enkele grotere recreatiebedrijven", aldus Van Oosten, in het dagelijkse leven leraar aan een Leidse basisschool. Namen wilde hij niet noemen, ook kon of wilde hij nog niet zeggen om hoeveel scholen het APELDOORN - Joseph Luns, oud-politicus en voormalig secretaris-generaal van de NAVO, bezocht gisteren met zijn vrouw het paleis Het Loo in Apeldoorn waar zeventig aan hem toegekende onderscheidingen tentoonge steld liggen. De colleptie omvat onder meer 50 grootkruizen. (foto anp> zal gaan. De stichting denkt i gen in bungalowparken, n De basisscholen zullen j krijgt tenminste twee ervaren en bevoegde leerkrachten, zodat zowel de gen op i i de eerste plaats aan onderwij svoorzienin- bewaarders in het ziekteverzuim ook campings komen in aanmerking, alle wettelijke eisen voldoen. Elke school met zijn collega Van Dijk (binnen landse zaken) om gemeentebestu ren te bewegen meer aandacht te besteden aan de bestrijding van heling. Vooral drugsverslaafden zijn voor de aankoop van pepmid delen bij heling betrokken. Slachtoffer drongen op versterking van de po sitie van het slachtoffer. Ook wer den pleidooien gevoerd voor een verbetering van de aanpak van het gokken. De socialist Kosto vroeg onder meer aandacht voor de 'gro te spanningen' in het gevangenis wezen. Er is, zo zette hij uiteen, sprake van tweeërlei vluchtgedrag: UTRECHT (ANP) - Artsen kunnen sinds 1 november voor rekening van het ziekenfonds interferon voorschrijven aan patiënten met bepaalde ziekten. Het gaat hierbij om een vorm van bloedkanker, de zogenaamde hairy cell leukemie (twee procent van alle gevallen van leukemie), het Kaposi sarcoom, een vorm van kanker waar veel aids-patiënten aan lijden, en juve niele laryngeale papillomatosis (een wratachtige aandoening aan de stembandën). Tot nu toe werd interferon alleen voorgeschreven voor de laatste aandoening. Het zat niet in het zie kenfondspakket omdat het nog schaars was. Sinds kort kan inter feron dankzij een bepaalde tech niek (recombinant-DNA) 'kunst-, matig' worden gemaakt. Volgens een woordvoerder van de Ziekenfondsraad is wel vooraf een machtiging van Het zieken fonds nodig voordat voor één van de drie aandoeningen interferon kan worden voorgeschreven. Bo vendien moet de arts een verkla ring tekeken omdat interferon nog liiet officieel is geregistreerd. Vol gens de fabrikant is de officiële toelating op de Nederlandse markt vrijwel rond. kleuters als de oudere kinderen verantwoord les kunnen krijgen. De derwijzers komen in dienst Basis Buiten betreft wordt gesteld. De bedoeling is dat zij in de ochtenduren in groepen hoogste 20 kinderen per leerkracht les krijgen. De scholen zijn niet alleen in het voordeel van ouders en kinderen, maar volgens de stichting wordt ook het rendement van de deelnemende bedrijven aanzienlijk vergroot. doelmatigheid in de DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil geen zondebok aanwijzen voor de gigantische kostenoverschrij- ding bij de bouw van twee onder zeeboten van het Walrus-type. Al leen de PvdA overweegt de huidi ge minister van defensie, Van Ee- Wat de kosten betreft wordt gedacht a rechtspleging. De liberale woord- de stichting, aldus Van Oosten. Wat De voerder Korthals plaatste vraagte- kelen, als hoofdschuldige geen minimum aan het aantal kinderen kens bij het uitsluiten van het bij- wijzen. Deze heeft echter geen wonen van. voetbalwedstrijden, kans van slagen, uitsluitend op grond van een aan- Tijdens het slotdebat over de nu houding. Dat gaat mij werkelijk al al jaren slepende Walruskwestie, hij. RPF-fractievoor- deden alle fracties pogingen de week per bungalow, waarbij wordt uitgegaan van een park met 300 bun galows. Een kleiner bedrijf zal volgens Van Oosten meer rekenen, een groter minder. Volgens de volgende week verschijnende brochure van de stichting sluit de leerstof van de DBB-scholeTl aan bij het eigen schoolwerk van de kindèren. De stichting zal contact onderhouden met de ouders en met de school van de kinderen in hun woonplaats. Het ministerie van Onderwijs reageert wat terughoudend op de plan- De Basis Buiten. Een