Ongewenste intimiteiten op school Spanning en satire in de Gele Geschiedenis kortweg achtergrond WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 CDA-voorzitter Kindertelefoon De kindertelefoon, enkele ja ren geleden ingesteld ten behoe ve van jongeren die met iemand over hun problemen willen pra ten, is aangeslagen. Een door de Vrije Universiteit in Amster dam gehouden enquête onder jongeren van tien tot zeventien jaar heeft aan het licht gebracht dat veel jeugdigen bekend zijn met het bestaan van de kinder telefoon en er ook wel eens ge bruik van maken. Meestal wil len de opbellers praten over moeilijkheden in het gezin. Als voordelen van de kindertele foon (020-224455, dagelijks tus sen 16.00 en 20.00 uur) werden genoemd de anonimiteit en het feit dat er goede afspraken kun nen worden gemaakt. Anti-bontcampagne Onlangs is een nieuwe cam pagne gestart tegen de verkoop van bont in Nederland. Hoewel de verkoop daarvan de afgelo pen jaren dank zij uitgebreide voorlichting door het Anti- bontcomité al aanzienlijk is ge daald vindt het comité <dat er nog veel te weinig bekend is over het dierenleed dat achter de bontjas schuilgaat. Zo wor den onder meer met afschuwe lijke klemmen en strikken jaar lijks over de hele wereld onge veer 35 miljoen pelsdieren in het wild gevangen. Dieren, die in zo'n klem terecht komen moeten vaak vreselijk lijden omdat hun in de klem geraakte poot wordt verbrijzeld en ze na een martelende doodsstrijd van uitputting, kou of honger ster- Voorrang niet-rokers In het ziekenhuis van de plaats Trondheim (Noorwegen) krijgen mensen die niet roken in het vervolg een voorkeursbe handeling boven mensen die wel roken. De maatregel is een uitvloeisel van de anti-tabaks houding die door de Skandina- vische regeringen wordt inge nomen. Volgens de leiding van het ziekenhuis in Trondheim is aangetoond dat roken een nade lig effect kan hebben op een goed verloop van een operatie en op de anesthesie (narcose) die met name bij hartoperaties noodzakelijk is. Het publiek heeft over het algemeen gunstig gereageerd op de maatregel. Binnen de politieke partij CDA is een beetje rumoer losge broken rond de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Het be stuur heeft haar lid Van Velzen voorgedragen, maar tientallen afdelingen van het CDA vinden dat dan teveel sleutelposities in hun partij door katholieken worden bezet. Zij hebben daar om de uit CHU-kringen afkom stige Eversdijk voorgedragen, die z'n voordracht overigens nog in beraad houdt. Volgens de commissie die naar een geschik te opvolger voor de naar het ka- binet-Lubbers vertrokken oud partijvoorzitter Bukman heeft gezocht is bij de keuze voor Van Velzen helemaal niet gekeken naar de geloofsrichting van de betrokkene. Bij Dupuis kwam een voortijdig einde aan de strip de Onnoemba- ren van Yann le Pennetier en Conrad. Dat had te maken met hun verhaal Gele Geschiedenis, dat ons verplaatst naar het Hong kong van 1949, waar misdadigers voor veelvoudige moord niet te rugdeinzen, opiumkitten en bor delen overvloedig floreren. Het jaar waarin Tsjang-Kai-Sjek voor de oprukkende communisten de wijk naar Formosa moest nemen om het vege lijf en dat van zijn resterende leger te redden. De strip verscheen in 1980 in het weekblad Robbedoes, waar de vrijmoedige aanpak van Yann en Conrad de gemoederen in be weging schijnt te hebben ge bracht. Maar met die strip was er nog geen (Nederlandstalig) boek. Pas nu - na zes jaar - is het zover. Ongekuist is bij Den Gulden En gel de Gele Geschiedenis ver schenen, een ronduit apart strip verhaal. Dat