Uitbreiding Hafakker op terrein St. Bavo ligt in het verschiet 'Als de lente komt. tulpen uit de Veen' MONUMENT Nieuwe woonvorm zwakzinnigen geopend Monumentale Lissese boerderij Middelburg kent bewogen historie WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 21 De 'bloem van de randstad' wordt in gereedheid gebracht. Bij de veiling EMM wordt de de ruim twintig meter hoge tulp van folie die straks aan twee zijden van de watertoren t hangen. NOORDWIJKERHOUT - De kans is groot dat de wijk Hafakker op het terrein van de Stichting Centrum St. Bavo in Noordwijkerhout binnen drie jaar kan wor den uitgebreid. Het ministe rie van volksgezondheid, welzijn en cultuur lijkt be- reid daaraan medewerking te verlenen. Dat bleek althans uit de woorden van J. van Londen, directeur-gene raal van de ministerie van volksge zondheid, welzijn en cultuur die gisteren samen met burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout de eerste fase van de wijk Hafakker officieel opende. De Hafakker is een zogenaamd verdunningspro ject. In de wijk wonen zwakzinni gen en 'normale' mensen (de zoge-1 naamde verdunners) bij elkaar. De gisteren geopende wijk biedt on derdak aan 60 zwakzinnigen en 40 verdunners en is uniek voor Ne derland. De filosofie achter deze nieuwe woonvorm is dat zwakzinnigen er baat bij hebben in een woonomge ving te leven die zo veel mogelijk gelijkenis vertoont met de 'norma le' maatschappij. Dit is te bereiken door de zwakzinnigen in bestaande woonwijken onder te brengen öf door de maatschappij naar de zwakzinnigen te halen. Van Londen toonde zich gisteren in zijn openingstoespraak bijzon der enthousiast over het Hafakker- project. "Voor de bewoners van de Bavo die al zo lang in een be schermde omgeving wonen, is dit de beste oplossing. Door verdun ners in de woonwijk binnen te ha len wordt de gewenste opname van zwakzinnigen in de maatschappij -bereikt". Van Londen maakte duidelijk dat wat hem betreft ook de tweede fase van het Hafakker-project, de bouw van nog eens 24 woningen bestemd voor de 40 zwakzinnigen ALKEMADE - Het moet maar eens uit zijn met dat 'Tulpen uit Amsterdam'. De tulpen komen uit Roelofarendsveen. Dus als de lente komt, dan stuur je tulpen uit de Veen. Om dat voor eens en altijd duidelijk te maken en ook om uit te leggen waar dat plaatsje dan wel ligt, begint zaterdag een groot scheepse promotie-campagne. De bedoeling is dat de hele wereld straks Roelofarendsveen weet te vinden. Maar het Veense bedrijfs leven is al dik tevreden als de Ne derlanders straks weten waar ze het dorp moeten zoeken op de landkaart. door Rob van der Zanden De vaart der volkeren is volgens het Veense bedrijfsleven min of meer ongemerkt voorbijgetrokken aan Roelofarendsveen. De achter stand moet middels een promotie campagne worden ingelopen. De campagne is niet uitsluitend be doeld om de bloementeelt van Roelofarendsveen te stimuleren. Al heet de campagne dan 'Roelofa rendsveen, de bloem van de rand stad' en vormt een twintig meter hoge tulp op de watertoren het symbool ervan. De totaie economie van de Veen moet ervan profiteren. Dat de bloementeelt daarvan een belangrijk deel uitmaakt, is duide lijk. Roelofarendsveen is van ouds her een van de belangrijkste pro ducenten op tulpengebied en neemt ongeveer een vijfde van de totale Nederlandse tulpenproduk- tie voor zijn rekening. Grapje De 'denktank' achter de camga- ne zit aan het Westeinde in Roelo farendsveen. De creatievelingen van het reclamebureau Creado hadden jaren geleden al plannen om 'iets geks' te doen met het dorp. Maar dat was toen nog voorname lijk eigen belang. "We dachten bij voorbeeld aan het bevestigen van een reusachtige