actief in vriie tijd Artsen lopen mee in bedrijf met een hoog ziekteverzuim Om zwaarte van werk te kunnen vaststellen Vrije School Mareland verhuisd Marktverzamelkraam geplaatst Lekke uitlaat agent? Wachtik repareer het ter plekke even LEIDEN - Twee bedrijfsartsen van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst (GG en GD) onderzoeken mo menteel bjj het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest en de ge meentelijke reinigingsdienst de oorzaken van het hoge ziek teverzuim aldaar. Onderdeel van het onderzoek vormt het daadwerkelijk 'meedraaien' in het werk, met als doel inzicht te krijgen in de zwaarte van het werk en de werksfeer. Endegeest en de reinigingsdienst kampen sedert enkele jaren met aantallen zieke personeelsleden die het landelijk gemiddelde van 7 door Simone van Driel procent ver overstijgen. In Ende geest bedroeg het ziekteverzuim onder de 500 personeelsleden vorig jaar gemiddeld 12,5 procent. De reinigingsdienst had te maken met een percentage zieken van 13,5 bij de beladers en vegers en ongeveer 20 procent bij de chauffeurs. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de bedrijfsartsen W. Bronk- horst en W. van der Plas. Bronk- horst, tevens hoofd van de afdeling Bedrijfsgezondheidszorg van de GG en GD, vertelt hoe het onder zoek in Endegeest tot stand is ge komen. Vooral de afdelingen waar min of meer chronisch zieke pa tiënten worden verzorgd, hebben met een hoog ziekteverzuim te ma ken. "Dan komt de vraag om de hoek kijken hoe dat nou komt. Controleert de GG en GD niet streng genoeg, zou Endegeest zich kunnen afvragen. Elk bedrijf krijgt het ziekteverzuim dat het verdient, zou de GG en GD daartegenover kunnen stellen. Maar daar kom je natuurlijk niet ver mee. Besloten is toen een zo onafhankelijk mogelijk onderzoek in te stellen naar wat de oorzaken van dat hoge ziektever zuim zouden kunnen zijn". Alle afdelingen van Endegeest worden apart onderzocht. Aller eerst wordt bekeken wie er alle maal ziek zijn geweest en wat daar voor de reden was. Dan komt er een voorbespreking met de leiding van het team van elke sector, waar in onder meer de mogelijke oorza ken worden besproken. Vervol gens draaien Bronkhorst en Van der Plas elk een dag op iedere afde ling mee. "Zo kun je aan den lijve voelen hoe het werken op zo'n af deling is. Hoe druk is het, en in hoeverre is er in dat werk iets leuk te ontdekken? Je kunt je op zo'n afdeling voor chronisch zieken, waar nauwelijks of geen vooruit gang valt te constateren, bijvoor beeld voorstellen dat het werk niet voor iedereen altijd even motive rend is. Nee, één dag is inderdaad niet veel, maar je kunt wel een in dicatie krijgen. Het voorlopig rap port wat we naderhand opstellen, wordt ook met een grote vertegen woordiging van elk team bespro ken om by voorbeeld vast te stel len of de zaken die wij op zo'n dag meemaken al dan niet toevallighe den zyn". Over de uitslag van het onder zoek valt nog niets te zeggen. Er zijn namelijk nog maar twee afde lingen onderzocht; Bronkhorst verwacht dat we wel een jaar of twee verder zijn voor het onder zoek helemaal is afgerond. Snijwonden Ook nog niet klaar, maar al wel wat verder op gang is het onder zoek bij de gemeentelijke reini gingsdienst. De werkwijze is gelijk aan die bij Endegeest; allereerst is bekeken wie waarom ziek is ge weest. Dertig procent van de zieke beladers en vegers bleek last te hebben van gewrichtsklachten (ar men, benen, rug of nek) en maar liefst 50 procent van de chauffeurs meldde zich om die reden ziek. Bronkhorst verklaart dat met: "De chauffeurs zijn over het algemeen ouder: van de 15 zijn er maar 5 jon ger dan 40, tegen 35 van de 59 bela ders en vegers. Bovendien zijn een heleboel chauffeurs eerst belader geweest. En: chauffeur zyn is geen licht