Steeds Gebouw 'Arsenaal' bezet Boek moet jongeren leren met de krant om te gaan JONGE ACCOUNTANT/ ADMINISTRATIE CONSULENT M/V Forensenbelasting voor studenten in Leiden is niet waarschijnlijk Studentenprotest tegen bezuinigingen VROOM^DREESMANN LEIDEN ADVERTENTIE Samenwerking gezocht met een die wil participeren in, en leiding wil geven aan een op te richten AA-kantoor. Br. o. nr. 02209. LEIDEN - Ongeveer 30 studenten van de actiegroep Tegen Onder wijs Bezuinigingen hebben gister middag het universiteitsgebouw het Arsenaal bezet. Het gebouw in het Witte Singel-Doelencomplex huisvest de vakgroep Japans en Chinees. Het is de bedoeling dat de actie zeker tot morgenmiddag duurt. Dan komt de protestkara vaan van de Landelijkse studen tenvakbond naar Leiden. Die 'Deetman-tour' is gisteren van start gegaan en voert een aantal protesterende studenten in bussen in tien dagen langs alle universitei ten. Wethouder D. Tesselaar besloot gistermiddag, als loco-burgemees ter, om het verzoek van de univer siteit tot ontruiming van het pand niet te honoreren. Tesselaar kreeg wel de garantie van de bezetters dat gebouw en inventaris geen schade zullen oplopen. "Als we merken dat de studenten zich niet aan die afspraak houden, zullen we het gebouw onmiddellijk ontrui men", aldus de wethouder. Tesselaar kwam gistermiddag in gezelschap van plaatsvervangend politiecommissaris La Rivière en de secretaris van de universiteit dr. D. den Os poolshoogte nemen in het gebouw. Den Os bracht toen de boodschap van het college van be stuur over dat de studenten het pand onmiddellijk dienden te ver laten. De aanwezigheid devolle kunstvoorwerpen en boe ken in het gebouw en het monu mentale karakter van het pand wa ren voor de universiteit de belang rijkste redenen om een onmiddel lijk einde van de actie te verlangen. Tesselaar liet zich echter - na een rondleiding door het gebouw - door de studenten overtuigen dat de nodige voorzorgsmaatregelen waren genomen en dat het geen zins de bedoeling van de actievoer ders is om schade aan te richten. Kettingen De actie van de studenten begon gistermiddag om half twee. De ac tievoerders sloten met kettingen de voordeur van het pand af en ver zochten het aanwezige personeel Het gebouw van de vakgroep Chinees en Japans, dat gisteren door ongeveer 30 Tegen Onderwijs Bezuinigingen is bezet. LEIDEN - Het is niet waarschijn lijk dat in Leiden een zogenaamde forensenbelasting wordt opgelegd aan studenten die in Leiden wo nen, maar niet in het bevolkingsre gister staan ingeschreven. Hoewel tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van de commissie fi nanciën e.a. PvdA-raadslid De Vreeze voor zo'n belasting pleitte indien blijkt dat veel studenten zich weigeren in te schrijven, is het probleem volgens een woordvoer der van de gemeente niet groot. In andere universiteitssteden, onder meer pas nog in Nijmegen, is dat idee ook al eens geopperd. Ge meenten lopen een flinke bijdrage uit de schatkist mis als veel men sen zich niet laten inschrijven in het bevolkingsregister. Met name onder studenten blijkt het nogal eens voor te komen dat zij in.hun woonplaats staan ingeschreven terwijl ze elders wonen. Als dat op grote schaal gebeurt scheelt dat de gemeente duizenden guldens aan inkomsten Een medewerker van de ge meente liet echter weten dat het probleem in Leiden nauwelijks speelt. "Wij krijgen van de univer siteit een computeruitdraai met de namen van studenten die hier een kamer hebben. Wij kijken dan of die studenten zich in Leiden heb ben ingeschreven. Heeft een stu dent dat niet gedaan, dan