woordvoerder wees op de mogelijkheid dat bedrag van 25 gulden per zitter Leerling meent dat de fiscale schuld op bewindslieden jaar geleden werd bekend dat de bouw van de twee onderzeeërs on geveer tweemaal zoveel zou gaan kosten dan aanvankelijk geraamd (960 in plaats van 420 miljoen gul den). Algemeen wordt geaccepteerd dat de bewindslieden onvoldoende de continuiteit van het leerproces in gevaar komt. Maar als de vakantie- omdat steeds vaker rechters naar en niet tijdig over de kostenover- scholen aan de wettelijke eisen voldoen kan het ministerie verder geen vergelijkbare functies in het be- schrijdingen werden ingelicht aftrekbaarheid van geldboeten on- dere partijen te schuiven. Twee gedaan moet worden gemaakt. Alle partijen drongen met klem aan op een snelle reorganisatie van de rechterlijke macht. Automatise ring en uitbreiding van administra tief personeel zijn eerste vereisten om de werkdruk t,e verminderen. Ook is een betere salariëring nodig, bezwaar maken, zei hij. drijfsleven vertrekken. door de marinetop. PvdA en D66 DEN HAAG - Als Justitie de voor gestelde bezuiniging van 22 mil joen gulden op de jeugdhulpverle ning uitvoert, moeten er volgend jaar 400 van de 6500 kinderen uit de internaten verdwijnen. Het gaat hier om jongeren met grote probe- lemen, zoals kinderen van verslaaf den en slachtoffers van mishande ling en incest. De 400 kinderen ko men dan opnieuw op de wachtlijst, waarop al 600 kinderen staan. Bo vendien zullen honderden banen verdwijnen. Dat brachten vertegenwoordi gers van het Werkverband Integra tie Jeugd welzijnswerk Nederland (WIJN), de Werkgeversvereniging in het Jeugd welzijnswerk (WJ), de AbvaKabo en de CFO gisteren naar voren tijdens een persbijeen komst in Den Haag. Tegelijkertijd demonstreerden enkele honder den kinderen uit de tehuizen op het Binnenhof. Vrijwel alle 113 tehuizen zullen het slachtoffer worden van de be zuinigingen, aldus de organisaties. Deze stellen dat zij miljoenen gul dens tekort zullen komen, omdat de loonkosten meer dan gewoon lijk zijn gestegen. Veel jongere werknemers zijn in de afgelopen periode - waarin al voor 75 miljoen gulden moest worden bezuinigd - ontslagen. De oudere, duurdere werknemers zijn gebleven. De internaten zien totaal geen ruimte meer om nog eens 22 mil joen gulden te bezuinigen. "We kunnen geen kant meer op, de ge volgen "J overzien. Dit heeft niets meer met kinderbescherming te maken". Gemiddeld bedrag benadrukken echter dat de kosten- overschrijding voornamelijk plaatsvond onder het bewind van WD-staatssecretaris (thans minis ter van defensie) Van Eekelen (19 december 1977 tot 11 september 1981). Dat leverde vinnige interruptie- debatjes op tussen WD-Kamerlid Bolkestein en PvdA-defensiespe- cialist H. Van den Bergh. Op 28 sep- tember 1981 kwam PvdA-er Ste- merdink, sinds enkele dagen op volger van Van Eekelen met een raming van een kostenoverschrij- ding in de voorgaande jaren met bijna drie honderd miljoen gulden. Die overschrijding kan derhalve niet in de schoenen worden ge schoven van Van Eekelen, aldus diens partijgenoot Bolkestein. Van den Bergh ("nu breekt mijn klomp") beriep zich op een rapport van de huidige CDA-staatssecreta- ris Van Houwelingen om zijn le zing dat het Van Eekelens verant woordelijkheid was te staven. "Van Eekelen creëerde een erfenis; Stemerdink en Van Houwelingen kregen een moéïlijk rentmeester schap opgedragen"», aldus Van den Bergh. De oppositiewoordvoerder ver weet Van Eekelen dat die in inter views zijn handen in onschuld wast. "Hij is gewaarschuwd en gaat desondanks door. Van een adequate beheersfunctie is in zijn periode weinig of niets gebleken; hij stelt geen voor de hand liggen de vragen en geeft niet de juiste op drachten". Waarover de fracties gisteren ook naar hartelust bakkeleiden was het 'situatierapport' met de aanduiding van de uiteindelijke kostenoverschrijding dat door Van Eekelen was toegezegd, onder zijn opvolger Stemerdink uitbleef en pas door Van Houwelingen werd uitgebracht. CDA-woordvoerder Frinking weet die vertraging aan de marine zelf: "Men wilde