Steeds Laat controleurs komst aankondigen Magneet van 14 ton Band met gemeente is prima Voorstel CDA om oplichting en diefstal te beperken: Spons aangezien voor bom Gewonden na aanval van hond Eerste paal nieuw kantoor ziekenfonds Klappen Containers Pannekoeken 16 DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Controleurs en repara teurs van het energiebedrijf Rijn land, de Leidsche Duinwatermaat- schappelijk, - de kabeltelevisie en taxateurs voor bijvoorbeeld de on- roerend-goedbelasting moeten hun komst voortaan schriftelijk aankondigen. Dat bepleit althans het CDA-raadslid Biegstraten. Hij wil hiermee voorkomen dat oplich ters zich toegang weten te ver schaffen tot een woning door zich uit te geven voor controleurs en dergelijke. Biegstraten merkte gisteren tij dens de behandeling van de oude- rennota in de Leidse gemeenteraad op dat vooral ouderen het slachtof fer worden van dergelijke praktij ken en op die manier geld en kost baarheden kwijtraken. Het CDA- raadslid vraagt het college daarom de door hem voorgestelde maatre gel bij het EBR, de LDM en de Stadskabei te bevorderen. Wethouder Fase ging gisteren tij dens de vergadering nog niet in op het voorstel van Biegstraten. Het college beantwoordt pas tijdens een volgende raadsvergadering de verschillende vragen en opmerkin gen van raadsleden. Na afloop van de vergadering wilde de wethou der wel kwijt dat zij op het eerste gezicht nogal wat moeilijkheden ziet om een dergelijke regeling door te voeren. "Het kost veel tijd en geld om be zoeken van tevoren aan te kondi gen. Bovendien is het vaak niet eens mogelijk om vooraf precies te zeggen wanneer een meteropne- mer langskomt. Maar we zullen ons in het college over deze zaak buigen", aldus wethouder Fase. Vrijwel alle fracties drongen gis teren aan op een snelle verwezen lijking van het - eventuele experi mentele - verzorgingstehuis Zij loever. Overigens behoeft het col lege wat dit betreft nauwelijks eni ge aansporing. Ook burgemeester en wethouders hebben de bouw van dit tehuis hoog op hun ver langlijstje staan. Juist de provincie neemt wat dit betreft een afwach tende houding aan. De gemeenteraad boog zich gis teren ook over het gehandicapten beleid van de gemeente Leiden. Links Leiden kondigde aanvanke lijk een voorstel aan waarin het col lege werd verzocht geen medewer king te verlenen aan de bouw van een nieuw station als dit niet zou voldoen aan de internationaal vast gestelde normen. Bovendien moest de Provinciale Revalidatie Stichting Zuid-Holland worden betrokken bij de plannen. Wethouder Peters vond het eer ste voorstel toch wel wat ver gaan. Hij vroeg zich af of het verstandig was nu al dergelijke harde taal uit te slaan als zowel gemeente als de Nederlandse Spoorwegen nog in onderhandeling waren over onder meer speciale voorzieningen voor gehandicapten. Uiteindelijk zwakte Links Lei den zijn motie enigszins af: de ge meente moest volgens deze partij de toegankelijkheid van het nieu we station toetsen aan internatio nale normen. Dit voorstel werd door het college en de gemeente raad overgenomen, inclusief de be paling dat gehandicapten-organi saties moeten worden betrokken bij het maken van de plannen. Sleutels Wethouder Tesselaar van sport zaken probeert de gehandicapten sportvereniging De Sleutels vol gendjaar onderdak te bieden in de nieuwe 3 Octoberhal. Dit jaar is dat niet gelukt omdat de vereniging pas met haar wensen kwam nadat de beschikbare uren voor de sport hal al waren verdeeld. Overigens heeft de gemeente aanvankelijk LEIDEN - Een spons heeft gister middag op het Stationsplein voor opschudding gezorgd. De politie werd door de eigenaar van een au to gewaarschuwd dat er een vreemd pakje onder zijn wagen lag. De politie behandelde dit bo