'Gifstad' Bazel schrikt op na natuurramp in Rijn Vierwindenhuis moet mens bij de natuur brengen Reportage Kribbige relatie metVaticaan PAGINA 13 door Hans Hoogendijk ook nog we eens een sporthal of andere accommodatie tegenaan gooien. Bazel wilde neus daarom wel eens even dicht knijpen. De concerns zijn wat hun rela tie tot de stad betreft ook altijd keihard geweest: na de Seveso- ramp werd er wat gemord in de stad, maar de topman van Hoff mann La Roche zei direct dat als Bazel niet met een risico wilde leven, het bedrijf ergens anders een vestigingsplaats moest gaan BAZEL - Zo lang het stinkt, gaat het goed met Bazel: het zijn gevleugelde woorden in de industriestad van Zwitserland. Bazel en zijn chemische industrie zijn aan elkaar gewend. Eenderde van de beroepsbevol king werkt in de chemie. Drie reusachtige concerns, Ciba Geigy, Hoffmann La Roche en Sandoz maken er de dienst uit. De Bazeler weet dat als het stinkt, er weer eens iets is misgegaan bij de 'chemischen'. De reactie is bijna als in een reflex: ramen dicht. De 200.000 inwoners weten ook dat de chemiegiganten nooit iets aan de grote klok hangen. De schok, een goede week geleden was dan ook groot: voor het eerst klonk er groot alarm in Bazel. De brand bij Sandoz heeft een ernstige deuk toegebracht aan de haat-lief de verhouding tussen chemie en stad. Groen-grauw stroomt de Rijn voorbij de plek waar ruim een week geleden meer dan 36.000 kilo levensgevaarlijk gif in het water terecht kwam. Het is er doodstil. Geen vogels, geen vis sen, zelfs de kleinste micro-orga nismen hebben het leven gela ten. Het is modderig rond de res tanten van loods 956 van het che mieconcern Sandoz AG. Een ploeg van een man of 20, gasmas kers op, beschermende kleding aan, rommelt in de asresten. Er hangt een wat zoetige lucht. De poging van Sandoz om de geur onder een schuimlaag te verbergen is mislukt. Loods 956 was een oud gebouw, zonder au tomatische blusapparatuur. Een beschermende betonnen kuip om in geval van nood gif op te vangen ontbreekt. Toch lag in deze fabriekshal van 50 bij 30 meter 1241 ton zwaar gif opgesla gen. Ruim twee keer zo veel als het bedrijf eerst vertelde. Waterproblemen Bij de brand op 1 november ging het spul grotendeels de lucht in. De rest kwam met hon derdduizenden liters bluswater in de Rijn terecht. De eerste ge volgen zijn bekend: een volsla gen afgestorven Rijn over hon derden kilometers en waterpro blemen voor tientallen miljoe nen mensen. Naar de gevolgen op langere termijn kan alleen maar worden gegist. Er lagen 31 soorten gif in de loods. Een Greenpeace-deskundige vertel de mij dat deze gifsoorten onder ling wel 30.000 andere verbindin gen kunnen aangaan, waarvan niemand weet hoe ze op hermi lieu zullen uitwerken. Ook de reinigingsploegen van Sandoz weten het niet. "We werken keihard om de resten gif te bergen en om te voorkomen dat er nog spul in de Rijn komt", vertelt een voorlichter van San doz. Maar de manier waarop de ploeg werkt maakt een allsbehal- ve professionele indruk. Overal liggen hele of aangetaste vaten, vermeldingen over de inhoud zijn niet of nauwelijks meer te le zen. Een miniscuul aarden wal letje moet voorkomen dat er niet nog meer giftig drab via het af- watersysteem in de Rijn stroomt. Een opruimende werknemer wil wel kwijt dat er een nieuwe ramp dreigt als het hard gaat regenen. De officiële woordvoerder zegt op de vraag of Nederland bang moet zijn: "Nee, absoluut niet. We heb alles volledig onder con trole". Een werknemer Argwaan Sandoz wil opruimen, maar de argwaan in Bazel is groot. Te vaak hebben de chemie-reuzen er al een potjp van gemaakt. Ba zel heeft de schok nog lang niet verwerkt. Niet alleen de Rijn is vergiftigd, het klimaat in de stad maakt