EG handhaaft relatie Syrië SPD in Hamburg werkt zichzelf in de nesten Chaos in Suriname door geldzuivering Botha bezoekt Frankrijk Mam Wapenembargo en meer toezicht DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - De maatregelen tegen Syrië, waartoe de EG-landen gisteren hebben beslo ten, zijn volgens de EG-ministers van buitenlandse zaken niet bedoeld om dat land poli tiek te isoleren. De Europese Gemeenschap hecht ook nu nog grote waarde aan goede relaties met de Arabische wereld. De diplomatieke betrekkingen met Syrië zullen dan ook niet worden verbroken en de Euro-Arabische dialoog moet worden voortgezet. „We hebben ondubbelzinnig dui- „Deze verklaring kan leiden tot delijk willen maken dat de betrok- een belangrijke wijziging van de kenheid van een land bij terreur de Midden-Oostenpolitiek van de EG. relaties met de EG zal aantasten", En Syrië is een essentieel element zei de Nederlandse minister Hans voor elke vreedzame oplossing van van den Broek na afloop van het het conflict in dat gebied". Daarom EG-overleg in Londen. De minis- vindt Griekenland dat aan de Syri- ters van buitenlandse zaken wer- sche argumenten serieuzer aan- den het daar eens over wat „het dacht moet worden besteed. Een meest duidelijke signaal" naar Sy- speciale commissie zou volgens de rië werd genoemd, zijnde een pak- Griek zowel het Britse bewijsmate- ket gelen. p beperkte strafmaatre- door Hans de Bruijn riaal als de Syrische-reactie daarop moeten onderzoeken. „Want wij zijn politici en geen detectives". Griekenland heeft zich niet for- j meel tegen de vier strafmaatrege len verzet, omdat die voor de Grie ken niets veranderen aan de be- Het gaat om een verbod op nieu- staande situatie. „Wij leveren Syrië we wapenleveranties, het beper- al geen wapens, wij hebben geen ken van contacten op hoog politiek hoge bezoeken gepland en wij con- niveau over en weer, het streng troleren ambassades en consulaten toezien op de activiteiten van Syri- van landen uit het Midden-Oosten sche ambassades en consulaten, al extra streng", zei Pangalos. alsmede strengere controles op De EG-landen zullen - met uit- vliegtuigen van de Syrische lucht- zondering van Groot-Brittannië - vaartmaatschappij Syrian Arab hun diplomatieke relaties met Sy- Airlines. rië dus handhaven. De door diver- Deze maatregelen zullen voorals- se landen voor overleg teruggeroe- nog enkele maanden van kracht pen ambassadeurs keren dus bin- blyven „tot een constructief ant- nenkort weer naar hun standplaats woord van Syrië komt", zoals i nister Van den Broek zei. Dat wil zeggen dat Syrië steun aan terroris tische bewegingen moet stoppen en dat zich geen nieuwe terroristi sche acties voordoen, waarmee Sy rië in verband kan worden ge bracht. terug. Groot-Brittannië verbrak enkele weken geleden als enige EG-land de diplomatieke betrek kingen. De andere lidstaten heb ben daar - gezien de bijzondere rol van het land in deze affaire - geen problemen mee. Op 27 oktober kondigden de lid- De EG-ministers noemen de be- staten al mogelijke sancties aan. trokkenheid van Syrische diplo- Syrië kreeg daarna twee weken de maten en agenten bij de in april tijd om op de beschuldigingen en van dit jaar verijdelde bomaanslag het Britse bewijsmateriaal te rea- op een Israëlisch vliegtuig met 380 geren. Maar die reactie werd giste- passagiers op het Londense vlieg- ren in Londen volledig onvoldoen- veld Heathrow 'volstrekt onaan- de genoemd. De Syrische reactie vaardbaar'. Alleen Griekenland voegt niets toe aan de overwegin- stelde zich niet achter die verkja- gen van de rechtbank in Londen, ring. die de Syrische agent Nezar Hinda- De Grieken zijn niet overtuigd wi eind oktober schuldig oordeel- door het door de Britse justitie aan- de en tot 25 jaar gevangenisstraf gedragen bewijsmateriaal Syrische rol. De Griekse ondermi nister Theodore Pangalos zei dat zijn regering wel de veroordeling van het terrorisme steunt, maar niet accepteert dat Syrië feitelijk