malarm met de nodige omzichtig heid, maar kwam na nader onder zoek tot de conclusie dat het 'pak je' een spons was. geprobeerd de vereniging een ei gen zaal te geven. De vereniging wees dat voorstel uiteindelijk van de hand, ook omdat zij liever een hal deelde met niet-gehandicapten. De installatie van een lift in het museum De Lakenhal is nog steeds helemaal op de lange baan geschoven. De bouw van de lift werd in eerste instantie uit het re novatieplan voor het museum ge schrapt omdat het al met al toch te duur was. Wethouder Kuijers van cultuur zegde tijdens de raadsver gadering toe dat hij blijft zoeken naar geld om de lift - totale kosten ongeveer vijf ton - te kunnen in stalleren. Maar een eenvoudige zaak is dat niet, zo liet hij weten. LEIDEN - Een 22-jarige Leidse vrouw is afgelopen nacht in haar woning aan de Truus van Lierpad van de trap gevallen na door haar hond te zijn aangevallen. Met haar 25-jarige echtgenoot had de vrouw de hond uitgelaten. Thuis geko men viel de hond (een golden re- triever), in de slaapkamer van het echtpaar, de vrouw aan. De man, die zijn vrouw te hulp schoot, werd in armen en handen gebeten. De vrouw vluchtte de trap af, maar kwam daarbij ten val en liep ver wondingen aan het hoofd op. De man en de vrouw moesten ter be handeling naar het AZL worden gebracht. De hond werd door de dierenhulpdienst meegenomen. Het echtpaar heeft inmiddels la ten weten de hond weer terug te willen hebben. De politie vraagt zich echter af of dat verstandig is en heeft het echtpaar geadviseerd eerst een dierenarts te raadplegen. De voorzitter van het bestuur van het Regionaal Ziekenfonds Leiden- Alphen, G.J. Somberg, sloeg gistermiddag de eerste paal voor het nieuwe gebouw van het ziekenfonds aan de Kanaalweg. LEIDEN - De voorzitter van het Regionaal Ziekenfonds Leiden-Al- phen, G. Somberg, sloeg gister middag de eerste paal voor het kantoor van het zieken- Voorzitter Cath van universiteit LEIDEN - Een 14 ton zware elektromagneet is het eerste voorwerp dat werd verhuisd naar het nieuwe onderko men van het museum Boerhaave. Gisteren vond het export plaats. In 1990 zal het nieuwe onderkomen in het Caeciliacomplex in de Camp worden geopend. Na die tijd zal de magneet als één van de blikvangers van het m7Inl932 werd de magneet - destijds de grootste ter wereld - in het Kamerlingh Onnes Laboratorium in Leiden in gebruik genomen. In 1970 werd de magneet, achterhaald door techniek en tijd f" J gebruik, aan museum Boerhaave in langdurig bruikleen afgestaan. LEIDEN - ""Ik heb afgelopen maandag een zeer prettig onder houd gehad met wethouder Peters. Er is geen kwaad woord gevallen. We hebben gepraat over de buslijn i,cle Leeuwenhoek en d&gevaar- ratorium. In een kwartier was de kwestie rond. Ik heb zelfs een kop je koffie gehad". Mr. K.J. Gath, voorzitter van het college van bestuur, probeerde, met dit recente voorbeeld te illu- lijke situatie bij het Huygenslabo- strerén dat de verhbuding tussen Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Kwartet Kwartet (2) Wie het ooit heeft uitgevonden, we weten het niet. In elk geval heeft de bedenker de weg vrijge maakt voor een groot aantal va rianten op dit kwartetspel. Je kunt het zo gek niet verzinnen of ergens is wel een kwartet op te maken. Met feesten en partijen is het ook nogal eens raak: een trouwkwartet bij een huwelijks feest, een kwartet voor een per soneelslid dat afscheid neemt en nog onlangs was er tijdens de viering van 3 oktober het Lei- dens Ontzet-kwartet te koop. Ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan van de 3 October- Vereeniging werd toen voor de Leidse scholieren een project: 'Leiden, klapstuk van Neder land' op touw gezet. En onder die noemer viel een groot aantal Leidse instellingen. Ook de ge meentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst (GG en GD) presenteerde zich aan de scholie ren. Hoe dan wel? zult u zich af vragen. Welnu, we kunnen het haast niet uit de pen krijgen, maar welaan: met een GG en GD-kwartet. Nu is het kwartetspel a priori uitgevonden om een vrolijk en gezellig samenspel te bevorde ren, maar over dit kwartet heb ben we onze twijfel. Wat dacht u bijvoorbeeld van de vraag: "Mag ik van de 'algemene gezond heidszorg 2' de lijkschouwing?" Niet echt gezellig, dachten wij. Vooral niet, omdat de weder vraag van de tegenspeler kan zijn: "Als ik dan van 'de ambu lancedienst' de hulp na een onge luk op straat mag". En als deze uitwisseling is gelukt, mag de eerste vraagsteller verdergaan: "Mag ik dan van Kees van 'jeugd, gezondheidszorg 2' bestrijding van hoofdluis hebben". Als Kees dat niet heeft - ja natuurlijk be doelen we de kaart - mag hij ver der vragen: "Miep, heb jij van 'al gemene gezondheidszorg 2 me thadon' voor verslaafden". En laat Miep dat nou wèl hebben. Maar of de spelers er vrolijk van worden? Nogmaals, we betwijfe len dat ten zeerste. Navraag bij de GG GD helpt ons overigens uit de droom: het spel is bedoeld om op speelse wijze de jeud te laten kennisma ken met wat deze dienst zoal doet. Ter leringh ende vermaec- ke dus. "Kijk behalve de ambu lancedienst en wat algemene jeugd gezondheidszorg heeft de GG en GD nog tal van taken, waarover niet dagelijks iets in de krant staat. Vandaar dit kwartet om daaraan bekendheid te ge ven", aldus een woordvoerster. Overigens zijn er nog genoeg kwartetten over om uit te delen tijdens thema-bijeenkomsten, op lezingen voor opleidingsinstitu ten en dergelijke. Maar voor de genen die zo'n leerzaam kwartet nooit in hun bezit krijgen even een greep uit het rijtje taken van de GG en GD: voorlichting over hygiëne, veiligheid, verslaving en mond verzorging; advies aan zieke werknemers, bescherming van bet gehoor, werkkleding, verzorging van arrestanten, bloedonderzoek in verband met rijden onder invloed, medische hulp bij rampen; advisering bij huisvesting voor ouderen en par- keerkaart voor invaliden; inen tingen en sportadvisering. Voordeurdelers U zult zich misschien nog wel herinneren dat in deze krant on langs een verhaal stond over de voordeurdelers van Rapenburg 120. Dat is een huis, waar meis jesstudenten zijn gehuisvest. Het verhaal ging erover hoe het nu is, om in zo'n meisjeshuis te wonen. Mevrouw drs. T. Klijnhout- Moerman, zelf gestudeerd heb bende in Leiden en ook woonachtig geweest in dat pand, zond ons een schetsje over haar studententijd. Enige smeuïge de tails daaruit willen we u niet ont houden. Overigens was Rapen burg 120 vóór 1965 het nummer van het kleine buurhuis, terwijl 122 het nummer van het grote huis was. In 1965 werden beide huizen aangekocht door de Stichting Leidse Studentenhuis- ALGEMENE GEZONDHEIDSZORG 1 Bestrijding besmettelijke ziekten Advisering bij huisvesting voor ouderen Methadon voor verslaafden Advisering bij parkeerkaart voor invaliden ALGEMENE GEZONDHEIDSZORG 2 Verzorging Bloedonderzoek i.v.m. rijden onder invloed Medische hulp bij Lijkschouwing Enkele kaarten uit het GG en GD-kwartet, dat werd geïllustreerd door Margot Blonk. Echt vrolijk worden we er niet van. vesting en na verbouwing tot één geheel gemaakt. Pikant detail; vóór de oorlog was het een 'herenhuis', totdat de latere oogspecialiste me vrouw Kok-van Alphen in 1937 op de deur het bordje 'cubicula locanda', wat een omslachtige manier is om te vermelden dat er kamers te huur waren, ontwaar de. Dat was het begin van de in trede der damesstudenten. Mevrouw Klijnhout kwam in het midden van de oorlog in het huis terecht. Zij herinnert zich nog het bordje 'verboden voor jo den' aan de