ook een zeer bedorven in druk. Voor kritische geesten in deze stad staat het als een paal boven water dat de verantwoor delijke politici geregeld een oog je toeknijpen. Meer dan 35.000 mensen ver dienen hun brood bij de grote concerns als Sandoz. Vorig jaar behaalden de reuzen een omzet van meer dan 50 miljard gulden, bij een winst van bijna vijf mil jard. De stad vaart er wel bij, de bedrijven betalen enorme - nog altijd geheim gehouden - som men aan belasting en willen er zoeken. Ook het feit dat bij San doz met het dodelijke Bhopalgif wordt gewerkt, leidde nauwe lijks tot protesten. Bhopal-gif 'Zonder chemie overleeft Ba zel niet', is de kreet. Maar als de brand tien dagen geleden over was geslagen naar een loods een paar honderd meter verder, had Bazel ook niet overleefd. In die loods ligt het dodelijke Bhopal gif. En enkele meters daar van daan liggen honderden tonnen natrium. Was dat in vuur opge gaan, dan was er in Bazel werkelijk sprake van een cata strofe geweest. Zijn er dan geen veiligheidsnormen? Sandoz-directeur professor Siebel: "Chemische industrie is een gevaarlijke bedrijfstak. De veiligheidsvoorschriften voor onze produktie zijn ongeveer de strengste ter wereld. Maar dat geldt niet voor de opslag. Ik ver moed dat daar nieuwe voor schriften zullen komen. Ook wij hebben geleerd". De eerste les is dat in alle Sandoz-concerns, ook in Uden en Arnhem, de op slagloodsen zullen worden beke ken. Bazel lijkt te zijn wakker ge schud. De tijd dat de inwoners met de kreet 'snuiven en ramen dicht* konden worden afge scheept, lijkt voorbij. Misschien is de arrogantie van de chemie reuzen nu eindelijk aan het wan kelen gebracht, zo hopen kriti sche inwoners. Want arrogant zijn de machtige concerns. Dat bleek ook zondag nog eens, toen de heren samen met het stadsbe stuur in de stadsschouwburg trachtten de gemoederen tot be daren te brengen. Dat mislukte volledig. De hoge heren kregen geen been aan de grond en na men overhaast de vlucht toen woedende jongeren Rijnwater en vergiftigde palingen over de driedelige pakken gooiden. Een dag tevoren trokken meer dan 10.000 inwoners van Bazel door het centrum van de grauwe werkstad. Schoolkinderen had den opgeroepen tot dit protest. 'Wij willen niet de vissen van morgen zijn'. Wat volwassen niet openlijk durven zeggen, deden kinderen tussen de elf en vijftien jaar voor hen: 'Vissen zijn weer loos, wij niet' en 'Jullie hoeven ons niet te zeggen dat wij het niet begrijpen, wij zien ook de dode vissen drijven in de rivier'. De jeugd van Bazel eist het opstap pen van de betrokken politici en zij zeiden hardop dat er een mon sterverbond bestaat tussen che mie en stadsbestuur. Paniek Ook Sandoz AG krijgt het ui teraard zwaar te verduren. Het bedrijf wordt overstroomd met brieven vol opgekropte woede, maar Sandoz ziet er slechts aan leiding in voor psychologisch on derzoek. Directeur Siebel: "Het is opvallend dat het jongeren tot 25 jaar zijn, die in paniek hebben gehandeld. Zelfs verpleegsters vertrokken hals-over-kop uit de ziekenhuizen. Dit moet worden onderzocht". Tegelijkertijd sig naleert hij een 'soldarisering tus sen vakbeweging, stadsbestuur en concern'. Siebel: "Ik hoor op veel plaatsen: Mein Gott, wat een stompzinnige reacties. Die cata strofe met de Rijn moeten we se rieus nemen, maar politici probe ren zich in een verkiezingsstrijd door dit ongeluk te profileren". Woordvoerder Guido Bagutti is met een hele staf bezig de boze brieven te lezen. Een inwoner van Bazel schrijft: "Ik laat een helikopterplatform naast mijn huis bouwen om snel weg te kunnen zijn. De rekening krijgt u". Andere mensen eisen beta ling van de kosten die zij hebben moeten maken toen ze de stad uitvluchtten. De advocaat van