de ge gevens binnenshuis houden en kondigde intern aan dat het enige tijd zou duren voordat men er klaar mee kon zijn". Bolkestein betoogde dat Stemer dink wel degelijk van de hoed en de rand wist. Schout-bij-nacht Stoltz beweert dat hij staatssecre taris Stemerdink op 26 januari 1982 heeft ingelicht over een tegenvaller van honderd miljoen tijdens een werfbezoek aan RDM. Gèen erg overtuigend verhaal, meende Eng- wirda (D66): "Ten eerste wezen de cijfers, die bij de. marine bekend wareh, in die tijd al op veel grotere ko.steno vërschrij ding"Verder gaat het niet over honderd miljoen een,achteloze opmerking te maken en op papier niks vast te leggen, aldus Engwirda. Voor het CDA staat bij voorbaat vast dat met dit debat een streep wordt gezet onder de Walrusaffai re. De WD betwijfelt zelfs of de Walrus wel „duur" is uitgevallen: "Vergelijkbare boten in het buiten land zijn minstens even duur". PvdA-woordvoerder Van den Bergh ovërweegt nog met een mo tie te komen die tegen de huidige minister, Van Eekelen, is gericht. Of hij dat zal doen, hangt mede af van het antwoord van de minister. Vaststaat echter al, dat een derge lijke motie geen kans van slagen heeft. MAASTRICHT (ANP) - Het beleg gen van ABP-pensioengelden in tennishallen van de Nuenense wet houder A.F. Poot is een dubieuze onderneming geweest. Dat kwam gisteren naar voren in het proces tegen de geschorste directeur be leggingen van het ABP, Masson. "Ik ben ervan geschrokken dat niemand zich kennelijk ooit heeft afgevraagd hoe de tennishallen zich zouden ontwikkelen en hoe de financiële aanloopverliezen gedekt zouden moeten worden. Als het ABP contact zou hebben opgeno men met de NMB waren misschien problemen voorkomen". Dat zei mr. C. Benschop, adjunct-direc teur van de NMB in Zuid-Holland. Hij werd gisteren als getuige ge hoord, omdat de hij in de tijd van de zogenaamde 'affaire Poot' hoofd van de afdeling kredieten was op het hoofdkantoor van de bank. Uit zijn verhaal bleek duidelijk hoe warrig en ondoorzichtig de af spraken tussen Poot en het ABP over de financiering van tennishal len aan het eind van de jaren ze ventig moeten zijn geweest. Poot bouwde zes hallen en het ABP zou die financieren. De tennishallen- droom van Poot ("luchtfietserij" volgens Benschop) ging in 1980 echter in rook op toen het ABP de financiering stopte. Volgens Poot, die een schadever goeding eist van vijftien miljoen gulden, gebeurde dit omdat hij niet langer de bemiddelingsgelden wil de betalen aan Van Zon, die door Masson tussen Poot en het ABP was geschoven. Volgens Masson was de slechte financiële situatie van Poot in 1980 de oorzaak van het stopzetten van de financiering. Afgaande op de verhalen van Ben schop kan Poot ook failliet zijn ge gaan doordat hij te veel in het rood kwam te staan bij de NMB door te trage betalingen door het ABP. Intussen proberen Masson en zijn verdediger mr. Pfeil nog steeds op allerlei manieren de zaak te vertragen. Een van de manieren is het oproepen van tientallen ge tuigen. Een van die getuigen, een bankier uit Roelofarendsveen, moest gisteren uren wachten om vervolgens weer naar huis te wor den gestuurd omdat hij niets met de Poot-affaire te maken had ge had. Op het Haagse Binnenhof demonstreerden gisteren enkele honderden kinderen e huizen tegen de dreigende korting op de instellingen. stand. Met als gevolg dat er onvol doende aandacht en opvang voor de kinderen beschikbaar is. De hulpverlening zal zodanig in de knel komen, dat minder kinderen 1UCC1 st- kunnen worden opgevangen, de praktijk zijn'niet te vr«''"ft WI™- In het ochtendblad de Volks krant stond gisteren een pagina grote advertentie, gericht tegen de dreigende bezuinigingen en onder tekend door onder meer een groot aantal kindertehuizen in heel Ne- gulden heeft alles te maken met de derland. Bij de genoemde tehuizen staat ook een achttal in deze regio: De het ministerie van justitie naar dat Goede Herder en Huis ter Beek uit welzijn, volksgezondheid cultuur met ingang van 1 januari volgend jaar. Tot nu toe kwamen Lisse, De Sonnenburg uit Wasse- de Marg. van