beroep, hoewel er nog goede meetinstrumenten ontbreken om bijvoorbeeld de effecten van de schokbewegingen van de auto waaraan chauffeurs zijn blootge steld, precies na te kunnen gaan". Van de zieke beladers en vegers had 10 procent te maken met be drijfsongevallen als beknellingen, snijwonden en uitglijden. Bronk horst: "Ik heb een dag meegelopen achter de wagen en dan zie je goed het verschil tussen theorie en prak tijk. Een voorbeeld. Je denkt al gauw: die belader krijgt het aan zijn rug omdat hij verkeerd be- LEIDEN - Groot feest was het gisteren aan de Mare- singel, waar leerlingen, leerkrachten en ouders de ge heel opgeknapte behuizing van Vrije School Mareland in gebruik i Nadat de 200 leerlingen en hun ouders in feestelijke optocht en begeleidt door een draaiorgeltje aan de Ma- resingel arriveerden, werden zij begroet door de leer lingen van de Rudolf Steinerschool en de bovenbouw van de Vrije School Den Haag. De Leidse Vrije School is van die laatste een dependance. Gezamenlijk hief men het zeer toepasselijke liet 'Uit vele richtingen' aan waarna elke klas haar eigen lint mocht doorknippen en de aannemer en de architect het gordijn voor de hoofdingang weghaalden. Met de opknapbeurt van het monumentale pand op de hoek van de Maresingel krijgt de Vrije School na een zwerftocht van acht jaar een volwaardig eigen ge bouw. Grote wens die nu nog overblijft is het verkrij gen van een eigen bovenbouw. De Vrije School han teert een onderwijssysteem voor kinderen van 4 tot 18 jaar, maar in Leiden is er nog geen bovenbouw. Zodra de leerlingen 12 zijn, moeten ze naar de Vrije School in Den Haag. De Leidse dependance tracht al jaren zo'n eigen bovenbouw te krijgen, maar het ministerie van onderwijs en wetenschappen geeft daaraan voorals nog geen gehoor. Een van de argumenten van het mi nisterie is dat een bovenbouw in Leiden geen bestaans recht zou hebben omdat er te weinig leerlingen zouden zijn. De Vrije School bestrijdt dat echter, (foto Jan Holvast) weegt, hij moet de zakken dicht bij zijn lichaam houden en dan recht voor zich uit in de wagen gooien. Nou, het eerste wat ik die dag leer de is dat je een vuilniszak nooit dicht bij je lichaam moet houden in verband met scherpe voorwer pen die in die zak kunnen zitten. En door de druk van de pers in de wagen moetje ook nooit recht ach ter de wagen gaan staan omdat er kans bestaat dat er iets terug springt Dus moet je de vuilniszak, met je arm zijwaarts gestrekt, met een boog in de wagen ingooien en er een beetje schuin achter gaan staan. Dat is het veiligst. Je kunt daarom kortom niet zeggen dat het helemaal aan de belader ligt als hij klachten krijgt: natuurlijk wil hij zijn rug sparen, maar ook geen snijwonden oplopen". Hechte clubjes Bronkhorst, die tevens een dag meeging met het ophalen van grof vuil en vegen, bestempelt die erva ring als "leuk en heel leerzaam". Uit de vele onderzoeken die al naar het reinigingswezen zijn ingesteld, kwam naar voren dat de beladers eigenlijk weinig tijd besteden aan laden en veel meer aan lopen. Hij heeft nu zelf proefondervindelijk kunnen vaststellen hoe dat kan ko men: "Als je in de binnenstad rijdt en je moet een kwartier wachten omdat een uitladende vrachtwa gen de weg blokkeert, kom je in derdaad niet aan beladen toe". Bij het ziekteverzuim bij de rei nigingsdienst spelen ook allerlei psychologische zaken een grote rol, zo is Bronkhorst inmiddels ook Leidenaar botst tegen boom LEIDEN - Een 19-jarige Leide naar, niet in het bezit van een rijbe wijs, maar wel van een auto, heeft zijn voertuig afgelopen nacht to tal-loss gereden. De man raakte op de Stevenshofdreef in een slip en kwam tegen een boom terecht. De man slaagde er nog wel in enkele tientallen meters door te rijden, maar kwam toen tot de conclusie dat