Laarakkersniet over het paard getild... Botsauto's op het water Martinus gaat door Hoofdprijs handballers Kordaat optreden Geertsma Kassa voor Ceulemans Kano-polo nog in kinderschoenen Big Mac vult z'n zakken Evangelista bokst tegen V.d. Oetelaar MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 PAGINA 19 AMSTERDAM (ANP) - De ingewijden en de belangstellenden in de Nederland se hippische sport kregen bij Jumping Amsterdam alle reden tot jubel. Op de slotdag zegevierde Wiljan Laarakkers in de strijd om de Grote Prijs, die meetelt voor het Europese wereldbeker-circuit. De Limburger verdreef met de achtjari- ge ruin Up to Date zijn leermeester Rob Ehrens van de eerste plaats in de barra ge en pakte twintig punten, waar dertig er doorgaans al genoeg zijn om in de fi nale in Parijs te belanden. De stichting Nederlands Olympiade Paard (NOP) had tevens geen betere ge legenheid uit kunnen zoeken om het contractueel vastleggen van Up te Date bekend te maken. De dubbele Neder landse overwinning, de zekerheid dat een uiterst talentvol paard tot na de Olympische Spelen van Seoel niet wordt verkocht en het feit dat 22.000 bezoekers de kassa's van de RAI passeerden, wa ren voldoende voor een spraakmakende 29e editie van Jumping Amsterdam. Voor de buitenlandse concurrenten, van wie de Westduitsers met Paul Schockemöhle voorop en de Britten gis teren faalden, kwam de dreun die Laar akkers uitdeelde uit volkomen onver wachte hoek extra hard aan. Een onbe kende 26-jarige Nederlander, die na een dressuurperiode pas sinds zijn negen tiende op een springpaard zit en ook nog op 'e'en die ooit voor nauwelijks meer dan biefstukprijs op de markt te koop was, zaaide paniek in het internationale wereldje van arrive's. De enige, die wel rekening had gehou den met Laarakkers, was natuurlijk zijn 'buurman en wegwijzer' Rob Ehrens. De voormalige Nederlandse kampioen, nog steeds begiftigd met een superieure techniek en een schat aan ervaring, wist ook na zijn foutloze en snelle rit in de barrage - rapper dan Tarnapol, Pessoa en Durand - dat de eerste prijs nog niet voor hem en Oscar Drum was. „In een barrage schakel ik geen enkele combina tie uit. Wiljan en Up to Date, dié ik ten slotte de laatste jaren in mijn tuin vaak aan het werk heb gezien, zeker niet. Ik wist, dat het paard snel kan zijn en in topvorm moeilijk,is te verslaan. Ik had uiteraard liever zelf gewonnen, maar ben toch blij", aldus Ehrens, die tegen woordig vooral doende is zijn andere troef Olympic Sunrise naar grote hoogte te stuwen. Wiljan Laarakkers was het dus ver gund in de hoofdprijs, eén automobiel ter waarde van een bovenmodaal jaarsa laris, de arena binnen te sturen. Een da verend applaus was tevens zijn loon, waarbij het geluid nog extra werd ver sterkt door zijn fanclub uit Ottersum. „Ik geloof, dat het halve dorp op de tri bune zat om Laarakkers aan te moedi gen", legde Ben Arts, die in zijn functie als bondscoach en secretaris van Jum ping Amsterdam plezier had voor twee, uit. Lol ««...cc. »ci de World Cup-wedstrijd zelf, kon zijn lol helemaal niet op en praatte honderd uit om de achterstand in bekendheid in hoog tempo in te ha len. „Het is de vierde keer, dat ik in een internationaal evenement start. Het paard, dat onze familie al vierenhalf jaar in bezit heeft, is echt heel goed. Dit is ook geen uitschieter. In Geesteren maakte ik een fout in de barrage en werd vierde, maar had toen al de Grote Prijs kunnen winnen. In Rotterdam idem di to. In Chaudfontaine werden we tweede met de landenploeg. Destijds in Twente werd er al belangstelling getoond, door buitenlandse eigenaars en ruiters, voor Up to Date. We wilden het jonge dier - overigens een zoon van de bekende hengst Nimmerdor waarmee onder an deren Albert Voorn internationaal suc ces heeft gehad - niet kwijt. Maar goed ook", zei Laarakkers, die bij zijn vader in het loonbedrijf voor de akkerbouw werkt en, als echt landelijke ruiter, een vereniging in Uddel instrueert. Of hij dus een farmer was, wilden de buitenlandse journalisten weten. „Nee, we hebben niet zelf een boerderij, maar werken voor