letter op de water toren aan de Noordhoek. Gewoon een grapje om de aandacht te trek ken, anders niks", zegt Klaus IJs- selstein van Creado. Na gesprekken met de directie van de bloemenveiling E.M.M. werd het idee van een promotie campagne en de tulp geboren. Het een-tweetje tussen Creado en de veiling groeide in korte tijd uit tot een grote samenwerking tussen ve le andere bedrijven die de campag ne mede moesten financieren. Het bruisende bedrijfsleven in Roelo farendsveen krijgt te weinig erken ning en geniet te weinig bekend heid, zo zou de eensgezinde ge dachte achter de campagne luiden. Creado bleef als 'geestelijke va der' het project beheren. Ondanks de redelijke sponsoring draagt het bedrijfje voor een groot deel de fi nanciële risico's. Het is namelijk nog maar afwachten of de kalen ders, klokken, stickers, vlaggen, tulpenbollendoosjes en sluitzegels straks op grote schaal worden afge nomen. Op alle artikelen is het vig net - de tulp op de watertoren met de tekst 'Roelofarendsveen, de bloem van de Randstad' - aange bracht. Als deze 'merchandising? flopt, kost dat Creado geld. "Dat is het risico", vindt IJsselstein, "als je iets bedenkt moet je dat ook ma ken en dat is een investering. Met een idee alléén overtuig je nie mand. Het moet zichtbaar zijn. We hebben er overigens wel vertrou wen in dat de spullen worden afge- Perfect Het was de afgelopen zes maan den een gekkenhuis bij Creado. Als Willy Wortels in een stripver haal van Donald Duck bedacht het team van Creado ideetjes voor de campagne. Ijsselstein: "Eigenlijk zijn we amper nog toegekomen aan onze normale werkzaamheden. Het is kostbare tijd die we in^ de campagne stoppen, maar dat geeft niet. We zijn eraan begonnen en we zijn nou eenmaal perfectionisten". De geïnvesteerde arbeidstijd is amper in geld uit te drukken vol- Promotie-campagne Roelofarendsveen begint zaterdag gens IJsselstein. Voorlopig houdt hij het erop dat alles nog een beetje binnen het budget van 100.000 gul den blijft. Later zal pas blijken wat de campagne in werkelijkheid heeft gekost. Overigens wil Creado over enkele maanden af van 'Roe lofarendsveen, bloem van de rand stad'. Er moet een stichting komen die in de komende jaren alle rompslomp op zich neemt. Om het slagen van de campagne compleet te maken zijn meer dan vijfhonderd persberichten de deur uitgegaan. De NOS heeft al over wogen om de verlichte tulp te ko men filmen en als item op te ne men in het journaal. "Dat wil nog niks zeggen natuurlijk", beseft Ijs selstein, "Roelofarendsveen valt al snel af als er in Libanon iets ge beurt". Hoewel de opening van de cam pagne dichtbij is en de tulpen koorts tot ongekende hoogte is ge stegen, is de rust bij Creado deze week teruggekeerd. Alles is rond en de druk is er zo'n beetje af. "Maar we kijken natuurlijk wel m^t spanning uit naar het slagen van de promotie", aldus IJssel stein, "vooral zaterdag hopen we veel belangstelling te trekken als het startsein wordt gegeven door burgemeester A.H. Meerburg". Het team van Creado heeft even geworsteld met de wijze van ope ning. Dat de reusachtige rode tulp van folie daarbij een hoofdrol moest vertolken was een duidelij ke zaak. Gekozen is voor het ont steken van de verlichting die bij de tulp wordt aangebracht. Daardoor is het symbool van de campagne ook 's nachts zichtbaar, zelfs van uit de lucht en de rijksweg A4. Zelfs de grootste tulp ter wereld komt uit Roelofarendsveen. Burgemeester F. Winkel (op de voorgrond) en dr. J. i zen enorme schaar een lint door te knippen. door Kees van Kuilenburg Gemeenten hebben sinds 1 januari van dit jaar meer invloed bij het aanvragen van subsidie voor het restaureren van