verder rijden zinloos was. De bestuurder werd door de politie wandelend aangetroffen. De poli tie heeft de man een bloedproef af genomen. Sinterklaas 22 november in Leiden LEIDEN - Sinterklaas komt dit jaar op zaterdag 22 november in Leiden aan. Om 12.00 uur zal hij door burgemeester C. Goekoop in de Pieterskerk worden ontvangen. Op zaterdagochtend zal de bin nenstad al in het teken staan van de intocht van de Goedheiligman. Vanaf 10.00 uur kunnen kinderen bij twee marktkraampjes op de Breestraat, twee op de Haarlem merstraat en één op de markt stic kers ophalen. Wie alle vijf stickers verzameld heeft, krijgt later in de Pieterskerk een presentje. De Pieterskerk zal vanaf 11.30 geopend zijn. Het is de bedoeling dat de kinderen zich als Zwarte Piet verkleden. Aan de tien mooi ste Pieten zal Sinterklaas cadeau bonnen uitreiken. Omdat de vegers van de reinigingsdienst nogal eens moeten invallen voor hun collega's bij de vuilnisophaal dienst, vermindert de binding met hun eigenlijke werk. Volgens bedrijfsarst W. Bronkhorst van de GG en GD kan dat een rol spelen bij het hoge ziekteverzuim waarmee ook de veegdienst heeft te kampen. archieffoto) duidelijk. Neem de r veegdienst. Zij moeten meer dan eens invallen by de vuilnisophaal dienst, waardoor volgens Bronk horst "de binding met het werk vermindert". "Als je een eigen wijkje hebt, werk je met plezier. Maar niet als je wordt gejojood en 20 weken niet in je eigen wijk komt". "Wat ik ook heb gemerkt, is dat het bij de reiniging hele hechte clubjes zijn die soms ook privé met elkaar omgaan. Die moet je ook niet uit elkaar halen; het ideaal vin den ze het eigen ploegje. Het is na- tuurlyk ook wel belangrijk dat twee mensen hetzelfde tempo heb ben - dat de chauffeur dus niet al op de hoek is terwijl de beladers nog maar in de helft van de straat zijn". Weliswaar is het onderzoek al een aardig eind op weg, maar aan conclusies waagt Bronkhorst zich nog niet te zeer. Wel stelt hij dat "het een hoop zou schelen" als zo wel bij Endegeest als bij de reini gingsdienst meer contact met zie ke collega's zou zijn. "Daar blykt het nogal eens aan te schorten. De opzichter zou bijvoorbeeld na twee weken bij een collega langs moe ten gaan. Zo zouden mogelijke pro blemen ook kunnen worden uitge praat - begint de zieke er niet zelf over, dan wellicht zijn of haar part ner. En voor langdurig zieken is het heel moeilijk om na drie maan den zomaar weer op maandagmor gen binnen te stappen. Dat is niet zo als je steeds op de hoogte bent gebleven van wat er allemaal op de zaak leeft. Daar speelt ook iets mee van het gevoel gemist te worden". Volgens Bronkhorst verdient het aanbeveling dat de GG en GD in de toekomst meer van dergelijk opge zette onderzoeken gaat houden. "Voor ohs is dit nu nog een hele nieuwe vorm. We lopen wat dat be treft achter bij de bedrijfsgezond heidsdiensten: in het bedrijfsleven doet men al veel langer onderzoek naar de werkplek zelf. Dat is ook belangrijk als je dit soort proble men echt goed wilt aanpakken. Dan kun je je niet beperken tot controle van de zieke werknemers alleen". Bazar De Hervormde Wijkgemeente 'Kooi-Pniëen' houdt op vrijdag en zaterdag een bazar ten bate van de reparatie van het dak van het wijkgebouw Irene. Deze bazar heeft plaats in het wijkge bouw aan de Driftstraat. Vrij dag begint de bazar om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Zaterdag opent het wijkgebouw orfi 10.00 uur de poorten. Lekkernijen In de Helianth (Herenstraat 5c) is morgen een demonstratie 'snoep en lekkernijen' plaats. Voedingsdeskundige Vreni de Jong legt uit hoe - ook zonder ge bruik van kristalsuiker - borst plaat en ander lekkers gemaakt kunnen worden. