PORT Te bang om te spelen T 'Zoiets ergs heb ik nog niet meegemaakt' Van Basten: plezier terug door Cruijff Excelsior laat doel met Den Haag staken 'Zuidamerikaanse taferelen' IOC-lid Kerdel overleden Feyenoord uitgejouwd door eigen fans PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) - „Sorry hoor, maar die bal móest ik er wel inschieten", verontschuldigde Ajax-spits Marco van Basten zich tegenover René van Eek. De twin tigjarige voorstopper van FC Den Bosch reageerde gelaten. Lange tijd was hij erin geslaagd de Euro pees topscorer van afgelopen sei zoen redelijk in bedwang te hou den, maar in de zeventigste minuut bleef Van Eek - en niemand nam hem dat kwalijk - het antwoord schuldig op de sublieme actie van de Ajacied, die met zijn magnifieke omhaal in de kruising de handen van de vijftienduizend toeschou wers op elkaar kreeg. De treffer van Van Basten, die 3- 1 en daarmee de eindstand bete kende, had Ajax broodnodig. Want de Amsterdammers, die in de eer ste helft FC Den Bosch hadden weggespeeld, maar uit de doos met vele kansen slechts twee voltref fers hadden gegraaid (John Bos man en Jan Wouters) kwamen na de pauze op dood spoor terecht. Dat was mede de verdienste van FC Den Bosch, dat al snel na de pauze via Hans Gillhaus op 2-1 kwam en zelfs een unieke gelegen heid kreeg op 2-2. Mart van Duren verloor echter het overzicht toen hij alleen voor doelman Stanley Menzo opdook. „Het zou niet verdiend zijn ge weest", sprak trainer Theo de Jong, „maar als Van Duren die kans benut, krijg je misschien een ander spelverloop". De Jongs te genstrever Johan Cruijff, was niet geschrokken van de tydelijke te rugval van zijn elftal na de pauze. Integendeel, de technisch direc teur roemde Ajax voor „het voor treffelijke spel in de eerste helft. De afgelopen drie maanden heb ben de jongens ongeveer 26 wed strijden gespeeld. Als je dan toch nog in staat bent zo furieus van start te gaan, dan vind ik dat een compliment waard", aldus Cruijff. Het grote aantal duels, dat Ajax tot nog toe heeft afgewerkt, is er waarschijnlijk de oorzaak van, dat de formatie tegen FC Den Bosch vaak de scherpte miste bij het af ronden. „Dat zou best kunnen", geeft Van Basten toe. „Maar van echte vermoeidheid is geen sprake. Alleen tegen het einde van een wedstrijd". Ajax' topscorer heeft na een moeilijke periode weer plezier in het voetballen. Dat komt mede dank zij Cruijff, „wiens invloed enorm is. Op het tactische vlak is hij ruim een jaar met ons bezig ge weest. Zowel individueel als col lectief. En daarvan plukken we nu de vruchten. Iedereen kent zijn taak en voert die ook knap uit. Den Bosch is toch een goede, knap counterende ploeg. Maar in de eer ste helft heeft het niet één kans ge kregen". FC Den Bosch, waarbij Gerard Aichorn om disciplinaire redenen buiten de ploeg was gelaten, kon voor rust het hoge tempo van de koploper niet volgen en moest zich beperken tot verdedigen. Het gi gantische veldoverwicht leverde Ajax echter slechts twee doelpun ten op. Eerst kopte John Bosman, die met een gele kaart op zak hal verwege het tweede bedrijf werd ingewisseld voor Aron Winter, raak en vervolgens stelde John van 't Schip Wouters in de gelegenheid 2-0 te laten aantekenen. „Met die twee tegentreffers kwa men we goed weg", trapte De Jong een open deur in. De 39-jarige trai ner liet na rust Walter van de Kerk- hove opdraven voor Ruud Kaiser, terwijl gelegenheidsverdediger Gijs Steinmann opschoof naar het middenveld. Het resultaat was er naar. FC Den Bosch was in de eer ste tien minuten van het tweede bedrijf gevaarlijker dan de gehele