monumen ten. Om voor die nieuwe regeling in aanmerking te kunnen ko men, moesten zij vóór 1 september van dit jaar bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) een zogenaamde monumentenlijst indienen. v Aan de hand van die gemeentelijke lijsten verschijnt in deze krant wekelijks een verhaal over monumenten in de gemeenten in de duin- en bollenstreek. Vandaag een verhaal over de boerde rij 'Middelburg' in Lisse. LISSE - Het was de doopsgezinde predikant J. Craan- dijk al opgevallen toen hij aan het eind van de vorige eeuw een wandeling door de streek maakte: de boerde rij 'Middelburg' in Lisse was een mooie hofstede. De 'wandelende dominee' besteedde dan ook in het boek dat hij over zijn wandelingen schreef, aandacht aan Middelburg, Hij schrijft onder meer: '...een grote boer derij, met gedichte ramen en trapgevel, die ondanks zijn middeleeuwse bouwstijl er nog tamelijk nieuw uit ziet, ligt aan onze linkerkant'. "Niet voor niets was Craandijk even bij de boerderij stil blijven staan", vertelt de amateur-histo ricus A.M. Hulkenberg uit Lisse. "Middelburg was in die jaren een 1 prachtige boerderij, nu nog trou wens. Craandijk had oog voor mooie dingen. Dat Middelburg hem was opgevallen, zegt daar over voldoende". De boerderij, die oorspronke lijk Mosveen heette en later Mid delburg werd genoemd naar de buitenplaats die in vroeger da gen naast de boerderij stond, is al vele eeuwen, oud. Niet precies bekend is in welk jaar de boerde rij is gebouwd. Historici gaan er in elk geval van uit dat de eerste steen voor de boerderij aan de Lissese Loosterweg in 1580 is ge legd, kort na het beleg van Lei den en Haarlem. Zowel de soldaten van de Prins van Oranje als het Spaanse leger hadden flink wat schade aangericht in de streek tussen Haarlem en Leiden. Er was on der meer een aantal boerderijen afgebrand. "De rabauwen heb ben flink huisgehouden", aldus een geschiedschrijver over die tijd. Ter illustratie: met uitzonde ring van die van Noordwijk en Voorhout, werden alle kerken bij de oorlogshandelingen vernield. Niet iedereen werd bij die oor log gedupeerd. De Haarlemse wapenhandelaar Maarten Ruich- haver liet kort na het ontzet van Leiden in 1574 aan de huidige Loosterweg in Lisse een nieuwe boerderij bouwen van het geld dat hij met de verkoop van 'oor logstuig' had verdiend. Vijf jaar later verkocht hij zijn bezit al weer door aan Arent van Dui venvoorden. Kort daarna kwam de hoeve in het bezit van Jacob van Thienen, een 'meesterknecht van Holland en West-Friesland'. Ook Van Thienen bleef er niet Via de Haarlemse koopman Gerrit Jacobsz Huift kwam de boerderij rond 1640 in handen van de Haarlemse bierbrouwer Cousébant. Een welgesteld man, die veel landerijen en boerderij en in de streek en daarbuiten be zat. De man ook die in het nieuws kwam dank zij een flinke ruzie met Cornelis van Sypes- teyn, de Heer van Hillegom. Van Sypesteyn, de oom van raads pensionaris Jan de Witt, had zon der de toestemming van Cousé bant te vragen een sloot laten graven door een van de landerij en van de bierbrouwer. Daardoor kon Van Sypesteyn per boot naar de Leidsevaart varen. "Het is toch maar bezit van die roomse Cousébant, zal Van Sypesteyn wel hebben gedacht", vertelt Hulkenberg. Cousébant liet het echter niet over zijn kant gaan en liet midden in de sloot een paal heien. 