krijgt hij een brief van ons met het verzoek zich hier in te schrijven. Wij krij gen aardig wat reacties op die.brie- De ambtenaar van de afdeling burgerzaken vraagt zich overigens af of wel iedere student die hier een kamer heeft, verplicht is zich in Leiden in te schrijven. "Volgens de wet moet je je in die gemeente inschrijven, waar je meer dan de helft van de tijd verblijft. Het is maar de vraag of een student die ieder weekeinde naar zijn ouder lijk huis gaat en daar ook de vakan ties doorbrengt, wel verplicht is zich in Leiden in te schrijven". en studenten die zich niet solidair met de actie verklaarden, het ge bouw te verlaten. Niet alle perso neelsleden gaven gevolg aan de op roep. Vooral medewerkers van de huishoudelijke dienst waren be zorgd over de kostbaarheden in het gebouw en bleven in het pand. Door het verspreiden van pam fletten trachtten de studenten dui delijkheid te verschaffen over de achtergronden van hun actie en hun doelstellingen. In hun strooi biljetten eisten zij dat het college van bestuur zich achter de eisen van de Landelijke Studentenvak bond zou scharen. Die eisen hou den in: geen verdere bezuiniging op het onderwijs, verbetering van de onderwijskwaliteit, geen slui ting van studierichtingen en geen studentenstops. Een uur na de start van de actie meldde de voorzitter van het colle ge van bestuur, mr. K. Cath, zich bij de deur van het Arsenaal. "Jul lie gebruiken een ouderwets actie middel, dat bovendien het werkkli maat verziekt. Bovendien moeten jullie niet hier zijn om te proteste ren maar op het Binnenhof in Den Haag", vertelde Cath op bitse toon aan de studenten. Ook bij de meeste studenten van de vakgroep Japans en Chinees stuitte de bezetting op onbegrip. De actievoerders hadden juist het gebouw van die studierichtingen als doelwit gekozen omdat een be zetting in dat gebouw gemakkelijk te realiseren was. Bovendien wil den zij duidelijk maken dat de be zuinigingen niet alleen de met op heffing bedreigde vakgroepen tref fen, maar de gehele universiteit aangaan. Voorts hebben de actievoerders bezwaren tegen de bij chinees en japans - en ook bij andere taalstu dies - gehanteerde 'management- variant', waarbij studenten een be tere kans krijgen op een baan bij het bedrijfsleven door het volgen van bijvakken als informatica en economie. "De management-va riant, zoals die bij sinologie en ja pans gepropageerd wordt, is een duidelijk voorbeeld van hetgeen de minister met de universiteit wil. Deze ontwikkeling baart ons zor gen", aldus het pamflet van de ac- tievoerendë studenten. Vooral dat laatste argument schoot medewerkers en studenten van de vakgroepen in het verkeer de keelgat. "De management-va riant is op verzoek van de studen ten zelf ingesteld" en "er zijn maar twintig studenten die die ricfyting volgen" vertelden de studenten te gen hun actievoerende collega's. "Jullie pakken ons en niet de mi nister", vonden andere studenten. Een van de tegenstanders van de actie had inmiddels met een ket ting de deur aan de buitenkant af gesloten, zodat ook de actievoer ders niet meer door de hoofdin gang naar binnen of buiten kon den. Er ontstond zelfs een kort hand gemeen toen een student een actie voerder niet door een open raam naar binnen wilde laten. Na enige- schermutselingen werd de onenig heid gesust. Ook de ketting aan de buitenkant van de deur werd uit eindelijk door de tegenstanders van de actie verwijderd. Directeur G. Koopman ;an de vakgroep r )an de kranC. het Leidsch/Alphens Dagblad (rechts) overhandigt professor dr. J.H.M.J. Hemels unicatie in Amsterdam een van