boeren. Bieten rooien en zo", klonk het in keurig verengelst Lim burgs. Om de feestvreugde bijtijds te tempe ren, kreeg de 26-jarige ruiter uit de Lim burgse paardesportfamilie - zus Rianne doet met succes en moeder Laarakkers deed aan dressuur en Wiljan ook tot zijn negentiende - van zijn vader te verstaan, dat hij maandagochtend om 8.00 uur op de trekker dient te zitten; onder het oer- motto dat springen allemaal goed en aar dig is, winnen mooi meegenomen, maar dat de benen wel weer zo snel mogelijk op de grond moeten. Er moet tenslotte ook gewoon gewerkt worden. PALMA (ANP) - Brother/Martinus plaatste zich gisteren voor de eer ste ronde van de strijd om de Euro pa Cup volleybal voor landskam pioenen. Op Palma wonnen de Amstelveneners de eerste set en dat was na de 3-0 thuiszege meteen voldoende voor kwalificatie. Daar na liet Martinus tegenstander Son Amar met 3-1 winnen. De vrouwén van Olympus plaat sten zich eveneens voor de eerste I ronde door in Portugal met 0-3 te winnen van Leixoes. Ook de eerste wedstrijd in Sneek eindigde in die uitslag. In het Europa Cup toernooi voor bekerwinnaars drongen de man nen van AMVJ en de vrouwen van Orion door tot het hoofdtoernooi. Orion won de return tegen het Zweedse Vallentuna met 3-0 en AMVJ zegevierde in Israel met de zelfde cijfers over Hapoel Kfar. Voor de Europa Cup 3 plaatsten de vrouwen van AMVJ zich ook al middels een dubbele overwinning op Hapoel. De mannen van Dyna mo daarentegen haalden het niet. Weliswaar wonnen ze met 3-1 van Galatasaray, maar omdat de Tur ken eerder met 3-0 zegevierden gaan die verder. HAARLEM (ANP) - Nederland won gisteren de tweede editie van de Haarlemse handbalweek. Door een beter doelsaldo werd Noorwe gen naar de tweede plaats verwe zen. Noorwegen kwam in de slot wedstrijd tegen IJsland (27-23) een doelpunt te kort om een gelijk sal do te verkrijgen. Bij rust van het enerverende slotduel leidde Noor wegen met 14-13. Oranje, bij wie doelman Joosten werd uitgeroepen tot de meest waardevolle speler van het toer nooi, sloot zelf af met een 21-19 overwinning op de Verenigde Sta ten. Nederland verloor in Haarlem, waar 5000 toeschouwers de kassa's passeerden, alleen van Noorwe gen. In Drammen eindigde het Ne derlandse vrouwen-team na een 19-18 nederlaag tegen Polen op de derde plaats in de strijd om de Po- lar-Cup. Gastland Noorwegen won het toernooi. EINDHOVEN - Leids schaakkam pioen Folkert-Jan Geertsma is in de te Eindhoven verspeelde NK- voorwedstrijden, met als inzet een viertal deelnameplaatssen bij die Nederlandse kampioenschappen, verdienstelijk uit de startblokken gegaan. Tijdens de eerste ronde van zaterdag wist de Oegstgeeste- naar de jonge Eindhovense mees ter Rudy Douven stevig in de pro blemen te werken. Aan het eind van de tweede zitting had Geerts ma tenslotte een vrijwel zekere re misestelling in handen. Vrijwel, want terwijl Douven reeds wachtte op een remiseaanbod, deed Geerts ma plots een vol stuk cadeau en zat hij alsnog met een nederlaag opge zadeld. Gisteren trad de LSB-kampioen kordater op. Opponent Ige Visser, kopman van Philidor/Leeuwarden, kwam met wit al snel in de proble men en ditmaal buitte Geertsma zijn kansen een stuk gedegener uit. Na een kwaliteitswinst kon de kop man van Katwijk naar een gewon nen eindspel en zijn eerste punt toe afwikkelen. Volgend weekeinde staat Geertsma nu allereerst met wit Utrechtenaar Van der Tuuk als tegenstander te wachten. PARIJS (ANP) - Raymond Ceule mans won gisteren in Parijs de ste Grand Prix driebanden profbiljarters. De Belgische veel voudig wereldkampioen won in de finale van de Japanner Kobayashi en toucheerde een bedrag var 50.000 gulden. Zijn tegenstrevei kreeg de helft minder. Rini van Bracht eindigde als achtste en laat ste maar verdiende toch nog 6000 gulden. LEIDERDORP - Vorige week voelden ze zich in de boot geno men. Bij één van de weinige ke ren dat in een tv-programma aandacht werd besteed aan hun sport, werd die afgeschilderd als bezigheid voor gehandicap ten Eni s het 1 tuurlijk niet, willen benadrukken. Kano-polo is wel degelijk een volwaardige activi