verantwoordelijk wordt gesteld voor de verijdelde aanslag. Twijfel Tegenover het Britse bewijsma teriaal stelde hij de Syrische ver werping daarvan. „Er is tenminste twijfel over de feiten. En Syrië is een serieus land waarmee wij nau we banden onderhouden", aldus Pangalos. dat het zijn veroordeling van inter nationaal terrorisme ook in daden moet omzetten. „We roepen de Sy rische autoriteiten vooral op elke steun aan terroristische groepen te beeindigen", zo staat in de verkla ring van de ministers. Chirac Het doel van de strafmaatregelen is volgens de EG-landen het uitlok ken van een 'constructief ant woord' van Syrië. De huidige ban den met de landen in het Midden- Oosten moeten worden ontwik keld en versterkt, zo heette het in Londen. De EG zal blijven ijveren voor het vinden van gerechtvaar digde en duurzame oplossingen voor de problemen in dat gebied. De sancties hebben voor Neder land nauwelijks gevolgen omdat er in ons land geen Syrische ambas sade is, Nederland geen wapens le vert aan Syrië en omdat de Syri sche luchtvaartmaatschappij geen vluchten uitvoert op Nederland. Alleen de KLM heeft een vlucht van en naar Damascus. In de vergadering van gisteren is niet gesproken over de verklarin gen van de Franse premier Chirac in een interview met de Ameri kaanse krant de Washington Ti mes. Daarin zegt Chirac van de Duitse bondskanselier Kohl en diens minister van buitenlandse zaken vernomen te hebben dat de verijdelde aanslag geen daad van Syrië was maar een provocatie van de Israëlische geheime dienst Mos- sad. De andere EG-landen vonden het niet nodig deze uitlatingen - die gisteren integraal in de Was hington Times werden gepubli ceerd - ter discussie te stellen om dat de Franse minister van buiten- PARIJS - Het bezoek van de paus aan Lyon heeft een financieel te kort opgeleverd van 3 miljoen Franse francs, omgerekend onge veer een miljoen gulden. Kardinaal Decourtray gaat een collecte hou den in de hoop het gat alsnog te dempen. door Rudolph Bakker Er komt weliswaar geld binnen, maar dat neemt niet weg dat de ge lovigen tijdens het pausbezoek aanzienlijk minder diep in hun portemonnee hadden getast dan was voorzien. In plaats van de 10 francs per persoon stortten ze ge middeld niet meer dan de helft. In juli hadden de organisatoren van het pausbezoek de kosten op ongeveer 8 miljoen frans geschat. In september bleek men al te moe ten rekenen op 10 miljoen. En ten slotte bleken de totale kosten 14 Paus laat in Lyon flinke schuld na miljoen francs te hebben belopen. Al met al bleek er uiteindelijk een tekort van drie miljoen te zijn. Vader Joatton, die voor de mate riële kant van de reis verantwoor delijk was, heeft van het begin af aan laten weten dat geldkwesties op het tweede plan kwamen en dat het er op de eerste plaats om ging de gasten goed te ontvangen. Zo werd bijvoorbeeld het vlieg veld Lyon-Bron als parkeerplaats voor automobielen afgehuurd. Maar om de landingsbanen te be schermen was er een speciale be schermende laag nodig die 800.000 francs kostte. Het podium op de Eurexpo al leen al kostte 1,7 miljoen francs en een enorm scherm om de beelden van de sprekende paus vergroot op de deelnemers over te brengen ging gepaard met een rekening van 350.000 francs. Een blijvend resultaat in ruil voor de hoge onkosten ondervon den evenwel de seminaristen van het klooster Saint-Irenee. Om de paus in eigen persoon te kunnen onderbrengen werden er legers loodgieters aan het werk gezet en iedere cel heeft nu voor het eerst warm en koud stromend water. Kardinaal Decourtray van Lyon heeft in zijn noodkreet om meer geld subtiel op het eergevoel van zijn gelovigen gespeeld: „Ik hou geen nationale inzameling", aldus de kardinaal, „want ik reken op u allen hier in Lyon". Het geld komt binnen in biljetten van 50 en 100 francs. Maar daarmee is het gapen de gat van 3 miljoen francs nog bij lange na niet gevuld. veroordeelde. De EG-landen verklaren'alle po- landse zaken