Cortonastich- ting, de Lijsterhof en stichting de kosten van de particuliere te- St.Maarten uit Leiden, en de stich- huizen voor rekening van Justitie, Het bedrag dat een tehuis ontving, liep sterk uiteen, afhankelijk ting Rijnhove en Rij stroom uit Al phen aan de Rijn. Een rondgang leert dat deze instellingen nog niet aantal kinderen, personeelsleden weten hoe de korting moet worden en taakstelling. Nieuw is dat Justitie voor de be groting van 1987 een maximaal be- ingevuld. De Lijsterhof uit Leiden behoort met 22 kinderen in de leeftijd van 4 drag heeft vastgesteld, waar de te- tot 18 jaar tot de kleinere intema- huizen niet boven mogen gaan. Dit bedrag is volgens de internaten Directrice Hanekamp: "De laatste jaren is goed gekwalificeerd voldoende om de huidige kosten te personeel blijven zitten. Justitie vindt dat deze mensen te duur zijn geworden en heeft een gemiddelde dekken Volgens een woordvoerder van het WIJN, de organisatie van de in ternaten, is het beschikbare bud get gemiddeld 6 tot 7 procent lager. Het wordt aan de internaten zelf overgelaten waarop ze gaan bezui nigen, maar volgens de woordvoer der komt dit automatisch neer op inkrimpen van het personeelsbe- berekend van wat de personeels kosten mogen bedragen. Op dit ge middelde wordt nog eens gekort. Wat dat betreft zitten we nog niet zo slecht: we zitten net onder dat gemiddelde, alleen komt daarop nog een korting van 85.000 gulden. Ik weet niet hoe ik dat moet oplos sen. Ik ga geen ervaren mensen ontslaan, juist die hebben we hard nodig". Mevrouw Hanekamp geeft aan hoe juist kleine tehuizen als De Lij sterhof het meest kwetsbaar zijn. "We hebben meer kosten eó kun nen minder schuiven met posten zoals grote inrichtingen". Ook mevrouw E. Lijesen, direc trice van De Sonnenburg uit Was senaar, is somber gestemd. "Als we de voorgestelde korting doorvoe ren, moeten twee personeelsleden de laan uit. En dan heb ik het al leen nog maar over de personele sterkte. We hebben al een vacatu restop. Als er iemand weggaat, moeten we voor vervanging eerst toestemming vragen aan het minis terie". O pk Nicoline van der Rest van Huis ter Beek uit Lisse noemt de vacaturestop. Zo zit het tehuis mo menteel zonder directeur ,en gast vrouw. Ook dit tehuis weet nog niet waarop precies gaat worden bezuinigd. Directeur Den Boer van het in ternaat Rijnhove uit Alphen aan den Rijn klinkt heel beslist: "Tot geen enkele prijs zullen we bezui nigen op de directe kosten voor de kinderen, zoals eten en drinken, of zak- en kleedgeld. Dat is het aller ergste". Volgens Den Boer valt aan inleveren nauwelijks nog te ontko men, "want volgens justitie is het geld er gewoon niet". Dat betekent dat Rijnhove volgend jaar 200.000 gulden minder te besteden heeft. Omdat Den Boer weigert te be knibbelen op de kosten voor de kinderen blijven volgens hem al leen de salarissen van het perso neel over. "Maar er kan nog wel wat worden geschoven, omdat Rijnhove met 104 kinderen tot de grotere instellingen behoort". "Dat ik zo rustig reageer, is zui ver een pragmatische zaak. Dat er bezuinigd moet worden vind ik niet logisch, maar ik zie wel in dat we daar nauwelijks meer onderuit kunnen komen. Dan denk ik al leen: we moeten het maar met min der zien te rooien. Wat dat voor ons betekent weet ik niet. Ik moet nog bekijken hoe we precies worden geslagen. Maar dat we geslagen worden is duidelijk". Advertentie Wat de advertentie in de Volks krant betreft: verschillende om commentaar gevraagde tehuizen wisten niet dat zij in de advertentie zouden figureren. Dat ontlokte een woordvoerdster van het Medisch Orthopedisch Dagverblijf in Em- men een boze reactie. "Wat bela chelijk, we vallen niet eens ondér Justitie...". Het initiatief voor de advertentie komt uit Amsterdam, onder de vlag van het WIJN, waarvan het hoofdkwartier is gevestigd in Utrecht. Een woordvoerder liet weten dat de advertentie inder daad in grote haast is opgesteld, waardoor mogelijk niet iedereen op de hoogte was. "Een beetje slor dig". gaf de woordvoerder toe.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5