eerste helft. Behalve Gillhaus met zijn treffer, deed ook Hendrie Kru- zen (later vervangen door de met een knieblessure sukkelende Ar thur Hoyer) van zich spreken. Uitgerekend op het moment, dat FC Den Bosch de onverdiende ge lijkmaker binnen handbereik had, sloeg Van Basten aan de andere kant weergaloos toe. In de slotfase kregen- de Amsterdammers, met Richard Witschge in de ploeg voor broer Rob, zelfs nog mogelijkhe den de score op te voeren, maar Frank Rijkaard, Wouters en Danny Blind 'spaarden' de tegenstander. MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 AT.KMA AR (GPD) - Mario Been kon wel janken. De geblesseerde middenvelder van Feyenoord wist niet meer waar hij het moest zoeken in de Alkmaarderhout. „Dit doet pijn, heel veel pijn", mompelde hij ontdaan bij de uitgang van het sportpark van AZ. Hij had het daarbij niet over de scheenbeenkneuzing die hij vrijdagmiddag tijdens de trai ning had opgelopen, noch over de wijze waarop hij tegenwoordig straal wordt genegeerd door de selectieheren in Zeist, maar over de onthutsende 2-0 nederlaag die zijn ploegge noten zojuist hadden geleden. Tot grote woede van de meegereisde supporters die het aftreden van de trainer eisten („Israël oprotten") en het „Feyenoord, ha, ha, ha" door het stadion lieten denderen. Hoog opspringend scoort John Bosman 1-0 i Linden zijn volmaakt kansloos r Ajax. De Den Bosch-verdedigers Van den Hoorn Dat laatste had Mario Been nog het meeste aangegrepen. „Dat je ver liest is tot daaraan toe. Maar dat je eigen supporters je uitjouwen en uitlachen, dat heb ik nog nooit meegemaakt", sprak hij met een wit weggetrokken gezicht. Zelfs nu hij vanwege zijn blessure niet had i Van der meegedaan, trok hij het zich als (foto anp» één van de weinige echte Feye- ROTTERDAM (GPD) - De tuchtcommis- sie van de KNVB beraadt zich deze week over de gevolgen van de gestaakte wed strijd tussen Excelsior en FC Den Haag. Elf minuten na rust dirigeerde scheidsrechter Cees Bakker de ploegen gistermiddag naar de kleedkamer, nadat de Rotterdamse ver zorger Toon IJzendoorn door vermoedelijk een stuk hout was getroffen aan het hoofd. Na een afkoelingsperiode van ongeveer een kwartier weigerden de spelers van Ex celsior zich uit angst voor de ongeveer 1200 Haagse vandalen de wedstrijd te hervatten. De stand was op dat moment 1-0 in het voordeel van de bezoekers. Hoewel Pim van de Meent, de trainer van FC Den Haag, vindt dat zijn club recht heeft op twee punten, valt nog te bezien of de voetbalbond er zich inderdaad zo gemakkelijk vanaf maakt. Scheidsrechter CeeS" Bakker: „Excelsior mag hier niet de dupe van worden. Hoewel het bestuur van die club en ook de politie hebben aangedrongen om de wedstrijd te hervatten, omdat zij nog meer ongeregeldheden vreesden, kan ik het standpunt van de spelers van Excelsior wel billij ken. Dat zal ik ook in mijn rapport zetten". Volgens Excelsior-doelman Lloyd Doesburg is de beslissing om niet verder te spelen en-bloc genomen. „In de kleedkamer waren de meningen verdeeld, maar omdat sommige jongens 'm knepen hebben we een gezamenlijk standpunt ingenomen. In principe kan dit ons punten en geld kosten, maar achteraf zeg ik dat we de juiste keuze hebben gemaakt. Michel Beukers wilde wel verder, maar Cees Schapendonk merkte terecht op dat hij dat als achterhoedespeler ook wel aandurfde, maar niet als spits. Na rust speel den we namelijk naar het doel toe waarachter de Haagse supporters zich ophielden". Doesburg werd overigens al na een half uur opge schrikt door een 'fragmentatie-bom'. die op enige af stand van de doelman