1 Dit uiteraard tot grote woede van Van Sypesteyn. Het leidde ertoe dat op een bepaald mo ment beide families gewapend met degens en pistolen tegen over elkaar stonden. Cousébant had de schout van Lisse, Adriaen van Gorcum, gewaarschuwd dat er wat stond te gebeuren. Toen de schout in de gaten had dat de beide welgestelde families elkaar naar het leven stonden, ver dween hij schielijk. Volgens een geschiedschrijver moet de oude Van Sypesteyn zelfs 'sla dood, sla dood' hebben uitgeroepen, toen hij zijn zoons aanvuurde. Er gebeurde echter niets ernstigs. Uiteindelijk be paalden de rechters in Den Haag dat Cousébant in zijn recht stond en dat de sloot moest worden ge dempt. De volgende bewoner van Mid delburg, dat toen echter nog Os- tende heette, was priester Jose- phus Cousébant, een van de 16 kindeken van de Haarlemse brouwer. Een geleerd man, die het ver schopte. Zelfs klom hij op tot raadgever en aalmoezenier van Lodewijk de Veertiende in Frankrijk. Priester Cousébant keerde na zijn verblijf in daar te rug naar Holland om daar 'zen- dingsarbëid' te verrichten: Cou sébant wilde de protestanten in de streek tot het rooms-katholi- sisme bekeren. Meer dan een eeuw, en vele ei genaars en pachtboeren later, kwam de boerenhofstede in het bezit van jonkheer Johan Heen gracht van Oostcapelle. Ook hij was een vermogend man, die uit liefhebberij alles kocht wat er in Lisse en wijde omgeving te koop was. Ook al bij wijze van hobby was de jonkheer directeur van het Mauritshuis in Den Haag. Ook daar stond hij bekend om zijn gulheid: hij kocht vele kunstwerken voor In die periode 'boerde' de fami lie Van der Vlugt op Middelburg. Niet minder dan 82 jaar achter een bleef de familie dat doen. Rond 1809 kwam Middelburg in het bezit van de buitenplaats Keukenhof. In 1852 werd de boerderij grondig gerestaureerd en gemoderniseerd. De voorkant kreeg een trapgevel en aan weerszijden werden symmetri sche raampartijen aangebracht. Opmerkelijk is dat dit zogenaam de blinde vensters zijn. De ra men zitten op de helft van de ka mer en de kelder. Daardoor was het niet- mogelijk om echte ra- mtn aan te brengen aan de zij kant van de hofstede. Het was puur éen kwestie van stijl. Tegenwoordig, en sinds een groot aantal jaren, is de hoeve ei gendom van de Graaf van Lyn- den. Die heeft de boerderij op zijn beurt verpacht aan de fami lie Van Graven. Arie van Graven, een van de voorouders van de huidige pachter, legde onder meer de tuin van Keukenhof aan. In 1968 dreigde de monumentale boerderij ten offer te vallen aan een plan om rond Keukenhof een groot recreatiegebied aan te leggen. Dat ging echter niet door. Twee jaar geleden werd een nieuw plan voor het gebied ge maakt. Het bloemenvak kwam met het idee om de tentoonstel ling Keukenhof uit te breiden tot een grote, permanente bloemen- show. Ook dit plan stuitte op echter het 'nee' van Graaf Van Lynden. 'Er is genoeg Keuken hof', reageerde de graaf op het plan van ir. Hofman, de voorzit ter van Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde. 'die nu nog in twee paviljoens wo nen, snel doorgang moet vinden. "Het lijkt me raadzaam nu reeds bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en éultuur, om medewerking bij de uitvoering van deze tweede fase te vragen". Begeleiding De overheid heeft een groot deel van de kosten van de nieuwe woonwijk betaald. Aan het ver strekken van deze bijdrage werd de voorwaarde gesteld dat er een begeleidingscommissie moest worden ingesteld die e resultaten van het experimentele project zou beoordelen. Alleen wanneer deze commissie de resultaten bemoedi gend achtte, zou het rijk bereid zijn ook aan de tweede fase van de wijk mee te betalen. Van Londen stelde gisteren dat de minister van wvc deze eis heeft laten vallen. "Kwaliteitsbewaking komt het project ten goede. Het is wellicht raadzaam wetenschappe lijk onderzoek te laten doen naar de resultaten van deze niéuwe woonvorm. Een dergelijk onder zoek stelt het ministerie echter niet langer verplicht". Volgens