teit. "Heel spectaculair, mooi om te doen en schitterend om te Om het te benadrukken zijn ze zelfs bereid de vaartuigjes die er bij nodig zijn ook zelf te om schrijven als "de botsautootjes op het water", al is er allerminst sprake van een kermis-attractie. "Het lijkt er misschien wel op, vooral bij spelers die pas begin nen, want die gooien elkaar veel vaker om. Maar op enig niveau wordt het heel anders. Daar gaan andere dingen meespelen, zoals tactiek en spelinzicht". Aan de orde is een sport in de kinderschoenen, maar die zijn dan wel 'maat kano'. Letterlijk en figuurlijk, want het kano-po lo heeft in de zes jaar dat het hier te lande wordt gespeeld een rede lijke groei meegemaakt. Aan de zes teams die destijds met de com petitie begonnen, zijn er inmid dels zo'n veertig toegevoegd en de rek is er nog niet uit. "Zolang dit polo nog niet bij alle kanoclubs beoefend wordt, heeft het toe komst". weten Eduard Ouds hoorn, Ewout Korpershoek en Jacques Webbers zeker. Eskimoterheet dit onderdeel van het kano-polo en als het goed is ko men man en arm aan de andere kant van het bootje weer boven water. Om vervolgens vrolijk verder te varen. (foto i Recht Gedrieën praten ze namens de polotak van de Leiderdorpse ka novereniging Rijnland en ze heb ben wat hun sport betreft ook recht van spreken. Oudshoorn nam ooit het initiatief tot het op richten van de polo-afdeling in de club; Korpershoek en Webbers fungeren respectievelijk als mid- voor en aanvoerder van het eer ste team. En dat werd gisteren voor de tweede keer vice-kam- pioen van Nederland. Tijdens de eindronden van de strijd om de vaderlandse titel, in het sportfondsenbad in Bussum wél gewonnen door de vrouwen van de club, eindigden de kano- polöers van Rijnland net als vo rig jaar op de tweede plaats. Enigszins tegenvallend ditmaal, omdat de Leiderdorpse ploeg als grote favoriet voorrang moest verlenen aan het Haarlemse HKV, maar de drie hebben op grond van die prestatie natuur lijk wel wat te zeggen. Ze maken en dankbaar ge bruik van om de sport waar ze "echt wild" van zijn een keer uit de anonimiteit te tillen, sparen de bond daarbij niet en geven ook aan wat er verbeterd moet worden. Hun aanmerkingen be treffen vooral de wijze waarop de competitie wordt afgewerkt (dat zou eigenlijk een echte wed strijdenreeks moeten zijn in- plaats van de verouderde toer- nooivorm die nu wordt gehan teerd). de speelduur van de duels, die van 2x10 naar 2x15 minuten zou moeten worden opgetrokken en de manier waarop de bond het kano-polo propageert. Of juist niet. want daar zit vol gens hen 'het lek', waardoor het spectaculaire spel op het water zo weinig publiek trekt. "Zoals wij de publiciteit nu zoeken, zo had ook de Bond dat kunnen doen voor de play-offs. Maar dat is weer niet gebeurd", stellen ze vast, nu het NK alleen voor fami lieleden en mensen uit de kano wereld werd afgewerkt. "Er zijn maar weinig grote toernooien in Nederland die goed worden aan gekondigd, er is maar weinig pu bliciteit over kano-polo. Ja, vori ge week, op tv, maar dat was geen goede voorstelling van za ken". Demonstratie Dat kano-polo alle elementen (snelheid, hardheid, techniek en kracht) bevat van een echte sport willen ze wel even bewijzen tij dens een training, annex demon stratie op de Leiderdorpse Does. vlakbij de thuishaven van de moedervereniging. De competitie in toernooivorm, eenmaal een weekeinde en twee zondagen, wordt in het zwembad afge werkt. Maar het speelveld, dal binnen de lijnen van een water- poloveld blijft en de ook al aan het waterpolo ontleende doelen, laten zich natuurlijkook op bui tenwater uitleggen. Het gebeurt bij toernooien en bij oefensessies, zoals die van za terdag, waarbij ze zich vol over gave in de koude Does storten, slechts gadegeslagen door een aantal schapen. Wind en regen kunnen de spelers (vier per team. plus een doelman) niet deren, af geschermd als ze zijn door een helm met gezichtsbeschermer en een spatzeil dat de speciale kano bedekt. De bootjes zelf zijn slechts drie meter lang en hebben afge stompte punten, maar ontlenen niet alleen daaraan de