Sandoz wil betalen na gifgolf Winkeldief krijgt straks gelijk boete NEPAL BEEK 'Vrede te weinig aan bod gekomen Zakenman eist 10 miljoen na 'chantage-uitspraak' Gruijters Eerste golf bereikt Noordzee Kan mijn hond uit de Rijn drinken Prima service stoutenbeeh Ien van den Heuvel nieuwe voorzitster van IKV Zwols ziekenhuis kampt met tekort van 3 miljoen DINSDAG II NOVEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 BAZEL/DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Zwitserse chemie concern Sandoz zal de schade die Nederlandse waterlei dingbedrijven hebben geleden als gevolg van de giframp op 1 november vergoeden. Dat werd gisteren verklaard door een woordvoerder van het concern. Een medewerker van Rijkswaterstaat bekijkt in de meetkamer een computeruitdraai waarop precies hoe giftig hel Rijnwater is dat door de stuwen bij Hagestein, die door het raam op de achtergrond te zien zijn, stroomt. (foto ANP» Sandoz-directeur Siebel verklaar de dat het bedrijf de produktie van bepaalde produkten 'zal herover wegen'. Welke gevaarlijke chemi sche produkt,en mogelijk zullen worden geschrapt wilde hij niet zeggen. Het bedrijf verwacht ver der strengere voorschriften ten aanzien van de opslag van chemi caliën. De giframp ontstond doordat na een brand bij Sandoz tienduizen den kilo's gif met het bluswater in de Rijn terecht kwamen. Directeur Siebel ontkende dat het bedrijf te laat alarm had geslagen. Als bewijs toonde hij een telex waaruit blijkt dat Rijkswaterstaat in Arnhem op 2 november om 17.10 is gewaar schuwd. De brand brak uit in de nacht van de eerste november. Watervlooien Het deel van de gifgolf in de Rijn met de hoogste concentraties ge vaarlijke stoffen is gisteren in de Noordzee gestroomd. Maar het duurt nog enkele dagen alvorens de 200 kilometer lange vlek geheel is afgevloeid. Maximaal 10 procent van de gifgolf is via de IJssel in het IJsselmeer terechtgekomen. Vol gens Rijkswaterstaat heeft dit ver der geen gevolgen vanwege de ver dunning die in het Ketelmeer e« het IJsselmeer optreedt. Morgen zullen in Zurich de mi nisters van Nederland. Zwitses- land, Frankrijk en West-Duitsland. die belast zijn met de Rijnproble- matiek, bijeenkomen voor overleg over de gillozing die vooral in West-Duitsland een milieuramp heeft veroorzaakt. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) wil dan onder meer spreken over scha devergoedingen. Proeven met watervlooien door het Rijksinstituut voor de Zuive ring van Afvalwater (RIZA) heb ben uitgewezen dat de gifstroom uit Bazel schadelijk is voor lagere organismen in het water. Het insti tuut had water uit de Rijn bij Lo- bith genomen op het hoogtepunt van de gifstroom zondagmorgen DEN HAAG Ze realiseert zich dat haar prominente positie in de PvdA problemen kan geven, maar toch verwacht de nieuwe IKV- voorzitster Ien van den Heuvel ze eigenlijk niet. Als lid van het Euro pees Parlement houdt ze voldoen de afstand tot de Nederlandse par tijpolitiek om het voorzitterschap van het IKV op zich te kunnen ne men. En, benadrukt ze, het voorzit terschap betekent nadrukkelijk geen opstap naar een rentree in de Nederlandse politiek. Van den Heuvel, oud-voorzitster van de PvdA, volgt de Amsterdam se hoogleraar Van Putten op, die in maart dit jaar aftrad na een conflict met secretaris Mient-Jan Faber. Van Putten blijft lid van het IKV als vertegenwoordiger van de gere formeerde kerken. Voor het IKV is de politieke kleuring van Van den Heuvel een belangrijk punt van discussie ge weest, zei gisteren beraadslid Ho- gebrink. Maar, zo stelde hij, haar grote politieke en bestuurlijke er varing zijn van zo grote betekenis dat haar politieke betrokkenheid 'op de koop toe moet worden geno men'. Bovendien voldeed Van den Heuvel als actief lid van de her vormde kerk, feeling voor wat een beweging als het IKV is, en kennis van vredesvraagstukken ook aan de andere eisen die het IKV aan de nieuwe voorzitter stelde. Gewoon De keuze lijkt vreemd, omdat het IKV zich juist wil terugtrekken uit de politiek en zich meer wil richten op