Jean-Bernard Rai- litieke middelen' te zullen gebrui- mond zich vierkant achter de EG- ken om Syric ervan te overtuigen verklaring over Syrië opstelde. Cuomo overweegt kandidatuur '88 ALBANY (AP) - De gouverneur van de staat New York, de De mocraat Mario Cuomo, heeft gis teren verklaard dat hij overweegt om zich kandidaat te stellen voor het presidentschap van de Ver enigde Staten bij de verkiezin gen van 1988. Eerder dit jaar verklaarde Cuo mo dat hij niet van plan was zich te mengen in de race voor het hoogste ambt in het Witte Huis. Cuomo werd onlangs herkozen als gouverneur van de staat New York. PARAMARIBO - Bij de Handels Krediet en Industrie bank (Hakrin) in het centrum van de Surinaamse hoofdstad Paramaribo verdrongen velen zich voor de ingang van het bankgebouw om op tijd hun oude bankbiljet ten om te wisselen voor nieuwe (toto anp) Sjevardnadze Sowjetminister Sjevardnadze (buitenlandse zaken) heeft de Ver enigde Staten er gisteren op een persconferentie in Moskou van be schuldigd de vooruitgang op het gebied van de ontwapening te on dermijnen waarvoor in Reykjavik de grondslag werd gelegd. "In We nen stonden twee opvattingen recht tegenover elkaar", aldus Sje vardnadze. Tsjaad In het noorden van Tsjaad zijn honderden doden gevallen bij een Libische aanval. Dit heeft het kan toor van president Hissene Habré van Tsjaad gisteren meegedeeld. Libische tanks en vliegtuigen be stoken de plaatsen Gouro, Ounian- ga en Gourma, aldus de verklaring. Enkele honderden mensen zijn daarbij levend verbrand. De over levenden zijn de bergen in ge vlucht. In de drie plaatsen „staat alles in brand", aldus de officiële verklaring. Filippijnen Premier Nakasone van Japan heeft de Filippijnse president Co- razon Aquino een lening toegezegd van 40,4 miljard yen (ongeveer 575 miljoen gulden) voor de bouw van een thermische krachtcentrale in de provincie Batangas. Nakasone zei mevrouw Aquino dat de Japanse regering bereid is bovendien een hogere lening aan de Filippijnen te overwegen dan de 49,5 miljard yen (zo'n 710 miljoen gulden) die verleden jaar werden toegezegd, zo verklaarde presiden tieel woordvoerder Teodoro Benig- Walvisvaart In het weekeinde is de enige IJs landse verwerkingsfabriek van walvissen vernield. Deze pas giste ren bekend geworden sabotage daad in de op het moment van de daad verlaten fabriek viel nage noeg samen met het tot zinken brengen van twee van de vier wal visvaarders waarover IJsland be schikt. Voor de sabotage aan de twee schepen heeft zich de radicale milieuorganisatie „Zeeherder" (Sea Shepherd) verantwoordelijk gesteld. PARIJS - De woordvoerder van president Mitterrand heeft de komst van de Zuidafrikaanse pre sident omschreven als 'een privé- bezoek aan een privé-gedenkte- ken'. En premier Chirac liet op zijn beurt weten dat het de Zuidafri kaanse president 'vrij staat een mo nument te komen onthullen dat hem toebehoort'. door Rudolph Bakker Nadat aanvankelijk was voor speld dat het Botha zou zijn die van dit bezoek een bittere smaak in de mond zou overhouden, ziet het er nu naar uit dat premier Chirac met het officiële negeren van de zuidafrikaanse president nog meer in zijn maag komt te zitten. In mei '84 maakte Pieter Botha - toen als eerste minister - een reis door Europa. Hij werd er ontvan gen door onder andere de West- duitse bondskanselier Kohl, door de Britse eerste minister Thatcher en door de paus. De Franse premier Mayroy be sloot Botha toen niet te ontvangen, wat paste in de socialistische Zuid- Afrikapolitiek van de regering. De toenmalige oppositieleider Chirac liet toen weten dit een 'struisvogel politiek' te vinden. Toch kwam Botha naar Frank rijk, waar hij in de stromende re gen de eerste steen legde voor het monument in Longueval dat hij vandaag onthult. In Botha's gezel schap bevond zich toen weliswaar de Franse staatssecretaris voor de oud-strijders, die in de kabinetsor- Nieuwe premier Egypte moet economie redden TEL AVIV (GPD) - De