Van Londen is verhui zing van de bewoners, die nu nog in de oude. paviljoens zijn gehuis vest, noodzakelijk. De directeur- generaal constateerde dat de ge neeskundige hoofdinspectie twee jaar geleden al de gebouwen als 'onleefbaar' betitelde. "Er moet nu op zeer korte termijn aan het rijk toestemming worden gevraagd om de twee oude gebouwen te mogen verlaten". Verdunners De meeste bewoners van de Ba vo wonen reeds een groot deel van hun hele leven op het Noordwij- kerhoutse instituut. Omdat ze ge wend zijn aan de beschutte woon omgeving zou de overstap naar een bestaande woonwijk voor hen te groot zijn. Vandaar dat de initia tiefnemers, bij de uitwerking van de gedachte dat Zwakzinnigen in een normale woonwijk moeten wo nen, hebben gekozen voor het bou wen van een wijk op het Bavo-ter- De 14 eengezinswoningen die in de nieuwe wijk voor zwakzinnigen beschikbaar waren, zijn twee aan twee gekoppeld. Elke 'dubbele' woning biedt onderdak aan gemid deld negen zwakzinnigen. Naast zwakzinnigen wonen er in de wijk ongeveer 40 verdunners. De wijk is niet van de ene dag op de andere van de grond gekomen. In 1971 werden voor het eerst ideeën over het opnemen van zwakzinnigen in de maatschappij geopperd. Geld De totale bouwkosten van de wijk bedragen ongeveer 5 miljoen gulden. De woningen van de zwak zinnigen, zijn betaald door het mi nisterie van wvc. Voor de verdun nerswoningen heeft het Koningin Julianafonds een bijdrage geleverd van een half miljoen gulden. De resterende som geld moet uit huur opbrengsten bijeen worden ge bracht. Volgens geestelijk vader en pro jectleider van het Hafakker-pro ject, dr. K.D. Okma, kampt de nieuwe woonwijk met een voort durend geldtekort. Het kleinschali ge karakter van de woonwijk brengt namelijk extra personeels kosten met zich mee. Voor elke woongroep (negen zwakzinnigen) zijn nu 5,7 begeleiders beschik baar. Uit het oogpunt van een goe de verzorging zouden dat er zes moeten zijn. Voor het extra geld dat hiervoor nodig-is heeft het bestuur van de Hafakker een verzoek ingediend bij de Ziekenfondsraad. Okma: "De maatschappij moet nu laten zien hoeveel waarde ze hecht aan dit verdunningsproject". Met de tweede fase van het Ha- fakkerproject-verwacht S. Stolker, administrateur van de Hafakker, binnen drie jaar te kunnen begin nen. "Zeker nu Van Londen heeft gezegd dat de begeleidingscom missie niet langer nodig is en hij achter de bouw van nog eens 24 woningen staat, moet het mogelijk zijn snel toestemming van het rijk te krijgen". Woubrugge ongeschikt voor windmolenpark WOUBRUGGE - Het Energiebe drijf Rijnland (EBR) mag voorlo pig geen windmolens plaatsen in Woubrugge. Dat vindt de commis sie voor ruimtelijke ordening en openbare werken van het dorp aan de Woudwetering. Evenals gede- puteerde staten vindt de commis sie Woubrugge geen geschikte plaats om het energiebedrijf wind molens te laten neerzetten. Het één tot zeven windmolens tellende 'park' zou kunnen worden ingericht in de Vierambachtspol- der. Enkele commissieleden wil den het EBR nog wel een kans ge ven om met alternatieve energie te beginnen, maar een meerderheid was uiteindelijk toch tegen. "We vinden alles best, zolang het maar niet hier is", verwoordde CDA- commissielid H. van der Nagel zijn standpunt. De commissie sluit niet uit dat andere bedrijven in de toekomst wel een windmolen plaatsen om aan energie te komen. "Dat moet dan wel gebeuren ten behoeve van agrarische bedrijven. Commissie lid Hogeveen twijfelde echter aan de zin van windmolens. "In indus trieel gebied komen ze misschien van pas. Je moet ze echter wegla ten uit agrarisch gebied".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21