de kerken. Van den Heuvel daarover: "Als je gemakkelijk re deneert. dan is dat zo. Dan moetje iemand kiezen die door zijn achter grond al direct duidelijk maakt dat de relatie met de kerken grote prio riteit krijgt. Maar als je wat minder oppervlakkig probeert te redene ren, dan kun je zeggen dat het juist heel goed is dat iemand die tegelij kertijd met beide benen in de poli tiek staat, leiding geeft aan de orga nisatie. Misschien ontdekken ze dat ook iemand die uit de PvdA komt en nu voorzitter is van het IKV, een heel gewoon mens is. Dat In het laboratorium in Lelystad werden er watervlooien, een ge voelige diersoort, in gedaan. De diertjes bleken niet bestand tegen het gif en legden het loodje. Rijkswaterstaat leidt hieruit af dat ook andere organismen, die eveneens tot voedsel van de vissen dienen, zullen afsterven. De biolo gen van de rijksdienst geloven niet dat dit zal leiden tot een massale vissterfte. "Er is tijdelijk minder voedsel voor de vissen, maar door de verdunning van het gif in de Rijn zal de zaak zich redelijk snel herstellen. Watervlooien, bijvoor beeld. vermenigvuldigen zich ra zendsnel" Derde golf Er is nog weinig bekend over een tweede, kleinere gifvlek die sinds zaterdag na een lek in een bassin bij Sandoz ook de Rijn komt afzet ten. De concentraties zouden een derde bedragen van de hoogste die tot nu toe in de eerste gifgolf zijn gemeten. Voor het leven in het Duitse deel van de Rijn dat nog krepeert, zal de tweede gifstroom de doodssteek betekenen. Rijkswaterstaat heeft gisteren ook bericht ontvangen over een il legale lozing van de plantenverdel- ger atrazine in het gebied van Ba zel. De herkomst van het spul is onbekend, evenals de concentra ties van dat gif. Een aantal milieuorganisaties, waaronder de stichting Reinwater en Greenpeace, heeft gisteren mi nister Smit-Kroes in een open brief erop gewezen dat de autoriteiten de ernst van de giframp hebben onderschat. Woordvoerder Geiten beek van Reinwater wil dat er een grondig onderzoek komt naar de gevolgen van de verontreiniging voor het ecosysteem (planten en vissen). De milieuorganisaties vra gen de minister maatregelen te ne men waardoor men niet langer uit sluitend afhankelijk is van de in formatie van de vervuilende be drijven en het Rijn-alarmerings systeem beter functioneert. je daarmee kunt praten over aller lei problemen. En uil dezelfde ach tergrond. Ik bedoel, ik ben ook lid van een kerk". Ze toont zich zeer ingenomen met de nieuwe koers van het IKV, dat zich de komende tijd wil con- LELYSTAD (GPD) - Bij het Rijks instituut voor de Zuivering van Af valwater in Lelystad heerst grote drukte. Sinds de gifgolf vanuit Zwitserland het afgelopen week einde in het Nederlandse gedeelte van de Rijn terecht is gekomen, wordt vooral het berichtencen trum van het instituut overstelpt met telefoontjes. Anneke Schafer, die speciaal is belast met de afdeling rivieren, stelt een veehouder gerust die vraagt of de koeien nu wel of niet vroegtijdig op stal moeten worden gezet. "Als het heel warm weer was, zou de situatie beduidend an ders liggen. Dan drinken de koeien veel meer water uit de Rijn", zo legt ze uit. "Maar in deze tijd van het jaar gebruiker) ze minder ri vierwater. Toch adviseren we, om moeilijkheden te voorkomen, de Buitenkansje op kwart miljoen in de Staatsloterij DEN HAAG (ANP) Wie in okto- bertrekking van de Staatsloterij een troostprijs van 2500 gulden heeft gewonnen met een lotnum mer waarop in een bepaalde serie een extra prijs van 250.000 gulden was gevallen, heeft alsnog kans op het volle pond. Het winnende lot is namelijk niet verkocht. Extra prijzen moeten altijd op verkochte loten vallen, en daarom trekt de Staatsloterij komende maandag op de tweede trekking van de novemberloterij alsnog het winnende serienummer. Wie in ok tober al prijs had, kan dus mogelijk nog eens 247.500 gulden incasse- centreren op de ontspanning tus sen Oost en West. Volgens haar heeft de vredesbeweging tot nu toe vaak alleen aandacht besteed aan het veiligheidsbeleid, en is het vre desbeleid