'Noem het een ziekte, maar ik moet nu eenmaal werken' Interview Joop 'Kwantum' Steenbergen doet weer allerlei zaken Meisje niet verplichten een exact vak te Idezen Vrijzinnigen bepleiten ruimte in nieuwe kerk MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 PAGINA 9 NIEUWEGEIN Joop 'Kwantum' Steenbergen (49) is weer terug in de handel. Of is hij eigenlijk nooit weg geweest? In elk geval kan hij weer van alles leveren. Joop Steenbergen is namelijk verslaafd aan kopen en vooral verkopen. In een luxueus kantoor in Nieuwe- gein zit hij iedere dag aan de telefoon, geeft zich over aan de handel in grote partijen en zegt in enkele maanden een omzet van 25 miljoen te halen. "Ik had juist afscheid genomen om het wat rustiger aan te doen, maar daar zit ik dus weer", verzucht hij. Een gesprek met een geboren Amsterdamse koopman. door Rob Starrenburg Begin in dit jaar deed hij zijn 41, bij wijze van spreken persoonlijk uit de grond gestampte Kwan tum-hallen van de hand. Het tex- tielconcern Macintosh telde er een onbekend, maar ongetwij feld leuk bedrag voor neer en Steenbergen moest beloven zich terug te trekken uit de detailhan del. "Maar ik kan niet stilzitten", zegt hij, bijna verontschuldi gend. "Je moet me niet zien als een Dagobert Duck die probeert heel veel geld in de kelder te krij gen. De handel is mijn hobby". Voor die liefhebberij heeft hij aan de rand van Utrecht 5000 vierkante meter opslagruimte gehuurd. 'HAMARC' schreeu wen grote zwarte letters van ver schillende plaatsen op de blauw en oranje gevel. De H is van Han del en Marc is z'n jongste zoon tje. Op de eerste verdieping houdt de trotse vader een kamer van 5 bij 10 meter bezet, met daarin een reusachtige bruinle- deren zithoek, een fors bureau en een omvangrijke vergadertafel. Vanuit deze gestoffeerde zaal drijft Steenbergen zijn groothan del in stuntartikelen. Hij be stookt de inkopers van grote be drijven als Blokker, Maxis en Su- perdoe met aanbiedingen en bo demprijzen. "Vanaf vandaag gaan we het anders aanpakken", roept zijn folder. "Verlies op de verkoopprijs is verleden tijd". Met deze horloges en deze af druiprekken kan een bedrijf stunten en toch altijd verdienen, is de boodschap. Motor Tot dit vooijaar was Joop Steenbergen de grote man van de Kwantumhallen. Hij nam de beslissingen, kocht de artikelen in en schreef eigenhandig de ad vertenties. "Ik was de motor in die organisatie. Zo zag ik mezelf en zo praatten de mensen ook over me". In december '85 bood hij onverwacht zijn levenswerk te koop aan en binnen drie maan den was er een akkoord met tex- tielgigant Macintosh uit Lim burg. Waarom verkocht hij zijn zaak zo plotseling? "Ik heb jarenlang vreselijk hard gewerkt. Dat is heel goed gegaan, we hebben het enorm druk gehad, waren winstgevend. Toen kwam er toch een soort te rugslag in de economie, we moesten het concept aanpassen en ik heb twee moeilijke jaren gehad. Ik werkte altijd al van 7 's morgens tot 11 uur 's avonds, maar in die twee jaren heb ik nog harder gewerkt". De inspanningen waren niet tevergeefs. "Na die twee jaar be gon de zaak weer grandioos te draaien. We hadden het roer om gegooid, we moesten kwalitatief betere spullen gaan verkopen en ons vriendelijker opstellen tegen de klanten. Toen dacht ik: dit nieuwe gezicht van Kwantum kan wel weer zes jaar mee, maar ik kan toch niet zo blijven werken". Vier zoons Zijn zoons zijn z'n grote trots en waren een belangrijke reden voor zijn besluit om met Kwan tum te stoppen. "Ik heb een zoon van 29, een van 22 en twee van 4 jaar. De kleintjes breng ik 's mor gens naar school, maar dat heb ik met die andere twee nooit ge daan. Daar heb ik geen tijd voor gehad. Dat is natuurlijk de ande re kant van de medaille, als je al tijd achter je werk