ingang van het Van der Werfpark. Een - letterlijk - lichtpuntje in die oorlogsdagen was de nabijheid van het politie bureau, waaraan de bewoners van het huis aan het Rapenburg waarschijnlijk te danken hadden dat zij over licht konden beschik ken. Toen de bevrijders kwamen werden de dames van Rapen burg 122 opgetrommeld om in de Doelenkazerne enige ruimten vrij te maken voor de militairen. Die lokalen lagen volgestouwd met dozen, bestemd voor de 'maandelijkse behoeften' van de 'grijze muizen', de vrouwen in dienst van de Wehrmacht. Na de oorlog meldde zich een overvloed van studenten en het grote pand was snel vol. "Mis schien ook omdat meisjes zuini ger om wisten te gaan met hun suikerbonnen en dergelijke en er eerder in slaagden iets te sparen of te verkrijgen, te 'organiseren', om hun gasten voor te zetten, was er een drukke aanloop van jonge mannen. Op een gegeven ogenblik vond de huiseigenaar dat enige heren toch wel wat te veel vrijheid namen. Hij dreigde een tijd vast te stellen waarop de jongemannen 's avonds het pand verlaten moesten hebben. De jongemannen dreigden een spandoek aan de gevel te beves tigen met het opschrift 'Het Non nenklooster'. Er gebeurde na tuurlijk niets". Overigens bood het huis vroe-. ger niet de geneugten die het nu kent. Over sanitaire voorzienin gen bijvoorbeeld schrijft me vrouw Klijnhout: "Douchen moest men maar thuis; eventueel mocht men 'bij mevrouw in bad'. Gekookt werd op pitjes op de gang. Op de zolder van de 4de verdieping lagen de hoopjes ko len met ieders naam erop. Er werd weieens verkeerd ge schept...". Maar er was een 'gemeen schappelijk bezit': Riet, de huis houdster van mevrouw, die voor iedereen in huis altijd klaar stond en met iedereen meeleef de. "Riet had zo haar eigen kijk op mensen: "Riet, wat vind je van die vriend van Liesbeth?" - een vraag van een van Liesbeths vriendinnen. "Geen jongen voor haar, hij brengt haar wel thuis, maar hij blijft in de auto zitten". Liesbeth was een jongedame die eisen stelde aan haar milieu en Riet kreeg gelijk. JEUGD GEZONDHEIDSZORG 2 Sportadvisering Bestrijding van hoofdluis Inentingen Advies aan leerkrachten Hulp na het slikken van gevaarlijke stoffen Hulp na een ongeluk in huis Hulp na een ongeluk op het sportterrein Hulp na een ongeluk op straat Van een nieuwelinge: 'Ze heeft veel meer ruimte nodig voor haar potten en pannen dan een ander en alles staat door el kaar. Dat wordt nooit een goede huisvrouw". Dat bleek inder daad ook niet het hoogste ideaal van deze jonge vrouw te zijn". Met de verbouwing van het pand in 1965 is er veel veranderd. "Men moet het waarderen dat zo veel nieuwe woonruimte werd geschapen, maar wie het oude huis gekend heeft, ging de des tructie toch wel zeer aan het hart", besluit mevrouw Klijn hout haar historische schets spij tig. de universiteit en gemeentebe stuur heel goed is. Raadslid Kohl- beck had hiernaar gevraagd omdat wethouder Peters bij de opening van de Trekvliet zich nogal in kwa de bewoording had uitgelaten over de universiteit. "Sinds het vertrek van Koornstra uit het college van bestuur lopen de contacten uiterst moeizaam. De universiteit begint zich steeds meer te gedragen als een eiland in de maatschappij en het gemeentebestuur wordt weer benaderd op een toon van 'ge meente waar bemoei je je mee' Dat is heel vervelend", aldus Peters. Volgens Cath was "de barome terstand van wethouder Peters die dag te laag, waardoor hij tot deze boze woorden kwam. Ach, mis schien zat hem het meningsver- schill over de universitaire Zuid- afrikaanse gasten nog wel dwars. Wij hebben toen inderdaad gezegd - terecht overigens - dat de ge meente zich daarmee niet moest bemoeien". Verder meldde de voorzitter met veel plezier dat het geen opzet was dat het college