er bekaaid afgekomen. "Dat het vredeswerk van een min- beesten op een ander stukje grond te laten grazen". Het berichtencentrum is nog maar sinds 1 november officieel in werking. Behalve allerlei calami teiten, zoals de huidige ernstige verontreiniging van het Rijnwater, verzorgt het centrum ook de dage lijkse opgave van de waterhoogten en houdt men zich bezig met de waarschuwingsdienst voor de IJs- selmeerdijken. "Door deze giframp worden we nu meteen getest", meent Anneke Schafer, die de berichten tegen spreekt dat het alarmsysteem op het moment dat de gifgolf zich aan diende, niet optimaal zou hebben gefunctioneerd. "Ik zou niet weten hoe we nog attenter hadden moe ten zijn. De giflozing gebeurde in Bazel op 700 kilometer afstand. Je wist van tevoren wat er verder zou gebeuren". Niet alleen veehouders bellen naar het RIZA, ook de Gemeente lijke Plantsoenendienst van Vlaar- dingen bijvoorbeeld heeft geinfor- meerd of het water uit de Nieuwe Maas (de Rijn gaat over in de Ne- derrijn en vervolgens via de Lek naar de Nieuwe Maas) nog wel ge bruikt kan worden. "Verder infor meren mensen die een hondje heb ben of het diertje uit de rivier mag drinken. Binnenschippers vragen ons of het nog wel veilig is met het rivierwater hun schip schoon te spuiten of bedrijven die bellen of de suikerbieten nog wel met Rijn water mogen worden schoonge maakt". Het RIZA verwacht dat de gif golf over vier dagen uit de Neder landse rivieren is verdwenen. Voor Landbouwer Van Laar uit het Utrechtse Eist, die zijn honderd melkkoeien van de uiterwaarden heeft gehaald en naar de stal heeft dere kwaliteit is dan de strijd tegen de kruisraketten, ontken ik. In het verleden is in het IKV te veel ge sproken over veiligheidsbeleid en te weinig over vrede. Ik ben blij dat dat vredeswerk ny eindelijk in de steigers slaat". Ze realiseert zich anderzijds dat de tijd waarin het IKV miljoenen op de been kreeg in de strijd tegen de kruisraketten, voor bij is. Met een leus als 'ontspanning is ondeel baar' breng je geen massa's op de been. Maar: "Als je een deel van de mensen daarover laat nadenken, hoe je dat kunt beïnvloeden, waar je zelf gedachtenfouten maakt bij de beoordeling van mensen, dan vind ik dat zeer de moeite waard. Dan kapitaliseer je toch het meest essentiële uit die massa die ooit op de been was". Als pacifiste heeft Van den Heuvel er geen proble men mee dat het IKV geen pacifis tische organisatie is. Zij meent dat het werk van het IKV een belang rijke bijdrage levert aan de verwe zenlijking van haar pacifistische idealen. Eigenwijs Wat de bestuurlijke problemen binnen het IKV na het vertrek van van Putten betreft, wees de nieuwe IKV-voorzitter erop dat in het IKV de afgelopen tijd besluiten zijn ge nomen over de bevoegdheden van zowel het beraad als de campagne- raad en het secretariaat. Ze ver wacht niet net als Van Putten in conflict te komen met Faber "Vooral om dat we dat allebei niet willen. En we zullen goede afspra ken moeten maken. Zelfs met twee van die eigenwijze mensen als wij zijn, moet het dan lukken". ICTO-voorzitter Janssen van Raay noemde dit weekeinde de be noeming van Van den Heuvel 'goed voor het ICTO maar jammer voor het IKV' en stelde dat het IKV 'eindelijk zijn socialistische ge zicht toont'. Van den Heuvel: "Of het goed is voor het ICTO moeten we maar aan de toekomst overla ten. Voor wat het IKV betreft hoop ik dat ze er goed aan hebben ge daan om mij te kiezen. Ik zal in elk geval mijn best doen". gebracht, is dat geen aanleiding zijn vee weer naar buiten de bren gen. "De uiterwaarden zien er pri ma uit, maar ik ga de beesten niet weer verhuizen. Ze zijn nu gewend aan de staltemperatuur. Als ik ze weer naar buiten stuur, kunnen de gevolgen groter worden". "Eén ding weet ik wel, het kost me na Tsjernobyl, toen de koeien een poosje van het land moesten, weer handen vol geld. Reken maar ver boven de tienduizend gulden. Er moet extra hooi komen en krachtvoer. Bovendien loopt de melkproduktie terug, nu de koeien wat eerder op stal staan". ZWOLLE (ANP) - Burgemeester