Sandoz zegt alle claims te zullen onderzoeken, maar een vergoe ding voor doodsangst is er niet bij, zegt hij. „De mensen moeten ons in ieder geval doktersreke ningen tonen. Zonder bewijs geen geld". Het bewijs voor de fout van Sandoz is over een afstand van ruim 700 kilometer in de Rijn te zien. Maar het bedrijf kan wel wat hebben. Er is een schadever zekering voor ruim een half mil jard en vorig jaar boekte Sandoz bij een omzet van tien miljard een netto-winst van 800 miljoen gulden. Zelfs na de ramp zijn de aandelen nauwelijks gekelderd. Ze stonden alleen 'wat onder druk'. Sandoz zal nog wel meer onder druk komen. Vooral in West-Duitsland groeit de woede en daarmee de politiéke belangstelling voor de giframp. Hele dorpen aan de Rijn zitten al zonder water. Brand weerwagens rijden dag en nacht om iedereen zijn rantsoen van 15 liter te brengen. Douchen of ba den is verboden. Honderden in woners van vijf dorpen bezuiden Bonn zijn al bij familie ingetrok ken, waar de kraan nog wel loopt. Grote steden als. Dfissel- dorf en Keulen hebben nog voor vier dagen reserve. De bierbrou werijen in Keulen hebben uit voorzorg hun bronnen afgeslo ten. Riool Woede is er vooral over de hy pocrisie. Sandoz-directeur Sie bel bijvoorbeeld erkent dan wel dat er een ongelukje is gebeurd, maar wil graag de indruk wegne men als zou de chemie de Rijn als een riool gebruiken "Ik ben een verwoed visser. En ik gooide graag mijn hengel uit in de Rijn. Ja pok, stroomafwaarts van Ba zel", zo zegt hij. Nadat vorig jaar eindelijk een waterzuiveringsinstallatie in de buurt van Bazel gereed was ge komen, doken er overal berich ten op dat je weer kon zwemmen in de Rijn. Duizenden deden dat ook, hoewel Greenpeace aan toonde, dat niet alleen de bodem van de Rijn nog zwaar vergiftigd was, maar dat er in de buurt van de zuiveringsinstallatie een zeer hoge concentratie cholerabacte- riën was geconstateerd. De Zwit serse bevolking wilde het dood eenvoudig niet geloven. En toen er zo waar weer eens een zalm in de buurt van Bazel opdook was het slechte geweten helemaal ge sust: onze chemie is zacht en be last de Rijn nauwelijks. De chemicus Michael Braugart van Greenpeace: „Die Zwitsers zijn zeer orgineel. Ze vinden een ontschuimer uit, die bij het afval water wordt gevoegd. Dat ziet dat er tenminste niet zo vies uit. Ook de ontkleuring van afvalwa ter is wettelijk voorgeschreven. Maar verder gaat alles bijna on gelimiteerd de rivier in, als je het maar niet ziet. Trouwens, voor dat ontkleuringsprocédé worden de agressiefste chemicaliën ge bruikt." Een Zwitserse milieu activiste: „Ze hebben er hier een handje van om een smerige fa briek een fris kleurtje te geven, een paar bakken met geraniums voor de ramen, dan ziet het er fraai uit. Maar niemand weet wat voor gif er binnen wordt ge maakt". Gasmasker De toekomst zal leren hoe de haat-liefde verhouding Bazel- chemie zich ontwikkelt. Er zul len koppen rollen, maar of er ook verder iets verandert is zeer de vraag. De plaatselijke BB heeft al een aanwijzing gegeven welke kant het volgens de politici op moet: volgend jaar weet elke in woner in het kanton Bazel waar zijn schuilplaats is als er weer iets mis gaat. Er wordt zelfs se rieus overwogen elke inwoner een gasmasker te geven. Maar of dit soort maatregelen nog voldoende zullen zijn, is twijfelachtig. In het officiële stadsboek staat onder meer: 'Het kanton-Bazel beschikt over een uitstekende infrastructuur bij rampen. Samen met de zeer ge kwalificeerde veiligheids- en rampendiensten van de chemi sche industrie betekent dit een geweldig potentieel in ons Kan ton'. Dat boekwerkje kan nu wel de prullebak in, want er is ontzet tend veel misgegaan bij deze eer ste echte ramp in Bazel. De Zwitserse