geldt voor sfeer, lay out en tekeningen. In het begin is het wel even wennen aan die pagina's, want de gekleurde te keningen zijn afgedrukt tegen een zwarte achtergrond. Daar door ontstaat een beetje het ef fect van het zitten in een duistere bioscoopzaal om zo het geprojec teerde verhaal te beleven. En avontuur krijgen we volop in dit album in oosterse sferen, waar zich soms in schemerachti ge vertrekken allerlei situaties voordoen. Understatements ge noeg, aan cynisme geen gebrek. Het verhaal begint met een nachtelijke dialoog op een Brits patrouille-schip, dat. ons meteen in de politieke toestand van dat moment plaatst. '...Slecht nieuws van het continent... Kanton zou gisteren gevallen zijn! Tsjang- Kai-Sjek is gevlucht en er wordt verteld dat vice-president Li- Tsung Jen in reepjes is gesneden en gebraden in olie! Een wolkje melk alsjeblieft'. Daar wordt heel Brits thee ge dronken, maar de kustwachters verslikken zich wanneer ze zien dat er plotseling met gedoofde lichten het vrachtschip Torque- mada uit Macao opdoemt en even later de houten jonken in de Repulse Bay aan splinters vaart. Dergelijk stuurmanschap vergt natuurlijk enig nader politie-on- derzoek. De autoriteiten treffen de gehele bemanning roerloos aan, ze zijn stuk voor stuk om zeep gebracht. En de daders heb ben er geen geheim van ge maakt: ze zijn bendeleden van het teken van de Yellow Ox. De lading van de vrachtvaarder is gekaapt. De gehanteerde tekenstijl is apart. De figuren lijken snel op papier te zijn gezet waardoor er een schetsmatige indruk ont staat die het gehele beeld be weeglijkheid verleent. En de aard van de gecreëerde typen is dusdanig dat het geheel op schuift naar de karikatuur. Daar zal de invloed op Conrad van een stripcoryfee als Franquin niet vreemd aan zijn. De Gele Geschiedenis is deel 3 in de serie De Onnoembaren; in voorbereiding zijn 1. Nummer In het stripverhaal De Gele Geschiedenis wordt niet teruggedeinst r veelvoudige moord. Malo Louarn Het goud van Macho-Foetchi door Malo Louarn is een span nende kinderstrip. Malo Louarn komt - de naam verraadt het al - uit het landschappelijk spannen de Bretagne en beleefde jaren ge leden zijn debuut in het week blad Kuifje. Bij Lombard publi ceerde hij vervolgens Bretonse sprookjes waarna hij overstapte naar Robbedoes. Hier zagen het licht zijn satirische verhalen De Vedette en De Kandidaat. Boe ken kwamen er niet en toen be sloot Malo Louarn zelf te gaan uitgeven, zo laat Mark van Op pen weten, thans stripuitgever bij Den Gulden Engel en eerder werkzaam als redacteur bij Kuif je. Zo werden er van De Kandi daat tienduizend exemplaren verkocht. Toch bleef het verder stil rond Louarn, die ondertus sen voor de Bretonse uitgever Ouest France de serie Rona was gaan tekenen. Het is met deze strip dat nu in een Nederlandse vertaling gestart wordt. Rona is verslaggever bij Het Riool, een krant die honderd pro cessen per dag aan zijn broek krijgt. Macho-Foetchi staat voor een (niet-bestaande) enclave in Latijns^Amerika waar Lamasit- te-indianen zich massaal hebben aangesloten bij de pro-Castro-re- bel Pipilancaus. De namen dui den al aan dat er iets niet klopt en dat is ook zo. De juiste Neder landse vertaling van Lamasitte luidt 'Klaar-ben-je-d'r-mee'. Die indianen zijn allen analfabeet, maar zijn toch aanhangers van Karl Marx, wiens hoofdwerk Het Kapitaal is. En hoewel kapitalis ten gek op kapitaal zijn, zijn ze beslist geen aanhangers van Karl Marx, wiens echtgenote Jenny von Westphalen toch wel meer van dat slijk der aarde in haar portemonnee gehad zou willen