aanloopt." Het werd dus tijd om het rusti ger aan te doen, ook omdat de noodzakelijke uitbreiding van het aantal winkels steeds moeilij ker bleek. Via zijn commissaris sen zocht Steenbergen een gega digde voor het bedrijf en Macin tosh kwam in beeld. "We hebben elkaar in korte tijd gevonden. Ik was natuurlijk verantwoordelijk voor mijn mensen, sommigen had ik bij goeie werkgevers weg gekocht, dus dan kun je er niet zomaar uitstappen. Maar ik dacht, Macintosh dat is DSM, dat is dus 57 procent regering. Dan doe ik een goeie zaak voor mijn i ook. niet?". Over de prijs die de textielgi- gant heeft neergeteld, verklapt hij niets. Hij is niet ontevreden: "Ik heb de prijs gekregen die er voor stond". Een beetje band met Kwantum heeft hij behou den. Steenbergen is nu adviseur van de nieuwe directie. Alleen zet hij geen voet meer in de win kel. "Die hallen, nee, daar ga ik bewust niet meer in. Ik doe niks liever als winkels kijken, dat is een hobby van me. Ik loop nog steeds door allerlei zaken, maar Kwantum, dat doe ik dus niet meer. Ik denk dat dat beter is in de nieuwe situatie". Joop Steenber gen bij zijn han delswaar: „De handel is leuk, maar die winkel- sMis schien dat ik over Het is even stil. De ex-bokser, kort, breedgeschouderd, leunt achterover en kijkt naar de tran sistorradio's, portefeuilles, jog gingpakken en andere handels waren op de vergadertafel. Een hoek van de kamer ligt vol met monsters tapijt, glaswerk, blik ken motorolie, rollen behang, computerverpakkingen en sport schoenen. Aan de muur hangt de pet van de marktmeester die hem voor zestig cent z'n eerste kraam op het Waterlooplein ver huurde. In het koopcontract staat dat Steenbergen vyf jaar lang geen winkel zal beginnen. "Die men sen dachten natuurlijk: die man krijgt dat geld, die gaat 't ook wat rustiger aandoen. Maar de win kels trekken me het meest. De handel op zich trekt me heel erg, maar die winkels... Soms heb ik wel spijt, ik mis het wel. Ik loop hele zaterdagen bij Blokker of bij Dreesmann. Misschien dat ik over vier jaar...". Voorlopig koopt en verkoopt hij grote partijen handelswaar van uiteenlopende aard en her komst: kandelaars en weersta tions van massief eikehout, golf kartonnen behang- en partyta fels, sportschoenen, glazen en servies. "Ik heb natuurlijk nog relaties uit de tijd van Kwantum en bovendien gaat het verhaal snel rond, dat ik hier zit en dat ik goed ben van betalen". Boven dien gaat hij af en toe op reis naar Hong Kong of Taiwan. "Daar kennen ze me, ze weten wat ik wil, dus daar liggen dan vijfhonderd handeltjes op me te wachten. Ik heb nou net drie mil joen kop en schotels gekocht in rood China. Ik denk dat er mis schien nog twee mensen in Ne derland rondlopen, die dat zou den doen: Blokker en Drees mann". Hy is er van overtuigd, dat hij ze met winst van de hand zal doen. "Er wordt in ieder huis gezin genoeg gebroken". Conflict Steenbergen heeft soms zo zijn eigen methoden van zaken doen. Zoals in het conflict met een Am sterdamse makelaar. "Ik had een pand in Diemen en daarnaast werd een pand gebouwd van 5000 vierkante meter. Ik had toen al vijf of zes zaken en ik wou dat pand hebben voor de groot handel. Ik ga daar achteraan en ik huur dat van makelaar Zadel- hoff. Dat ging om een contract voor tien jpar, vier ton huur per jaar. "In die loods moesten stellin gen worden gebouwd voor de opslag van tapijten. Toen bleek, dat de vloer 70 centimeter was gezakt. We haalden Zadelhoff er bij en die zei: ik gooi er wel een nieuwe vloer overheen. Wij wer den toch wel bang en we zetten er een ingenieursbureau op. Die maken een rapport, waarin staat dat die vloer de komende tien jaar nog 2,5 meter gaat zakken, omdat men te korte heipalen had gebruikt. "Goed, via een advocaat heb ik