de eerste exemplaren van het boekwerk 'De wereld (foto Jan Holvast) Presentatie 'De wereld van de krant' LEIDEN - Jongeren zijn melijk geboeid door het televisie- en videogebeuren. Het lijkt er een beetje op dat de krant een onderge schikte plaats heeft gekregen. Om jongeren te leren hoe ze met een krant moeten omgaan, te leren ook hoe ze er plezier aan kunnen bele ven, heeft het Leidsch/Alphens Dagblad een boekwerk uitgegeven waarvan gistermiddag de eerste exemplaren door directeur G. Koopman aan onderwijswethou ders van gemeenten uit de hele re gio, docenten en anderen werden overhandigd. Een en ander ge schiedde in de kantine van het Leidsch Dagblad aan de Witte Sin gel in Leiden. Het boek is vooral bestemd voor docenten Nederlands en maat schappijleer in het voortgezet on derwijs. De directies van de scho len zullen op de hoogte worden ge bracht van de uitgave van het boek dat leraren en leerlingen een hand vat biedt om de krant goed te leren kennen. Het boek is voorshands evenwel bestemd voor leerkrach ten die het op aanvraag gratis kun nen verkrijgen en er naar believen uit kunnen putten ten behoeve van hun lessen. In het bijna 200 pagina's tellende boekwerk 'De wereld van de krant' wordt de leerkracht een scala aan mogelijkheden geboden. Er wordt helder in uiteengezet hoe een krant wordt gemaakt, hoe de koppen bo ven de artikelen tot stand komen Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok en welke maatstaven er worden ge hanteerd. Kortom welke handelin gen er allemaal worden verricht voordat een krant op de deurmat valt. Voorts ook aandacht voor'de verschillen die er tussen kranten zijn. De tekst wordt opgefrist met talloze originele lesideeën. De krant wordt vanuit alle invalshoe ken bekeken. Het boekwerk is onder begelei ding geschreven en samengesteld door Ivo Lantain die massacom municatie studeert in Amsterdam. Hij heeft het werk verricht tijdens een stage bij het Leidsch Dagblad. Commercie De uitgave van het boekwerk valt onder verantwoordelijkheid van de educatieve dienst, een on derdeel van de afdeling voorlich ting en public relations van deze krant. Op die afdeling zwaait Harry Mos de scepter. Hij komt uit het onderwijs en is met name aange trokken om contact te leggen tus sen de krant en het onderwijs. Alle kranten in Nederland heb ben een vertegenwoordiger in de Stichting 'Krant in de klas', een in stituut dat zich bezighoudt met de verbreiding van de populariteit van de krant onder jonge mensen. En dat dagbladen hun activiteiten richten op joiigeren, is volgens Mos niet zo vreemd: "Die worden per slot van rekening beschouwd als de abonnees van later. De alge mene gedachte is dat jongeren nu al kennis moeten maken met een krant om ze wellicht later als abon nee te kunnen boeken. Dat is een commerciële overweging". Maar aan acties op scholen en de uitgave van het boek 'De wereld van de krant' ligt ook een stuk ideologie ten grondslag. Mos: "Het is inmiddels algemeen aanvaard: de knop indruken, televisie of vi deo aan en lekker onderuit in de stoel. Het is welhaast een automati sche handeling..Zonder nu de pre tentie te hebben dat we aan dat proces een eind kunnen of willen maken, willen we jongeren er na drukkelijk op wijzen dat er aan een krant best ook plezier tê beleven valt". Ontwikkeling "Een krant vertelt de lezer veel over zijn eigen omgeving. Er staan achtergronden ih over tal van re gionale, nationale en internationa le gebeurtenissen. Voor een regio nale krant geldt natuurlijk dat er vooral veel over de eigen omgeving in staat: over sport, uitgaansleven en