Gruijters van Lelystad, oud-minis ter van volkshuisvesting, heeft zich misdragen door de onroerend goed-handelaar Willem Meyer 'een chanteur' in de ABP-zaak te noe men. De goede naam van Meyer is daardoor aangetast met als gevolg dat hij bijna aan de bedelstaf is ge raakt. De schade die Meyer opliep door toedoen van Gruijters is zeker tien miljoen gulden. Dit stelde de advocaat van Meyer, mr. E. Kuhn, gisteren voor de rechtbank in Zwolle, waar de schadevergoedingsprocedure die Meyer heeft ingesteld tegen Gruij ters en de gemeente Lelystad werd behandeld. Directe aanleiding tot de schade vergoedingsprocedure is het rap port dat drie jaar geleden door Gruijters in opdracht van wijlen minister Rietkerk (binnenlandse zaken) is opgesteld. Gruijters moest onderzoeken of het ABP on rechtmatig had gehandeld bij on roerend goed-transacties. In zijn oriënterend onderzoek schreef Gruijters indertijd over de zaken man Meyer dat deze zou hebben geprobeerd ABP-directeur Masson te chanteren. Volgens Meyer herhaalde Gruij ters die belediging later nog eens in een televisie-uitzending en had hij dit ook nog een keer luidkeels in een Amsterdams café verkon digd. Het rapport van Gruijters, dat een vertrouwelijk karakter had, lekte in 1983 uit waardoor de formulering "chanteur" van Gruij ters in de openbaarheid kwam. Meyer nam indertijd een vorde ring over van de Nuenense onder nemer A.F. Poot die claimde dat de toenmalige directeur beleggingen bij het ABP, Masson, hem willens en wetens had geruïneerd. In een poging de schadevergoeding als nog af te dwingen, benaderde Meyer eind '82 Masson met een DEN HAAG (GPD/ANP) - Met het onmiddellijk opleggen van boetes die het dubbele bedraagt van de waarde van de gestolen goederen, wil Justitie de winkeldiefstal aan pakken. Minister Korthals Altes (justitie) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Ook de PvdA presenteerde gisteren een plan om iets te doen aan deze vorm van kleine criminaliteit. De socia listen denken aan subsidies aan kleine bedrijven, die daarmee anti- diefstalmaatregelen kunnen ne men. Korthals Altes en winkeliers reageerde gisteren direct positief. Winkeldiefstal is een van de meest voorkomende vormen van kleine criminaliteit. Alleen al in 1983 werden 268.000 winkeldief stallen geregistreerd. Een groot deel wordt niet vervolgd omdat Justitie daarvoor geen mensen ge noeg heeft. In de praktijk kunnen veel daders daardoor ongestraft hun gang gaan. De minister wil de politie de be voegdheid geven om bij kleine diefstallen onmiddellijk een boete op te leggen. Nu wordt alleen pro ces-verbaal opgemaakt, waarna de officier van justitie over vervolging besluit. Korthals Altes hoopt met zijn plan meer daders te straffen. Het voorstel maakt deel uit van een actieplan, dat het kabinet nog voor de kerstvakantie aan de Tweede Kamer zal aanbieden. Subsidie De Partij van de Arbeid presen teerde gisteren een eigen plan. De socialisten willen aan kleine be drijven met maximaal 10 werkne mers geld beschikbaar stellen voor het beveiligen van hun zaak. De PvdA denkt aan een eenmalige subsidie van ten hoogste 5000 gul den voor de aanschaf van onbreek bare ruilen, doorzichtige rolluiken, het afsluiten van portieken en blokbeveiliging. De regeling zou 20 voorstel de zaak in der minne te schikken. Om Masson onder druk te zetten liet hij daarbij doorsche meren dat hij het steekpenningen- verhaal van Poot (Masson ontkent dit) in de publiciteit zou brengen. Binnen de ABP-top werd dit op gevat als chantage. Ook Gruijters, naast burgemeester van Lelystad indertijd ook lid van de Centrale Beleggingsraad van het ABP, was die mening toegedaan. In zijn rap- ZWOLLE (ANP) - De gemeente raad van Zwolle heeft besloten dat het Sophia-Ziekenhuis in die stad een tekort van 3 miljoen op haar begroting voor volgend jaar moet wegwerken. Het bestuur van het ziekenhuis vindt dit "een onmoge lijke eis", omdat het te ingrijpende maatregelen zou moeten nemen zoals het sluiten van afdelingen en het ontslaan van 100 tot 200 perso neelsleden. Het