groeiende economische malaise in Egypte heeft president Hosni Moebarak doen besluiten opnieuw een ande re premier aan te stellen. Top-eco- noom dr. Ali Lutfi moest slechts na 14 maanden eerste minister te zijn geweest, plaats maken voor de ju rist prof. dr. Mohammed Neguib Sedki (56). Het is duidelijk dat ex-premier Lufti heeft gefaald. In feite twijfel den waarnemers in Cairo al vanaf de dag van diens benoeming aan de capaciteiten van deze techno craat. Het ontbrak Lufti aan over tuiging en politieke ervaring om het bureaucratische bestuur van Egypte nieuw elan te geven, zodat de broodnodige economische her vormingen met daadkracht kon den v/orden doorgevoerd. Boven dien kampte Lufti met een slechte gezondheid en liet hij zich daar voor langdurig in het buitenland behandelen. de tot de laagsten in rang wordt ge rekend. In die meidagen van '84 zag het er even naar uit of Zuid-Afrika zijn apartheidspolitiek zou gaan mati gen. Er was een ontspanning inge treden met Mozambique en Angola en er was sprake van een nieuwe grondwet in Pretoria. Lomé Op het moment dat president Botha zijn komst aankondigde voor de onthulling van het monu ment in Longueval was van deze gunstige tekenen niets meer over. Toen Botha aankondigde dat hij al 15 juni wilde komen, dat wil zeg gen op de jaardag van de slag bij Longueval, wees de regering-Chi- rac zijn komst van de hand. Dat was precies 24 uur geweest voor de tiende jaardag van de opstanden in Soweto. En ook op die 15de juni waren in Parijs op een Unesco-bijeenkomst zwart-Afrikaanse nationalistenlei ders als Oliver Tambo en de Sene galese president Abdou Diouf bij een. Premier Chirac stelde toen de 11de november voor, wat Botha ac cepteerde, maar opnieuw waren er problemen. Nog deze zelfde week begint in Lomé een van de Frans- Afrikaanse topconferenties, waar aan de Franse regeringen altijd veel waarde hechten. Premier Chirac herinnert zich maar al te best dat hij premier Mauroy in mei '84 van 'struisvogel politiek' beschuldigde. Hij heeft dan nu ook laten weten dat hij 'zich zelf best had kunnen voorstellen dat hij president Botha tijdens zijn bezoek van nu zou hebben ontvan- ADVERTENTIE gen, om hem van de zorg van de Franse regering op de hoogte te stellen over de apartheidspolitiek, en hem te herinneren aan de meest elementaire regels van de moraal'. De Franse premier voegde er ech ter meteen aan toe: 'onze Afrikaan se vrienden zouden zo'n initiatief niet begrepen hebben'. WILLEMSTAD/P ARAMARI- BO(GPD/ANP) - Het openbare le ven in Suriname was gisteren door de plotselinge maatregel om het Surinaamse geld te vervangen voor nieuw geld, volledig ont wricht. Bedrijven, winkels, restau rants en kantoren bleven gesloten en het verkeer werd gehinderd door de enorme rijen mensen die in de hete zon voor de banken en wisselkantoren op hun beurt wachtten. Bij de banken waren veel politiemannen en militairen op de been voor de bewaking. De maatregel tot geldzuivering is afge lopen weekeinde aangekondigd door de Surinaamse regering en moet binnen een week zijn doorge voerd. De biljetten van 100 en 500 Suri naamse gulden verloren reeds gis teren hun waarde. Vandaag zijn de briefjes van 25,10 en 5 gulden niets meer waard. Bedragen tot 2500 gul den kunnen worden ingewisseld. Voor bedragen die hoger zijn wor den na controle van de herkomst van het geld, certificaten uitgege ven. De bevolking heeft niet veel vertrouwen in deze certificaten en .wacht nog maar af of zij evenveel terugkrijgen als zij hebben inge wisseld. Het effect van de geldwisseling op lange termijn is nog onbekend. Verwacht wordt dat nu veel zwart geld verdwijnt, wat een positief ef fect kan hebben op de waarde van het nieuwe geld. Anderzijds is een devaluatie in de toekomst mis schien onvermijdelijk vanwege de moeilijke financiële positie van Su riname. Volgens de wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan de uni versiteit van Amsterdam, H.E. Chin, is de maatregel in de eerste