van bestuur niet aanwezig was bij de roeiwedstrijd. "De uitnodiging was veel te laat verstuurd. Wij hadden allemaal zo onze afspraken. Wel hebben wij het gemeentebestuur er fijntjes op gewezen dat de werkzaamheden nog niet helemaal waren voltooid". Cath meent dat er voor een optima le verbinding met het Witte Singel/ Doelencomplex nog twee brug getjes over de Trekvliet moeten ko men. Volgens de gemeente zijn de ze extra verbindingen niet echt no- dig. LEIDEN - Een 15-jarige jongen uit Hazerswoude heeft gistermiddag enige klappen opgelopen bij het Plesmanviaduct. De jongen werd zonder enige aanleiding door drie jongens aangevallen. Hij moest zich onder behandeling van een huisarts stellen. ADVERTENTIE J. HOWARD'S PURE MALT WHISKY 12 years old Zuiver als het Schotse water: natuurlijk als het Schotse land schap, geadeld als een Schots edelman. wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324* fonds aan de Kanaalweg. Met de bouw van het nieuwe kantoor is een bedrag gemoeid van 20 miljoen gulden. Als de bouw volgens plan ning verloopt, is het nieuwe onder komen van het ziekenfonds in fe bruari 1988 gereed. In het nieuwe complex zullen, 200 personeelsleden van het zie kenfonds aan de slag gaan. Die hebben dan een ruimte van 6500 vierkante meter tot hun beschik king. Het ziekenfonds heeft behoefte aan een nieuwe behuizing sinds de fusie tussen de ziekenfondsen Lei den en omstreken en Alphen en omstreken op 1 januari 1985 een feit werd. Volgens de plannen moet er nu een fusie tussen het Re gionaal Ziekenfonds Leiden-Al- phen en het Centraal Ziekenfonds Haarlemmermeer tot stand komen. De fusiebesprekingen bevinden zich nog in een beginstadium. Wanneer de fusie tussen 'Lei- den-Alphen' en de 'Haarlemmer meer' gerealiseerd wordt, zal het kantoor aan de Kanaalweg al weer te klein zijn. Daarom wordt er by de bouw rekening gehouden met een uitbreiding van het kantoor met 1400 vierkante meter. Het nieuwe complex zal dan ruimte bieden aan 300 personeelsleden. Lezers Schrijven In deze krant van 5 november le zen we dat de proef met minicon- tainers in Leiden geslaagd is. Hier is zeker de wens vader van de ge dachte. Want de zogenaamde proef was op 5 november nog niet afge sloten. Wanneer van de zijde van de gemeentelijke reinigingsdienst enig resultaat openbaar wordt ge maakt, diens zulks, uitvoerig te worden gespecificeerd. Zo moet er bij worden vermeld hoeveel en quêteformulieren er zyn uitgezet en hoeveel er zijn teruggestuurd, enzovoorts. Wanneer de proef werkelijk geslaagd zou zijn, dan is de laatste zin in het bericht hoogst merkwaardig. Daarin lezen we: 'In de begroting voor 1987 is rekening gehouden met een uitbreiding van de proef gehouden'. Zoiets doet men toch niet wanneer de proef reeds begin november geslaagd is? Een goed voorbeeld is wel de en- quete die begin mei 1986 in de Vo- gelbuurt werd gehouden en waar bij het standpunt t.o.v. de minicon- tainer van alle bewoners werd ont vangen. De uitslag: pertinent tegen 66 procent; overwegend negatief 12 procent. Totaal tegen dus 78 procent. Neutraal 13 procent. Over wegend positief 7 procent en slechts 2 procent van de mensen juicht de proef toe. Dus positief slechts 9 procent. Deze gegevens werden aan de directeur van de rei nigingsdienst en het college van B en W schriftelijk medegedeeld. Toch wel iets anders dan een ge slaagde proef met minicontainers. N.A. van den Toorn, Verbijsterend: geestelijk gehandi capten de toegang tot het Panne- koekenhuis aan de Steenstraat ont zeggen! Voor mij bent u uw 'ster ren' kwijt en uw pannekoeken heb ben een onverteerbare bijsmaak gekregen. U heeft zich, hóógst in telligent, misrekend mijnheer Martens. C. Scheele, Koraalstraat 2, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3