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. Opgave bijn de He lianth, tel. 141513. Hengelsport De uitslag van de viswedstrij den van DSB, die op 7 november in het Oegstgeester kanaal wer den gehouden: 1. K. Benning, 2. C. de Bolster, 3. B. Schroef, 4. P. de Bolster, 5. J. van der Heijden. 6. F. van Eijgen, 7. P. van der Heijden, 8. W. Groen, 9. G. Pola- ne, 10. J. Mark, 11. W. Steenber gen. Solidariteit ln het kader van een solidari- teitscampagne met het verzet in Zuid-Afrika wordt morgen in het Leids Volkshuis aan de Apo- Open Dag thekersdijk de film 'Last grave at Dimbaza' vertoond. De film is il legaal gemaakt door zwarte Zuid-Afrikanen en is het land uitgesmokkeld. De vertoning be gint om 20.30 uur. Donderdag heeft een thema-avond voor vrouwen plaats met diverse spre kers. Ook treedt de Zuidelijk Afrikaanse band Zimba uit Zim babwe op. Aanvang: 20.00 uur. Wandelen Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag de 'Sint-Ni- colaastocht' over 5, 10, 15 en 20 kilometer. Er kan tussen 10.00 uur en 14.30 uur worden gestart bij Het Parlement, Nieuwstraat 45. Wenskaarten Dienstencentrum Merenwijk organiseert een cursus 'Wens kaarten maken'. De cursus, die morgen van start gaat, omvat 4 d 5 bijeenkomsten. Opgave tussen 9.00 en 10.00 uur bij mevrouw Den Heeten in het gezondheids centrum (Rosmolen 2). Buurtcentrum Dijk 33 houdt donderdag een open dag voor ou deren vanaf 55 jaar en ouder in het buurtcentrum aan de Apothe- kersdijk. Er zullen videofilms over het buurt- en clubhuiswerk en over het werk van het dien stencentrum voor gecoöordineerd bejaardenwerk worden ver toond. Ook heeft een demonstra tie van de ouderen-gymgroep van Dijk 33 plaats. De open dag begint om 10. 00 uur. Themab ij eenkomst In het Fiombureau, Lange- gracht 61, wordt maandag van 10.00 tot 12.00 uur een themabij eenkomst gehouden over werk en opleidingsmogelijkheden voor alleenstaande vrouwen met kin deren. Medewerkers van het Leids Edukatief Sentrum (LES) en de sociale dienst zullen aan wezig zijn om informatie te ver schaffen. Belangstellenden kun nen zich voor 14 november opge ven bij het Fiom, tel. 146237. Er is in beperkte mate kinderoppas aanwezig. Rommelmarkt Clubhuis Matilo houdt donder dag van 10.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan drumband en majoretten- korps Matilo. De markt wordt ge houden in het clubhuis aan de Zaanstraat. LEIDEN - "En wist r lampjes te vinden, want ja...da mes...". De officier van justitie slikte de andere woorden in, maar zijn lachende hoofd zei ge noeg. Een vrouw achter het door Wim Brands mankement kan repareren. Misschien kan er eens een wedstrijd worden uitgeschreven: tussen de officier en een vrouw die in een garage werkt. Eens zien of de beste man na afloop nog kan lachen. Lampjes - het woord viel gis terochtend trouwens vaker. Zo was er een man die vorig jaar op 9 oktober in Voorschoten een be keuring kreeg omdat er iets met zijn verlichting niet in orde was. Z'n koplampen waren te hoog afgesteld. Toen hij werd aange houden had hij nog tegen de agent gezegd dat-ie het euvel zo kon verhelpen, maar de agent had daar niets van willen weten. "U bent daarvoor niet deskundig genoeg", schijnt hij gezegd te hebben. Die opmerking verbaasde de verdachte. "Om mij heen ston den verschillende mensen te rommelen met lampjes en ik mocht niets doen". Eerder had hij al verteld dat hij in de krant een bericht over verlichting had gelezen. "Daarin stond dat je geen be keuring kreeg als je reserve- lampjes bij je had". Dus nog maals: waarom werd hij niet in de gelegenheid gesteld om z'n verlichting in orde te maken? De officier wilde weten wat de man precies in de krant had gele zen. De verdachte herhaalde zijn verhaal nog eens, waarna de offi cier zei: "Er bestaat inderdaad een soort stilzwijgende afspraak dat lampjes vervangen mogen worden, maar er zijn natuurlijk wel