plaats genomen om het verzet van het junglecommando Brunswijk de kop in te drukken. Ondanks het milde herfstweer van zondag is van de 1,25 miljoen kies gerechtigden in de regio Hamburg een kwart thuis gebleven. Daar mee bezegelden zij het lot van de sociaal-democratische SPD. De partij van de Hamburgse burge- Bolwerk meester Klaus von Dohnanyi ver loor niet alleen haar absolute meer derheid, maar werd ook nog eens door de CDU in grootte voorbij ge streefd. keerde partij. Hij zit in elk geval verkeerd, vinden ook de sociaal democraten die zich tot de linker vleugel van de partij rekenen. door Leo Maat KASREGISTERS Brengen geld in het laatje. SHARP Waar was de 'grote persoonlijke populariteit' van Von Dohnanyi gebleven? Waren de SPD-stem- mers het 75-jarige 'fotomodel' ach terna gegaan, die geposeerd had voor de SPD-affiches en vervol gens lid werd van de CDU? Of was het de landelijke trend, die de par tij van bondskanselier Kohl begun stigt? De verklaring ligt bij de thuis blijvers: veel SPD-kiezers zijn te leurgesteld. De SPD krijgt de reke ning voor het schandaal rond de Neue Heimat. Superhuisbaas en vakbond DGB ontdeed zich eerder dit jaar van zijn even omvangrijke als verliesgevende woningbezit, zonder zich om de gevolgen voor de huurders te bekommeren. Zoals in veel Westeuropese landen zijn vakcentrale en sociaal-democrati sche partij nauw met elkaar ver want en worden door het publiek* over één kam geschoren. Met name in Hamburg was het de vakcentrale die het ene flatge bouw na het andere liet verrijzen en waar nu de vrees voor huurver hogingen groot is. De apathie was groot. De opkomst bij de verkiezin gen lag zondag rond de 75 procent. Vier jaar geleden ging nog 84 pro cent naar de stembus. De figuur Klaus von Dohnanyi zou grote populariteit genieten. Dat kan wel zijn, maar op hem stemmen is nog iets anders. Zoals de genoemde reclame-oma zei: een aardige man, maar hij zit bij de ver- Von Dohnanyi - zo menen zijn critici - koos zozeer een midden koers, dat hij nauwelijks nog als SPD-er herkenbaar was. Een coali tie met de Groene Alternatieve Lijst wees de burgemeester krach tig van de hand. Dat heeft er mede toe geleid dat velen ter linkerzijde juist voor de Groenen hebben ge kozen. Voor eèn deel heeft Von Dohnanyi daarom het verlies aan zichzelf te wijten. Hamburg was dertig jaar lang een rood bolwerk. De laatste acht jaar had de SPD zelfs een meerder heid van de 120 parlementszetels. Na zondag ziet de zetelverdeling er als volgt uit: 54 CDU, 53 SPD, 13 Groenen. De geheel uit vrouwen bestaande fractie van de Groenen verkeert in de machtige positie, dat zij een SPD-regering wel of niet kan gedogen. De vrouwen hebben Sancties Zimbabwe verwacht het in Hamburg voor het zeggen, zo lijkt het. Immers, Von Dohnanyi heeft zondag de mogelijkheid afgewëzen om meteen - zoals vier jaar geleden - nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. Een andere mogelijkheid, de vorming van een 'grote coalitie' (SPD/CDU) zal binnen de SPD op groot verzet stuiten, zo niet tot een breuk leiden. En de derde moge lijkheid, een coalitie SPD met de liberale FDP, is al door de kiezers onmogelijk gemaakt. De FDP kwam net tekort om de kiesdrem pel van vijf-procent te stappen. Dan blijft een rood-groene coali tie of een SPD-minderheidrege- ring met Groene gedoogsteun over. En dat heeft Von Dohnanyi categorisch van de hand gewezen. Wat in de deelstaat Hessen wel kan, kan in Hamburg blijkbaar niet. Veel hangt in deze af van de plaatselijke partijleider. En het is daarom de vraag of Von Dohnanyi zich wel kan handhaven nu hij zich - met de slechtste resultaten sinds de oorlog op zak - in een onmoge lijke positie heeft gemanoeu vreerd. Winnaar Hartmut Perschau (rechts), lijsttrekker an de CDU, en grote verliezer Klaus von Dhnanyi SPD) tijdens de verkiezingsavond, (foto AP) JOHANNESBURG (GPD) - Zowel in Zuid-Afrika als in Zimbabwe wordt er vanuit gegaan, dat de Zimbabweaanse premier Robert