president Egli mag dan wel telegrammen naar alle Rijnstaten hebben gestuurd waarin hij de ramp zegt te be treuren, belangrijker is of de Zwitsers nu echt iets gaan doen. Want met een potje witte verf, een paar bakken geraniums en een fraaie rode vlag met wit kruis op het dak, is ook Zwitserland er vandaag de dag niet meer. AMSTERDAM - Bij de Dogon, een volk in de Afrikaanse staat Mali, heeft ieder gezinslid zijn ei gen woonruimte. Kinderen, mannen en vrouwen beschikken allen over een eigen kamer. Alle ruimten komen uit op een grote, gemeenschappelijke binnen- 1 plaats. door Runa Hellinga Dat voorbeeld stond de filo soof Fons Elders voor ogen toen hij negen jaar geleden de eerste plannen voor zijn Vierwinden huis op papier zette. Elders zocht naar een woonvorm waar men sen de keuze hadden om zaken gezamenlijk te doen of volkomen zelfstandig te blijven. Waar men sen als groep konden leven of als traditioneel gezin. Maar hij wilde meer. Volgens prognoses leeft in het jaar 2000 zeventig procent van de wereld bevolking in de stad. Elders is er van overtuigd dat de natuur be langrijk is, ook voor stadsbewo ners, en hij zocht daarom ook naar mogelijkheden om de na tuur voor de stadsmens voelbaar te maken in zijn woonomgeving. Samen met de Italiaanse archi tect Gian Piero Frassinelli is hij vier jaar lang bezig geweest met de realisatie van zijn plan. Mede dankzij de steun de wethouder Jan Schaefer het plan gaf, werd het Vierwindehuis meer dan wat ideeën op papier. Deze winter wordt de eerste paal van het 89 appartementen tellende gebouw geslagen. Oer-elementen Midden in het oude deel van Amsterdam, op het oude eiland Wittenburg, zal Elders' kosmi sche bouwwerk verrijzen. Het gebouw vormt een vierkant, met de hoeken precies gericht op de vier windrichtingen. In iedere hoek komt een door de bewoners gemeenschappelijk te gebrüiken ruimte. Ieder van die ruimten symboliseert een van de vier oer- elementen. De hal in de noordhoek bevat een fontein (met kinderspeel- poeltje) en sympboliseert het wa ter. De oosthal, een wintertuin, staat voor de aarde. Het amfi theater in de zuidhal vertegen woordigt de lucht. En in de wes thal komt een open haard als symbool voor het vuur. In die westhal komt overigens ook, zo hebben de toekomstige bewo ners (en eigenaren) van het ge bouw inmiddels besloten, een restaurant. Het gebouw is gesitueerd rond een gezamenlijke binnenplaats waar een tuin moet komen. Die binnenplaats moet ook toegan kelijk zijn voor de rest van de buurt en is onderdeel van een wandelroute die rond het Vier windenhuis loopt. Elders is ove rigens realistisch genoeg om te beseffen dat een dergelijke geza menlijk gebruik tot problemen /kan leiden. De binnenplaats kan dan ook in principe worden afge sloten. Terrassen Opvallend aan het ontwerp is, dat de woningen, hoewel ze in een vierkant zijn gebouwd, toch allemaal een terras hebben waar een deel van de dag de zon schijnt. Die terrassen zijn open en doen gedeeltelijk dienst als galerij. Omdat aan ieder galerij- gedeelte echter maar twee of hooguit drie woningen liggen, verwacht Elders dat de overlast daarvan gering zal zijn. De open galerij is essentieel in het ontwerp. Die vervangt name lijk de binnenplaats van de Do gon. Alle kamers van alle wonin gen zijn op twee manieren te be reiken: via de gang van de wo ning en via de deur naar de gale rij. Elders: „Zo is een woning als normaal huis te gebruiken, maar mensen kunnen ook kiezen voor een grote mate van zelfstandig heid, omdat je niet door de voor deur hoeft om binnen te komen. Ik denk dat dat heel veel moge lijkheden geeft. Mensen die hun vader of moeder in huis willen nemen, mensen die in een relatie ook zelfstandig willen leven, ou dere kinderen die