dergelijke. Maar niet alleen op redactioneel gebied heeft een krant wat te bieden. Via adverten ties verneemt de lezer bijvoorbeeld waar de kleding het goedkoopst is, welke nieuwe trent er in de kleding is en welke brommers in de mode zijn". Mos wil jongeren laten inzien dat ëen krant waarde heeft, waarde naast televisie en video. "Er gaat een vervlakkende werking uit van al die bewegende beelden waar door jongeren zijn gefascineerd. Een krant kan jongeren duidelijk voordelen bieden. Iemand die in staat is een dagblad goed te lezen heeft bijvoorbeeld een voordeel op het examen waar vaak krantetek sten worden voorgeschoteld. De maatschappij verlangt bovendien van schoolverlaters een zekere ont wikkeling. Natuurlijk kost lezen iets meer moeite dan' televisiekij ken, maar veel mensen zullen lezen juist extra gaan waarderen", zet Mos uiteen. Terugkomend op het boekwerk dat op de ongeveer 100 scholen voor voortgezet onderwijs in de 42 plaatsen waar het Leidsch/Alphens Dagblad verschijnt zal worden ver spreid, zegt Mos: "Het is geschre ven op deze regio om de herken baarheid te vergroten. We houden het dicht bij huis". Reünie (1) Vorige week schreven we in deze krant over de reünie van oud-be woners van de Waldeck Pyr- montstraat. Zaterdagavond kwa men ze bij elkaar in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Eén verwachting kwam in elk geval uit: er waren meer dan 200 mensen, bijna 250 zelfs. Eén van de bezoekers was me vrouw Van der Poel-Kok. "Zet dat Kok er vooral bij, want onder m'n meisjesnaam ben ik daar na tuurlijk vooral bekend". Hoé het Aanvankelijk zoekt ze naar woorden, zegt dan: "Ik heb die hele avond niet gezeten en ik ver gat ook telkens om wat te drin ken, nou, dan kunt u wel weten hoe spannend het is geweest". Mevrouw Van der Poel woon de van 1938 tot '52 in de straat. "Ik heb daar, ondanks de oorlog, onder zeer fijne omstandigheden gewoond". Evenals de bewoon ster die in de andere aflevering van deze rubriek figureerde, be klemtoont mevrouw Van der Poel dat het een zeer katholieke buurt was. "De woningen hoorden toe aan woningbouwvereniging De Goe de Woning'en dat was een katho lieke club. O nee, u moet niet denken dat niet-katholieken uit onze buurt geweerd werden!" Ze vervolgt dat er ook wel an dersdenkenden, zoals zij niet-ka tholieken noemt, in de Waldeck Pyrmontstraat woonden. "En zonder problemen hoor, want wij waren, al zeg ik het zelf, tole rant". "Maar het was toch inderdaad vooral een katholieke straat. Grote gezinnen, families met 10 kinderen waren geen uitzonde ring". Wat ze zich ook nog goed herinnert: "dat er in de jaren 50 een bisschop werd gewijd in on ze straat en dat er regelmatig een harmoniekapel langskwam die een serenade bracht aan deze of gene". Reünie (2) En over serenades gesproken: ze vindt dat de organisatoren van de reünie, mevrouw De Goede en meneer Thorn, een serenade verdienen^ "Want zij hebben dit toch maar geregeld. Trouwens, ze hebben niet geweten wat ze zich op de hals haalden hoor: 250 mensen, stel je eens voor zeg". Veel bezoekers hadden elkaar in geen 40 jaar meer gezien. "Daarom hadden we ook alle maal een naamkaartje op, bijwij ze van steun. Maar weet u wat nou het leuke was: als je nou ie mand zag lopen, dan wist je meestal wel wie het was. Je her kende het gezicht". Het podium hadden ze inge richt als de Waldeck Pyrmont straat. "Net echt", zegt mevrouw Van der Poel. "Je stond als het ware weer gewoon in je oude straat een praatje te maken". Was er muziek? "Muziek". Mevrouw Van der Poel spreekt het woord verbaasd uit. "Muziek meneer, dat kan toch