een gat van tien centimeter in de grond sloeg. Bakker onderbrak de zeer sportieve wedstrijd toen ook al voor enige minuten. „Ik heb met Vitesse vier jaar lang tegen Den Haag gespeeld en ben dus wel wat gewend. Maar ik kreeg het toch even be nauwd". Ook Cees Schapendonk had angst. „Ik heb thuis vrouw en kinderen. Die zijn me meer waard dan een potje voetbal. Na rust was het zelfs levensgevaar lijk om een hoekschop te nemen. Dan is voor mij de beslissing niet moeilijk meer". Excelsiors aanvoerder Jan Sörensen vindt het hoog tijd worden, dat de aanhang van FC Den Haag voor taan wordt geweerd bij uitwedstrijden. „Ik ben er doodziek van. Je wordt nu al bang om een partijtje te voetballen. Van de Meent heeft makkelijk praten als hij zegt dat zijn elftal nu recht heeft op twee punten, maar dat is natuurlijk lulkoek. Die man doet alsof zijn neus bloedt en praat alleen maar in zijn eigen straatje. Deze trammelant moet voor de KNVB maar eens het sein zijn om een voorbeeld te stellen". Ontdaan kijkt Toon Ijzendoorn voor zich uit. De verzorger van Excelsior werd vermoe delijk getroffen door een stuk hout en moest zich met een bloedende hoofdwond onder medische verzorging stellen. De voetballers van zijn plo.eg waren daarna zo bang vóór de Haagse vandalen dat ze weigerden verder te voetballen (foto anp» De Deen pleit voor een pasjesrege ling. „Is het dan zo moeilijk om een identiteitsbewijs te vragen wan neer iemand een kaartje aan het lo ket koopt? Iedere supporter uit Den Haag moet de toegang worden orltzegd. Ik weet wel, dat een aan tal onschuldigen daarvan de dupe wordt, maar nu zijn er duizenden gedupeerd". De Stoop, de voorzit ter van FC Den Haag, vindt de hou ding van de spelers van Excelsior maar vreemd. „Het zijn toch pro fessionals. Angst is altijd een slech te raadgever". De Rotterdamse politie, die 125 ME'ers en evenveel poltiemensen had ingezet, sloot nadat de wed strijd gestaakt was het bewuste tri bune-vak langdurig af. De suppor ters werden in kleine groepjes af gevoerd naar het station, waarbij in bussen werd gevochten. Acht aan hangers van FC Den Haag werden aangehouden. Rob Jacobs spioneert bij Guimaraes GRONINGEN (GPD) - Rob Ja- pobs zag gisteren in Portugal de tegenstander van FC Groningen in de UEFA Cup, Vitoria Gui maraes, in een uitwedstrijd met 2-1 zegevieren over Rio Ave. „Het was een streekderby en ik bad het gevoel dat ik naar een flipperkast zat te kijken. De bal vloog heen en weer. En bij het minste of geringste stonden de spelers in vuur en vlam. We moeten ons instellen op Zuida merikaanse taferelen", aldus Jacobs, die het na zijn inspectie tocht betreurt dat Guimaraes op 26 november eerst naar het Oosterpark komt. „Er staat ons in Portugal het een en ander te wachten. Daar zal Neuchate! niets bij zijn. Ze zijn werkelijk tot alles in staat om een goed re sultaat te bereiken". De Groningers lagen in de vo rige ronde voordurend over hoop met Uli Stielike. „Ik heb in het elftal van Guimaraes een stuk of zes Stiglike's gezien. N'Kama, een grote sterke neger uit Zaire, was geweldig aan het intimideren en schopte en sloeg naar alles. Hij kreeg dan ook een gele kaart. Stielike is daar een heilige bij". Er waren gisteren bij de der by 10.000 toeschouwers, waar van 6000 uit het veertig kilome ter verder gelegen Guimaraes. Door de 2-1-winst bedraagt de achterstand op de koplopers FC Porto en Benfica nog slechts één punt. Na de wedstrijd stond Jacobs de Portugese pers te woord. „Ik heb Guimaraes uiteraard de he mel in geprezen en gezegd dat het technisch en tactisch een uitstekend elftal was". Het