hebben. Pipilancaus heeft een van de journalisten van Het Riool gegij zeld. Het is duidelijk dat Rona er op wordt uitgestuurd om zijn collega te bevrijden en er uiter- aard een verhaal over te schrij ven. Want het is komkommertijd en dan is een opwindende repor tage in de uitgedunde kranten natuurlijk nooit weg. Hij hoeft er gelukkig niet alleen op uit, want in zijn gezelschap bevindt zich de mooie Ninnog en een niet zo snuggere zeekapitein. Dat er in Macho Foetchi een guerrilla aan de gang is, is gezien de situering van het land te be grijpen. Generaal Quetocni is er de baas en in zijn eigen ogen toch heel democratisch. Want eens in de 75 jaar is hij bereid zijn presi dentschap ter beschikking te stellen. Bovendien speelt hij mooi weer. Omdat het in het land bijna altijd regent, heeft hij het woord regen uit de vocabulaire laten schrappen. En de vraat zucht van de piranha's die de ri vieren van Macho Foechi bevol ken kent geen grenzen. Een goe de lokatie voor een afwisse lend avontuur. FRANS KEIJSPER Een situatie die volgens de stichting Handen Thuis nogal eens voor komt op school. Een leraar buigt zich veel te nadrukkelijk over een leerlinge en laat daarbij nonchalant zijn hand afglijden, (foto Wim Dijkman) De leraar aardrijkskunde buigt zich altijd vèr over Annemiek heen, als hij iets wil uitleggen. Meestal belandt zijn hand daar bij op haar schouder. Soms glijdt die ook af naar haar borst, om een vermeend pluisje weg te ha len. Heieen loopt een halfjaar stage in een bejaardentehuis. Ze woont intern. Haar praktijkbege leider daar is haar steun en toe verlaat. Problemen en fouten kan ze met hem bespreken. Hij troost haar en geeft complimen tjes. Als hij tegenover haar zit tij dens een werkbespreking, pakt hij haar hand vast. Ze heeft haar hand een paar keer weggetrok ken, maar hij blijft het proberen. Ze laat het maar zo, al ziet ze steeds meer tegen de wekelijks terugkerende evaluaties op. Maar hij moet haar stage beoor delen, beslist in feite of ze ge schikt is voor de beroepsprak tijk. Sommige scholieren en stu denten worden lastiggevallen door hun onderwijzers, leraren en stage-begeleiders. De een krijgt te vaak een tik op haar bil len, de ander gaat in op seksuele avances van haar stage-begelei- der omdat ze bang is een slecht stage-rapport te krijgen.Onge wenste intimiteiten op school worden maar zelden bekend. De stagiaire breekt voortijdig haar stage af, en de precieze redenen blijven onduidelijk. De scholiere pikt de handtastelijkheden om- De levensader van Europa wordt de rivier de Rijn vaak genoemd. Enorme hoeveelheden goederen worden via de Rijn Europa in- en uitgevoerd, en dat gaat allemaal via Rotterdam, de grootste haven ter wereld. De 'Maasstad' wordt daarom ook wel aangeduid als de Poort van Europa. Maar de Rijn is voor Neder land ook een van de belangrijk ste leveranciers van zoet (drink- )water. Een erg betrouwbare bron is het niet. De Fransen gooi en sillds jaar en dag enorme hoe veelheden afvalzout in de Rijn, al lijkt daar na 20 jaar onderhande len nu wat aan te gebeuren. Daarnaast loost de chemische in dustrie jaarlijks miljoenen kilo's rotzooi in de rivier. Al tientallen jaren wordt er druk gepraat over het schoner maken van de Rijn. Maar een fat soenlijke verwerking van che misch afval is veel duurder dan om het gewoon in het water te gooien, en daarom gaat het alle maal maar heel langzaam. Des ondanks is het Rijnwater nu veel schoner dan 10 jaar geleden. Het gevaar blijft echter op de loer liggen. Ruim een week gele den vloog de chemische fabriek Sandoz bij het Zwitserse