geprobeerd om van dat contract af te kommen, maar dat kon niet. Toen ben ik naar Zadelhoff dus toegereden en ik heb gezegd dat hij het contract moest ontbin den. Hij ontbond dat dus niet. Die man is twee meter lang en een meter breed en die deed heel flink, hij had wat mensen om zich heen. Die wist dus niet pre cies hoe Steenbergen in mekaar zat. "Toen heb ik dus die deur op slot gedaan en gezegd: ontbind dat contract. Dat is een heel klein handgemeen geworden, hij riep om zijn moeder en de volgende morgen was het ontbonden. Vriend Wat heeft hij eigenlijk bereikt na 34 jaar in het zakenleven, be halve een ruim inkomen en een mooi huis in Bosch en Duin? "Vrienden heb ik niet, wel veel kennissen. Wat is een vriend? Ik voel me het prettigst bij iemand die loodgieter is of bankwerker. Ik ken nog een jongen van de ambachtsschool, daar ga ik nog mee om. Dat kan ik dan nog een vriend noemen". Steenbergen heeft vroeger ge bokst. Hij was halfzwaargewicht, lid van het nationale team. Heeft hij geen vrienden uit die tijd? "Nee, nee. Ik zit 's winters op een boksschool in Amsterdam, dat is erg gezellig, erg sfeervol, maar in die bokssport gebeuren dingen die het daglicht niet kunnen ve len. In het wereldje waarin ik nu mijn zaken doe, is het toch verve lend als je daarmee in verband wordt gebracht. Rudi Lubbers, Koopmans, hartstikke fijne jon gens, jaren heb ik met ze opge trokken, maar ze zijn toch een beetje een verkeerde kant opge gaan". Zijn vrije tijd brengt hij thuis door, in de schoot van het gezin. Televisie kijkend, maar ook ("ja, daar heb je het weer") reclame- krantjes van allerlei bedrijven verslindend en aantekeningen makend voor de volgende dag. "Dat is gewoon mijn instelling, ik werk altijd. Ergens heb ik me voorgenomen om het nou wat rustiger aan te doen. Om negen uur 's morgens beginnen lukt nog wel, maar weggaan gebeurt weer vaak heel laat en de zaak wordt al weer groter en groter. Je kan 't een ziekte noemen, maar zo zit ik nou eenmaal in elkaar". Met een bijna wiskundige regel maat komt staatssecretaris Ginjaar (onderwijs) in het nieuws met het plan een of meer exacte vakken op school verplicht te stellen. Met even grote zekerheid volgen daar op de protesten van alle kanten. Vorige week liet de staatssecre taris voor de TROS-radio welen dat zij vanaf het schooljaar 1988/'89 ervoor wil zorgen dat in elk geval havo- en vwo-leerlingen ten minste één bèta-vak kiezen wiskunde, natuurkunde, scheikunde of biolo gie. Haar belangrijkste argument is nog steeds dat van de emancipatie: door een exact vak verplicht te stellen, worden meisjes gedwon gen zich daarin te verdiepen. door Hans van Maanen Dat doorbreekt de traditionele rolverdeling, want op het ogenblik kiezen naar verhouding weinig meisjes exacte vakken in het eindT examenpakket, en daardoor ko men meisjes als vanzelfsprekend in de vrouwenberoepen. Meisjes doen zichzelf en de maatschappij te kort door zo weinig belang te stellen in de exacte vakken, aldus de staatssecretaris. Wat zij precies bedoelt met "de maatschappij te kort doen" moet hier onbesproken blijven: belang rijker is de vraag, of meisjes zich zelf te kort doen. Bevordert een exact vak de emancipatie? Zijn alle wiskunde-studenten zo geëmanci peerd? Word je door wiskunde ge lukkiger of rijker? Zijn er geen an dere of zelfs betere methoden om het genoemde doel te bereiken? Waarom moeten meisjes een 'rot- vak' doen omwille van de emanci patie en niet jongens? En als er een biologische oorzaak voor het ver schil is, wat heeft het dan voor zin meisjes extra te kwellen? Zelfverzekerder De eerste vraag. Zou het werkelijk zo zijn dat het schoolse onderricht in de wis- of natuurkun de de emancipatie bevordert? Er worden twee overwegingen voor dit idee