bij hun ouders in huis blijven wonen, woon groepen, die kunnen er allemaal terecht. Je kunt er ook als tradi tioneel gezin wonen en altijd ge zamenlijke voordeur gebrui ken". Kinderen Het Vierwindenhuis bestaat uit koopwoningen. Het gaat om premie-A en -D woningen tussen de 90.000 en de 160.000 gulden. Daarnaast moet iedere koper nog een bedrag betalen voor de bouw en inrichting van de hallen. Er is bewust gekozen voor een grote verscheidenheid aan woningen zodat er ook een gemengde groep bewoners zal komen. Elders: „Dat is vooral voor de kinderen heel belapgrijk. Die nieuwbouwwijken, waar kinde ren alleen maar opgroeien tussen andere gezinnen met kinderen, dat is toch ongezond. Voor een kind is het belangrijk dat er nieu we en onbekende dingen in zjjn omgeving te beleven zijn". Het Vierwindenhuis, zoals het in het centrum van Amsterdam zal verrijzen. (fotoGPD) Amerikaanse bisschoppen: De rooms-katholieke bisschop pen van de Verenigde Staten wil len de paus spreken. Onderwerp van gesprek moet zijn de 'groeiende en gevaarlijke verwij dering tussen het Vaticaan en de Amerikaanse rooms-katholie- ken'. Bisschop James Malone, de afscheid nemende voorzitter van de Amerikaanse bisschoppen conferentie, had het in zijn inlei dend woord op de vierdaagse herfstvergadering van de bis schoppen over een 'vaak kribbi ge relatie'. Die relatie kwam onder sterke druk te staan toen het Vaticaan de populaire aartsbisschop Ray mond Hunthausen van Seattle niet alleen in het openbaar had vermaand om de kerkelijke leer inzake pastorale zorg aan homo- sexuelen beter toe te passen, maar hem vervolgens ook een deel van zijn bevoegdheden had ontnomen. "Niemand die de af gelopen drie jaren kranten heeft gelezen kan onwetend zijn over de steeds groter wordende ver wijdering tussen delen van de Amerikaanse Rooms-Katholieke Kerk en de Heilige Stoel", zei monseigneur Malone. De eerste reactie van 'Rome' op de Amerikaanse wil tot ge sprek was positief, zo deelde de scheidende voorzitter mee. Dat gesprek zou moeten komen vóór het tweede pauselijke bezoek aan de Verenigde Staten (sep tember volgend jaar). De bis schoppen willen de paus vooral voorlichten over 'zekere kanten' van het Amerikaanse rooms-ka- tholieke leven. Ook de rol van de vrouw in de kerk en de kwëstie van 'theologische afwijkingen' zouden ter sprake komen. Malone erkent het recht van de Heilige Stoel om de officiële ker kelijke leer te handhaven. "Maar daar staat tegenover dat een indi vidu of gemeenschap zónder vra gen bezig is dood te gaan". De bisschop is ervan overtuigd, dat daarbij de geloofwaardigheid van de kerk op het spel staat. Onrust Het besluit van de Neder duits gereformeerde synode (blank) in Zuid-Afrika om het kerkelijke lidmaatschap in prin cipe open te stellen voor ieder een heeft nogal wat onrust in die kerk teweeggebracht. Leden van de rechtervleugel hebben eind november een bijeenkomst be legd waar zij hun onvrede met dit besluit zullen bespreken. Vo rige week al deden enkele hon derden andere leden hetzelfde. De synode sprak eind vorige maand uit, dat alle 'negatieve kanten' van de apartheid fouten waren, die moesten worden bele den. Ook veroordeelde de syno de racisme als zonde en wees ze de bijbelse rechtvaardiging van apartheid af. Tegelijk sprak ze zich uit vóór naar ras gescheiden scholen en kerken. Voorzitter van de studiecom missie die zich met de ontstane onrust bezighoudt is dr. W. Lub- be. Volgens hem zijn velen 'niet erg gelukkig' met het besluit kerkdiensten open te stellen voor iedereen, en met de gedach te dat de eenheid in de kerk uit stijgt boven raciale grenzen. Ze zijn bang dat predikanten van de naar ras gescheiden kerken straks kunnen voorgaan in el- kaars kerkdiensten. Synodevoorzitter