grenzen. In uw geval ging het om een verkeerd afgestelde verlichting en dat is toch iets an ders". "Je kunt niet alles accepte ren", zo ging de officier verder. "Dan komen er straks mensen die nadat ze zijn aangehouden hun auto uitgebreid langs de weg gaan repareren. Uitlaat kapot? O, maar meneer agent, ik heb toe vallig een nieuwe bij me, dus als u me even de tyd gunt... Dat kan natuurlijk niet". Vijftig gulden boete eiste hij. De verdachte werd vervolgens conform die eis veroordeeld. Militair "Iedereen gaat tegenwoordig maar op het trottoir staan", zei de rechter gisterochtend halverwe ge de zitting quasi-verontwaar- digd. Hij had overigens gelijk: er verschenen inderdaad nogal wat automobilisten voor de balie die hun auto op de stoep hadden ge parkeerd. Met name in Noord- wijk schijnt deze overtreding nogal vaak te worden gemaakt. De meeste verdachten gaven overigens ronduit toe dat ze een fout hadden gemaakt. Een enke ling probeerde zichzelf met een smoesje vrij te praten. Zo zei ie mand dat de parkeerplaats te klein was geweest. In wat voor een soort auto hij dan reed, zo'n grote slee? Nee, maar de parkeer plaats was wel te klein geweest. Eén van de verdachten verde digde zich wat langer. Inder daad, z'n auto had op de stoep gestaan. Waarom hij de bekeu ring niet had betaald? "Ten eer ste", zo begon hij, "had ik daar het geld niet voor en ten tweede: er was niet genoeg ruimte, dus wat kon ik anders doen". Hij was helemaal - nou ja: hele maal - uit Amsterdam gekomen om in Nbordwijk een discotheek te bezoeken; de rechter ver wachtte toch niet dat hij bij ge brek aan parkeerplaatsen maar weer was teruggegaan naar de hoofdstad! En trouwens: hij had een hele dag vrijgenomen om de Leidse kantonrechter te bezoeken. Met andere woorden: wilden de he ren daar ook maar even rekening mee houden! Dat deed de officier van justi tie niet. Wat of meneer vóór de kost deed? Zo, hij was beroeps militair. Ironisch: "Dan weet u toch ook wel dat u een dag vrij krijgt om naar de rechtbank te gaan. En bovendien kunt u uw reiskosten declareren". Daar had de militair niet van terug. Hij werd veroordeeld tot een boete van 60 gulden. Dat be drag kan hij overigens niet decla- LEIDEN - De Hoogstraat krijgt langzaamaan haar vertrouwde ge zicht, compleet met marktkramen, terug. Gisteren is een begin gemaakt met het plaatsen van een nieuwe behuizing voor de marktkooplie den die hun vaste stek, in verband met de restauratie van de Hoog straatkelders, tijdelijk hebben moeten verwisselen voor een plek langs de Vismarkt. Binnenkort krijgen zij hun vaste behuizing langs het water van de Rijn weer terug. Geen gewone behuizing van marktkramen met tentdoek, maar een luxe marktverzamelkraam. De gemeente vond de oude situatie te rommelig en wilde daaraan iets veranderen. Over het nieuwe marktgebouw is lang gediscussieerd. Het resultaat van die discussie is dat er nu twee kiosken met een vaste behuizing voor vier kramen en een verwijder bare overkapping voor drie kra men op de Hoogstraat komen te staan. Op die manier is tegemoet gekomen aan de wens om zoveel mogelijk een vrij uitzicht op het water van de Rijn te houden. In de vaste delen van het markt gebouw komen de bloemenkoop- man, de notenbar, de loempia- en de vishandel terug. In het midden is een open ruimte die overkapt kan worden en waarin onder meer de groente- en fruithandelaren een onderkomen krijgen. Het marktgebouw is gemaakt in de fabriek van de carrosseriebou wers Deckers in Leiden en werd gisteren op een vrachtwagen naar de Hoogstraat gebracht. Met een takelwagen is het gebouwtje op de plaats van bestemming gezet. Het marktverzamelgebouw staat vol gens de bouwer borg voor een le vensduur van enkele tientallen ja ren. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4