aangevoerd. Volgens de staatssecretaris eisen steeds meer opleidingen dat hun studenten een exact vak in het eindexamenpak ket hebben gehad. Die opleidingen blijven dus gesloten voor meisjes. Dat argument wordt veel gehoord, maar zelden onderbouwd. De 'computerrevolutie' is nu al jaren aan de gang, maar hoeveel meer studies eisen sindsdien een exact vak? Is daar ooit onderzoek naar gedaan? En dan nog, als wis kunde vereist is voor de opleiding en iedereen heeft wiskunde, dan wordt wiskunde B vereist voor de opleiding. Als meisjes allemaal biologie kiezen, wordt natuurkun de vereist en daalt biologie in sta tus. Geselecteerd wordt er toch. Het tweede argument is, dat meisjes zelfverzekerder worden van wiskunde. Margot Heijns- broek, beleidsmedewerker van de Emancipatieraad, schreef bij de vorige discussiegolf dat "meisjes erdoor kunnen leren abstraheren, problemen analyseren, naar oplos singen voor concrete problemen zoeken en dergelijke". Uiteraard betoogde een geschiedenisleraar onmiddellijk dat meisjes dergelij ke zaken juist bij geschiedenis le- Daarin lijkt hij geen ongelijk te hebben. Elk schoolvak kan, als het goed wordt gegeven, denken leren. Inhoudelijk is er niets aan algebra- of scheikundeformule waardoor het meer emancipeert dan de be handeling van een episode uit de vaderlandse geschiedenis. Als meisjes moeten emancipe ren, zou het dan niet beter zijn ze dat te leren, in plaats van wiskun de? En als dat niet te leren is, is maatschappelijk inzicht dan niet belangrijker dan weten dat Hd220 water is? Sociologie kan dan beter oen verplicht schoolvak worden. Overigens, de argumenten die Ginjaar vroeger hanteerde voor uitsluitend wiskunde, worden nu net zo makkelijk gebruikt om te verdedigen dat een willekeurig na tuurwetenschappelijk vak moet. Status Een exacte wetenschap heeft meer status dan een alfa- of gam ma-wetenschap. Exacte geleerden hebben de neiging neer te kijken op de andere vakken, en merk waardig genoeg heeft iedereen dat lelijke trekje overgenomen. Zij sneren graag over-de 'gogen' en 'lo gen' en denken dat wiskunde moeilijker en gewichtiger is dan sociologie. Maar: hoe ingewikkel der en 'zachter' het vakgebied, hoe helderder je moet denken. In een doolhof met voetangels en klem men is het moeilijker je weg te vin den dan in het koel-marmeren bouwwerk der wiskunde. Om kri tisch en zorgvuldig te leren den ken, zouden kinderen sociologie als verplicht schoolvak moeten krijgen. Vanuit een zelfde soort neerbui gendheid wordt het vakkenpakket zonder exact vak een 'pretpakket' genoemd. Voor mensen met een wiskundeknobbel is integendeel hun pakket alleen maar pret. Het begrijpen van de formule voor dé discriminant is heel wat minder werk dan het leren van Duitse naamvallen en het lezen van Durk- heim. Het percentage kinderen dat op het havo-eindexamen een onvol doende haalt voor de exacte vak ken is de laatste jaren fors gestegen cn ligt nu ruim boven de vijftig- Steeds meer kinderen halen daar door het eindexamen niet, en kun nen in ieder geval niet verder leren Als straks wiskunde, natuurkunde of scheikunde verplicht wordt, komt aan nog veel meer schoolcar- rières een voortijdig einde. En meisjes zullen daarvan vooral de dupe worden. Verschillen Daarbij komt nog de merkwaar dige beperking die de staatssecre taris aanbrengt door alleen meisjes op havo en vwo te laten profiteren van haar emancipatoire maatregel. Een toelichting op die keuze wordt niet gegeven. Duidelijk is dat op havo en vwo de meisjes zitten die toch al intelligent zijn en, zo weet iedere socioloog, over het alge meen uit de hogere inkomenscate gorieën komen. Dat betekent dat de verschillen door de maatregel tussen meisjes onderling alleen maar groter worden. Juist op mavo en lhno en leao hebben