ko mende weekeinde bezoekt assis tent-trainer Dick van Vlierden een thuiswedstrijd van Guima raes, dat dan Salgueiros ont moet. De Portugezen sturen een afgevaardigde naar de derby FC Groningen-Veendam over veer tien dagen. noorders, zwaar aan. „Dit is het verschrikkelijkste dat me in het voetballen ooit is overkomen, vooral omdat die supporters er nog het recht toe hadden ook. Het is toch ongeloofelijk dat je het zover kan laten komen. Bijna iedereen wint bij AZ, maar wij verliezen hier. Daar moet over gepraat wor den; zo kan het echt niet langer". Alles verspeeld Dat kan hij wel stellen, ja. In acht dagen heeft Feyenoord zo onge veer alles verspeeld wat er te ver spelen valt, door tactische fouten, te smalle basis en te geringe kwaliteit. Vernederd in de strijd om de UEFA Cup door Borussia, definitief uitgeschakeld voor de competitie door Ajax en gistermid dag werd ook het laatste beetje re putatie nog te grabbel gegooid. Het enige wat nog rest is de beker strijd, maar in deze vorm moet de formatie zelfs bang zijn voor Hera cles, volgende'week tegenstander in de tweede ronde. „Er is geen bezieling en geen zelfvertrouwen", klaagde Rinus Is rael in Alkmaar, waar sprake was van de omgekeerde wereld. Niet al leen tijdens het duel, met twee doelpunten beslist door de 'kami kaze-piloot' David Loggie, maar ook erna. De trainer moest nader hand de taal spreken, die zijn nu triomferende collega Han Berger voordien vele weken had moeten bezigen met het wijzen op het ont stellende gebrek aan vechtlust. „We mogen nog bly zijn dat we in vorige wedstrijden bij vlagen rede lijk gevoetbald hebben en dat we al 19 punten hebben. Want als we va ker hadden gespeeld zoals hier in de eerste helft, hadden we nu bij de onderste vier gestaan", sprak Is rael cynisch. Spits nodig Hij vindt dat zijn voetballers maar eens bij zichzelf te rade moe ten gaan, „wantje kunt niét aan de gang blijven ze zelfvertrouwen aan te praten" en wil niets weten van de suggestie van Mario Been. Zich verbytend op de bank was de mid denvelder tot de conclusie geko men dat Feyenoord eerder een agressieve spits dan een verdedi ger als Antal Roth nodig heeft. „Negen van de tien keer zijn we nog altijd sterker dan de tegenstan der, dus hebben we meer behoefte aan een sterke aanvaller. Zo'n type als Linford. Die kostte niks vorig jaar. Had die dan gehaald. Kijk nou eens wat zo'n Loggie doet. Het mag niet altijd netjes zijn, maar hij maakt wel oorlog. En kijk dan eens wat er bij ons voorin gebeurt. Niks geen agressie, niemand die een kopduel wint, geen speler die een bal kan vasthouden. Wat moet je dan met een extra verdediger?" „Genoeg", vindt Israel. „Ik heb de spelers gekregen die ik wilde hebben, het budget is nu op, dus daar moeten we het mee doen. Een extra aanvaller is niet aan de orde. Als je de wedstrijd van vandaag be kijkt, heb je wel acht versterkingen nodig, maar dat kan nou eenmaal niet. Met Roth erbij moeten we het afmaken". slaagd, ondermeer door het aan trekken van de sterk spelende Brit Jakub, die middenveld en aanval stimuleert. AZ is bovendien nog al tijd in onderhandeling met Twente over van Willy Carbo, die pas echt wordt overgenomen „als Twente de huursom naar een acceptabel bedrag laat zakken". Israel mist de mogelijkheden zijn team van buitenaf nog meer te motiveren en moet het doen met Roth en zijn huidige spelers. Dat hij door de fans verantwoordelijk wordt gesteld voor de magere pres taties, laat hem daarbij koud. „Wat de mensen roepen interesseert me niks. Daar kan ik nog inkomen ook, want het is normaal dat een trainer wordt