naam 'botsautootjes van het water Het 'haaks waar niet toegestaan, er blijven genoeg aanvaringen over tijdens het spelletje, waarin de bal (een plastic volleybal van 270 gram) zowel met de hand als met de péddel mag worden rondge speeld. Omdat het zaterdag koud was, maakten de spelers maar weinig gebruik van de regel dat ze elkaar mogen omduwen, maar gewoonlijk gebeurt dat geregeld. Het mag als het speeltuig binnen bereik is, waarna het slachtoffer alle gelegenheid krijgt de onder waterwereld te bezichtigen en de aparte kunst van het 'eskimote ren' te beoefenen. Dat via een spe ciale draai weer bovenkomen, ge beurt zo regelmatig tijdens wed strijden dat na zo'n sessie niet één poloër nog droog is achter de Dat is de sport op zich ook nog niet, zo geeft het trio grif toe. "Kano-polo is het nog niet waard om er alles voor ie laten. Daar is het nog te onvolwassen voor", beamen de twee spelers met het biertje in de hand. "Je kunt na een wedstrijd wel gebro ken uit de boot komen, maar je herstelt veel sneller dan bijvoor beeld na een voetbalwedstrijd". "Maar", zeggen ze, "zo simpel als het lijkt is het spelletje ook weer niet. Het varen op zich is al een kunst en bovendien moet je beschikken over grote armkracht en een grote balvaardigheid". Redelijk intensieve training is dan ook noodzakelijk, "want je leert het alleen door uren te ma ken in de boot", en Webbers en Korpershoek (beiden student) zijn er dan ook heel vaak mee be zig. Niet in de competitie, want die beslaat dus slechts vier dagen "en die zou eigenlijk net zo gere geld moeten worden als in ande re sporten, waarin je elke tegen stander twee keer ontmoet" Wel met trainingen en toernooien, die ze mede vaak kunnen bezoeken omdat ze lid zijn van het enige Nederlandse team dat een spon sor heeft. In totaal kunnen ze daardoor nog eens zo'n 36 week einden bezig zijn. In landen als Engeland, Frankrijk, Italië en West Duitsland. Traditie Eduard Oudshoorn als de man die in Leiderdorp de polotak op zette. Hoe het kano-polo is ont staan, weet geen van drieën, maar ze hebben wel eens een plaatje gezien van mannen in lange badpakken, die het spel speelden op tonnen in zee. "Ka no-polo is hier in elk geval gebo ren uit de hang naar een vorm van teamsport in de kano-we reld", weten ze dan wel wel "en polo is het enige wat je daarin samen kunt doen. Bovendien is het voor een kanoër een goede wintertraining omdat het in een zwembad gespeeld kan worden. Ideaal voor wildwatervaarders. Meer dan vlakwatervaarders, die vaak natuurgenieters zijn houden zij van actie en spekta kel. Dat vind je voldoende in het spel". Behalve het omgooien is daar in vooral het schieten een attrac tief onderdeel. Dat mag in Neder land alleen met de peddel "en daarmee kun je de bal zo ontiege lijk hard slaan, dat een keeper 'm niet eens aan ziet komen". Het buitenland kent een andere va riant. In Frankrijk, Engeland en Australië, het kano-polo land bij uitstek, wordt het spel niet ge speeld met een waterpolodoel. maar met een soort basketbal- mand, waar de bal alleen met de hand doorgegooid mag worden. Sinds een jaar is een speciale commissie van de Internationale Kano Federatie bezig de spelre gels Europees op één lijn te krij gen. "En als dat lukt zal het die laatste vorm wel worden", moe ten de woordvoerders van Rijn land vaststellen. Tot hun grote spijt, "want het schieten met de peddel is veel mooier om te zien en veel moeilijker om te doen". Kopje onder Het staat voor hen in elk geval als een paal boven water dat er internationaal één spelreglement moet komen, wil het kano-polo niet kopje-onder gaan. "Dan kan ook het nationale team zich echt gaan presenteren. Nu heeft dat pas één toernooi gespeeld en wat demonstraties gegeven. Er moet ook een duidelijk systeem komen in de nationale competi tie", vinden ze verder, „en de wedstrijden mogen best wat lan ger worden. Nu telt de tijd door als de bal het water wordt uitge- mept, die zou dan eigenlijk moe ten worden stopgezet". Met al die kritiek kan de bond de borst natmaken, temeer omdat de drie denken dat de zaken de polo-commissie van die