meisjes een maatschappelijke achterstand. Een betere lesmethode zal meer zieltjes winnen dan een verplich ting. Daarbij hoort ook begrip van wat sociologen noemen het 'ver borgen leerplan'. Op school leren kinderen niet alleen taal en reke nen, ze leren ook hoe ze zich die nen te gedragen, hoe ze het snelst leuk worden gevonden, hoe ze de machthebbers het best kunnen manipuleren. In het verborgen leerplan zit de boodschap, dat wis kunde en techniek voor jongens zijn. De opvatting dat een wiskun deknobbel een meisje niet staat heerst niet alleen onder de leerlin gen, maar ook onder leraren. So ciologisch onderzoek heeft aange toond dat bijvoorbeeld dekanen andere schooladviezen aan meisjes dan aan jongens geven. Zij bevesti gen, soms onbewust, de rolopvat tingen die meisjes en jongens toch al hebben. Hoe het verplichtstellen van wis- of natuurkunde hier een bijdrage kan leveren, is volstrekt onduidelijk. "De Vereniging van Vrijzinni ge Hervormden spreekt de hoop uit, dat de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken op de aanstaan de gecombineerde synode zich 'in staat van hereniging' zullen verklaren". Met dezo woorden begint een brief die het algemeen bestuur van de verenging deze week stuurt naar de beide ker ken. Dat werd besloten op de al gemene vergadering van de ver eniging zaterdag in Deventer. De Vereniging van Vrijzinnige Hervormden vindt de 'verklaring van hereniging' alleen zinvol als deze kerken een nieuwe kerk gaan vormen, "waarin allerlei schakering van protestants ge loof in de ruimste zin van het woord mogelijk is". Als de evan- gelisch-luthersen en de remon stranten volledig gaan meedoen in dit Samen op weg-proces, zal dat de veelvormigheid van de nieuwe kerk zeer ten goede ko men, zeggen de vrijzinnigen. Secretaris E. J. Verseput van de vereniging verklaarde nog. dat vrijzinnigen niet kunnen blij ven stilzitten als de Hervormde Kerk in beweging komt. "Wij moeten van onze eigen gericht heid naar buiten een positieve zaak maken". Kwestie-Wentsel De Haagse gereformeerde predikant dr. B. Wentsel (57) handhaaft zijn opvatting dat de jodenvervolging te maken heeft gehad met 'straf van God'. Vorig jaar juli betoogde hij voor stu denten dat de vervolging in de Tweede Wereldoorlog een straf was voor begane zonden, vooral voor het feit "dat de joden zich van God hebben afgekeerd". Zijn uitlating wekte zoveel be roering, dat de gereformeerde commissie voor Kerk en Israël hem vroeg die te herzien. Vol gens de commissie had de predi kant grote schade berokkend aan de joods-christelijke betrek kingen. De commissie is regelmatig met dr. Wentsel in gesprek ge weest. Het afsluitende gesprek was onlangs. Secretaris ds. D. J. Roos uit Doorn zei, dat ds. Went sel wel heeft geleerd van het <J oor zijn uitlatingen ontstane ru- raoer. "Het is nu verder een zaak van zijn gemeente". De kerkeraad van die gemeen te in Den H^ag-West ziet geen re den tot afwijzing van de predi kant. Wel heeft de kerkeraad zich van diens uitlatingen gedistan tieerd. In een verklaring van vo rig jaar zei de kerkeraad het diep te betreuren "dat de opvattingen van ds. Wentsel de gedachte kun nen wekken als zou de God van Israël tegenover het joodse volk hebben gestaan in zijn diepste el lende". "Wentsel heeft in zijn systematische behandeling van lijden, straf en oordeel niet de be doeling gehad zijn joodse mede- mensen en het volk Israël te kwetsen of te discrimineren", verklaarde de kerkeraad. Zoals gezegd, handhaaft de -predikant zijn gedachten. "Je kunt de bijbel niet schrappen", gaf hij als commentaar. In janua ri komt er weer een boek van hem uit. Daarin staat ook een hoofdstuk over het joodse vraag stuk. De gereformeerde commissie voor Kerk en Israël zal in haar vergadering van december be spreken hoe in de kwestie-Went- sel verder gehandeld moet wor den. 