Mugabe binnen afzienbare tijd de directe luchtverbinding tussen de twee landen zal verbreken. Ook de* handelsbetrekkingen tussen beidé landen zullen naar alle waarschijn lijkheid verder aan banden worden Vooruitlopend hierop zijn reis- bureau's in Zuid-Afrika al niet meer bereid om op lange termijn reizen naar en via Harare te boe ken. En de Zuidafrikaanse lucht vaartmaatschappij SAL heeft haar1 advertenties in Zimbabwe stopge- Oud-minister Molotov (96) overleden MOSKOU(AP/ANP) - De ex-Rus-1 sische minister van buitenlandse zaken, Molotov, is zaterdag overle- den. Molotov is 96 jaar geworden. Hij overleed, volgens het Russi- sche persbureau Tass, aan de ge volgen van een ernstige en lange ziekte. Molotov was een commu nist van het eerste uur. De ex-minister van buitenlandse zaken is vooral bekend geworden door het tot stand brengen in 1939 van het Molotov- von Ribbentrop pact, een niet aanvalsverdrag tus sen de Sowjet-Unie en nazi-Duits- land. Vanaf dat jaar tot 1948 was hij de Russische vertegenwoordiger op alle belangrijke conferenties. In de Russische revolutie van 1917 speelde hij ook een belangrij ke rol nadat hij in 1916 werd opge nomen in het belangrijkste orgaan van de communistische partij. Tijdens de destalinisatie in 1957 werd Molotov uit de partij gezet, maar in 1984 werd hij weer toegela ten. Dit jaar is er over de ex-minis ter een vleiend artikel geschreven in een Sowjet-weekblad waarin een beschrijving van zijn lieflijke oude dag werd gegeven. Hij zou de laatste jaren niet meer in het open baar gezien zijn. Volgens westerse historici was Molotov ook één van de architec ten van de blokkade van Berlijn in 1948, die de Sowjet-Unie op de rand van een oorlog met het Wes ten bracht. De echte naam van de ex-minis^ ter was Skrjabin, maar hij veran derde zijn naam in Molotov(ha- mer), omdat hij dat beter vond! klinken. De benzinebommen waar mee de Hongaren de Russische tanks die in 1956 Boedapest bin nentrokken bestookten werden naar hem vernoemd: Molotov cocktails. Churchill zei ooit over hem: "Ik heb nog nooit een mens gezien die het moderne beeld van een robot beter belichaamt", en hij vergeleek de glimlach van Molotov met de Si- berische winters. Geen boycot Zuidafrikaans steenkool LONDEN - De Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken Hans van den Broek is er nog steeds niet in geslaagd zijn Europese collega's over te halen de economische sanc- ties tegen Zuid-Afrika uit te brei- den met een steenkolenboycot. De1 bewindsman sprak gisteren in Londen, waar de EG-ministers bij- een waren, van een 'betreurens waardige ontwikkeling'. door Hans de Bruijn Volgens Van den Broek zijn de eerdera afwijzende standpunten van de EG-landen hierover niet veranderd. Van den Broek wil daarom dat deze kwestie aan de or de wordt gesteld op de topconfe rentie van de Europese staatshoof den en regeringsleiders, begin de cember in Londen. Twee maanden geleden, toen de EG-landen tot een beperkt sanctie pakket tegen Zuid-Afrika besloten, werd afgesproken dat de Britse EG-voorzitter sir Geoffrey Howe zou onderzoeken in hoeverre een steenkolenboycot haalbaar was. Gisteren liet Howe echter weten dat uit zijn navraag bleek dat de onoverkomelijke bezwaren van en kele lidstaten (vooral West-Duits- land en Groot-Brittannië zelf) niet verdwenen zijn. Howe heeft opnieuw toegezegd te zullen streven naar Europese overeenstemming op dit punt. Maar de Westduitse minister Hans- Dietrich Genscher verklaarde al dat de bondsregering niet akkoord zal gaan met een verbod op de in voer van Zuidafrikaanse kolen. De Bondsrepubliek is de grootste im porteur van steenkool uit dat land. Deze ontwikkeling is volgens Van den Broek vooral te betreuren nu de Verenigde Staten wel tot een steenkolenboycot hebben beslo ten. Een dergelijke sanctie zou tot nieuwe impulsen voor de Europe se Zuid-Afrika-werkgroep hebben kunnen leiden, meent de bewinds-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7