aangepakt. Nee, wat mij ergert is het elftal. Op Hiele en Troost na, voldeed niet één van de spelers". „Die moeten om de tafel gaan zit ten en er alles opgooien waar het aan mankeert. In ons eigen belang, want het is toch ons vreten", stelde Mario Been keihard vast, na de tweede teleurstelling die hij bin nen een paar dagen kreeg te ver werken. „Ik had mezelf minimaal in de selectie van Jong Oranje ver wacht, maar ik heb kennelijk niet genoeg Amsterdams accent. Maar dat interesseert me op dit moment niet eens. Wat hier vanmiddag is gebeurd vind ik veel erger. Dat doet zo'n pijn dat ik wel kan jan ken". PAUL DE TOMBE Mak Dat zal nog moeilijk genoeg wor den, want het zo optimistisch aan de competitie begonnen Feye noord is de laatste weken pijlsnel afgedaald naar het niveau, waarop het elke tegenstander sterk maakt, of die nu Veendam heet of AZ. Met een uiterst makke begin-instelling werd de Alkmaarse ploeg gisteren op het paard geholpen en zelfs met meer agressiviteit in de tweede helft slaagden de Rotterdammers er niet in de opponent uit het zadel te krijgen. Israel wilde niet vluchten in de voor de hand liggende excuses (Heus, Molenaar, Van Herpen be gonnen al niet fit aan het duel en tijdens het treffen raakten Hiele en Wijnstekers geblesseerd), maar wees terecht op het „totale gebrek aan overtuiging". Hoe de heilige wil terug moet komen in de ploeg is vooralsnog een raadsel, maar misschien kan Israel te rade gaan bij zijn AZ-collega Han Berger. Die heeft de afgelopen weken met spelers als Tol, Guyt en Jalink 'oorlogjes' gevoerd om ze op zijn lijn te krijgen en is daar ook in ge- DEN HAAG (ANP) - Kees Kerdel, het Nederlandse lid van het Inter nationaal Olympische Comité (IOC), is zaterdag op 71-jarige leef tijd overleden. Kerdel, tevens oud voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité (NOC), was al geruime tijd ziek. Met Kees Kerdel is voor de Ne derlandse sportwereld een mar kante persoonlijkheid heengegaan Kerdel verdiende vooral zijn spo ren in de Olympische beweging. Zo was hij onder meer chef de mis sion en delegatieleider van Olym pische afvaardigingen, lid en later voorzitter van het bestuur van het NOC en lid van het IOC. Wegens zijn ziekte kon hij half oktober niet naar Lausanne gaan om daar het IOC-congres, met onder meer de verkiezingen van de Olympische steden 1992, bij te wonen. Cornelis Lambert Kerdel werd op 19 maart 1915 in Rotterdam ge boren. Al snel voelde hij zich tot de sport aangetrokken. Zo was hij on der meer actief als skiér (in 1937 werd hij in Arosa Nederlands kam pioen), roeier, atleet, hockeyer en zwemmer. Kerdel werd later een succesrijk kolenimporteur en als zodanig was hij ook van 1954 tot 1965 voorzitter van de Coal Impor ting Association. In de sportwereld bekleedde Kerdel tal van bestuurlijke func ties. Zo was hij van 1953 tot 1955 voorzitter van de Nederlandse Ski Vereniging. Op het Olympische vlak trad Kerdel op als chef de mis sion tijdens de Zomerspelen van 1960 in Rome en de Winterspelen van 1964 in Innsbruck. In 1970 volgde hij jhr. mr. van Karnebeek op als voorzitter van het NOC, een post, die hij tot 1977 zou bezetten. In die hoedanigheid was Kerdel tij dens de Zomerspelen van 1972 in München en die van vier jaar latei- in Montreal en de beide Winterspe len in die jaren (resp. Sapporo en Innsbruck) delegatieleider van de Nederlandse ploeg. In 1977 volgde Kerdel opnieuw Van Karnebeek op, ditmaal als lid van het Internationaal Olympische Comité, een functie, die hij tot zijn overlijden innam.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11