'Lukraak' De tien hervormde provin ciale kerkvergaderingen hebben grote bezwaren tegen de bezuini gingsplannen van het synodebe- stuur. Ze vrezen ernstige aantas ting van de dienstverlening van de provinciale kerkelijke bu reaus aan de plaatselijke ge meenten. De provincies hadden vóór 1 november voorstellen moeten in dienen voor een jaarlijkse bezui niging van 4 procent van 1988 tot 1991. In plaats daarvan komen zij vóór 1 december met een nota waarin ze hun werk zo volledig mogelijk uit de doeken doen. Volgens secretaris ds. S. de Jong (Alkmaar) van de proviciale kerkvergadering in Noord-Hol- land valt er met minder geld niet te werken "zonder dat de onder steuning van de gemeenten eron der lijdt". Aan de hand van hun nota zul len de provinciale kerkvergade ringen (pkv's) op 27 november een gesprek hebben met het sy- nodebestuur. Ze willen een dui delijk beleidsplan en zijn tegen 'lukraak-bezuinigingen'. Pas als het echt niet anders kan zullen de pkv's zich bij de voorgestelde bezuinigingen neerleggen. Lelystad. In Lelystad is een nieuwe evangelisch-lutherse ge meente gesticht. Voorzitter ds. A. Burghoorn noemde het bij de installatie van de kerkeraad een 'unieke gebeurtenis' in een tijd van teruggang en kerksluiting. Ds. A. Christ. De heer A. Christ, voorganger van de her vormde gemeente in Eek en Wiel (Betuwe), zal op zondag 23 no vember (10 uur) worden beves tigd tot predikant van de Her vormde Kerk. Zijn bevestiger is ds. J. D. Heybroek te Ameron- gen. Op zaterdag 22 november van 3 tot 6 uur wordt in het jeugdgebouw in Eek en Wiel een receptie gehouden. De heer Christ (A. van Delene- straat 1 Eek en Wiel) is vroeger godsdienstonderwijzer geweest aan de openbare lagere scholen in Leiden. Hervormde Kerk: beroepen te Steenderen kandidaat L. D. Horjus Nederhorst den Berg, te Huizen M. Verduin Zeist, voor de streekgemeente 'Maas en Waal' mevrouw J. Fijn van Draat-Kolf (gereformeerd) Zwolle: aangeno men naar Meteren-Est kandidaat H. Klink Putten, het beroep van de synode tot legerpredikant B. Hengeveld Bennekom. Toegela ten tot de evangeliebediening G. A. Schreuders Houten; beroep baar H. Born Dordrecht, A. Christ Eek en Wiel, J. van Doorn Oud-Beijerland, mevrouw E. Engberts Groningen, H. J. Fran- zen Brasem Ridderkerk. M. van dér Giessen Groningen, me vrouw G. Nikkels Groningen, J. P. Oosterhof Groningen en D. C. van Vliet Vierpolders. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Hoogeveen L. Grosheide Sint Jacobiparochie. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Utrecht J. A. van der Velden Hoogeveen. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Hille- gom kandidaat J. van Langevel- de Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Dirksland N. W. Schreuder Goes. Andere kerk. "Met het oog op een andere kerk" (Katholiek Nederland en de voorbereiding van het Tweede Vaticaans Oecu menisch Concilie, 1959-1962) is de titel van een boek dat deze maand verschijnt by de uitgeve rij H. Nelissen in Baarn. Schrij ver is dr. J. Y. H. A. Jacobs, sinds 1974 verbonden aan de Katholie ke Theologische Hogeschool in Amsterdam als docent kerkge schiedenis. Het boek is speciaal geschre ven voor hen die zich min of meer beroepsmatig bezighouden met de. recente ontwikkelingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk van Nederland. Maar ook voor andere 'kerkbetrokken ge lovigen', "die het concilie al dan niet bewust hebben meegemaakt maar nog niet vertrouwd raakten met wat Vaticanum II betekend heeft". Het boek zal op 27 no vember in Amsterdam worden gepresenteerd, met een inleiding van professor dr. E. Schille- beeckx.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9