professor Jo- han Heyns verklaarde, dat de sy node zich alleen heeft uitgespro ken tegen een politiek die zou kunnen leiden tot racisme of dis criminatie en tot uitbuiting. En tegen de bijbelse rechtvaardi ging van apartheid "omdat die indruist tegen het gebod vari naastenliefde en rechtvaardig heid". Het congres van de Conserva tieve Partij in Durban heeft met een motie de 'enigszins gewijzig de visie' van de Nederduits Gere formeerde Kerk ten aanzien van de apartheid veroordeeld. Er be staat volgens deze partij wel de gelijk een bijbelse rechtvaardi ging van apartheid. Dr. Eugène Terreblanche, lei der van de uiterst rechtse 'Afri kaner Weerstandsbeweging', be toogde op een bijeenkomst in Jo hannesburg, dat de Nederduits Gereformeerde Kerk de Afri kaanse staat "dodelijk heeft ver wond". Moker Morgenavond, 12 november, van 7 uur tot half 8 's avonds is de lokale omroep van de kerken in Rijnland ('Moker') weer te be luisteren op dezelfde frequentie als waarop Omroep Rijnland uit zendt (88.1 MHz). Programma: reportage van een ruilbeurs in Oegstgeest voor ver zamelaars van kerk-ansichtkaar- ten, de bouw van een koor aan de hervormde kerk ('Witte kerkje') in Noordwijkerhout, een inter view met pastores van de oecu menische gemeente 'De Regen boog' in de Leidsé Merenwijk naar aanleiding van het 15-jarig bestaan, en een korte nabeschou wing op de 'open avond' van de vereniging 'Mariënburg' afdeling Leiden op 30 oktober. Evangelist Dikkes. Op ad vies van een speciaüst zal de Leidse evangelist Theo Dikkes de komende tijd geen spreek beurten vervullen, ook zondags niet in zijn eigen Evangelische Gemeenschap aan de Middelste gracht. Om het werk te laten doorgaan hebben tien evangelis ten hem spontaan alle hulp gebo den. Werkboek. Bij het Christelijk Jongeren-Verbond (CJV) in Driebergen is een werkboek ver schenen onder de titel 'Maak het nou, werkboek voor het oecume nisch jeugdwerk'. Het boek is in de praktijk ontstaan; de werk- suggesties zijn alle gebaseerd op ervaringen. Enkele honderden vrijwilligers hebben eraan mee gewerkt. "Helder en praktisch, onmisbaar voor elke werk(st)er in het oecumenisch jeugdwerk en het jeugd- en jongerenpasto raat", schrijft algemeen secreta ris Jossy Keiluhu in zijn aanbe veling. 'Maak het nou' verscheen in twee edities, een ledeneditie voor vrijwilligers in het CJV (f 17,50) en een editie voor ande ren (f29,50, ook in de boekhan del of bij uitgever Callenbach in Nijkerk verkrijgbaar). Het adres van het CJV is: 'De Drieburg, Hoofdstraat 248, 3972 LK Drie bergen, of postbus 115, 3970 AC Driebergen, telefoon 03438- 16341. Hervormde Kerk: beroepen te Rhoon kandidaat H. J. Fran- zen Ridderkerk; aangenomen naar Scherpenzeel (Geld.), deel gemeente 'De Hoeksteen', kandi daat E. J. de Ruiter Wolfheze, naar Tzummarum (Fr.), voor deelwerk, mevrouw F. Bergsma- Haverschmidt Heino; beroep baar T. Boeske Amsterdam. Gereformeerde Kerken: be roepen te Brouwershaven/Zon- nemaire mevrouw J. J. van Zoe- len, laatstelijk predikant te Eer beek wonende te Dreischor. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Wezep F. van Deursen Apeldoorn; aange nomen naar Rijsbergen kandi daat J. Kiers Hengelo. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Salford (Cana da) A. D. Muilwijk Dordrecht. Doopsgezinde Broederschap: beroepen te Haarlem-Aerden- hout S. van der Meer Heeren- Gevangenis. In België is een protestants-christelijk geestelijk verzorger van gevangenen gear resteerd op verdenking van hulp bij een aantal recente ontsnap pingen. Een ontsnapte gevange ne die weer was opgepakt had zich over hem uitgelaten. De geestelijke verzorger is een Belg van Siciliaanse afkomst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13