bond toch al boven het hoofd zijn ge groeid door de aanwas van clubs. "Dat idee hebben we sterk. Een nieuwe club krijgt alle steun, de verenigingen die er al zijn worden vaak vergeten. Er is geen evenwichtig beleid", zo luidt hun grief. Die betreft in eerste instantie de net beëindigde competitie. "Met voorronden in één weekein de en een eindronde over twee zondagen wordt de hele zaak be slist. Dat zal wel te maken hebben met de kosten van het huren van het zwembad, maar dat moet echt veranderen. Op deze manier is de strijd om de titel een toer nooi zonder speciale waarde". Ondanks al hun klachten blijft het kano-polo hen echter zo trek ken. dat ze ook op het NK graag het schip ingingen. PAUL DE TOMBE ANTWERPEN (ANP) - Een ten- nis-evenement krijgt de eindstrijd, die het verdient. Voor de vijfde edi tie van het ECC-toernooi in Ant werpen gold dat gisteren zeker. Het matig bezette programma, de vier eerdere edities waren alle be ter gevuld, kreeg met John McEn roe een waardig winnaar en Milos- lav Mecir een goed verliezer, maar een felechte finale. In de partij over drie uur en vijf tig minuten bleef de Amerikaan de Tsjechoslowaak in vijf sets de baas: 6-3, 1-6, 7-6 (7-5), 5-7 en 6-2. McEnroe bereikte de eindstrijd door in de halve finales onver wacht eenvoudig de Fransman Yannick Noah te verslaan. Mecir ondervond zo mogelijk nog minder problemen de laatste twee te halen. Tegen de Amerikaan Jimmy Arias, een dissonant in de halve finales op dit niveau, stond hij slechts drie games af. McEnroe maakte met zijn winst in korte tijd zijn financiële jaar bij na goed. Na een pauze van meer dan zes maanden won hij drie Grand-Prixtoernooien: die van Los Angeles, San Francisco en Scotts- dale. Het grootste geldelijke profijt was echter de winst in de Belgi sche havenstad. De zaakwaarne mer van McEnroe, zijn vader, kan ruim 530.000 gulden laten bijschrij ven op de bankrekening van de zoon. Ook mag McEnroe het nieu we diamanten racket, met een waarde van 1 mihoen dollar (2,2 miljoen gulden) een jaar houden. Het vijfde ECC-toernooi, het eer ste onder de naam European Com munity Championship, had veel problemen een representatief deel nemersveld op de been te brengen. De Zweden, voor zover fit, kozen voor Stockholm, Becker nam een week rust en Lendl bleek op het laatste moment te veel last te heb ben van een heupkwetsuur. Wat restte was aardig voor bijna ieder toernooi, maar voor een tennisgala als het ECC had moeten zijn, was het te karig. Stefan Edberg, als eerste ge plaatst, won gisteren het Grand Prix-tennistoernooi in Stockholm. In de eindstrijd versloeg de Zweed zijn landgenoot Mats Wilander, tweede op de plaatsingsranglijst, met 6-2 6-1 6-1. In de halve finales versloeg Ed berg de Fransman Henri Leconte met 6-7 6-4 7-6. Wilander schakelde de Fransman Guy Forget uit met 6-2 7-6. De Amerikaanse speelsters Martina Navratilova en Pam Shri- ver, de Westduitse Bettina Bunge (via de als derde geplaatste Tsje- choslowaakse Helena Sukova) en de Tsjechoslowaakse Hana Mand- likova hebben de laatste vier be reikt van het met 250.000 dollar ge doteerde tennistoernooi - in de Amerikaanse plaats Worcester. DEN HAAG (ANP) - De Europese Boks Unie heeft de Spanjaard Al fredo Evangelista aangewezen als tegenstander van André van den Oetelaar (Schijndel) in de strijd om het vacante Europese kampioen schap in het zwaargewicht. Van den Oetelaar zou op 17 okto ber om de titel hebben gebokst te gen de Noor Steffen Tangstad. De EBU verklaarde Tangstad echter van zijn titel vervallen omdat de Noor door een medisch startver bod na een nederlaag door knock out tegen de Amerikaanse wereld kampioen Michael Spinks niet kon boksen. Bovendien verliep op 17 oktober de termijn van zes maan den waarbinnen de titel verdedigd moest worden. Binnen zes weken moeten Van de Oetelaar en Evan gelista in de ring treden. Tien Nederlandse boksers be reikten de finale van het jubileum- toernooi van de 75-jarige boks- bond. Drie finale's vanavond in de Energiehal zijn zelfs een compleet Hollands onderonsje.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19