Basel in brand. Hoewel de Zwitsers eerst zeiden dat er alleen wat kleurstof in de Rijn was gelopen, stierven in West-Duitsland tienduizenden vissen. Toen pas gaven de Zwit sers toe dat er een ramp was ge beurd: 30.000 kilo bestrijdings middelen was in de rivier gelo pen. Dat is dezelfde hoeveelheid die alle chemische bedrijven sa men normaal gesproken in een heel jaar in de Rijn mogen gooi en. Het is de grootste vervui lingsramp uit de geschiedenis. De gevolgen zijn enorm: over 250 kilometer zijn alle vissen en waterplanten dood. Deze week stroomt het gif door Nederland. De waterleidingbedrijven mogen daarom geen water uit de Rijn halen. De sluizen zijn zoveel mo gelijk gesloten om het gif maar zo snel mogelijk te laten door stromen. Vissen in de Rijn is ver boden. Het ergste is nog dat Het hele maal niet zo erg had hoeven zijn. Volgens een rapport van de Duit se vereniging van chemische fa brieken was de beveiliging bij Sandoz ver beneden peil. Betere brandbeveiliging en opvangbas- sins hadden de giframp kunnen voorkomen. Maar ja, dat vond de fabriek blijkbaar te duur. De regeringen van de landen langs de Rijn gaan binnenkort weer praten over maatregelen om dit soort rampen te voorko men. De meeste milieuorganisa ties hebben er weinig vertrou wen in. Want milieubescherming is mooi, maar als het geld kost is het heilig vuur vaak snel ge doofd. Dat een ramp veel meer kost - en niet alleen aan geld - lij ken ze nog altijd niet te begrij pen. Sandoz straks wél, want Frankrijk gaat een schadeclaim indienen. De Duitsers denken daar ook sterk over. Doen ze dat, dan zal Nederland waarschijnlijk ook een forse rekening bij de Zwitsers indienen. SJAAK SMAKMAN De Rijn komt bij Lobith ons land binnen. Deze opname is het afgelopen weekeinde gemaakt op het moment dat de gif golf de grens passeerde. En dan krijg je een schoon plaatje van een vieze rivier. Op de voorgrond het meetponton van Rijkswaterstaat. (foto anp> dat ze niet weet bij wie ze terecht kan. Vorig jaar kwamen twee geval len van ongewenste intimiteiten in het onderwijs uitgebreid in de publiciteit. Een groepje manne lijke studenten werd geschorst van de Vrije Universiteit van Amsterdam, nadat bekend was geworden dat zij hun vrouwelij ke mede-studenten lastig vielen. Het hoofd van een basisschool in Middelburg werd in datzelfde jaar drie maanden geschorst na dat hij bekende seksueel mis bruik te hebben gemaakt van een studente van de Pedagogi sche Academie, die op zijn school stage liep. Die publiciteit heeft effect ge had. Toen de medewerksters van de stichting 'Handen Thuis' in maart van dit jaar een tussentijd se evaluatie hielden, bleken lang niet meer alle binnengekomen klachten over ongewenste inti miteiten op het werk te gaan. Een op de zeven telefoontjes werd gepleegd omdat een scho liere of studente lastig werd ge vallen door een leerkracht of sta- ge-begeleider die zijn handen niet thuis kon houden. „We wis ten wel dat er wat aan de hand was", zegt Else de Wit, coördina trice van 'Handen Thuis'. „De school is geen eiland. Als het op de werkplek gebeurt, komt het op scholen ook voor". Telefoontjes De telefoontjes over handtaste lijke leraren komen meestal niet van de scholieren zelf, is de erva ring bij 'Handen Thuis'. Mede werkster Alie Kuiper: „Over het algemeen belt een lerares op. Soms is zij in vertrouwen geno men door een of meerdere meis jes, soms ziet zij wat een collega met zijn vrouwelijke leerlingen doet, maar ontkent hij dat tegen over haar". Ook decanen en di recteuren zoeken hun heil bij het klachtenbureau. Else: „Die