helemaal niet! Dan zouden we niet goed met elkaar hebben kunnen praten. Nee, er was al leen maar achtergrondmuziek". Op de reünie had mevrouw Van der Poel trouwens ook nog een leuke ontmoeting met een oude buurjongen. Een nuttige ontmoeting ook, als we haar mo gen geloven. "U moet weten dat ik vlak na de oorlog - ik was een jaar of 17 - werd ondervraagd door een re: chercheur. Hij wilde alles weten over die buurjongen. Was hij soms lid geweest van de NSB? Had hij andere foute dingen ge- De Waldeck Pyrmontstraat in daan? Dat wilde die man alle maal weten". "Ik heb daarover nooit met ie mand gesproken; ik heb het voor me gehouden. Wie zag ik echter op dat feest in het Anthonius Clubhuis? Die buurjongen. Ik dacht: kom, ik zal hem nu nog eens vertellen wat mij toen is overkomen". En wat gebeurde er? "Nou, ik vertelde mijn verhaal en hij het zijne. En wat bleek: ze hadden hem ten onrechte aange zien voor een NSB'er. Die jongen had honger gehad en was op de een of andere manier verzeild ge raakt in een gezin dat bestond uit NSB'ers. Dus toen de politie kwamr dachten ze dat hij ook fout was. Een misverstand dus". "Zo zie je maar weer", besluit mevrouw Van der Poel, "dat zo'n reünie om verschillende redenen iets moois is. Een herhaling van dit feest? Nee, dat lijkt me niet goed". Na een korte pauze: "Zoiets als dit is zo geslaagd... zo gelukt... i. Een straat waaraan veel mensen dat mag je niet herhalen. Deze reünie moet eenmalig blijven". Draaibanken De Leidse intstrumentmakers- school bestaat 85 jaar. In het ka der van dat jubileum zijn leerlin gen bezig met het opknappen van draaibanken. Het is namelijk de bedoeling dat het materiaal op 12 december wordt geschon ken aan de ambassadeur van Soedan. Het ministerie van bui tenlandse zaken zal er vervol gens voor zorgen dat de draai banken worden getransporteerd naar het land alwaar ze zullen worden gebruikt voor onderwijs doeleinden. Het is een initiatief van de leer lingenvereniging, vertelt direc teur Blom. "Zij dachten: laten we nu eens door middel van een gebaar duidelijk maken dat we niet alleen met onszelf bezig zijn". Het gaat om 6 draaibanken, hoewel Blom het gepaster vindt om te spreken over machines. "Wij hebben ze inderdaad ooit 7i prettige herinnering hebben. (foto Wim Dijkman) gebruikt; ze zijn na verloop van tijd vervangen. Nou ja, wat doe je er dan mee? Kijk, dachten wij, die machines zijn nog zeer bruik baar in een land waar men op dit terrein bijna helemaal niets heeft". Dat de bestemming Soedan werd, heeft alles te maken met het feit dat de Leidse universiteit een samenwerkingverband met de universiteit van Khartoem kent, aldus Blom. "Het is de be doeling dat onze machines zullen worden gebruikt bij het opleiden van technici". Op dit moment is het echter nog niet zo ver. "De machines moeten nog worden opgeknapt en geschilderd. Daarmee zijn we nog een tijdje bezig. O zeker, we zijn ruim op tijd klaar. Dat op knappen gebeurt natuurlijk ook in het kader van het onderwijs". Het is overigens nog niet hele maal zeker dat de ambassadeur van Soedan er zal zijn op die da tum in december. "Maar ik hoop het natuurlijk wel", aldus Blom. WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 wf KRAMT IN DB KLAS MET ENTHOUSIASME ONTVANGEN 30% Korting! Topmerk breigarens met minstens 30% korting. Dus al een complete trui voor 31.50 (9 bollen). Keuze uit 4 kwaliteiten, type mohair, Shetland, jaspé en sportwol. Actuele modekleuren. Per bol 50 gram. V&D Breiboek I Bij aankoop van deze |95| breigarens slechts

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3