ziekenhuis telt 1000 medewerkers. Het bestuur van het Sophia-Zie kenhuis had het gemeentebestuur in een brief laten weten af te tre den, als het door de raad zou wor den gedwongen een sluitende be groting op te stellen. Maar na de raadsvergadering verklaarden be stuursleden dat ze 'nog niet zover Het ziekenhuisbestuur wil eerst nader overleg met het college van B en W over een gezamenlijke actie naar politiek Den Haag om de fi nanciële problemen op te lossen. De meerderheid van de raad be streed in het debat de opvatting miljoen gulden gaan kosten. Ook denkt de PvdA aan het bevorderen van wonen boven de winkels en aan flexibele openingstijden, waar door niet alle zaken na 6 uur 's avonds gesloten zijn. Zowel minister Korthals Altes als staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) waren verheugd over het intiatief. Ze beloofden het plan nauwkeurig te bekijken en zeiden enkele onderdelen waar schijnlijk te zullen overnemen. Evenhuis stond echter sceptisch tegenover de subsidieplannen van wege de kosten. Voor flexibele openingstijden voelt hij wel veel, evenals de vier grote fracties. Hij stelde de Kamer een voorstel daar over in het vooruitzicht. Het Nederlands christelijk on- dernemersverbond noemde het PvdA-plan 'verheugend'. Vooral omdat de socialisten afstand ne men van het plan van de door de regering ingestelde commissie- Roethof, die onder meer stelde dat bedrijven meer personeel in dienst moeten nemen om winkeldiefstal te voorkomen. ROTTERDAM (ANP) Een jeug dige Rotterdammer, die op hete kolen zat omdat hij te laat thuis dreigde te komen, kreeg gisteren eerste klas-service in de tram waar mee hij naar huis reisde. De tram liep na een botsing met een auto uit de rails en kwam tegen de gevel van de flatwoning van de jonge man tot stilstand. De familie kon er wel om lachen, de betrokken auto mobilist niet. Hij werd gewond naar een ziekenhuis gebracht. De bestuurder en passagiers van de tram bleven ongedeerd. De tram raakte door het ongeluk bescha digd, de flat niet. port noemde hij Meyer dan ook een chanteur. Volgens de advocaat van Gruij ters, mr. H. Bouma, was er wel de gelijk sprake van chantage: geldaf persing door bedreiging. "Het is echter niet de schuld van Gruijters, dat Meyer als chanteur naar voren is gebracht. Het rapport waarin die term gebruikt werd, was vertrou welijk en is buiten de schuld van Gruijters uitgelekt", aldus Bouma. dat de gemeente Zwolle verant woordelijk zou zijn voor het deel van het begrotingstekort dat een gevolg is van een gemeentelijk be loningssysteem voor Hfet niet-ver- plegend personeel. Het gaat om een bedrag van zes ton. Wethouder H. Okkels wees erop dat de lande lijke instanties, die toezicht hou den op de financiën van ziekenhui zen, geen bezwaar hebben ge maakt tegen de regeling. Gezien de financiële problemen heeft de gemeenteraad besloten de verzelfstandiging van het Sophia- Ziekenhuis niet op 1 januari 1987 te laten ingaan maar een jaar later. Tot dat moment zal de gemeente deel uit maken van het ziekenhuis bestuur en meehelpen de financië le positie weer gezond te maken. Mocht het bestuur van het zie kenhuis besluiten af te treden, dan bestaat de kans dat het Sophia-Zie kenhuis geheel in handen van de gemeente komt. De gemeenteraad is hier fel op tegen omdat het be leid voor de ziekenhuizen een aan gelegenheid van rijk (financiering) en provincie (planning) is. ADVERTENTIE n Het tapijtweven is al meer dan 1000 jaar de meest Karakteristieke uiting in Nepal. Betoverende voortteelden vindt u bij Stoutenbeek. In de zachte nuances van de magnolia; in vele variaties blauw, het symbool voor'rein' in de leer van Boeddha. Met de prachtigste motieven, direkt ontleend aan de Tibettaanse natuur. Authentieke schoonheid veiweven met duurzame kwaliteit NET 'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk; Parallelweg 10, tel.: 02510-2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein t, tel: 071-89 93 23. Dondenlag koopavond. Maandagochtend gesloten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5