zien het gebeuren, berispen een le raar herhaaldelijk, maar er ver andert niets. En weten dan niet meer wat ze ermee aan moeten". Als er al een melding komt van de leerlingen zelf, dan zijn die in middels al van school veranderd, of ze hebben hun diploma al in hun zak. „Bij ongewenste intimiteiten op de werkplek kun je een ont binding van de arbeidsovereen komst aanvragen, de arbeidsin spectie inschakelen, naar de vak bond gaan. Je kunt een hele rij dingen in werking stellen", ver klaart Alie, „maar voor leerlin gen die lastig worden gevallen is er niks. Vaak praten meisjes on derling wel over een leraar 'die altijd met z'n handen aan je zit', maar dat gaat toch meer in de giechelsfeer". De angst over heerst ook dat de handtastelijk heden worden ontkend. Een steeds afglijdende hand kan toe val zijn. Het gevoel van 'uitge kleed te'worden voor het bord' lijkt al helemaal subjectief. „Die meiden denken dat het door de leraar toch ontkend zal worden als ze er iets van zeggen". Begrijpelijk, maar onterecht, is de ervaring van de twee mede werksters. „Het gaat zelden om één incident. Meestal is er een reeks van voorvallen geweest voor ze aan de bel trekken". On gewenste intimiteiten op school zijn een taboe. Alie Kuiper daar over: „Het is moeilijk voor te stellen dat er op een instituut dat bijdraagt aan de opvoeding van kinderen, mensen rondlopen die misbruik maken van hun leerlin gen". Vaak gebruikt argument van leerkrachten is dat de scholiere 'vroeg om intimiteit en behoefte had om te experimenteren'. Van die opvatting gaan de haren van Else en Alie recht overeind staan. „Er verandert heel veel voor meisjes op die leeftijd. Na tuurlijk hebben ze behoefte aan experimenten op seksueel ge bied, of willen ze een leraar in vertrouwen nemen over proble men thuis. Maar juist een leer kracht is niet de geëigende per soon om od die seksuele wensen ïn te gaan. Hij heeft een machts overwicht op drie niveaus: Hij is ouder, een man en bovendien leraar". De twee pleiten voor een gedragscode, zoals die ook bij therapeuten bestaat. „Je positie maakt dat je er niet op in mag gaan. Dat geldt voor therapeu ten, en die discussie over eenzelf de gedragscode zou ook op de scholen gestart moeten worden". 'Handen thuis' (telefoon 030- 322734) pleit voor het ontwikke len van een beleid. De gemeente en het ministerie van Onderwijs zouden vertrouwenspersonen aan moeten stellen op de scho len, zoals onlangs op een aantal universiteiten gebeurde. Van de scholen zelf kan je dat nauwe lijks verwachten, menen Else en Alie. Else: „Op de universiteiten ontlenen ze er zelfs prestige aan: zie eens hoe progressief wij zijn". Volgens de coördinatrice wordt dat moeilijker op een gewone middelbare school. „Zo'n univer siteit is enorm groot, iedereen kan begrijpen dat daar weieens wat gebeurt. Maar op een school met duizend leerlingen en een tiental leerkrachten wordt dat moeilijker. Dan wordt het al snel duidelijk wie het betreft, en is de anonimiteit niet gewaarborgd. Wie een vertrouwenspersoon aanstelt op een middelbare school, geeft toe dat die dingen op die school kunnen gebeuren. Daarom neemt niemand het voortouw, want dan krijg je als school al snel de naam. En dat is niet bevorderlijk in de strijd om de leerlingen". ANKA VOORTHUÏJSEN Wellicht \s Het accepteren dat -worden...fris en vrolijk tikt in terecw komen.hos wei Lm»t^rr dan professor... Ik dadit tos dat het Gewone proef(vettjes waren- waar ben jij dan al die tijd mee -wrtm'rrtoeitc to wetje tófjes joppie croot? SLfc! Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19